13 2e Jaargang No. 462. e E^icbeJve Sou/ïo/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag April 5911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Zelfmoord door scholieren. Tweemaal in het jaar stijgt het aan tal der zelfmoorden door schooljongens in Duitschland begaan op onrustbarende wijze: Tegen F- :hen en in het najaar, wanneer er c: uitgedeeld en er „o\er gegaan" moe den. Dan komt er over de achterlijken zoo'n wanhoop, dat de arme jongens maar te dikwijls de eenige daad doen, dien zij niet ongedaan kun nen maken. Zoo is het ook dit jaar weer gegaan. Professor Eulenburg, die een onder zoek instelde tot het jaar 1903, kwam tot de slotsom, dat het aantal zelfmoor den van schooljongens jaarlijks gemid deld 14.3 was. Een regelmatige ver meerdering of constante vermindering viel sedert dien tijd niet te constatee- ren. Op een daling volgde plotseling een' aanzienlijke stijging. Het jaar 1908 met 28 zelfmoorden, sloeg het record. Een enorm getal, zelfs wanneer men rekent dat van deze 28 twintig procent erfelijk belast waren. De oorzaak van dit treurige verschijn sel zoekt de Berlijnsche corr. van het Hbkl. voor een groot gedeelte in het be grip van eer, dat de Duitsche jeugd in gepompt wordt, het wanbegrip van eer, dat een niet-Duitscher telkens weer ver baasd doet opkijken, zoodra hij er een typisch staaltje van hoort. Een goede opvoeding moet in Duitsch land minstens besloten worden met het getuigschrift dat recht geeft op den dienst in het leger als „Einjahriger", een examen, dat ongeveer gelijk staat met den overgang van de vierde naar de vijfde klasse van de hoogere burger school. Zonder „Einjahrigenschein" géén reserve-officier, géén volkomen Salon- fahigkeit.... En dus worden de scholen volgepropt met ongeschikt materiaal. IJdelheid van mama, bevel van papa houden de jongens tegen hun aanleg, tegen hun zin dikwijls, jarenlang op het gymnasium, waar zij telkens bij den overgang blijven zitten. iDe jongen zal en moet de zwart-witte snoeren hebben aan de uniform. Anders is de geheele familie geblameerd. Wie vóór den lsten Febr. voor den 20en ver jaardag het examen niet afgelegd heeft, met succes, kan geen „Einjahriger" wor den. En dus voelen, jongens, die in de tweede, derde klasse niet overgingen, het onheil reeds naderen. Het onfheil dat als schande beschouwd wordt. Te fijngevoeligen willen die schande niet overleven, maken zich zelf en voor al hun ouders ongelukkig. Tot zoover de correspondent. 't Is zeer wel mogelijk, dat hij gelijk heeft en dat ziekelijk eergevoel de jon gens in den dood drijft. Maar nu zou 't toch o.i. een loon end werk Vunnen wezen, indien eens nage gaan werd, uit welke omgeving die on gelukkige zelfmoordenaartjes komen: uit een godsdienstige dan wel uit een on godsdienstig ev Wij kunnen ons niet voorstellen, dat ,een krachtig geloof in den God, die ons 't verstand schonk, niet zou weerhouden van wanhoop over een slecht rapport, dat een gevolg is niet van luiheid, maar „luien kunnen nog „Einjahriger" FEUILLETON. Een offer van het biechtgeheim. Naar het Duitsch. 13) De gevangene zat gedurende deze ire öedeeling rnet groote van gelukstralende oogen dén-pastoor aan te zien. Een zacht rood overtcog zijne wangenzijne han den vouwden zich, en met een dankbaren blik ten hemel zuchtte hij: „O mijn God, ik dank U uit den grond mijns harten! (Nu wil ik al het overige gaarne en gewil lig dragen. Heb dank, mijn God i" De sterfdag van den bankier William Blackford wekte ook bij den jongsten zoon dezelfde droeve herinneringen. Zijn broeder Henri was middelerwijl gehuwd en Patrick liet hem en zijne jonge vrouw bet grootste gedeelte van het paleis der Blackfords ten gebruike. Hij, Patrick, bewoonde thans de kamers, waarin zijne yvcrleden vader de laatste jaren zijns le- 'ens had doorge ir t. ick zat voor iet schrijfbureau van den