ai BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 416. Sfe Qoidóohz Sou/ïont Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vt cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiCngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Neen maar, die is goed. Toen Minister Heemskerk bij het optreden van zijn Kabinet 10 Maart 1908 de regeeringsverklaring had uit gebracht, kon men links hooren en le zen: „Moeten we daarvoor een rechtsch Kabinet hebben? Dat kan links ook wel." „Het Centrum" heeft nu de goede gedachte gehad, de Handelingen der Tweede Kamer eens na te pluizen en diepte daaruit navolgende woorden op, idoor mr. Drucker gesproken, naar aan leiding van de Regeeringsverklaring: Luister: „Ook onder de nieuw aangekondig de voorstellen ik laat nu groote vraagstukken voor een oogenblik ter zijde zijn er verscheidene, die aan vankelijk ook bij ons geen principieel bezwaar ontmoeten. En dat geldt zelfs voor wetsontwerpen, waarvan men op pervlakkig, op den schijn afgaande, misschien zou kunnen meenen, dat 't daarbij gold de uitwerking van meer speciaal van rechts uitgaande denkbeel den. ,Het su^bsidieeren van bij zondere scholen van middel- baarortderwijs is ook uit de lin kerzijde van deze Kamer reeds vroe ger verdedigd en de vorige Minister van Binnen!. Zaken had zich ten slotte bereid verklaard zelf daartoe het initia tief te nemen. Wat de openbare on- zedelijkheid betreft, ook mijne vrienden en ik meenen, dat deze zich in onze maatschappij vaak voordoet in een zoodanigen vorm, dat inderdaad een krachtige bestrijding door den wetgever zeer gewenscht en noodzake lijk is. Men kan natuurlijk over den in houd van dergelijke bepalingen van meening verschillen, maar principieel bezwaar is daartegen niet." Ziet ge wel, allemaal variaties op het themaDat kan links ook. Nu zit inderdaad links het denkend deel der natie, maar als 't er op aan komt, wordt er niet altijd diep nage dacht. Hoe anders te verklaren, dat juist de door mr. Drucker in principe geprezen ontwerpen links weinig of geen steun mochten ontvangen Op 29 April 1909 werd het ontwerp tot subsidieering van het bijzonder mid delbaar onderwijs in de Tweede Kamer aangenomen met stemmen van Rechts tegen Links. Slechts 8 van de Linkerzijde voegden zich bij Rechts. Op 16 Maart 1911 werd het ontwerp tot bestrijding der zedeloosheid in de Tweede Kamer aangenomen met de stemmen van Rechts tegen Links. Slechts 5 van de Linkerzijde voegden zich bij (Rechts. Neen maar, die is goed! Deze voorbeelden mogen leeren wat er te gelooven valt van het geschetter: i,Links kan dat ook." Nu zullen we geenszins beweren, dat de heeren van Links het niet kunnen. (Daarvoor zijn ze te gepatenteerd knap. 'Ze kunnen wel, als ze maar willen. In het niet-willen zijn ze echter ook ge patenteerd. 't Is werkelijk heel aardig van de hee ren, dit telkens zoo openhartig te too- nen. Qaat zoo voort, gaat zoo voort! In 1913 komt dat wel terecht. ALGEMEEN OVERZICHT. Dat ons volkje van waterratten nog verschillende menschen dwars zit, is de zer dagen weer gebleken in den Duitschen Rijksdag bij het debat over de uitgaven voor de Waterwegen. Hierbij diende de conserva tief Halm een bes.uit in dat tegen de con currentie is gericht, die, onder vreemde vlag, de Duitsche binnenscheepvaart aan gedaan wordt. De Duitsche schipper moet Zijn kinderen aan land laten, wegens den schooldwang, waardoor de concurrentie met buitenlandsche schippers en vooral )met Hollanders, die hun gezin aan boord hebben, zeer bemoeilijkt wordt. De vertegenwoordiger der tcgc ring ttoemt het aannemen van dit bg».uit be denkelijk, zelfs al zou de scheepvaart op de kanalen tot de kustvaart gerekend worden, die volgens de wet van 1881 uitsluitend Duitsche