Uit Stad en Omgeving. ïoo hoog gekiommene, zich vergeet, en pn dien hoogheidsroes dingen doet, die menschelijk zijn, soms aan het bovenmen- schelijke grenzen? En aan wien dan de schuld Aan hen, die hem dreven, of aan hen, die het getimmerte optrokken? Spr. noemt den meest getroffene niet hem, die bij de tragische debatten in de Kamer afwezig was. Ware spreker actief staatsman, hij zou een program samenstellen, liefst van pun ten, die voor verwezenlijking vatbaar zijn en tot verhooging van de nationale wel vaart leiden, maar bovenaan zou staan de nationale weerbaarheid, welke thans verwaarloosd, zoo niet ontredderd is. Internationalisme. In het afgeloopen jaar werden (door het comité van actie der stichting voor inter nationalisme, waarvan voorzitter is de heer Jul. C. Bunge, te Amsterdam, en gedelegeerd secretaris de heer mr. W. van Hoogenhuyzen, directeur der Giro- Bank te 's Gravenhage, een tiental staats lieden uitgenoodigd tot het houden van een samenspreking over de oprichting van een comité, dat zich ten doel stelt bij de regeering en verdere autoriteiten de belangen te behartigen en in alge- meenen zin in binnen- en buitenland te bevorderen, die Nederland heeft bij 't in ternationalisme. Deze uitnoodiging had tengevolge, dat in den aanvang van het nieuwe jaar een drietal vergaderingen te dier zake plaats hadden in het hotel „De Twee Steden", en dat alsnu is opgericht de „Neder- landsche Centrale Raad voor Internatio nalisme", bestaande uit de heeren: jhr. mr. H. W. van Asch van "Wijck, mr. T. M. C. Asser, Jul. C. Bungc, mr. H. Goeman Borgesius, prof. dr. A. Kuyper, dr. C. Lely, mr. J. Limburg, mr. J. A. Loeff, prof. mr. dr. W. H. Nolens, prof. mr. J. Oppenheim en baron B. C. Svveerts de Landas Wyborgh. Tevens zijn de statuten van dezen raad vastgesteld en aan de Koningin ter goed keuring aangeboden. Nederlandsche Handweefkunst. Te 's-Gravenhage is opgericht een Bond voor Nederlandsche Handweef kunst. De bond stelt zich ten doel de hand weefkunst in Nederland te bevor deren en de belangen der Nederlandsche weefsters te behartigen door: le. het aanschaffen en verkoopen zon der het doel winst te behalen van weef- materiaal, weefgetouwen, bij voorkeur uit Nederland betrokken; 2e. het doen ontwerpen van weefpa- tronen door Nederlandsche kunstnijveren, welke patronen in huur of verkoop zul len worden afgestaan 3e. het inrichten van tentoonstellingen zoowel van het werk der "bondsleden onderling als van weefwerk uit andere landen 4e. gelegenheid te geven tot verkoop van weefsels; 5e. het houden van lezingen en kunst beschouwingen in verschillende plaatsen des lands, om de handweefkunst meer algemeen bekend te maken; 6e. het handweven op het leerprogram te brengen der meisjesscholen 7e. het uitzenden van leeraressen tot het geven van cursussen in verschillende plaatsen des lands 8e. het geven van de meest uitgebreide inlichtingen omtrent mogelijk te geven lessen en andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. In andere plaatsen worden afdeeiingen en correspondentschappen opgericht. Het ligt in de bedoeling in September a.s. te 's Gravenhage een depót te openen. KORTB KRONIEK. Minister Kolkman, die thans te Parijs verblijf houdt, wordt den 11 en dezer weder terugverwacht, daar hij te genwoordig zal zijn bij de eedsaflegging het nieuw gekozen lid van de Reken kamer, den heer Joh. Krap. Mr. G. v. Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, is over vermoeid en moet rust nemen. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1911 in Nederl.-Indië 9000 pikols gou- vernementskoffie 1ste soort aan de markt zullen worden gebracht. Donderdag 13 April verleent de Minister van Oorlog geen audiëntie. In bijna 77-jarigen ouderdom is te 's-Gravenhage overleden de heer F. G. A. van Delden, gepensionneerd as sistent-resident, oud-consul der Neder landen te Djeddah, ridder in de orde van Oranje-Nassau. LEIDEN, 10 April. Passiespel van Oberammergau. Met recht konden we Zaterdag schrij ven, dat Pater Tesser Zondagavond de kroon zou zetten op zijn werk van de zen winter. We hebben daarmee niet te veel gezegd. Wie gisteravond bij de le zing van Pater Tesser tegenwoordig was zai ervan overtuigd zijn. „Allen die de liefde voor den gestorven Heiland hier te samenbrengt, heet ik van harte weg kom". Dit zijn de woorden, weermede de regisseur de passiespelen van Ober ammergau het spel opent. Met deze \voorden begroette Pater Tesser de aan wezigen. Hij zou hun geven een avon!d han stemming om hen op te wekken tot liefde voor den lijdenden Christus. Eni Pater Tesser heeft zijn doel bereikt, alle) aanwezigen kwamen diep onder den in'r druk van hetgeen hij in woord en beeld mededeelde. Meer ontvlamd in liefde, voor den gestorven Heiland keerden al len ten hoogste voldaan, en dankbaar voor het werken van Pater Tesser, tegen 11 uur huiswaarts. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden. Zondagmiddag vergaderde deze Bond in het gebouw van den R. K. Volks bond. In zijn openingswoord betreurde de Voorzitter, dat de dames-leden niet op deze vergadering verschenen waren. Spr. deelde mede, dat ook in Delft en Eindhoven dergelijke R. K. Bonden wa ren opgericht, in Delft aanvankelijk met 30 leden, waaronder 14 dames. Op een der vergaderingen in Delft, waar spr. tegenwoordig was, bestond het grootst aantal tegenwoordige leden uit dames. Spr. hoopte, dat de dames van dezen Bond het goede voorbeeld van hare De'ftsche zusters zullen volgen. Spr. deelde nog mede, dat de Bond deel had genomen aan de verkiezing voor leden van de Kamer van Arbeid voor Winkel- en Grossiersbedrijven, met het bemoedigend resultaat, dat 4 candidaten, die in overleg met andere vereenigingen gesteld waren, gekozen zijn. De Secretaris werd vervolgens be noemd tot Correspondent van het Plaat singbureau te Amsterdam. Hierna besprak men, hoe de Bond zal werken om te komen tot vervroegde winkelsluiting. Deze zal alleen te oe- reiken zijn langs wettelijke regeling. Een schrijven was ingekomen van het Comité voor vervoegde winkelsluiting, waarin gevraagd werd om aansluiting bij het comité. Doch dit comité, of schoon het al eenige jaren bestaat, heeft tot heden toe nog niets positiefs ver richt, en personen en vereenigingen, die absoluut geen belang hebben bij deze zaak, hebben er toch zitting in. Daarom adviseert het bestuur afwijzend op dit verzoek te beschikken, en stelt voor, zich in. verbinding te stellen met de „Hanze". Een korte discussie ontspon zich over deze kwestie, waarbij de heer Engels verklaarde, dat wanneer de Bond zich met het comité in verbinding stelt, hij dan onder de leiding ervan komt, en dus zelf niets meer kan uitrichten, terwijl het comité ook niets uitvoert. Een adhae- siebetuiging van het comité aan ons sire- ven zal goed zijn, doch we moeten ons niet aan den leiband van het comité laten leggen. Aangenomen werd met algemeene stemmen, zich in deze met de „Hanze" trachten te verbinden. Bij de rondvraag informeerde de heer Polanen, of de damesleden volgens de statuten van den Volksbond niet een aparte vereeniging moeten vormen. De Voorzitter antwoordde, dat zoolang de damesleden hiertoe niet verplicht zijn, indien ze nog niet sterk genoeg in aantal zijn om een eigen vereeniging te vormen en dit is op het oogenblik nog het geval. Met den Christelijken groet sloot de Voorzitter de vergadering. Gerardus Majella. Zondagmiddag had een vergadering plaats van bovengenoemde Kleederma- kersafdeeling onder voorzitterschap van den heer Wijtenburg. Na opening met gebed, werden de no tulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna volgden eenige mededeelingen van huishoudelijken aard. Aan de orde was toen de beschrijvings brief voor de rf.s. Bondsvergadering op den 2en Paaschdag te Utrecht, luidende: 1. Behandeling en vaststelling ontwerp- adres Tweede Kamer; 2. verslag Con trolecommissie; 3. voorstel Utrecht, ver goeding van den Secretaris; 4. behande ling ontwerp-reglement ziekteverzeke ring; 5. behandeling afdeelingsreglement; 6. mededeelingen en rondvraag. Het voorstel-Utrecht lokte nogal be sprekingen uit, maar werd na een warme verdediging door den Voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. Het adres aan de Tweede Kamer, behelzende afschaffing huisindustrie enz., kon de in stemming der vergadering wegdragen, inits er rekening zal worden gehouden met den loonstandaard. Volgens het reglement had er een ver kiezing plaats van den secretaris, die aan de beurt van aftreding was. Deze zag zich genoodzaakt ontslag te nemen, aan gezien verschillende omstandigheden hem beletten zijn functie behoorlijk waar te nemen. Gekozen werd toen de heer Lan- gebroek, die, niet aanwezig, van zijn be noeming in kennis zal worden gesteld. De Voorzitter dankte den afgetreden Secretaris voor de moeite en opoffering, die hij zich voor de vereeniging had getroost. Bij de behandeling van het punt coöpe ratie bracht de Secretaris verslag uit van de onderhandeling, die hij had gevoerd met verschillende firma's. De verschillen de fournituren waren aanwezig en wat de prijzen betreft, deze waren van dien aard, dat van de afname door de leden een gretig gebruik werd gemaakt, daar deze met een kleine winst kon worden omgezet, zoodat zij nog onder den win kelprijs blijven. De Voorzitter wenschte de afdeeling geluk met dit succes, daar wij zoodoende kunnen zien, wat vakorganisatie vermag, en spoorde de leden aan, steeds propa ganda te maken voor de afdeeling en te wijzen op de voordeden, daaraan ver bonden. Bij de rondvraag vroeg de heer Bertels om de contributie geregeld op te halen, waaraan door öeju Penningmeester zoo veel mogelijk zal worden voldaan. De heer Wijtenburg zal 2en Paasch dag de afdeeling te Utrecht vertegen woordigen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter deze geanimeerde vergadering met gebed. Mathesis Scientiarum Genitrix. Aan het Wis- en Natuurkundig examen van de 5e klasse van de school van hetf Genootschap „Mathesis Scientiarum Ge nitrix" namen bij het einde van den Wini- tercursus 191011 43 leerlingen deel van wie 36 slaagden en 7 werden afge wezen. De toegelatenen waren naar volgor de: J. Blansert, Haarlem. J. Voerman, Haarlem, G. W. v. Tol, L. de Bruin, W. F. Hub, J. Arnoldus. Fr. C. Rienstma, J. M. van Bemmel, 's Gravenhage. Fr. Har- teveld, Scheveningen. J. van Ommering, Leiderdorp. W. P. J. Bolt Jr., 