ov.enedeuei. worden, doinmen niet", zegt de corr. maar van gemis aan geestesgaven. Waarom zou, wie zijn best heeft gedaan, niet blij ven vertrouwen op dien God en van Hem hopen, toch terecht te zullen komen in de maatschappij, waar immers voor zoo velerlei geaardheid plaats is. En zoude dat geloof niet tevens de ijdelheid der ouders nuttig inperken? Een statistiek in deze richting zou stellig hoogst leerzaam zijn. BUITENLAND. algemeen overzicht. Het schijnt, dat het aan het departe ment van buitenlandsche zaken in Frankrijk al een heel raar zaakje is. Hoorden we eerst van het verkwanselen van geheime stukken door een jeugdig ambtenaar, nu weet de „Etoile beige" te berichten, dat in de comptabiliteitsafdeeling van het zelfde departement vrij ernstige onge regeldheden zijn ontdekt. Een inspecteur van het ministerie van financiën heeft de zaak ontdekt, die op het oogenblik door den raad van afdee- lingschefs van het ministerie wordt on derzocht. Deze kwestie heeft met die van den leerling-consul Rouet niets te maken en betreft uitsluitend financleele bemoeiin gen van den heer Hamond, chef van de comptabiliteitsafdeeling, die niet met de gangbare begrippen van moraal en be trouwbaarheid in overeenstemming zou den zijn. Pichon heeft deze onverkwikkelijke zaak einde December ontdekt. Hij heëft onverwijld een onderzoek ingesteld en zijn collega van financiën verzocht in specteurs te zijner beschikking te stellen. Aan dit verzoek is voldaan en toen Cruppi de portefeuille van Pichon over nam, kon hij onmiddellijk Hamond met verlof zenden tot na afloop van het onderzoek, dat nog eenige dagen zal voortduren. Er zijn reeds een aantal fei ten vastgesteldj waarvoor Hamond zich zal moeten verantwoorden. Overigens heerschen nog meer onge regeldheden in dat land der vrijheid. Reeds vroeger meldden wij iets over de ontevredenheid der Wijnboeren, die het maar niet konden zetten, dat hun buurman Champagne kon verkoopen en zij niet. De kwestie heeft tot beraad slaging in Kamer en Senaat geleid. Toen nu dezer dagen de Senaat zich voor op heffing van de begrenzing van het Cham- pagnegebied verklaarde, had men de poppen aan het dansen. Telegrammen brengen berichten van ernstige onlusten. Zoo hebben verschillende betoogingen plaats gehad te Dizy, Damery en Ay. Een aantal betoogende wijnboeren is te Dizy in de wijnpakhuizen en kelders binnengedrongen en heeft er aanzienlijke schade aangericht. Alle champagne werd bedorven. Te Damery kwamen dergelijke wandaden voor. De wegen in de omge ving van Epernay worden door militai ren bewaakt. Bij een charge van de cavalerie te Dizy zijn drie betoogers gewond. Vijf huizen zijn geplunderd te Damery, maar hier werden geen menschen gewond. De Zijn hoofd rustte in zijne handen en in zijnen geest doorliep hij: nog eens alle gebeurtenissen bij den dood zijns va ders. Met een inwendigen afkeer moest hij het zich bekennen, zooals zoo dikwijls na dezen noodlottigen gerechtsdag, dat zijn geweten nog niet tot rust was ge komen. Hij kon maar niet den man, die op zijne beschuldiging tot tien jareni dwangarbeid in den kerker veroordeeld was, uit zijne gedachten verbannen. Op dit oogenblik zag hij weder den smar- teüjken blik van den aangeklaagden priester op hem gericht, en 'hij hoorde weder de met grooten nadruk uitgespro ken woorden van den verdediger: „Hen echter die de beschuldiging van diefstal tegen dezen ijverigen, vrekkeloozen pries ter hebben ingebracht, bezweer ik, geen middel onbeproefd te laten om van hunu nen kant licht in deze duistere zaak te ontsteken." Op dat oogenblik had deze opvordering een storm van verontwaardi ging bij hem ontketend, en deze had het gevoel van medelijden met den aange klaagde, alsook den opkomenden twijfel aan de schuld van den geestelijke, snel weggevaagd. Maar de twijfel was in de verloopên twee jaren teruggekeerd, en juist