BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 461. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 12 April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1--5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Teekenen van zwakte. Mr. Troelstra gevoelt zich als partij leider zwak. Hij heeft toch in een kies!- rechtmeeting te Amsterdam uiteen gezet, dat de socialisten de hulp der burgerlijke democratie niet kunnen missen1. Als re den gaf hij op de verdeeldheid der arbei ders, meer met deze reden toonde hij O.i. tevens dan de onmacht van zijn be ginselen om de arbeiders te vereenigen* JHoe lang is de heer Troelstra al niet be zig om het proletariaat rond zich te ver zamelen En hoe vaak heeft hij de prole tariërs al niet voorgehouden, dat hij hen [wel tot de overwinning zou voeren. En ziet, nu komt hij zeggenwij kunnen de hulp der burgerlijke democratie niet mis sen. Welk een zwak standpunt. De heer Troelstra gevoelde dat zelf ook. want hij beschuldigde de Neder- landsche arbeidersklasse van „tricin-bur- gerlijk" denken en van gemis aan revo lutionaire gezindheid. M.a.w.de arbei ders hebben het z. i. zichzelf te wijten, dat ze de burgerlijke democraten nog noodig hebben. Als zij maar juist varen gelijk Mr. Troelstra hen graag had, ja dan zou 't anders wezen, maar nu.,.. Eii de bewuste toehoorders juichten, niet inziende, hoezeer hun leider daar be zig was, de beginselkracht hunner partij te ondermijnen. En toen bij 't debat Wijnkoop optrad om voor die beginselkracht te pleiten, toen jouwden ze dezen uit Zij hadden Mr. Troelstra moeten toeroepen: „Daar heb-je 'n kerel zooals ge begeert". Maar neenze joegen hem schier weg van het podium, zóó gedwee slikten zij Mr. Troelstra's verwijten. Welk een zwakheid. En dan nog zoo verdeeld. Wij zien een en ander rustig aan', want wij kunnen die roode democratie 'best missen. ALGEMEEN OVERZICHT. In Engeland wil het nog altijd maar niet opschieten met de Veto-wet. Eergister is het Lagernuis er weer mede bezig geweest, maar het was slechts een herhaling van wat de voiige week ge beurde: door de oppositie werd het eene amendement vóór, het andere na voor gesteld en één voor één werden ze na tuurlijk verworpen. De bladen klagen, dat er geen schot in zit. Stelselmatig tracht de oppositie de beraadslagingen te rekken. Alleen een stuk van art. 1 is er afgehandeld, op de overige vijf regels van het artikel waren er gisteren vijf bladzijden met amendementen voorge steld. Nu en dan wordt de beraadsla ging gesloten, maar men zal niet op tijd klaar komen, als de regeering niet de kangaroe-sluiting voorstelt, d. i. een slui ting, waarbij men over een aantal, blijk baar niet ernstig bedoelde, amendemen ten, heenspringt. ue regeering is veel te meegaande geweest, vindt men. Er schijnt wat meer schot te komen in de kwestie der ongeregeldheden in Mexico. Naar de „Daily Mail" schrijft, js presi dent Diaz op alle mogelijkheden bedacht en heeft hij maatregelen getroffen voor een snelle vlucht uit zijn hoofdstad naar de kust; een oplossing schijnt dan ook zonder hei aftreden van Diaz onmoge lijk, daar dit een voorwaarde der op standelingen is, zonder welker imvilli- ging de onderhandelingen niet hervat worden. Het crediet, grout vier miilioen dollar, door de regeering aan het Mexicaansche Congres gevraagd voor het herstel der rust, is naar het Central News-agent- scliap meldt toegestaan. De regeering heeft blijkens een mededeeling van minjster Lirrantour nog niemand aangewezen om met de opstandelingen te onderhandelen over vrede. Sommigen leiden uit deze ver klaring van den minister af, d~ f de re geering weinig hoop koestert op het tot een goed einde brengen van de onder handelingen. De. kwestie omtrent het bestaan van 'een verdrag tusschen Japan en Mexico Staar, zooals reeds dikwij.s v.e.d be weerd, de mobilisatie der Amerikaansche troepen op sloeg, is nu opgelost. De correspondent der „Kol. Ztg." meldt