""BUITENLAND. Uit de Natuur. Derde Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Vrijdag 24 Maart. De Week. We komen er deze week, wat betreft het buitenlandsch nieuws, dan al treurig af. Wereldschokkende gebeurtenissen vie len er niet te vermelden (men zal toch wat anti-clericaal gesmijt met modder niet als zoodanig beschouwen) en als er iets anders was, wat dan eenige graden la ger op onzen waardeeringsstandaard staat, dan heeft men er al evenveel hou vast aan als een drenkeling aan den scha duw van een eikentak op het water waarin hij spartelt. Zoo zou ik met den besten wil der we reld niet weten te vertellen hoe eigenlijk de vork in den steel zit in de kwestie van Mexico met zijn opstandelingen aan den eenen, en de Amerikaansche, met scherp gewapende, troepen aan de ande re zijde der grens. En wie mij precies weet te zeggen hoe het staat met het ge schil tusschen Rusland en China, dien sta ik, (let op dit genereuze aanbod), de helft van de opbrengst van dit overzicht af, wat tusschen twee haakjes niet veel is, de opbrengst n.l. We weten in beide gevallen slechts dat er wat met troepen gescharreld wordt en om te bewijzen, dat dit met absoluut niet de minste kwade bedoeling geschiedt heet dit proefmobilisatie. Dit woord is een prachtige uitvinding waarmee alles gedekt kan worden. B.v. op een gegeven morgen bemerkt men een paar batterijen zwaar geschut met eenige regimenten in fanterie en ettelijke escadrons cavallerie van het Duitsche leger in de duinen bij Noordwijk en Katwijk. Hebben heelemaal geen kwaad in den zin. Proefmobilisaties. Alle berichten uit die streken zijn dan ook zoo helder als koffiedik. Zoo nu weer de kwestie met den Russischen ge zant te Peking die vermoord heet te zijn en den volgenden dag, volgens een ander bericht aan een diner bij den minister van buitenlandsche zaken aanzat. Het is al weer van hetzelfde laken een pak met Portugal, waar we nu ten minste zoover zijn gekomen, dat de kieswet afgekondigd is. Of echter spoedig iets van verkiezin gen zal komen, valt zeer te betwijfelen, gezien de steeds duidelijker wordende scheuring die er in de voorloopige regee ring gekomen is. Onlangs vertelden we iets van de partij die wellicht aan het be wind zou komen, en die in tegenstelling met de radicale van Alfonso Costa, die met net verlies van zijn ministerschap in het zicht, alvast naar een hoogieeraars- fc ...je solliciteert, de gematigde wordt genoemd. Wat we echter van dat gema tigde moeten denken, heeft d'Almcida ti eer dagen aan den correspondent der R. Ct." verklaard. Op diens vraag of hij niet het gematigd element verte- g i -oordigde, ar.woordde hij „Natuurlijk! Echter met dat „gema tigd"' en „radicaal" maakt men dikwijls vergissingen! Men rekent mij en mijn pa Nijgen oo ten tot de gematigden, welnu, ik behoor hoegenaamd niet tot wat men in landen als Nederland b.v. tot de ge matigden rekent. Wij zijn sterk vooruit- s<:revend, zelfs heel radicaal, wij willen de meest moderne sociale verbeteringen, l-'ortugal geheel los van het clericalisme, inulvidueele vrijheid in alles, nietwaar, u kent ons programmaar alles met ma te, dat wil zeggen alles moet zijn gere- gelden loop hebben, niets overhaast, en g_heel zooals het volk dit'zal willen. Het volk kan daarover zijn meening in de Kamer uitspreken. Het volk is de natie; het volk zal zich zelf regeeren. Ik ben geen gematigde; ik matig mijzelf aileen in de uitvoering der republikein- sciie beginselenik wil geen geweld, geen doordrijving, geen