's Graven hage. A. Dirkse. P. W. Wellens, 's Gra venhage. V. J. M. Apon. L. Vlasblom, te Brielle. J,. C. J. Gesink, Katwijk aan zee. W. C. Atartiand, 's Gravenhage. P. Pille- kens. C. M. Brand, G. C. Otto. G. Wols- heimer Jr., Delft. J. M. Kuh, 's Graven hage. J. G. v. d. Rotte. G. Eichhorn. A. L. Verhoog. W. Meijling, Voorschoten. L. Schouten. Oudshoorn. Fr. J. Libot. J. A. v. d. Heijden, 's Gravenhage. H. H. A. Ma. Onstenk. W. Kantebeen. C. P. Bik. Hcndr. Schouten. W. Zwart. C. Fr. J. Hollants. W. J. H. L. Trel. Aan het examen van de 6e klasse voor Beschrijvende Meetkunde en Perspectief, namen deel 14 leerlingen, van wie 7 slaagden, en 7 werden afgewezen. De toegelatenen waren naar volgorde B. Hoogstraten, Ter Aar. G. v. Eg- mond, Koudekerk. J. W. Le Noble. J. G. Roeske. J. J. H. Vrijdaghs. G. J. Hoftijv- zer, Scheveningen, G. S. de Haan. Zoo verre geen woonplaats vermeld, zijn de toegelatenen woonachtig te Lei den. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool voor Onderwijzers te Beverwijk slaagde heden N. B. M. Vreeburg, van hier. Met 1 November wordt tot bij woning van den cursus voor algemeene krijgskundige studiën aan de hoogere krijgsschool te 's Gravenhage gedeta cheerd de le luit. J. C. M. Simon Thomas van het 4e reg. inf. HILLEGOM. Voor het examen van bouwkundigopzichter slaagde de heer R. Kwist Pzn. van hier. NOORDWIJK. Zaterdagavond had in de oude Gemeenteschool aan de Voor straat de opening plaats van de Tentoon stelling van tekeningen, vervaardigd door de leerlingen der Ambachtsteeken- school van het Departement Noordwijk van de Maatschappij van Nijverheid. Be halve het bestuur waren tegenwoordig de heeren Jhr. W. G. van Panhuijs, Burgemeester, en C. Alkemade, Wethou der, het Onderwijzend personeel, de leer lingen, een aantal ouders van leerlingen en eenige belangstellenden. Voor de uitreiking der prijzen, die aan de opening der Tentoonstelling vooraf ging, hield de Voorzitter, de heer E. de Groot, eene toespraak, Spreker zeide o.a., dat wegens den geldelijken toestand aan Th. Verloop, W. Berkhout en D. Best, die voor een prijs irf aanmerking kwa men, deze niet kon worden uitgereikt. De prijzen, die bestonden uit eenige boeken en gereedschappen, werden door den Burgemeester uitgereikt aan: Jacob Verloop, C. Baalbergen, D. Maasdijk, J. v. Beclen en H. Vink. De Voorzitter bracht nog dank aan den Burgemeester voor de betoonde be langstelling, waarna de Tentoonstelling werd bezichtigd. Een groot aantal werkstukken der leer lingen, -zoowel op het gebied van het handtcekenen als op dat van het bouw kundig teekenen, waren ter bezichtiging guesteld. De plechtige Eerste H. Communie is voor dit jaar vastgesteld op 10 Mei. De datum van de Eerste H. Communie der jongere kinderen zal te gelegener tijd worden bekend gemaakt. SASSENHEIM. Zondagavond verga derde de afdeeling Land- en Tuinbouw- knechts van den R. K. Volksbond. De voorzitter ae heer H. Homan, opende de vergadering met gebed, v/aarna de notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door den secretaris werd de uitslag bekend gemaakt aan de uit geschreven- prijsvraag. Hoe broeit men het beste hyacinthen in de huiskamer Drie antwoorden waren ingekomen. Volgens de jury moest den lsten prijs toegekend worden aan no. 2 en de premie aan no. 1. Medegedeeld werd, dat den heer A. Weijers den lsten prijs Verwonnen heeft en de heer J. Zandvliet de premie. Door beide prijswinners werden hunne antwoorden