ten minste aan zijn blad, dat het verdrag be staat een fotografisch afschrift bevindt zich sedert 6 Maart, den dag voor de mo bilisatie, te Washington. De Amerikaan- so-he gezant in den staat Mexico, Wilson hoorde reeds in den herfst j.l. geruch ten erover, maar kon eerst einde Februa ri de bevestiging verkrijgen. In de eerste dagen van Maart kreeg hij het stuk in handen, fotografeerde het en begaf zich snel naar Washington. Bij zijn aankomst 's morgens om 9 uur vond hij het kabinet reeds vergaderd, 's Middags om 1 uur werd de chef van den generalen staf, Wood, die juist aan de lunch was, naar het Witte Huis geroepen, en ,s nachts werd het bevel tot mobilisatie uitgevaar digd. Het verdrag geeft aan een Japan- sche scheepvaartmaatschappij een kolen station in de Magdalenabaai. In een bij zondere clausule wordt gezegd, dat bei de landen dezelfde belangen hebben Li den Grooten Oceaan. Als tegenwicht zou Japan soldaten zenden. Wilson sprak den Mexicaanschen minister van Finan ciën Limantour te New-York, toen deze van Europa huiswaarts keerde. Liman tour begaf zich overhaast terug naar Mexico. Wilson eenige dagein later even eens. Spoedig daarop kregen de Ameri kaansche oorlogschepen last de Mexi caansche kust te verlaten. Thans is duide lijk waarom: President Taft had aan pre sident Diaz een uitstel van zes dagen toe gestaan om het verdrag te herroepen en hem tegelijkertijd aanbevolen den bin- nenlandschen toestand in het land te re gelen, opdat in het zuiden de rust zou zijn hersteld voor het geval Amerika el ders zijn weermacht zou moeten gebrui ken. Vandaar de verandering van kabinet de «beloften in Diaz' boodschap, de po gingen om den vrede te bewerken. Ook «heeft men den Southern Pacific spoorweg aangeraden vden raad gegeven, den dienst van opzichters langs de lijn te verdubbelen. Deze spoorweg de eenige verbinding tusschen Seattles en Cali- fornië. Aan den aanleg hebben indertijd duizenden Japanners gewerkt Daarom is men thans bang voor de vernieling, voor al op een gedeelte, dat over 3 K.M. vijf gevaarlijke tunnels heeft. We zijn benieuwd of een officieele te genspraak van een en ander zal komen. In het andere geval is er slechts één mo gelijkheid: oorlog. In de andere landen van opstand is de toestand vrijwel hetzelfde gebleven. in Marokko moet in het gebied der Zaer in den nacht van 4 op 5 April een overval hebben plaats gehad op een doear, welke op eenigen afstand van Skirat is gelegen aan den weg van Rabat naar Boeznika. De bende schoot een inlander dood, roofde eenige stukken vee en ging toen op de vlucht, voordat het garnizoen van Skriat, dat gealarmeerd was, gelegenheid had tusschenbeide te komen. Over den toestand in Albanië komen slechts verwarde berichten. Een Turksch regiment zou de opstandelingen hebben genoodzaakt, zich uit het gebied van Castrati terug te trekken. De stel lingen der opstandelingen bij Kurndere (Kurta?) zijn door de artillerie vernield. De opstandelingen zijn bij de hoogten van Graditsa met groote verliezen ge vlucht. De gouverneur van Skoetari seint, dat Skoetari geen gevaar loopt en dat Castrati den aanval der opstandelingen heeft afgeslagen. Uit Toesa is geen be richt. De konnig van Montenegro heeft den Turkschen gezant de verzekering gege ven van zijn vriendschap voor Turkije. Men spreekt tegen, dat Turkije bij de mogendheden zou hebben geprotesteerd tegen de houding van Montenegro. Het gerucht gaat, dat de opstandelin gen de gebouwen van de Turksche open bare schuld bij Skoetari zouden inbrand gestoken hebben. Aangaande de onlusten in China waarvan wij gister iets meldden onder „gemengd", weet de „Evening .Times" te berichten, dat alle Noordelijke troepen in Zuid-China in opstand zijn gekomen. Noordelijke troepen zijn troepen, die in het Noorden gerecruteerd zijn. De Euro peanen te Kanton vluchten naar Hong kong. De reden tot den opstand js, dat de pi lus-regent zichzelf tot opperbevelheb ber