heden drong zij zich y,e,e,r inet ge- toegang tot dit plaatsje was gebarrica deerd, zoodat het binnenkomen der dra gonders eenigen tijd kon worden ver traagd. Ook te Ay en nabijgelegen plaatsjes werd door de ruiterij gechar geerd, maar hier vielen geen gewonden. Twee regimenten voetvolk en een esca- dron zijn nog naar het onrustige.gebied gezonden. Te Auxerre hebben een honderdtal wijngaardeniers, met trompetters voor op, met geweld het stadhuis bezet, waar de burgerlijke en militaire autoriteiten beraadslaagden over de inrichting van een schietterrein in een gedeelte van de wijngaarden. Zij dienden een protest te gen dat plan in. Te Ay hebben wijngaardeniers het cor don van de troepen verbroken en twee wijnkelders geplunderd. Zij hebben ook in de gebouwen van verschillende cham- pagne-tirma's alles kort en klein gesla gen. Te Epernay hebben de dragonders een charge met de blanke sabel gedaan. Men spreekt van verscheidene gewonden. Er is een manifest uitgevaar Jigd, waar in aan alle gemeenteraden van het wijn gebied gevraagd wordt collectief ontslag in te dienen, aan alle leden van de arren- dissementsraden en van de algemeene raden wordt gevraagd hun functie nee; te leggen en iedereen wordt verzocht geen belasting te betalen, totdat recht vaardigheid is betracht. Om 5 uur is de toestand de volgende: Te Ay staan drie huizen in brand, een is er geheel vernield. Te Pierre-et-Daméry is het verwoestingswerk afgeloopen, dat nu te Epernay begint, waar twee huizen zijn geplunderd en een aantal lieden in hechtenis zijn genomen. Dit laatste schijnt geen ander gevolg te hebben dan de woede van de wijngaardeniers, die in zeer bewegelijke groepen optre den, te verhoogen. Het schijnt, dat de betoogers volgens een welberaamd plan te werk gaan, zij worden aangevoerd door lieden, die het land uitnemend kennen. Het saboteeren van een huis is de kwestie van een kwartier. Is men gereed, dan wordt de terugtocht aan vaard. 6 u. Te Ay konden de ..roepen niet tegen de oproermakers op Er is een huis in brand gestoken. De vlammen hadden spoedig de bijgebouwen van het huis van den burgemeester bereikt. Een huis en twee magazijnen zijn vernield. De wijnboeren nemen niets mee, maar breken alles. Terwijl twee huizen wer den overhoop gehaald, konden cavale risten, die tusschen twee vuren waren ingesloten, niet tusschenbeide komen. Er zijn barricades opgeworpen van steenen en wijngaardstokken. 8 u. Te Epernay is een bom ge sprongen. Een paard is gedood, drie sol daten zijn gewond, waarvan een tamelijk ernstig. De ministers zijn gisteravond in mi nisterraad bijeengekomen. Het bericht over het Japansche verdrag met Mexico wordt natuurlijk tegengesproken. Presi dent Taft heeft door senator Burton de jongste poging om de bewegingen der Amerikaansche troepen in Texas in ver weid aan Patrick op. Een angstaanjagen de onrust overviel hem deze joeg hem van zijnen stoel en deed hem de kamer op en neer gaan. Daarbij riep hij. elk woord, dat zijn vader toenmaals gespro ken had, in zijn geheugen. Welk een zielesmart lag er niet in de woorden en gebaren van zijn zieken vader, voor de geestelijke bij hem geweest was! En welk een rust, welk een zièlevrede lag op zijn gelaat te lezen, toen de geeste lijke hem de troostmiddelen van den godsdienst gebracht hadWas het dan niet mogelijk, dat een zielelast het ge moed des vaders had gedrukt, waarvan de wereld, noch zijne zoons 't gering ste vermoeden hadden Wat toch had zijn vader gezegd, toen Patrick hem, om hem gerust te stellen, een gentleman genoemd had, wiens rechtschapenheid de geheele wereld roemde? „In de oogen der wereld.... ja, zij oor deelt naar den uiterlijken schijn, niet echter in de oogen van den Rechter hier boven en evenmin voor de stem in mijn binnenste." Dat had zijn vader gezegd. Ook thans nog kwam zijn geweten in op stand tegen de gedachte, dat