voorgelezen en ontspon zich een aangename gedachtenwisseling. Door den voorzitter werd bekend ge maakt, dat de bode zich weder bereid verklaard heeft, de gelden op te halen bij de deelnemers aan den gezameniijken inkoop van brandstoffen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. Dat de Kon. fabriek van gouden en zilveren werken, firma M. van Kempen en Zonen steeds in bloei toeneemt, blijkt wel hieruit, dat de fabriek wederom een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. Het Bestuur van de Kon. Wilhel- mina Verctniging zal Woensdagavond in het hotel Deurloo bijeenkomen, ter be spreking van o. m. het feestplan voor de viering van de Kon. Wilhelminadag. Bij gelegenheid van het vijfjarig be staan der R.-K. Jonge Garde, wat feeste lijk zal herdacht worden op Zondag 30 April a. s., zal als feestredenaar optreden de heer D. Wesseling, lid van den ge meenteraad te 's-Gravenhage. Onderwijs. Nuttige handwerken. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 15, geslaagd 10 candidaten, nl. de dames A, J Meykamp, E. M. v. d. Lelie, beiden Leiden; P. H. J, van Ravesteijn, A.J. Biemans, C. A. J. ten Boom, J. T. W. Dumons, allen Haarlem L. G. C. Bakker, ljmuidenD. Vlietstra, E. D. A. Kerdel, J. P. de Bruijne, allen Rotterdam. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De Kantonrechter veroordeelde heden: Wegens Ioopen op verboden grond: J. O. Klz.n. en J. v. d. B. J.Bzn., beiden te Katwijk a. Zee, tot fl of 1 d.C. v. S. tot f 1 of 1 d.Z. v. P. tot f 2 of 1 d.M. A. tot f2 of 1 week tucht school; allen te NoordwijkerhoutF. v. d. B. Jzn.; J. G. en G. A., allen te Noordwijk, tot f 1 of 1 d. Wegens burengerucht: H. B. te War mond tot f3 of 2d.; J. H. R., I. S., D. M. B., A. D. v. A. d. C. en W F. S„ allen te Leiden^ tot f3 of 2d. Wegens het op den openbaren weg een voorwerp niet verlicht hebben: B. H. H. K. te Leiden tot f3 of 2 d. Wegens straatschenderij: J. J. V. te Leiden tot fl of 1 d. Wegens overtreding der Jachtwet: C. K. Wzn. te Katwijk tot f2 of 2 d.; J.B. en P. v. d. B. Pzn., beiden te Noord wijkerhout, tot f2 of ld.; F. V. te 's-Gravenhage tot f5 of 2 d.; P. K. te Leiden tot f2 o? 2 d. Wegens overtreding der Drankwet: W. v. M. te Leiden tot 2 maal f5 of 2 maal 5 d. Wegens overtreding der Hinderwet: N. H. B. tot f3 of 2 d. en P. J. v. d. W. tot f 10 of 2 d., beiden te Leiden. Wegens overtreding der Arbeidswet: P. P. 'te Katwijk a. Zee tot f5 of 2 d. Wegens overtreding der Leerplichtwet: P. D. te Noordwijkerhout tot f 10 of 5d. P. v. d. B. te Noordwijk tot f2 of 2 d. Tj. d. B., C. H. beiden tot f2 of 2 d.; C. v. B., W. J., D. v. d. P., .alien tot f4 of 2 d.allen te Katwijk a. Zee; F. J. K., V. C., J. B., J. V., 'A. V., N. N., P. v. D., alien tot f2 of 2d.; D. v. d. B. tot f4 of 2 d.allen te Leiden. Wegens overtreding der Motor- en rij- wielwet: H. B. tot f10 of 5 d.; E. J. R., D. v. E., beiden tot f2 of 2 d.; allen te LeidenA. d. M. Azn. te Rijnsburg tot f 1 of 1 vv. tuchtschoolA. N. tot f 1 of 1 week tuchtschoolF. v. D. tot f2 of 2 d., beiden te SassenheimJ.B. Jzn. te Wassenaar, C. V. te Leiderdorp, H. O. te Katwijk a. Zee, allen tot f2 of 2 d.G. v. S., H. v. O., beiden te Leiden, C. K. te Noordwijkerhout, allen tot fl of 1 d.; C. J. B. «te Rilland tot f3 of '2 d. Wegens overtreding van het Prov. re glement op de wegen en voetpaden j. d. W. Jzn. te Rijnsburg tot 2 maal f 1 of 2 maal 1 d.; A. O., J. K., beiden tot f2 of 1 d.; C. H. tot fl of ld.; allen te Katwijk a. Zee. Wegens stoomen in Rijn!, boezem water: C. J. H. te Leiderdorp, H. S. te Scheveningen, beiden tot f3 of 2d. Wegens helmsnijden: D. v. R. te Kat wijk a. Zee tot f3 of 2d. Wegens verschillende politicovertredin gen: A. 