haatdragendheid, ik wil dat ons volk zichzelf is, en zich niet laait meeslcepen door opwellingen van het- oogenblik, ik wil vooral geen represaffle-rnaatregelen, alleen rust en vrede, want alleen door rust kan Portu gal zich zelf worden. Gij moet ons volk nu reeds kennen, het is zachtaardig en goed, het wil rust en kalmte, maar men moet het niet opwinden, men moet het niet buiten zich zelf voeren.... tegen elke Onder deze rubriek zullen van tijd tot tijd onderwerpen behandeld en ingeleid worden, betrekking hebbende op boven stonden titel. Een zeer interessant en a. - rwerp is wel zeker dat over: Draadlooze telegrafie. I. Wanneer, door een metaaldraad een electrische stroom gaat, die niet als de z.g. gelijkstroom voortdurend in dezelfde richting zich beweegt, maar met zeer korte tussehenpoozen van richting ver andert, dan zullen rondom d: n ucr electrische en magnetische triOm in staan. Doch niet slechts bij een heen- en weergaan van electriciteit in een draad, maar ook, en nog veel krachtiger, ont staan dergelijke trillingen wanneer tus schen J .vee punten, van richting veran dert-.! elektrische vonken overslaan. ,W an neer men er nu in kon slagen deze trii'ingen zoo sterk te maken, dat zij zich tot op groote afstanden uitbreid- poging daartoe zal ik mij sterk en uit alle macht verzetten. Daarom noemt men mij en mijn partij gematigd." Men ziet het, dat dit heel wel de mee ning illustreert van den schrijver der drie star van eenigen tijd terug: „waar het heen gaat." Portugal geheel los van het clericalisine; eerder rusten de heeren der loge niet, die „liebaugeln" naar het bol werk der vrijmetselarij: Italië. Geen ge legenheid laat men voorbijgaan om het Vaticaan te grieven. Zoo pas weer in Spanje, waar men niet alleen goed vond, al komt er dan krach tig protest van katholieken kant, dat de koning den eere-kolonelstitel aanvaardt van een Italiaansch regiment, maar men zelfs zoover ging den koning van Italië den „juridischen vertegenwoordiger" van den staat te noemen, alsof niet de Paus de rechtmatige vorst van dit hem geweld dadig ontroofde gebied was. Gelukkig echter dat hiertegen luide protesten ge hoord werden, al kunnen dan de enkele goedgezinden het niet verder dan tot protesten brengen. Erger is het gesteld met België waar door de uiterst geringe opkomst der Ka tholieken in de Kamer kon worden door gevoerd, dat een telegram van geluk- wensch aan het feestvierend Italië werd gezonden, bij welks behandeling natuur lijk de noodige grofheden aan het adres van den Paus geuit werden. Tevens be reikten de afwezige heeren door hun ge brek aan ijver voor de goede zaak, dat de schoolwet, waartegen de linkerzijde zoo scherp gekant was, nu voor eenigen tijd van de baan werd geschoven. Een onvergeeflijke lauwheid aan welks gevol gen men zich ook hier in Nederland spiegele. Nu we het toch hebben over feest vieren; mogen we niet vergeten het veer tigjarig bestaan der centrumspartij in Duitschland, die nu juist bij die gelegen heid tot een sterker omlijnde staatspartij omgeschapen. Juist van die scherper formuleering der grondbeginselen en de grootere machtsuitbreiding mogen we meer heil verwachten, wat we voor de dappere, dikwijls zoohevig aangevochten Duitsche Katholieken hopen. V. Weekpraatje. Hoe kranig heeft zich deze week in gezet. Dat is onze eerste gedachte als we zoo in onzen geest de afgeloopen week de revue laten passeeren. Hoe prachtig begon Amsterdam, welk een voorbeeld heeft het gegeven, I e': be leefde een dag, zooals maar weinigen zich zullen herinneren ooit beleefd te hebben, een echt Roomsche dag. 