2e Jaargang Woensdag 5 April 1911. BUITENLAND, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 455, S)e Eei^bdve (Bou/ta/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels t 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bi] contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. In de laatste dagen is er zwaar gevoch ten in Albanië Het moet een teit zijn, dat de Turk- sche troepen Toesi hernomen hebben. Bij deze gevechten hebuen de geregel de Turkscne troepen ongeveer man aan dooden verloren, terwijl een groot aantal gewond werd. De Turksche vrij willigers leden jware verliezen. De Ar- giautcn zouden Jji) e.kaar 200 dooden en gewonden heboen verloren. De minister van binnemlandsche za- ken die dit ook in de Kamer mededeel de, zeide nog dat vo.gens berichten uit Skoetari en de aangrenzende wilajets geen reden zou bestaan om voor een .uitbreiding' vanl den opstand te vree- De commandant der redifs van Skoe tari, het aan de regeering trouw geble ven opperhoofd der Minelieten, bildo- da pasja, is te Saloniki aangekomen, om zich van daar met de eerste de beste gelegenheid, naar Skoetari te begeven. Het eerste troepentransport is reeds per stoomschip in Giovanni di Medua aan gekomen» ....oi De regeering van het wuajet Skoetari heeft het italiaansche stoomschip Ma- kalda voor negentig duizend francs ge- Locht, om dienst te doen voor vervoer van troepen. De minister van oorlog heeft aan de vaderlandlievende gevoe.ens der Moham- medaansche bevolking in het gebied van .Goessinje toegegeven en de bewapening, der landweer in dat gebied toegelaten. Honderden vrijwilligers zijn 's avonds naar Skoetari opgerukt. Naar de Messagero meldt, is het Ita liaansche Middellandsche Zee-eskader naar Augusta (aan de Oostkust van Si cilië) gestuurd, om op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, indien soms de zaken in A.banië een verontrustenden loop mochten nemen. De gebeurtenissen in Noord-Albanië Wekken eenige ongerustheid in politieke kringen te Belgrado. Men is bang dat de opstand naar Oud-Servië zal over slaan. In Servische regeeringskringen1 legt men er den nadruk op dat Servië een strikt onzijdige houding zal aannemen, maar dat men genoodzaakt is den loop van zaken met de grootste aandacht, te yolge'n in verband met een mogelijke terugwerking op de houding der Servi sche bevolking in Oud-Servië. Het Giornale d'Italia maakt den tekst eener nota openbaar, die door de Mon te negrijnsche regeering aan de mogend heden is gezonden in verband met de ge beurtenissen in Albanië. In die nota >vordt het aantal Albaneesche emigran ten, die zich in Monteno-gro vestigen, op 1500 geschat, terwijl die emigratie waar schijnlijk zal aanhouden. Montenegro kan uit gevoelens van menschlievendheid niet nalaten de vluchtelingen te ontvangen en te helpen. De Montenegrijnsche re geering wijst dan op eenige grensvoor- vallen en op den moeilijken toestand vooral in verband met de mogelijkheid van onlusten welke uit de abnormale omstandigheden kunnen voortvloeien. Ook in Jemen waar de opstand nog niet geheel gedempt is, schijnt het der regeering goed te gaan. Deze opstand moet volgens de berichten zijn einde na deren. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit Konstantinopel, dat blijkens berichten uit Jemen, ieder oogenblik beslissende ge vechten- bij het plaatsje Sinan pasja ver wacht kunnen worden Bij Sinan pasja gaat de groote weg naar Sanaa door een gevaarlijke engte en de Iman Jachia heeft er alles samengetrokken, wat hij aan strijdbare mannen bijeen heeft kun nen krijgen. Misschien is het wel, omdat het zoo ver afligt, maar het blijkt zeer moeilijk helderheid te krijgen omtrent den toe stand in China Nu weer ontvangt de „Köln. Ztg." van zijn correspondenten te Peking en te 'Moekden eenigszlns alarmeerend getin te