Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 9 Maart. De Jonge Garde. Onder voorzitterschap van den heer H. W. Spendel hield gisteravond de R. K. Propagandaclub De Jonge Garde een ledenvergadering in het gebouw der St. Josephs Gezellen Vereeniging. De voorzitter deelde na opening der vergadering mede, dat het bestuur ge meend had de reglementair voorgeschre ven vergadering in December te mogen uitstellen, omdat er geen punten van be handeling waren en een schuldenlast op de vereeniging drukt, die door de on kosten eener vergadering nog wordt ver zwaard. De waarnemend secretaris, de heer Bertels, las de notulen voor, welke on veranderd werden goedgekeurd. Bi) acclamatie werd op voorstel van het bestuur besloten, den afgetreden se cretaris, den heer A. Sweering, als blijk van waardeering voor diens diensten aan de vereeniging, het eerelidmaatschap aan te bieden. Medegedeeld werd dat eenige bestuurs leden hadden bedankt. Echter zal de voorziening in deze vacatures tot later wordenaangehouden, met het oog op de reorganisatieplannen der vereeni ging. De penningmeester, de heer P. J. de Bruijn, deed rekening en verantwoor ding van zijn beheer over 1910. De ont vangsten bedroegen f468.831/2> de uit gaven f452.68, zoodat op 1 Januari in kas was flö.151^. Door later inkomen de rekeningen werd dit voordeelig saldo echter in een deficit veranderd. De voorzitter benoemde tot verifica teurs de heeren Haarman, Lagerberg en Molkenboer, die later rapport zullen uit brengen. Daarna kwam de reglements-herziening en in aansluiting hiermede de reorgani satie der vereeniging aan de orde. Het bestuur stelde voor een commissie te benoemen, bestaande uit drie bestuurs- en drie gewone leden, terwijl de voor zitter ambtshalve voorzitter der commTs- sie is. De commissie zal zelfstandig voorstel len aan de vergadering doen, die zullen worden toegelicht en verdedigd door een lid der commissie. Het ligt in de be doeling van het bestuur met deze zaak spoed te maken, teneinde zoo mogelijk de reglementsherziening binnen enkele maanden haar beslag te doen krijgen. De vergadering keurde unaniem het voorstel van het bestuur goed. Door het bestuur werden aangewe zen als leden der commissie de heeren de Bruijn, Hillenaar en Wijtenburg, door de yergadering werden benoemd de hee ren Aleven, .Haarman en Molkenboer, terwijl de heer Spendel ambtshalve voor zitter is. Na de rondvraag, waarbij slechts zaken van huishoudelijk belang besproken wer den, sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze de vergadering. In de week van 1 tot en met 7 Maart werden uit de provincie Zuid-Hol land ter kennis van den Centralen Ge zondheidsraad gebracht 7 gevallen van typhus en febris typhoidea47 gevallen van roodvonk en 25 gevallen van diphte- ritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 1 geval van typhus of febris typhoidea; te Aarlanderveen 1 geval van rood vonk te A1 f e n 2 gevallen van rood vonk te Bodegraven 2 gevallen van typhus of febris typhoideate H i 11 e - gom 2 gevallen van roodvonkte Voorhout 5 gevallen van roodvonkte Wassenaar 1 geval van diphteritis en te Zwammerdam 1 geval van rood vonk. Te Haarlemmermeer kwam 1 ge val voor van diphteritis. Uit het jaarverslag van de Kweek school voof Bewaarschoolhouderessen, alhier, blijkt dat het aantal kweekelingen 76 bedroeg, waarvan 28 interne en 48 externe. Van de kweekelingen slaagden 3 voor de acte handwerken, 4 voor de lager-onderwijs-acte en 8 voor het di ploma van hoofd eener bewaar- of fröbel school. De toestand der financiën is min der gunstig, ofschoon het bestuur ook dit jaar wederom zich mocht verheugen in de toekenning van heele of halve beurzen door eenige vrienden der school aan interne kweekelingen van goeden aanleg. Het tekort der vorige rekening werd door milde schenkingen gedekt. De inkomsten bedroegen over 1910 f 23,400.57, de uitgaven f 24.642.08, zoo dat de rekening een nadeelig saldo van f 1241.51 aanwijst. