Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 14 Maart. Prof. Dr. J. M. van Bemmelen. Gisterenavond overleed in den ouder dom van ruim 80 jaren, na een kortstondig, doch smartelijk lijden de oud-hoo^leer- jar in de anorganische chemie aan de _eidsche universiteit Dr. J. M. v. Bem- nelen. Omtrent den ontslapene ktinlnen' de volgende levensbijzonderheden, worden medegedeeld. Jacob Maarten van Bemmelen, werd geboren den 3en November 1830, te Almeloo, waar zijn vader rector was aan de Latijnsche school. Na diens overlij den, reeds nog in hetzelfde jaar, kwam de jeugdige Jacob met zijne moeder naar Leiden, waar hij voorbereidend onder wijs genoot op de school, van meester van der Togt. In September 1847 werd hij student aan de Leidsche Hoogeschool, waar hij onderwijs genoot van de leeraren Kaiser, Rijke en Verdam, terwijl Prof. Kerckhoff te Groningen zijn leermeester was in de chemie. Hij promoveerde in October 1854 te Leiden, tot doctor in de wis- en natuurkunde op een academisch proef schrift getiteldde Cibotio Cumingii. Van 1852—60 was Van Bemmelen as sistent van prof. Kerckhoff aan het che misch laboratorium te Groningen en van 1856—64 leeraar, in de chemie en phy- sica aan de academie Minerva, benevens leeraar in de cliémie aan de Landbouw school aldaar. Daarna, van 186469 was hij directeur van de Rijks H. B. S., te Groningen en van 1869 tot 1874 Direc teur van de H. B. S. te Arnhem en mede directeur der Middelbare school voor meisjes. In Februari van laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot hoogleeraar in de anorganische chemie aan de Leid sche hoogeschool, welk ambt door hem werd aanvaard op 25 April d.a.v. met een academisch proefschrift over „De scheikunde als leer der stofwisseling". Sedert deed Prof. Van Bemmelen, tal van onderzoekingen, die vooral betref fen de samenstelling der alluviale gron den in Nederland, het absorptievermo gen van den bouwgrond, de structuur der Kolloïden en "het vraagstuk der onbe paalde verbindingen (absorptieverbin- dingen). Ook zijn geschriften behande len ineerendeels deze onderwerpen. Gedurende den leergang 188889 was Dr. Van B. rector-magnificus der Leidsche Universiteit. Hij was leermees ter o.a. van den te vroeg ontslapen Prof. jDr. Bakhuis Roosebaan, Dr. W. Stor tenbeker, Prof. Dr. F. Schreinemakers (zijn ambtsopvolger aan de Leidschen Universiteit), Dr. E. S. Klobbie en tal van andere philosofi en chemici van buiten gewone verdiensten. Het Genootschap „Mathesis Scientiarium jGenitrix" en de plaatselijke schoolcommissie hadden het voorrecht den overledene vele jaren als hun medelid tevens als voorzitter te mo gen begroeten. Het ridderkruis van den •Nederl. Leeuw sierde zijn borst, tevens was hij lid en eerelid van tal van binnen- en buitenlandsche genootschappen. Ter gelegenheid van zijn 80sten ver jaardag op 3 November des vorigen jaars, werd hem als hulde een gedenk boek aangeboden, bevattende ruim een 60-tal verhandelingen van de,voornaam ste chemische beroemdheden in Europa en Noord-Amerika. Bij Koninklijk besluit van 1 Februari is de eerepenning voor verdiensten jegens 's Rijks museum, in zilver, toegekend aan jhr. W. C. van Heurn, alhier. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 13 dezer is, met ingang van 13 dezer, benoemd tot amanuensis Iste klasse bij 's Rijks Ethnografisch Museum alhier, H. C. A. van Duuren, thans bediende (schrijver) met den personeelen titel van amanuensis bij dat museum. De Sergeant-majoor administrateur 1. J. Demenint van het 3e Bataljon, 4e Regiment Infanterie te Gouda wordt op 15 Maart a.s. op verzoek overgeplaatst bij het 4e Bataljon van het korps alhier. De timmerlieden en Modelmakers- vereeniging schonk uit hare kas aan de Ver. Schoolkindervoeding f 7.50. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur 's avonds, St. Jo- seph-GezelIen Vereeniging, Rapenburg 52, Geloof en Wetenschap. Spreker Pa ter J. van Well.S. J., Onderwerp: Het kind en de Literatuur. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. .81/2 Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaaron derwerp De Passie O. H. Vertoond zul len worden platen van de passiespelen te Oberammergau. Toegang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, Ó.F.M. HAZERSWOUDE. Bij beschikking van den minister van Oorlog is aan de moeder van den milicien J. Straven van het 4e Regiment-Infanterie vergoeding in gevolge art. U3bis der Militiewet toe gekend tot een bedrag van f 0.60 per dag. KATWIJK AAN ZEE. Voor de visch, hier aangebracht, werd besteedgriet 40 —60 ct., tong 20—35—50 ct., per stuk schol f7, braad f3,50, schar 2.75 per mand. NIEUW VEEN. Op Vrijdag 17 Maart 1911 des avonds te half acht uur zal de R. K. Kiesvereeniging alhier ten huize van den heer M. Erkelens haar jaarvergade ring houden. Aan de orde komen o.a. 1 de verslagen over 1910 en verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieken aftreding de heeren A. Akerboom, Th. E.* Copray en K. van Rijn. De alleen wonende J. Versluis alhier is gisterenmorgen vermoedelijk door een beroerte getroffen en ten zijnen huize plotseling overleden, TER AAR. Uit het 9de jaarverslag; der gezondheidscommissie zetelend te Bodegraven, blijkt o.a. het volgende. De bijdrage der 18 gemeenten, waarvoor de commissie is ingesteld, is voor 1911 geraamd op f 1548,431/2- Over den toestand van het water rap porteerde de subcommissie voor het plaatsbezoek„wat betreft het? opknap pen der slooten... handelt men te Ter Aar alsof er geen Gezondheidscommissie be staat." Aan het gemeentebestuur werd geadviseerd tot onbewoonbaarverklaring van 8 perceeien. Aan 86 werd verbete ring noodig geacht. Aan 53 werd deze aangebracht. Doch 33 eigenaren bleven hierin nalatig. Het bestuur van den R. K. school heeft onmiddellijk aan den wensch der commissie voldaan door de vroe ger met koolasch bedekte speelplaats met grind te bestrooien. Gevallen van besmettelijke ziekten hebben zich in Ter Aar niet voorgedaan. In den loop des jaars is door het gemeentebestuur een ziekenbarak gesticht in de nabijheid van het gemeentehuis. De vaststelling van eene meikverordening werd voor deze gemeente niet van belang geacht, omdat alhier geen handel in melk bestaat. VOORSCHOTEN. Donderdag 16 Maart, 's avonds te 8 uur, zal de afd. Voor schoten ter bevordering van de bloem bollen-cultuur in het café „Sport" van den heer H. Visser, een algemeene ver gadering houden, waarin o.m. zal be sproken wordenhet houden van een groene bollenveiling. De St. Barbara vereeniging onder- afd. van den Ned. R.-K. Volksbond, zal Zondag 19 Maart, 's avonds te half negen uur haar Jaarvergadering houden. Aan de orde is: Jaarverslag van den lsten secretaris; Rekening en verantwoording van den penningmèester; bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de heeren Th. Bergman, le secretaris en J. Romijn, commissaris. Op deze vergadering zal een gratis verloting worden gehouden van religieuse voorwerpen. Donatrices worden tevens verwacht. WARMOND. Woensdag 15 Maart a.s. hoopt Arie Cozijn, molenaar alhier, wel bekend bij visschers en sportlui, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als molenaar werd aangesteld. WASSENAAR. De Raad dezer ge meente is bijeengeroepen tegen Woens dag des voormiddags te half elf. Be handeld worden 1. Ingekomen stukken. 2. Regeling Lager Onderwijs met den Haag. 3. Kohier Hondenbelasting 1911. 4. Vaststelling instructie van den secre taris. 