29 BUITENLAND, BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 449 c ÊGtcbohG So u/tornt Bureau OlIDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, U1TQEZ0NDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. Woensdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiên) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Kiesrechtdrukte. Ai weer heeft mr. Troelstra te Amster dam een vergadering belegd door het Comité van Actie in zake het Volkspe titionnement voor algemeen kiesrecht", aangenaam bezig gehouden met een re devoering. Nu vinden we 't grappige van derge- Jijke vergaderingen hierin gelegen, dat van het auditorium i.e. natuurlijk fciveer talrijk, want mr. Troelstra trek|ft minstens de groote meerderheid het kiesrecht al lang bezit, terwijl van de minderheid stellig ook velen dat recht reeds nu kunnen verwerven als ze er imaar eenige moeite voor willen doem. Enfin, die groote meerderheid komt dan betoogen in 't belang der Jcleime minderheid wat heel mooi is. Wanneer we nu evenwel de zaak eens nuchter bekijken, wat heeft dan eigenlijk die minderheid aan dergelijke kiesrecht- drukte? Gesteld zelfs dat de zaak van het al gemeen kiesrecht erdoor wordt bevor derd, wat niet onmogelijk is, gezien de houding ten vorigen male van Daniël iRoodhuyzen, welke voordeelen want daar gaat het toch om zullen dan nog Worden bereikt Zal bijv. de sociale wetgeving er mee opschieten Dit valt sterk te betijfelen, .want reeds nu zijn de parlementaire voorwaarden voor de sociale wetten zoo gunstig mogelijk-, wat bij de behandeling weer bil eek. Zullen de belastingen erdoor vermin deren? Natuurlijk niet, want de Staat huishouding zal gestadig meer kosten. Hoogstens is een sterker progressie te verwachten, waarvoor intusschen ook thans reeds een wijdvertakte strooming bestaat. Zullen er toestanden door worden voorkomen, gelijk in Frankrijk Briand ze in 't leven riep Ze is om te lachen, die vraag. Om al deze dingen gaat het trouwens niet bij de kiesrechtbeweging. Ze wor den wel op den voorgrond geplaatst, maar heusch: van een paar duizend kie zers min of meer hangen ze niet af Wat de kiesrechtmannen ook heel goed Weten. Hoofdzaak is: het propagandamate riaal, zoodat de heer Troelstra dan ook Weer eens flink de Christelijke partijen Aanviel en daarbij zelfs redeneerde als volgt „Al onze drie Christelijke partijen zijn maatschappelijk een allegaartje van de meest heterogene bestanddec>- ilen. In allen zit een stuk aristocra tie, een stuk kapitalisme, een stuk 'bourgeoisie, een stuk middenstand en ook evenzeer in allen een stuk ar beidersklasse. Bij de Katholieken wel liet meest, doch ook bij de Christelijk- Historischen en bij de Anti-revolu tionaire" partijen". Deze redeneering is van zoo weinig Waarde in verband met het onderwerp, Waarbij ze te pas werd gebracht, dat hetzelfde kan gezegd worden van de linkerpartijen, met uitzondering slechts iwat theorie en beloften ten minste betreft van de sociaal-democratische. Wanneer dus bij de a.s. verkiezingen rechts het onderspit mocht delven, wa* zal dan, in 't licht van bedoelde rede neering beschouwd, de toestand ver anderd wezen Maar nu komt natuurlijk de heer Troelstra en antwoordt: „Heel veel, Want dan hebben wij, socialisten, meer te vertellen." Juist. En daartegen te waken is ons doel. Vandaar dat we reeds hebben gewaar schuwd tegen de agitatiemiddelen van liet kiesrech.tcomité. Vandaar dat we ge zegd hebben: teekent niet op dat roode petitionnement. Deze kiesrechtdrukte is al te doorzich tig, om ons daardoor om den tuin te la ten leiden. We zien die beweging voor algemeen stemrecht rustig aan, inmiddels arbei dend aan de versterking van het Chris telijk partijverband. Vandaar onze meest voor de hand liggende taak, welke wij zullen blijven vervullen, vertrouwendop Onze