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur 's avonds, St. Jo- seph-Gezellen Vereeniging, Rapenburg 52, Geloof en Wetenschap. Spreker Pa ter J. van Well S. J., Onderwerp: Het kind en de Literatuur. HAZERSWOUDE. Als een bijzonder heid kan zeker worden medegedeeld dat gistermiddag boven een der kweekerijen der firma Wezelenburg een postduif door een sperwer werd aangevallen, waardoor de duif ter aarde stortte. Aan de eene poot was een ring bevestigd waarop het nummer 757fc aan de andere poot een zil veren ring waarop het nummer R 6716. De vogel is door een der arbeiders mede naar zijn woning genomen. Deze zal trachten het diertje door een goede verzorging in het leven te behouden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onder leiding van den voorzitter, den heer Jac. v. d. Gugten, hield de coöp. Boeren leenbank gisteravond in de Roskam haar 2e algemeene vergadering, die door 20 leden was bezocht. Het salaris van den kassier werd be paald op f 50 per jaar. Met 13 stemmen op den heer P. J. Aarts en zes op den heer Jac. Meijer Johz., en één blanco, werd eerstgenoem de tot kassier gekozen. Na eenige al gemeene besprekingen, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. De gisteren vermelde vergadering der R. K. Par. kiesvereeniging Plicht en Eensgezindheid zal niet aanvangen om half negen doch om half acht. NOORDWIJK. Men is thans bezig met het bestraten van den ouden Zeeweg tus- schen de nieuwe rails voor de electrische tram. Dit is ontegenzeggelijk een groote verbetering, want de weg wordt daardoor belangrijk verbreed, waarvan vooral de voertuigen een groot gemak zullen on dervinden. Ook herinneren deze werkzaamheden ons weer eens, dat we hier een electri sche tram te wachten zijn. Nog steeds is men tusschen Rijnsburg en Noordwijk bezig met het leggen van de rails. Alhier is opgericht de Maatschap pij Zeebad Noordwijk, ten doel hebbend de belangen der badplaats te bevorderen. Bestuursleden zijn de heeren Jhr. mr. L. A. van Schuylenburgh, H. Tappen- beck, J. ,H. Bussink, W. van Beelen en M. den Hollander. De commissaris der Koningin heeft benoemd tot gemeente-veldwachter J. Went te Sassenheim. NIEUWKOOP. De drie miliciens van de lichting 1911 uit deze gemeente zijn opgeroepen en ingedeeld als volgt: Wo- koert, bij het wapen der Genie te Utrecht J. van Wingerden en C. Vermeij, bij de Artillerie in den Helder. SASSENHEIM. Op de heden gehou den Provinciale stierenkeuring alhier zijn aangeboden 5 tweejarige en 14 éénja rige stieren. Voor 2-jarige stieren kregen Gebr. Kos te Noordwijkerhout een pre mie van f 100 en M. v. d. Zon te Lisse een van f 75. Voor 1-jarige stieren verkregen H. Heemskerk te Noordwijkerhout een pre mie van f 40. P. J. v. d. Hulst, te Voor hout een van f 40. J. Visser te Valkenburg een van 20 en M. v .id. Zon, te Lisse een van f 2.0 VOORSCHOTEN. Onder leiding van den heer E. Vernède werd in het Wapen van Voorschoten eene vergadering (ge houden van de Holl. Maatschappij van Landbouw, waarop de heer D. P. IJper- laan verslag uitbracht van de algem. Ver gadering, het vorig jaar te Hoorn ge houden. Van het Ministerie van Land bouw was bericht ontvangen, dat sera tegen enkele veeziekten kosteloos aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam ver krijgbaar is. Besloten werd de afdeeling niet te doen vertegenwoordigen op de buitengewone algemeene vergadering op 22 Maart te Rotterdam. Uit- de rekening en verantwoording van den secretaris penningmeester, den heer C. C. Breukink bleek, dat de ontvangsten beliepen f 361.54; de uitgaven f 177,35, batig saldo derhalve f 184,19. De rekening werd in orde bevonden. De heeren Schoor, Breukink en Ver nède werden als bestuursleden herkozen. Daarna hield de heer van Gruting een lezing over besmettelijk kalfsverwerpen, die door het talrijk gehoor met aandacht werd gevolgd. Door verschillende aan wezigen werden nog vragen gesteld, waarna de voorzitter onder dank de ver