schippers is voor behouden. Volgens een in 1886, op grond van paragraaf II van bedoelde wet, uit gevaardigd Keizerlijk Besluit is den Ne- derlandschen schippers nml. een uitzon dering toegestaan. Een lid der linkerzijde sprak tegen het besluit, dat verworpen werd. De Veto wet zal de regeering in Engeland nog moei lijker oogenblikken bezorgen. Een unio nistisch blad zegt dat de regeering de ver wachting, dat zij de veto wet nog vóór de kroning zou klaarspelen, al heeft opge geven. Zij zal blij wezen, als het Lager huis er met Pinksteren mee gereed komt. Er zijn nu al 50 bladzijden met amende menten ingediend, en hoe de regeering de beraadslaging ook besnoeien wil, zij zal niet een debat over gewichtige voor stellen als het reefrendum en een veree- nigde zitting van de twee Huizen kunnen versmoren. Een heristzitting is nu waar schijnlijk. Dit alles volgens het unionis tische blad. De „Times" vertelt, dat de leiders der unionisten het eens zijn geworden over de groote lijnen van het wetsvoorstel be treffende de hervorming van het Hooger- huis. Het referendum zal er niet in op genomen worden. Het referendum voor stel van Lord Balfour, dat naar men weet, reeds in het Hoogerhuis is inge diend, geeft de oppositie voldoende gele genheid, .om zich over dit belangrijke punt van het unionistisch programma uit te laten. Ook met het Home-rule wetsontwerp is men klaar gekomen. De Ierenleider William Redmond heeft, even voordat hij met zijn mede-parlementslid Hazle- ton en nog een Ier naar Australië ver trok, gezegd, dat de hoofdlijnen van het wetsontwerp ter zake van Home Rule aan de leiders der Iersche partij waren voorgelegd en hun volle instemming had den verworven. Behalve die werkzaamheden wachtten den parlementsleden nog andere beraad slagingen over een wetsvoorstel vau zeer vèrstrekkenden aard. Door een twaalftal liberalen en arbei ders-afgevaardigden is een zedeloosheidwet ingediend, die mogelijk door de regee ring zal overgenomen worden. Voor degenen die zoo heftig, in en buiten onze Kamer, de wet op de ze deloosheid, dat prachtige stuk werk van onzen eminenten minister van justitie, hebben bestreden, is een lezing van dit ontwerp alleszins .aan te bevelen. De straffen, op de diverse overtredin gen gesteld, zijn veel krasser dan bij ons, met gevangenisstraffen (dus niet met boete af te koopen hechtenis) wordt ge balanceerd of het zoo niets is. Zoo behelst het o.a. over de onzedelij ke geschriften het volgende „Indien eenig persoon zal publiceeren, drukken, verspreiden, vertoonen, verkoo- pen, uitleenen, weggeven, posten, verzen den, te koop, ter leen of voor versprei ding aanbieden, of in zijn bezit zal heb ben om uit te geven, te drukken, ver spreiden, vertoonen, verkoopen, leenen, weggeven, posten, of verzenden, eenig „indecent matter", zal hij schuldig zijn aan wangedrag en strafbaar tot een boete van hoogstens f2400, subsidiair, of met verzwaring van hoogstens twee jaren ge vangenschap, of, indien behandeling, sum marily, door den politierechter, tot hoog stens f600 boete, te vervangen of te verzwaren door hoogstens zes maanden gevangenschap." In de toelichting van dit artikel wordt onder „incident matter" yerstaan: „Eenig gedrukt of geschreven ding, of eenige prent, teekening, fotografie, gra vure of een andere voorstelling, die is, of heeft op het couvert, op den kruis band of het omslag, waarin het wordt verzonden, eenig woord, merk, of teeken, dat onfatsoenlijk, onzedelijk, erg kwet send of vulgair is. Men ziet het, die bepalingen zijn lang niet voor de poes, en men kan dus eenigs zins begrijpen hoe ernstiger vergrijpen gestraft zullen worden. De opstand in Mexico wil nog maar steeds geen vordering teri goede maken. Uit New-York komt het bericht, dat