28 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No 448. 3)e &2lcbctie Qo\inm\)C Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenliandels-advertenliën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. Gisteren deelden we reeds mede, dat China onvoorwaardelijk heeft toegege ven in het Geschil met Rusland £n dit geschiedde, volgens de mededee- ling ,der Chineesche regeering, iop een liiterst verzoening^sgezinden, zelfs nede- rigen toon. Het antwoord is vervat in leen lange nota, die de eischen der Rus sische regeering op ondubbelzinnige wij ze inwilligt, maar tevens tracht, de vroe gere antwoorden der Chineesche regee ring te rechtvaardigen, door aan te too rnen, dat 6 punten reeds ingewilligd zijn.- Volgens den Petersburgschen corres pondent van het „Berl. Tageblatt" heeft het ministerie van buitenlandsche Zaken zeer ernstige berichten ontvangenoVer de stemming onder de Chineezen. In bijna geheel China heerscht een ze kere opwinding, die men in Mantsjoerije gemakkelijk zal kunnen uiten in aanval len op de Russen. Uit Wladiwostock komt bericht van snelle oorlogstoebe reidselen van China.' in Noord-Mantjoe- rije worden tw.ee legers gevormd, een iervan wordt bij Charbin samengetrokken (De Russen vluchten in een paniek uit 'Mantsjoerije, de bevolking vreest een bloedbad. Het Russische beurscomité te Char bin heeft om versterking van het Rus- isischè garnizoen verzocht, omdat men voor een overval van de Chiineezem vreest. Bij Charbin hebben Chineezen herhaaldelijk op Russische grensposten geschoten. De Chineesche officieren in iSjanghaikoen hebben een smeekschrift naar Peking gezonden, waarin ze om ;een oorlogsverklaring aan Rusland ver zoeken. Gemobiliseerde Chineesche re gimenten rukken op naar het Noorden'. Ook Japan mobiliseert een aanzienlijke krijgsmacht, die naar Zuid-Korea wordt gedirigeerd. Generaal Nogi is naar Mants sjoerije vertrokken. Op den Siberischen spoorweg is het vervoer van Russische troepen begon nen. Generaal Nikitin is tot bevelhebber van het militaire district Irkoetsk en tat betman van de Transbailkalkozakken be noemd. Ingeval van oorlog zal hij de ope raties leiden. Tot tweeden bevelhebber Ss luitenant-generaal Letsjitnki benoemd. (Hij heeft de troepen in het Amoerge- foied en de Anioer- en Asoeri-kozakken onder zijn orders. Beiden hebben reeds jzeer nauwkeurig omschreven instructies Ontvangen. Volgens inlichtingen uit .particuliere bron uit Wladiwostock heeft China bij Zizikar 150.000 man, bij Charbin 60000 en bij Tsingau ook 60.000 man bijeen gebracht. Te Wladiwostok wordt ge klaagd, 'dat geheel als voor het uitbre ken van den oorlog met Japan, alle waar schuwingen te St. Petersburg in de wind .worden geslagen. Men gelooft dat Rus land geheel onvoorbereid tegenover een mogelijken oorlog zal komen te staan. Zou dan soms die verzoeningsgezinde houding van den Chinees slechts dienen om den Rus zand in de oogen te strooien? (Het heeft er veel van. Ook over den toestand in Mexico hoort men weer vreemde noten kraken. Steeds duidelijker wordt gewezen op de mogelijkheid van een interventie van 'Amerika. Zoo wordt uit San-Antonio aan de „Köln. Ztg." geseind, dat men er weinig hoop heeft op het behoud van den vrede. Goed ingelichte kringen be weren, dat de financiers van Wallstreet aftreden van Diaz eischen. De anarchie, 'die daarvan het onvermijdelijke gevolg zou zijn, zou aanleiding tot ingrijpen geven. Sedert eenigen tijd ligt het plan voor den opmarsch gereed. De troepen, die zich te Galveston bevinden, gaan per schip naar Veracruz, van San-Antonio gaan twee regimenten cavalerie metberg- 'artillerie bij Brownsville over de grens en dan langs de rivier de Josef naar Saltillo, terwijl de veldartillerie, de in fanterie en de trein per spoor over La redo naar Saltillo gezonden zullen wor den. Altijd, wanneer het zoover komt, natuurlijk. lil militaire kringen voelt men zich OTUP"»?i«Lch^ nindat hCxk-d-OQC "aderi. De onzekerheid en de gedwongen ledig heid werkten ontzenuwend. Het kamp is door den onafgebroken regen een groote modderpoel. Sommige berichten luiden zelfs, dat Diaz het land zou verlaten hebben en Limantour nu de zaken in handen heeft. Dit zou een gevolg zijn der onderhande lingen tusschen dezen en de vertegen woordigers der opstandelingen. Echter moeten de opstandelingen verklaard heb ben, geenszins van plan te zijn de wa pens neer te leggen. 