Uit Stad en Omgeving. van Verwaarloosden en Gevallenen, ge vestigd te Amsterdam. Door den burgemeester van Rot terdam is tot politie-assistente benoemd Mej. D. Sanson, die indertijd hare oplei ding genoot aan de school voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam en bij het examen no. 1 behaalde. Zij wordt werkzaam gesteld bij den afdeeling ze- dc-politie. Volgens de „Tel." wijst alles er op dat de nieuwe voordracht van B. en W. te Amsterdam, in zake den negenurigen arbeidsdag voor gemeentewerklieden in de raadszitting van morgen zal worden aangenomen zonder sterke oppositie uit te lokken. LEIDEN, 21 Maart. Bestrijding der tuberculose. Gistermiddag hield in het Nutsgebouw de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose alhier eene algemeene ledenver gadering, onder leiding Van den Voor zitter, prof. dr. W. Nolen. Nadat de notulen der vorige verga dering waren gelezen en onveranderd vastgesteld, verwelkomde de Voorzitter het nieuwe bestuurslid, prof. dr. L. van ltallie, Voorzitter der Gezondheidscom missie, wien spr. de belangen der Ver eeniging, zoozeer rakend de belangen van Leiden, ten zeerste aanbeval. Medegedeeld werd voorts, dat van een ingezetene een gift van f25 was ont vangen, terwijl een dankbare patient f200 schonk. In deze feiten zag de Voorzitter bewijzen van sympathie voor de Vereeni ging, waarover hij zich verheugde. In het jaarverslag van den Secretaris, den heer dr. J. Bruining, werd melding gemaakt van het uitstekend slagen van den verkoop der tuberculosebloempjes op den verjaardag van Prinses Juliana; hulde werd gebracht aan de toewijding der dames-bestuursleden, die deze zaak re gelden, en aan de dames, die zich met den verkoop belastten. Veel is er verricht kunnen worden met het geld, dat werd ingezameld. De Vereeniging heeft den kring harer werk zaamheden er door kunnen uitbreiden en zich kunnen bezighouden met de be strijding der tuberculose-zelve, waar zij zich voorheen nog moest beperken tot het tegengaan der besmetting. Onder lei ding van prof. Nolen werden een 30-tal lijders met tuberculine behandeld en daar voor opgenomen in particuliere zieken huizen, zoodat de resultaten nauwkeurig konden worden nagegaan. De tijd zal moeten leeren, wat de blijvende resul taten zijn; de voorloopige zijn gunstig. De particuliere ziekenhuizen verklaarden zich alle bereid tuberculine-patienten tot verlaagd tarief op te nemen. Voorts wer den uit de opbrengst der tuberculose- bloem enkele patiënten naar een Sana torium gezonden; in eenige gezinnen werd hulp in de huishouding verleend, teneinde de aan tuberculose lijdende huis vrouwen de zoo noodige rust te gunnen, enz. Het in samenwerking niet het Groene Kruis georganiseerde Tuberculose-Mu- seum is door 8300 personen bezocht. Van het Consultatiebureau werd druk gebruik gemaakt; er lieten zich 245 pa- tienten inschrijven, t. w. 84 mannen, 95 vrouwen en 66 kinderen. Uitvoerig wer den de werkzaamheden van het bureau vermeld, waarbij leedwezen werd uitge sproken, dat de doctoren voor het onder zoek van sputum er zoo weinig gebruik van maakten. Er werden 29 patiënten in het Acad. Ziekenhuis verpleegd, 28 in andere ziekenhuizen, waarvan 4 in sa natoria. Een woord van hulde ontvingen ook de dames-inspectrices voor de wijze, waarop zij haar taak opvatten en volbrengen. Bij 459 patiënten werden bezoeken af gelegd. Bijdragen in de