Ecidóclxe Son t ornt 13 BUITENLAND. De andere weg. BINNENLAND. 2e Jaargatv No. 436. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal Afzonderlijke. nuinnars 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog steeds zijn er geen bepaald hel dere berichten over den toestand im. Mexico en de houding der Vereenigde Staten'.! Van dien kant wordt volgehouden dat die troepenbewegingen voor geen andere doel geschieden dan voor manoeuvres. .Het Ameri'kaansche departement van oorlog zou zich tot de milities der on derscheiden staten van de Unie hebben 'gewend met het verzoek, gebruik te ma ken van de nu geboden j*elegenhe:d om aan de manoeuvres deel te nemen, ten! te'inde daaruit leering te trekken. Nog wordt bericht, dat president Ta ft tevreden is over den staat van zaken en den loop der dingen. Hij hoopt dat de Ynobftisatie en concentratie der Amet- rikaansche troepen aan de Mexicaansche grens, spoedig de uitwerking zal heb ben, wer, beoogd wordt het bevorderen van een verbetering in de toestandaU van Noord-Amerika) en dat zij een open baring zuilen zijn voor de bedillaars van het leger. Het Amerikaansche leger zal niet van de Mexicaansche grens worden terug 'geroepen, voordat de opstand in Mexico bedwongen zal zijn en voordat de toe standen ii\, Noord-Mexico weer op een vast® basis zijn gesteld. echter dergelijke berichten met manoeuvres te rijmen zijn, wil ons niet helder worden. Trouwens in alles is nog al veel te genstrijdigheid. Zoo bevatte de New- York "Herald Zaterdagavond een tele gram van president Dut, waarin deze verklaart, dat de Mexicaansche regeering dc zekerheid bezit, dat volledige orde en ru>". binnenkort hersteld zullen zijn, en dat de onlusten uitsluitend het werk zijn van verspreide benden. Daartegen over 'straat een telegram uit Mexioo (stad) dat de regeering besloten heeft, de fpofldwettelijke waarborgen in het 'geheele land op te heffen. Uit New-York meldt men nog dat generaad Wood de chef van den Ameri kaansche.: generalen staf, naar Texas gaat, in pnsoon de... manoeuvres te leiden. Vanwege het departement van oorlog' 'jWordea nog drie vliegtuigen voor jfer- ✓icenningedoeleinden naar Texas gezon- <jden. De militaire autoriteiten ter plaatse beschikken reeds over een aëroplan. Voorts heeft de regeering twee lcrui- feërs e« twee kanonneerbooten gelast, •aoaweJ in den Stillen Oceaan als in den 'Atlanfischen Oceaan de kust van Mexioo af te patrouilleeren. Ook hi andere landen begint men zich ongerust te maken over den toestand in 'America. De „Koln. Zeitung" vertelt ^iiy een van de bekende officieuse tele grammen uit Berlijn, hoe de Diuitsche 'regeerkig denkt te handelen in het geval ïeveH en bezittingen van Duitsche onderdanen Jn Mexico bedreigd mochten wordenl 'Mochten in Mexicaansche havens onlus- FEUILLETON. door ERNST ZAHN. Berden waren voornemens in demi loop vVaii den winter een uitvoering te geven' Cen de jonge schrijnwerker nam een werk- .Zaam aandeel aan de voorbereidingen ("daartoe. Daar hij sterk en buigzaam was 'jhad hg het ai spoedig ver gebracht in („de gymnastiek, maar aN tooneelspeler [had hij toch blijkbaar nog meer talent, en al spoedig was Hugo Grob met zijn gedachten meer bij zijn vereenigingen, ,dap bij zijn werk en het leven, van pret) ;en verstrooiing dat hij leidde, misschien [.ook de waardeering, die hij bij .