II April 1911. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 460 C^icbcJre QowïomI Bureau OUDE SINGEL, 54, BEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een vriendenwoord. Naar aanleiding van het feit, dat naar ,Het Volk uiteenzet te Am sterdam thans geen sociaal-democraat er aan zal denken den last en de verant woordelijkheid van het wethouderschap op zich te nemen, wijl een sociaal-demo cratisch wethouder in de samenstelling van den raad geen waarborg zou hebben dat hij iets van beteekenis zou kunnen doen. Naar aanleiding hiervan richt het Handelsblad eenige vriendelijkheden tot de partij der rooden. Het orgaan wijst er op dat een wet houder nooit persoonlijk verantwoorde lijk is voor de daden van het college van B. en W., en oordeelt in dit ver band, dat „men niet zeer welsprekend of scherpzinnig behoeft te zijn om aan te toonen, dat de voordrachten van B. en JJC. een minder „reactionaire" (de ge bruikelijke uitdrukking van Het Volk) kleur zouden hebben, indien de heer Wibaut de opvolger werd van den heer v. d. Bergh, dan in geval b.v. de heer Schoch diens zetel innam. Het Handelsblad vindt dus blijk baar, dat de weg voor een sociaal-demo cratisch wethouder in de hoofdstad al aardig gebaand is en blijkt er dan ook zeer slecht over te spreken te zijn, dat „de sociaal-democraten haastig, hartelijk en beslist weigeren, hun invloed ook in het college van B. en W. zoo sterk mo gelijk kenbaar en voelbaar te maken." Het blad weet echter wel waar 'ni de schoen wringt. „De reden ligt voor 'de hand", zegt het en richt dan tot zijn roode vrienden deze hartige woorden „Zij kennen de voordeden van on beperkte critiek, van oppositie a Foutran- ce. Zij weigeren mede regeeringsverant- wcordelijkheid te dragen, omdat zijwei critiseeren kunnen en willen, doch geen object voor critiek willen zijn, niet aan den lijve voelen dat regeeren steeds ook beteekent: ont.vredenen maken. Zij we ten maar al te goed dat veel van hun stellingen, veel van hun leuzen slechts ge schikt zijn voor volksvergaderingen en voor afbrekende beschouwingen, dat zij den regeerder, ook den socialistisclien re geerder, geen steun kunnen geven. En zij zeggen wel: al die socialisten, die in derdaad wel geregeerd hebben, de Mille- rand's, de Briand's en de Viviani's zijn schurken en renegaten, doch zij vragen zich zeker wel eens angstig af: zou het misschien iets anders dan toeval, zou het misschien een natuurnoodzakelijke consc quentie zijn, dat een socialistisch regeer der een renegaat wordt?" Dat 's mooi gezegd, nietwaar? Geen rechts biad zou het kunnen verbeteren. Desniettemin zuilen in 1913 Handels blad en Volk in menig kiesdistrict \vel weer 'broederlijk samengaan. Woorden en daden algemeen overzicht. Over de verschillende opstanden, die op het oogenblik de pers voor het groot ste gedeelte bezighouden, komen steeds ernstiger berichten in. In Marokko wordt bijna bij voortduring gestreden en vooral de toestand der stad Fez wordt in de somberste kleuren afgeschilderd. De ellende wordt hoe langer hoe grooter, de handel staat geheel en al stil, er komt geen enkele karavaan meer aan en er heerscht groote schaarschte aan levensmiddelen en geld: Den tweeden April, 's ochtends te 8 uur, trachtten ongeveer 500 Aitioesso'; de stad te bestormen; zij werden echter door het artillerievuur genoodzaakt terug te trekken. Omstreeks 10 uur trokken de ruiters van den Makhzen en de „zwarte garde" den vijand tegemoet. Deze trachtte mi it het oosten een aanval te doen, maar wercl toen eveneens met artillerievuur ontvangen. Tegen het mid daguur trokken de aanvallers zich terug. 