gadering sloot. Bij de Roomsch Katholieke spaar bank St. Antonius van Padua is in de maand Februari ingelegd f 14.89 en te rugbetaald f 4.50. Het laat uitgegeven boekje draagt het nummer 408. WARMOND. Aan den heer D. Tho- lens, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit voormelde betrek king. Tevens kan worden medegedeeld, dat geen nieuwe functionaris zal worden be noemd. Aan de gebrs. Hekker, alhier, is de leverantie van 500 vouwstoelen opge dragen ten behoeve van te „Witte Socië teit" te 's-Gravenhage. De coöperatieve spaar- en voor schotbank voor Land- en Tuinbouw, ook genoemd Boerenleenbank, vergaderde in het lokaal „De Zon". Deze vergadering sloot het 9e boekjaar. Het ledental be draagt thans 91. In het Dagboek werden gedurende het jaar 1043 posten geboekt Het totaal der ontvangsten bedroeg op 31 December f218732.27; het totaal der uitgaven f217258.58, aldus een kassaldo van f 1473.69. Aan rente van de uitge zette gelden werd bijgeschreven f 718.55 Uitbetaald aan rente werd f 141.07. Op 31 Dec. waren uitstaande 50 voorschot ten met 69 persoonlijke of zakelijke borg- stellihgen. De Bank heeft 3 aandeelen a f500 in de Centrale Bank, waarop gestort f70, en verkreeg te Utrecht de toezeg ging voor een maximum crediet van f30.000. Het grootste schuldsaldo ad f21.500, werd bereikt in Juni. In Juli en in Augustus was het schuldsaldo tijdelijk nihil. De rekening over 1910 werd goedge keurd, terwijl voor het nazien der reke ning en balans over 1911 werden be noemd de heeren C. Franken en G. Kop- jiers en G, Onderwater. Aftredend als lid van den Raad van Toezicht was de heer Chr. M. C. Ma- chen, die weder herkozen werd. De heeren J. T. Kouwenhoven en J. Kroon waren aan de beurt van aftre den als leden van bestuur; na gehouden stemming zijn ook deze heeren weder herkozen geworden. Nog werd in deze vergadering beslo ten het salaris van den kassier met f50 te verhoogen. ZOETERWOUDE. De gemeente Lei den heeft, naar ons wordt medegedeeld, de voorwaarden door deze gemeente ge steld voor den aanleg van electrische ka bels, aanvaard, zoodat met den kabelaan- leg is begonnen. GEWESTELIJK GEMENGD. Vergiftiging te Haarlemmermeer. Omtrent het gisteren reeds door ons medegedeelde vergiftigingsgeval te Haar lemmermeer wordt van daar nader gemeld Gistermiddag te 3 uren is het parket uit Haarlem aan de Nieuwe Meer aan gekomen om een onderzoek in te stellen. Dinsdagavond, zoo spoedig vergiftiging was geconstateerd, had reeds mr. A. Slob, burgemeester dezer gemeente, als huplofficier van justitie een uitgebreid onderzoek ingesteld met den chef van de gemeentepolitie. Hoogenhout had reeds weken lang tegen zijn kameraads op het werk ge klaagd over inwendige pijnen. Hij hield echter zijn lijden verborgen voor dehuis- genooten en familieleden, i Dinsdagna middag namen de pijnen .plotseling zoo zeer in heftigheid toe, dat de genees heer uit Sloten (dorp) werd ontboden. De patiënt had inmiddels gebraakt en nu bleek bij onderzoek dat het braaksel een zeer groote kwantiteit arsenicum bevatte. Daarop is bovengemeld onder zoek ingesteld, daar het vermoeden rees dat hiei misdaad in het spel is. Gistermiddag verscheen het parket uit Haarlem, dat oogenblikkelijk een nauw gezet onderzoek aanving onder leiding van Mr. J. D. Pasteur, als rechtercom missaris en met de heeren Mr. W. H. Hoijer als officier van justitie en Mr. Hinsberg als waarn. officier. Het onderzoek werd echter niet aan gevangen ten huize van den patiënt Hoo genhout, doch bij diens buurman, een bakker, wiens vrouw den 25sten Jan. overleed en den 30sten Januari d.a.v. op de begraafplaats te Hoofddorp werd ter aarde besteld. De bewoners van het buurtschap, die op het gerucht van het vergiftigings geval samenschoolden, brachten nu het plotseling sterven van de bakkers vrouw in verband met dit vergiftigingsgeval en spraken gelijkluidende vermoedens luit die een verschrikkelijk drama achter dit vergiftigingsgeval