14 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang» Na. 437. 9e Sou/tont Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Berner Conventie. Zooals men weet werd de vorige week !door de Tweede Kamer zonder stem- ;ming besloten, dat Nederland zal toetre den tot de Berner Conventie een be sluit, dat stellig ook door de Eerste Ka mer zal worden genomen. Zoodra zulks zal geschied zijn en de Koningin het Jdaartoe strekkende wetsontwerp van Haar handteekening zal hebben voorzien, kan uitgewischt worden het smaadwoord, dat er een artistieke roofstaat ligt tusschen 'de Dollard en de Schelde. Men zal dan immers niet langer klakkeloos en straffe loos kunnen vertalen, nadrukken of na tmaken wat in het buitenland op het ge bied van kunst verschijnt. Wederkeerig mag men ginds zulks ook niet doen ten onzen nadeele: over en weer moet voor taan aan uitgevers en kunstenaars verlof tot reproductie worden gevraagd, welk verlof natuurlijk eerst tegen „idem zoo veel" zal worden verkregen. Hoe noodzakelijk deze beteugeling is van den artistieken en literairen roof-, zucht, bleek nog dezer dagen uit een: polemiek in de bladen tusschen een paar vertegenwoordigers van tooneelgezel- schappen, bij welke pennestrijd bleek, 'dat men eenvoudig gansche tooneelstuk- ken vertaalt" en hier te lande opvlCwert, 'zonder den schrijver ook maar een pen ding toe te kennen. Er wordt soms wel onderhandeld met de buitenlandsche auteurs, maar terwijl dan het eene too- neelgezelschap het vertaalrecht koopt, gaat een ander gauw kosteloos aan het vertalen en is dan nog soms met de op voering het betalende gezelschap voor. Dergelijken practijken, die zoowaar soms nog worden goedgepraat ook, moet inderdaad den Icop worden ingedrukt. Onze goede naam staat daarbij op het spel. En zulks te meer ,wijl de benadeel de buitenlanders in den regel flink de pen kunnen hanteereii en ons aan de kaak stellen een spelletje, waaraan ook benadeelde Nederlandsche schrijvers wel medededen. Maar al bestonden al deze bezwaren rtiet, dan nóg zouden we vóór aanslui ting bij de Berner Conventie wezen, wijl zulks immers eenvoudig is een kwes tie van „mijn en dijn", evenals zulks met het octrooirecht het geval is. Wie iets. schrijft, u/'tvindt, componeert, schildert of beeldhouwt, stelt dit natuurlijk gaar ne ter beschikking tot genot van het! publiek, maar hij geeft daarmee geens zins zijn rechten prijs op het werk van zijn handen en hoofd allerminst wan neer met die rechten tevens levensvoor waarden gepaard gaan. En dan is aan de inperking der ver- taahvoede nog dit moreele voordeel ver bonden, dat menig prul wel onvertaald zal blijven, wijl 't niet zeker is of de kos ten er uit zullen komen. Het literair en naar wij hopen ook het zedelijk peil der boekenmarkt kan hierdoor worden verhoogd een resultaat., hetwelk ieder blad, dat zichzelf respecteert, zal toe juichen, al moiet het daardoor zelf wat meer voor zijn feuilletons betalen. Het Kamervotum doet ons dan ook genoegen, terwijl het ons geenszins ver baast, dat de blezwaren door een paar afgevaardigden geopperd te weinig steekhoudend bleken, om er een stem ming aan te durven wagen. V Aan wien ook de schuld Dr. Nolens heeft er laatst in de „N. (Venl. Crt." op gewezen, dat de Raad van State de indiening van wetsontwer pen kan vertragen. Dit schijnt bij de invaliditeit*- en ouder- do nsVerzekering inderdaad het geval te zijn. Mogen wij toch het Kamerlid van der Molen gelooven, die gisteravond te Am sterdam sprak, dan is sedert November het invaliditeits-ontwerp bij den Raad van State in onderzoek; maanden dus, terwiji de n< j -i'iewet met een memorie van to-! Min n 98 bladz. in vier weken werd u. Geen wonder, dat de neer van der Molen met een dergelijken gang van zaken niet tevreden is. Wij herinneren c dat ender het Mi ni >.erie-Kuyper iets dergelijks gebeurde. Ook toen vertraagde de Raad van State Öe indiening der sociale .wetsontwerpen. 