BUITENLAND. De andere weg. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 447. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/j cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) '15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Hoe men beroemd kan worden. Over den onlangs overleden Italiaan'- schen romanschrijver Antonio Fogazza- ro schrijft Marie van Maanen wier anti-papisme onverdacht is in De Wereldkroniek o. m. „Als letterkundig werk heeft „il Santo" weinig waarde, zelfs al zijn er prachtige bladzijden in, aan de natuur gewijd.... en als propagan- da-roman mist zijn heilige de kracht der overtuiging, het onweerstaan- bare. Toch heeft geen zijner an dere werken den naam Fogazzaro in het buitenland een zóó bekenden klank doen verkrijgen, als juist dit boek." Let wel„il Santo", het Pauselijk veroordeelde werk van Fogazzaro, had weinig letterkundige en weinig propa gandistische waarde, zegt deze schrijf ster, die alles behalve tot onze mede standers behoort, en wier meening dus van vooringenomenheid vrij mag ge- -acht worden. Desniettemin werd Fogazzaro er be roemd mede. Zoo gaat het: men onderneemt fets tegen de Kerk en aanstonds krijgt men een wereldnaam. 't Is een bekend recept, dat gaarne wordt aangewend, ook door schrijvers, die den moed missen zich te onderwer pen aan hooger gezag, gelijk Fogaz zaro later gedaan heeft. algfw^n gvprzïCHT. Steeds ïn.nue. loug wordt de toe stand, zoo melden telegrammen aan het „Berliner Tageblatt", in het verre Oosten Niet alleen neemt het aantal gevallen,/ waarin Russische grenswachten door Chineesche soldaten worden beschoten, voortdurend toe, maar buitendien wor den herhaaldelijk de rails van den Mand; sjoerijschen spoorweg vernield. ïn Mandsjoerije en Mongolië worden' manifesten verspreid vtan Chineesche stu denten, waarin deze de bevolking te wa pen roepen tegen Rusland. Evenzoo moet, volgens de „Lokal Anzeiger" de groote Chineesche geheime bond Gele Hemel, die als vroeger de Groote Vuist, verdrijving van de Europeanen beoogt, zijn agitatoren en proclamaties iff reus achtige hoeveelheden over het geheeüe land verspreidt en het volk tegen Rus land, Japan en de andere staten ophitst. Een monstermeeting van 30.000 per sonen te Sjanghai heeft de wenschelijk- heid van de invoering van militie in' de grenssteden met nadruk betoogd. Choenchoezen hebben te Charbin ge tracht de spoorwegbrug te vernielen. De Russische regeering rekent echter niet op een ernstig conflict, maar houdt zich voorbereid op kleinere overvallen door de Chineezen. Hunnerzijds zijn de Russen begoninen met de uitzetting van alle Chimeezen uit het Amoergebied, terwijl de reservis: FEUILLETON. door ernst zahn. 17) Baas Gottfried ging een paar dagen de deur niet uit, hij wilde niets zeg gen en niet uitgevraagd worden. Juffrouw G andjean e echter wel dat hij op de hoogte bleef wat er bij, zijn zoon aan huis voorviel. Zij vertelde van de opening; de ow ten hadden veel te weinig gez J de menschen hadden elkander p a .drukt en nog dar gelijks was er een ontzettende toeloop. Er was ook zooveel te zien! Een kleine neger, in uniio ontving de menschen aan de deur en drie gegalonneerde por tiers wezen hu li den weg in de bovenver diepingen. Men kon er alles krijgen, Hugo zei bovenu t .iog dat dat slechts een begin was dat hij het geheele werk zaam leven in de stad zou hervormen. Grob bromde: Dat was wederom Hu go's pocherei hoe ho ger hij klom hoe lager hij zou vallen Wederom verliep er een poos. Baas Grob was zóó stil dat eenige van ten der kozakken-regimenten uit de Amoer- en Oessoerigebieden tot den ac tieven dienst zijn opgeroepen ten einde vooibereid te zijn op een plotselingen inval van Chineesche troepen. Te Irkoetsk is de stapelplaats der in tendance, welke de Siberische regimen ten