'd. ij. te Leiden, M. v. Z. te Alphen, beiden tot f 1 of ld.; J. S. te Leiden tot 'f 2 of 1 d.L. d. F. tot 3 maal f 0.50 of 1 d.; F. C. H., H. J., F. K. H., allen tot 2 maal fO.oO of 2 inaal 1 d. C. S. tot f2 of 1 d.allen zonder vaste woonplaats; J. R. tot f0.50 of 1 d. li. H. tot f 0.50 of 1 d., beiden te Lei den; H. J. v. H. tot fl of ld.; L. F. J. S. tot f 1 of ld.; K. v. R. tot f 1 of 1 vv. tuschtschoolC. J. de J., J. F., J. C. P. v. O., J. v. B., en J. G., allen te Leiden, tot f 1 of 1 d., G. H. teiBussum tot f 1 of 1 d., Th. K„ te Leiden, tot f 1.50 of 1 week tuchtschool. L. J. v. d. Z., te Zoeterwoude, tot f 0.50 of 1 d., 'W. M. W. te Leiden, totfl of 1 d., J. H., te'sHage tot f 1 of 1 d., D. v. d. P., te Oegstgeest, tot fl of 1 d., A. H. v. G., en H. R., te Leiden, tot f0.50 of 1 d., J. v. d. T. Czn., Hoogmade, tot f 0.50 of 1 d. H. J. C. te Noordwijk, tot f 1 of 1 d., M. V., Bzn., te Katwijlk a. Z., tot fl of 1 d. Vrijgesproken werden: W. F. M., wed. van v. d. H., te Leiden, beschuit.igd van overtreding der arbeidswet en H. A. W. en C. H. B., beiden te Leiden, beschul digd van zich zonder vergunning van B. en W. te hebben vermomd. Voor heden stonden op de rol 104 za ken, waarvan 4 kinderzaken. Na het hooren van dr. Stuurman, direc teur van het openbaar slachthuis, werd geëischt tegen A. v. L., landbouwer te Leiderdorp, wegens het vervoeren van een gestorven schaap, f5 of 2d. Lambertus E., 36 jaar, koopman te Leiden, heeft op 8 Maart voor zijne woning een zwarte lijster te koop gehan gen, ofschoon zij tot de beschermde vo gels behoort. Beki. zegt reeds verschei dene jaren zwarte lijsters verkocht te hebben en >vi,st aiet, dat hij die vogels* niet mocht verkoopen. beki., die een om standig verhaal doet van het voorgevalle ne bij het proces-verbaal, heeft den agent geweigerd de kooi af te geven, wel wilde hij den agent den vogel mede ge ven, maar de kooi was zijn eigendom en', daarop kon geen beslag worden gelegcL Hij heeft toen de kooi kapot geslagen! en is de merel op straat^gevlogen. Als getuige wordt gehoord de agent Bern. van Veen. De ambtenaar eischte f3 of 2 d., op merkend ,dat het verboden is, de eerstel 9 maanden van het jaar zwarte lijsters! te verhandelen. In de zaak Hendrik van T., bakker tel Katwijk a. Zee, was beki. niet ver schenen. Er werden 3 getuigen gehoord nl. Menee, v. Duivenbode en Ouwehand, uit wier verklaringen bleek, dat van T. 'n aan kolder gestorven varken had geslacht en het spek ervan had verkocht. Getuige Mence, die het spek had gekookt, zegt o.m. dat het in de pan vreeselijk naar Iia-i ring stonk en het overige deel gteei zag.' Bek]., die het spek tegen 25 ct. per pond had verkocht, heeft echter nooit geld inj ontvangst genomen. Getuige v. Duivcn- venbodc legt soortgelijke verklaringen: af. Getuige Ouwehand ,die in dienst iv van den varkensfokkcr Guijt, verklaart dat zijn baas varkens fokt voor bakker van T. Een van die varkens heeft getf. op een morgen geslacht en toen de hals afgesneden. Het varken is vervoerd waarheen weet getuige niet. De zaak- wordt 14 dagen uitgesteld. Gerrit van der B., 42 j., waker der. Siemens Schuckeri Werke te Leiden, heeft bij een der remises van de tram een' houtvuur