101 knieën. „Dus alleen een beschikking van den recht vaardigen God," mompelde hij en het scheen alsof een rilling door zijn leden voer. Mijn nieuwsgierig heid werd nu eerst recht opgewekt, want ik voor zag dat hier een bijzonder geheim stuk menschen- leven mij zou worden geopenbaard. „In dezelfde danszaal, misschien op dezeltde plaats, waar ge mij verhoord hebt, mijnheer de rechter, is mijn ODgeluk begonnen 1" Gotz geraakte in steeds gro#ter ontroering „U zal ik alles uiteenzetten, want ge zijt blijkbaar het werktuig van Gods rechtvaardigheid geweest. In dezelfde zaal, wellicht op dezeltde plaats, waar ik bij het eerste verhoor stond, is eens een misdaad begaan, die juist zoo oud is als ik en die, zij het ook in het geheim, heeft voortgewerkt, tot ik nu hier zit, schuldig aan een zelfde misdaad. Hoor mij aan, mijnheer de rechter, hoe ik eigenlijk tot moordenaar ben opgevoed. Maar neen, ik wil, zelf schuldig, geen aanklacht tegen mijn vader uitspreken. De rechtvaardige, barmhartige God moge ons allen genadig zijnl Ik wil u alleen zeggen, hoe zich alles heeft toe gedragen. Nu ik ter dood veroordeeld ben wil ik mijn geweten ontlasten en zien of dan ook niet voor den moordenaar een Onze Vader uit mede lijden zal gebeden wor den, dat ik zoozeer noo dig heb!" Gotz was bij deze voor mij nog steeds raadselachtige meede- deelingen meer en meer opgewonden geworden. Hij was opgestaan en liep haastig heen en weer. Ik ried hem aan te gaan zitten om tot kalmte te komen. „Ge moet niet denken, mijnheer de rechter, dat de toespraak en de ver maningen van deD gees telijke in de laatste dagen vruchteloos voor mij geweest zijn, of schoon ik daarop geen antwoord heb gegeven. Alles heb ik overwogen, maar niets gezegd. Eerst wilde ik van u weten, hoe het met dat ver hoor in die zaal stond, of ge dat opzettelijk hadt gedaan of dat het een beschikking Gods was EEN AARDIG KIEKJE VAN HET SPAANSChE KONINGSPAAR, genomen dezer dagen bij een morgenwandeling te paard in de straten van Madrid. vechtpartij ooit ontbrak. Zijn oude moeder hij had zijn vader vroeg verloren deed hij veel verdriet aan, maar toch kon zij haar eenig kind de middelen niet ont houden om zijn lustig leven vol te houden. Het ontbrak hem dan ook niet aan kameraden, wier aanvoerder hij steeds was. Zijn moeder meende, dat haar Ber tram, als hij een brave vrouw kreeg, zijn wilde levenswijze wel veran deren zou, want hij had een goed hart, al werd dit dikwijls overheerscht door zijn eigenzinnig heid en opbruisenden toorn. Zijn moeder gaf zich dan ook alle moeite een passende vrouw voor hem te vinden en hem te bewegen mijn moeder zaliger ten huwelijk te vragen. Of zij er goed KIEKJES UIT DE VOETBALWERELD: kiekje van den interessanten wedstrijd V. O. C.— een prachtig kiekje van den interessanten wedstrijd v. u. Haarlem, Zondag jl op Haarlem's veld gespeeld, en die met gelijk spel 2-2 eindigde. De fotograaf wist het eerste gelijkmakende doelpunt voor Haarlem, dat op eigen veld zich schitterend weerde, juist te treffen. En het is een beschikking geweest „Welke betrekking is er dan tusschen de vroegere misdaad in de danszaal en u zelf," vroeg ik eindelijk, met klimmende be langstelling in Gotz vervuld. „Zooals ge weet, mijnheer de rechter, ben ik niet uit deze streek geboortig. Mijn vader God moge hem in de eeuwigheid gena dig zijn moet in zijn jongen tijd een vroolijke borst geweest zijn, die bij geen feest mijlen in het rond, maar ook bij geen REUSACHTIGE BRAND TE GIESSEN-NIEUWKERK: verleden week brandde de Coöperatieve Stoomgraarmalerij en Lijnkoekenfabriek „De Sa menwerking" te Giessen-Nieuwkerk lot den grond toe af. Een deel der muren viel in, juist op een motorschuit met melk geladen, die in brand geraakte en zonk. Onze foto geeft van de verwoesting een duidelijk beeld. aan deed dit huwelijk tot stand te brengen geloof ik niet, ofschoon een ander huwelijk vermoedelijk niet beter zou uitgevallen zijn. Mijn vader leidde in de eerste maanden een rustig, vreedzaam leven, maar deze tijd was ook het eenige geluk in haar huwelijk, heeft mijn moeder mij dikwijls gezegd, die menschelijker wijs ge sproken een beter lot verdiend had. Zij was toch van nature vroom en goed en wat er later aan haar ontbrak, was deels een gevolg der omstandigheden." Gotz hield een oogenblik op. „Spoedig verviel vader weer tot zijn vroegere levenswijze. Bij een feest had hij zijn oude kame raden aangetroffen, en zooals een vonk voldoende is om het dorre gras te doen ontbranden, zoo waren de stekelige opmerkingen zijner vroegere vrienden voldoende om hem met éen slag weer in hun mid den te plaatsen als hun aanvoerder en de belhamel van den troep. En toch waren er nauwelijks drie maanden sedert het huwelijk verloopen! Bovendien was het of met den terugkeer tot het vroegere leven de wildheid en losbandigheid mijns vaders nog grooter waren geworden. En noch de smeekingen en tranen zijner moeder, noch de klachten en verwijten zijner jonge, ongelukkige vrouw mochten iets baten. Zijn kame raden beheerschten hem, door zijn ijdelheid te vleien, terwijl hij meende hen te bevelen. Gewoon lijk zochten zij hun plezier en vermaak niet in den naasten omtrek, maar gingen liever eenige uren ver om hun streken en baldadigheden uit te vieren. Zoo waren zij ook eens naar D. gegaan en mijn vader met hen voor zaken, naar hij beweerde maar inderdaad om de kermis mee te maken. Daar werd gedronken en geschreeuwd, uit moedwil de dansvreugde gestoord, wat spoedig tot vechtpar tijen aanleiding gaf. Tweemaal werd het bijgelegd, maar een doodelijke haat kookte in de borst mijns vaders tegen een aanwezigen boerenzoon, die hem openlijk had verweten, dat hij liever thuis bij zijn vrouw moest blijven dan hier de vreugde te komen verstoren. Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 15