van leger en vloot heeft benoemd. De prins-regent is een Mantsjoe, de Noordelijke troepen zijn Chineezen en bovendien goed bewapend en goed ge- oeefnd. De ofheieren zijn meestal Mant- sjoes. De veete tusschen Chineezen en Mantsjoes is dus vermoedelijk de oorzaak van dezen strijd. GEMENGD. De Duitsche kroonprins en kroon prinses zijn gistermiddag bij. heerlijk we der te Potsdam aangekomen. De menig te bereidde hun een zeer hartelijke ova tie. Koning George van Griekenland is gisterenmorgen aan boord van het pant serschip Spetsai op Korfoe aangekomen. In het Koninklijk paleis werd hij namens den Duitschen keizer door generaal Von ScholI, 's keizers adjudant begroet. Ras Tassama, de regent van Abes- synië is gisternacht overleden. De Spaansche Ministerraad heeft besloten den kruiser Cataluna naar Bi- serta te zenden, om president Falliè- res bij zijn bezoek aan Tunis te begroe ten. Uit Spanje komen berichten over troepenbewegingen, die wijzen op voor bereidselen voor een mogelijke ex edi tie in Marokko. Van officieele zijde is dit echter ten stelligste geloochend. Volgens de Daily Tel., zal de derde Haagsche Vredesconferentie zich op voor stel van de Noord-Amerikaansche regee ring opnieuw met de ontwapeningkwes tie bezig houden. Op een te New-York gehouden feestmaal waaraan ongeveer 200 man nen uit de financierswereld, politiek en handel deelnamen heeft Carnegie, cei lange rede ^ehouden, waarin hij mede deelde, jaarlijks 500.000 dollars beschik baar te stellen voor de vredesbeweging. De Russische minister van handel heeft den ministerraad een voorstel voor gelegd, betreffende een Russisch-Japan- sche vereeniging, die te St. Petersburg zal worden opgericht en die beoogen zal de oeconomische toenadering tusschen beide landen te bevorderen. Bij 't oproer te Canillas zijn 2men- schen gedood en vijf gewond. Het oproer is ontstaan doordat er beslag werd ge legd op het vee van een man, die in ge breke gebleven was zijn belasting te be talen. De man ging zich bij den burge meester beklagen, maar deze liet hem in hechtenis nemen. De bevolking liep te hoop op het plein voor het gemeentehuis. De gendarmes wilden de menigte uiteen drijven en toen ontstond er een gevecht waarin geschoten werd. Te Reims is Zondag een zeldzaam feest gevierd. Niet minder dan 60 paart jes herdachten n.L den dag waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk waren ge treden. In de kathedraal werd een plech tige H. Mis opgedragen, waarbij kardi naal Lucon, de oude luidjes gelukwensch te met hun gouden huwelijksfeest. Na de Mis gingen zij in processie door een muziekcorps vergezeld, naar het stad huis, waar de burgemeester een receptie hield en aan elk paar een medaille werd uitgereikt. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit: is benoemd tot notaris te .Tholen D. van de Velde, candidaat-notaris aldaar; zijn benoemd tot vertegenwoordigers der regeering voor de vergadering, welke het Institut International de .Statistique in September 1911 te 's-Gravenhage zal houden: mr. J. J. I. Harte van Tecklen- burg, lid van den 'Raad van State, dr. C. A. Verrijn Stuart, voorzitter der cen trale commissie voor de statistiek, en mr. H. W. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek; is bij het Departement van Marine den teekenaar bij de afdeeling Hydrografie J. W. Franken eervol ontslag verleend; is benoemd tot adjudant bij het regi ment grenadiers en jagers de 2e luite nant F. E. Knoote, van het korps; zijn benoemd bij het wapen der Kon. marechaussée, tot kolonel, de luit.-kol. G. A. van Haeften, inspecteur van het wapentot luit.