huishuur ontvingen 20 gezinnen, teneinde door een betere wo ning goede verpleging te verkrijgen. Velen steunden de Vereeniging door giften in natura; o. a. gaf de St. Vincen- tius-Vereeniging bons voor soep. De Voorzitter bracht dank aan den Secretaris voor diens jaaroverzicht en constateerde daarbij, dat er alle reden bestaat te veronderstellen, dat de po gingen, om aan de tuberculose paal en perk te stellen, met succes worden be kroond. Uit de rekening van den penning meester, den heer A. L. Reimeringer, bleek, dat aan contributie was ontvangen f1009, aan gemeentesubsidie f1250, aan rijkssubsidie f3010. De rekening sloot met een batig saldo van f8151,86, waar bij inbegrepen is een kapitaal, dat vol gens bedoeling van den gever slechts voor één groot werk mag worden be steed. De tuberculosebloempjes-verkoop bracht f2350,76 op, waarvan op 1 Jan. II. nog f 1585,16 beschikbaar was. De rekening was nagezien door de heeren dr. van Gelder en mr. Coe- bergh, en accoord bevonden. Tot Commissie, belast met het nazien der rekening voor 1911, werden benoemd de heeren Van Gelder en Coebergh, en tot hun plaatsvervangers de heeren Loo- wel en Hoogeboom. De aftredende bestuursleden, de heeren prof. dr. W. Nolen, mr. P. J. M. Aal- berse en mejuffr. R. Driessen, werden herkozen. Met een woord van dank aan de pers voor hare belangstelling en eene aan beveling van het streven der Vereeni ging .sloot .de YQorzjtUl dg .yer^aderin^. De serg.-maj.-adm. A. P. Thanert, van het 4de rcg. inf. alhier, heeft bij het onlangs gehouden examen voldaan aan het examen voor adj.-onderofficier. Katwijk-Leiderdorp. In de vergadering van het bestuur der R. K. Centrale Kiesvereeniging Katwijk- Leiderdorp op Zaterdag j.l. werd iDr. A. Kervel gekozen als 2e Voorzitter. Aan een Commissie, bestaande uit de heeren J. H. M. Ralvers (Hillegom), Dr. A. Ker vel (Noordwijk), C. P. Paardekooper (Zoeterwoude), H. H. van der Plas (Wassenaar) en L. B. Roozen (Sassen- heim) werd opgedragen de periodieke reglementswijziging, die in 1912 aan de orde is, voor te bereiden. De jaarverga dering der vereeniging zal gehouden worden op 8 April a.s. BODEGRAVEN. De 3e algemeene Vergadering der Coöperatie Bceren- Spaar- en leenbank werd in het Zuid- Holl. Koffiehuis alhier gehouden. Aanwezig 76 leden. De Voorzitter van den Raad van Toe zicht, de heer J. Michielen opende de Vergadering, waarna de secretaris, de heer A. de Vos, de notulen voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 15 leden toegenomen te zijn. De heer K. Jenné gaf als afgevaardigde een uitvoerig mondeling verslag der algem. vergadering gehouden Mei 1910 te Utrecht. Alsdan kreeg het woord den heer P. G. H. Blommesteijn, kassier, die verslag gaf over 1910: De ontvangsten bedroegen totaal inlage spaargelden f 130.447.92, terugbetaalde voorschotten f 10 250.—, loopende reke ning f330.752.17H. De uitgaven bedroegen terugbetaalde spaargeld f 66.066.45,gegeven voorschotten f 31,050.Rekening-courant f374.641.27. De totale omzet bedraagt f 949.706.56H of 158.000.meer dan in 1909, reserve f800.60 en netto winst f401.92. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Bunnik Jr., Secr. (Meye), tot lid der Raad van Toezicht de heer J. Michielen en tot Bestuur-Plaatsvervanger de heeren Andr. Veelenturf en T. A. v. d. Hee. Tot leden der financieele commissie voor 1911 de heeren J. W. van Muiswinkel, Zwammerdam, J. M. A. Moons, Nieuwer- brug en Hendr. Schouten, Meije. Tot afgevaardigde centrale vergadering te Utrecht de heeren C. Vrijlandt en W. van Dam C.Jz. Aan het einde der vergadering wees de heer C. Vrijlandt er de leden op, dat de landbouwers, leden der Bank, moesten trachten in eigen kring nog meer leden aan te werven omdat hoe grooter aantal leden en hoe grooter omzet des te voor- deeliger samenwerking. Met een woord van dank voor de groote opkomst sloot de voorzitter de vergadering. HILLEGOM. Gisteren zijn van hier de eerste gesneden hyacinthen verzonden. Dit is acht dagen vroeger dan verleden jaar. De gemeenteraad vergadert op Woensdag 22 Maart a.s. 's morgens 10 uur. De agenda vermeldt: 1, Ingekomen stukken. 2. Plaatsing hek A. Verwey La aan de Leidsche straat.— 3. Idem K. Bourgondien Cz. aan de Wilhelminalaan. 4. Idem A. Hermans aan de Weeresteinstraat. 5. Idem M. Jansen aan den Loosterweg II. 6. Af voering Gerrit Avenweg van den Legger der Wegen en Voetpaden. 7. Ver ordening tot aanvulling van den rooster van aftreding der leden van den Gemeente raad. 8. Onbewoonbaar verklaring woonhuizen's GravenhaagscheHypotheek- bank voor Nederland aan de Amerika- straat. 9. Uitbreiding van het gas- buizennet aan de Beeklaan en de Trek vaart. 10. Wijziging Begrooting, dienst 1911. 11. Reclames en verzoeken tot afschrijving Plaatselijke Belastingen. KATWIJK. De onlangs bij het 4e re giment infanterie alhier ingedeelden mi licien der lichting 1911 is bij herkeuring voor Ged. Staten voor den dienst onge schikt bevonden en naar zijn woonplaats teruggekeerd. LISSE. Zondag namiddag vergaderde de propagandaclub St. Bonifacius. Na ope ning bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, van de ijverige actie der club. De balans gaf een nadeelig saldo te boeken. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat werd herkozen de heer P. Warmerdam, en gekozen in de plaats van de heeren M. de Zwart en J. v. d. Lans, die niet herkiesbaar waren, de heeren W. Mesman en N. Broekhof. Afwijzend werd beschikt inzake het ver zoek om moreelen steun van de com missie belast met onderzoek naar de wenschelijkheid van coöperatieven inkoop van eerste levensbehoeften. Men wensch- te eerst meer licht. In het hotel „De Witte Zwaan" vergaderde gisterenavond de afdeeling Lisse van de Algemeene Vereeniging van bloembollencultuur. De voorzitter betreurde in zijn openingswoord de slechte opkomst. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Met de behan deling der beschrijvingsbrief voor de a.s. algemeene vergadering begon men bij punt 6, candidaat stellen Hoofdbestuur, vacature Van Zanten, Hillegom. Met algemeene stemmen werd gekozen de heer Reinier Schoo te Hillegom. Na breedvoerige bespreking werd besloten het voorstel van het Hoofdbestuur, n.l. het houden van een tentoonstelling van b|o_eieade .hvacinthen in de maand^De cember te steunen. Echter zal een amen dement worden ingediend, opdat ook tevens tegelijkertijd Hollandschc Fransche bollen kunnen worden ingezonden ter vergelijking. Omtrent de volgende 6 punten werd besloten het preadvies van het Hoofdbestuur te steunen. Een schrij ven was ingekomen van den algemeenen Voorzitter, den heer E. H. Brelage, waar in hij de afdeeling Lisse dank bracht voor liet prachtige geschenk, bij zijn huwelijk ontvangen. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. NOORDWIJK AAN ZEE. In een Zater dag gehouden, druk bezochte vergadering, belegd door de Protest. Kiesvereeniging Gemeentebelang en de A. R. Kiesver eeniging Nederland en Oranje aldaar, is na een korte rede van den heer H. de Boer, bestuurslid der A. R. Kiesv. be sloten, een krachtige actie op touw te zetten, om een zoodanige wijziging in de kieswet te verkrijgen, dat het ook voor de visschers mogelijk zal zijn van het kiesrecht gebruik te maken. Er zal hier van mededeeling geschieden aan alle kiesvereenigingen, gevestigd in plaatsen waar ook zeevisschers zijn gevestigd. NIEUWKOOP. De Eerw. Zuster Ci priani onderwijzeres aan de R. Kath. Par. School alhier is j.l. Zaterdag geslaagd voor de nuttige handwerken te Breda. RIJNZATERWOUDE. Gisteren heeftin het café van den heer L. Maarschalk, op verzoek der Ver. Dam- en Schaakclub, de heer G. N. Lemmerraal van Lei- muiden een simultaan spel gespeeld, waaraan 9 spelers deelnamen. De heer Lemmerraal won 5 partijen en verloor er 4. Speeltijd 2 uur 25 minuten De voorzitter, de heer H. Hoogeboom, dankte den heer Lemmerraal na afloop voor zijne welwillendheid, waarmede hij aan het verzoek der Ver. gehoor had gegeven. SASSENHEIM. Woensdagavond 7 uur vergadering van de afd. Sassenheim van de vereeniging voor bloembollencultuur waarin als spreker zal optreden de heer J. Beumer, hoofd der O. L. school al hier, met het onderwerpHet gebruik van kalk voor de bloembollenteelt. ZOETERWOUDE. De milicien W. J. Berkhuizen, loteling van dit jaar, heeft een herkeuring van Ged. Staten onder gaan, en is door dat college, wegens ge brek aan een oog, voor den militairen dienst ongeschikt verklaart Ten gevolge van die afkeuring valt nu in de loteling A. W. van Heuden. Kerknieuws, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Water graafsmeer den Weleerw. heer A. J. Rattè, die kapelaan was te Langeiïdijk. Onderwijs. Nuttige handwerken, 's GRAVENHAGE. Geëxamineerd 15, geslaagd 12 candidaten, nl. de dames: C. C. Van Griethuijsen, Oegstgeest; D. Ouborg, Dordrecht; M. Dercksen, J. Van der Paauw, W. C. Oosterling, J. M. C. Kramer, allen Gouda; A. A. E. Ruphe, Gouderak A. Solleveld, J. Leen heer, G. Kooistra, M. C. Wilhelm, C. J. M. Van der Horst, allen Rotterdaml Eindexamens H. B. S. 5-jarige cursus. De eindexamens der Hoogere Bur gerscholen met 5-jarigen cursus in «de provincie Zuid-Holland in 1911 zullen worden afgenomen door drie commis- siën. De eerste commissie zal zitting'houden te Rotterdam ('s-Gravendijkwal), de tweede commissie te 's-Gravenhage (Stadhouderslaan) en de derde commis sie te 's-Gravenhage (Bleijenburg). Door de derde commissie zullen wor den afgenomen de eindexamens dier scholen te 's-Gravenhage aan het Bleijen burg, Leiden, Gouda, Voorschoten en der H. B. S. voor meisjes te 's-Graven- hage aan de Laan. In de derde commissietot voorzitter, tevens lid, dr. A. D. van der Harst, di recteur der le H. B. S. met 5-j. cursus te 's-Gravenhagetot plaatsvervangend voorzitter, tevens lid, dr. S. S. Hoog- stra, directeur der Rijks H. B. S. met 5-j. cursus te Gouda; tot leden: dr. M. J. de Eoer, dr. G. Bakker, J. H. van Bur- köm, H. F. Eckmann en P. P. den Her tog, leeraren aan de le H. B. S. inet 5-j.