Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Derde Blad, oenoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 8 April. De Middenstands-beweging. „De Rotterdammer", (anti-rev.) gaat in losse artikelen de hoofdpunten van het Middenstandsvraagstuk behande len en schrijft daartoe als inleiding: Het is een ongemeen verblijdend ver schijnsel, dat mannen uit alle politieke [partijen, zoowel van rechts als van links van den aanvang af hun belamgstellingl en steun hebben gegeven aan de opko mende Middenstardsbeweging ten' on zent. Van beide zijden, zoowel van de zijde van de Middenstandsmannen zelf als van de mannen der politiek, is vani den beginne ingezien, dat, wilde de be weging ten onzent slagen, zij bewaard moet blijven voor één groote fout, die in het buitenland herhaaldelijk optrad* iDaar toch zag men het geschieden, dat de Middenstand eenmaal georganiseerd, óf er naar trachtte zelfs als politieke partij op te treden, óf meer nog, haar steun bij de verkiezingen verleende aan; een of andere partij, die naar haar pijpen wilde dansen. Principieel en practisch nu ware een' dergelijke verbintenis met de politiidki voor de organisatie van onzen Middel stand de dood geweest. Principieel, om dat een politiek beheerscht door het be lang, en niet door het beginsel het alge meen landsbestuur noodzakelijk op ge heel verkeerde wegen moet voeren. Ter- Wij'l toch dit bestuur slechts naar een stel bepaalde beginselen kan worden ge voerd, met uitsluiting van andere, daar- tegenoverstaande beginselen is het juist plicht der regeering voor de verschillen de maatschappelijke belangen, waarmee zij in aanraking komt, te waken zonder voor eenig bepaald belang zich meer warm te maken dan voor het andere. Ter wijl alle geknutsel met beginselen voor een regeering ongeoorloofd is, moet met de verschillende belangen van landbouw groot- en kleinhandel, arbeid, kunst, we tenschap en wat niet al, juist in den goe den zin des woords wél worden „ge knutseld" dat is, ze moeten naarmate van de beschikbare kracht alle gelijke lijk worden behartigd. Politieke partijen die de verschillende staatkundige be ginselen belichamen tc binden aan be paalde belangen van groepen uit de maatschappij, is dus de paarden achter den ploeg spannen. De maatsichappei- lijke groep, die zoo handelt, jaagt niet naar recht, maar naar ongeoorloofde macht, cn de politieke partij, die zul'ken steun aanvaardt, brengt zich zelf om haar principieele eere. Maar ook practisch ware ten onzent zulk een huwelijk tusschen de Midden standsbeweging en de politiek voor de eerste noodlottig geworden. In een groot land, waar de organisatie's zoowel in ledental als in financieele kracht sterker zijn en waar de politieke partijen zich beperken tot enkele groote groepeerin- gen is een dergelijke handelwijze, hoe zeer ook op principieele gronden af te keuren, practisch nog wel doorvoer- baar. Maar ten onzent is iets dergelijks eenvoudig ondoenlijk. Onze organisatie's van den Middenstand kuifllhend niemand missen, niet één lid van den Middenstand mag zich uit politieke gronden in zijn organisatie minder op zijn gemak gevoe len. Anderzijds -is ons land politiek' eindeloos gedeeld. De vrij-liberale groep bestaat uii drie ongelijkesoortige ele menten, de mannen van het type v. Hou ten, van Prof. v. d. Vlugt en vat Stork. De: Unie-liberalen tellen onder hum leden een groep die men moeilijk met den naam van democraten lean aandui den, terwijl een ander deel zijn kracht zoekt in zoo rood te zijn als maar moge lijk is. De vrijzinnig-democraten viallen eveneens in twee vrij scherpe onderschei den. onderdeden uiteen, de iiitellectu:- eele katheder-sociailsten en een radi caal deel der kleine burgerij. Onder de FEUILLETON. Een offer van het biechtgeheim. Naar het Duitsch. 