-kol., de majoor W. P. C. Fabius, commandant der 3e divisie; is benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der telegrafie G. Kiveron, adjunct-inspecteur der posterijen en tele grafie te Leeuwarden; zijn benoemd tot griffier bij (ien Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Zutfen mr. M. Moltzer; te Groningen mr. H. van der Wal; te Haarlem mr. L. J. Toulon van der Koog; te Leeu warden mr. J. W. Tijsma, thans allen tijdelijk belast met de waarneming van eerstgenoemd ambt; is benoemd tot commies bij de directie van de Rijkspostspaarbank mr. J. Greup, commies ter gemeente-secretarie van Amsterdam. Hertogin van Albany. Uitgeleide gedaan door haar zuster, de Koningin-Moeder, en door den Prins, heeft de Hertogin van Albany, die in den namiddag nog met de Koningin- Moeder een bezoek bij H. M. de Ko ningin had afgelegd, gisteravond de resi dentie verlaten, om via Vlissingen naar Engeland terug te keeren. In den salon van het Koninklijk pavil joen van het Hollandsche Spoor onder hielden de vorstelijke personen zich eeni ge oogenblikken met de daar aanwezige autoriteiten, Sir Alan Johnstone, den Engelschen gezant bij ons hof, den gou verneur der residentie, luit-generaal De Meester, en den burgemeester, baron Sweerts. Precies te 8.39 vertrok de trein, waar in voor de Hertogin en haar gevolg een coupé was gereserveerd. Werkloosheid. Men schrijft aan de „Std.": Door een der sub-commissies der Staatscommissie over de Werkloosheid is 'eene enquête begonnen, die ten doel heeft gegeven te verkrijgen, betreffende het verband, dat bestaat tusschen verze keringswetgeving en werkloosheid. De bedoelde sub-coininissie tracht te weten te komen: a. Welken invloed de Ongevallenwet heeft op het toe- en afnemen der werk loosheid. b. In hoeverre de Ongevallenwet in zonderheid het aanbod van werkkrachten tegen een lager loonpeil dan het ge bruikelijke vermindert of vermeerdert. c. Of de risico-overdracht bij de Onge vallenverzekering hierop invloed hoeft. d. En of de uitbreiding der Verzeke ringswetgeving in het algemeen invloed heeft op de werkloosheid. Interparlementaire Unie. In de vergadering van den Raad der Interparlementaire Unie, die 11. Zaterdag te Brussel onder voorzitterschap van den heer Beernaert werd gehouden, werd het programma voor de te Rome te houden XVIIde Interparlementaire 'Conferentie voorloopig vastgesteld. Op voorstel van de Nederlandsche groep der Unie werd bij monde van mr. Tydeman alsnog daarop gebracht het in studie nemen van de oprichting van eene permanente commissie voor de voorbereiding en organisatie der .Haag sche Vredesconferentiën. Monument voor de Nederlandsche Zouaven. Door de welwillendheid van het R. K. Kerkbestuur te Oudenbosch zal het mo nument der gevallen Nederlandsche zou aven verrijzen op het plein vóór de groote kerk aldaar. Zooals men weet, is dit indrukwekkend gebouw gemaakt naar 't model van den St. Pieter te Rome. De gedenksteen te Oudenbosch zal den vorm krijgen van den obelisk, zooals die op het St. Pieterplein te Rome verrijst. Het tarief. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" meent, dat een tariefwijziging feite lijk binnen drie maanden behoorde te worden afgedaan, opdat handel en indus trie niet lang in onzekerheid zouden ver- keeren. In den zomer van 1912 zou echter, meent dezelfde schrijver, het voor stel door de Eerste Kamer kunnen zijn afgehandeld om vóór de verkiezingen van 1913 te worden ingevoerd. Blijkbaar wil men in elk geval het afdeelingsonderzoek nog vóór het zomer reces doen plaats hebben wel een zeer korte termijn, waar zoo tallooze belan gen bij deze ingrijpende «jziging onzer handelspolitiek betrokken zijn. Pest op Java. De correspondent van het „Hb!." te Batavia seint, dat in het Malangsche nu ook twee gevallen van longenpest ge constateerd zijn. Een der medewerkers heeft hierover de meening gevraagd van Prof. C. Eykman; aan dit onderhoud pntleenen .wij het volgende: Longpest en builenpest worden beide door dezelfde bacil veroorzaakt, en zija dus twee vormen van dezelfde ziekte. Zij verschillen echter wat de localisatie van het ziekte-proces betreft. Terwijl bij bui lenpest de infectie uitgaat van het wondje, ontstaan door den beet van een met pestbaccillen geïnfecteerde