BUITENLAND. 2e Jaargang. Na. 434. S)e Eeicbdve Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, j 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag ÏO Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Financiën. De minst dankbare van alle ministe- rïeele portefeuilles is wel die van Finan ciën. De overige bewindslieden kunnen licht dank oogsten voor genomen maatregelen of tot stand gebrachte werken of ver hoogde salarissen en pensioenen, maar de last van het betalen komt neer op den rug van hun collega voor Financiën. Bij de aanvaarding van zijn bewind heeft Minister Kolkman daar in de Ka mer al dadelijk op gewezen. We hooren hem nog opsommen de mooie dingen, welke zijn collega's zouden kunnen ver richten, doch waarvoor hij de dubbel tjes zou moeten fourneeren. Qroote vroolijkheid verwekte dit be toog niet alleen in de Kamer, doch ook aan den ministerstafel, waar de bewinds lieden, die er bijeen zaten voor het pu- bliekfdebat, hun plannen van zoo eigen- aardigen kant hoorden beoordeelen en toelichten. Nu is dat betalen een betrekkelijk lich te last, als de schatkist goed voorzien is. Dan valt het zoo niet op. Wanneer men echter bij 't opdiepen der gelden telkens op den bodem terecht komt, en daarbij bedenken moet: hoe krijg ik dat gaatje weer gevuld, Zie, dan wordt het uitgeven min aangenaam Dan moet toch een minister van fi nanciën gaan zinnen op maatregelen om wat geld te kloppen uit de zakken zij ner medeburgers, welke taak te minder benijdenswaardig is, naarmate die mede burgers minder lust hebben om op te /lolcken. En wie heeft daar nu eigenlijk lust in. En zoo hooren we dan ook nu al mop peren over het voorgestelde debietrecht op tabak, terwijl in de Kamer de verhoo ging der successiebelasting van meer dere zijden werd gecritiseerd. Opmerkenswaardig was het dat de cri- tiek meest van rechts kwam, doch reeds in eerste instantie waren er leden, die hun eigen bezwaren, hoe breed ook uit gemeten, niet onoverkomelijk noemden en al aanstonds beloofden toch voor te zullen^stemmen. Ze dachten zeker: geld moet er wezen en dan is de successiebe lasting nog de minst voelbare manier om 't op te brengen. Minister Kolkman zei de het geestig volgens de krantenversla gen Klachten over de successiewet hoort men niet. Ons volk komt met deze wet gaarne in aanraking. (Gelach). De eenige klacht, die de minister ooit hoorde, was dat men dacht meer te zullen krijgen. (Luid gelach). Dat de Staat iets moest hebben, kon niemand ooit schelen en ieder betaalt heden ten dage nog gaarne een kluit aan succes sierechten. (Gelach). On juist is een en ander zeer zeker niet en zoo behoort de verhooging der suc cessierechten wel tot de minst onaange name der maatregelen waartoe een mi nister van financiën kan overgaan. De Mon Père-Kerk en de Leidsche Studenten. Het was de derde November van het jaar onzes Heeren 1725, en voor de room- schen, die op de Haarlemmerstraat ter kerk gingen, was het een droeve dag. In „De Ooude Zon", de pastorie het tweede huis van de vier tusschen $int Jansgrachtje en Bokkensteeg aan genoemde straat waren de blinden gesloten. Daar lag de pastoor Mon Père, aooals zijn geestelijke kinderen hem gewoonlijk noemden op het doods bed. Dien dag had pater Ange Darnault de achtenzestig jaren van zijn welbesteed leven geëindigd. En met dankbare liefde werd hij door de zijnen herdacht. Meer dan achten dertig jaren was de eerbiedwaardige en beminnelijke grijsaard hun vader ge weest. Wat had hij voor de zielen ge ijverd! Hoeveel had hij ter wille van het Geloof verduurd! Zelfs kerker en banvon nis waren hem niet bespaard gebleven. Nog levendig stond het den ouderen voor den geest, dat in 1693 de pastoor bijna een inaand lang in de gevangenis zuchtte, en later, in 1702, bevel kreeg om binnen tweemaal vieréentwintig uren de stad te ontruimen. Toen was 'g ukkig- dat von nis weer ingetrokken. Nu g ng hij op Maar overigens.... We zeiden het al het debietrecht op tabak wordt nu reeds druk gecritiseerd en voorgesteld als zul lende vooral den kleinen man drukken. 