berichten over de toestanden in het Verre Oosten. Zoo wordt uit Peking ge seind, dat bij buitengewoon keizerlijk besluit aan den Regent het opperbevel is verleend over de Chineesche strijd krachten. Dit zou op zich zelf beschouwd geen ongerustheid behoeven te wekken, ware het niet, dat kort geleden, toen het geschil met Rusland nog in het acute stadium verkeerde, door den minister van oorlog was aangedrongen op de be noeming van den Regent tot opperbevel hebber. En zulks nog wel in een memo rie, waarin genoemde minister tevens aanbeval den oorlog tegen Rusland te beginnen. Ook is een proclamatie aan het leger uitgevaardigd, waarin de soldaten eraan worden herinnerd, dat de Mantsjoes door hun militaire bekwaamheden China heb ben veroverd en sinds drie eeuwen heb ben kunnen beheerschen. Enkel door 't handhaven dier militaire deugden kan de veiligheid des lands worden verzekerd. Uit Moekden werd geseind, dat de onderhandelingen tusschen de Chinee- zen en de Japanners betreffende het dooden van een Japanner door Chinee sche politie te Feng-Tsjeng-soe, aan bei de kanten kwaad bloed heeft gezet. Het geldt hier o.m. de vaststelling van het bedrag eener aan de nabestaanden van den doode uit te keeren schadevergoe ding. De Japansche consul te Moekden had een brief over die kwestie, hem door den gouverneur-generaal van Mant- sjoerije toegezonden, onvoldoende ge acht en aan den afzender teruggestuurd. Een daarop gevolgd onderhoud tusschen den gouverneur-generaal en den consul had evenmin een bevredigend resultaat. De consul verklaarde zelfs officieel, zich genoodzaakt te zien, de onderhandelin gen af te breken, ten einde het der Ja pansche regeering mogelijk te maken zelf de maatregelen te nemen, die zij ter bescherming van leven en bezittingen der Japanners in Mantsjoerije noodig zou achten. Van Japansche zijde wordt zelfs ge sproken van „een grove beleediging" door de Chineezen. De Chineesche pers beschuldigt van haar kant de Japanners er van dat dezen er met voordacht op uit zijn, onaangenaamheden te zoeken. Waarschijnlijk naar aanleiding van het vëiZoek van Lord Lansdowne is in het Engelsche Hoogerhuis. een boodschap van den koning voorge lezen, waarbij hij zijn wensch te ken nen geeft, dat zijn koninklijk recht in geenen deele de overweging van eenig voorstel betreffende de samenstelling van het Hoogerhuis in den weg zou staan. Lord Lansdowne heeft dus ruim baac om zijn wetsontwerp in te dienen. In het Lagerhuis vroeg een unionist of ook de regeering den koning niet een verzoek zou doen, als hij er van het Hoogerhuis heeft ontvangen en inge willigd, nademaal de vetowet in haar aanhef een hervorming van liet Hoo gerhuis aankondigt, met opheffing van zijn erfelijke» grondslag en dus met ver korting van 's konings benoemingsrecht. Er staat in de vetowet niets van ver korting van dat recht, antwoordde As- quith, en dus is er geen aanleiding 's konings goedkeuring voor de behandeling te vragen. Inderdaad zegt de aanhef van de ve towet uitdrukkelijk, dat een hervorming van het Hoogerhuis, gelijk dc regee ring haar beoogt, nu nog niet aan de orde kan komen, maar eerst later. GEMENGD De havenarbeiders in Frankrijk zijn aan het staken gegaan o. a. te Nantes,. Zij die per maand betaald worden wer ken door. Te La Rochelle wordt even»- eens, hoewel evenmin algemeen, ge staakt. Er zijn gisteren reeds botsingen geweest tusschen werkwilligen en sta kers, waaraan gendarmen te pas zijn moeten komen. Uit Saintes werd giste ren gemeld, dat grondwerkers, die daar bezig zijn aan den spoorweg Saintes Saujon het werk neergelegd hebben. Ze vragen hoog er loon. De werkstaking der havenarbeiders is afgekondigd te St. Nazaire, hierdoor kan het Nederlandsch stoomschip „Nord- wigt" geladen met steenkolen, niet uit varen. Te Brest heeft het meerendee! der bootwerkers