9) „Ik moet bekennen, dat het mij uiterst moeilijk valt, deze verschrikkelijke aan klacht tegen u,* een katholiek priester, vol te •houden. Bedenk toch, dat niet alleen uwe eer. maar ook de goede naam van uwen stand gevaar loopt, door dit voor val door het slijk te worden gesleurd. Geef mij tenminste een middel aan om de waarheid op het spoor te komen." ,,ik kan slechts verklaren, dat ik on schuldig ben, en smeek li, het verhoor te eindigen, daar ik u geen verdere op heldering kan geven", zeide de geeste lijke, die nu v J inzag, dat er voor hem geen redmiddel crblecl', izij God een wondei ve'rrichu •'Dan blijft bei:1.as, ts anders over dan mijn plicht te doen, gij dwingt mij daartoe door uw hardnekkig zwij gen!" hij drukte op den knop der electrische sewn en zeide rot elen binnenkomenden politieagent: „Breng dezen man in voorarrest!"- socialisten leeft de strijd tusschen re visionisten en marxisten ondanks allerlei practisch compromis toch voortdurend weer op, door Wijnkoop en de anarchis ten daarbij nog in den rug bestookt. Na op de partijgroepeering van rechts gewezen te hebben, toont het blad aan de opvolgende kabinetten steeds een warme belangstelling voor het Midden* standsvraagstuk hebben getoond. Dr. Kuyper, De Marez Oyens, Veegens en Talm a deden hierin als Minister voor el kander niet onder. Daarom is het plicht zich van deze beweging op de hoog)te te stellen. Belangstelling is er ook on der onze mannen genoegzaam voor. Meermalen werd door onze plaatselijke leiders tot partijgenooten, die in dezen geacht konden worden iets meer op de hoogte te zijn, dan ook de vraag ge richt om voorlichting ten einde in den winter in de kiesvereenigiaigen ook aan het Middenstandsvraagstuk eens enkele avonden te wijden. Toch was deze voorlichting niet ge makkelijk te geven. Vooreerst geldt ook van de Middenstandskwestie wat Gam- betta eens van de sociale kwestie in 't algemeen zeide, dat ze niet uit één, maar uit allerlei verschillende, onderling soms weinig samenhangende vraagstuk ken bestaat, die afzonderlijke behande ling vergen. Toch heeft de kwestie zelfs als geheel ook weer haar algemeene ge zichtspunten, die in samenhang dienen te worden beschouwd. En een ander las tig punt komt daaibij. Dit namelijk da«t er over deze vraagstukken weinig ge schikte litteratuur bestaat. Over sommi ge onderdeden bestaan vrij uitgebreide, maar weinig populaire geschriften, over andereu vindt men zoo goed als niets. Het meeste is bovendien verborgen in al lerlei processenverbaal en rapporten van binnen- en buitenlandsche congressen, artikelen in tijdschriften en dergelijke. Kortom, voor wie van de zaak nog niet veel afweet, is het niet gemakkelijk er in te komen. In aansluiting aan bovenstaand, lezen wij in den „R. K. Middenstandsr" onder het opschrift: De politiek uit bond en vakblad Sommige leiders en vakbladen van. Boeren- en R. K. Patroonsbonden maken er in den laatsten tijd ijverig propaganda vo-or, om in 1913 meer boerenafgevaar- digden en industrieelen naar de Tweede Kamer te zenden. Zoo schreef o.m. een dezer bladen, dat het tegen 1913 't b'lalekje voor een industrieel