de opstandelingen in Mexico blijkbaar een zorgvuldig voorbei e^d plan tie £ompagn§ volgen. Madero trekt thans zijn strijd krachten op ongeveer honderd mijlen ten Zuiden van El Paso bijeen. In de pro vincie Sonora schijnt de ellende groot te zijn, levensmiddelen zijn alleen tegen hen- gersnoodprijzen te verkrijgen. De lei ders der opstandelingen heoben door hun agenten te Washington doen verzekeren, dat zij den eigendom van alle vreemde lingen zullen beschermen en dat zij de mogelijk aangerichte schade zullen ver goeden. Een te San Antonio aangekomen Aine- rikaansch ambtenaar, die Mexico bezocht heeft, deelt mede aan de Amerikaansche bladen, dat president Diaz eenige weken geleden in de hoofdstad door een vijan dig gezinde menigte is uitgejouwd en met steenen geworpen. De menigte riep: „Leve Madero!" De censuur heeft me dedeelingen over deze betooging zorgvul dig onderdrukt. Een aantal lieden werd bij die gelegenheid gevangen genomen. Als dit bericht juist is, bewijst het ze ker dat de toestand in Mexico veel ern stiger is, dan wel wordt vermoed. De „Nevv-York Herald" weet mede te deelen, dat de financieele kringen in New-York trachten door te zetten, dat Limantour, de tegenwoordige minister van financiën, president van de repu bliek Mexico zal worden. Limantour zou, te New-York zijnde, zich van den steun der financiers hebben verzekerd. Waar schijnlijk zal de bedoeling wel zijn Li mantour op den voorgrond te schuiven, in geval van president Diaz. Wat aangaat het geschil tusschen Rusland en China verneemt de „Times" uit Peking: Het verzoeningsgezinde antwoord van China op de jongste Russische nota is Zaterdag overhandigd. De Chineezen ge looven, dat het antwoord een alleszins bevredigenden indruk zal maken op de Russische regeering. In China begrijpt men den oorlogszuchtigen toon van de pers niet, nu China zulk een verzoenings- gezinden geest aan den dag legt en terwijl de Russische regeering in een mededeeling aan de pers verklaard heeft, dat de mobilisatie van troepen in Toerke- stan niet tegen China gericht is. GEMENGD. De Tsaar van Rusland heeft, gelijk de „Agenzia Stefani" meldt, grootvorst Boris Wladimirovvitsj opgedragen in het voorjaar naar Rome te vertrekken om hem bij de jubileumfeesten te vertegen woordigen. Volgens de „Kölnische Zeitung" h'eeft de Tsaar een oekase betreffende liet aftreden van Stolypin onderteekend. Kokofsef, de minister van financiën, wordt minister-president. De toestand van aartshertogin Ste phanie van Oostenrijk is ernstiger ge worden. Keizer Frans Jozef wordt dage lijks meermalen op de hoogte gesteld van den toestand der lijderes. De groothertogelijke familie van Saksen-Weimar is vermeerderd door de geboorte van een dochter. De Fransche Kamer nam met 495 tegen 37 st. in zijn geheel het wetsont werp aan, betreffende de terugwerkende kracht van pensioenen voor spoorweg beambten. Het Fransche marinebestuur heeft in de afgeloopen 15 maanden 5 pant serschepen, een kruiser en 31 andere schepen, die te zamen 300 millioen fres. hebben gekost, voor 10 millioen ver kocht. Te Washington wordt verteld, dat? de Amerikaansche garnizoenen op de Filippijnen en Hawaï met 12,000 iman zullen worden versterkt. Te Athene zijn berichten ontvangen uit de Dardanellen dat het antd-Griek- sche boycot weer zeer scherp is gewor den. In een oproep tot de bevolking wor den de Ottomanen uitgenoodigd de Grieksche schepen te boycotten. Dezelf de berichten komen uit Broessa. Te Smirna verdedigt het comité het gebruik van de Grieksche werklieden bij het los sen der schepen. Ten gevolge van op roepen, welke door de Turksche bladen verspreid zijn, stroomt de Mohamme- daansche bevolking samen in de mos keeën en clubs, waar redenaars het stel selmatige