gestaaktte Rouaan hebben alle bootwerkers tot nader orde het werk neergelegd. China en Japan waren het tot dus ver ai et eeps p ver de I^at^ej^ndejn. [Dg- ze liggen in de Zuid-Chineesche' Zee in het midden van een vierhoek, die ge vormd wordt door het Chineesche eiland Hainant de Engelsche haven Hongkong, de Amerikaansche Philippijnen en het [aoansche eiland Formosa. De Chinee zen hebben er indertijd Japansche be ambten verjaagd. Het geschilpunt is nu uit de wereld. Een Japansche maat schappij heeft de eilanden van de Chinee sche regeering gepacht. Drie Amerikaansche slagschepen hebben order ontvangen, jzich bij de At lantische vloot te voegen, waarvan het aantlal slagschepen tot 1 Augustus van 16 op 21 gebracht zal worden. Prins Olaf, het zevenjarig zoontje van den koning en de koiimgijn vtin. Noorwegen, heeft de mazelen. Bij het (station Royal Oak, in de buurt van Londen, is een personentrein van de Great Western c^p een goederen trein geloop en. Vier wagens zijn gede railleerd. Een reiziger is gedood en een dame heeft een gebroken been te Le treuren. Alle andere reizigers zijii er met den schrik afgekomen. Het keizerlijke jacht Hohenzollern is vanochtend met het kroonprinselijke paar aan boord van Korfoe naar Brindisi vertrokken. De uitsluiting te Kopenhagen treft behalve de metselaars en de schrijnwer kers ook de arbeiders in de electriciteits- bedrijven en alle arbeiders in de verschil lende bedrijven van houtbewerking, met name de arbeiders van de houtzagerijen en van de meubelfabrieken, verder de loodgieters en de opperlieden. Te Ko- Denhagen en iri de provincie zijn in het geheel 14,000 arbeiders uitgesloten. In den Duitschen Rijksdag is de derde lezing der begrooting afgehandeld waarna de Rijksdag tot 2 Mei uiteen ging:. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot nota ris te Hoogkarspel, P. Hanegraaf, can- didaat-notaris te Tilburg; is benoemd tot burgemeester van St. Pancras, J. Kroonenburg, secretaris al daar; is aan U. P. Stratingh te Groningen, eervol ontslag verleend als opzichter van den Rijkswaterstaat le kl. is bij den Raad van Toezicht op de Rijkspostspaarbank eervol ontslag ver leend als lid aan den heer mr. J. G. Schölvinck, en is mr. G. A. van Hamel lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Amsterdam, als zoodanig benoemd; is benoemd tot adj.-inspecteur voorde visscherij A. B. Brouwer, visscherij-leer- aar, afdeelingschef der Ned. Heidemaat schappij te Utrecht; zijn benoemd tot hoofdcommies bij de Rijksverzekeringsbank J. H. A. L. von Freyrag Drabbe, H. J. Marchand en mr. H. W. Groeneveld, allen commies bij die instelling, tot commies mr. A. Scha- vier, D. Boddens, mr. H. Piccardt, C. D. van Schouwenburg en P. de Vries, allen adj.-commies. is bij den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd tot offi cier van gezondheid 2e kl., de arts J. W. Hoxel. De Minister van Oorlog. De minister van oorlog, de heer Colijn, heeft heden 's Hage verlaten, vergezeld van zijn adjudant, om dezen dag en den volgenden, de Stelling van den Helder in oogenschouw te nemen. Vrijdag en Za terdag zal de minister de Stelling van Amsterdam bezoeken. Bij eerstbedoeld bezoek zal de heer Colijn vergezeld zijn door generaal Snij ders, chef van den Generalen Staf; bij het bezoek aan de Stelling van Amster dam, zal de commandant dier Stelling, generaal van Nooten, den minister ver gezellen. Eerste Kamer. Door zijne benoeming tot commissa ris der Koningin in Zuid-Holland houdt E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh op lid van de Eerste Kamer te zijn. Binnen een maand na dagteekening van zijn benoeming zullen de Staten van Zuid-Holland in buitengewone vergade ring bijeenkomen ter verkiezing van een lid der Eerste Kasue in welke ver gadering mede zal wt0i:dct4 wv^ib.0aao tot benoeming