(Zijn, collega's ontmoette, maakten hem thuis weerbarstig, en deden hem de ver- kWijtën van zijn vader minder geduldig pptiQÊttm dan te voren. Hij sprak hem jdegen, liep uit zijn werk weg, wanneer j)iet hew beliefde en was nog zorgeloo- jfcer dan t** voren De bezorgdheid van pbaas Gottfried nam nog toe. Hij riep jaijn zoon ter vei ■;itv\oording, poc-gde SOöiYfil J*iet goedheid ais met streng ten uitbreken en zouden Duitsche bur gers dan niet voldoende beschermd zijn, dan zou de Duitsche regeering dienen te overwegen, of zij van haar, vaststaand en ook door de Vereenigde Staten steeds zonder voorbehoud erkend recht gebruik zal maken, om oorlogsschepen naar Mexi co te zenden. Tusschem het uitoefenenl van dit recht en inmenging in binnen* landsche Mexicaansche aangelegenhedenl is een hemelsbreed verschil, waarover geen verstandig man Duitschland zal ra den heen te stappen. Zelfs wanneer de tegenwoordige onlusten tot een volledi ge onlusten tot een volledige omwente ling zouden leiden of wanneer de Ver eenigde Staten Mexico tegen den wil der Mexicanen zouden inlijven, zou Duitsch land niet de Don Quichotte zijn, die bij deze gelegenheid van leer zal trekken. Intusschen, terwijl het daar zoo zwaar hommeles is maakt geheel Beieren zich op om den 90sten verjaardag van de Prins Regent Luitpold te vieren. De postzegels worden er be legerd voor den aankoop van jubilé-ze- gels. Om tien uur Zaterdag waren alle zegels (f 16000) uitverkocht en maakten handelaars op straat goede zaken door de briefkaarten in plaats van voor 10 pl. voor 80 en 90 pf. te verkoopen; om 2 uur vroeg men zelfs voor 3 stuks 4 mark. De algemeene inschrijving in het land bij gelegenheid van het jubilé voor wel dadige doeleinden heeft I1/2 millioen op gebracht. Een weldadige lintjes regen is neer gedaald over het land en vele personen werden gelukkig gemaakt met een herin neringsmedaille. Van de feestviering is nog niet veel bekend. Een telegram meldt slechts dat gister ter gelegenheid van den verjaardag van den regent na de feestelijke gods dienstplechtigheid, een parade werd ge houden op de Maximiliansplatz, waarbij prins Ludwig de troepen inspecteerde. Tegelijkertijd vloog de aviateur Wincziers voortdurend in een cirkel boven het ter rein. Uit de menigte steeg een luid ge jubel op. Na de parade werd het ge- denkteeken voor Otto Wittelbach onthuld De regent woonde met zijne zuster, Adel- gonde van Modena, de H. Mis bij. Des avonds had een diner ten hove en een galavoorstelling plaats. Ook in anderelanden is deze feestelijk heid met niet onopgemerkt voorbijgegaan Naar de „London Gazette" mededeelt, heeft koning George prins regent Luit pold tot ridder benoemd van de orde van den Kousenband. Ook in Berlijn wordt den dag gevierd. Ter eere van den negentigsten verjaar dag van den prins-regent van Beieren, gaven de keizer en de keizerin een gala diner, waarbij aanzaten de Beiersche ge zant, de Beiersche bondsraadgevolmach tigden, de Rijkskanselier, de gezamen- ke ministers en staatssecretarissen en de hooge militaire autoriteiten. De keizer bracht een toast uit op den prins-regent waarin hij den prins-regent als een voor beeld en tegelijkertijd een symbool van alle vorstendeugden huldigde. heid hem te veranderen, maar het baat te hem niets. Hij zag dat Hugo geen lust had in zijn vak. Wanneer hij: hem voorspelde dat hij het nooit ver brengen zou in de wereld, haalde zijn zoon de schouders op. Baas Grob zag de toe komst met een bezwaard hart tegemoet hij zag zijn eenig kind reeds als een mis lukt mensch in de wereld verloren gaan* III. Twee mensciien waren in dien tijd bij na meer op de hand van Hugo dan op die van den strengen vader. Dat waren Anna Grandjean, wier oogappel haar neefje van het begin af was geweest, en Adli Locher. Tusschen baas Gottfried en diens schoonzuster ontstond een open lijken strijd. „De jeugd wil wat van het leven ge nieten, niet in het stof van een werkplaats verkwijnen", zeide zij, de oude man moest trotsch zijn op zijn zoon, die uoor zijn talenten en zijn opgewekten aard overal gaarne gezien werd. „Help hem maar", snauwde Grob haar toe. „Dat mankeert er nog maar aan, dat jij hem helpt" Het was echter merkwaardig dat hij >n zijn drift zich zelf nooit vergat ent terwijl schoonzuster opgewonden la Dat zijn heel wat lieflijkerwoorden