23 BUITENLAND. De anücre weg. BINNENLAND. Uit Stad enOmgeving. 2e Jaargang. N«. 445. e E^icbelve ©oti/tomt i Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1--5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Dezer dagen hadden verschillende her denkingen plaats in het politieke Duitschland. Eergister n.l. herdacht de Duitsche iRijksdag den dag waarop vóór 40 jaren de eerste zitting van den eersten Rijks dag onder de nieuwe constitutie van het Vereenigde Duitsche Rijk werd geopend. iDeze herdenking, als men het dien naam mag geven, had op de volgende curieuse manier door den voorzitter, graaf Schwe- rin—Löwitz plaats. „Evenals op 21 Maart* 1871 de ouder- domsvoorzitter, graaf Von Frankenstein- Ludwigsdorf, de eerste zitting van den Rijksdag opende, heb ik de eer heden de 3425e zitting te openen, wat u wel licht zal interesseeren." Een stormachtige uitbarsting van vroo- lijkheid volgde op deze zon'derlingv Herinnerings-feesti ede. Heel wat feestelijker werd het 40-jarig toestaan der Centrumpartij gevierd. In een der zalen van het Rijks daggebouw vereenigden zich de Cen trumsleden aan een groot feestbanket waar door verschillende sprekers het ont staan, den groei en het streven der cen- trumsfractie in kernachtige redevoerin gen besproken werd. Tevens heeft zich nu de centrumspartij in allen vorm ge constitueerd. Gröber had een ontwerp van de statuten uitgewerkt, dat voorloo- pig is goedgekeurd. De partij komt dien- Volgens in het heele rijk onder leiding van een hoofdbestuur. Tot leden ervan zijn gekozen baron v. Hertling, dr. Porsch, dr. Spahn Sr., Schadler, Trini- born, Herold, Fehrenbach, Giehrl, Grö ber, Vonderscheer en Schmidt. Aan de zen zal nog een vertegenwoordiger voor Oldenburg toegevoegd worden. Behalve het onderling gemodder in het land zelf wordt de spanning tus- schen Portugal en Vaticaan steeds grooter en het schijnt dat de H. Stoel met kracht wil optreden tegen de anti-clericale beweging van de repu bliek. Het Voorloopig Bewind heeft, aldus meldt de officieuse „O Mundo", naar aanleiding van de afzetting van den bis schop van Oporto, een schrijven ontvan- jgien van het Vaticaan, waarin de Heilige Stoel protest aanteekent tegen deze be- hancteling van den prelaat. Het Vaticaan moet besloten zijn de oplossing van het k'erkelijk vraagstuk in Portugal niet aan de regeering aldaar over te laten, doch te protesteeren tegen de voorgenomen scheiding van Kerk en Staat. Volgens een bericht in de „Indépenr dance Be'ge" heeft het Voorloopig Bei- wind den Paus doen weten, dat het inr genomen standpunt niet zal verlaten worden, en dat, mocht de Heilige Stoel niet aflaten van bemoeiing met de bin- nenlandsche Portugeesche aangelegen heden, de regeering elke betrekking met Rome zal afbreken. FEUILLETON. door ERNST ZAHN. 15) Hugo antwoordde losweg op deze woorden: „Dergelijke taal zal ik hier nog menigmaal moeten aanhooren, maar wij Amerikanen handelen en praten niet. Wij storen ons ook niet aan miskenr. ng" Daarop ging hij eensklaps haastig voort: „Trouwens ik moet weg, ik heb van avond nog een afspraak." Hij vroeg nog naar zijn tante, en zei dat hij haar spoe dig zou bezoeken. Daarop ging hij de deur uit. De lantaarns wierpen hun schijnsel op de straatkeien. Hij zette zijn parapluie op en keek eens rond, ook naar het huis waar Adli Loche-r vroeger gewoond had, maar vroeg niet naar haar. (Hij gaf zijn vader andermaal de hand en zei toen, evenals iemand, die het zeer druk heeft: „Ik kom nog wel eens te rug." .Het klonk alsof hij zijn vader zeg gen wilde, dat hij zijn verplichtingen als zoon besefte, en die ook na zou komen voor zoover het hem bij zijn drukke za- Omtrent de ministerieele crisis in Italië wordt officieus bekend gemaakt dat Giolitti