'tBijkt dus nog steeds een zeer verwarde boel. Wat echter geschiedde, een ingrijpen van de Vereenigde Staten schijnt in het geheel niet tegen Japan gericht te zijn. Integendeel schijnt men in Washington eer vriendelijke bedoelin gen tegen Japan te hebben. Als bewijs hiervan diene het voigende: De Engelsche bladen bevatten tele grammen uit Nevv-York, waarin sprake is van een hernieuwde anti-Japansche beweging in Californië, welke onrust barende afmetingen aanneemt. Van de weeromstuit wordt in Japan door som migen aangedrongen op het boycotten van de Panama-tentoonstelling, die te San Francisco zal worden gehouden. Maar de meeste Japansche bladen be strijden dat plan. Doch al aanstonds heeft President Taft een boodschap gericht tot den gouver neur van Californië, van welk stuk de inhoud echter nog niet bekend is ge worden. De boodschap heeft reeds tot resultaat gehad, dat de tegen de Japan ners gerichte maatregelen van wetgeving, die in den staat Californië aanhangig waren, zijn gestuit. De wet, houdende verbod voor de buitenlanders, om vast bezit te hebben in Californië (welke maat regel tegen de Aziaten bedoeld was) zal niet worden ten uitvoer gelegd. Kreta dat langen tijd niets van zich heeft doen hoor en, kan nu, dank zij een nieuwe möi- ta van de Porte aan de beschermende mo gendheden (waar bleef hij zoo lang?) weer eens vermeld worden. Nu heeft de Porte weer verzet aangieteekend, tegen het zitting nemen in de Kretenzer Ka mer van Pologeorges, daar hij als een Grieksch onderdaan erkend is. Men zal zich herinneren, dat deze Po- logeorgis indertijd met andere Kreten zers verkozen werd tot lid der eerste Grieksche nationale vergadering en dat zulks toen is toegelaten op grond van het feit, dat Pologeorgis Grieksch on derdaan was. Pologeorgis was naar Kre ta teruggekeerd, nadat hij bij de verkie zingen voor de tweede nationale verga dering de nederlaag geleden had. De mogendheden hebben beloofd de noodige stappen te doen. Dat doen ze geregeld, maar men ziet nooit resulta ten. Óf het nu wat geven zal? gemengd. Volgens de Kölnische Zeitung" is officieel aan het Grieksche ministerie van marine medegedeeld, dat de Engel sche missie van marine-officieren, die is aangewezen voor de hervorming van de Grieksche vloot, spoedig te Athene zal aankomen en zal bestaan uit: den schout bij-nacht Tuffnell, twee luitenants, onder scheidenlijk voor de scheepsartillerie en het torpedowezen, een ingenieur, een scheepsingenieur en een intendance officier. De Hongaarsche Kamer heeft een besluit aangenomen over de op de Haagsche Vredesconferentie in te dienen motie aangaande beperking der bewape ningen. De stakende zeelui te Triëst hebben op een vergadering met groote meerder heid van stemmen besloten den arbeid te hervatten en de besprekingen met de reeders voort te zetten. Uit Brussel wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat, naar het officieele orgaan der Antwerpsche scheepsreeders meldt, het gevaar voor een internationale staking der zeelieden voorbij is, dank zij de houding der Duitsche en Belgische zeelieden, die beslist geweigerd hebben zich solidair te verklaren met een inter nationale staking. De eenige staking, die nog verwacht kan worden, is die der Engelsche zeelieden in de maanden Juni, en Juli. In Noorwegen dreigt strijd in het ijzer- en