aan het rollen wil brengen. Men vraagt ons, of thans ook niet de beurt is aan den „R. K. Middenstander" om voor meer middenslan,ds.ai gev'aa r d ig- den op te komen. Neen, aan zulk spelen niet vuur doen wij niet mee. Reeds in 't eerste nummer van den „R. K. Middenstander" hebben wij ver klaard, dat we de politiek uit den bond en ook uit 't vakblad willen houden. De beste manier om 'n vakblad en 'n bond er onder te werken is, wanneer ge met de politiek begint.' Iets anders is 't natuurlijk wanneer wij pleiten voor middenstandsverlegenwoor- digiug, staatssteun voor den middenstand, middenstands enquête, enz. In dezen zin zullen wij middenstands- politiek blijven voeren. Maar ons mengen op het terrein der kiesvereenigingen d.oen wij liever niet. Dat is.... de pest voor de R. Kw Or ganisatie. En daarom hopen wij dat bovenge noemde leiders en vakbladen met ver snelden pas van dezen geheel verkeerd ingeslagen weg zullen terugkeere'n. De Liberalen onderling. „Het H a n d e 1 s b 1 a d" heeft het aan den stok met „De Vaderlander", het orgaan van den beer Roodhuizen. „Het Handelsblad" had er op ge wezen, dat de gloeiende liefde voor Het algemeen kiesrecht bij' den heer Rood huizen en zijn medestanders nog slechts enkele jaren geleden zoo lauw was, dat de vrijzinnig-democraten om die lauwheid zich van de Liberale Unie afscheidden. Dan had het blad betoogd, dat bij het volk in zijn breedere kringen van die XI. Den volgenden dag kon men in alle den godsdienst vijandig gezinde nieuws bladen van Noord-Amerika lezen, dat een katholiek priester, Paulus Lurtz ge naamd, gevangen genomen was wegens diefstal. Dat was een welkome gelegen heid voor de godsdiensthaters om de Katholieke Kerk en hare bedienaars met spot en smaad overladen. De arme gevangene vooral werd daarin voorgesteld c een schijnheilige schurk, die de zoo genaamde verhevenste geheimen van zijn godsdienst schond, om ze als dekmantel ie gebruiken voor zijne schandelijke be driegerijen. De arme priester werd een door het priesterkleed verkapte ellende ling genoemd, en de er maar op los liegende dagbladschrijvers vorderden de volle gestrengheid der wet tegen den vermeenden schuldige. Bij tientallen wer den de nieuwsbladen met dergelijke las terlijke aantijgingen in de kamer des rechters gebracht. Hij las ze peinzend en hoodfschuddend. Maakte de gevan gene dan werkelijk den indruk van een misdadiger? Was niet veel meer het be wustzijn zijner onschuld op zijn gelaat te lezen? Maar waarom bleef de aan geklaagde bij zijn zwijgen volharden? De rechter was niet katholiek, en daar- liefde voor het algemeen kiesrecht even min een spoor aanwezig is. Eindelijk had het blad er waarschuwend aan herinnerd, hoe onvruchtbaar de verkiezingscampagne voor links in 1905 door haar negatieven grondslag voor een krachtig regeerings- beleid was geweest. Dit nu was minder aangenaam voor den heer Roodhuizen, die daarop „H e t Handelsblad" kapittelt over zijn dub belzinnige houding, want het is nog niet recht duidelijk, of in 1913 dit blad sterk tegen of sterk jvóór het algemeen kies recht is, en wil jgaarne weten, of het aan de voorgenomen anti-clericale campagne zal meedoen. Blijkbaar is heel de tuchtiging van de Liberale Unie voor „Het Handelsblad" niet meer geweest dan een opluchting van het overkropt gemoed. Maar nu die opluchting is geschied, haast het blad zich, om onder verwijzing naar eenige slappere tirades uit zijn vroe gere artikelen te