het geweten zijns vaders met een schuld kon belast zij",. Qpjt ftu flog trachtte hij ziqh diets band té brengen met Japan, met klem laten tegenspreken. De President ver klaarde, dat die troepenbewegingen uit sluitend waren voortgevloeid uit de vrees, dat een uitbreiding van den opstand in Mexico kunnen leiden tot anarchie. Maar Taft heeft het bij deze ontken ning niet gelaten; hij heeft ook den secre taris van Staat, Knox, en de leden van de commissie voor de buitenlandsche aan gelegenheden uit den Senaat gemachtigd tot het afleggen der verklaring, dat de ambtelijke correspondentie van den Ame- rikaanschen gezant te Mexico (stad) met de regeering te Washington geenerlei directe of indirecte toespeling bevat op Japan. Over den opstand bericht men verder: Een telegram van 11 dezer uit het kamp van Madero, bij1 Bustillos in Mexico, meldt, dat op 11 d.d. voor het eerst se dert het uitbreken van den opstand door den koopman Frederico Move, die in de stad Mexico met Limantour en andere ministers heeft overlegd, vredesvoorstel len zijn gedaan aan den leider van den opstand. Madero heeft Gomez, den leider van de Mexicaansche Junta te Washington telegrafisch geraadpleegd over de basis, waarop vrede gesloten kan worden. Of het nu vrede wordt? GEMENGD. De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Petersburg, dat de Tsaar en Tsaritsa in dit najaar weer eenige weken op 't kas teel Friedburg in Hessenh verblijf zul len houden, van waaruit de Tsaritsa weer te Nauheim een kuur zal doen. De Nau- heimsche dokter van de Tsaritsa heeft onlangs de Tsaritsa bezocht, en zich te vreden verklaard over haren toestand. Dat die toestand op het oogenblik niet te wenschen overlaat, blijkt overigens nog hieruit, dat het Russische hof in Mei te Kopenhagen het bezoek zal brengen, dat verleden jaar afgesteld moest wor den. Daarna zal de koning van Noor wegen te Tsarskoje Selo op bezoek ko men. Eenige weken later gaat het kei zerlijke'paar met het jacht Stjandart een kruistocht in de Finsche Scheren doem De Pruisische Staatsschuld beliep op 31 Maart 1910 9.399.788.039 Mark. Tot bestrijding van de uitgaven van den dienst der staatsschuld is in 1909 een som van 374,893.184 Mark noodig ge weest. De officieuze „Diario" meldt dat Spanje's optreden in Marokko is uitge steld. De Matin verneemt uit Madrid, dat twee mogendheden die de Acte van Al- geciras hebben geteekend, zonder zich principieel tegen een optreden van Frank rijk en Spanje te verzetten, eenige op merkingen hebben gemaakt, welke tot resultaat zouden hebben, dat beide re geeringen nog een afwachtende houding zullen aannemen. De bladen te Moskou berichten, dat de Chineesche minister van oorlog de be velhebbers van alle legercorpsen naar Peking heeft ontboden voor een beraad slaging over het plan eener buitengewo ne mobilisatie. Ook zou de regent een zeer oorlog zuchtig manifest hebben uitgevaardigd, waarin het leger wordt aangespoord te maken, dat de nabijheid van den dood den vader schrik had ingeboezemd en beelden voor den geest had geroepen, d e nooit bestaan hadden. Maar, zoo vroeg hem eene inwendige stem, waarom keer den dan vrede en rust bij hem terug, toen de geestelijke zijne biecht gehoord had? Was het niet duidelijk, dat de priester den last van zijn ziel weggenomen had en wel daardoor, dat hij zich bereid ver klaard had, het misschien voor jaren be gane onrecht weer goed te maken Was de geestelijke niet reeds den volge den dag afgereisd, om waarschijnlijk de ge dane belofte terstond te vervullen? Het liep Patrick koud over den rug bij deze gedachten, welke hem als 't ware inge geven werden. „Dat zou verschrikkelijk zijn!" riep hij luide uit, terwijl hij zijne hand aan het voorhoofd sloeg, als vreesde hij, dat zijne gedachten verward zouden raken „dan zou die man eene schuld boeten^ waaraan hij onschuldig is; ja nog meer: