8 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 458. 9e Esicbelve Soti/tomt Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. algemeen overzicht. Wisten we gister reeds op gezag van de „Köln. Ztg." mede te deelen dat de wet op de scheiding van Kerk en Staat in Portugal was ingediend in den ministerraad, het' blad weet ook te melden dat het me# Paschen bekend gemaakt worden en op 1 Juni in werking treden. Het waarborgt volledige vrijheid van godsdienst geheel buiten de bemoeiing der civiele autori teiten om, stelt de jaargelden der gees telijken vast en geeft hun het vrije ger bruik der kerken. Aan hetzelfde blad ontleenen we nog, dat uit Oporto bericht is ontvangen van ernstige onlusten, die het zenden van een kruiser noodig hebben gemaakt. Weliswaar ontkent de Republica, het orgaan van den Portugeeschen Minister van Binnenlandsche Zaken, dit voorne- men der regeering, doch is reeds uit of- ficieuse bron bericht, dat het pantser schip Adamastor, in den nacht van Dom- derdag op Vrijdag naar het Noorden is vertrokken» ten einde op e.vetitueeie ge beurtenissen bereid te zijn, die zouden kunnên plaats hebben in verband met de indiening van de wet op de scheiding van Kerk en Staat. Dat deze wet nog heel wat beslomme- ringen met zich zal brengen, is te ver wachten daar nu reeds oneenigheden 'zijn ontstaan door de laiciseèringsplannlen' der regeering. Minister Machado zeide op zijn gewone Vrijdagsche zitting voor de pers daarover het volgende: „Zooeven deelde ik u mede, dat de be trekkingen met het buitenland steeds beter werdenIk meende niet.,., zoo goed mogelijk warenEr zijn eenige moeilijkheden gerezen omtrent de goe deren der congregaties. Enkele vreem delingen nemen den schijn aan, die goe deren als hun privaat eigendom op te eischen, terwijl die, volgens de Pörtui- geesche wet aan den staat vallen. Wan neer deze personen bewijzen kuninen, dat die goederen hun topbehooren, zullen zij worden teruggegeven, of er zal een schadeloosstelling worden uitbetaald. De regeering wenschte zich niet met het go el van anderen te verrijken." Over de bovengenoemde kleine moei lijkheden met enkele andere landen ver neem ik, schrijft -de correspondent der „N. R. Ct.", uit goede bron, dat ver schillende regeeringen, o.a. Duitschland, aandringen op het teruggeven van de ia' 'beslag genomen goederen van hunne ont- derdanen, die hier congregaties vorm den. Volgens de wet vallen die goede ren aan den Staat, wanneer zij aan die congregaties toebehoorden. Maar nu Wordt beweerd, dat verschillende oom- gregaties hun goederen slechts in bruik leen hadden. Zoo gaf een Duitsche graaf aan een congregatie te Oporto, de Goede Herder geheeten, land en gebouwen in' bruikleen, zoolang zijn dochter het hoofd dezer vereeniging was. (Zooals onze le zers zich wellicht kunnen herinneren be richten wij voor eenige maanden- een en ander over de wederrechtelijke in beslag neming door de Republiek). Deze graaf heeft nu langs diplomatieken weg het teruggeven der in beslag; genomen goe deren laten opeischen. De nota der Duit sche regeering moet, wij-I de Portugjee- sche regeering niet spoedig: genoeg toe gaf, tamelijk scherp gesteld zijn. Van daar ook de laatste uitingen van den mi nister van buitenlandsche zaken. Men schijnt nu tot toegeven geneigd. Hetzelfde zou men ooi: gaarne zien bij den opstand in Mexico maar het schijnt er nog niet van te wil len komen. De „Kölnische Zeitung" verneemt van haar correspondent f Antonio (Texas), dat de ed drhanoJmk gen te El Paso, n. d achter ei kaar telegrammen zijn gewisseld met opstandelingen bij Chihuahua en de re geering te Mexico zijn afgebroken, om dat Madero het aftreden van Diaz blijft eischen. Madero heeft aan zijn mannen' last gegeven, zich