het aanbod tot kabinetsformatie heeft aangenomen. De officieele aan- vaardling zal eerst na 27 Maart, de datum' van d'e inauguratie der groote jubileums feesten plaats hebben. Luzzatti zal dus nog all'e plechtigheden leiden, daar zijn opvolger onvoorbereid is. Het nieuwe kabinet zal vermoedelijk steunen op de m'eerderheid van Giolitti en de uiterste linkerzijde. Eenige portefeuilles zouden dan aan socialisten komen, die voorloo pig echter nog bezwaren hebben. Eerst na 27 Maart kan de oplossing duidelijker vorm'en aannemen. Uit New-York verneemt het „Berliner Tageblatt" dat de Mexicaansche opstandeliugen overwinning op overwinning behalen. Na 26 uur vechtens hebben zij Tialtenaugo bij Zacatecas ingenomen, en uit Mixicali wordt bericht, dat men een belangrijk gevecht verwacht. Te Borge bevinden zij zich in een moeilijke positie. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit San Antonio (Texas), dat Mexicaansche opstandelingen op Amerikaansch grond gebied twee plaatsjes hebben overvallen en het vee hebben geroofd. Vanuit San Antonio is cavalerie gezonden om de boeren tegen de indringers te bescher men. Deze overval zou een reden tot in grijpen kunnen zijn. Men verwacht, dat de divisie spoedig zal opbreken. Men neemt aan, dat de opstandelingen in menging van de Vereenigde Staten heb ben willen dwingen, omdat Limantour verklaard heeft, dat vrede slechts mo gelijk zal zijn, wanneer zij de wapenen hebben neergelegd. In diverse industrie-centra hebben zich weer ernstige arbeidsconflicten voorgedaan. In de metaalindustrie te Chemnitz is een hevige loonstrijd ontbrand, waarvan het einde niet is te voorzien. Meer dan 3000 gieters en modeleurs hebben reeds den arebid neergelegd. Aan den eisch der werkgevers, voor Maandag 1.1. het werk te hervatten, hebben zij geen ge hoor gegeven. Dientengevolge werden Dinsdag 50 pet. van het totaal aantal der werklieden uitgesloten, zoodat op het oogenblik ongeveer 10.000 metaalarbei ders zonder werk zijn. Het besluit der patroons werd in alle fabrieken met groo te kalmte opgenomen. Over een week zullen er weer 10.000 bedankt worden. En gaandeweg zullen ook fabrieken, waarin verwante bedrijven worden uitgeoeefnd, hare deuren sluiten. Mijnwerkers te Clydach Vale in Zuid- Wales, waar een sedert lang hangend geschil nog niet geregeld is, zijn gister in oproer gekomen en hebben mijnge- bouwen verbrand en de politie beleedigd en met steenen geworpen. De politie heeft versterking gekregen. Drie stoomers van de Oostenrijksche Lloyd en twee schepen van andere maat schappijen konden op het laatste oogen blik niet uit Triëst vertrekken, omdat de bemanningen van boord gingen. De ken moeglijk zou zijn Baas ürob had hem tot aan den drem pel uitgeleide gedaan, tegen zijn zin. Hij had het gevoel alsof hij zich van hem los wilde rukken en zijn keel niettemin werd toegesnoerd, vóór hij het woord, dat hen voor altijd zou scheiden, kon uitspreken. Hugo verdween in de donkere straat Zijn voetstappen weerklonken nog in de verte. Baas Gottfried stond nog altijd in de deur en staarde werktuigelijk naar de kletsnatte straatkeien. Allerhande gedach ten welden bij hem op. Eensklaps her innerde hij zich Adli. Hugo had niet eens naar haar gevraagd, geen woord over h^„. 0 proken en toch.... zij wachtte nog altijd op hem, dat wist hij, Gott fried Grob, zeer goed. En groote God Hugo was nu getrouwd, tenvijl Adli nog steeds hoopte, nog altijd trouw bleef aan de herinnering uit hun jeugd, waaraan de andere misschien nooit meer had gedacht. Hij werd nu bitter ge stemd. Wat was zijn zoon toch een ver achtelijk, lichtzinnig mensch. Hij blies de lamp uit en sloot de deur, zonder verder naar zijn werk om te zien, morgen bij tijds zou hij er weer aan beginnen, nu kon hij niet meer. Hij liep nog even den tuin in en begon toen weder te pein zen. L\7at zouden ze in de stad zeggen dat staking van het zeevolk neemt aan om vang toe, 2300 man hebben het werk neergelegd. 