machinevak scheeps bouw. Met 1 Aprjl h ra tusschen arbeiders cn o. os. u., ca de arbeiders verlangen groote verande ringen. Zij willen o. a. en dit is het groote strijdpunt de patroons niet meer vrij laten, naar believen niet-aangesloten arbeiders te gebruiken. Lange onderhan delingen hebben nog tot niets geleid. De patroons willen zich ten opzichte van niet-aangesloten arbeiders niet bin den. Een staking zou ruim 14.000 man omvatten. De Spaanschë Kamer begon met de debatten over het Ferrer-proces. De re- publikeinsche afgevaardigde Soriano zei- de, dat dit debat door geheel intellectueel Europa met spanning is verwacht, want Ferrer is het ongelukkige slachtoffer van een ontzettende gerechtelijke dwaling. Kan hij net zoo denken Wegens de obstructie der oppositie partij, waardoor de begrooting niet af gewerkt kan komen, is het Oostenrijksche parlement verdaagd. Men verwacht een Kabinetscrisis. De crisis in Italië zal nu spoedig beëindigd zijn. De koning is bezig zijn eigen graf te graven, door socialisten in het Kabinet te brengen. Men vermoedt, dat de socialist Bisolatti de portefeuille van landbouw zal krijgen, en bovendien zullen twee socialisten tot onderstaats secretaris worden benoemd. In sommige landen, Noorwegen b.v., kunnen kiezers, die afwezig zijn, anderen opdracht geven om in hun plaats te stemmen. Voor een volk, "dat zooveel matrozen en visschers telt als de Noren, is dat wel noodig. Om diezelfde reden heeft men in Engeland het gemis van een dergelijke bepaling al lang gevoeld. De unionist Doughty nu zou heden een wet indienen, waarbij matrozen, visschers en anderen, die bij een verkiezing van huis zijn, op die wijze er aan deel kunnen nemen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot direc teur van het telegraafkantoor ,te Haar lem J. H. Kemper; is tot schoolopziener benoemd in het arrondissement Groningen Dr. B. van der Meulen; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te De Rijp, W. v. d. Bosch is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Lobith C. N. de Vos zijn aangewezen tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering op de in Mei 1911 te Bern te houden internatio nale conferentie nopens een internatio nale overeerfkomst voor het vervoer der reizigers en bagage per spoorweg: Jhr. Mr. F. G. van Panhuys, Hr. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Bern; E. D. Kits van Heijningen voorzitter van den Raad van Toezicht, op de Spoorwegdiensten Mr. E. F. M. v. Meerbeke, afdeelingschef bij de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen J. A. ilff, lid van den Raad van Administratie der Holl. Spoorweg-Mij. is de heer A. Blom, le stuurman ter (koopvaardij, benoemd tot tijdelijk adj.- commissaris der loodsen te Maassluis. De Koningin en de orde van Malta. H. M. de Koningin heeft gisteroch tend, zooals reeds met een enkel woord is gemeld, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, in audiëntie ontvangen den generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, onderscheidenlijk baljuw en kanselier van de onlangs opgerichte Ne derlandsche afdeeling der Ridders van Malta, ten einde H. M. namens den Prins, grootmeester der Souvereine Orde van Malta, het grootkruis van Eeredame der orde te overhandigen. Hoewel de Maltezer Orde in het alge meen alleen aan katholieke vorsten en katholieke edelen wordt verleend, werd uit .piëteit voor hetgeen tsaar Paul I van Rusland, in October van het jaar 1789 .tot grootmeester der orde gekozen, voor de Souvereine Orde van Malta heeft gedaan, bepaald, dat alle afstammelingen van tsaar Paul I, onafhankelijk van hun godsdienst, met de Maltezer Órde zullen kunnen .worden begiftigd. Zooals ,men weet, is H. ,M. de Ko ningin een achterkleindochter van tsaar Paul J. feypa van ypoqt tot iiöörst ovgrb&n- digde H. M. de versierselen der Souve reine Orde en zeide