't Viel juist zoo mooi samen met den „Stillen "Omgang", die ieder jaar op Zondag onder het octaaf van het Mira kel feest gevierd wordt, en met liet feest van St. Jozef, den patroon der H. Kerk. Alles wat in den omtrek Room sell is kwam des nachts reeds saamge- stroomd naar de stad van 't H. Mirakel,' men stond verbaasd over de menigte jongelingen en mannen, die aan dezen omgang deelnamen. Veel grooter was de opkomst dan in vorige jaren, en hiertoe heeft zeer zeker bijgedragen de op,- roep van de R. K. Propaganda-club1 van de hoofdstad. En 's middags was het overweldU gend, foen men daar zag die reuzenme- nigte, welke het Paleis voor Volksvlijt binnenstroomde, en honderden moesten nog teruggewezen worden, geen enkele plaats was onbezet. Alles zag men daar broederlijk vereenigd, want.... allen wa ren Roomsch-Kathoiiek, allen waren als één man opgekomen, om' te protesteeren tegen het onrecht den Paus aangedaan1. Een schilderachtigen aanblik bood de zaal door het aantal vaandels der ver schillende vereeniginge.n. In één woord 't was een reuzenprotestmeeting. Prachtig waren de speechen van prof. van Hinsbergh en dr. Aloller, de eerste spreker verhief zijn stem tegen de re volutie die in korten tijd den Paus alles ontnomen heeft en daarvoor ïn de plaats niets goeds doch veel kwaads heeft ge bracht, terwijl dr. Moller voornamelijk de historie naging, hoe de Paus aan zijn koningsrechten gekomen is en vooral hoe sterk deze rechten zijn, zoo sterk dat zelfs een protestantsch geschiedschrij ver verklaard heeft, dat geen vorst zijn den, en men tevens hun aanwezigheid duidelijk aan kon toonen, dan had men hierin natuurlijk een prachtig middel om seinen over te brengen op een eenvou diger en minder aan stoornissen onder hevige wijze als langs de zoo gemakke lijk stukknappende telegraafdraden en de zoo dure onderzee-kabels. Hoe schitte rende resultaten reeds bereikt zijn, blijkt uit de onlangs gepubliceerde mededee- liug, dat men van den Eiffeltoren te Parijs seinen heeft kunnen wisselen met draadlooze telegrafie-stations in Noord- Amerika. Thans willen we nagaan, hoe een der gelijk station, werkend volgens het sy steem van Marconi, dat vrijwel het meest toegepaste is, ingericht is. Als opwekker voor de elkaar snel op volgende electrische stooten dient een groote inductie-klos, in hoofdzaak over eenkomende met de kleinere inductie klossen, die door het gebruik in elec trische vischinrichtingen, en als electri- seerapparaten genoegzaam bekend zijn. De uiteinden der klos bevestigt men aan twee dicht bij elkaar opgestelde, bollen. recht op zuik een hechte basis ka d: en steunen als de Paus. Overweldigend was aan het slot het zingen van„Aan U, o Koning der eeuwen." Geen wonder dat allen volop enthu siast naar huis wederkeerden, en dat zij dezen dag nog lang in herinnering zul len houden. Doch nog iets „anders. Eenigen tijd geleden hebben we eens gepraat over» de paarden van het Rijks- hengstveulendepot, hoe iemand daar een hengst had gekocht voor meer dan f 3000 gulden en dat het beestje werd afge keurd. Dus een strop. Dezer dagien kwam mij nog iets meer van deze zaak ter oore, en het zou onbillijk van me zijn, als ik dit verzweeg, want wie a zegt.... Mijn lezers hebben zich misschien in wendig reeds boos gemaakt op dat de pot, nu kan ik hen gerust stellen, want de kooper heeft zijn bedrag reeds te rug ontvangen, natuurlijk zal wel be doeld zijn na teruggave van het