2e Jaargang. No. 446. Vrijdag 24 Maart 1911. BUITENLAND, BINNENLAND. 2)e Beicbelve Sou/tout Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/> cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentien: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEILLUS' TREERD ZONDAGSBLAD. Wegens den feestdag van Ma.ia- Boodschap zal „De Leidsche Courant" morgen NIET verschijnen. V Een nieuwe leuze. Mr. Samuel van Houten, die weer een Staatkundigen Brief in 't licht gaf, is toch een vernuftig man. Hij is doodsbenauwd voor een recht- sche overwinning in 1913 „als niet de liberalen, die algemeen kiesrecht slechts in de korte kleeren" willen en vooral de vrijheid van handel en wandel willen handhaven, eigen cand: aten stellen of, wat verkieslijker ware, de vnj-liberale bond hun 'weder gelegenheid tot aanslui ting geeft door zijn door niemand on dersteund denkbeeld omtrent versterking van de macht ener niet van hetzelfde kiesrecht als de Tweede afhankelijke Eer ste Kamer te laten varen, waardoor dan meteen de schijnbare overeenstemming met Troelstra-Drucker-Borgesius ten aan- aanzien van „algemeen kiesrecht" weder komt te vervallen." Ja, lees dit zinnetje nog maar eens over. Er blijkt uit, dat mr. van Houten den vrij-liberalen aanraadt, wat water in den wijn te doen Hij wil van algemeen kiesrecht in de lajige kleeren, d. w. z. onbeknibbeld algemeen kiesrecht nog wc: niets weten, raadt zelfs het siellen van candidatcn zijner eigen richting aan, maar is en passant geen blijk van kracht o zoo bevreesd voor de yerkie- zingsgevolgen dezer politiek, dat hij er als de kippen bij is om een andere verzaniel- leu/e aan te geven. Na nog even het „vrij heidsbeginsel als shibboleth bij de aan staande verkiezingen" te hebben aange prezen, zegt hij toch: Daar aan de linkerzijde de subsidi- eering der bijzondere school op den be sta anden voet aanvaard is, gelijk sedert bijna een eeuw de subsidieering der kerkgenootschappen, kan de leuze: be vordering van welvaart door onderwijs, voorzorg en vrijhandel allen vereenigen die tegen de dwangmaatregelen en ambtenarij van Regout en Talma en de "tarief-politiek van Kolkman zijn ge kant." Merkwaardig: ook de heer van Hou ten legt zich nu maar neer bij de sub sidieering der bijzondere school, wel een bewijs, dat daar toch feitelijk niets tegen valt in te brengen, anders zou deze pai- staander er wel mede voor den dag komen. Wat evenwel die nieuwe leuze moet uithalen, is ons vooralsnog een raadsel. '|Wat zegt ze, wat omschrijft ze, wat belooft ze? 't Is alles vaagheid, 't Is een nieuw soort blanco politiek. Dat trouwens ook de heer van Houten zelf cr weinig van verwacht blijkt wel uit de ophitsende termen, die hij in zijn brief bezigt. Luister b.v. nog eens naar dit citaatje „Hoeveel .vachtoffers verder nog dreigen ie vin onder arbeidswet, bakkerswet, ziekteverzekering, debiet- rccht op tabak, tarief wet, waar Regee ring en Kamermeerderheid onverschil lig blijken te zijn voor de rechten en belangen der bevolking en, in dit op zicht echt Jacobijnsch, aan hun begrip van deugd en zedelijkheid alles ten of fer tc brengen, weet de hemel. Maar 't kan zijn, dat eindelijk de maat vol is en uit alle klassen der maatschappij, hoog en laag, roomsch en onroomsch, geloovig en ongeloovig, eens weer een meerderheid bij de stembus te vormen is, die een eind maakt aan zulk een halfwaanzihnig machtsmisbruik, als waartoe de meerderheid der Kamer en dc Regeering als haar dienaresse zich tegenwoordig gerechtigd achten. Ook de ware volgelingen van Groen, die steeds waarschuwde tegui staatsalver- mogen, moeten wel verbitterd word a, dat diens naam misbruikt wordt voor een Christelijk-Jacobijnsche terreur van iTalma-Regout onder de a péciën van Kuyper." Is dat niet om ba.ig te worden? We schrijven nog pas 191 n worden ju al voor „half v .7 1 u; (ge naakt. Dat belooft De heer Van Ho: a .1 "»ut giondig f