van al hun benoodigdheden voorzag, afgebrand. Het materieele verliek is reusachtig groot en het heet, dat Chinee zen den brand hebben aangestoken. Ondertusschen waren China en Rus land bezig te onderhandelen over de Russische nota van 16 Februari, welke onderhandelingen bij par. 3 op verkeerd spoor dreigde te loopen. Deze paragraaf loopt over den toestand van den Rus- sischen handel in het eigenlijke Cbimla en de Chineesche regeering blijft hard nekkig bij haar meening, dat de Russen alleen het recht hebben, niet-ChineesChe waren in te voeren en plaatselijke pro ducten uit te voeren. De Chineezen beschouwen enkele af wijkingen van dit principe als door hen betoonde tegemoetkomingen, waartoe ze volgens de verdragsbepalingmen niet verplicht zijn. Vermoedelijk zijn de Chineezen erop uit, de onderhandelingen te rekken, om tijd te winnen, in de hoop, dat de Rus sische regeering van haar eischen zal af zien. De Chineesche regeering beschouwt den handel in geweren, kruit, zout en thee als haai' monopolie. De opiumhan- handel is ook elders in het Chineesche rijk verboden. Dit trekken van China heeft weer ge leid tot eeh Ultimatum Het St. Petersburgsche Telegraaf- agentschap meldt, dat de waarnemend minister van buitenlandsche Zaken op 23 Maart den Russischen gezant te Pe king telegrafisch heeft gelast, de Chi neesche regeering mede te deeen, dat de Russische regeering, met het oog op de bezwaren van ontwijkenden aard, die door China in den loop der onder handelingen zijn opgeworpen, zich ge noodzaakt ziet, teneinde deze uitvluchten te doen ophouden, te vragen, dat de Chi neesche regeering de juistheid van het standpunt, uiteengezet in de Russische nota van 16 Februari, erkent en toegeeft, dat dit in overeenstemming is met de bestaande verdragen. In geval op 28 Maart geen voldoende antwoord door haar ontvangen zou zijn zal de Russische regeering haar vrij heid van handelen hernemen en de Chi neesche regeering om de betoonde kop pigheid verantwoordelijk stellen. Tot hiertoe heeft echter China het niet laten komen. Na langdurige en ge wichtige besprekingen heeft het Ghi- neesclie ministerie van Buitenlandsche Zaken den Russischen gezant te Peking medegedeeld, dat de Chineesche re geering morgen een verklaring zal afleg gen, waarbij zonder voorbehoud aan Rusland's eischen zal worden toegege ven. Men is algemeen van oordeel, dat Chi na geen andere keus heeft, omdat het zijn klanten hem vroegen waarom hij zoo gedrukt was. Hij schudde echter het hoofd en zeide dat hem niets hinderde, maar hij werd nu eensklaps wantrou wend jegens iedereen en toch wist hij feitelijk niet waarom. De menschen wa ren even vriendelijk als altijd, hij had werk genoeg en niemand zei ooit iets ten nadeele van zijn zoon. Hugo zag imen slechts zelden. Vader en zoon gevoelden beiden dat hun ver houding niet de ware was en daarom ble ven zij op een afstand van elkander. Wel had Hugo zijne vrouw aan zijn va der voorgesteld, maar de dikke Ameri- kaansche kwam niet terug zij had dit be zoek als iets zakelijks beschouwd en gevoelde zich niet meer aangetrokken tot haar schoonvader zelf als tot diens jas of diens hoed. Met juffrouw Grandjean hield Hugo de vriendschap aan hij noodigde haar dikwijls bij zich en zij ging op haar beurt nooit langs den bazaar zonder daar even binnen te gaan. Zij had zelf bijzonder veel plezier in zijn zaak en beweerde meer dan eens dat niemand een1 pretti ger leven had dan de winkeljuffrouwen daar achter de toonbank. Hoe zij het sa men afspraken zeiden ze niet, maar op zekeren dag verraste zij baas Gottfried jnet de mededeeling dat haar neef haar in 't geheel niet voor een oorlog is Moor- bereid., Al naar mate de kroning nadert, ko men steeds verbluffende berichten uit Engeland We hebben eerst mogen vernemeln' hoeveel die gnap