veronderstellen. Het verluidt onder hen,, dat het lijk der vrouw zoo spoedig mogelijk; zlaT worden opgegraven en dat deze gerech telijke opgraving ten doel heeft te con- stateeren of vergiftiging al of niet de doodsoorzaak kan zijn geweest. De vrouw bezweek n.l. na een kortstondig lijden van twee etmalen en de uiterlijke verschijnselen zouden dezelfde zijn ge weest als zich voordeden bij den patiënt van thans. Wat verder aan vermoedens en mee ningen werd uitgesproken is zoo zwaar, beschuldigend tegenover den bakker eo de huisvrouw van Hoogenhout, dat hier omtrent de resultaten van het gerechte lijk onderzoek dienen afgewacht. Het parket heeft huiszoekingen ge daan bij den bakker en dien in langdurig verhoor genomen, tevens in afzondering houdend. Een aantal familieleden wer den gehoord, o.a. werd een vrij langdu rig verhoor afgenomen aan de moeder der overleden vrouw, de schoonmoeder dus van den bakker. De vrouw van Hoogenhout kon niet door het parket worden verhoord, daar zij zich naar Amsterdam naar haar echt genoot had begeven. De politie bleef echter haar thuiskomst afwachten. In middels deelden familieleden die den patiënt te Amsterdam hadden bezocht mede, dat aldaar aan den patiënt reeds een verhoor was afgenomen. De consternatie in de buurtschap is zeer groot. Dc patiënt Hoogenhout ge niet de achting zijner buren en men is met zijn lot zeer begaan. Onze correspondent meldt ons nog in aansluiting met het bovenstaande: Het resultaat van het gerechtelijk on derzoek was, dat zekeren M. van Exter, de bovenbedoelde bakker gevankelijk naar Haarlem is overgebracht. Hoewel hij ontkent, schijnen er toch zeer over tuigende bewijzen te zijn, hetgeen zijne aanhouding ten gevolge heeft gehad. Het slachtoffer Hoogenhout die naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam is vervoerd, leeft nog, hoewel de dood ieder oogenblik kan worden verwacht. De arrestatie van diens vrouw wordt ook nog wel verwacht. De geheele om geving is onder den indruk van dezen dub beien moord door vergiftiging omdat men algemeen aanneemt, dat ook de vrouw van Exter vergiftigd is. De Postbrug. Men heeft zich verwonderd, dat de herstelling van de Postbrug in den Rijks straatweg onder Sassenheim, die voor eenige maanden instortte, zoo lang duurt Gelijk uit een bericht, elders in dit nummer opgenomen, blijkt, is nu einde lijk de aanbesteding van het vernieuwen der Postbrug bepaald op 27 Maart a.s. Het werk is geraamd ojd i 15.570. Mond- en klauwzeer. Te Aalsmeer is bij den veehou der E. Niezen, in den Oosteinderpoel- polder een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd. De hoeve wordt door de politie bewaakt. Of het vee afgemaakt zal worden, is nog onzeker. Gisternacht is door onbekende opr- zaak geheel afgebrand de houten kerk* van de Geref. gemeente te Koude kerk. De koster wilde de kerk nog binnen gaan om een en ander te blus- schen, doch brandde hierbij deerlijk" het gelaat. Den vorigen avond had in het kerkgebouw een repetitie van een zang- vereeniging plaats gehad Een weduwe, wonende te Gouda, vermiste reeds sedert 31/2 jaar een cou ponblad van een Oostenrijksch effect, Thans heeft de politie haar dit terugbe zorgd. Het geldswaardige stuk had n.l. iemand te Gouda gevonden, tusschen oude couranten, die hij geruimen tijd ge leden had gekocht. Onderwijs. Nuttige Handwerken. 's GRAVENHAGE. Geëxamineerd 15. Geslaagd 14 candidaten, n.l. de dames: J. G. van Rooijen, A. M. Rond, M. M. cfe Vries, allen Zaandam A. W. E. Smit, J. W. Bubberman, J. M. van Vlaardingen A. Gravestein, allen Schiedam, S. Wiers ma, Rotterdam, M. G. A. L. van Dijk, ScheveningenC. A. Vosmaer, Den 'HaagN. Schenk, LekkerkerkA. F. Touw, M. J. van Donge, beide Stellen dam, en B. J. van Brummen, Dordrecht. Fraaie handwerken. UTRECHT. Geëxamineerd 11 candi daten. Afgewezen 4. Geslaagd de dames J. E. de Wilde, Gouda; H. Mattern, Utrecht. E. C. Lamminga, Oosterbeek, B. H. T. Gotze, Blerik. E. H. Colenbran