1 't Schijnt, dat een rechtsch Kabinet met allerlei teleurstellingen kampen moet. Ondertusschen is het goed de kiezers tijdig opmerkzaam te maken, aan wien ook de schuld, wanneer eventueel de sociale verzekeringen vóór 1913 het Staatsblad niet bereiken. ALGEMEEN OVERZICHT. Meer en meer begint te blijken dat de kwestie tusschen Rusland en China in een critiek stadium geraakt is. De Petersburgsche correspondenten der bladen melden dan ook, dat de nota van China aan Rusland nopens het verdrag van Februari 1881 in de kringen der Russische regeering een zeer ongunsti- gen indruk heeft gemaakt, omdat China erin schijnt terug te keeren tot* zijn vroe gere standpunt en zijn verzoenende hou ding weer laat varen. Volgens een telegram aan de Morning Post, heeft het Russische ministerie van buitenlandsche zaken over de zaak een mededeeling aan de pers verstrekt, waar in zij het misnoegen van de Russisdhe regeering over die nota sterk uitspreekt. De „Nowoje Wremja" trekt weer geducht van leer. Het blad verklaart, dat verdere onderhandelingen met China nutteloos zijn en dat een „ul timatum" gezonden moet worden. Rus land, dat eenmaal zijn eisohen heeft ge steld, moet ter wille van de nationale waardigheid zorgen, dat deze eisoheni worden vervuld. 'Een telegram uit Charbin aan hetzelf de blad zegt, dat de Chineesohe auto riteiten in Mongolië last hebben gekre gen van de regeering te Peking, om eenf oorlogzuchtige stemming onder 't volk te verwekken en het aan te zetten helt land te verdedigen. Ook de „Observer" verneemt, uit St. Petersburg, dat het Russisqh-Chineesch gesohil een dreigende wending aange nomen heeft, daar het ministerie van bui tenlandsche zakeii te Peking definitief zou hebben geweigerd, de Russische eisohen betreffende de nieuwe consula ten in te willigen. En ten slotte meldt de ,',Retsj" nog, dat de Russische en andere buitenland sche- kooplieden klagen over de moei lijkheden, die door de Chineesche auto riteiten worden gemaakt. Naar 't schijnt worden de soldaten in de dOrpen van' wapens voorzien. In het oosten Vanf Mandsjoerije verschijnen vele roovers- benden. Er loopen geruchten dat de re geering den haat tegen de Eurqpeaneni aanwakkert. Bij Zizikar zouden 150000 man Chineesohe troepen pnder de wa penen staan. Er worden schietoefenin gen en manoeuvres in het sigjnaleereni gehouden. Er heerscht een groote op schudding onder de bevolking, evenals in 1900. Vele Chineezen verlaten Wla- diwostok. In het verre oosten beschouwt men den toestand als zeer critiekl Dat men, ofschoon een grooten mond hebbend om het een en ander af te brer ken, de handen akelig verkeerd kan heb ben staan, als het erop aankomt, posi tief werk te verrichten, is bij de laat ste ministerwisseling in Frankrijk weer eens gebleken, waar men met den Kabinetsbreker Malvy leelijk in z'n maag zit. Eerst zou hij onder-minister wor den voor eeredienst, maar al spoedig zag men in dat zulk een dwaasheid onbe staanbaar was. Men heeft hem nu belast met het gevangeniswezen en het onder^ zoek van de stukken der candidaatkan- tonrechters. Echter geeft dit geen werk genoeg voor een baantje van fr. 30.000. Men wil hem dus wat meer werk verr schaffen. Monis heeft n.l. uitgedacht, dat lieden, die voor den eersten keer tot vangenisstraf veroordeeld worden, niet op de gewenschte wijze behandeld wor den. Een man heeft gestolen, aldus Mo,- nis. Men zet hem achter slot eji gren del op het oogenblik dat hij den laatsten stuiver van het gestolen geld uitgjeeft. Men veroordeelt hem. En met welk re sultaat? De dief, die mogelijk gehoor1 heeft gegeven aan een opwelling, die hij betreurt, ziet zich veroordeeld tot een strenge straf, Hij is bovendien bui ten staat, dengene, dien hij bestoleni heeft, schadeloos te stellen. Voor zes maanden, een jaar of langer zelfs, leeft hij op kosten