leiders, die ook de kiesrechtkwes tie it rechter tijd wel grondig onder de oog en zullen zien. ALÜEIYIEBN OVERZICHT. Er mogen dan al berichten komen uit officieele bron, dat alles in het verre Oosten rustig is, dat er in de verste ver te geen sprake zou zijn van een Russisch-Chineeschen oorlog toch blijven van alle kanten de oorlogs berichten toestroomen. Aan de New- York Herald" meldt de Pekingsche oor respondent dat men in Peking het ver moeden heeft, dat een groep Peters- burgsche staatslieden Rusland in een nieuw Oost-Aziatisch avontuur willen drijven, om het Russische prestige, door den oorlog met Japan deerlijk geschokt, te rehabiliteeren. Consulaire depeches uit Charbin en Wladiwostock te Peking ontvangen, mel den dat Rusland op groote schaal oor logstoebereidselen maakt. Treinen, be laden met troepen, zouden van Irkoetsk oostwaarts stoomen. Groote hoeveelhe den wapens en ammunitie zijn aan alle Russische posten in Mandsjoerije en Si berië versterkt en de intendance koopt groote voorraden in. Te Charbin en Wla diwostock zijn de aldaar aanwezige re servisten ingeschreven en heeft men 'ei telling gehouden van de bruikbare paar den de reservisten kunnen bovendien' geen paspoorten meer bekomen om het land te verlaten. Duizenden Chineezen zijn' over de grenzen gezet. De Russische spoorweg heeft van hoogerhand het verbod ont vangen om wapens en ammunitie te ver voeren naar Peking naar den gouverneur der Hei-luirg-kang-provincie. De Russi sche pers in Mandsjoerije en Wladiwo stock verspreidt naarstig berichten over Chineesche oorlogstoerustingen. Volgens de „Evening Times" heeft een particuliere maatschappij te Londen uit Peking bericht ontvangen, dat daar een koerier uit Koachof is aangekomen met het bericht, dat een poging om een ka ravaan verder te brengen, zonder resul taat is gebleven. Een groote colonne bestaande uit Russische infanterie en ca- vallerie rukt op Ili aan en is reeds op Chineesch grondgebied. De bevelvoeren de officier weigerde de karavaan door te laten. Dit lijkt dus allesbehalve op vredelie vende bedoelingen van Rusland. Aan den anderen kant van den Oceaan is men ook nog steeds niet tot rust gekomen. Toch beginnen de Mexicaansche opstandelingen eenigszins veld te verliezen. Een tele- giam uit Cananea meldt, dat volgens een officieel regeeringsbericht de opstande lingen gistermorgen nabij Ures Sonora geslagen werden. Zij verloren 70 doo- den en meer dan 100 gewonden. Het bondsleger had 16 dooden en 20 gewonden. Intusschen is ambtelijk bekend ge maakt, dat een nieuw ministerie is ge vormd. Zooals men weet, wilde Diaz den toestand trachten te verbeteren door wat jonge krachten in het kabinet op te nemen. Dat ziet er nu uit als volgfb: Limantour, financiënde la Barra, bui- tenl. zaken Sodi, justitieDominguez, verkeerswezen Cosio, oorlogen Esta- nol, onderwijs. De portefeuille van bin- nenl. zaken is nog niet vergeven. Het nieuwe Kabinet zou heden worden ge ïnstalleerd. De financieele agent van Mexico in Londen, Inclan, is benoemd tot gezant te Washington. Toch schijnt met deze benoemingen heel wat anders bereikt dan een enkele „verjonging" van het kabinet. Iu het ka binet toch heeft zitting gehouden ide minister van Financiën, Limantoni, die daarin ook wel de leidende rol zal spe len. Limantour is na Diaz wel de invloedrijkste politieke persoonlijkheid in Mexico, en het schijnt dat hij in ze kere mate het vertrouwen geniet van de opstandelingen. Maar bovenal is het aanblijven van Limantour den komen den man van beteekenis, wijl eruit mag worden afgeleid, dat bij de nieu we koers der Mexicaansche regeering, meer dan tot dusver rekening zal worden gehouden met de wenschen en belan gen der Amerikaansche groot-financiers. Door zijn oponthoud te New-York nu enkele weken geleden is Limantour in de gelegenheid