anti-Orieksche boycot predi ken. De „Times" verneemt uit Buenos Ayres, dat Jara de dictator van Para guay de opstandelingen heeft versla gen en uiteengejaagd. De aanvoerder der jyBJWfKefttso; &ne^vel.de en hm aadsye voornaamste leiders werden gevangen genomen. Dictator Jara erkent overigens dat van zijn troepen vier hoofdofficieren en honderd soldaten omkwamen. Te Stockholm leveren van 1 Octo ber af de stedelijke electriciteittswer- ken in arbeiderswoningen electrisch licht tegen den vasten prijs van f 20 per jaar. Elke woning krijgt drie gloeilampjes met een lichtsterkte van 26 normaalkaarsen. Eenige eisch is, dat de woning overal voldoende licht ontvangt; overigens mag men de lampjes zooveel en zoolang laten branden als men wil. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is C. Roggeveen, ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Anna-Paulowna, benoemd tot ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te Spanbroek. is aan A. Korteweg te 's Gravenhage, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den polder Heenvliet, provincie Zuid- Holland; is D. H. van Zuijen benoemd tot bur gemeester van Breskens; is J. de Frijter benoemd tot burge meester van Zaamslag is aan E. L. baron van Hardenbroek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Rijswijk; is aan den tweeden adjunct-verificateur bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld H. D. Heukers, eervol ontslag verleend is aan C. J. H. van Eek te Tilburg, eervol ontslag verleend als technisch ambtenaar bij den Centralen Gezond heidsraad is aan dr. C. L. van den Broek, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school ie Assen zijn benoemd tot burgemeester van Roosendaal en Nispen A. L. G H. M. Coenen, tot burgemeester van Berkel C. Brenders, secretaris aldaar; tot burgemeester van Haaren C. A. Schijvens tot burgemeester van 's Gravendeel, D. Roodenburg Vermaat; tot burgemeester van Leerdam B. Tuk ker, secretaris aldaar; tot burgemeester van Ouder-Amstel Th. J. van Dam tot burgemeester van Haarlem jhr. mr. J. W. C. Boreel van Hogelanden tot burgemeester van Wieringerwaard K. Koster Hz. tot burgemeester van Waterlandkerkje A. M. Hendrikse', tot burgemeester van Zwartsluis W. van Eek, secretaris aldaar; tot burgemeester van Nederweert P. G. Hobus tot burgemeester van St. Geertruid A. D. A. Quaedvlieg, secretaris aldaar is benoemd tot hoofdcommies bij het bureau van den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht, de commies, W. G. de Bordes; tot adjunct-commies bij de topografi sche inrichting de le klerken F.A.J.Th. Smits en Ph. A. de Bordestot drukker le kl. bij die inrichting, de drukker 2e J. G. H. C. Vleugelstot graveur 2e kl. bij die inrichting, de graveurs 3e kl. G. Holzappel en J. W. Slieker; tot drukker 2e kl. bij die inrichting de drukkers 3e kl. J. Hess, M. Jansen, D. G. Schrijber, F. A. van Loon en J. J. van der Meer; is benoemd tot concierge bij de direc tie van de Rijkspostspaarbank W. G. ter Morshuizen, sergeant-majoor-schrijver bij de Permanente Militaire Spoorweg commissie; is benoemd tot hoofdcommies bij het departement van Oorlog de commies bij dat departement F. G. E. Franssentot adjunct-commies bij het departement?van Oorlog de eerste-klerken bij dat departe ment G. van den Heuvel, L. H. Luyen- dijk, J. Vennik en J. D. Peppel is aan den directeur van het telegraaf kantoor te Middenburg C. W. Laeyen- decker eervol ontslag verleend is benoemd tot amanuensis-concierge aan de Rijkslandbouwwinterschool te Veendani A. van Wering, aldaar; is bevorderd tot commies der tele grafie le kl. H. Barneveld, L. F. Witte, W. J. de Rapper, H. Jonxis, W. F. van den Berkhof, H. van den Heuvel, com mies der telegrafie 2e kl. ,tftt commies