van den staat. Daar komen dan nog de kosten van het geding bij. De l/eideude gedaqhte vaa jiet stelsel moet worden het slachtoffer scha deloos te stellen. De rechtbank zal de toegebrachte schade schatten en de op te leggen straf zal afhangen van de schade, die vergoed moet worden. Gij hebt duizend gulden gestolen uit de kas van uw patroon. Zoolang als dat noodig zal blijken, wordt ge aan het werk gezet in een gevangenis of in ee:i strafkolonie. Ge zult hetzelfde loon ver dienen als een gewone arbeider, maar ge ziet er geen cent van. We zullen uw verdiensten gebruiken in de eerste plaats om het gestolene weer terug te betelen, in de tweede plaats om de kosten der justitie te dekken en in de derde plaats ter bestrijding van uw levensonderhoud, die de staat u op zoo edelmoedige wij ze heeft voorgeschoten. Het zal den heer Malvy hoofdbrekens kosten, om dit stelsel om gevangenen te behandelen, door te voeren, plaagt hij, dan zal niemand beweren, dat hij zijn 30.000 frs. 's jaars aan niets an ders dan aan een politiek fortuintje te danken heeft. Iemand, die een moord be gaan Ijeeft, de geleden schade te laten herstellen en bovendien de kosten van de rechtspleging en van zijn onderhoud in de gevangenis terug te laten beta»- len, is een vraagstuk, dat inderdaad lang durige en moeilijke overpeinzing eischt. En wat te doen met lieden, die millioe- nen hebben gestolen, het vaderland heb ben beleedigd of den hoogen hoed van den nfinisterpresident of van den presi dent der republiëk hebben ingeslagen. De heer Malvy komt voor moeilijke vraagstukken. Moeilijke vraagstukkende wereld is er vol van. Lezer, zijt gij wel eens langs een slop gekomen waar een man bezig was zijn vrouw af te rossen? Hebt gij toen niet in edele verontwaardiging uw tusschen- komst in deze trachten te verleenen? En zaagt gij dan niet spoedig èn vrouw èn man met de vuisten tegenover u staan? Zoo iets ziet men nu gebeuren in Mexico waar de Vereenigde Staten in den strijd tusschen regeering en opstandelingen tusschenbeide wil komen. In telegrammen uit Mexico wordt medegedeeld, dat Porfirio Diaz, de presi dent van Mexico, „kookt van verontwaar diging" bij het denkbeeld van een Ameri- kaansche interventie en dat die veront waardiging wordt gedeeld door alle hooge ambtenaren in Mexico en de vertegen woordigers dier republiek in de Ver eenigde Staten. In een telegram aan de „Daily Mail", Zaterdagavond afgezonden, geeft presi dent Diaz, echter zonder Amerika te noemen, te kennen, dat hij het best af kan zonder de hulp van de zusterrepu bliek. Hij seinde nl.„Er zijn hier eenige weinig beteekenende rustverstoringen voorgekomen. De Regeering hoopt met de middelen, die te harer beschikking zijn, daaraan ten spoedigste een einde te kunnen maken" En wat de opstandelingen betreft, deze schijnen vast besloten te zijn om, wan neer Amerika aanvallenderwijze mocht optreden, den strijd tegen de Mexicaan- sche regeering te staken en deze, door het voeren van een guerilla tegen den gemeenschapeplijken vijand te steunen. Dat zijn geen prettige berichten voor de Amerikanen, die toch met zulke goede bedoelingen bezield waren. Toch schijnt de Amerikaansche regeering van plan te zijn zoo noodig nog 12.000 man naar Texas te zenden, ondanks de officieele uitspraken dat de toestand heel goed is in Mexico. De „Times" verneemt uit Washington, dat de toestand in Mexico duister blijft. Niemand weet wat er eigenlijk voorvalt, maar algemeen gelooft men, dat het er ernstig toegaat. GEMENGD. De Duitsche keizer zal op weg naar Venetië op 24 dezer Weenen aandoen en nog denzelfden avond naar Venetië vertrekken. De Keizer zal dan Keizer Frans Jozef begroeten. Keizer Wilhelm is er op gesteld, Keizer Frans Jozef de diepe gevoelens, die hij voor dezen als vriend en bondgenoot koestert, te kennen te geven. Er wordt bericht, dat koning Victor Emanuel den Duitschen