marschvaardig te ma ken. Het hoofdkwartier van de opstan delingen te San Antonio heeft bekend ge maakt, dat alle voorstellen voor vrede herroepen zal worden. Het heet, dat Ma dero in een boodschap van al zijn onder bevelhebbers is uitgenoodigd, niet toe te geven. Ik verneem, aldus de correspondent, uit absoluut betrouwbare bron, dat 95 pet van het Mexicaansche volk wacht op het teek en voor den opstand. De staalt Yucatan heeft zich reeds onafhankelijk1 verklaard en weigert in den Bond te blijven, wie er ook president wordt Madero heeft weinig kans algemeen er- kend te worden. Er zijn een half dozijyif candidaten .voor het presidentschap. Ment verwacht, dat generaal Reyes minister van oorlog en vice-president zal worden., Over den toestand in Marokko verneemt de „Times" uitTandsjer dat die- gemeenschap tusschen Fez en de troepen van den sultan in het noorden afgesneden is. Een gezantschap van den sultan, dat de soldij van het leger moest overbren gen, kon, hoewel het door een sterk es- korte vergezeld was, de hoepen niet bereiken. Het moest terugkeeren. Alle stammen hebben zich tegen den sultan' gekeerd. Volgens een gericht uit Elksar den 3 dezer is de toestand te Fez onrustba rend. Een Kaïd uit Elksar vertrokken, is aangevallen. Van zijn geleide werden vijf man gedood. Voor de Turken die tegen de Malisso- ren vechten in Albanië schijnt het er wat beter voor :te staalt Wel traden de muiters in Taezi aanval lend op eii waren aan beide kantra de verliezen vrij gevoelig", maar dvër Tiet algemeen houden de Turksche troepen de overhand. Een detachement Turksche troepen is bij' Nikova in een hinderlaag1 gevallen. Verscheiden soldaten zijn ge dood, na een gevecht van twee uur zijn daarop de opstandelingen op de vlucht gedreven. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Sa- loniki, dat de Maüssoren na een heftig gevecht van de grens zijn verdreven en' van Montenegro zijn gedreven. Alle ver dere aanvallen op Turksche blokhuizen zijn afgeslagen. Deze hebben nu een! krachtige bezetting gekregen. De Al- baneezen van 'Dibra en Diakowia zijn! weer naar hun dorpen terug-gekeerd en houden zich rustig. De correspondent te Teheran van de „Daily Mail" weet aardige bijzonder heden te vertellen van de opvoeding die de jonge Sjah van Perzie geniet. De jeugdige vorst -ontvangt zijn onk onderwijs met ander jonge prinsen: en' zoontjes van hofdignitarissen. Acht lee raren houden zich bezig met 'het geven van onderricht, 's Ochtends vroeg, vóór het te warm is, beoefent de Sjah de'gym nastiek of wordt hij gedrild in militaire oefeningen. Het eigenlijke onderwijs be staat uit lessen in het Perzisch, Arabisch, Fran sell en Russisch, aardrijkskunde, ge schiedenis, wiskunde en nog een paar vakken. De Sjah is een voorbeeldig leer ling, maar soms springt hij jongen als hij nog is met zijai kornuiten uit denl band. Dan vallen er préeken en scherpe verwijten, en de Sjah krijgt heel wat te hooren over de plichten en vferanfr woordelijkheden eens vorsten. Maar Vrijdags is het voor den vorst- schooljongen vacantie. Dan mag hij tiaar buiten: paardrijden, wagenmennen of ja gen. De meest geliefde ontspanning van! den vorst is voetbalook laws-tennis, speelt hij gaarne. En zoo zullen dan wellicht het Enk gelsch en de Engelsche invloed, die in het onderwijsprogram niet zijn opge nomen, op de speelplaats toch wel door dringen tot den la teren beheerscher der Perzen. GEMENGD De Londensche „Standard" weet te berichten, dat de Russisch-Duitsche onderhandelingen zijn afgeloopen en tot een gunstig resultaat hebben geleid. Uit Madrid wordt geseind, dat aan de ministeries van oorlog en marine een koortsachtige bedrijvigheid heerscht Men brengt dit in verband met voorbereidse len voor een mogelijk ingrijpen