aangelegd, zoodat de vonkert in en rond liet gebouw sloegen. Beki'. bekende hij heeft niet onvoorzichtig ge handeld, want daarvoor is hij 22 jaar mi litair geweest en nu zal hij best wakeiï tegen brandgevaar. Get. Langevcld, rijks! veldwachter te Rijnsburg, die het ver baal opmaakte, zegt, dat het aanmaken van het vuur in de z.g. Icodgieterspot ge vaar opleverde voor de omgeving, voor al daar er een timmermanswerkplaats in' de nabijheid is. Het aanmaken van hei vuur blijkt te Rijnsburg gebeurd te zijn. Als getuige a decharge wordt gehoord Reinier Klein, die moest verklaren dat er geen gevaar voor de omgeving door 't opvliegen der vonken onstond. Eisch f3 of 2 dagen. Een aantal leerpiichtwetsovertredin- gen worden vervolgens behandeld, waar bij o.a. blijkt dat het leeren van netten boeten te Kat w ijk a. Zee oorzaak is van veei schoolverzuim. In de meeste! zaken wordt, bij verstek f 3 of 3 dagen! geëischt. In de zaak van Petrus \V. en M. v. d. B., arbeiders te N o o r d w ij k, die de vorige maal terecht stonden wegens het loopen op verboden grond te Noordwij kerhout, wordt de eigenaar van dien grond, P. M. Warmerdam, koopman eii landbouwer te Noordwijkerhout, ge hoord. Deze heeft geen vergunning ge geven om over den grond te loopen; maar heeft aan beide beklaagden toe gestaan bij slecht weer of ontij: over het land te gaan. Hiervan is misbruik ge maakt, en daarom heeft hij aan den veld wachter verzocht proces-verbaal op te maken. Hij is dus, zooals dc kantonrechter opi- merkt, het slachtoffer geworden van zijn' goedheid. Door den ambtenaar wordt vrijspraak1 gevraagd, omdat niet is gebleken, dat de eens gegeven vergunning door den eige naar is ingetrokken. Veldwachter Letschert van Leiderdorp, werd gehoord in de zaak van Corn. S.,j die op 6 Maart te Zoeterwoude zon>- der bel had gereden en ter vorige teu rechtzitting beweerde nimmer in Zoeter<- woude te zijn geweest. Verbalisant kon! niet met beslistheid zeggen, dat beki» de man was, dien hij bekeurde, reden| waarom de ambtenaar vrijspraak vroeg. Tegen Gerrit van Z., 42 j., schipper te K a t w ij k aan Zee, die met de sioom- boot „Katwijk I" had gevaren in de War- monder Leede, met een ander vaartuig op sleeptouw, zonder daartoe vergun1- ning te hebben gehad, wf-rd geëischt f3 of 2 dagen. Hendrik Anton v. E., 33 j., bloembol^ lenkweekersknecht te Leiden heeft in; een sloot onder Leiderdorp, die verbind ding heeft met den Rijn, gediept, zonh der vergunning van Rijnland. Beki. le_gft een situatieteekening over en meende! aan het ten laste gelegde niet schuldig] te zijn. De zaak wor>ft 14 dagen uitgef- steld. Pieter F., arbeider te Leiden, kwam in verzet tegen een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij: wegens dronk kenschap tot f 2 of 2d. werd veroor deeld. Beki. wou een „poosie uitstel en een daggie minder" hebben. Hijkreegl echter van den kantonrechter een reprit mande om niet zooveel meer te drinken'^ daar hij anders wel naar Hoorn kon won den opgezonden. Bevestiging van het vonnis werd gevraagd. Gerrit v. d. M., 66 j., mollenvanger tel L e i d e n, is op 11 Maart dronken op de! Steenstraat ar, getroffen. Beki. zegt echn ter niet dronken te zijn geweest, waart om de zaak werd aangehouden om de gef- tuigen te hooren. Voor zooverre niet anders beslist, it de uitspraak bepaald op heden over dagen. De eerstvolgende zitting wjordt gfl houden Maandag 24 April a.s*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2