't Is dezelfde klacht, die ook s'-iijd over de tariefsverhooging is aangeheven klachten, welke niet eer zullen ver stommen voor ze aan de practijk getoetst zijn. Minister Kolkman zal er stellig wel voor gezorgd hebben, dat zijn ontwerpen billijk zijn in werking. Hij dient ze waar lijk niet in voor zijn pleizier, terwijl wij in aanmerking moeten nemen, dat ook ieder ander bewindsman van Tinanciëa, voor versterking der middelen zou moe ten zorgen, zoodat we geen reden heb'- ben voor extra klachten. De critici verzekeren wel, dat zij langs anderen weg de schatkist aan geld zou den weten te helpen, maar met stuurlui aan den wal kunnen we niet varen. We volgen nu den koers van den financieelen stuurman op het schip van Staat. En daarbij wenschen we Z. Exc. toe, dat hij zijn ontwerpen zóó spoedig in veilige ha ven moge hebben, dat vóór 1913 de practijk er uitspraak over *an hebben gedaan. Die uitspraak zal best meevallen. algemeen overzicht. Zooals te verwachten was zal de grondwet voor Elzas-Lotharingen voor de bewoners van het rijksland niet zoo tot stand komen als zij het gaarne zouden wenschen. Immers in de Rijksdagcommissie voor de voorbereiding der grondwet las de minister Delbrück gister een verklaring voor, waarin gezegd wordt: De bij ar tikel 1 en 2 van de grondwet genor men besluiten, en als gevolg daarvan de verder genomen besluiten en voorstellen, zijn voor de verbonden regeeringen on aannemelijk. Deze kunnen voornamelijk niet toestemmen in de van het ontwerp afwijkende regeling der betrekking van den Keizer tot den stadhouder. Daarentegen zijn zij bereid, voor het geval het ontwerp op dit punt onver anderd wordt aangenomen, aan de wen schen der meerderheid van de commis sie te gemoet te komen wat de toeken ning van het stemrecht in den Bonds raad betreft, en daarvoor de volgende regeling voor te stellen: Zoolang art. 1 en art. 2 al. 1 van dit ontwerp voor Elzas-Lotharingen van kracht zijn heeft het Rijksland in den Bondsraad drie stemmen. Deze stemmen worden niet medegeteld, wanneer de stem van den president slechts door het mederekenen van deze drie stemmen de meerherl.eid zou geven, of als bij gelijkheid van stem men, deze stemmen den doorslag zouden geven. Hetzelfde geldt bij alle besluiten betreffende wijziging van de grondwet voor Elzas en Lotharingen. De leden van den Bondsraad voor het Rijksland worden door den stadhouder benoemd; en ontvangen van deze hunne instructies. God's wenk onherioepelijk henen. En niet alleen was er bij de menschen van de Mon Père-kerk droefheid, maar ook onrust en zorg bij hen en bij alle goede katholieken van Leiden. Want had den ook de Burgemeesters op verzoek van kerkmeester le Breton van Doeswerf verlof gegeven, dat door de Predikhee- ren in de Bakkersteeg (nu Pelikaanstraat) „de ledige plaats of dienst bij provisie mogt worden waargenomen," velen vroe gen zich af, of niet dat sterfgeval den on dergang der Statie tengevolge zou heb ben De tijdsomstandigheden waren slecht. Elke priester had, om zijn dienstwerk te kunnen doen, de toelating of admissie nooaig van de Stedelijke Regeering. Maar zou die nu wel gegeven worden? Als de oud-roomschen of jansenisten van de Hooigracht eens pogingen in het werk stelden, om, zooals elders, de statie te bemachtigen of, zoo dit niet gelukte, die althans te doen opheffen? Na de begra fenis te Oegstgeest werd het spoedig be kend, dat pater Paulus Des Martins uit den Haag tot opvolger was aangewe zen. Voorwaar een blijde tijding! Maar de nieuwbenoemde pastoor was, gelijk van zelf sprak, evenals zijn voorzaten, een Fransche Karmeliet, een vreemdeling en ordensgeestelijke. Én i moest iii zijn nadeei pleiten. Ras een jaa* te vyreö Elzas zal dus geenzins als vrije staat in den statenbond komen zooals het ge- wenscht had, maar rijksland