in Engeland zou kos ten, en toen cfe ontzaglijke som gehoord, die in Indië daarvoor uitgetrokken werd. Amerikanen zouden er met een geheei voor zich afgehuurde salonboot naar de feesten toekomen, enz. enz. Echter zijn' niet alle berichten zoo mooi. De leden der Arbeiderspartij in het Engelsche La gerhuis besloten wat roet in het qten te gooien en niet geheel ten onrechte. Zij zullen voorstellen in de legerbegrooting voor de kroning uitgetrokken bedrag te verminderen, om te protesteeren tegen de uitsluitend militaire uiterlijkheid van de plechtigheid en de afwezigheid van vertegenwoordiging van het burgerle ven der natie. De partij heeft bij de be grafenis vaji koning Eduard een derge lijk protest laten vernemen. Een ander punt van de begrooting zal zooveel tegenkanting niet vinden. Dat waar het op eigen zak aankomt. Uit het antwoord van Asquith blijkt nl., dat de bezoldiging van Parlementsleden waarschijnlijk niet bij afzonderlijke wet, maar als een post op de begrooting inge voerd zal worden. De vergoeding van de ambtelijke verkiezingskosten komt ver moedelijk niet van het jaar aan de orde. De regeering is van plan, als de veto- wet is tot stand gekomen, weer een drankwet in te dienen in den geest van die het Hoogerhuis in 1908 heeft ver pen. Een unionist polsde er haar in het Lagerhuis over: had zij zich daartoe verbonden 2 Neen, zei Asquith, niet ver bonden, maar ik heb bij herhaling ge zegd, dat zoo'n wet dringend noodig is, en zoo spoedig als mogelijk is zullen wij er een in den geest van het wets ontwerp van 1908 indienen. Is dat wer kelijk nog noodig vroeg een andere unionist na de begrooting van 1909, na de begrooting nl., die het vergunnings recht aanmerkelijk heeft verhoogd? Ik vind het nog noodig, antwoordde de minister, en zijn partij juichte. GEMENGD. De Duitsche keizer zond den koning van Italië een hartelijk telegram van ge- lijkwensch, waarop de koning in even hartelijke bewoordingen antwoordde. De Duitsche keizer en keizerin en prinses Louise vertrokken na een intiem diner op Schönbrunn Zaterdagavond via Venetië naar Corfu. De keizerlijke familie werd door keizer Frans Jozef naar het station begeleid en een talrijke volks menigte juichte de beide souvereinen geestdriftig toe. Prins Joachim keerde naar Berlijn terug. Naar luid van een telegram uit Me xico (stad) heeft het Kabinet zijn ont slag ingediend. Officieus wordt bekend gemaakt, dat president Diaz er bij de ministers op heeft aangedrongen, dat zij zullen aftreden. Hij wenschte, dat het nieuwe ministerie zal zijn samengesteld uit jongere staatslieden. In het nieuwe Kabinet zullen geen aanhangers van de een betrekking in zijn verkoophuis had aangeboden en dat zij voornemens was die aan te nemen, als haar zwager er niets tegen had en in haar plaats een meid wilde nemen. Zij zei dit alles op eenigszins beschroomde toon, wel we tende dat het niet voor haar dankbaar heid pleitte dat zij den man, die haar zoolang een tehuis had verleend, op zijn ouden dag in den steek liet, en nam bet dan ook natuurlijk dat hij eerst nijdig was opgestoven. Later echter, nadat zijn drift een weinig bekoeld was, oordeelde hij zelf echter dat zij feitelijk boter paste achter de toonbank van een win kel dan in zijn bescheiden woning, zij hield nu eenmaal van zwier en vertoo- ning en misschien daarbij lachte hij ietwat ondeugend zou zij op die ma nier nog wel eens tot een huwelijk ko men ook! „Ik wil je dat geenszins beletten als je denkt dat het tot je geluk is", zeide hij „maar vergeet niet dat al die pracht daarginde niet lang kan duren." Anna was blijde dat hij geen heftigen yveerstand bood en begon nu dadelijk plannen te maken hoe zij de plaats, die zij daar in huis ledig liet, zoo goed mo gelijk zou aanvullen. „Hoe denkt ge over Adli Locher?" yroeg zij n,u