de vervulling eener heilige plicht, door mijnen vader hem opgelegd, zou ik, de zoon, met eene afschuwelijke aanklacht beloond hebhenMaar neen.... het is on-r>o,gc':jdat was te gruwzaam. En toch..., en toch,.,, waarom iheb ik niet al- zich gereed te houden tot den oorlog. De „Germania" meldt, dat aan het rijksministerie van binnenl. zaken op het oogenblik een nieuwe indeeling van de kiesdistricten voor Elzas-Lotharingen in] de maak is ,die na Paschen aan de com missie uit den Rijksdag zal voorgelegjd worden. De regeering wil dus blijkbaar al haar best doen, om het centrum, dat de eerst voorgestelde indeeling heeft verworpen, voor het wetsontwerp tot invoering van een grondwet voor het rijksland te winnen. De „Daily News" schrijft dat de al gemeene staking de geheele ko eiindus- trie van Zuid-Wal es dreigt lam te leg gen, tenzij de mijneigenaars toegeven en! voor zekere mijnwerkers een minimum loon willen waarborgen. i Volgens schattingen in de New- Yorksche bladen zullen meer dan 75000 Amerikanen te Londen de kroningsfees ten gaan bijwonen. Alle groote transat lantische booten, die begin Juni uit New; York naar Europa vertrekken, zullen propvol zijn. Van vele schepen zijn alle eerste- en tweedeklas plaatsen ree Js nui besproken. De schoolraad van Willesden (En geland) heeft tot iets geheel nieuws be sloten. De speelplaatsen der scholen zullen na schooltijd voor de kinderen uit de buurt worden opengesteld en dan! zullen tevens de kinderen op deze speel plaatsen tegen ongelukken bij het spet worden verzekerd. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is de heer I. D. Sasso benoemd tot consul der Nederlanden te San José; is benoemd tot boekhoudster-onderwij zeres aan het Rijkskrankzinnigengesticht te Grave, mej. C. L. Schuddeboom, al daar; zijn benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht: le. tot het gevetj van onder wijs in de orthodontie J. A. W. van Loon; 2e. tot het geven van onderwijs in de operatieve tandheelkunde P. J. J. Coebergh, beiden assistenten aldaar; 3e. tot het geven van onderwijs in de pro these J. J. E. de Vries, te Amsterdam; is aan den lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht J. E. Grevers opgedraven het onderwijs in de diagnostiek der tandziek- ten, de bijzondere anatomie en weefsel- leer der tanden en de bijzondere patho logische anatomie der tanden zijn benoemdtot inspecteur der regis tratie en domeinen te 's-Gravenhage W. E. Duijm, inspecteur te Goes tot inspec teur te Deventer .J C. Doedens, inspec teur te Hoorn; tot inspecteur te Goes D. Veenman, ontvanger te Sommelsdijk; tot inspecteur voor den ambulanten dienst A. A. Versluys, ontvanger te IJsselstein; tot inspecteur te Hoorn M.- C. Roos, ontvanger te Bergen op Zoom. Algemeene Bond van R. K, Kies- vereenigingen. Naar wij vernemen, zal de algemeene vergadering van den bond dit jaar ge houden worden op Maandag 22 Mei. C. les onderzocht, voor ik eene aanklacht indiende? Patrick, Patrick, wat hebt gij gedaan Als dit de ware toedracht der zaak is, dan kunt gij het in geheel uw leven niet ongedaan maken. Wat moet ik doen, om dezen twijfel op te heffen Zal ik hem zelf vragen of hij de som ge- bruik-t heeft, om eene oude schuld des vaders te delgen? Neen hij die zulk een vonnis over zich kan hoorei uitspre ken, zonder een woord van opheldering te geven,-omdat hij het biechtgeheim niet wilde schenden, hij zal ook ten opzich te van mij zwijgen. Ach, waar vind ik de oplossing van dit verschrikkelijk raad sel Weder ging hij voor de schrijftafel zit ten, waarop in een vergulde lijst een! klein olieverf jx>rtret van zijnen vader stond. Lang beschouwde hij de pein zende trekken van den overledene, als wilde hij die om opheldering vragen. „O," klonk het daarop van zijne Hppeit, als zou de twijfel opgeheven zijn." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1