der, Amsterdam. M. L. de Witt, Am sterdam, A. A. G. de Gooijer, Utrecht. Land- en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer. In verband met het voorkomen van gevallen van mond- en klauwzeer heeft de minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, naar aanleiding van bij de districtsveeartsen ingekomen bemerkin gen de bijzondere aandacht der spoor wegmaatschappijen gevestigd op de noodzakelijkheid van het behoorlijk rei nigen en ontsmetten van voertuigen, die gediend hebben tot vervoer van vee. De „N. Gron. Crt." meldt: Te Groningen zou Dinsdag onder ge wone omstandigheden veemarkt gehou den zijn. Door het heerschen van het mond en klauwzeer is die markt verboden, en dat is dan ook mee een van de redenen, waarom er onder de veehouders en vee handelaars zooveel ontevredenheid is. Het loonde dus wel de moeite de stem ming eens na te gaan, en naar wij hier en daar vernamen, moet die er niet op verbeterd zijn. Vooral de winkels in de stad hebben groote schade geleden. Had den ze de vorige week nog enkele klan ten getrokken, j.l. Dinsdag hadden ze zoo goed als niets te doen. De herber gen trokken zoo goed als geen publiek. Men moet getracht hebben buiten de stad, en wel buiten de Steentilpoort en buiten de A-poort handel in vee te drij ven, doch van de zijde der politie werd hieraan spoedig een einde gemaakt. Met gaat dan ook door met het pro testeeren tegen de genomen maatrege- Ondertusschen en dat is wel een punt om op te wijzen, schijnt zich de markt te verplaatsen. Zoo heeft naar wij uit goede bron vernemen, reeds deze week een koopman uit het Westerkwartier, 39 koeien,die hij anders op de markt te Groningen zou verhandeld hebben, naai België verzonden. Een handelaar uit Grijpskérk verzond zijn vee naar Lei den, terwijl het vee voor Italië thans te Leeuwarden en Rotterdam verhan deld zal worden. In tegenstelling met de geruchten, dat het wel drie maanden en langer zou kun nen duren, eer de kring Groningen.weer voor het vervoer van vee geopend Zal worden, kunnen we uit goede bron me- dedeelen, dat dit reeds plaats zal hebben indien binnen drie weken geen enkel nieuw geval wordt geconstateerd. Een voorbeeld hiervan leverde het ziek tegeval te Emmen, dat den 11 en Febr. is uitgebroken, terwijl den 6den Maart de verbodsbepalingen weder zijn ingetrok ken. Van regeeringswege is men vol goe den moed, waar de maatregelen streng worden toegepast, en slechts enkele ge vallen worden geconstateerd. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Gisteren zette de heer Treub (S. D.) zijn afgebroken rede voort, en wist ook blijkbaar toen weer geen eind voor zijxi woorden te vinden, want 't duurde bui tengewoon lang, voordat een volgend lid de aandacht van de Kamer kon vra gen. Slechts de heer Patijn (U. L.) trachtte hem te evenaren ook hij moest een dam leggen voor zijn grooten woor denvloed anders had er voorloopig nog geen eind aan de zitting gekomen. Beide heeren echter waren het voor een groot deel roerend met den Minister eens; de heer Patijn wilde echter nog meer uit de successiebelasting slaan. LLU. £ine daardoor een heetie ia de Eich- ting die de sociaal-democraten bij monde van den heer Vliegen .hadden aangeger ven, ofschoon hij met een ernstig ge zicht den minister stond te vermanen, om toch niet het mindere volk te veel' door zijn belastingwetjes te drukken, anders zouden ze net als in Duitschland bij honderd-duizenden naar den Sociaal- Democraten overloopen. Men ziet dus dat de heer Patijn nog vaderlijke lessen kan igeven, waarvan hij zelf misschien! niets gelooft, en dat nog wel zonder te lachen. De andere sprekers maakten het min der lang, en daardoor den luisteraars minder lastig. De heeren Van Dedem (Chr.-H.) en< De Wijkerslooth de Weerdestein (R. K.) kwamen zich tegen 's Ministers ontwerpi verklaren, omdat de grondeigenaars in' ongunstiger condities zullen komen. De heer Kooien (R. K.) en Van Hoog straten (A.