% cursus te 's-Gravenhagemr. P. M. van Baumhauer, leeraar aan de H. B. S. met 5-j, cursus te 's-Gravenhagedr. J. Geest, dr. J. C. Schoute, A. F. Cremer, K. Spoelstra, K. J. Riemens en J. H. van der Voort, leeraren aan de Rijks H. B. S. te GoudaW. Massink, J. Kunst en G. M. Kosters, leeraren aan de H. B. S. inet 5-j. cursus te Leiden; dr. J. C. Schalkwijk en W. Draaijer, leeraren aan de H.B.S. met 5-j. cursus te Lei- de n en aan die te VoorschotenC. v. der Waals, leeraar aan de Openbare Handelsschool te Rotterdam en aan dè H. B. S. met 5-j. cursus te Leiden; Ph. J. Stok en J. P. Heyligers, leeraren aan de 2e H. B. S. met 5-j. cursus te 's- Gravenhage en aan die te Voorschoten M. van den Ende en jnr. dr. M. J. van der Flier, leeraren aan de 2e H. B. S. met 5-j. cursus te 's-Gravenhage, aan die te Voorschoten en aan de H. J3. S. yoor meisjes te 's-Gravenhage; A. L. van Beeck en A. Cohen, leeraren aan het J3xnm3siu.ni t9j_.ciden e;i aan de JL B. S. met 5-j. cursus te Voorschoten mej. dr. A. Prins, mej. M. E, Bern hardt en mej. A. A. E. S. Roukens, lee- raressen aan de H. B. S. voor meisjes te 'g-Gravenhage dr. H. J. van Wijk, lee raar aan de 2e eii 3e H. B. S. met 5-j. cursus te 's-Gravenhage dr. P. M. He ringa, leeraar aan de H. B. S. met 5-j. cursus te Haarlem. Academienieuws. Aan de Staatsuniversiteit te Freiburg, in Zwitserland, is Zaterdag magna cum brude tot doctor in de Staatswetenschap pen benoemd de heer G. M. Kusters, Hit Reek, bij Grave, op een dissertatie over: Die Industrialesierung und Kommercia- lisierung der Landwirtschaft in den Nie- derlanden durch den Genossenschaftswc- Prof. mr. D. Simons, rector-magnifi- cus der Utrechtsche Universiteit, zal ter gelegenheid van den gedenkdag van de stichting der Hoogeschool, Maandag 27 dezer des namiddags te 2 uur in het Groot-Auditorium dier universiteit' een redevoering houden. Kunst en Wetenschappen. Prijsvraag voor operateksten. De Ned. Opera-Vereeniging, gevestigd te 's Gravenhage, wenschende mede te werken tot verkrijging en eventueele op voering van oorspronkelijke Nederland- sche dramatisch-muzikale werken schrijft een prijsvraag uit voor twee Ned.erl. opera-teksten. De teksten moeten zijn oorspronkelijk Nederlandsch, nog niet gepubliceerd en nog niet gebruikt voor toonzetting. De teksten mogen zijn in proza of in verzen, of ook in proza afgewisseld door verzen. De twee best gekeurde antwoorden, die aan de vereischten voldoen, zullen worden bekroond met een prijs van elk f 100. De antwoorden op de prijsvraag moe ten aangeteekend worden toegezonden vóór of uiterlijk op 1 Augustus 1.911 aan den secretaris van het hoofdbestuur der Nederl. Opera-Ver., den heer Henri Völlmar, Van Blankenburgstraat 74, te 's Gravenhage, aan welk adres ook ver dere inlichtingen zijn te verkrijgen. De jury zal bestaan uit mevr. J. A. Simons-Mees en de heeren Frits La- pidoth en C. v. d. Linden. De uitspraak dor jury zal vóór 15 Januari 1912, in de dagbladen worden openbaar gemaakt. Burgerlijke Stand. VOORSCHOTEN. Geboren: Wijnanda Jo hanna, d. van P. J. van Wissen en J. C. Ruijgrok. Getrouwd: C. Kranenburg, 54 j., land bouwer en C. van Dijk, 47 j., zonder beroep. Familieberichten uit andere Bladen Geboren: Emilie Josepha, d. van A. Bosch en Bosch-Smeele, Amsterdam, 19 Maart. Zoon van Beukers en Beukers-Keiler. Wil helmus P. J., z. van P. v. d. Burg en v. d. Burg- Brokx, 'sHage 18 Maart, Overleden: Cornelia M. Eijberg-dc Ries, Rotterdam. Wed. Maria Th. van Beek- Jansen, Amersfoort. Adrianus J. L. M. van den Heuvel, 62 jr. Geldrop. Johanna A. A. M. Desertine. 