paard. Nog twee andere koopers hebben zich op dezelfde wijze een strop gekocht, 't is dus zeer waarschijnlijk dat"ook zij het geld weer in hun porte-monnaie krij gen. Me dunkt dit is een rationeele op lossing, waarmee de koopers zeer te vreden kunnen zijn. Gisteravond konden we in onze krant zien dat de 4heer Duijs zich weer eenige politieke munt wil slaan. Hij zal nl. den minister interpelleeren over de knoeie rijen in Doornspijk en over het ontslag van den rijksveldwachter te Gorssei. Over het eerste konden de lezers reeds iets in onze krant vinden, en ik ga er ook liever niet op in. Over het tweede wil ik wel iets zeggen, doch ook niet te veel, daar het niet noodig is. H.et is een heel aardig zaakje en het heeft ook wel eenigszins zijn belachelijke zij de. Die man nl. is ontslagen als rijks veldwachter, kreeg geen pensioen en werd kort daarna.... tot gemeenteraads lid gekozen. Dit was natuurlijk bedoeld als protest van het meerendeel der ge meenteleden tegen het optreden van den gemeenteraad. Dat is het heele verloop van de zaak. En daar gaat de heer Duijs zich druk over maken. Nu die redenen van het ontslag, ja daar hangt een geheimzinnig duister over, er wordt veel over gepraat en ge schreven, en je kunt natuurlijk niet een ieder gelooven. Sommigen stellen de zaak zoo zonderling voor, dat je ten sterkste geneigd bent te zeggen, dat kan niet waar zijn. Zou het b.v. op waarheid kunnen berusten, dat de man daarom ontslagen is, omdat hij te actief was, en tegenover de heeren jagers zijn ambts plicht durfde volbrengen. Natuurlijk werd deze reden niet gegeven door hen die hem hebben ontslagen, maar door degenen, die aan zijn zijde staan. Mis schien dat of de interpellatie van den heer Duijs of het antwoord van den minister eenige klaarheid in deze zaak zal brengen. Over m'nheer Duijs gesproken, 't is te hopen, dat hij zich bij deze interpel latie niet zoo kwajongensachtig zal aan stellen als Woensdag in de Tweede Ka mer. Doch vergeven we 't hem want: kinderen hinderen. STAN. Brieven uit Zoeterwoude. v. Tamelijk geregeld lees ik in de krant de raadsverslagen van de verschillende gemeenten in den omtrek en daarbij is mij gebleken, dat reeds meer dan een raad zich nu al bezig hield met het vaststellen van het kohier van den Hoof- delijken Omslag over 1911. Dat v/as voor mij iets vreemds. Wij krijgen ge woonlijk ons biljet pas in de tweede helft van Augustus. Vroeger moest dan spoedig daarop de geheele som tegelijk betaald worden, de laatste jaren echter in twee termijnen. Maar toch, tusschen de ontvangst van het biljet en den verval dag van den laatsten termijn liggen slechts enkele maanden. Zou het niet be ter zijn, als wij ons biljet vroeger ont vingen en zoodoende een langereri tijd hadden om de geheele som te voldoen Vooral inden zomer valt het den meesten aangeslagenen het gemakkelijkst, hun belasting te voldoen. Mag ik „met ver- waartusschen de vonken gemakkelijk overspringen. Zooals de ervaring geleerd heeft, verdient het de voorkeur, een dezer bollen in geleidend verband met de aarde te verbinden, terwijl men aan de andere een in de lucht omhoogstekende draad, bekend als de antenne, verbindt. Hoe langer deze draad is, hoe grooter de electrische trillingen worden, en als ge volg hiervan, .hoe geringer de hinder,, die zij van bergen, huizen enz. onder vinden, daar de langere trillingen gemak kelijker om dergelijke hinderpalen heen- buigen dan korte trillingen. Daar echter het oprichten van dergelijke draden tot groote hoogten