eensklaps,, jelui Joint het partij van den opstand worden gekozen. Uit Aquaprieta wordt geseind, dat 36 opstandelingen en 8 man van de re- geeringstroepen zijn gesneuveld in een gevecht bij La Colorado. Het munitiemagazijn van de mili taire school te Lissabon is opengebroken gevonden. De Staatscourant publiceert een de creet, waarbij Portugal toetreedt tot de Berner Conventie. Te Laken worden door het gemeen tebestuur tegen de Paaschdagen groote feesten op touw gezet, ter gelegenheid der genezing van koningin Elizabeth. AI de gemeenten der Brusselsche om geving zullen die feestelijkheden bij wonen. In de torpedofabriek van Whitehead te Fiume zijn alle arbeiders wegens ruwe behandeling van de zijde van den chef tot staking overgegaan. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Constantinopel, dat de opstandelingen de stad Akaba, in het Asirgebied van Jemen, hebben ingenomen en dat Asir zelf ver moedelijk ook niet zal kunnen stand hou- den, hoewel vier groote Arabierenstam- men zich bij den sjeik van Mekka heb ben aangesloten en de stammen van Dsjedda zich voor de regeering hebben verklaard. Een sneltrein van den Atlantischen kustspoorweg is van de schraagbrug over de Alapaha gevallen. Vijf wagons zijn gederailleerd, 40 reizigers zijn gedood. Bij Douro (Portugal) is een trein gederailleerd. Twee personen werden daarbij gedood en enkele gewond. Een brand vernielde een „skyscra per" in New-York, waarin ongeveer 1500 vrouwen werkzaam waren. Meer dan honderd personen meest meisjes verloren het leven. Ongeveer vijftig van haar werden gedood door het springen in de vangnetten, die onder het gewicht der slachtoffers scheurden. Een twintigtal lijken werden gevonden op den bodem van een luchtkoker. Velen werden uit de vensters gedrongen door anderen, die achter hen kwamen. Sommigen trachtten zich te redden langs electrische gelei dingen, die echter afbraken, of door op daken van lager gelegen naburige huizen te springen. Allen vonden den dood. Vijf tig lijken werden op de achterste verdie- dieping gevonden. Men schat thans het aantal dooden op honderdvijftig. Het be richt, dat er 150 menschen zijn omgeko men bij den brand in de fabriek, wbrdt bevestigd. Het meerendeel der slacht offers zijn arme Italiaansche meisjes en andere vreemdelingen. De brand is waar schijnlijk ontstaan door een defect aan een dynamo. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot adjunct commies ter secretarie van den Raad van State J. F. Nuyens, eerste-klerk is benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Groningen J. B. Besangon, te Amsterdam zijn benoemd bij den waarbor^ en de altijd zoo goed samen vinden." Baas Gottfried schudde het hoofd. „Adli is tevreden in haar betrekking", zeide hij „en zij is ook te jong om haar leven aan een ouden man te wijdei bo vendien zou ik niet graag voor mijn dood nog weer eens moeten veranderen." Zijn schoonzuster sprak daar nu ver der niet over doch trachtte een goede dienstbode voor Grob te vinden, wat haar echter niet gelukte. Gottfried trok zich dit alles meer aan dan hij wel liet merken. Het hinderde hem zoozeer dat juist de twee men schen die hem het naaste waren, zijn zoon en zijn schoonzuster, het niet met hem konden vinden. De gêdachte was hem ondragelijk dat men van hen zou kunnen zeggen dat hij zijn kim' te /.wak had behandeld toen het klein Was en toch wist hij maar al te goed dat men met kracht nog geweid een kara.vicr kan hervormen of veranderen. IX Baas Gottfried was een stille tr.an geworden nog veel stiller dan vroeger ooit Juffrouw Grandjean was nog fl'** bij hem, maar hij besefte slechts goed dat zij met haar gedachten iï. en scli en, veel pi eer bij Hugo was -c. belasting der gouden en zilveren werken: tot controleur te Utrecht C. Huygens, essaieur te Arnhem; tot essaieur te Schoonhoven D. A. J. A. Bondam, com mies te Amsterdam; tot commies te Am sterdam B. J. J. van Baaren, commie9 te Schoonhoventot commies te Schoon hoven M. B. Hoogmey; is overgeplaatst: in zijn rang bij het leger hier te lande, 6e reg. inf., de le luit. der inf. J. J. H. Vink, van het leger in Ned.