daarbij o. m. „Ongeveer negen eeuwen geleden wer den de grondslagen dezer orde gelegd en in weerwil der vele gewijzigde denk beelden is zij in de meeste landen van Europa blijven bestaan of weder gaan opbloeien. Door al die eeuwen heen werd zij als zeer nuttig erkend, geacht en geëerbie digd, inzonderheid daar, waar door hare leden de grondslagen der orde niet wer den aangetast. Wakker geschud door het goede en ridderlijke voorbeeld van Zijne Konink lijke Hoogheid den Prins der Neder landen door het oprichten der Neder landsche Commanderij van de Johanniter Orde, werd door den Nederlandschen katholieken adel, voor Zoover deze hier voor in de termen viel, een Nederland sche afdeeling der Souvereine Orde van Malta gesticht. Voor de Souvereine Orde zelve, maar zeker in de eerste plaats voor hare Nederlandsche afdeeling, is het een groote, niet genoeg te waar- deeren eer, dat Uwe Majesteit zich de benoeming tot grootkruis-Eeredame heeft willen laten welgevallen. Als tolk van den grootmeester, maar eveneens als vertegenwoordiger mijner landgenooten, die tot de Nederlandsche afdeeling toetraden, betuig ik Uwer Ma jesteit ons aller diepgevoelde erkente lijkheid voor dit groote bewijs van wel willendheid. In artikel 1 onzer statuten staat als doel omschrevenhet beoefe nen der christelijke liefdadigheid, met name het verplegen van zieken en ge wonden, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog, benevens het iii het leven roepen van ziekenhuizen en soort gelijke inrichtingen. Wij zullen, dit niet uit het oog verliezende, trachten werk zaam te zijn in de richting, ons door Zijne Koninklijke Hoogheid reeds zoo uitnemend aangegeven, overtuigd als wij dan zijn, dat Uwe Majesteit ons streven met des te meer belangstelling zal volgen. Moge dit vele, zeer vele jaren, ja tot in lengte van dagen geschieden, dat is de hartelijke wensch van de leden der Nederlandsche afdeeling." Hare Majesteit antwoordde hierop als volgt: „Het is mij een bijzonder genoegen, u, mijne heeren, tot overhandiging van de versierselen van dame-grootkruis van de Souvereine Orde van Malta bij mjj te zien. Ik verzoek den heeren, mijn oprechten dank te willen overbrengen aan den grootmeester voor de verleening van dit zoo eervol eereteeken. Ik ben hiervoor zeer gevoelig, omdat ik dit be schouw als een teeken van weerdeering voor de gevoelens van vrijheid, verdraag zaamheid en gastvrijheid, welke mijne voorvaderen hebben bezield en die steeds onverkort in mij voortleven. Ik koester de beste wenschen voor het welslagen van uwen arbeid." Men meldt uit Rome aan „De Tijd": Wegens zijn belangrijk aandeel bij de voorbereiding en oprichting van de Ne derlandsche afdeeling der Ridders van Malta, is Dr. Gisbert Brom, (directeur van het Nederlandsch historisch insti tuut, te Rome, door den Prins, groot meester der Souvereine Orde van Malta, benoemd tot conventueel eere-kapelaan (capellanus conventualus ad honorem), de hoogste onderscheiding, welke de orde aan een priester kan verleenen. Namens den grootmeester heeft Mgr. de Aarts bisschop van Utrecht aan Dr. Brom de bulle der benoeming en het ridderkruis van Malta overhandigd. Het debietrecht op tabak. Naar men aan de Tel. uit 'sGraven- liage-meldt, is het zoo goed als zeker, dat het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak in zijn tegenwoor- digen vorm niet door de reg.eering zal worden gehandhaafd. De groote tegenstand, die uitsluitend uit kringen van direct belanghebbenden als sigarenfabrikanten, sigarenwinkeliers en sigarenmakers, is gekomen, en niet dus door politieke bijoogmerken is ver troebeld, schijnt aan het voornemen der regeering tot intrekking van dit ontïwerp niet vreemd te zijn. Comm. Reorganisatie Tandheelk. Onderwijs. Üii besclUkJyng vaa dea Minste* yw Binnenlandsclie Zaken, werd ingesteld een commissie, aan welke werd opge dragen