14 Torpedobooten zijn te Triëst aangekomen, om de Dalmatische post te verzenden. Het spoorwegpersoneel van de groep ParisNord heeft Dinsdagavond verga derd om te beraadslagen over de wijze waarop de maatschappij gedwongen zou kunnen worden, de ontslagen beambten ewer in dienst te nemen. Na lange en heftige debatten is men het eens gewor den over een motie, waarin besloten wordt tot staking over te gaan, wanneer de maatschappij bij haar weigering zou blijven. GEMENGD. Over den toestand in Portugal: wordt gemeldDe Lissabonsche boot werkers blijven staken. Verscheidene schepen zijn ongeladen vertrokken. De in het Noorden ontdekte monar chistische militaire samenzwering schijnt ernstige afmetingen te hebben aangeno men en door de geheele provincie ver spreid te zijn. Majoor Decastro is ge arresteerd. Er zijn documenten ontdekt. Eergisteren werd in het Lagerhuis het besluit van de vereenigde kamers van koophandel, nl. om bij de regeering aan te dringen op de benoeming van een koninklijke commissie ter onder zoek van de kwestie van tariefhervor ming, onder de aandacht van Asquith ge bracht. Hij antwoordde, dat zoodanig voorstel in de laatste jaren herhaalde lijk is gedaan,* maar de regeering er het nut niet van inziet. De Fransche Kamer heeft een be drag ter beschikking van den minister van oorlog gestpld, om den oudstrijders van 1870—'71 een herinneringsmedail le te schenken. Deze jaartallen zullen niet op de medaille aangebracht wor den, maar uitsluitend „Aux combattants de la défense nationale". De medaille zal van brons zijn en aan een zwartgroen lint gedragen worden, het zwart geeft onzen rouw, het groen onze hoop te ken,- nen, zeide de minister van oorlog. Een telegram uit Kopenhagen meldt, dat aldaar bericht is ontvangen, dat door hevige sneeuwstormen, gepaard gaand met een strenge koude, in het noorden van IJsland vele menscheh zijn omgekomen. In tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin en prins Hendrik en zijne gemalin is gister van de keizerlijke werf het turbine-linie-schip Kaiser van stapel geloopen. De rijkskanselier hield de dooprede, waarin hij eraan herinnerde, dat het de geboortedag van keizer Wil lem I was. De Keizerin verrichtte den doop. Er is brand uitgebroken in de be waarplaats van'het tolkantoor te Buenos Ayres, die vol koopwaren ligt. De schade, door den brand veroor zaakt, wordt op 3 millioen piasters pa pier begroot. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besl. is P. J. van Driel, arts hij zijn zoon was. Die man van dat kwak zalvershuis. 3chande, schande! En als hij later failliet ging, wat zouden ze dan la chen ,en zeggen: Wij begrijpen het niet, baas Grob, ge zijt altijd zulk een rechtge aard mensch geweest. Schande, nog eens schande! Wat zou hij nu doen? Het land uittrekken, dat was feitelijk het beste maar hij kon zijn zaak toch niet maar zoo in den steek laten.... Gottfried Grob ging even op de bank zitten in gepeins verdiept. De regen had opgehouden, de lucht klaarde op. In het water zag hij den weerschijn van de ver lichte vensters en van de reclame lan tarens. die daarginds aan den „Ameri- kaar.schen bazaar" van Hugo Grob hin gen. In jde verte hoorde hij voetstappen, die naderden. Adli Locher kwam met een .mandje aan den arm daarlangs, den blik op het water gericht. Op eens zag zij den ouden man op de bank zitten; zij ging dicht bij de heg staan, een oogen blik besluiteloos of z.