beseffen, dat zijn bij de verkiezingen profijt moeten zien te ha len uit ophitsen tegen rechts. Of de waar heid en de billijkheid daarbij in het ge drang komen, doet niets ter zake. Op hitsen maar! Als doeik voor het bloeden wordt een nietszeggende verzamelleus verzonnen en verder wordt alles wat rechts doet afge keurd en verdacht gemaakt, welke tac tiek links in de hand werkt door zijn me dewerking aan gewichtige maatregelen te onthouden, getuige de stemming over de zedelijkheidswet. We zullen nog aardig wat te slikken krijgen, vóór de stembus van 1913 ge sloten is. Gelukkig weten we de linksche manoeuvres naar waarde te taxee- ALGEMEEN OVERZICHT. Den Pruisen zitten gedurig maar in den weg de voordeelen die men Elzas-Lotharingen als bondstaat wil toekennen. Von Hey- debrand heeft er gister weer in het Pruisische huis van afgevaardigden te- genopgetornd. Hij zegde toe dat de con servatieven zich voorbehouden, de Prui sische regeering er later ter verantwoor ding voor te roepen, dat zij de wijziging in het ontwerp van een grondwet voor Elzas-Lotharingen heeft goedgekeurd. De vraag welke plaats Elzas-Lotharingen naar de grondwet inneemt is voor de vei ligheid van het rijk van het allergrootste gewicht. Misslagen op dit gebied moe ten misschien met Pruisisch bloed goed gemaakt worden. Zelfverloochening, als waarmede Pruisen in de verzwakking vein zijn invloed in den Bondsraad heeft toe gestemd, kan in het politieke leven moei lijk aanbevelenswaardig heeten. De uationaal-liberaal Schilfer meen de, dat het verwijt van von Heydebrand aan den Pruisischen minister-president niet anders beschouwd kan worden dan als een waarschuwing, dat de regeering van Pruisen niet in handen berust, die in staat zijn Pruisen's taak te beschermen. Von Bethmaun Hollweg, de minister president verklaarde, dat bij het verke nen van stemmen in den Bondsraad aan Elzas-Lotharingen van verwaarloozing van Pruisische levensbelangen niet ge sproken kan worden. De wensch van El zas-Lotharingen om stem te hebben in den bondsraad is alleszins begrijpelijk Mochten wij, waarvoor God ons behoe de, met Frankrijk in oorlog geraken, dan zou het rijksland ook in dit opzicht een rol te spelen hebben. Wij hebben echter het rijksland in 1870'71 niet verwor ven, oin het zekere beperkingen op te leggen, maar wij zien er een land in, dat in politiek-, beschaving- en oecönomisch opzicht zoo nauw mogelijk met het Duit- sche vaderland moet versmelten. Het deelnemen van Elzas-Lotharingen aan de rijksaangelegenheden is daarvoor ge schikt. De kwestie-EIzas-Lotharingen kan niet dan in Duitschen geest opgelost worden. Wanneer Pruisen in deze kwes tie een schrede voorwaarts doet, dan ver vult het de taak, die het tegenover het Rijk heeft. Voor het loopende zittingsjaar heeft Duitschland nog een schoonen berg goe de voornemens. De regeering heeft het Seniorenkon- vent uit den Rijksdag de vergadering van partijleiders, die de parlementaire werkzaamheden, bij gemeen overleg re gelt medegedeeld dat zij den Rijks dag tot een herfstzitting bijeen zal roe pen. Het plan is, om tusschen Paschen' en Pinksteren nog af te doen: het wets ontwerp op de rijksverzekering, de grond wet voor Elzas-Lotharingen, het han delscontract met Zweden, en het wets ontwerp tot wijziging van het strafwet boek. I11 dc herfstzitting, die van 10 Octo ber tot half December zal duren, ko men nog aan de ordehet wetsontwerp tot herziening van het strafproces, het wetsontwerp tot bestrijding van kwak zalverij, het wetsontwerp tot invoering van riviertollen, en het wetsontwerp op de verzekering van beambten in particu lieren dienst. Wat er zal blijven liggen, wie wieet het? Intusschen zal er een nieuw wetje aangenomen worden om mogelijk te ma ken dat de volksvertegenwoordigers ver goeding voor reis- en verblijfkosten krij gen, die anders in October moet uitbe taald jttprden., De kwestie der vergoeding is