5. Vaststelling der jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie. 6. Eenige af- en overschrijvingen. Tot ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer C. M. van Vessem te den Haag. ZOETERMEER. Op de alhier gehou den Provinciale Stierenkeuring werden de volgende bekroningen toegekend No. 1. Een 5-jarige stier, genaamd August, van de fokvereeniging „Zoeter- meers Begin", f 100. No. 2. Een 3-jarige stier van J. de Raad te Waddingsveen f 100. No. 4. Een 2-jarige stier van C. Leg- raaun, te Blijswijk f 100. No. 11. Een 1-jarige stier van M. Hei koop te Waddingsveen f 40. No. 24. Een 1-jarige stier van C. Oudijk te Waddingsveen f 40. No. 15. Een 1-jarige stier, van A, Bree- dijk, te Waddingsveen f 20. No. 23. Een 1-jarige stier van C. Oudijk te Waddingsveen f 20. GEWESTELIJK GEMENGD. Mond- en klauwzeer. Men meldt ons uitZoeterwoude: Als vervolg op het bericht van Zater dag, dat zich onder den veestapel van den landbouwer J. van Leeuwen in de Weipoort alhier vermoedelijk een geval van mond- en klauwzeer voordeed, doch waarvan volgens deskundigen de ken merken niet juist aanwezig waren, is nu door den district-veearts geconstateerd dat het dier door de zoo gevreesde ziekte niet was aangetast. De vergiftiging te Haarlemmermeer. De verdachte van Exter blijft nog steeds ontkennen. Vrouw Hoogerhout, die te Amsterdam werd aangehouden, is op last van de justutie gisternamiddag naar Haar lem overgebracht en in het huis van be waring opgesloten. Land- en Tuinbouw. Landbouw-Huishoudschool voor meisjes. Wij ontvingen het prospectus van de Landbouw-Huishoudschool voor meisjes uit den boerenstand, welke school binnen kort te Lierop bij Helmond wordt ge opend. Het doel der school is:* onze boeren meisjes in alles een haar passende op voeding te geven en haar le vormen tot godsdienstige, huiselijke en werkzame moeders, huisvrouwen, boerinnen. De leerlingen verblijven overdag in de school met bijbehoorende gebouwen, terwijl haar nachtverblijf is in het St. Henricus- Gesticht. In het woonhuis is alles eenvoudig, doch netjes ingericht. De boerderij met stallen is volgens de laatste en beproefde voorschriften van deskundigen. En in woonhuis èn op de boerderij is er naar gestreefd, een navolgbaar voorbeeld te geven. Met de lessen in land- en tuinbouw zijn belast daarvoor geëxamineerde on derwijzers; de onderrichtingen omtrent huishouden, ziekenverpleging enz. wor den gegeven door daarvoor gediplomeer de Zusters der Goddelijke Voorzienig heid, terwijl de godsdienstige leiding be rust bij den Pastoor der parochie. De theoretische lessen worden ge steund door en toegepast in practische oefeningen en werkzaamheden, die-om de vier weken verwisseld worden, zoo dat de leerlingen in groepen verdeeld zijn, als: le. Keuken; 2e. Kamers en Handwerk; 3e. Wasch en strijken; 4e. Boerderij en tuin. Het leerplan, dat berekend is voor den leertijd van één jaar, omvat alle vakken, die voor de toekomstige boerin van be lang kunnen worden geacht; slechts dat gene wordt onderwezen, wat de meisjes in huis of op de boerderij te pas kan komen. Mocht het noodig pf nuttig blijken, dan zal later een tweede leerjaar worden gehouden b.v. tot onderricht in de ge- heele zuivelbereiding. Verder ligt in het plan: a. Aan iedere leerlinge een tuintje ter verzorging te geven, waarin vooral goedkoope en over blijvende bloemen gekweekt wordenb. Iedere leerlinge eens in 't jaar een familie feest te laten houden, waarvoor zij zelve alles zooveel mogelijk moet gereed maken en rangschikken, en c. Een paar kleine meisjes (bestedelingen) op te nemen en te laten verzorgen, die zullen zijn als de kleine kinderen van het groote huis gezin. Het Wisselbedrijf bij de Vischteelt. Hierover schrijft de heer Pennekamp in het „Tijdschrift der Ned. Heidemaat schappij" o.m. het volgende: Is vruchtwisseling in 't landbouwbe drijf reeds lang een gebiedende eisch des tijds geworden, ook voor een ratio- neele vischteelt, waarbij 't bedrijf zoo intensief mogelijk moet zijn, zal in de naaste toekomst het wisselbedrijf niet gemist kunnen worden. Nu zou men wellicht geneigd zijn te denken, dat een afwisselende cultuur van visch en landbouwgewassen iets in, dat zich eerst in den allerlaatste tijd baan gebroken he'eft. Dit is echter niet het geval. Reeds jaren geleden werd dit systeem op de groote dominale landgoe deren in Silezië en Bohemen toegepast. Men treft daar op zwaren, vruchtbaen bodem vijvers aan, die