van een lid van Ged. Staten, ter vervanging van den heer Krap, benoemd tot lid van de Algemeene Re kenkamer. De afdeelingen der Eerste Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs: over de suppletoire Landbouwbegro ting betreffende reorganisatie van het Landbouwonderwijs (uitbreiding van 's Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool te Wageningen en vervan ging van de Rijkslandbouwschool te Wa geningen door stichting van een Ne- derlandsche Midd. Landbouwschool te Groningen en een Koloniale Midd. Land bouwschool te Deventer)zoomede over het wetsontwerp tot wijziging der Suc cessiewet: de heeren Dojesi van Nie- rop, van Starkenborg Stackhouwer, Bar ge, en van Waterschoot van der Gracht. De afdeelingen der Tweede Kamer. In de afdeelingen der Tweede Kamer is gisteren overwogen het gewijzigd ont- werp-Bakkerswet. Eerst heden komt de Militiewet in onderzoek. Nederland en Zwitserland. De Zwitsersche Stendenraad heeft gis teren het tractaat met Nederland be treffende wederkeerige overneming van armlastige onderdanen, goedgekeurd. Debietrecht op Tabak. Op voorstel van den heer W. B. Dres- selhuys heeft de Kamer van Koophan del te Culemborg een motie aangeno men, om die aan den minister van fi nanciën te zenden, waarin zij uitspreekt, dat de heffing van een debietrecht op tabak naar hare meening aan een zeer belangrijke Nederlandsche industrie 'n zwaar nadeel zal toebrengen. In aanmerking nemende, dat de op komst en bloei der stad Culemborg in het nauwste verband staat met de aldaar gevestigde sigarenfabrieken, spreekt zij verder hare afkeuring Uit over dit ont werp van wet. KORTE KRONIEK. Te Rotterdam is op 76-jarigen leef tijd overleden Mr. L. C. Driebeek advo caat aldaar, De overledene was bijna 45 jaar voorzitter van het R. K. Par. Arm bestuur, voorzitter van den voogdij raad, district I, en ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw. Verleden week is te Hoorn een ver gadering gehouden om te komen tot op richting van eene Electrische Centrale voor West-Friesland, omvattende 25 ge meenten. Een commissie werd benoemd om met de verschillende gemeenten, die tevens als aandeelhouders zullen optreden, te onderhandelen. De Katholieke Landdag in Fries land zal dit jaar gehouden worden den 2en Juli. Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 85 jaren overleden de heer P. van Dijk, oud-hoofdingenieur voor het mijnwezen in Nederlandsch-lndië, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De Nederl. R. K. Bond van Post en telegraafbeambten „St. Petrus" zal dit jaar te Nijmegen op 19 en 20 Juni a. s. zijn jaarlijksch congres houden. Met ingang van 1 April is aange steld tot Inspecteur bij de E. R. K. Levens verzekering-Maatschappij te Haarlem, de heer Jos. Hendrichs, aldaar. LEIDEN, 5 April. Vlaamsche beweging. Gisteravond sprak de heer P. G. Hoeks in een vergadering van Geloof en Weten schap in het gebouw der St. Joseph- Gezellen alhier over „De Vlaamsche be weging. Spr. schetste hoe vroeger de toestand in Vlaanderen was. Daar leefde een krachtig volk, dat volk bezat vrij heid, dat volk bezat kunst, dat volkf bezat zijn taal. Hoe blonk die kunst uit in de heerlijke kerken, de prachtvolh schilderijen, in de prachtige letter kun dige voortbrengselen. In die Vlaamsche taal schreven de beroemdste verlegen woordigers der letterkunde. Door de Spaansche overheersching echter kwam er een kentering in dien toestand. Het schoone Vlaamsch werd verdrongen, werd langzamerhand de taal van den boer en den minderen man. Meer en meer nainuit itt pjnyaug (Pie> totdat er krachtige mannen opsttondeni die op middeLen zonnen om aan diea toe- Stand een eind te maken. En dit nu deed de Vlaamsche beweging ontstaan, deze wil het volk tot ontwikkeling opvoeren door de kracht der moedertaal. Op het oogenblik is België 