3)e Cctcbclie (Somcmt ml m ZATERDAG I APRIL 1911. 452 •tHiaiiiiniNMiHiaii De wijnbouwersopstand in TranRrijR, De Franschen uit het zonnige „Zuiden" zoo zegt men wel eens hebben in hun bloed al de vurige eigenschappen van den fonkelenden wijn, dien ze er telen onder de warme zon van hun land Hun. temperatuur is als de bruisende schui mende champagnewijn, als de koppige, donkere Bourgogne, als de pittige, gistende Médcc van de kasteelen Ot de vergelijking in alle opzichten opgaat, zou kunnen betwijfeld worden, maar dat het wijnbou wende deel der Fransche bevolking een levendig temperament heeft, is wel zeker en wordt al heel aardig bewezen door den formeelen opstand, dien de jongste regeeringsmaatregelen betreffende de „be scherming" van den naam der edele wijnen uit bet Zuiden hebben uitgelokt. De aanleiding tot deze maatregelen was, dat de soortnaam „Champagnewijn" werd gebruikt door alle wijnbouwers die mousseerenden wijn ver bouwden, ook buiten hel eigenlijke Champagne, waar de druif die deze wijnsoort bevat, inheemsch is. Er was nu bepaald, dat alleen de wijnen uit Champagne zelf, den naam van de streek mochten voeren, doch dat besluit deed een uitbarsting van verontwaardiging ontstaan, die inderdaad zeer ern stige gevolgen heeft gehad. De wijnboeren in de aangrenzende departemen ten, wier product jarenlang onder den naam Cham pagne was doorgegaan, zagen zich plotseling be dreigd in hun bedrijf, dat toch al niet te best gaat in de laatste jaren door de groote tegenvallers van den oogst. BRAND IN EEN SCHIP: een Amerikaansche stoomboot, geladen met creosoot, kreeg verleden week in de haven van Londen, midden op de rivier de Theems, brand aan boord. De vlammen barstten van allen kant uit, en merk waardig was dat de ijzeren wand van het schip tot aan de waterlijn rood gloeiend stond! Het vuur kon slechts met groote moeite worden bedwongen en ons origineel kiekje geeft een aardig staaltje van het blusschingwerk. EEN ECHT AMERIKAANSCH KIEKJE: in Amerika, dat land der „onbegrensde onmogelijkheden", zooals het heet, staat men voor niets. De huizen die men er bouwt, zija toren-huizen zooals de Hollandsche naam nu populair wordt de machines die men er neerzet, hebben reuzenkracht, en zoo is alles naar verbreiding. Als een staaltje van die reusachtigheden in alles kan bovenstaand kiekje gelden, dat het vervoer door New-York's straten heeft getroffen van een reusachtig machinedeel, waarvoor niet minder dan 24 paarden noodjg waren om het voort te trekken! In alle opzichten is ons kiekje, dat in het handelsgedeelte der Amerikaansche wereldstad is genomen, een interessante foto! En ze besloten dan ook, in groote opgewondenheid, alle belastingen te weigeren. De gemeentebesturen en de raadsleden van alle gemeenten in het getroffen gebied, bij de driehonderd in getal, legden in massa hun func ties neder, en er werden in het de partement der Aube, dat door den maatregel der regeering buiten het administratieve gebied der champagne was gesloten, overal groote volksop tochten en demonstraties georganiseerd, waarbij de meest woedende kreten tegen de regeering en de ministers werden geuit. De gemeentehuizen staken de rouw vlaggen uit, of omfloersten de nationale driekleur met crêpe, en op de markt van Bar-sur-Aube, de hoofdstad van het getroffen district, werd een ledepop, die minister Monis moest voorstellen, te midden van allerlei opgewonden be toogingen plechtig in een groot vuur verbrand 1 En dat vuur werd gestookt van de belastingbiljetten der wijnbou wers, die bij manden vol van alle kan ten waren aangedragen en op een hoop geworpen I De regeering heeft, terugwijkend voor zooveel uitbarstingen van onte vredenheid, althans voor éen der aan grenzende districten het besluit inzake dien fameuzen naam „Champagne" aanmerkelijk verzacht.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 13