dan onlangs zij het dan aan andere adressen in den Duitschen Rijksdag werden geuit. De woeligheid van het Fransche parle ment, dat tot nu toe het monopolie voor herriemaken scheen te bezitten, is thans blijkbaar, na het Engëlsche parlement, ook overgeslagen op het Duitsche. Al thans deze week moeten zich in den Rijksdag, bij de debatten over de be grooting voor de posterijen woeste scè nes hebben afgespeeld, waaraan de aan staande verkiezingen echterniet vreemd zijn. De leden der onderscheidene par tijen scholden elkaar voor al wat leelijk is. De woorden „leugenaar" en „on eerlijke concurrent", waren nog de meest „parlementaire" scheldwoorden, die men elkander naar het hoodf slingerde. Ernstige volksvertegenwoordigers GEMENGD. Aartshertogin Stefanie vanl Oos- tcnrijk-Hongarije is ernstig ongesteld, Men maakt zich zeer ongerust over ha re toestand. Aug. Pierantonie, lid van het Per manent Hof van Arbitrage, is gister avond overleden. Belgische bladen deelen mede, dat in het Koninklijke paleis te Brussel toe bereidselen worden gemaakt voor 't ver blijf van president Fallières. De vrede tusschen koning Peter en zijn oudsten zoon, ex-kroonprins Geor ge, moet geteekend zijn, nadat beiden langen tijd met elkander in onmin had den geleefd. De laatste vier maanden waren zelfs alle betrekkingen tusschen den koning en zijn zoon afgebroken, maar eergisteren schijnen zij zich in het koninklijk paleis, waar Prins George zijn vader bezoeken kwam, te hebben ver zoend. Donderdag had te Edinburg een bijeenkomst plaats van vertegenwoor digers der werkgevers- en arbeidersor ganisaties in den scheepsbouw, waarin de nieuwe overeenkomst tusschen werk gevers en arbeiders, getroffen om een einde te maken aan de uitsluiting der ketelmakers in het vorige jaar, defini tief tot stand kwam. Met groote meer derheid hadden de vakvereenigingen zich voor het aanvaarden dezer overeenkomst uitgesproken. In alle mijnen van het Belgische kolengebied zal heden een demonstratie ve staking van 24 uur ghouden worden, voor het invoeren van pensioenen voor mijnwerkers. De mijnwerkers zijn van plan een grooten optocht te houden en voor de gemeentehuizen van verschil lende steden en dorpen te betoogen. Een bergstorting van de Vesuvius waardoor een krater ontstond van 300 M. breed en 80 M. hoog, had een gevoe- ligen aardschok tengevolge, in de na bijheid van den kabelspoorweg op den berg en twee woningen van gidsen. Kleine aardsohokken duren voort. Het lijkt of de top van de Vesuvius is afge slagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. de 1 nier op en neer liep, of door hard met dc deuren te slaan, haar woede koel de, wariitti hij rustig tot zij bedaard was en zei dar. op kalmen toon „Ik \eizock je, Anna, je in deze zaak niet tusschen mijn zoon en mij te plaat sen. althans wanneer je er op gesteld zijt bij mij in huis te blijven." Juffrouw Grandjean was toen zeer ver bluft geweest. Zij wist niet of zij een scène zou maken of zich doodstil hou- <ien. Deze bedreiging kwam haar zoo on verwacht. Grob had tegenover haar -:ich nooit als de heer des huizes voorgedaan doch altijd veeleer haar meesterschap er kend. Zij stond midden in het vertrek en zag met tranen in de oogen, haar zwa ger aan. Deze trok zijn jas uit, hing dien aan een spijker op en ging aan de ge dekte tafel zitten. Alleen het stille gebaar waarmede hij zich over zijn bord heen- boog, deed blijken dat hij niet zoo kalm was als gewoonlijk 01a bedacht intus schen dat hettoch jammer zou zijn haar positie daar in huis te verliezen. Zij mompelde binnensmonds dat zij zoo iets niet verdiende en dat men het haar slechts behoefde te zeggen, als zij over bodig was. Ten slotte ging zij met een diep beleedigd gezicht de kamer uit en baas Gottfried was zóó geschrokken, dat ec >v£k£a achtereen met aiejj: pvsr &ugo Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau A. J. Dijkstra en L. Valk, resp. ingenieur le kl. en ingenieur 2e kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië; is benoemd lot directeur van het Kon. Kabinet van Munten, Penningen ei: Ge graveerde Steen en te 's-Graveuhage, A. O. van Kerkwijk, thans onder-directeur bij dat Kabinet; is verleend de medaille van het Roode Kruis aan den voorzitter van het hoofd comité van het Nederl. Roode Kruis, Zijne Koninklijke Hoogheid den Pruis der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. A. Spruyt, directeur van het telegraafkantoor te Groningen zijn tot lid van het college voor de zeevisscherijen benoemd de heeren J. J. Ochtman, directeur van de Nederlandsche Maatschappij van kunstmatige oesterteclt te Goes, Hubert Dirkzwager, directeur van de Visscherij-Maatschappij Het Noor den te Scheveningen, en jan Schippers, directeur van cle Maatschappij Holland- sche Zeevisscherij te Vlaardingen. Bijzondere Bewaarscholen. Ruim een maand geleden werd in den gemeenteraad van Utrecht afwijzend be schikt op het verzoek om subsidieering van bijzondere bewaarscholen. Door de Wijkvereeniging „Maranatha" de inrichting voor havelooze kinderen, de bewaarplaats „De Goede Herder", de „Johanna Stichting", de Burgerbewaar school, de Diaconie- en Burgerbewaar school der Marnix-stichting enz. te Utrecht is nu evenwel een adres aan H. M. de Koningin gericht en de Twee de Kamer is daarvan mede kennis gege ven waarin Hare Majesteit eerbiedig wordt verzocht, dat hei haar moge beha gen eene wettelijke regeling dezer aan gelegenheid te doen voorbereiden, waar bij gemeentebesturen, die voorbereidend- of bewaarschoolonderwijs van gemeente wege ingericht hebben of inrichten, ver plicht worden ook het bijzonder voorbe reidend of bewaarschoolonderwijs te sub sidieeren van gemeentewege. Ter motiveering van dit adres, verwij zen adressanten naar het befaamd raads besluit van Utrecht. Lectuur in de cantines. Het is den minister van Oorlog ge bleken, dat door sommige oommandee- rende officieren er naar wordt gestreefd om uitsluitend z.g. onzijdige bladen in de cantines ter lezing te leggen. Van oordeel zijnde, dat dit streven in den regel neerkomt op het ter lezing leg gen van bladen van een eenzijdige kleur, en dat het wenschelijk is, om ook tege moet te komen aan 't verlangen van hen die behoefte hebben aan bladen of tijd schriften, overeenkomende met hunne politieke of godsdienstige richting, zoo is door den minister bepaald, dat, voor zooveel de geldmiddelen der cantines gesproken werd. Deze had echter nog een tweede be schermster, Adli Locher. De geheele buurt zag met welgevallen naar dit jonge meisje en menige jongen man, die haar leerde kennen, zag haar eveneens met welgevallen aan. Wanneer zij Zondags naar de kerk ging in een eenvoudig zwart japonnetje met haar kerkboek in de hand, keek menigeen naar haar. De houding van haar hoofd had iets sierlijks en toch waardigs over zichhaar gezicht met de gele gelaatskleur en het gitzwarte haar een eigenaardig voorko men. Zij ging echter, ondanks de aar- dacht, die zij tot zich trok, bescheiden haar weg en verlangde er geenszins naar menschen te leeren kennen. Door den zoon van haar buurman en diens kame raden kreeg zij nu uitnoodigingen voor de twee vereenigingen, waarbij hij be hoorde. Zij zag daar dan Hugo in zijn volle glorie, hoorde zijn lof uit ieder'i mond en door de droombeelden vin haar jeugd vergrootte zij nog Hugo's verdien sten. Zij maakte hem heimelijk tot haar held en daardoor vervreemdde zij eenigszins van haar ouden vriend, baas Gottfried, en vermeed om met hem over Hugo te spreken. Op zekeren Zondag had Adli cen be- sen dec bjuteawijken ea kwain zij tegen zulks toelaten, bladen ter Jezing moe ten worden gelegd van yerschilleïidiet richting, mits