blijven. In een anderen rijksstaat, Beieren had gisteren, met het oog op den 90- sten verjaardag van den Prins-regent Luitpold, op 12 dezer, in den troonzaal van het paleis te München de groote landshulde van den jubilaris plaats. Bijna alle leden van de koninklijke familie woonden het feest bij. De Prins regent toonde een bewonderenswaardi ge frischheid. De eerste president van de Kamer der Rijksraden, prins Loewen- stein, hield een toespraak, de Prins-re gent las het antwoord voor, waarin hij zeide„Door Gods genade valt de tijd mijner regeering samen met een bijna voorbeeldeIoo2en tijd van vreedzame, binnenlandsche ontwikkelingBeieren heeft in het Rijk een geachte positie, de trouw van het dappere leger vormt de krachtige zuil voor het behoud van den vrede, en voor de kalme ontwikke ling van het economische leven. Weten schap, kunst en welvaart ontplooien hun heerlijke bloemen. Ik smeek God, dat hij zijn rijksten zegen ^cnenke aan het Beiersche Vaderland". Die rijken zegen mocht ook wel met man en macht afgesmeekt worden voor Portugal waar het er steeds treuriger begint uit te zien. De breuk tusschen de conservatieve republikeinen onder Almeida, den mi nister van binnenlandsche zaken, en de radicalen onder Costa, zijn collega van justitie, wordt ieder" dag wijder, ver neemt „de limes" uit Lissabon. Aimei- da heeft echter verzekerd, dat de voor- loopige regeering besloten heeft, een drachtig samen verder te werken en als een homogeen, verantwoordelijk lichaam voor de volksvertegenwoordiging te ver schijnen. Eerst wanneer hun optreden al dan niet is goedgekeurd, zullen de .bei de groepen hun eigen weg gaan. De verkiezingen zijn aangekondigd voor 30 April, de volksvertegenwoordi ging zou dan op 20 Mei bijeenkomen. Als het maar waar iswe hebben dat deuntje al zoo dikwijls hooren zingen. En als men maar tijd heeft om dat plan. te verwerkelijken. De voorstanders van koning Manuel zijn zoowel te Londen als te Parijs ijve rig werkzaam om hem zoo mogelijk zon der, maar desnoods met bloedvergie ten, weer op den troon te brengen. Oogenschijnlijk wordt weinig waarde aan/ de royalistische beweging gehecht, maar de Pall Mall Gazette verzekert, dat ko ning Manuel zoowel onder de edelen als onder de boeren veel aanhangers telt, terwijl de Republiek nog steeds niet onvoorwaardelijk op leger en vloot kan rekenen. Uit Lissabon wordt gemeld dat de journalist Veiga Faria aan boord van het Engelsche stoomschip Faragon is gevan gen genomen, verdacht in Portugal te willen landen in verband met het com plot van Rio de Janeiro. Hij is door den minister van justitie gehoord, maar ont- hadden de Staten van Holland en West- Friesland te verstaan gegeven, dat met achterstelling der Jesuietgezinden of Ka tholieken de jansenisten geholpen moes ten worden; en daarbij was weer eens nadrukkelijk de vermaning ingescherpt om „vreemde Paapen en Monnicken" te we ren. Aan dat besluit der Staten zouden de Leidsche Regenten ongetwijfeld de hand houden. De Pensionaris Marcus en de Burgemeesters Paets en v.Alphen behoor den tot de felste vijanden der Katholie ken. Van hen was geen welwillendheid te verwachten. En onmogelijk kon „de fran se roomse kerk" aan hun gestrenge waakzaamheid ontsnappen. Te minder nog was dat zelfs denkbaar, nadat in 1719 de jansenist van Heussen in zijn „Rhijnlandsche Oudheden" gezegd had, dat de twee kerken der Karmelieten te Leiden de eene voor de Franssen en Waa ien (aan de Haarlemmerstraat), de twee de voor de Nederlanders (bij 't Utrecht- sche Veer) wederrechtelijk bestonden, „er laater, en tegen den inhoud der Verdrag- punten (tusschen wereldlijke Geestelijk heid en Ordensgeestelijken) bijgekoomen Juist een maand, nadat de oude pas toor was gestorven, betrok pater Des Martins het huis „de Zon", en... be- gouuejQ 4e moeicnjklicden. De te* kent alle schuld. Algemeen vindt men het in Lissabon een opgeblazen zaak. De regeering doet dan ook alles