te groote kosten met zich brengt, gebruikt men thans niet meer een enisle draad, maar een netvormig systeem van draden, wier werking bij geringere lengte reeds groot genoeg is. Deze zoogenaamde meervoudige anten nen heeft men in verschillende vormen geconstrueerd; zoo b.v. is het Italiaan- sche pantserschip „Carlo Alberto" van een waaiervormige antenne voorzien, ter wijl die van het groote Marconi-station te Rpldjin jn ^uid-Engel and van een schuldigden eerbied' het bovenstaande in de welwillende overweging van on»- zen Raad aanbevelen? Dat ik zoo over den Hoofdei ijken Omi- slag tob, Ceeft wel eenige redens Ik vrees n.l. met groote vreeze, dat het percent aanzienlijk zal stijgen. Er is toch bij den Raad aanhangig een voorstel' om electriciteit te betrekken van Leiden en zulks onder zeer zware voorwaarden. Alleen voor Noordbuurt en Zuidbuurt moet reeds f1800 electriciteitsgebruik per jaar worden gegarandeerd. Van dit bedrag moet, vooral de eerste jaren, misschien wel gedurende den geheelen duur der concessie, een goed deel uit de gemeentekas komen. Bij verdere uit breiding moet bovendien nog 15 pCt. per jaar van het voor de uitbreiding be- noodigde kapitaal per jaar worden ge garandeerd. Heeft uitbreiding plaats op verzoek van Zoeterwoude, dan wordt nog gedurende 3 jaar een gebruik van f 1.60 per jaar en per meter voor de te leggen hoofdkabel door de gemeenite. verzekerd. Als een onbereikbaar ideaal wordt een verlaging van den prijs toegezegd ibij een totaal gebruik van f 2500, f 3500 en f 4500 per jaar. Deze voorwaarden nu achten we veel te zwaar. Dat ze zoo zwaar zijn, komt natuurlijk op rekening van de uitge strektheid der gemeente. Een definitief besluit heeft onze raad, meen ik, no<g niet genomen. Daarom heb ik nog eenige hoop, dat zulk een wijze van electrici- teitslevering vierkant zal worden afge wezen tenzij de raad alsnog voldoende zekerheid krijgt, dat het schier onmo gelijke gebeurt en zoo goed als ieder een zal aansluiten. Hoe het zoover gekomen is? Er zijn in de gemeente een aantal personen, die te pas en te onpas beweren, dat met gas, electriciteit en duinwater het aard- sche paradijs zoo goed als bereikt is. Werpt men denzulken tegen, dat al die mooie en nuttige zaken de gemeentekas zware offers zullen kosten, dan geven zij van een prettig optimisme blijk en ver zekeren, dat, zelfs in een uitgestrekt gemeente als de onze, al die instellingen1 de kosten zullen goedmaken niet alleen, maar ook mooie winst zullen opleveren. En zoo ging het ook hier: de leugen, dikwijls genoeg herhaald, miste ten slot te haar uitwerking niet. Men ging wer kelijk gelooven, dat men slecht§ de zaak behoefde aan te pakken, om Zoeterwou de vooruit te brengen en nog geld over te houden op den koop toe. Het eerste proefje, dat we er van zien, leert an ders. Toch moet ons de opmerking van het hart, dat Leiden toeschietelijker had kunnen zijn. Immers Leldehad <o.:z.e gemeente noodig om concessie voor de bediening der werken aan het nieuwe ka naal van de Vliet naar den Rijnu 't Is teleurstellend, dat onze raad geen be ter gebruik van deze gunstige omstan digheid heeft weten te maken en tegen zijn Leidsche collega niet opgewassen D^eek. Nu we het toch over den raad hebL b'en, denken we ook aan het verzoek van de afdecling Leiden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw om sub sidie voor de groote landbouwtentoon stelling, die dezen zomer door haar ge organiseerd wordt. Om meer dan ,een reden durven wij die vereeniging met haar