in Ma rokko. StoJypin is niet in den Rijksraad ver schenen om op de, tegen zijn' beleid ge richte interpellaties te antyvoqideji. De de batten over dit onderwerp zijn nu 4 we ken verdaagd. De nieuwe gouverneur:generaal van het Illgebied zoo meldt de Agence d'Extr. Or. is uit Peking naar zijn ge bied vertrokken met opdracht van den re gent en den minister van oorlog, daar twee legercorpsen op de been te bren gen. Trouwens, de gouverneur had voor de aanvaarding van zijn benoeming als voorwaarde gesteld, dat hem de vrije hand zou worden gelaten om het land in staat van verdediging te brengen. Tusschen de stations Arzoja en Olozagoitia heeft een botsing plaats ge had tusschen een van St. Sebastiaan ko menden trein en een bijzonderen trein met Portugeesche toeristen, komende uit Portugal en op weg naar de Fransche grens. Het aantal slachtoffers is niet be kend. Op de plaats waar het ongeluk ge beurde, ligt de sneeuw vijftien centime ters hoog. De gemeenschap is verbro ken. Latere berichten melden, dat bij deze botsing 6 personen zijn gekwetst Sedert Maandag worden te Murcia aardschokken gevoeld. De verschrikte be volking is uit de huizen gevlucht en heeft tenten opgeslagen. Te Loja is een huis ingestort, dat door zigeuners bewoond werd. Er zijn zes dood en uit het puin te voorschijn gehaald. Terwijl de „Petit Parisien" nog met de officieuse voorstelling meegaat, dat de dokumenten-roof weinig beteekenis heeft, melden „Matin" en „Journal", dat de zaak integendeel een hoogst ernstig karakter van verraad schijnt te hebben. Vertrouwelijke documenten over de Bag- -daxbrpOOr /,>-aan Dtri"tï>cW<*n<l zijm verkocht, en Duitschland zou met deze documenten handig tegenover Rusland gemanoeuvreerd hebben, om Rusland tot het veelbesproken onderhoud van Pots dam te krijgen. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan den heer G. F. H. G. Grun er, eervol ontslag ver leend als consul der Nederlanden te' Para (Brazilië). De waarneming van het consulaat is opgedragen aan den heer F. Berrin- ger is benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Oss mr. B. P. Enklaar, advo caat en procureur te Deventer zijn benoemd bij den geneeskundigein dienst der landmacht tot dirigeerend of ficier van gezondheid le kl., de dirigee rend off. van gez. 2e kl. A. v. d. Moer tot dirigeerend officier van gez. 2e kl. de dirig. offiecieren van gez. 3e kl. dr. H. Folmer en J. Nordtot dir. off. van gez. 3e kl., de off. van gez. le kl. A. A. C. P. Paré en K. E. Ziegelertot diri geerend militair apotheker, met den, rang van luit.-kolonel de dirigeerend militair apotheker met den rang van ma joor J. van Riel is 'benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouw- school te Wageningen, dr. H. M. Quan- jer. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede' Kamer gisternamiddag het onderzoek van de reeks voor sectieonderzoek aangewezen) wetsontwerpen beëindigd. Behoudens onvoorziene omstandighe den, komt nu de Kamer niet vóór 9 Mei tot hervatting vian de werkzaamheden bijb een. Armenwet. De minister van binnen'laLndsche zaken! heeft gisteravond een vergadering van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de Armenwet bij gewoond. Pest op Java. Bij het departement van koloniën Is' ontvangen het volgende nadere tele gram van den gouverneur-generaal vam Nederlandsch-Indië, dd. 7 dezer betref fende de pestgevallen op Java en daar tegen genomen maatregelen: Gisteren zeven gevallen, één1 dood el, Een op 5 dezer gerapporteerd koorts- geval bleek pest te zijn. Vele koortsgevallen WeVen malaria tel zijn. Nieuwe koortsgevallen zifn gerappor teerd en werden medisch gecontroleerd. Jn Eriii,cip_e is Jjcsjpteii tet afsluiting van het personenvervoer en dat van goe deren bedoeld is de