Keizer zal komen begroeten, wanneer deze zich op reis naar Korfoe, te Venetië bevindt. Dr. E. Brenner, minister van jus titie politie ia dea éwits&ricjjeii Bondsraad, is te Mentone overleden. De verkiezingen voor de Spaansche provinciale staten hebben tot dusver een rustig verloop gehad. Te Madrid heb ben, voor zoover men tot nu toe kan nagaan, de koningsgezinde candidaten, te Barcelona de radicalen de meerderheid behaald. Van den opperbevelhebber der Turksche troepen in Jemen is telegra fisch bericht ontvangen, dat van Menakha Hadsjile uit een gecombineerde aanval is ondernomen om de plaatsen Lehab en Soeloes in het district Haras van opstandelingen te bevrijden. Na een ge vecht, dat drie dagen duurde, waren de meeste dorpen en versterkingen in de handen der troepen gevallen en de ove rige opstandelingen hadden zich over gegeven. De katoenspinners te Manchester hebben Vrijdag besloten binnenkort bij stemming te beslissen, of hunne fabrie ken gedurende drie maanden achtereen op Zaterdag stop zullen worden gezet. De „New York Herald" verneemt uit Peking, dat in Mantsjoerije de pest- sterfte snel aan het minderen is, uitge zonderd in Moekden.* In genoemde stad zal 5 April de internationale pest-confe- rentie worden geopend. Aan de „Times" wordt uit Bombay gemeldDe pest neemt op onrustbarende wijze toe. .Het aantal sterfgevallen is in een week tijd met 0000 vermeerderd. Punjab en Bengalen zijn het hevigst ge teisterd. In Bombay verwacht men ook een erge bezoeking van de pest. De pest, die daar onder de ratten woedt, bereidt er de menschen op voor. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd in de tiendcommissie in het vijfde tienddistrict te 's-Gravenhage, tot plaatsvervangend voorzitter het lid jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, en tot lid mr. M. P. G. Kappeyne van de Coppello, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Paleis te Amsterdam. Door den Bond van Ned. architecten, is een adres aan H. M. Koningin verzon den. Daarin wordt aan Hare Majesteit gevraagd het thans als koninklijk verblijf in gebruik zijnde stadhuis aan den Dam te Amsterdam weder voor zijn oorspronke lijk gebruik te bestemmen. Zij beroepen zich hierop, dat uit een onderzoek is ge bleken, dat het gebouw thans evengoed als in den stichtingstijd aan zijn doel kan beantwoorden, en dat het ook de uitge sproken bedoeling was van Z. M. Willem I om het gebouw voor zijn oorspronkelijke bestemming te willen beschikbaar stellen. De besturen of directeuren van ver schillende lichamen hebben dit adres medeonderteekend o.a. ook het Bisschop pelijk Meseum te Haarlem. Bond R. K. Gemeenteraadsleden. Vrijdag 1.1. vergaderde te Utrecht het comité, waaraan het ontwerpen de sta tuten voor den Bond van R. K. gemeente raadsleden is opgedragen. Het comité wees de heeren dr. P. Woltering ('s-Bosch), mr. Thijssen (Haarlem) en L, M. Penn ('s-Hage), respectievelijk aan tot voorzitter secretaris en penningmeester. Omtrent het behandelde kan uit den aard der zaak naiuurlijk nog niets worden medegedeeldwel vernemen wij, dat 't comité met zijn werkzaamheden naar genoegen vorderde. Ned. R. K. Typografen Bond. Te Nijmegen is Zondag door de N. R. K. T. B. eene buitengewone Bonds vergadering gehouden; nagenoeg alle af- deelingen waren vertegenwoordigd. Een motie van de afd. Utrecht, waarin deze den wensch uitsprak, dat de heer Van Eijndthoven als voorzitter zou gehand haafd blijven, werd gehandhaafd; als plaats van vqptiging van het hoofdbe stuur werd Utrecht genomen. Over punt 5: Actie gevangenisd; ukke- rijen, had een zeer levendige bespreking plaats, vooral naar aanleiding van de motie, voorgesteld door de gecombi neerde vergadering te Utrecht. Hieraan werd vooral deelgenomen door Den Haag en 's-Bosch. Er werd o.a. op gewezen, dat thans de patroons tegen dezen arbeid protesteeren, omdat de ont slagen