verklaren, dat het in 1913 noch sterk voor, noch sterk tegen algemeen kiesrecht zal zijn. Alzoo: de Liberale Unie kan gerust haar gang gaan. Ze moet nu evau de boetpredikatie aanhooren. Maar ze moet 'tzich niet te erg aantrekken. „Het Handelsblad" zal niet „sterk tegen" algemeen kiesrecht zijn in 1913. De Unie zal in 1913 van het blad geen last meer hebben. Eerst ging Prof. Visser tc Gorcum overstag. Thans deed pok „Het Handelsblad" reeds afstand van ernstige oppositie in 1913. De vrijzinnige concentratie in Fries land doet ook mee. Het aanstaande da capo van de nega tieve campagne van 1905 teekent zich met den dag duidelijker tegen den poli tieleen horizon af. Rechts daarom alle hens aan dek en ons voor den slag tijdig gereed gemaakt Mr. H. v. G. schrijft in „Het Cen trum" over Administratieve omslag. Wanneer met Sept. a.s. de Trek- houdenwet zal zijn in werking getreden, zal de gemeentelijke administratie in de 1100 gemeenten van Nederland weder verrijkt worden met de noodige registers ter inschrijving en doorhaling der houders van trekhonden in de gemeente. Op het voetspoor toch der Motorwet heeft ook de Trekhondenwet het stelsel aanvaard, dat alles in orde is, wanneer maar de noodige papieren zijn beschre ven en op een aantal paperassen de voor geschreven formulieren zijn ingevuld. Aden kent het systeem der Motorwet: alwie een automobiel of motorfiets bezit, is verplicht deze te doen inschrijven en een nummer en nummerbewijs te vragen, zonder weikc dit Vehikel op den open baren weg niet mag worden gebruikt. Een loffelijk systeem, dat ten minste dit voor deel biedt, dat men door het opnemen van het nummer te weten kan komen, wie de eigenaar is, hetgeen voor even- tueele aansprakelijkheid wegens aange richte schade van groot belang kan zijn. Daarbij blijft het echter niet! De be stuurder moet n!. bovendien voorzien zijn van een „rijbewijs", hem persoonlijk be treffende. Een rijbewijs, het klinkt heel mooi. Men zou verwachten, dat voor het verkrijgen hiervan eenig bewijs van be kwaamheid in het besturen der nog altijd min of meer gevaarlijke motorrijtuigen zou vereischt worden. Mis! Het is alleen maar om het papier te doen (in casu linnen)Het stelsel der wet is: zonder rijbewijs moogt gc niet rijden; een rij bewijs wordt echter afgegeven aan ieder een die 't vraagt, mits hij slechts IS jaar is of, voor een motorfiets, 16 jaar en niet bij rechterlijk vonnis wegens eenig misbruik van de bevoegdheid tot het be sturen van. motorrijtuigen zij ontzet. Hier hebben we derhalve een volkomen nutteloozen omslag; met een bepaling, dat personen beneden 16 en 18 jaar geen motorfietsen of automobielen mogen besturen, waren men precies even ver gevorderd. In de practijk immers ligt het voor de hand, dat niet telkens en telkens weer de rijbewijzen van de motor- om kwam hij ook niet op de gedachte, dat de mond van den eerwaarden heer gesloten kon zijn door zijne beroepsplich ten hij wist niet, dacht er niet aan, dat een katholiek priester, al is hij dan ook overigens een zwak mensch, zelfs een zondaar, liever tienmaal den schande lijksten dood ondergaan wji, dan ook zelfs maar den schijn op zien laden het biechtgeheim te verbreken. Hij zond de bladen met de lasterlijke artikelen in de cel des gevangenen, o.m dezen er toe te brengen, die schandelijke verdachtmakin gen door de een of andere uitlating te ontzenuwen. De rechter vermoedde niet, dat hij daardoor den armen priester een ware zielefoltering