zij zijn gematigd en hun inhoud niet strijdig zij met de krijgstucht! met de goede zeden of met de bestaan,* de maatschappelijke orde. Het Vredespaleis. De tweede Vredesconferentie nam in haar bijeenkomst van 16 Oct. 1907 met algemeene stemmen een motie aan waar in de wensch werd uitgesproken, dat de ter conferentie vertegenwoordigende re geeringen door giften, bestaande in voort brengselen van nationale nijverheid of kunst, zouden bijdragen tot den bouw of de versiering van het Vredespaleis, Vele landen gaven reeds aan dien wensch gevolg, ook de Nederlandsche regeering wil volgens dien wensch han delen. In verband met een door het bestuur der Carnegiestichting aan den minister van Buitcnlandsche Zaken gedaan ver zoek wordt daarom thans door de re geering aan de Staten-Generaal een som aangevraagd van f18.000 vour de aan bieding van de zeven gekleurde ramen, die noodig zijn voo de hoofdtrap van het paleis en de rotonde van het eerste bor des, waarop zal komen l? staan een d. or de Amerikaansche regeering toege zegde groote marmeren gioep, voorstel lende cm allegorie van oen Vrede door het Recht Gemeente-ambtenaren. De afd. Zuid-Holland van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenareu heeft Vrijdag een druk bezochte vergadering gehouden in den Haag, waarin de heer C. W. C. Th. Visser, burgemeester van Aifen aan den Rijn heeft gesproken over het onderwerp: „De vereenigb g v^n plat telandsgemeenten is een belang voor ge- mecnteainbtenaien." Dc inleider a- fitte dc vereeniging van kleine gemeenten noo dig om tot behoorlijke salariëring v «11 afzonderlijke betrekkingen te komen. Z. l moet een gemeente ten m.nste 5' 00 zielen tellen om aan de gemeentedml■t-s- naren voldoenden arbeid te ge\en, om behoorlijke bezoldigingen te kunnen toe leggen voor afzonderlijke betrekkingen en om voldoende keuze voor een behoor lijke samenstelling van den gemeenteraad te bieden. 63 burgemeesters in Zuid-Holland zijn tevens secretaris van 84 genieenten. De in gecombineerde betrekkingen gtnoten jaarwedden maken bovendien de aumi- nistratie duur. Wat door den ontwerper der gemeentewet als uitzondering is be doeld, n.l. vereeniging van twee of meer ambten in denzclfden persoon, is regel gaan worden. Soms stelt de burgemeester secretaris zoons of dochters aan tot amb tenaar ter secretarie en daarmede is de middeleeuwsche familie-regeering com pleet: het Is een huishoudelijk zaakje ge* worden. De natuurlijke groei van groo- tere stadsgemeenten wordt voorts door weigering van annextie van omliggende dorpsgemeenten tegengehouden. Als practisch' resultant van de warm toegejuichte lezing besloot de afdecling een commissie tot onderzoek van liet be langrijk vraagstuk te benoemen. het vallen van den avond langs de sin gels in de stad terug. Het was daar dood stil. De oude kastanjeboom en bogen hun takken boven het voetpad, en eensklaps zag het jonge meisje, onder een van deze, baas Gottfried op een bank zitten. Zij wist dat hij hier dikwijls alleen of met een vriend van hem rondwandelde. Hij was nu alleen, en zag haar niet aanko men. In zijn Zondagsch pak, met den hoed op het hoofd, zat hij voorover ge bogen met de kin op zijn stok steunende, Adli bleef stilstaan. Hij keek eerst vreemd op en kwam toen, als het ware uit zijn gedachten ontwakend, met een .goeden avond" naar haar toe. Daarop i vroeg hij haar naast zich op de bank plaats te nemen, hetgeen Adli deed. „Ik ben van daag alleen", zeide Grob, „Zimraermann" dat was zijn gewone metgezel i3 met zijn familie de stad stad. Adli vertelde hem nu op haar beurt waar zij geweest was, daarop hernam baas Gottfried: „Hugo is natuurlijk weer naar zijn vereeniging". Hij ze; dit op zulk een vreemden toon, zonder te zuchten, doch veeleer kalm, berustend (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1