} h i zou aanspre ken of dat zij zou doorlopen, maar het gelaat van Grob gaf zooveel smart te kennen dat de angst haar bekroop. Schroomvallig riep zij hem „goeden avond" toe. Hij herkende dadelijk haar stem, stond op en ging naar de heg toe. tiet licht te Dordrecht, benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht; is aan J. W. Lieftinck te Amsterdam eervol ontslag verleend als adj.-commies bij de Rijksverzekeringsbank is benoemd tot officier van gezondh. 2e kl. in Ned.-Indië de arts W. H. Brun- nekreeft. De positieverbetering der Officieren. De „Avondpost" verneemt hierover (zie ons blad van 20 Maart) nog na der: Een suppletoire begrooting van Hoofd stuk VIII zal vermoedelijk in de maand Mei worden ingediend, waarbij de offi cierstraktementen eenige vermeerdering ondergaan. Als grondslag wordt de rege ling van minister Cool genomen, ver minderd met een vierde gedeelte het deel dat door dien bewindsman in laat ste instantie gereserveerd werd voor de verhoogde pensioenen. Doch verder wor den de aanvangssalarissen minder hoog genomen in verband met de snellere promotie in de middelrangen. Die snel lere opklimming zal verkregen moeten worden door het stellen van hoogere bevordcringseischen, waarmede het D. v. O. hoopt, dat de hoofdofficiersrang in de toekomst drie a vier jaar eerder be reikt zal worden. In het overgangstijd perk waarin de verscherpte regeling der „conduite-lijsten" nog niet zal werken een tijdvak van acht tot tien jaar zal een tijdelijke toeslag op het tracte- ment verleend worden. De uitgevallenen uit de middelrangen zullen in de Landweer worden onder gebracht. Een nieuwe pensioenregeling is voor loopig niet te wachten. De vuilvernietiging. Naar de „Tel." verneemt, heeft de ge zondheidscommissie te Amsterdam, aan wie B. en W. destijds advies inzake de kwestie der vuilverbranding hebben ge vraagd, zich met groote meerderheid van stemmen voor het oprichten van een ver brandingsoven verklaard, waarvan de energie gebruikt wordt voor het opwek ken van electriciteit. Tegen de vervaar diging van steenen uit de slakken, heeft zij bezwaren. De bezwaren der gezondheidscommis sie tegen het verwerken van het vuil tot brandstofnootjes zijn niet zoozeer van hy- giënischen dan wel van practischen aard. Allerzielen. In den gemeenteraad van Deltt vroeg de heer J. C. van Dijk verlof eene vraag aan den voorzitter te mogen richten, over het verbieden der opvoering van het too- neelstuk „Allerzielen." De burgemeester waarschuwde nog eens de gevraagde toestemming niet te verleenen, wat de raad toch deed met 11-9 stemmen. De heer van Dijk viel nu scherp des burgemeesters beleid aan en de houding der Katholieken. De burgemeester wei gerde antwoord. De heer van Dijk stelde daarop een motie van afkeuring voor. De motie werd verworpen met 16—3 stemmen. Voor waren de heeren v. Dijk prof. Nelemans en v. Aggelen. van den lantaren scheen op hun gezich ten. Adli zei niets, maar de schrijnwerker las den angst in haar oogen. „Je hebt mij nooit gevraagd, wie gindsch huis heeft laten bouwen?" be gon hij eensklaps. „Neen", antwoordde zij blozend. Zij wist even goed als iedereen in de stad wie het was, en had af en toe nog wel eens hoop gekoesterd, maar zij had im mers geleerd te zwijgen en te wachten. „Je geloofde het niet," ging Grob voort, „evenmin als ik, en toch is het zóó. Van avond is hij bij mij geweest." „Hugo?" vroeg Adli. Hij zag hoe zij dien naam met vreezen en beven uitsprak en hoe, ondanks haar zelve, de hoop opnieuw bij haar ont waakte. Eensklaps legde hij de hand op haar arm om haar de vreugde dadelijk weder te ontnemen. „Hij is getrouwd", zei hij. Adli knikte even, maar haar ge heele lichaam schokte van ingehouden snik!, .i, doch zij trachtte zich met ge weld te behcerschen en, terwijl zij ver der naar de woorden van Grob luis terde, had zij alleen het gevoel of er in haar binnenste iets brandde, zooals som tijds een kleine wond aan den vinger, waarop men geen acht wil geven, doch die niettemin door voortdurend steken en prikkelen ons aan het bestaan daarvan Vacature Algemeene Rekenkamer. Ter vervulling van de vacature in de Algemeene Rekenkamer heeft de Twee de Kamer gistermiddag de volgende hee ren op de voordracht geplaatst: lo. J. Krap, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; 2o. C. F. Rechlien Morra, secretaris der Algemeene Rekenkamer. 