pestordonnantie. Afsluiting noordelijk Lavvang, weste lijk Djoerangkvvali Nagantang Soember- poetjoeng, oostelijk Soembersewoe. De bedoeling is het personenvervoer te her openen, zoodra aan alle grensstations een desinfectiedienst georganiseerd is^ (Stct.) Een oud-Indischman deelt aan de „N. Ct." mede, dat hij uit Malang, van een op 2200 voet in het Smeroegebergte ge legen kofïie-onderneming een rapport over Januari jl. heeft ontvangen. Daar in wordt melding gemaakt van gevallen van „maleria met zweren", die zich ge durende de verslagmaand onder het werkvolk hebben voorgedaan. Vermoe delijk zijn dat gevallen van builenpest geweest. In de omstandigheid nu, dat de ziekte zich, ondanks het groote gevaar voor verspreiding en zonder dat er eeni ge voorzorgsmaatregel was genomen, niet naar de laagvlakte heeft verplaatst, behoudens de twee op zichzelf staande gevallen te Soerabaja, ziet de oud-In dischman een bewijs voor de steeds als juist aangenomen stelling, dat de equa toriale zone geen gunstigen bodem biedt voor de pestbacil. Het gevaar voor een epidemie, zich voortplantend over geheel Java, acht hij dan ook zeer gering. Zelfs het betrekkelijk dicht bevolkte Soera baja (ongeveer 150,000 inwoners) loopt z. in dat opzicht geen gevaarimmers de temperatuur aldaar verschilt gemid deld 15 graden met die in de hoogt- landen. De hoofdredacteur van het „Soerab'a- jaasch Handelsblad" seint dd. 7 April aan de „N. R. Ct.", dat de medici oor- deelcn, dat het pestgevaar in het Malang- sche niet ernstig is. Het aantal pes'tge- vallen is daar zeer gering, terwijl Soera baja, waar in een maand twee jgevaJ"- len moeten zijn geweest, geheel pesf- vrij is. Dit verschijnsel wijst er op, dat de pest speciaal in de heete kuststreken met zuiver tropisch klimaat, niet g ed ijlt, terwijl ook in de bergstreken de ziekte reeds teruggeloopen is. Weliswaar is Malang thans van het spoorwegverkeer afgesloten, doch alleen pour acquit de conscience. De verwachting bestaat, dat de pest niet lang zal heerschen. Uit Rome wordt geseind: De sanitaire maatregelen voor sche pen uit Semarang, Soerabaya en Batavia zijn herroepen. Debietrecht op Tabalt. Het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, be staande uit 10 Patroonsvereenigingen, met 244 aangesloten firma's, allen sigarenfa brikanten in de provincie Groningen, Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noordholland en Zuidholland, heeft een verzoekschrift gezonden aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp „Tabaksbelasting", waarvan het de aanneming van dit wets ontwerp zegt te beschouwen als een ramp voor de sigarenindustrie in Neder land. Achteruitgang der Zuiderzee-visscherij. Uit betrouwbare bron kan worden me- gedeeld, dat, ten gevolge van den achter uitgang der Zuiderzeevisscherij, binnen de laatste tien jaren ruim 50 botters te Marken moesten worden opgeruimd en die botternumm*-?s zijn vervallen. Het aantal bolters aldaar bedroeg op 1 April jl. 1067, waarvan meer dan 80 stuks 25 jaren oud of ouder zijn, terwijl verscheidene botters niet meer zeewaar dig zijn. Onderscheidene visschers trachten door dijk- of grondwerk iets te verdienen. (Stand) Minister Colijn en de Cadettenschool. Donderdag arriveerde minister Colijn met zijn adjudant De Quay te Alkmaar aan den trein afgehaald door den direc teur der Cadettenschool met zijn adju dant. Gistermorgen werd de school geïn specteerd. Nadat het korps cadetten aaii den minister was voorgesteld, volgde de voorstelling van liet leeraarspersoneel. Het gebouw werd hierop geïnspecteerd en een paar lessen werden door minis ter Colijn bijgewoond. Om 11 uur werd Zijne Excellentie door generaal Van Noo- ten, commandant der stelling van Amster dam met een auto aan de school