verzoek weinig succes voorspellen, ondanks het feit, dat onze Burgemeester zitting heeft in liet Eere-Comité. Ten eerste is de Maatschappij als neutrale organisatie, die vooral door niet-boeren geleid wordt, onzen boeren weinig sym pathiek. Slechts enkele Zocterwoud- sche leden telt zij. En de tentoonstelling op zich zelf wordt door onze boeren van twijfelachtig nut geacht. Veel inzendin gen noch groote belangstelling zijn van onze ingezetenen te verwachten en daar om achten wij voor een subsidie, door onze gemeente toe tc kennen, geen ter men aanwezig. Die tentoonstelling staat er anders niet zoo mooi voor! Ik denk hier aan de tongblaar, de meest gebruikelijke naam voor mond- en klauwezer. Als ik aan die ziekte denk, komt mij den vreeselijken zomer van 1907 weer voor den geest, waarin onze gemeente het eerst, en mis schien ook het zwaarst getroffen werd. Ik denk weer aan de eerste gevallen n et onteigening en boeteaan de huzaren, trechtervormige antenne voorzien is. Het voornaamste deel van het ont vangstation is de coharer van Branly. Deze Eransche natuurkundige ontdekte namelijk, dat een laagje metaalvijlsel, dat een zeer slechte geleider is, onder in vloed van electrische trillingen een zeer goede geleider wordt. De coharer bestaat uit een glazen buisje, waarin zich tus schen twee metaalstiften een laagje los op elkaar liggend metaalvijlsel bevindt. Verbindt men nu de beide metaalpunten met een electrische geleiding, waarin zich een electrisch element, en een bel be vindt, dan zal slechts een zoo geringe stroom door kunnen gaan, dat de bel buiten werking blijft Wordt nu echter de coharer getroffen door electrische tril lingen, dan zal hij de electriciteit beter geleiden, en een sterke stroom, die de bel in werking stelt, zal doorgaan. Waar op deze betere geleiding, die blijft be staan tot de coharer aan een lichte schok wordt blootgesteld, berust, is tot nog toe niet opgehelderd. In het ontvangstation nu is een der gelijke coharer opgesteld, welks eene punt men met de aarde vumidt, terwijl die hier kwamen onrustiger gedacht tenisaan de veeartsen, die ten raadi huize hun bevelen uitdeelden aan de mi sère bij melkvervoer naar Leidenaan' audiënties bij den Directeur-Generaal van Landbouw, zelfs op een Zondag; aainl tientallen koeien, aie aan de ziekte stierven en begraven werdenkortom aan een algemeene ramp, waarbij nenl algemeen boetelof met processie niet ontbrak. Ik herinner mij, dat naar aanlei ding van de leemten en gebreken ia da bestaande wet, die in dat jaar duide lijker dan ooit aan den dag kwamen, een! betere regeling van het Veeartsenijkun- dig Staatstoezicht en de Veeartsenijkun^ dige politie in de troonrede van dat jaar werd aangekondigd en nu krijgen wa weer zoo goed als zeker tongblaar....* en de betere regeling Iaat nog steeds op zich wachten. Ik zeg: „We krijgen weer zoo goed als zeker tongblaar" en verschil dus van meening met Obser vator, die in „Over alles en nog waf» den 22en dezer tamelijk hoopvtol de toe komst inziet. Hetzelfde nummer van da rant vermeldt tongblaargevallen in Gel derland, Drente en Limburg, terwijl te vens rond Aalsmeer weer een streekl wordt „ingesloten" 1 Ik ben het dan ook volkomen eens met hen, die afmaken! ondoelmatig achten. Ook ik deel de mea ning, dat de ziekte zóó besmettelijk is, dat geen menschelijke middelen haar kunnen tegenhouden en kan mij volko men aansluiten bij het laat-maar-waaien- systeem. Ik weet wel, dat de regeeringi steunt op de adveizen der veeartsen^ maar het