pok ter sprake gekomen in tn Trc waar Asquith Donderdag in het Lager huis verklaarde dat de regeering van plan is nog voor de loopende begroo ting een crediet aan te vragen voor een vergoeding aan leden van het Lagerhuis. Onmiddellijk daarop vroeg de afge vaardigde Ashley, onder luid gelach vam het Huis, of de minister ook kon mede- deelen, hoe hoog die vergoeding zou zijn. Hij moest zich echter met een ont kennend antwoord tevreden stellen. Inmiddels zijn er veranderingen geko men in het kabinet Minister Haldane is tot viscount verheven en krijgt daardoor zitting in het Hoogerhuis. Omdat men echter gaarne heeft dat, in het geval Haldane minister blijft, ten minste de onderminister in liet iagerhuis zitting heeft ïs als zoodanig benoemd kolonel Seely, terwK de tegenwoordige func tionaris Lord Lucas onderminister van koloniën benoemd is. Berichten uit Berlijn aan Engelsche bladen doen het voorkomen alsof de toestand in het verre Oosten allesbehalve geruststellend is. Volgens deze berichten „uit particuliere bron" zouden staag-aan Chincesche troepen worden vooruitgeschoven naar de Russi sche grens, en deze troepen wat haar houding en africhting betreft de bewij zen leveren, dat zij met succes gedrild zijn door Japansche instructeurs. De soldaten staan uitstekend onder tucht ook zijn zij goed gekleed en bewapend. Deze troepenbewegingen geschiede 1 bij voorkeur 's nachts en het aantal sol daten, dat cr aan deelneemt, is aanzien lijk. Een verontrustend bericht is ook dat in een dorpje nabij Charbin een Russi sche patrouille ongenoegen heeft gekre gen met Chineesche soldaten, die op de Russen hebben geschoten. Er zijn geen gekwetsten. Over de inwendige politiek in Rusland komt ook weer verrassend nieuws. Zou eerst Stolypin zijn ontslag nemen, inu wordt weer beweerd dat hij aanblijft. Woensdag werd er te Zarskoje Selo een keizerlijke familieraad gehouden, waarbij ook ae tsarina-weduwe aanwie- zig was, die Stolypin met klem verdedig de. De tsaar, die Stolypin graag in zijn ambt wilde laten en zich geenszins ge neigd toonde om het ontslag aan te ne men, zond na den familieraad zijn adju dant graaf Hendrikow naar Stolypin. Volgens een later telegram heeft Sto lypin zijn ontslag-aanvrage teruggetrok ken en zal hij zijn ambt blijven beklee- den. Om hem voldoening te schenken zal het lid van den Rijksraad, Trepow, dat met de kuiperijen tegen Stolypin begon nen was, voorloopig de zittingen van den Rijksraad niet mogen bijwoneni. GEMENGD. De ook in ons land zooveel gesma de en gelasterde abbé Santol heeft weer eens een schitterend eerherstel gekregen voor de beleedigingen, hem in verschil lende bladen aangedaan. Het hof van appèl te Brussel heeft nl. gisteren de Antwerpsche „Nieuwe Ga zet", die den abbé belasterd had, ver oordeeld tot 2.500 francs schadevergoe ding en 12 afkondigingen van het ven ais, in 12 bladen naar keuze van den abt. Koning George V van Engeland heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin wordt bepaald, dat de kronings- durbar te Delhi zal plaats hebben op 21 December van dit jaar. De Senaat van den staat Californië heeft een wetsvoorstel aangenomen, waar in wordt bepaald, dat buitenlanders geen grondbezit in het land zullen mogen ver werven, een maatregel, uitsluitend ge richt tegen de Japanners. Den 8en April zal te New-York een groot feestmaal worden gehouden ter be vordering van de vredesbeweging. Voor mannen uit de wereld van handel, finan ciën en geestelijkheid zullen zich aan dat diner vereenigen. Het doel is, in binnen- en buitenland steun te wekken voor de arbitrage-plannen van President Taft. Uit- noodigingen om het diner te komen bij wonen, worden o.m. gezonden aan den Britschen minister van buitenlandschen zaken Sir Edward Grey en aan Carnegie. Volgens een telegram uit Peking werd de president van het voorloopige pariemqnt, prins £p£|9.S0, tgt minister van handel, en