aandeed. Het gchecle z*eleleven van den priester kwam op tegen den smaad, waarmede men hem en zijne Moeder de H. Kerk belasterde. Een smartelijk zuchten kwam uit zijne borst, op het lezen der lastertaal, welke de wereld ingezonden werd over zijn persoon. „Heer, help mij!" zuchtte hij uit volle borst, „dezen smaad om U te dragen." De dag der uitspraak was daar. De nieuwsbladen hadden weken lang zich beziggehouden met den diefstal van den katholieken geestelijke Paul Lurtz; op den dag der uitspraak was dan ook de gerechtszaal tot op de laatste plaats bezet. Alle groote nieuwsbladen der groote ste- besiuurders worden opgevraagd. Alleen in gevai van twijfel zal dit gebeuren. Waarom dan echter aan allen een last opgelegd, die slechts is gekeerd tegen het misbruik van enkelen. Dit misbruik immers, het rijden door hen, die bij rechterlijk vonnis zijn uitgesloten, of door hen, die niet den vereischten leeftijd heb ben bereikt, kan even goed wordtin tegen gegaan zonder dezen kostbaren papier winkel. Met de Trekhondenwet weer precies hetzelfde. Inschrijving in een register met opgave van een nummer, dat op de hondenkar moet zichtbaar zijn. Bij mis bruik wordt als straf de inschrijving"door- gehaald. Nu is bekendheid van den houder zeker heel wenschelijk. Dit kan echter eenvoudiger en goedkooper bereikt wor den door voor te schrijven, dat naam en adres van den houder op den wagen vermeld moeten staan. De moeite van eerst nog uit te maken, wie de houder van het opgenomen nummer is, ware daardoor nog uitgespaard. En bij de ont zetting uit de bevoegdheid om een hon denkar te houden, komt het toch weder slechts aan- op de bekendheid van het vonnis, welke alweder vrij wat gemakke lijker verkregen kan worden dan door den omslag der doorhaling in het „trek- hondenhoudersregister". Het is inderdaad een niet te miskennen euvel, dat bij elke nieuwe wet steeds meer administratieve omslag gevorderd wordt. Behalve de kosten en moeite in de uitgestrekte gemeenten in het Noor den, waar het gemeentehuis soms uren verwijderd is, niet gering kost dit stelsel steeds meer ambtenaren om al de papieren voorschriften uit te voeren en, wat het ergste is. wordt langzamerhand de goe-gemeente steeds meer onder over- heidsvoógdij geplaatst: voor alles en nog wat moet men vooraf zoo en zooveel papieren van overheidswege bekomen. Toch ware vermindering van admini- tratieven omslag, vermindering van den paperassenwinkel hier en elders een hoogst wcnschelijke verbetering. Land- en Tuinbouw. Engélsche Zuivelbereiders naar Nederland. De vcreenigiiig van „Britisch Dairy- Farmers Association" heeft besloten dit jaar een excursiereis naar ons land te on dernemen teneinde kennis te maken met onze zuivelbereiding. Het programma is nu vastgesteld on geveer 135 leden der vereeniging, zullen aan den tocht deelnemen. In den vroegen ochtend van 6 Mei e. k. zal 1 en dekeeren, door dr. Van Rijn vergezeld, via den Hoek van Holland, te 's-Gravenhage aankomen. Na bezoeken aan het boter- en kaasoontröle sta'tkm' enz. zijn de vreemde gasten door den Minister van Landbouw aan een luiuch in het hotel „De Witte Brug" genoodigkl, waaraan ook de Britsche Gezant te 's- Gravenhage zal aanzitten, die daar zijn landgenooten zal verwelkomen. Om twee uur in den namiddag volgt dan de eerste conferentie, onder voorzitterschap des heeren Roumieu. Alsdan zal dr. Van Rijn' een voordracht houden over „De zuivel bereiding iii Nederland" en