der posterijen ep .telegra fie 3e kl. J. ter Horst, C. Koen, cofenR mies der posterijen en telegrafie 4cj kl. is aan N. A. de Joncheeren, burge meester van Heerjansdam, toestemming verleend om tot 1 Juli 1911 te iDordreditJ te wonen. Eerste kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Maandag 3 April, des avonds te half negen uur. Mr. J. G. Patijn. Naar de „Rott." meldt, is de toestand! van mr. J. G. Patijn langzamerhand ach teruitgaande. De benauwdheden herhalen zich nu en dan. Doch niettegenstaande! deze benauwdheden is er geen pogen- blikkelijk gevaar. Rotterdamsche Padvinders. Te Rotterdam heeft zich georganiseerd het plaatselijk comité der vereeniging van Rotterdamsche Padvinders.Het dagelijksch bestuur zullen vormenMr. J. R. God- dard, voorzitter, C. R. H. Spoor, penning meester, dr. K. H. de Raai, secretaris en A. de Koe. Spoorwegpersoneel. Zondag is te Utrecht, in verband met de groote ontevredenheid over de nieuwe dienstvoorwaarden, een gecombineerde vergadering gehouden, van de besturen der categorische ambtenaarsvereenigingen der Staatsspoorwegen, waarin bleek dat men overtuigd was van de noodzakelijk heid tot samenwerking, Om hiertoe te geraken, werd staande de vergadering een commissie benoemd, welke op 30 April a.s. wederom te Utrecht zal bijeenkomen, ten einde de wijze van samenwerking nader te regelen. De landverhuizerskwestie. De „N.R.Ct.", schrijft: I Gelijk te verwachten viel, is bij. de vele eischen, die van de zijde van Duitsah- land ten aanzien van het la idverhuizers- verkeer worden gesteld, weder een nieu we eisch gekomen. Wij vernemen toch, dat aan de maatschappijen, die voor het vervoer van landverhuizers zorgen, do verplichting is opgelegd, telkens, vóór dat er een transport landverhuizers naar Bentheim zal worden gezonden, zich te vergewissen bij den landraad te Bent heim, of de doorvoer door Pruisen wordtï toegestaan. Ook indien de te vervoerea landverhuizers aan alle gestelde eischen voldoen, moet deze inlichting aan den! landraad worden gevraagd. De landraad te Bentheim moet dan eerst, voor hij de vraag zal beantwoorden, van de regee- ring te Berlijn toestemming verkrijgen, om de landverhuizers te laten passeeren. Of tusschen Bentheim en Berlijn deze aangelegenheid telegrafisch zal worden behandeld, of per brief, wist men ons niet mede te deelen. Men zal «iet ver vanj de waarheid af zijn, indien men veron derstelt, dat het verlof tot doorvoer met behulp van dezen nieuwen eisch niet al' te spoedig zal afkomen. j Overeenkomst met de H. E. S. M. In het complex van spoorlijnen, dat door de Hollandsche Electrische Spoor weg-Maatschappij in de Haarlemmer meer zal worden aangelegd, is ook op genomen een lijn AalsmeerAmstedam. Het voornemen bestaat, om het eindsta tion te bouwen aan den Amstelveenscheu| weg 'bij de Cellulaire Gevangenis te Amsterdam, welk station bestemd is te worden opgeheven, zoodra eventueel het zuidelijk station zal zijn gebouwd. Daar door de aan te leggen spoorbaan en de te maken kunstwerken ook eigendom men der gemeente Amsterdam moeten ingenomen worden, heeft de genoemde Mij. zich met B. en W. in verbinding ge steld, ten einde te vernemen, of de ge meente bereid is, dienaangaande eene regeling te treffen. Het resultaat van de onderhandelingen is geweest, dat de maa;schappij zich bereid heeft verklaard mcL de gemeente een overeeukomst aan te gaan, welke B. en W. thans aan den! ge neenteraad ter goedkeuring voorleg gen. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder wonen hedenavond het concert van de Wagner-Zangv.erceni- ging in het Gebouw te 's-Grav,enhage( bij. H. M. de Koningin heeft f75g;e- jgciionketi aan de .Vereeniging ttf $tei^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1