kanselier Shihhsoe tot zijn op volger in het parlement benoemd. Relvas, de minister van financiën, heeft ontslag gevraagd, hetgeen hem door den ministerraad is geweigerd. Dit verzoek om ontslag wordt ken- teekenend voor den financieelen toe;- teekenend voor den financieelen toe stand geacht. Naar de „Lokal Anzeiger" uit Con- stantinopel verneemt, wordt in welinge lichte kringen beweerd, dat de Sultan een lichten aanval van beroerte heeft gehad. Deze bewering wordt in het paleis echter zeer stellig tegengesproken. De Amerikaansche regeering heeft besloten, de troepen niet verder naar de Mexicaansche grens te laten oprukken, voordat het Congres daarover beslist heeft, meldt de „Lokal Anzeiger". Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot kanse lier aan Hr. Ms. gezantschap te Berlijn J. K. Feijlbrief, tweede kanselier aldaar; tot tweede kanselier aan voormeld ge zantschap jhr. Quarles van Ufford, tweede kanselier bij Hr. Ms. gezantschap te Parijs, en tot tweede kanselier aan laatstgemeld gezantschap C. E. Stutterheim zijn benoemdtot ontvanger der regi stratie en domeinen te Tilburg H. W. van Nes, ontvanger der registratie voor de ge rechtelijke akten en domeinen te's-Her- togenboschtot ontvanger te Druten, M. A. Schouten, en tot ontvanger te Holswerd W. H. Houwing, surnumerair der regi stratie en domeinen. Een brief aan den Paus. Door tusschenkomst van Mgr. Gual- therie, tijdelijk zaakgelastigde van den H. Stoel te 's-Gravenhage, is namens de „Federatie der vijf R. K. Volksbonden en Werkliedenorganisaties in Nederland" op den feestdag van den H. Jozef een in het Fransch gesteld adres aan den H. Vader gezonden, waarin het bestuur der Federatie Z. H. de betuiging aan biedt zijner kinderlijke liefde en hulde, de verzekering zijner volstrekte toewij ding aan de H. Kerk -r:n de plechtige belofte, dat altijd, zonder aarzeling en zonder terughoudendheid, de vingerwij zingen zullen worden gevolgd, welke het den H. Stoel behagen zal aan de Katho lieken te geven. „Als trouwe kinderen deelen wij in het lijden, dat onder zulke droeve omstan digheden U, onzen Vader, wordt aange daan, en wij vereenigen ons uit gan- scher harte met allen, die uit verschillen de oorden der wereld hun protest doen hooren. Wij protesteeren tegen den smaad, die U wordt aangedaan door de herdenking van het feit, dat vijftig jaren geleden het eene Italië werd gesticht, een eenheid, tot stand gebracht door de berooving van den H. Stoel, en waar door Rome, de stad des Pausen, aan zijn rechtmatige eigenaars werd ontrukt. Wij vereenigen ons dan ook tevens met hen, die uit de verschillende oorden protesteeren tegen die inbezitname, waar door de vrijheid aan de Kerk ontnomen en Uwe en ,Hare rechten geschonden worden, en wij bidden God, dat Hij U moge doen aanschouwen de glorievolle overwinning der Kerk over Hare vijan den, en dat Hij aan dezen de genade geve van te erkennen, dat de vrijheid der Kerk een onderpand is voor de wel vaart en den vrede der volkeren. Heilige Vader, wil ons en onze geeste lijke leiders zegenen, opdat wij, één met onze Bisschoppen en daardoor één met den H. Stoel, krachtig en opgewekt mogen arbeiden aan de verbetering der zedelijke en stoffelijke toestanden van de bevolking van Nederland, bijzonder van de Katholieke bevolking." De oeconomische toestand v.Suriname Hierover schreef dezer dagen de Haag- sche correspondent van de „Tel." aan zijn blad het volgende: De commissie, die naar Suriname zal gaan, om den financieelen en occ noini- schen toestand dier kolonie te bestudee- ren, vertrekt in de eerste helft van April. Zij stelt zich voor, in den loop v 1; d zomer hier te lande terug te kd 11. De commissie is benoemd in overleg met den gouverneur van Suriname, inr. Fock, nadat deze eerst gemeend had, tegen haar instelling buiten hem om be zwaar te moeten maken. Er is tu chen Paramaribo en Den Haag over deze zaak hee] jvat .te doen geweest. R.