geweest, die wenschen en belangen uit de eerste hand te leeren' kennen. Hij zal er rekening mee kuimnen houden. Dan is, de opneming van de la Barra in het kabinet een feit van beteekenis., Deze was tot dusver gezant van Mexi- oo te Washington. Hij kent dus de op vattingen der Amerikaansche diploma tie en weet precies, wat Mexico in de toekomst zal dienen te vermijden, wil het in vrede en vriendschap leven met den machtigen buurman in het noor den. Ook de benoeming van den tegen- woordigen financieelen agent in Londen schijnt een aanwijzing te zijn, dat Mexico begrijpt, ook in de diplomatie de be langen der machtige bankiers en indus- trieelen in Engeland en de Unie te moeten ontzien. Het heet, dat de la Barra minister president zal zijn; maar vermoedelijk blijft Lamentour (in wien men sinds jaren den aangewezen opvolger van pre sident Diaz ziet) de eigenlijke ziel van de ministerieele combinatie. Te Washington gelooft men, dat er nu spoedig een eind zal komen aan de moeilijkheden in het noorden van Mexi co; maar de zaken zijn er nog geens zins in het reine. Dezer dagen nog zijn in Mexico (stad) 50 „ontevredenen" in hechtenis gesteld; en de „New York Sun" maakt melding van een bloedig treffen bij Tepic, in welken strijd 152 opstandelingen en 363 man regeerings- troepen zouden zijn gesneuveld en hon derden anderen gekwetst. De strijd zou met een nederlaag van de regeerings- troepen zijn geëindigd, die op de vlucht waren gegaan. Om de ontstemming in den lande en speciaal onder de dagloonersbevolking te plattenlande te verminderen, be oogt de regeering een verdeeling van het groot-grondbezit, het beschikbaar stellen van domeinperceelen voor immigranten, en het uitvoeren van groote bevloeiings werken. Een telegram uit Londen meldt aan gaande de Engelsche Politiek dat Lord Lansdowne in het Hoogerhuis medegedeeld heeft, dat hij niet jn staat zou zijn, zijn wetsontwerp betreffende de hervorming van het Hoogerhuis vóór Paschen in te dienen, omdat hij erop gewezenhad, dat ieder hervormings schema het koninklijk prerogatief van de benoeming van Hoogerhuisleden zou raken. Hij verklaarde, dat hij, in verband hiermede en met de parlementaire ge bruiken, op 30 Maart zou voorstellen, een adres tot den Koning ,te richten, waarin Z. M. wordt verzocht, .met het oog op de hervorming van het Hooger huis, zijn toestemming te verleenen tot het indienen van een wetsontwerp, dat het koninklijk prerogatief van de benoe ming van Hoogerhuisleden beperkt. GEMENGD. De Koning en de Koningin van Zweden zullen op 25 April een officieel bezoek aan het Italiaansche hof brengen. Volgens de „Vossische Zeitung" is de Koning van Montenegro er weer minder goed aan toe. Hij is sterk ver ouderd en van de buitenlandsche reis is voorshands geen sprake. Te Parijs is bericht ontvangen, dat <le Tsaar den minister-president Stolypin het onderteekend besluit tot ontbinding van de Doema ter hand heeft gesteld en hem heeft gemachtigd er gebruik van te maken, wanneer hij het oogeriblik daar toe gekomen acht. President Taft heeft aan een mede werker van de „Daily Chronicle" mede gedeeld, dat hij van plan is, het En- gelsch-Amerikaansche arbitrageverdrag voor te leggen aan den Senaat, wan neer deze in buitengewone zitting bij een is. De wederkeerigheidsovereenkomst met Canada gaat natuurlijk door. In den Spaanschen Senaat werd gister aangenomen het wetsontwerp op de algemeene dienstplicht. Officieel heeft de Turksche regee ring laten weten, dat Hauran rustig is, de bewoners zijn naar de dorpen terug gekeerd en werken op de velden. De Droezen zijn geïntimideerd en denken niet aan nieuwe onlusten. De expeditie tegen de Droezen heeft precies een jaar geduurd. Van Turksche zijde zijn 29 bataljons in het v»eld ge bracht en zïjn ongeveer 1000 man doo den, gewonden en zieken te betreuren. De patroons in de boywvakken te Hamburg hebben noodig geoordeeld, tot algemeene uitsluiting over te gaan. 4000 arbeiders zijn zonder werk. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is de gezantschaps attaché jhr. F. E. M. H. Michiels van Verduijnen bevorderd tot gezantschaps secretaris der 2e klasse te Rome; is benoemd tot lid van het College van Regenten over de gevangenissen te Breda mr. Th. W. F. A. Mathon, offi cier van justitie bij de arr.-rechtbank aldaar. Vereeniging Roomsch Katholieke Herstellingsoorden voor long lijders en zwakke kinderen. Op de Regentenkamer van het O. L. Vrouwe-gasthuis te Amsterdam had op 23 Maart jl., onder voorzitterschap van mr. W. S. J. v. Waterschoot v. d. Gracht, de algemeene vergadering plaats van de Vereeniging R. K. Herstellingsoorden voor Longlijders en zwakke kinderen. Door den len Secretaris werd 'tjaar verslag over 1910 uitgebracht, dat begon met een woord van warme hulde aan de ijverige R. K. Studenten-Tooneelisten, die zooveel goede propaganda hebben ge maakt voor de Vereeniging. Gehuldigd werd de nagedachtenis van den heer Justin Schols, den s^'mpathieken penning meester der Maastrichtsche afdeeling, en van Mgr. dr. O. W. J. M. van Zinnicq Bergmann te Tilburg, lid van den Raad van Bestuur, die met jeugdig vuur de be langen der Vereeniging voorstond. Daarna bracht de Penningmeester ver slag uit, waaruit bleek, dat de finan cieele toestand krachtig verbeterde. De aftredende leden, zijnde de hceren inr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, dr. N. P. van Spanje, dr. P. W. C. M. Busch, Arn. J. A. Oilissen, pastoor L. Stolk, E. J. B. :H. M. Engerinh, H. J. .L Schmedding en jhr. inr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, werden met groote meerderheid herkozen. In de va cature-Van Zinnicq Bergmann werd ge kozen de heer Raupp, burgemeester van Tilburg. De heeren mr. H. J. van Ogtrop, Leo Bonnike en H. J. L. Schmedding werden benoemd tot commissie voor 't nazien der rekening. Toestemming werd gegeven tot het aangaan eener geldleening voor den bouw van 't Sanatorium te Oroesbeek. De financieele commissie zal deze zaak nader regelen. Na sluiting der algemeene vergadering vergaderde de Raad van Bestuur, die bijna voltallig aanwezig was. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen, en allen verklaarden zich bereid, hunne functies te blijven waarnemen. Besproken werd een overzicht van de exploitatiekosten, berekend bij opname van 60, 80 en 100 zieken, waaruit bleek, dat een goede exploitatie, met betrach ting der noodige zuinigheid, en met eenige versterking der contributies, zeer goed te voeren zal zijn. Het plan van den architect Ed. Cuij- pers, met nieuwe wijzigingen en verbete ringen, was tentoongesteld; het zal nu mogelijk zijn, reeds bij de opening van 't Sanatorium ook kinderen, lijdende aan tuberculose, op te nemen, waarvoor en kele afzonderlijke zaaltjes, met loggia's voorzien, zullen worden ingericht. Daarna werd het gewichtigste besluit genomen, n.l. de benoeming van een geneesheer-directeur. Met groote meer derheid werd hiertoe benoemd dr. E.W. Jongmans, geb. te Leiden; een man, die geruimen tijd te Rijswijk gepractiseerd heeft en bij alle gezindten om zijne be kwaamheden en zijn zorg voor zijn pa tiënten een hooggeacht en gezien medicus is geweest. De nieuwbenoemde genees heer-directeur, die den tijd reeds nu ge heel aan zich heeft, zal eerst <ie verschil lende sanatoria nog eens bezoeken, om met den architect Ed. Cuijpers, de Bouw commissie en den Raad van Bestuur het definitieve plan zoo spoedig mogelijk in details vast te stellen, waarna tot de aanbesteding zal worden overgegaan. Vervolgens werd besloten, dc Propa- ganda-comnissie te verzoeken, thans de afdeelingen zooveel mogelijk naar een vast en uniform plan te