51 jr. 's Gravenhage. Benjamin J. Gonnet, 75 jr. Haarlem. J, Reule, 72 jr. Utrecht. Laurentius A. Vreeburg, 68 jr. Delft. Cornelis van Leeuwen. 69 j. 's Hage. Johannes van Leeuwen, 80 jr. Delft. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.9 Te Riva. Laagste barometerstand 751.3 Te Stmathieu. Verwachting tot den avond van 22 Maart, zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Gemeenteraad van Alkemade. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter: de heer F. H. van Wichen, burgemeester. Aanwezig 10 leden. Af wezig wethouder Bakker, met kennis geving. De Voorzitter opende de verga dering. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-ontvanger dd. 18 Maart. De ontvangsten hadden tot dien datum bedra gen f48.297,92, de uitgaven f 47.484,54i/2) zoodat het kassaldo bedroeg f 812,371/2- Verslag ingevolge art. 52 der Woning wet, waarin een overzicht gedaan wordt, wat in het afgeloopen jaar in verband met de Woningwet door de gemeente is gedaan. Het verslag is in hoofdzaak negatief. De heer Van der Geest brengt de privaten te Roelofarendsveen ter sprake, waarvan er sommige loozen naast een stoep. Spr. acht dit een schandaal en wcnscht in dezen toestand verbetering. De heer Strijk meent, dat de ge meente voorgaat in de vaart te loozen. De Voorzitter merkt op, dat feite lijk de geheele gemeente zou moeten worden omgebouwd. B. en W. meenen, dat dit geleidelijk moet geschieden. Waar iets nieuw wordt gebouwd, worden b.v. beerputten voorgeschreven, en de ge meente verbetert aan hare gebouwen de afloozing ook, door beerputten aan te leggen, zooals dat bij het raadhuis en het postkantoor ook is gebeurd. De heer t r ij k zegt, dat wei gekst wordt beerputten aan te leggen, maar de betrokkenen doen het niet altijd. Aan de Zusterschool is ook een verborgen riooltje naar de vaart gelegd; spr., die deze school heeft gebouwd, kreeg hier voor opdracht en deed het daarom. In den haak is het echter niet. Bij het in- specteeren worden deze dingen niet op gemerkt. De heer Van der Meer gelooft niet, dat het polderwater ongezond is, al vindt spr. het verbazend onsmakelijk, dat er privaten naast stoepen liggen. Overigens is spr. van meening, dat de Woningwet een „zotte wet" is. De heer B o n d a vestigt de aandacht op woningen, die onbewoonbaar moes ten worden verklaard. Spr. meent ook, dat er ten opzichte van den woning toestand véél te verbeteren valt, en begint men hieraan, dan steekt men zijn vinger in een wespennest. De Voorzitter noodigt den lieer Bonda uit de huizen aan te wijzen, diel onbewoonbaar zijn. Bij spr. is er nooit over geklaagd, noch zijn ooit opmerkin gen gemaakt. Bij klachten als door den heer Bonda geuit, moet men niet zeg gen, waarin het verkeerde bestaat. De gezondheidscommissie te Allen heeft in dertijd een plaatselijk onderzoek inge steld en slechts 2 huizen onbewoonbaar, gevonden. Deze twee huizen zijn ook on bewoonbaar verklaard. Men kan gauw; wat zeggen, 't komt in de courant en 't geeft dan den indruk, alsof hier zoo'n „rotte" toestand is. Spr. komt daartegen op. B. en W. zuilen nota nemen, van wat hier is opgemerkt en maatregelen ne men, als volgens wet en verordening! vereischt zijn. De heer Straathof vraagt, waarin die maatregelen zullen bestaan. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. een nader termijn zullen! voorschrijven, binnen welken beerputten en regenputten moeten zijn aangebracht. De heeren Straathof en De Jong zijn hiertegen; laatstgenoemde merkt op dat men toch ziet, dat geleidelijk wordt verbeterd. De discussies worden door den Voor zitter gesloten met de bemerking, dat de uitvoering der verordening tot de competentie van B. en W.behoort. Verslagen van de Commissies tot we ring van Schoolverzuim te Oud Ade en Oudewetering. De eerste commissie be hoefde niemand op te roepen, de twee de riep slechts drie personen op, zoo dat het ongeoorloofd schoolverzuim niet groot is. De ingekomen stukkeu worden voor kennisgeving aangenomen. Voor de benoeming van eene onderwij zeres aan de openbare school te Oude- wetering werden door B. en W. voor gedragen de dames: le. M. Ahlers, te Ammerzode; 2e. A. J. v. d. Veer, tijde lijk onderwijzeres te Hilversum3e. M. C. C. A. Schubert, te Klasenaveen. Met algemeene stemmen wordt be noemd mej. Ahlers en zulks met ingang van 1 Mei a.s. Goedgekeurd wordt eene af- en over schrijving op de begrooting 1910 ten be drage van f 619. Voorgelezen wordt daarna het bestek voor den bouw van een brugwachters- woning aan de Fransche brug. Dit be stek wordt goedgekeurd, nadat door den heer Strijk eenige bemerkingen zijn gemaakt, waarmede de vergadering zich kou vereenigen. Den heer Strijk wordt door den Voor zitter dank gebracht voor de moeite die hij zich getroostte in het nazien van het bestek Goedgekeurd wordt het kohier le kw. schoolgeld tot een bedrag van f206,60. Aan den heer H. G. Kuperus, onder wijzer aan de openbare school te Rijp- wetering, wordt wegens zijn benoeming te Sloterdijk, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend. De Voorzitter brengt daarna ter tafel een schrijven van de burgemees ters van Alfen, Aarlanderveen, en Ouds hoorn inzake electriciteitslevering aan de ze gemeente. Reeds vroeger was over deze zaak een en ander medegedeeld. In het uit voerig schrijven werden d# voordeden' van electriciteit voor de verlichting en de klein-industrie uiteengezet. Geen an der middel voor licht en kracht is voor een plattelandsgemeente zoo gemakke lijk over te brengen als electriciteit. Door een groot complex gemeenten kan de stroom geleverd worden tot een nieti veel hoogeren prijs dan in de steden. De opzet van Alfen is, dat iedere gemeente binnen eigen gebied, volle vrijheid van handelen heeft. Tegenover de Centrale treedt de gemeente als afneemster op tegenover de bewoners als leverancier., Elke gemeente heeft haar eigen verceel- net en voor de stroomlevering-haar eigen1 administratie. De directie stelt zich be schikbaar voor het geven van technische adviezen en er zal aan de Centrale be kwaam personeel voorhanden zijn om kleine herstellingen te verrichten. Eenl ondergrondsche telefoonverbinding zal worden aangelegd, zoodat inen dag en nacht met de Centrale in verbindinjgl is. Er zal onderscheid zijn in den prijs van den electrischen stroom, voor ver lichting, welker gebruik zich in de avond uren concentreert, en voor motoren voor kleine industrie, die den geheelen dag! stroom verbruiken. Motoren van groote capaciteit worden direct aan de Centrale aangesloten, omdat het aan en afzetteail ervan te veel het net zou schokken en( het tarief voor stroomverbruik er te laag) yoor is, dat er geen winst voor Alkema de jne.er op, over zou klijv&n, Like g#

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2