-K. Herstellingsoorden. Men meldt uit Amsterdam aan de Msb.: Naar wij vernemen heeft het bestuur der „Vereeniging R.-K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen", dezer dagen op een alhier gehouden ver gadering besloten een begin te maken met den bouw van een Sanatorium te Groesbeek, waar, zooals inen zich her inneren zal 70 bunder land was aange kocht. Ook moet reeds een geneesheer-direc teur zijn benoemd, We mogen dus verwachten, dat binnen zeer korten tijd de vereeniging een ge deelte harer gronden te Groesbeek voor het zeer sympathieke doel zal gaan ex- ploiteeren, R.-K. Dioc. Middenstandsvereeniging. De Centrale Raadsvergadering der R.-K. Diocesane Middenstandsvereeniging in het Bisdom Haarlem, waarin verschillende zeer belangrijke voorstellen zullen worden behandeld, zal hoogstwaarschijnlijk ge houden worden op Dinsdag 4 April a.s. te 's-Gravenhage. Electrisch bedrijf te Rotterdam. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren zonder discussie aangenomen een voorstel, om f42.0U0 toe te staan voor uitbreiding van het electrisch kabel net tusschen de centrale en het terrein der nieuwe gasfabriek aan dc Kerlehaven, en een voorstel tot uitbreiding van het electrisch onderstation B aan de Williel- minakade, kosten f263.400. VrijspoorwegvervoervoorKamerledea De Haagsche correspondent van dc „Tel." meldt: Men weet, wat er in en buiten de Tweede Kamer te doen is geweest over het aannemen van vrijkaarten, door Ka merleden, van spoorwegmaatschappijen. Meer dan eens is er door leden op aangedrongen, dat de regeering trachten zou, vrij vervoer voor afgevaardigden tc verkrijgen. Nu deze echter bleef weigeren, daartoe mede te werken, hebben onlangs eenige Kamerleden zelf getracht, tot een collectief verzoek aan de spoorwegmaat schappijen te komen. Een vrij groot aan tal leden uit verschillende fracties heeft een desbetreffend verzoek geteekend, maar het aantal bleef toch beneden de verwachting, en omdat velen hun mede werking weigerden, is de zaak verder blijven rusten. Er zal dus nu wel niets meer van komen. Wij kunnen hier echter op grond van betrouwbare gegevens aan toevoegen, dat de kwestie van het vrij vervoer ook be handeld is in de staatscommissie voor de grondwetsherziening, doch dat deze ge meend heeft, aan een verhooging van het tractement der Kamer leden de voorkeur te moeten geven. Ned. Baksteen. Het bestuur der Vereeniging van Ne- derlandsche Baksteenfabrikanten heeft onlangs een enquête gehouden in zake de schade, ontstaan door onverwachte hooge rivierstanden en door de natte weersgesteldheid in den zomer van 1910. Als resultaat vermeldt een desbetref fend rapport, dat ongeveer 10 pet. van de gemaakte steenen aan de rivieren zijn verloren gegaan. Het natuurlijk gevolg van een dergelijke aanmerkelijke schade moet zijn een veel minder groot aanbod dan onder normale omstandigheden. In dien daarbij in aanmerking wordt geno men, dat de vraag naar steenen op dit oogenblik reeds groot te noemen is, dan moet men tot de conclusie komen, dat eene belangrijke prijsverhooging het on vermijdelijk gevolg van de mindere pro ductie zal wezen. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteravond in den Koninklijken schouw burg te 's Gravenhage, de opvoering] Trouvère door de Fransche opera bij gewoond. De bestuurderen en oud-bestuur- deren van de Vereeniging van gasfabri- kanten in Nederlan d hebben gisteravond in „Couturier" te Amsterdam hun mede bestuurslid, den heer J. van Rossum du Chattel, een vriendenmaal aangeboden ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum. Ook aan dezen feestdisch werd overvloedig blijk gegeven van de sympa thie, die de jubilaris van zijn collega's geniet en van de waardeering, die vooral zijn optreden in het belang van de ver eeniging van gas fabrikan ten vindt

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1