afge haald. iVaar opheffing der cadetteuschool al meermalen is overwogen en leeraren hier* omtrent gaarne zekerheid verlangden, werd den minister gevraagd, welke plan nen met de school bestaan. Zijne Ex cellentie antwoordde, dat niet voor 1912 deze kwestie aan de orde komt De paar eerstvolgende jaren is er dus nog geen, sprake van opheffing. KORTE KROMEK. De heer Delprat heeft zijn benoe ming tot wethouder van Amsterdam niet aangenomen. Tot lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant werd gisteren gekozen de heer J. van Beek, secretaris van de ge meente Geffen. Bij enkele candidaatstelling is gis teren tot lid der Prov. Staten van Drente gekozen de heer J. H. Tonckens van Hoogeveen. LEIDEN, 8 April. Passiespel van Oberammergau. De Z.Eerw. Pater J. G.TesserO.F.M. heeft zijn BijibelscheGeschiedenis met licht beelden voor kinderen, en zijn catechis mus met lichtbeelden voor dezen winter ten einde gebracht. Op treffende wijze heeft hij de bijbelsche schoonheden en de waarheden van onzen godsdienst met woord en beeld verklaard, en zijn hoor ders in vuur ontstoken voor de schoon heden, die zij zoo dicht bij zich hebben, doch wier treffende eenvoud en sublieme pracht zij niet steeds wisten te waar- deeren. Doch, de ijverige werker zelf nog niet tevreden, wil nu de kroon op zijn werk zetten. Morgen zal hij voor ons verklaren het lijden van Christus, we derom in woord en beeld, door de uit legging van de passiespelen van Ober- ammergau. Wij hopen, dat Leiden's ka tholieken deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om de voordracht van Pater Tesser bij te wonen, welke voordracht hen, even goed als een meditatie, zal doen ontsteken in liefde tot Christus, wiens lijdensgeheimen wij dezer dagen overwegen. Zij, die de voordrachten van Pater Tes ser hebben bijgewoond, weten wat zij morgenavond kunnen verwachten. Ten slotte meenen wij niet te veel te zeggen, indien we uit naam van Lei den's Katholieken Pater Tesser harte lijk dank brengen voor zijn ijverig wer ken. Toont, Katholieken, morgen dezen dank in uw trouwe opkomst. Sempre Crescendo. De netto opbrengst van het concert, gehouden op 7 Maart 1.1. door het stu denten muziekgezelschap „Sempre Cres cendo", ten bate van de kinderbewaar- plaats en de algemeene armen bedraagt f 423. Verkiezingen Rijnland. De uitslag van de verkiezingen voor hoofdingelanden en hoofdingelanden plaatsvervangers in het Hoogheemraad schap Rijnland is als volgt: 3e district, hoofdplaats Haarlemmer meer (Cruquius). Hoofdingeland. Her kozen de heer J. van Zijverden. Hoofd- ingeland-plaatsv. .Herkozen de heer ft. W. Lammerts, Haarlem. 10e district, hoofdplaats Alfen a/d Rijn« Hoofdingeland de lieer J. de Bruijn, Zwammerdam. Hoofdingeland-plaatsv. de heer W. Los, Alfen a/d Rijn. De persoon, die onder Zoetervvoude verdronken is gevonden, werd door de familie herkend als zekeren Joh. Eggink, van hier, die een zwervend leven leidde. In den afgeloopen nacht zijn aan het abattoir alhier 154 stuks vee afgemaakt, afkomstig uit stallen, waar mond- en. klauwzeer was uitgebroken. Na de slach ting werden de slagers ontsmet. Ook het personeel en de schuiten, waarmee ze zijn vervoerd, zijn ontsmet De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Leiden en omstre ken, houdt eene algemeene ledenverga dering op Dinsdag 11 April, ter bespre king van de tentoonstelling. Te Amsterdam slaagden voor het examen van bouwkundig opzichter de heeren J. H. Visser, J. Elles en P. j. Colijn, allen thans tijdelijk bij de ge meentewerken alhier. ROOMSCHE AGENDA. Zondag, 's namiddags 1 uur, Gel- bouw R. K. Volksbond, ledenvergade ring van den R. K. Bond van Handels^ Kantoor- en iViijkciuedicndcii.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1