voorbarig en ongemotiveerd. Zoo heeft zij nu weer besloten den bisschop van Porto af te zetten. En den daad bij het woord voegende, heeft men hem gevangen genomen en hem naar Sernache Bonjardin verbannen. Nu wil men hem een pensioen van 6000 frs. geven, uit erkentelijkheid voor den arbeid in de koloniën verricht. Erkentelijkheid.... het woord klinkt als een kaakslag den Hoogeerw. balling gegeven. Hij heeft na tuurlijk deze edelmoedigheid geweigerd. Over de kwestie van het ingrijpen der Vereenigde Staten in Mexico, seint het telegraafagentschap Wolff tame lijk geruststellend. Het wordt steeds dui delijker, bericht Wolff, dat voor offici- eele persoonlijkheden het gevaar voor een buitenlandschen oorlog of eenige andere beweging, waarin verhoudingen tot an dere mogendheden betrokken zouden kun nen zijn, niet meer bestaat. Knox, de mi nister van .buitenlandsche zaken, is eeni ge dagen in Florida, geweest. Dickinson de minister van oorlog, verlaat Washing ton, om eenige dagen naar Atlanta te gaan. Taft gaat in de Zuidelijke staten een reeks redevoeringen houden. Het zou ook kunnen dat de heeren liever wat dichter bij de Mexicaansche grens wil den zijn, voor het geval hun tegenwoor digheid njodig was. Men zegt, dat Wilson, de gezant te Mexico (stad) de mogelijkheid van een oproerige beweging tegen de Amerikanen en hun eigendommen heeft gevreesd en bang was, dat de regeering van president Diaz niet in staat zou blijken, de on lusten te onderdrukken. Men gelooft, dat reeds de aanwezigheid van een sterke Amerikaansche troepenmacht aan de grens voldoende zal zijn om mogelijke onlusten te voorkomen. De correspondent van de „Morning Post" te Washington seint echter uit treksels uit Amerikaansche bladen waar uit blijkt dat geen enkel groot blad ge looft aan de reden, die de Amerikaansche regeering opgeeft voor het samentrekken van troepen in Texas. Enkele bladen noemen haar gewoon een voorwendsel, die trouwens gelogenstraft wordt, enkel door de haast, waarmede de mobilisatie geschiedt; de scherpe patronen, die er uit zijn gedeeld, terwijl voor dergelijke oefeningen losse patronen gebruikelijk zijn; het verzenden van de paarden der ruiterij in open vrachtwagens, ondanks de felle koude. Verder is er uitgelekt, dat de opperbevelhebber van de troepen uitvoe rige kaarten van Noord-Mexico heeft me degenomen. Alle Amerikaansche bladen zeggen, dat de houding van het buitenland de Ame rikaansche regeering tot handelen heeft genoopt. De Monroeleer stond op het spel. Als de regeering haar nu niet kracht bijzette, zou zij haar stilzwijgend losla ten. De belanghebbende buitenlandsche mogendheden zouden dan zelf optreden. Ofschoon men liefst geen andere be- teekenis aan de „manoeuvres" zou wil len gegeven zien, en de Amerikaansche meesters le Breton van Does werf en Ver- sijde van Varik, die tot de aanzienlijkste Leidsche burgers behoorden, deden, ver moedelijk eerst onderhands, bij de Bur gemeesters de noodige aanvraag; maar hunne pogingen waren voorloopig vruch teloos. Dagen en weken verliepen, en de gewenschte admissie bleef uit. Even wel ging de moed niet verloren. Spoedig kwam er op verrassende wijze, hulp in den nood. In die dagen had de Leidsche univer siteit zeer bijzondere vermaardheid. Het was de tijd van Boerhaave. Ook zijn ambtgenoot in de rechtswetenschap, Vi- triarius, trok met hem uit den vreemde velen hierheen. Het getal der studenten uit het buitenland evenaarde dikwijls of overtrof soms dat van de Nederlandsche studenten, en onder die buitenlanders wa ren er niet weinigen uit beslist katho lieke landen. Al moet het niet letterlijk worden opgevat, wat een tijdgenoot op- teekende, dat heel de adelijke jongeling schap van Oostenrijk en Bohemen de lessen van Vitriarius ging hooren, het staat niettemin vast, dat uit die rijken, als mede uit Silezië en Moravië, Zwaben, Beijeren en de Rijnlanden binnen drie jaren 17241726 een-en-vijftig adelijken, van