weinige, dat deze deskundigen! blijkbaar van mond- en klauwzeer af weten, is niet in staat, veel vertrouwen! in te boezemen. Welke veearts behan delt dieren, die aan de ziekte lijdcii? Zelfs bij kwaadaardige gevallen, die we in 1907 genoeg konden waarnemen, was er blijkbaar geen veearts, die voor zieke dieren raad wist. Toch erken ik gaarne de goede be doeling der regecring en, waar deze vast staat, voegt het iedereen, de wettelijke voorschriften trouw na te komen, al is men het er niet mee eens. Want alleen door loyale samenwerking en overleg waar men van regeeringszijde steeds voor te vinden is kan de ramp door men- schen worden beperkt. Gemeen overleg mag ook wel eens gehouden worden over de bestrijding van tuberculose onder het rundvee. Op dit ge bied is de steen der wijzen nog niet gevonden. De heer Vink van Zoetermeer, een veearts, die 't dus weten kan, vertel de tenminste deze week in een lezing voor de leden van onzen boerenbond, dat de nieuwe bepalingen, die een paar maanden geleden in werking zijn getre den, zeer onpractisch zijn, en noch boe ren noch plattelands-veeartsen voldoen. En toch zijn die voorschriften lang ge noeg voorbereid cn overwogen, terwijl de regeering desnoods niet op geld ziet om een goede regeling te maken, ja, ofschoon men van regeeringswege veel geld voor landbouw en veeteelt beschik baar stelt, zijn de boeren over de wijze, waarop die sommen besteed worden, over het algemeen niet best te spreken, 't Is zeker moeilijk iedereen te voldoen, maar met de landbouwvoorschriften is de regeering over het algemeen toch niet gelukkig. Br. Land- en Tuinbouw. Landbouwproefvelden. In de Verslagen en Mededeelingen van de directie van den Landbouw is ver schenen: Beknopt verslag der landbouw proefvelden over 1907, 1908 en 1909. Het is bewerkt door den heer A. Rau- werda, leeraar aan de Rijk^andbouw- winterschool te Leeuwarden, aan de hand der jaarlijks door de rijkslandbouwlee- raren opgemaakte verslagen en sluit zich aan bij het als no. der Verslagen en Mededeelingen 1908 verschenen verslag van de proefvelden over de jaren 1904-0. De inrichting van het thans gepubli ceerde verslag wijkt eenigszins af van die van het vorige. Er is in de eerste plaats een scheiding gemaakt tusschen de proefnemingen welke op bouwland en die, welke op grasland betrekking hebben. Voorts zi/n de proefnemingen, welke alleen het bouw land betreffen, anders gerangschikt. Voor het andere met een antenne verbonden is, teneinde de electrische trillingen uit de lucht gemakkelijker hem te doen treffen. Met de punten van den coharer is even eens een stroomloop verbon'den waarin zich, zooals wij boven reeds zeiden een bel en een electrisch element bevinden, terwijl een bij-inrichting zorg draagt tel kens wanneer de bel begint te werken een lichte tik tegen den coharer te r ven, zoodat de werking ophoudt. df- Z09 dikwijls nu op het station Jvekt zending een electrische trilling owaar- wordt, zal de bel in werking trflgZamer door het mogelijk is, door hft der tril- en sneller elkaar doen ony te zenden, lingen bepaalde teeken?,f systeem de Was aanvankelijk bjrenging tot 15 afstand van bericht-Qk zij de aange- a 18 K.M. beperkt is men reeds er in brachte verbeteriot op pl.m. 9700 K.M. geslaagd berichten, en hoopt men bin- afstand over tening van een krachtig nenkort nan in Runta del Este in Marconi verbinding tusschen het sta- Uruguayi in Italië en Zuid Anu .Ka tion C<e brengen. ix tot sf

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5