-Indië; in zijn rang bij het leger in Ned.-Indië de le luit. L. H. Leclercq, van het 7e reg. inf. van het leger hier te lande; zijn benoemd tot leden van den Ko lonialen Raad der kolonie Curasao H. A. de Casseres, B. E. van der Veen Zeppenfeldt en dr. P. J. Evertsz Hzn. zijn bevorderd: tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat le kl. P. H. Dobbelsteyn, bureelambtenaar 2e kl.; tot bureelambtenaar 2e kl. J. F. H. Pruschen Jr., bureelambtenaar 3e kl.tot ambte naar bij den algemeenen dienst van den Rijkswaterstaat le kl. P. van Voorthuy- sen, ambtenaar 2e kl. is aan R. van Rees en J. E. Ver meulen eervol ontslag verleend als agent der Rijksverzekeringsbank, en zijn als zoodanig benoemd W. L. B. J. Dekker en K. H. Schüssler, resp. adjunct-com mies en klerk bij genoemde instelling; is bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel benoemd tot ad junct-commies mr. H. H. A. Oosterhoff; is benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Hoorn dr. H. Bouwman, thans leeraar aan de Rijks H. B. S. te Sappemeer, onder gelijktijdig eervol ont slag uit laatstgemelde betrekking; zijn benoemd: bij het 10e reg. infan terie tot kapitein de le luit. J. J. Beyer- man, adjudant bij het reg. grenadiers en jagers; tot len luit. der artillerie de 2e luits. G. W. le Heux, le reg. veld- art., V. E. Wilmar, 2e reg. veldart., H. de Groot, le reg. vestingart., C. C. Gros- jean en P. H. Schoute, 2e reg. vesting- art., G. H. A. Eerdmans, korps torpe- distcn is aan den dirigeerend officier van ge zondheid le kl. L. van Lier en aan den dirig. off. van gez. 2e kl. J. S. C. Pichal, onder toekenning van resp. f2100 en f1800 pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is aan den dirig. off. van gez. le kL L. van Lier voornoemd de rang verleend van generaal-majoor. Mr. D. Fock. Bij Koninkl. besluit is aan Mr. D. Fock op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1911 eervol ontslag verleend als gouver neur van de kolonie Suriname. R. K. Herstellingsoorden. Tot geneesheer-directeur voor de nieu we stichting te Groesbeek (zie ons num mer van Vrijdag) is volgens de „Msb." benoemd Dr. E. W. Jongmans, arts*te Rijswijk. Positieverbetering der officieren. Volgens de „Avp." wordt in de sup- pletoire begrooting, welke vermoedelijk in de maand Mei op Hoofdstuk VIII bij hem. Men zocht nog steeds naar eene geschikte dienstbode maar deze was moeielijk te vinden en zijn schoon zuster kon hem toch niet alleen ach terlaten. Zij werd echter door het wadi- ten ongeduldig en gemelijk. Op een Zondag kwam Adli Locher weer eens bij hem om te vragen of haar oude vriend, na de kerk met haar wilde gaan wandelen, zooals zij vroe ger zoo dikwijls hadden gedaan. GroW zat in zijn helderwitte hemdsmouwen de courant te lezen, toen Adli de kamer inkwam. Hij gaf haar een stoe! en nam haar aanbod dar.kbsar aan. Later toen zij de deur uitstapten, zeide hij dat het hem speet dat hij haar nu zoo zelden meer zag en het meisje vertelde hem van haar werkzaam leven, dat haar zoo goed be viel. Op eens was zij midden in een soort biecht geraakt zoodat zij zeide: „O, mijnheer Grob, u kunt niet geloo- ven hoe goed God het met mij gemaakt heeft en toch is er nog altijd iets wat mij hindert. Ik betreur het nog steeda dat ik de gelukkige jaren niet genoeg gewaardeerd heb toen ik zoo dikwijls bij u in de werkplaats zat te prateni. Dat ^as de schoonste tijd van mij» leven." (Wordt yeryolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1