dr. J. Poels, directeur van het Rijks Serum Instituut te Rotterdam, over „De middelen inl Nederland aangewend om veeziekteln te bestrijden." De Zondag daarop zal worden besteed met een bezoek aan de blo.embollienvel- den te Hillegom en Lisse. Maandag 8 Mei zullen de Engelschcn naar Gouda gaan en er de gasten zijn! van de afdeel wig Gouda der „Holl. Mij. van Landbouw" en onder haar auspiciën! bezoeken brengen aan de boerdierijenl der heeren v. d. Broeke te Stolwijk, Ooms te Haastrecht, J. C. en J. H. v. d. Torren te Waddingsveen. Zij zullen dan' kennis maken met het maken der Goud- sche kaas en tevens den tuinbouw te Bos koop kunnen bezichtigen.. Dienzeifdeii avond wordt naar Arnhem! gereisd en den volgenden dag een be zoek gebracht aan de model-boerderij des heeren Pauwe te West-Pannerdeu en| den- van de Vereenigde Staten hadden berichtgevers gezonden, om hun lezers uitvoerige verslagen te kunnen leveren over het verloop van het rechtsgeding. De aanklacht liep over een diefstal van 20000 dollar, gepleegd door den zieken huispriester Paul Lurtz onder verzwa rende omstandigheden. Op alle vragen van den president der rechtbank gaf de aangeklaagde niet an ders dan steeds 't zelfde antwoord„Mijn heer de president, ik ben geen dief!" Als getuigen verschenen de beide zoons van den overleden bankier, Henri en Patrick Blackford, de ziekenverpleegster, dokter World en de koorknaap, die den eer waarden heer Lurtz naar den stervende gebracht had. Vooral het getuigenis van Patrick Blackford woog zwaar. Hij ver haalde nauwkeurig de nadere omstan digheden bij den dood zijns vaders en gaf ten slotte als zijn vaste overtuiging te kennen, dat niemand anders dan de geestelijke het geld ontvreemd kon heb ben. Op de vraag van den voorzitter tot den beschuldigde, of hij iets te antwoor den had op liet getuigenis van Patrick, antwoordde hij, na een langen, onbe- schrijfelijken blik op Patrick geslagen te hebben, zooals altijd: „Mijnheer de pre sident, ik 1 li geen dief!" De onbeschrijfelijk smartelijke blik van den priester, drong den jongen bankier aan de Rijkstuinbouwschool te Wagenip* gen. Op Woensdag 10 Mei wordt afgereisd: naar Leeuwarden en van daar uit worden) dien dag bezoeken gebracht aan de boer* derijen der heeren A. Palsnia te Weidumi en K. N. Kuperus te Marssum, terwijl na terugkeer te Leeuwarden i.n het „Hotel) Weideina", de heer J. Mesdag, zuivel* insepeteur voor Friesland, een lezing zal houden over „Melk-opbrengst". Donderdag 11 Mei wordt de zuivel fa* b'riek der „Kon. Ned. fabriek van melk* producten" te Sneek bezocht en biedea! de Friesche zuivelvere en i gingen den] vreemden gasten in die stad een lunch' en daarna een boottocht over de meer naar Akkrum aan. Leeuwarden wordt in den ochtend van] Vrijdag 12 Mei verlaten om te reizen.' naar Alkmaar, van waar men dien zelf den middag naar Midden-Bcemster gaat om daar te zien de fabriek van Edammen kaas „De Toekomst", de kaasfabriek „De Bamestra" en de boerderij des hee ren Zeeman. Van daar vertrekt inen dan naar Am sterdam, waar in den ochtend van 13 Mei de merkwaardigheden der stad wor den bekeken, terwijl in den namiddag cefaf deel der e xcursionisten te Hoorn het Rijkslandbouwproefstation en de Model- zuivelboerderij gaat zien en een ander gedeelte de Rotterdam de Coöperatieve fabriek en gecondenseerde melk gaat bezoeken. I Natuurlijk mag voor Engelschen eenj bezoek aan Makken en Volendam niet! ontbreken en dit neemt dan ook de plaats) op