'Zij .schijnen een omtrekkende beweging te hebben gemaakt, want weldra keerden tweeduizend man, behoorende tot de stammen Beni Mtir en Aitioessi, terug .en joegen de ruiters des sultans in woeste vlucht voor zich uit. Tegen de verwachting in, staakten zij de vervolging vlak onder de muren van de stad én keerden zij terug. Voordat het gevecht begon, waren er onderhandelingen gevoerd tusschen den sultan en een kaid der Beni Mtir, die echter zonder resultaat waren gëbleven. De „Daily Telegraph" verneemt ver der uit Tandzjer, dat de Berbers uit het district Garb genoodzaakt zijn zich bij de opstandelingen aan te sluiten. Men is daardoor bang geworden, dat zij ook de stad Tandzjer zullen'aanvallen. Te Madrid werd bekend gemaakt, dat de minister van buitenlandsche zaken een telegram heeft gekregen uit Tandzjer, meldende, dat op 3 en 4 April een bloedig gevecht is geleverd onder de muren van Fez, waarin de troepen van Moelai Hafid het onderspit gedolven zou den hebben. Ook in Albanië moeten de opstandelingen weer veld winnen. Men bevestigt, dat de pas van Toesi verdreven opstandelingen opnieuw op die vesting aanrukken en dat de Turken daar tot een verdedigend optre den gedwongen worden. De telegrafi sche verbinding met Toesi is sinds 6 dezer verbroken. Het spelletje schijnt daar opnieuw te beginnen. Eerst was er in Toesi een betrekkelijk klein garnizoen, dat door de opstandelingen omsingeld was en geruimen tijd in zeer hachelijke positie verkeerde. Op het laatste oogen blik brachten Turksche hulptroepen uit komst. De belegeraars moesten wijken en de Turksche troepen trokken zege vierend de vesting binnen om zich met het uitgeputte garnizoen te vereenigen. De terugtocht der belegeraars blijkt thans echter slechts schijnbaar te zijn geweest en de Turksche overwinnaars worden nu -HP hun beurt belegerd. De zaken nemen in dat gebied alzoo een loop, die niet bepaald in overeenstemming is met de optimistische opvattingen, welke aanvan kelijk in politieke kringen te Constanti- nopel werden gehuldigd. Een aanval der opstandelingen op de vesting Castrati is Zaterdag afgeslagen. Later echter hebben de opstandelingen verschillende stellingen tot Zoeki en Kastrate toe hernomen en Koplikoe in brand gestoken. Zij hebben verder te Sdrebeck de ontscheping van 400 sol daten belet. De wali van Skoetari heeft naar Konstantinopel geseind, dat hij bang is, dat Toezi zich welhaast zal moeten overgeven en dat de opstand zich uit breidt. Men verzekert, dat de Mohamedaan- sche Alfeaneezen uit Skoetari, aan wie de regeering wapenen heeft verstrekt, en die zijn uitgetrokken om de regeerings troepen te hulp te komen, door de op standelingen zijn teruggedreven en 90 dood en eii gewonden en 120 gevangenen verloren zouden hebben. In de „Ipdépendance Beige" lezen we dat te Skoetari paniek heerscht. De plaatselijke autoriteiten verwijten de re geering, dat zij niet snel en beslist gte- no eg ingrijpt. Even onverkwikkelijk is wel de toe stand der Turksche troepen in Jemen. Wel zegt een bericht uit Konstantino pel dat Zaterdag de opstandelingen Jbij een aafival op Sanaa met verlies zijn te ruggeslagen, maar een telegram uit Pe ritn geen minder gunstige bijzonderhe den. Inboorlingen, zoo luidt het, die zoo even uit het binnenland zijln gekomen, be richten dat 1800 man Turksche troepen 5 dagen geleden door een krijgslist bij. Je rim in de pan zijn gehakt. Naderi zou 12 dagen geleden genomen zijn en van de 3 Turksche regimenten die het bezet hiel den, zouden slechts 15 man zijn ontko men. De Turken 'bezetten n umog slechts El Taig en §anaa. Portugal moet eveneens weer het toonee'. van emi'- stige roeringen zijn. Wij: meldden reeds dat weder een telegram censuur is inge steld, weshalve de berichten niet te ver trouwen zijn, Wat echter doorkomt is nog verontrustend genoeg). De minister van Buitenl. Zaken Ma chado heeft verklaard, dat de pers te Lissabon last heeft niets te