van 50 tot 700 H.A. oppervlakte beslaan. Deze vijvers nu worden al sedert jaren afwisselend voor vischcultuur en landbouw gebezigd in dier voege dat men ze met ^oog op de tijdruimte, noodig voor 't aanstuwen of droogleggen, drie jaren onafgebroken onder water laat staan om ze dan de vol gende drie jaren weer voor de cultuur van landbouwgewassen te bezigen. Bij het expioiteeren voor de vischteelt wordt zoo'n vijver 't eprste jaar bevolkt met eenjarige karpers en eenjarige zeelt, waarvan op 't eind van 't derde jaar marktwaardige visschen worden verkre gen. Na de afvissching wordt de vijverbo dem weer geploegd, grondig drooggelegd bemest en voorbereid voor de cultuur van allerhande landbouwgewassen (in den regel haver), 't tweede jaar weer halmgewassen (rogge, tarwe, gerst) en 't derde jaar hakvruchten (aardappelen, sui kerbieten, erwten, boonen etc.) ofgroen- voedergewassen. Maar ook in onze koloniën, met name op Java, heeft de inlandsche bevolking reeds sedert een halve eeuw een afwisse lende cultuur gedreven van rijst en visch. Daar in de keerkringsgewesten een eigen lijke rustperiode ontbreekt, is het onder gunstige omstandigheden mogelijk, in één jaar tijds tweemaal een hoofdgewas te verbouwen. De rijst heeft pl.m. zes maan den noodig om zich te ontwikkelen en tot rijpheid te komen. Aangezien de rijst- plant gedurende de eerste maanden voor haar ontwikkeling zeer veel water behoeft wordt de cultuur gedreven in daarvoor opzettelijk ingerichte bevloeiingsvelden (sawahs.) In sommige streken, vooral daar, waar met het oog op het droge jaargetijde het noodige water voor de bevloeiing ontbreekt, wordt als tweede gewas mais tabak of Spaansche peper verbouwd. Overal echter, waar over voldoende wa ter beschikt kan worden, wordt de sawah na den rijstoogst gebruikt als vischvijver en zulks met uitstekend gevolg. In de verslagen, die op deze teelt betrekking hebben, wordt o.m. ook met veel lof ge waagd van de gunstige werking die een dergelijke wijze van bodemcultuur op de structuur van den grond uitoefent. Rechtszaken. Zuid-Hollandsche Heeren „Sociëteit". Voor de zooveelste maal werd gisteren voor de Haagsche rechtbank behandeld de zaak der Z.-H. H. S., reeds sedert 1908 in verschillende instantiën berecht, grillen) Ephraim Cpjitent, 28 koop man te Amsterdam, was met twee andere „bestuursleden" S. B. en A. E. veroor deeld tot twee maanden hechtenis en van dat vonnis was C. heden in verzet gekomen. Hem was ten laste gelegd, dat hij tusschen 15 Juni en 15 September 1908 in een perceel aan den Geverts Deynootweg te Scheveningen en tusschen 15 September en 15 November 1908 in een perceel in de Gortstraat, in vereeni ging met B. en C. had gehouden een voor het publiek toegankelijk huis van hazardspel, waarin rodet en roulette werd gespeeld, zijnde hazardspelen. De zaak is overbekend en ook gisteren liep het weer over de kwestie of men met eene werkelijke of een gefingeerde Sociëteit te doen had gehad; m. a. w. of de speelgelegenheden voor het publiek toegankelijk waren. Een aantal getuigen werden gehoord, die inlichtingen gaven omtrent bestuur, lidmaatschap en intro ductie tot de „Sociëteit" en die als hun indruk te kennen gaven, dat men met een werkelijke Sociëteit te doen had. Subst.-Off. v. Justitie mr. van Geuns meende, dat naar zijne overtuiging het vonnis juist is gewezen en vorderde dus bevestignig. De verdediger, mr. Adolf Perel, uit Amsterdam, ontveinsde zich de moeilijk heid niet de rechtbank tot eene andere opinie te brengen, waar de Hooge Raad ten aanzien van S. B. en A. E. in hoogste instantie reeds uitspraak heeft gedaan en de cassatiemiddelen heeft verwor pen. Pleiter ging vervolgens den loop dezer zaak in de verschille.iJe stadia 11a en stelde deze twee vragen: hield bekl. een huis van hazardspel enwas de in richting voor het publiek toegankelijk. Verschillende feiten bewijzen volgens pleiter, dat men hier te doen heeft met een werkelijke sociëteit, al werden er wel eens informaliteiten gepleegd. Uitvoerig betoogde pleiter ,dat ove rigens aan de formaliteiten streng de hand werden gehouden dat men vrijwil lig tot het spel overging en er niet toii spelen gedwongen werd, en dat de speel zalen en de zaal waar café chantant etc. gegeven werd, gescheiden waren. Plei ter meende, aangetoond te hebben dat de lokalen van de Z.