rattenvloo, wordt bij de longpest de long het eerst aangedaan. De longpest verloopt als een zeer heftige, zoo goed als steeds met den dood eindigende, longontsteking. Zij ontstaat waarschijnlijk door directe inade ming der infectiekiemen. Met betrekking tot het infectiegevaar en de verspreiding der ziekte, is er een groot verschil tus schen longpest en builenpest De laatste vorm wordt niet van mensch op mensch overgebracht, maar van rat op mensch door middel van de rattenvloo. Een lijder aan builenpest is dus voor zijn omgeving betrekkelijk ongevaarlijk. De ondervin ding in Engelsch-Indië heeft dan ook geleerd, dat inlanders, die men jn de rattenvrije pesthospitalen overbrengt daar veel beter tegen de pest beveiligd zijn dan in hun eigen, weinig hygiëni sche, door ratten bezochte woningen. De lijder aan longpest daarentegen is voor zijn omgeving zeer gevaarlijk. Door zijn hoestbuien verspreidt hij een groot aan tal infectiekiemen, zoodat zelfs een ver blijf in het vertrek, waarin zich zoo'n lijder bevindt, noodlottig kan worden. Strenge en vroegtijdige afzondering van dergelijke lijders is dus zeer noodzake lijk. Onwillekeurig doet zich de vraag voor, of de twee longpestgevallen in het Malangsche geconstateerd, het uitgangs punt van een longpest-epidemie zullen of kunnen worden. Het is zeer moeilijk zich hier aan een voorspelling te wagen, vooral omdat wij over het karakter van een in de aequatoriale luchtstreken vcr- loopende pest-epidemie niets weten. Nu komen echter tijdens epidemiën van bui lenpest steeds enkele gevallen van long pest voor, zonder dat deze het uitgangs punt voor een epidemie van longpest vormen. Althans niet in Engelsch-lndië. dat, wat het klimaat betreft, nog het meest van alle door de pest bezochte streken met Java te vergelijken is. In Egypte heeft men afwisselend het optreden van builenpest en longpest waargenomen. Gedurende den zomer hoofdzakelijk builenpest, terwijl in den winter de longpest meer op den voor grond trad. De epidemie gedurende den afgeloopen winter in Mantsjoerije waar genomen, was eveneens longpest. Prof. Eykman herinnert zich echter niet, dat ooit een longpest-epidemie is voorgeko men in een streek, die, wat klimaat be treft, met Java overeenkomt, zoodat voor loopig de twee thans waargenomen ge vallen geen ernstige reden tot ongerust heid behoeven te geven. Een vergadering van de S. D. A. P. Maandagavond heeft Mr. Troelstra zija vierde pleitrede, gehouden voor grond wetsherziening, om, te komen tot alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Volgens spr. was het standpunt der vrijzinnige en Christelijke partijen steeds dit, dat zij alles deden om de arbeidende klasse haar oeconomische en politieke rechten te onthouden, en natuurlijk al leen Mr. Troelstra en consorten heb ben zich tot heden toe afgesloofd om het volk zijn rechten te geven. En als het eerste onder die rechten noemt spr. het algemeen kiesrecht. De arbeidersklasse is echter in zich zelve verdeeld; ware dit niet het geval, dan zou men door een politieke massa staking zich het algemeen kiesrecht kun nen verzekeren. Men ziet dus, de middelen, die aan geraden worden, zijn nog al kras. Doch de Nederlandsche arbeiders zijn nog niet revoiutionnair genoeg. Daarna volgde debat. De heer .Wijn koop was de eerste debater. Jiij had het over de practische toepassing der kiesrechtleuze, was het in sommige pun ten eens met Troelstra, in andere op zichten kon hij zich niet met hem ver eenigen, en gaf hem daarvoorleelijke uitbranders. Zoo stond hij daar een vol uur te spreken en het auditorium te vervelen, en sprak ten slotte den wensch uit, dat het door hem gesprokene in ruimer kring zou bekend worden. De voorzitter, de heer Oudegeest, vond dat het nu genoeg was, en verzocht de bater daarom te eindigen. Toen daaraan niet voldaan werd, gaf de voorzitter het 'jtfoojd .aan een volgend debater.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1