melden van de geruchten over onlusten in 't n'oor- den, waaronder er een is, dat zegt, dat de monarchistische militair, Paiva Con, ceiro over wiens zeer fantastische ver halen loopenwij hopen spoedig iet§i meer over die interessante persoon te ge ven met troepen te Valencia gereed staat. D,at er in Nop/d-I^ortugal, met I\et oog op do voorgenomen scheiding van Kerk en Staat een opgewonde# stemming heerscht, constateert ook de correspon ded van de Times, te Lissabon, die o.a. vertelt dat de regeering, om de zeer godsdienstige bevolking in het noorden te bevredigen, verlof heeft gegeven tot processies in de straten. De „Correspondencia de Espana" be vat tamelijk sensationeele telegrammen uit Vigo, volgens welke kapftein Con- ceiro en andere Portugeesche banne lingen te Vigo eenige dagen geleden eenige duizenden circulaires zouden heb ben laten drukken, waarin de Portugee sche soldaten 'werden aangespoord tot muiterij, tot uitroeping van de monar chie en terugroeping van koning Manuel. De proclamaties zouden reeds over de Spaansche grens zijn gesmokkeld en haar bestemming hebben bereikt. Zou er nu eindelijk wat gebeuren? GEMENGD. Volgens de Koln. Zeitung heeft de kroonprinses van Japan typhus. De Duitsche kroonprins en de kroonprinses zijn eergisterochtend uit Italië te Weenen aangekomen. Zij wer den aan het station opgewacht door kei zer Frans Jozef, de leden der Keizerlijke familie en hoogwaardigheidsbekieeders. De keizer en de kroonprins omarmden el kander herhaaldelijk. In de Hofburg had een schitterende ontvangst plaats. Te 7 uur werd een familiemaaltijd ten palei- ze gehouden. De „Koln. Zeitung" verneemt uit Boekarest, dat het wederopnemen van de diplomatieke onderhandelingen tus schen Griekenland en Roemenië een vol dongen feit is. - De arbeidersafgevaardigde Snovv- den heeft in het Engelsche Lagerhuis een wetsontwerp ingediend, waarin hij voor stelt zekere ambten van het binnen- landsch bestuur voor vrouwen open te stellen. De „Daily Express" verneemt uit Hongkong, dat te Kanton oproer is uit gebroken. De Tartaarsche generaal die het garnizoen commandeerde, is ver moord. Er zijn in allerijl troepen te hulp gezonden. De staat van beleg is afge kondigd. Op de Schichauwerf te Danzig 'heb ben 700 man van het personeel besloten wegens loongeschillen het werk neer te leggén. De overige 1300 arbeiders blij ven aan den arbeid. De pest in China moet langzaam uitsterven. In Tsjifoe komen dagelijks nog een vijftal gevallen voor. Quarantaine maatregelen worden daarom alleen voor koelies genomen. Te Rheijdt in de Rijnprovincie is Zaterdag de grootste coöperatieve cen trale van Duitschland voor de bediening van een omTiggend gebied geopend. De centrale zal aan 34 gemeente met ruim 188500 inwoners stroom leveren. De werktuigen waarmede de stroom wordt opgewekt, hebben een vermogen van 14.000 P.K. Naar de „Temps" uit Madrid ver neemt, zijn de bewoners van Canillar kr de provincie Malaga in opstand geko men. Ze hebben een aanval gedaan op de gendarmeriekazerne en de republiek uitgeroepen. Bij de opstootjes te Canillar zijn vijf gewonden gevallen. Er is om de orde te herstellen versterking voor de burger garde gezonden. Naar de „Lokal Anzeiger" uit War schau verneemt, is bij Cekowo ,op den weg van Toerek naar Kalisj, de post door 30 met Brownings, Mausergeweren en. bommen gewapende bandieten overval len. Zij wierpen eenige bommen naar de wagen die het geld bevatte. Hierdoor werden een gendarme en twee e dwach ters gedood. De roovers maakten zich nu meester van 50.000 roebel en poetsten de plaat. En hoewel behalve de gehee e districtspolitie, drie escadrons dragon ders te hunner vervolging zijin uitgezon den, heeft men hen tot dusver niet krui nen grijpen. Terwijl 500 Indiërs in een dorp ten noorden van Pooaia voor een Hindoesch feest bijeen waren in een gebouw met rieten dak, ontstond er brand. Het ge- bbuw had slechts één uitgang en 200 mannen, vrouwen en kinderen verbrand den. De Mexicaansche opstandelingen hebben bij Attiwee-Riebla een detache ment egee Dgstroep,en van 90 man in de pan gciia.vL Uit New-York woardt aan de „Lokal Anzeiger bericht, dat in de Mexicaansche Kamer vier millioen is aangevraagd tot pacificatie van het land. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan A. B. Sjerps eervol ontslag verleend als notaris te Leeuwarden is aan den hoofdcommies der telegra fie W. A. Rühling eervol ontslag ver leend. Bij Kon. besluit is aan A. A. H. Ho- sang ontslag verleend als burgemeester der gemeente Blaricum is aan den commies bij het departe ment van Waterstaat K. F. van Bijlevelt, eervol ontslag verleend, onder toeken ning van de persoonlijke titel van hoofd commies is aan den luit. t. z. 2e kl. R. L. E. de Bruyn, eervol ontslag verleend is benoemd tot tot directeur van het te legraafkantoor te Alkmaar P. C. Uitten- bogaard, thans hoofdcommies der tele grafie is aan den officier van gezondheid le klas J. F. Tuinstra, van den geneeskun digen dienst der landmacht eervol ont slag verleend, onder toekenning van' f 1560 pensioen 's ja ars zijn benoemd tot vertegenwoordigers van de Nederlandsche regeering bij het in 1911 te Antwerpen te houden 5e inter nationaal Congres voor reclasseering de heeren mrs. A. Fentener van Vlissingen, raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden, voorzitter van het Nederl. Ge nootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen en H. C. Dresselhuijs, di recteur-generaal van het gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen. is aan: Frans Joseph Merx, geboren is Kircheich (Duitschland), Peter Hein- rich Reintges, geboren te Essen (Duitsch land), Ferdinand Langenkamp, geboren te Essen (Duitschland), en Emil Witt- köpper, geboren te Heisingen (Duitsch land), vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan de te Vaals gevestigde inrichting voor hooger onder wijs, genaamd „Collegium van den Hei ligen Camilles van Leilis"; is benoemd tot burgemeester van Di- dam, jhr. A. E. M. van Nispen tot Pan- nerdentot burgemeester van Rosma len A. A. Wolters, secretaris aldaar; tot burgemeester van Nuland J. E. D. During, secretaris aldaartot burge meester van Wouw P. J. A. Hoeks, bur gemeester van Hoogeloon, Hapert en Casteren tot burgemeester der gem een t- te Herpt; is benoemd tot leeraar aan de Rijks- Normaalschool voor Teekenonderwijzers te Amsterdam C. W. G. Bakker, te Am sterdam is aan den luitenant ter zee 2e kl. R. L. E. de Bruyn eervol ontslag verleend Pest op Java. De gouverneur-generaal van Ned.-Ind. heeft gisteren (10 dezer) alsnog het vol gende aan het Departement van Koloniën geseind „Wegens storing van de telefoon op acht dezer geen berichten van Penarng- goengan, Ngantang en Senggoeroeh. De inlandsche arts, die acht dezer in Senggoeroeh was, vond geen pest ,doch veel malaria. Overigens gerapporteerd acht gevallen geen dooden. Gisteren (9 dezer) negen gevallen, alle in Penanggoengan, en twee dooden. Een koortsgeval van eergisteren (8 dezer) bleek pest te zijn. Koortsen houden aan 246 gevallen in Senggoeroeh. De geheele afdeeling Malang is afge sloten met een militair cordon. De afsluiting van de besmette distric ten alleen bleek te bezwaarlijk". Eerste steenlegging op het Loo. Prinses Juliana zal hoogstwaarschijn lijk den eersten steen leggen bij het t verbouwen gedeelte van liet paleis Loo. Militiewet. Hedenavond vergadert de c umissië van rapporteurs uit de Tweede Ka voor het wetsontwerp tot wijziging der Militiewet. Mr. G. v. Tienhoven. De N. H. Ct. bericht d,at Mr. v. Den hoven nog