3o. mr. dr. W. C. A. baron van Vre- denburgh, oud-secretaris van den Pensi oenraad voor Burgerl. Ambtenaren en den Militairen Pensioenraad. KORTE KRONIEK. Het geschil bij de firma Asscher te Amsterdam, betreffende de mêlée-slij- pers, is geëindigd. Alle werklieden komen weer op hun oude plaatsen terug. Bij de Ned. politiehondenvereni ging bestaat het plan om kennel „Prin- cenhof" te Driebergen, die door den eigenaar van de hand gedaan wordt, in exploitatie te doen brengen als dresseer- school en fokslation voor politiehonden. LEIDEN, 23 Maart. Prijsvraag Mathesis Scientearum. De namen der bekroonden op de prijsvraag van het genootschap „Mathe sis Scientiarum Genitrix" zijn: le prijs f200 met groote zilveren medaille, A. Versloot, architect en leeraar aan de ge meentelijke teekenschool te Edam. 2e prijs een kleine zilveren medaille J. Dompeling, te Gronau. In de week van 15 tot en met 21 Maart werden uit de provincie Zuid-Hol land ter kennis van den Centralcn Ge zondheidsraad gebracht 3 gevallen van typhus of febris typhoidea ;45 gevallen van roodvonk, en 30 gevallen van diphte- ritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 3 gevallen van diphteritis, te Te r Aar 2 gevallen van roodvonkte B1 c i s w ij k 2 gevallen van diphteritis, te Bodegra ven 2 gevallen van typhus of febris typhoidea en 1 geval van dyphteritis, en te Oudshoorn 1 geval van typhus of fabriï. typhoidea. Te Haarlemmermeer kwamen voor 1 geval van roodvonk en 1 ge val van diphteritis. Met „Staatscour." No. 70 zijn ver zonden de goedgekeurde statuten der Zeil-, Roei- en Motorsportverceniging „De Kaag", gevestigd te Warmond. Bij „Staatscourant" No. 69 zijn gevoegd de statuten der N. V. Zeebad Noordwijk, te Noordwijk. Deze heeit ten doel de krachtige ontwikkeling der badplaats te bevorderen door het ver werven, vervreemden en in het alge meen het exploiteeren van onroerende goederen en alle ander geoorloofde, te vens wettige middelen., het kapitaal der vennootschap is 50.000 gld. verdeeld in 50 aandeden van f 1000 waarvan ge plaatst f12.000. Herijk. De herijk van maten en gewidhtew zal in de navolgende gemeenten plaats herinnert. Baas Gottfried vertelde haar nu alles wat hij wist. In zijn woorden bespeurde men, zonder dat hij dit rechtstreeks zeide niettemin zijn angst voor de schande, zijn overtuiging, dat zijn zoon, de groot spreker, nu voor de geheele stad toon de hoe hij was, en dat hij wel spoedig zou doen blijken wie hij was. Hij dacht Adli te troosten door haar aan te toonen welk een nietswaardig sujet Hugo was, maar zijn eigen teleurgestelde verwach tingen kwamen daarbij aan het licht en Adli begreep nu volkomen waarom hij er zoo wanhopend uitzag. Zij praatten zeer zacht samen. „Zie je", fluisterde baas Gottfried, „ik durf nu niet meer onder de menschen te komen." En Adli antwoordde: „Iedereen weet toch wie u is", en na een poosje voegde zij er met gebroken stem aan toe, „ik had nooit gedacht dat hij u enmij zoo spoedig vergeten zou zijn." Daarop zaten zij een poos zwijgen<k naast elkander zonder woorden en zonder tranen. Eindelijk vermande baas Gott- fried zich, hij drukte Adli's hand en zei de met een flauwen glimlach: {Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1