-H. H. S. niet wa ren een voor het publiek toegankelijk huis, en daarmede vervalt ook de subsi diaire tenlaste legging. Pleiter vleit zich dat de gebleken feiten de rechtbank zul len leiden tot herziening van haar von nis en tot vrijspraak. Beleediging. Voor den Hoogen Raad werd gisteren behandeld de zaak H. A. van D, notaris en uitgever te Hulst, door het gerechts hof te 's Gravenhage wegens eenvoudi ge beleediging in zijn blad „De Volks wil", van pastoor Schels, te St. Jansteen. veroordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis. De requirant had twee me- moriën van cassatie ingediend, van wel ke echter de tweede als te laat ingediend buiten beschouwing moest blijven. In de eerste memorie voerde hij aan lo. dat het hof verzuimd had een onderzoek in te stellen naar den .meineed van den klager, als get. in een andere strafzaak. 2e. dat in de dagvaarding de ingediende klacht in andere bewoordingen was weergegeven dan in de oorspronkelijke klacht3e. dat geschonden was art. 4 der Grondwet, dat ieder het recht waar borgt om zijn goeden naam te verdedi gen dat artikel 7 der Grondwet, behel zend het beginsel van de ^rijheid van drukpers, evenzeer was gesoionden. Advocaat-generaal, Mr. van Hangest, baron d'Yvoy, achtte al deze bewerin gen ongegrond. Een onderzoek naar mei need kan slechts worden bevolen indien deze ter terechtzitting plaats heeft; in de dagvaarding was de klacht door het wegvallen van een paar woorden niet van karakter veranderden de Grond wet geeft niemand het recht vrijelijk be- leedigingeo te uiten. Geconcludeerd werd dus tot verwer ping. Uitspraak 10 April. Kerknieuws, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Uitgeest den WelEerw. heer J. J. Oudewater en tot Pastoor te Wormerveer den Wel eerw. heer J. J. Rombouts, die kapelaan was te Watergraafsmeer. In het Sint Antoniusgesticht te Utrecht is Zondagmorgen overleden de WelEerw. Zeergel. Heer H. J. A. Garrels, leeraar aan het seminarie te Kuilenburg. De overledene was slechts 29 jaren oud en werd in 1907 priester gewijd. De begra fenis zal plaats hebben te Groningen. Door de zorgen van den weleerw. heer A. A. Suys, kapelaan te Waalwijk, is tot stand gekomen eene „Heilig Land-Stich ting", welker statuten dezer dagen wer den goedgekeurd door Z. D. H. den Bisschop van den Bosch. Het bestuur der stichting wordt ge vormd door de heeren Ernest Laane te Bergen op Zoom, Notaris P. W. Maas te Tilburg, waarnemend secretaris, J. H. M. Cramer te 's Bosch, F. J. M. A. Reekers, te Amsterdam, F. C. J. A. M. baron van Lamsweerde, te Wester Meer- wijk (gem. Groesbeek), P. F. Bergmans te Tilburg, W. J4. Rikkers te Hilversum, De weleerw. heer kapelaan Suys is door Mgr .benoemd tot adviseur der Stichting, met den titel van „vicaris." De Franc'scanerorde telt op het oogen- bUk (volgens de Acta .Q. HL vYAS, Maart 1911) 1670/ leden. Het aantal1 priesters bedraagt 8653, dat der gees telijke broeders 2465. De orde der Cla rissen telt 9834, de regulieuze derde or de van St. Franciscus 45135 en de we reldlijke derde orde 1514875 leden. Een treffende ontdekking. Naar aan de „Germania" uit Rome wordt gemeld, is te Cerreto Sannita (in de Campagna) het lichaam van den voor 17 jaren afgestorven bisschop Sodo in' ongeschonden staat, zonder cenig tee- ken van ontbinding, weer gevonden. De geneesheeren staan voor een raad sel. De bevolking begint reeds pelgrims tochten te houden naar het graf van denf bisschop, die gedurende zijn leven als een groot weldoener der nienschen be kend stond. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Donder dag 16 Maart 1911, des namiddags te vier uren. Te behandelen onderwerp: Voorstel tot het aangaan van een 4% geldleening, groot f 2.000.000 Onderwijs. Nuttige handwerken. 's-GRAVENHAGE, Geëxamineerd 15, geslaagd 14, de dames P. H. S. des Bou- vrie en A. M. Wolft, van Amsterdam H. de Zwaan van Den Haag; C. C. E. O. Dutre en A, P. C. van Eyk, te Gouda; M. Kapteyn den Boumeester, M. P. Sluit, C. G. van Keulen en G. Olievier, van Leiden; C. Luyt. T. P. Vermeer, J. Paling, E. M. Henkes en A. H. van der Staay, te Rotterdam. Aanbestedingen. LISSE. De uitslag van de gehouden aanbe steding van het schilderen der gebouwen van de Gasfabriek is als volgt J. Hemelman f709 J. J. Zandvliet f580 G Slegtkamp f525 A. van der Zaal f483.90. Het -.w' - n laagsten inschrijver geguru Faillissementen. Uitgesproken: C. de Rade, koopman, te Almkerk. Curatormr. C. M. van Leeuwen. B. H. de Vries, schipper, te Werkendam. Cura tor mr. J. B. J. Timmermans, te Waalwijk. B. Kneppers, broodbezorger, te Sloten (N.-H.) Curatormr. F. van Leer. W. C. van de Corput, ambtenaar Holl. IJz. Spw, Mij., te Am sterdam Curator als voren. Mej. G. M. Buijs man, laatstelijk wonende le Amsterdam Cura or als voren. A. N. Landman, te's-Gravenhage. Curator mr, H. A. H. Canter Cremers. H: Kautz, winkelierster te 's-Gravenhage Curator, mr. 1. Sj. Genbrandy. C. P. van den Berg. boekhandelaar, te Voorburg. Curator mr. J. F Hij mans. Opgeheven: A. F. Timmermans en F. W. Verschuur, beiden Den Haag. Geëindigd: A. J. Bloemendaal, bakker en winkelier, te üiepenheim. P. Ou', te Naaiden H. O. R. H. Kohier. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 14 Maart. hi behandeling komt de suppletoire Landbouwbegrooting, betreffende uitbrei ding der Rijks hoogere land-, tuin en boschbouwschool te Wageningen en ver vanging der Rijkslandbouwschool aldaar door twee zelfstandige middelbare land bouwscholen, waarvan de Nederlandsche te vestigen te Groningen en de koloniale te Deventer. De heer v. Lynden van Sanden- burg betoogde de wenschelijkheid om de hoogere land-, tuin- en boschbouw school te vestigen in een academiestad. Verbinding der school aan eene universi teit, en wel aan eene, welke liefst in het centrum des lands gevestigd is, zal de beste waarborgen opleveren voor goed Hooger Landbouwonderwijs. Overigens had deze zaak niet bij sup pletoire begrooting moeten geregeld wor den, maar bij afzonderlijk wetsontwerp. Eerst behoort principieel uitgemaakt té worden of deze zaak bij wet of bij be- grootingspost moet worden beslist. Daar na wil spr. gaarne gelden voor de be oogde reorganisatie toestaan. De heer de Beaufort beaamde deze laatste bezwaren van den heer van Lyn den van Sandenburg, maar daarover zoül, hij heenstappen omdat zijji hoofdbezwaar' geldt het voornemen om. de Hoogere' Landbouwschool zelf in Wageningen te laten voortbestaan. Om die reden zal hij tegenstemmen. Een Hoogeschool tocby* in een stadje met 10.000 inwoners, oor deelt spr. iets belachelijks. Voorloopig' zou spreker de koloniale afdeeling tef Wageningen willen laten. Tegen Grcfö ningen als plaats van vestiging der twee-? de middelbare school had spr. geen be-„ zwaar. Het amendement-de Stuers, dat de Regeering de plaats van vestiging nader wil laten onderzoeken, bestreed spr. omdat alsdan te veel aan de Regee ring wordt overgelaten ten aanzien dei* keuze van de vestigingsplaats. B De heer Bos ondersteunde het vestté gen der middelbare landbouwschool té( Groningen, waar zij volkomen tot bloei zal kunnen komen. Wat nu de reorganisatieplannen zelvéj betreft, had spreker geen bezwaar, dat Wageningen ook in de toekomst word<$ een hoogere vakschool, maar wèl datT het aldaar gegeven onderwijs dan oo$ verder zou beschouwd worden als het} type van ons hooger landbouwonderwijs Ten slotte wees spreker er oj> daf Utrecht, waar men thans zoo gestek^. blijkt op het bezit van de Hoogjerel laffdboiiyvscjiopl, .te .men aoeü

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2