45 pet. Vlaamsch, 40 pet. Fransch terwijl het overige deel van het volk een.grenstaal! spreekt. Toch is de officieele taal tot heden toe Fransch gebleven. Spr. gaf daarvan een menigte voor beelden. Het onderwijs werkt mede tot dien ongeregelde» toestand, overal wordt de Fransche taal gebruikt om te onder wijzen, op meisjespensionaten wordt zelfs het gebruiken van het Vlaamsch als belachelijk voorgesteld, terwijl nog aan kinderen die nauwelijks kunnen pra ten Fransche gebedjes en gedichtjes wor den ingepompt. De Vlaamsche beweging nu wil het >ed recht van het Vlaamsch erkend zien, zij wil dat het Vlaamsch onderwezen wordt op de scholen, zonder dat zij ech ter het Fransch willen overboord wer pen. Weg met de verfransching is de leus. Deze verfransching is in 1830 eerst goed begonnen. Frankrijk had België toen geholpen, en tot dank daarvoor gaf België de macht aan Franschen in han den. De Franschen meenden dat het hui plicht was om België te verfranschen, om de verbroedering van België en Hol- lnad voorgoed te beletten. Het scheen dus een wanhopige poging om tegen di jn stroom een dam op te wer pen. Toch stonden er kloeke mannen, die dit durfden bestaan, Willem Blommacrts, David v. Rijswijk, H .ndrik Conscience e. a. traden er tegen op. Een hevigen strijd verwekte dit pogen. Doch het was ecu daad van moed, die liet volksbewust zijn wakker schudde. Meer en meer werd er geschreven, vergaderingen belegd, tot eindelijk het zoover gekomen was, dat er van regeeringswege een commissie benoemd werd, die echter dit antwoord uitbracht: „Er zijn geen Vlaamsche grie ven. In 1851 werd er een Willemsfonds: opgericht, wat ten doel had het ver spreiden van boeken, het oprichten van bibliotheken, en het houden van voor drachten. Oorspronkelijk was dit een Katholieke stichting, doch de liberalen: kregen de overhand er in. Toen werd een' Davidsfonds opgericht, met hetzelfde doel, jonge kunstenaars werden er door aangemoedigd Jiunne krachten te ont plooien. In 1883 verscheen er wel een wet die beval dat er eenige vakken in het Vlaamsch moesten onderwezen worden, doch veel uitwerking had deze wet niet. Ook de universiteitsstudenten begon nen voor de beweging warm te worden.' De schoonste en krachtigste figuur in die beweging is Albrecht Rodenbach, die helaas te. vroeg aan den strijd ontrukt is. Maar in zijn 24 levensjaren heeft hij veel en stoer gewerkt, zoodat zijn gedachte nis steeds in eere zal blijven. De dood van Rodenbach is het smartelijkste verlies dat de Vlaamsche letterkunde en de Vlaamsche beweging in zijn geheel had kunnen treffen. Hij was een held cel dichter, hij had de Vlaamsche beweging eerst goed begrepen. Een leerling was hij van Hugo Verriest, die een schoone beschrijving van hem heeft gegeven. Nauwelijks was die beweging goed op touw gezet of de overheid deed alles oin haar te fnuiken, de vergaderingen wer den verboden, Vlaamsche tijdschriften' werden geweerd, toch streden die jonge mannen met moed en kracht. Nu begint ook de geestelijkheid de be weging te steunen, met het oog op de zielzorg, en men meent niet meer dat het erkennen van de rechten vai het Vlaamsch samenhangen met een ver broedering met het Protestanltsche Hol land. Ook de vrouwen beginnen iets voor de beweging te voelen. Onder vrouwen moeten verstaan worden de dames uit den deftigen stand. Zij vonden het Vlaamsch te ruw en te gemeen, gelukkig begint die meening voor een betere te wijken. - Tot slot gaf de heer Hoeks nog eeaii korte voordracht over René de Clercq en droeg daarbij verscheidene zijner ge dichtjes zeer schoon voor. i De Kapitein J. de Visser van het 4e Regiment Infanterie wordt van 18 April tot 6 Mei a.s. gedetacheerd te Amersfoort, tot het deelnemen aan een i tactische» cuious voor Kapiteins.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1