organiseeren. Meegedeeld kon worden, dat de heeren dr. Rademaker, J. H. M. Schmedding, .en 4. Steins-JBisschop bereid zjjn 'tvoor- loopig bestuur te vormen eener afdee ling voor Amsterdam en omstreken. De Voorzitter sloot deze belangrijke vergadering met een opwekkend woord, en sprak de boon uit, dat de steun onzer katholieke landgenooten bij de voltooiing van 't grootsche werk niet zal worden onthouden. De Paleis-Raadhuiskvvestie. Door de vereeniging „Amsterdamsche Belangen" zal een actie worden aange vangen, tot het weder in gebruik stellen van het paleis te Amsterdam, als raad huis, en tegelijkertijd een beweging op touw zetten tot het aanbieden aan H. M. de Koningin van een nieuw paleis in de hoofdstad. Daartoe is een groote openr bare vergadering belegd, waarin als sprekers zullen optreden prof. mr. D. Josephus Jutta, K. P. C. de Baze, ar chitect en Jos. Th. J. Cuijpers, archi tect. Conflict Lederindustrie te Waalwijk. Ofschoon de staking aan de Kont. Stoom Schoenenfabriek van den heer A., H. v. Schijndel te Waalwijk nog steeds in naam blijft voortduren, heeft het mee- rendeel der stakers reeds werk gevon den op andere schoenfabrieken, terwijl verschillenden 'binnenkort aan het werk zullen gaan bij de patroons, met wie zij in onderhandeling zijn. De heer van! Schijndel wenscht geen der stakers terug te nemen. Met algemeene stemmen werd op de Laatst gehouden vergadering besloten den strijd en den boyoot aan die fabriek voort te zetten, zoolang de firma Van Schijndel de Katholieke organisatie niet erkent. Een concept-oontract voor een federa tieve samenwerking met Protestantsche Lederbewerkersvereenigingen werd na een wijziging, op voorstel der afdeeling 's Hertogenbosch, ondergaan te hebben, goedgekeurd. Mr. J. O. Patijn, H. M. de Koningin zal zich bij de be grafenis van mr. Patijn laten vertegen woordigen door E. baron van Hard en- broek van Lockhorst en H. M. de Konin gin-Moeder door graaf van Limburg Sti- rum. Naar men ons meldt, is het de wensdi van den Comm. der Koningin mr. Patijl geweest, dat bij zijn teraardebestelling niet zal worden gesproken. De Tarief wet. Ons werd uit zeer goede bron weder eens verzekerd, dat het ontwerp Tarief- wet deze week bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Het is mogelijk! dat het ditmaal waar is. N.Ct. Oprichting Monument Oud-Zouaven. Het bestuur van den Algem. Nederl. Zouavenbond heeft besloten pogingeit aan te wenden, tot het oprichten van) eeii monument ter nagedachtenis der Hollandsche zouavèn, gevallen in den! strijd voor de rechten van Kerk en Paus, en tevens als een protest tegen de vie ring van het halfeeuwfeest van het céne Italië. Bij het bestuur der Zouavenbroeder- schap van Oudenbosch is bericht ont vangen, dat Oudenbosch de aangewezen) plaats is, waar het monument zal wor den opgericht. Armenwet. Eergisteren vergaderde de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de Armenwet, in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche za ken. De bijeenkomst die des ochtends te 11 uur aanving, werd den geheclen dag en verder des avonds tot half 12 voortgezet. Hieruit valt af te leiden, dat de commissie haar taak geheel beëindigd heeft. Ziekteverzekeringswet. Heden heeft de Commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van de ziekte-verzekeringswet vergaderd. Spoorwegpersoneel, De meerderheid van de vertegenwoor digers van groep II, van hel personeel der Staatsspoorwegen, heeft besloten, tot alle groepsvertegenwoordigingen der Staatsspoorwegen een uitnoodiging te richten tot een bijeenkomst op Qoedea Vrijdag, ter bespreking van de houding, door de groepsvertegenwoordigingen aan te nemen, in verband met de door de directie der Staatsspoorwegen genomen maatregelen inzake het verleenen vaa

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1