het programma in als slot, op Zondag; 14 Mei; dien avond keeren de Engel schen naar Londen terug. Boer en Boekhouderij. Van hoe zeldzame beteekenis 't feit is, dat een boer precies weet, wat hij aan zijn vee heeft, welke koe hem voor* deel opbrengt, en welke niet, wordt weer eens overtuigend gedemonstreerd door Schneider in de Landw. Wocnenschr. fur die Provinz Sachseii. Een veehouder! oefende nauwkeurig controle uit op melk! en vetopbrengst van zijn koeien, en liiji hierbij het systeem vna individueele voe dering in toepassing. Wat niet deugde, werd uit den veestapel verwijderd. Ter wijl nu 't vetgehalte in de melk van col lega's gemiddeld 3.31; 3.38; 3.45 en 3.48 pCt. was over de jaren 1891, 1905 1906 en 1907, bedroeg 't voor den vee houder Pekkus, die zijn bedrijf weten schappelijk inrichtte, resp. 3.50; 3.80, 3.74 en 3.88 pCt. In 1903 gaven de koeien van anderen geuiiddelld 2118 IC.g. melk met 280.7 pond boter. In 1907 gaf elke koe van den heer Pekkus ge middeld 3800 Kg. melk met 3.88 pCt vet; in 1910 zelfs 4300 L. melk met 4 pCt. vet, dus 1 pond boter per dag en per koe, hierbij inbegrepen den tijd van" droogstaan. Toen ook bij andere veehouders mclki en vetopbrengst gecontroleerd werd en dienovereenkomstig maatregelen geno men werden, zag men ook hier in korten! tijd een belangrijke verbetering. Voor een even talrijken veestapel bedroeg de ontvangst aan melkproducten in 1904: 184.195 M.in 1907: 245,802,32 M. (vet en meikopbrengst waren beide be langrijk gestegen.) Er waren boeren, die aan melk en boter gemiddeld 112 en 129 Mark per koe meer ontvingen dan voor, de oprichting der controlevereeniging. Hoeveel boeren zouden er ten onzent nog zijn, die niet inzien, waar lm:i voor deel schuilt? Laten we op die vraag liever het antwoord schuldig blijven? (Ned. Tds. v. Melkh.) Schuitjes. Een eigenaardigen aanblik bood gistermiddag gedurende en kele minuten de Heerengracht bij de Bergstraat te Amsterdam. In Het gracht water dreven nl. ettelijke dameshoeden rond, afkomstig van een eveneen.: in het water gevallen handkar van een hoedeu- magazijn. De hoeden werden in eenigs- zins desoiaten toestand opgevischt, doch met de kar had men meer moeite. •diep in de ziel; had hij op dit oogenblik de aanklacht kunnen terugnemen, hij zou het zeker gedaan hebben. Zou de priester dan toch onschuldig zijn? Het bewustzijn zou te verschrikkelijk zijn, eeri onschul dige, en dan nog wel een priester, die zijn vader bij zijn doodstrijd had bijge staan, op de bank der beschuldigden te hebben gebracht. Vanaf dit oogenblik hoopte Patrick nog op een toeval, dat de onschuld van den aangeklaagde zou doen uitkomen. Dit toeval kwam echter niet. De priester was toch bij de be handeling van de aangelegenheden des overledenen met zulk een pijnlijke voor zichtigheid te werk gegaan, dat niemand ook maar eenig vermoeden had van de ware toedracht der zaak. De drie per sonen, die wellicht het proces van dcu geestelijke in verband hadden kunnen brengen met den ongelukkigen 'omme keer in hunne levensomstandigheden, vcr- moedd 1 volstrekt niet, dat een priester bij hen in huis geweest was. Bovendien hoorden zij niets van het proces, want juist in dien tijd voerden de golven haar naar het groene Erin, naar haar ge boorteland. Paul Lurtz moest zich zelf met smarte lijke bevrediging bekennen, dat zijne pijn lijke oprechtheid hem dc deuren dei gevangenis opende. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 9