het voorbereiden van voorstellen tot wijziging der voorwaarden tot verkrij ging der bevoegdheden van tandmeester, en tot reorganisatie van het tiandheelkunr dig onderwijs aan de Rijksuniversiteit ta Utrecht. Als uitvloeisel van den arbeid der oom missie zijn thans bij Kon,, boodschap! van 28 Februari 1911 de beoogde wets ontwerpen bij de Staten-Generaal inge- diend. Derhalve is aan de leden der commis sie de dank der Regeering betuigd, en dr commissie zelve ontbonden. Wetsontwerp op den Landstorm. In het wetsontwerp op den landstorm' dat thans aan het Departement van Oor log in bewerking is, wordt o.m. voorge steld, om den diensttijd bij militie en landweer met verscheidene jaren land- stonndienst te verlengen een regeling die te meer noodzakelijk is geworden nu de taak der landsverdediging voortaan slechts tot 31-jarigen en jongeren be perkt zal zijn. Het ontwerp zegt de Avp. zal tijdig voor de openbare behandeling der Militiewet bij de Kamer inkomen. Mr. J. G. Patijn. Te 's Gravenhage is, zooals wij gis teren meldden, overleden Mr. J. G. Pa tijn, cominssairis der Koningin Lu Zuid- Holland. Jacob Gerard Patijn werd op 7 April 1836 te Wadenoyen geboren, genoot zijn opleiding aan het gymnasium te 's-Gra- venhage en studeerde, daarna aan de Hoogeschool te Utrecht, waar hij 22 Maart 1860 tot doctor in de beide rech ten gepromoveerd werd. Kort daarop be gon bij zijn rechterlijke loopbaan als grif fier bij het kantongerecht te Doetinchem, langzamerhand klom hij op totdat hij in 1875 benoemd werd tot officier van ju stitie te 's-Gravenhage. In Juni 1877 werd hij van liberale zij de te Gouda tot lid gekozen van de Tweede Kamer en in 1879 werd zijn; mandaat hernieuwd. In 1882 werd hij benoemd tot burge meester van 's-Gravenhage, en nam de ze benoeming aan. Veel genoegen beleef de hij daarvan echter niet. 's Gravenhage, dat-zoolang met uiterst bedach't!zamen, tred was voortgeschreden, begon zich juist toen krachtig te ontwikkelen. Door de uitbreiding van stad en bevolking werden op ieder gebied der gemeente ad ministratie nieuwe en hoogere eischen! gesteld. De nieuwe burgemeester tracht te daarin te voorzien, doch stuitte daar bij op veler en op velerlei oppositie. Dei invoering der Drankwet, de afschaffing der kermis* de reorganisatie van het Ste delijk Badhuis, kwamen al spoedig het aantal malcontenten vermeerderen ei zoo geschiedde het dat bij de periodieke ver kiezingen in 1887, een coalitie van mii- derheden, drie van de destijds fungee- rende wethouders in het zand deed bij ten. Mr. Patijn zag daarin een onverho len afkeuring van het door hem gevoer de beleid en verzocht en verkreeg on middellijk daarna zijn ontslag als burge meester. Daarop werd hij wederom naar ons Parlement gezonden, nu door Schiedam* Doch reeds 7 maanden later den 16 Octj 1888 werd hij benoemd tot advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, welke be trekking onvereenigbaar is met het lid maatschap der Tweede Kamer. In 1900 viel bij de benoeming van een| Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, de keuze op hem. De betrekking heeft hij steeds zoolang zijn krachten bet toelieten met de groo-tste voorliefde en ijver vervuld. Mr. Patijn was ridder in de orde van den Ned. Leeuw nn sedert 1907 Staats raad in buitengewonen dienst. Nog was hij sinds 1907 lid en na den dood van Mr. Fock in 1910 voorzitter van het College van Curatoren der Leidsche Universitei Het college van Gedeputeerde State, van Zuid-Holland, dat gistermiddag in vergadering bijeen was toen het beri 'ic van het overlijden van Hr. Ms. Com. missaris in die provincie, Mr. Patijn, inkwam, heeft ten teeken van rouw over het verscheiden van haren voorzitter d« vergadering opgeheven. De teraardebestelling van het stoff©> lijk pvêrs£jïQt van Mr. JRatijn .zal go«

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1