-R.) waren evenmin ,te spre ken over de progressie. Zij twijfelen aan de billijkheid van een hooger successie recht voor erfenissen in de rechte neer-< dalende lijn. Nog meerderen zullen er wel gevonden worden die het op dit punt met hen eens zijn, doch of het voor hen! een onoverkoine.ijk bezwaar zal zijn, ge- loven wij niet. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 8 Maart. (Verv.) Na de pauze werd na eenig debat be sloten het door de Regeering gewijzig de ontwerp-Bakkerswet in de afdeelin- gen te onderzoeken. Met 42 tegen 25 stemmen werd daar na besloten dit afdeelingsonderzoek te doen plaats hebben den 4den April (de heer Üuymaer van Twist had gewild 14 Maart). Voorts werd door den voorzitter voor gesteld den 5den April verschillende wetsontwerpen in de secties te onder zoeken, waaronder de wijziging der Mi- litiewet. L>e week voor den 4en April zal de Kamer dan niet in openbare ver gadering bij-eenkomen. De heer Ter Laan had bezwaar ge maakt de Militiewet nog vóór Paschen in de afdeeiingen te behandelen en heeft daarom voorgesteld het sectieonderzoek eerst na Paschen te doen plaats heb ben. De Voorzitter bestreed dit voor stel. ,Het is wenschelijk dat de Militie- wet voor Augustus tot stand kome, om dat er anders weer een jaar mede ge moeid kan zijn voor zij tot stand komt. De heer Borgesius wenschte niet dat deze laatste' conclusie des voorzit ters aanvaard werd door de Kamer. Want komt het ontwerp Militiewet niet voor Augustus gereed, dan zou de Kamer de schuld krijgen. De Voorzitter erkende dat hij zich misschien wat ondoordacht had uitge drukt, maar bciu.gde dat pressie aller minst in zijn bedoeling lag. Ten slotte werd liet voorstel des voor zitters om 5 April het sectieonderzoek te doen aanvangen, met 66 tegen 6 stem men aangenomen. Vervolgenns werd 'nog besloten met wijziging der agenda d.rect na de Suc cessiewet nog eenige ontwerpen in open bare behandeling ie nemen, waaronder toetreding tot de Berner Conventie. Voorts werd. besloten morgenavond te vergaderen.. Eindelijk werd de eindstemming over het ontwerp tot bestrijding der zede loosheid vastgesteld op Donderdag 16 dezer, na de pauze. Hierna werd de behandeling der Suc cessiewet voortgezet. De heer Kooien hield een uitvoe rig pleidooi voor het beiasten van de uitkeeringen uit levensverzekering, maar betoogde tevens dat deze zaak bij het onderhavige ontwerp niet kan geregeld worden, omdai zij deel moet uitmaken van eene herziening van het burgerlijk wetboek in verband met de regeling der positie van de levensverzekeringsmaat schappijen. De heer de Wijkerslooth kwam uitvoerig op tegen de onevenredige wij ze, waarop z. i. bij deze successiebelas ting het onroerend goed wordt getroffen. De landbouw zal voorts worden belem merd en het nationaal vermogen ver minderd. Indien de minister bij de in komstenbelasting den landbouw voorne mens is tegemoet te komen, zal hij voor het ontwerp stemmen, maar als de mi nister geen toestemming in dien zin doet zal spreker zijn stem aan deze successie-, rechtwijziging niet geven. De heer Roessingh bestrijdt het behoud van den successie-eed, die best door een verklaring ware te vervangen. De heer Van Hoogstraten be strijdt de thans voorgestelde progressie in de rechte lijn, een element dat niet in de wet behoort en voor velen een onoverkomelijk bezwaar vormt. Blijft het progressie-element in de wet, dan zal spr. tegenstemmen. De heer Patijn zou, als het ontwerp, op zich zelf beoordeeld moest worden, er mede ingenomen kunnen zijn, omdat het de successiebelasting als zoodanig verbetert, vooral omdat, door progressie- invoering een stap vooruit wordt gedaan. Maar beschouwd in het samenstel onzer belastingen zal het ontwerp ons belas tingwezen verslechteren, omdat dit stel sel in zijn geheel reeds te veel mank gaat aan het euvel van het leggen van een druk op verkeerde schouders, en het onderhavige ontwerp dit kwaad gaat vet*.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2