wie zevenentwintig met graventitel, als stuJ nt h:er zijn ingeschreven. D.c Katholieke studenten nu hoordeii gezant te Mexico een geruststellende mededeeling heeft overhandigd, rijmt zich dat slecht te samen met berichten, als de volgende. Het ministerie van ma-^ rine heeft den kruiser Chester gplast naar Tampico in Mexico te vertrekken, vermoedelijk om de verbindingen openi te houden, onafhankelijk van de telei graafdraden, die waarschijnlijk doorgei sneden zijn. De wanordelijkheden nemen aan om-» vang toe. De gepantserde kruisers Tennessee, Montani en North Caroline zijn van Newj York naar de golf van Mexico vertrok* ken. Och, 't zijn slechts „manoeuvres" GEMENGD. Naar uit Rome wordt gemeld, zullen de Belgische Koning en Koningin ook Je rusalem en Constantinopel bezoeken. Koning Albert wordt 8 April a.s. 36 jaar. Te Brussel zal een groote wapen schouwing de herdenking luister bijzet ten. Naar de „Matin" uit Turijn ver neemt, zal de hertog van Connaught einde April te Rome komen, om daar Koning George V bij de jubileumfeesten te vertegenwoordigen. De correspondent van de „Lokal Anzeiger,, te Rome verneemt, dat de re de Vuil von Bethmann Hollweg in het Pruisische Huis van afgevaardigden, in het Vaticaan een diepen indruk heeft ge maakt. De „Osservatore Romano" zwijgt echter tot dusver. Volgens de „Köln. Zeitung" wordt te Madrid een Spaansch-Cubaansch han delsverdrag uitgewerkt. De Grieksche minister-president Ve- niselos zal de grondwetherziening er nog voor het Paaschreces door zien te krij gen. Daarna neemt hij de portefeuille van buitenlandsche zaken en wordt üri- paris gezant te Konstantinopel. Joao Franco, de vroegere Porlu- geesche „dictator", die, zooals onze le zers weten, Portugal heeft moeten verla ten en thans te Biarritz vertoeft, heelt van daar uit een brief gezonden aan de „Temps", waarin hij verzet aanteekent tegen het bericht, dat hij iets te maken zou hebben met de in Rio de Janeiro ontdekte samenzwering tegen de repu bliek. Franco zegt verder, dat hij nooit meer iets met de politiek hoopt te maken te hebben, en dat men, dour op een on waardige wijze misbruik van zijn naam te maken, hem gemengd heeft in het te Rio ontdekte komplot. In de kathedraal van Verona is brand uitgebroken. Verschillende voorwcr pen van groote waarde zijn vernield. Üe kostbare werken, benevens werken van Cellini zijn echter gered. Uit Tiflis wordt gemeld: Bij de kopermijnen in het Artwindistrict is in den afgeloopen nacht een twee verdiepin gen hoog steenen arbeidershuis door een lawine vernield. Negentien personen zijn-gedood, zes tien zwaar en zeventig licht gewond. spoedig wat er gaande was. Ka merverhuurders, zooals Matthijs de Slig- ne en Frans Feron, Eleonora Chevallier en Paulus Chevallier en anderen, die in de „Mon Père" kerkten, verzwegen hun leed niet. Van hen vernamen het de hee ren buitenlanders, en zij bleven niet on verschillig. Vermoedelijk voelden eenigen hunner toch al iets voor het kerkje en werd het door hen bij voorkeur bezocht. Want evenals nu, en veelmeer nog, was toen de Fransche taal voor vreemdelin gen de gebruikelijke hulptaal, en waar dus konden cie roomsche studenten beter terecht dan bij den Franschen Karmeliet Zij toonden zich dan ontevreden, en liet waren in het bijzonder de Duitschers, zoo als met een algemecnen naam ook de Oostenrijkers, Bohemers, Beijeren enz. genoemd werden, die het voor de room sche burgers opnamen. Ook hunne vrij heid van godsdienst, beredeneerden zij, liep gevaar; en op die vrijheid hadden zij, Academieburgers, een erkend en onbe twist recht; en hun privilegie om een Fransch sprekenden priester te hebben, lieten zij zich niet ontnemen. Derhalve werd de tusschenkomst der professoren ingeroepen en tevens gaven de Duit schers te verstaan, dat zij, bij wering van den Franschen Karmeliet, gezamenlijk zouden vertrekken. ISIot yplgtjt

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1