gevangenen Toch als onbekwaam ifi tie maatsch^ppr ZMtien terugkeereji, terwijl zeer velen de jongensexploitatie in ernstige mate in de hand werken, wat even nadeelig is. Na eenige wijzigingen en met uitlating van alinea 10, waarin de gezellen en patroons verklaren niet met ontslagen gevangenen te zullen wer ken, werd besloten deze motie te steunen. Door de afd. Amsterdam werd voor gesteld plannen te beramen, om het mo gelijk te maken, dat leden der St. Jozefs- gezellenvereeniging, wanneer zij lid van een of andere afd. wenschen te worden, welke is aangesloten bij een plaatselijke werkliedenvereniging, dan tevens geen lid dier vereeniging behoeven te worden. Hiertoe werd met algemeene instemming besloten. Conflict met den Minister van Marine Tegen Augustus zal de kapitein ter zee baron Van Asbeck, commandant van het Instituut voor adelborsten te Nieuwediep, den dienst met pensioen verlaten. „Land en Volk" schreef dit toe aan een-conflict met den Minister van Marine. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat in het bereids vermelde feit geen reden ligt om te denken aan een tus schen den Minister van Marine en ge noemden kolonel gerezen geschil. De heer Van Asbeck, die in aanmer king zou zijn gekomen voor een benoe ming tot schout-bij-nacht, zou in dien rang niet actief kunnen dienen om re denen van gezondheid, hierin bestaande dat zijn gestel het varen buitengaats in volle zee sinds eenige jareii niet meer toelaat. Van daar ook dat hij sedert bij de marine in betrekkingen aan den wal werkzaam is geweest. De kolonie Suriname. Krachtens Koninklijke machtiging heeft de Min. van Koloniën in overleg met den gouverneur van Suriname, een com missie benoemd bestaande uit de heeren! dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, lid en voorzitter, W. H. Bogaardt, lid' van de Tweede Kamer; G. A. A. Mid- delberg, lid van*de Tweede Kamer; mr. dr. A. van Gijn, thesaurier-generaal; J. van Vollenhoven, oud-hoofdadministra teur der Deli-maatschappijD. H. Ha- velaar, oud-ondervoorzitter van den raad van bestuur in Suriname en A. A. ter Laag, oud-notaris in Surinam'e, thansi notaris hier te lande, en mr. S. J. R. de Monchy, hoofdcommies ter provinciale! griffie van Zuidholland, secretaris aan; welke commissie is opgedragen een on derzoek in te stellen naar den economi- schen en financieelen toestaid van de kolonie Suriname en van advies te die-1 nen omtrent de maatregelen welke ter verbetering van dien toestand behoop ren genomen te worden. Prinses Juliana. Naar „De Rotterd." verneemt, gaat Prinses Juliana, die bij gunstig weer ge regeld des morgens te circa 11 uur mef de verpleegster uitrijdt de laatste dagen gewoonlijk naar het landgoed van baron; v Brie.nen aan den Wassenaarschenweg waar zij enkele uren al spelende door brengt en de koningin en de Prins Haar des middags meermalen komen gezeln schap houden. KORTE KRONIEK. H.H. M.M. de Koninginnen en Z. K. H. de Prins hebben gisteravond in het gebouw van K, en W. het concert bijgewoond van de vereeniging van Leid- sche studenten „Sempi'e Crescendo". Bij de herstemming in de R. K„ Kiesvereeniging te Zevenbergen, tot het* stellen van een candidaat voor de Prov. Staten zijn uitgebracht op den heer J. G. Nollen, wethouder te Zevenbergen, 813 stemmen en op den heer W. F. Wol- ters, notaris te Terheijden ,1311 stem men, zoodat laatstgenoemde de candi daat is der R. K. kiesvereeniging. De minister van binnenlandsche za ken, de heer Heemskerk, heeft zich he denmiddag van uit Amsterdam voor'een week naar Montreux begeven. Uit Batavia werd aan het Soer. Hbi. ge-neld: Het gerucht gaat, dat mr. Gaste mann zijn loopbaan heeft afgebroken'; om mr. Fock op te volgen als gouvferneuf van Suriname. De heer Gastmann heeft nog geen 2 jaren het ambt bekleed van "hoofd detj magistratuur in Indië.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1