dit jaar en wel zeer waar schijnlijk op het einde van den zomer, zijn ambt als commissaris der Koningin, zal nederleggen. De Malthezer orde en de Balije van Utrecht. De Haagsche Correspondent van de „Leeuw. Crt." schrijft: Naar mij verzekerd werd, zou de Ne- derlandsche atdeeling van de souvereine orde van Malta, die zich ten doel stelt de „christelijke liefdadigheid, ziekteverzor ging en dergelijke inrichtingen in het le ven te roepen", voornemens wezen, stap pen te doen, welke er toe zullen leiden! haar aandeel te verzekeren van "de inkomt- sten der Balije van Utrecht. Die inkomi st en van deze orde, die aanvankelijk be stemd waren voor werken van liefdadig heid en barmhartigheid, maar door den' loop der tijden aan hunne primitieve be stemming onttrokken zijn, moeten naar ik hoorde zeer belangrijk zijn. Ik heb mij dienaangaande om inlich ting gewend tot Jhr. Mr. Victor de Stuers die mij berichtte dat de Malthezer Orde geenerlei aanspraak kan maken op de inw komsten van de Balije van Utrecht, die als voorwaarde van admissie overlegi- ging eischt van „een kerkelijke attesta tie, inhoudende dat men is professie doende van de ware Hervormde Chris telijke godsdienst" terwijl de Nederl* afdeeling van de Malthezer Orde over wegend uit Katholieke edelen is samen gesteld. Afscheid burgemeester Sweerts. De heer Sweerts de Landas Wyborgh nam gisteren in een korte rede afscheid an den Haagschen gemeenteraad, die hij oor het laatst presideerde. Hij gewaagde met groote dankbaar heid van de medewerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden van den raad en niet in het minst van de wethouders. De heer van Malsen, het oudste raads lid en de wethouder Jansen huldigden den afgetreden voorzitter in warme be woordingen en spraken hun vreugde uit over de hooge onderscheiding den lieer Sweerts ten deel gevallen. KORTE KRONIEK. De R. K. Kiesvereeniging te Delft heeft Prof. G. J, van Swaaij candidaat gesteld voor de Prov. Staten. - Te Utrecht is een vergadering ge houden van den Bond van klerken, werk zaam bij de rechterlijke macht om een betere salarisregeling te verkrijgen. Een commissie is daarna benoemd. De gewone audiënties van de mi nisters van buitenlandsche zaken, koloniën waterstaat en die van marine zullen op Vrijdag 14 dezer, en die van justitie op Zaterdag 15 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 11 April. R. K. Textielarbeiders. Gisteravond werd in het gebouw van den R. K. Volksbond een tweede cursus vergadering gehouden van de R. K. Tex tielarbeiders- en -arbeidstersvereeniging „St. Bavo". Was de vorige maal. door den heer A. H. J. Engels (die ook ditmaal als inleider optrad) gewezen op de gevolgen van het gemis aan organisatie voor de arbeiders, thans ging spr. de resultaten der vakvereeniging na, met name in En geland. Spr. schetste de ontwikkeling van de organisaties der Engelsche arbeiders, speciaal van hen, die in de wolindustrie werkzaam waren. De wolindustrie toch maakte in Enge land denzelfden ontwikkelingsgang als in ons land. De rijke lakenfabrikanten van Somer set, Gloucestershire en Devon, die ge durende de 16e eeuw machtig vooruit gingen in rijkdom en roem en wier hui zen bezocht werden als koninklijke hoven, hadden het geheele bedrijf in handen. Zij kochten de wol op de markten, doch ieder voor afzonderlijke bewerking had den een apart stel arbeiders in dienst De wol werd gekaard en gesponnen in de dorpshuisgezinnen, dan kwam het garen in handen der wevers, en ging ver volgens naar den volmolen, welke eigen dom was van den kapitalist. Daar werd I het afgewerkt en verzonden naar de pak huizen van Londen of Bristol. Hier hadden de wevers echter al vroeg organisatie, nl. in 1241. Zij gaven onder-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1