2e Jaargang. Donderdag 9 Maart 1911. BUITENLAND. De andere weg. BINNENLAND. Na. 433. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Socialistisch fatsoen. Op dit punt zijn we door de heeren nog al niet verwend. Als het er op aan komt den tegenstander te bestrijden, staan zij voor niets. Hoe gemeener scheldwoorden hen naar het hoofd kun nen geslingerd worden, hoe meer zij grin- neken. Niets is hun heilig. Maar gelukkig, als zij ons met modder gooien, doen ze het figuurlijk; als ze, wat ons het heiligst is, door het slijk halen, geschiedt het met mond of pen. Hoogstens komt het bij debatten tot een handgemeen. Nu echter is het toppunt bereikt. In de Belgische Kamer had dezer dagen de socialist Hubin, bij gebrek aan argumen ten, de onbeschaamdheid zijn tegenstan der in het gezicht te spuwen. „Zoo zijn onze manieren." Bah! algemeen overzicht. Bij de verdere behandeling van de be grooting voor eerediensten in den Duitschen Rijksdag zeide de afgevaardigde Porsch, d&t hij toegaf, dat het aantal geestelijke orden vermeerderd is. Het leeuwendeel van die vermeerdering komt echter op rekening van orden die zich aan ziekenverpleging Wijden, en daarin ligt geen gevaar voor den staat. Wij wenschen het gezantschap bij het Vaticaan te handhaven. De mede- deeling van den minister-president, dat onderwijs in het Duitsch en geschiedenis niet meer zou worden opgelegd aan geestelijken, die den modernisteneed hebben afgelegd, heeft bevreemding ge wekt. (Teekenen van levendige goedkeu keuring bij het centrum). Daardoor is een twistappel onder het volk geworpen en wordt de geloofsvrede verstoord. (Zeer juist: bij het centrum.) Von Trott zu Zols, de minister van eerediensten zeide: Wanneer wij groote- re terughoudendheid betrachten bij het benoemen van Katholieke geestelijken voor den staatsdienst, dan ligt daaraan ons verlangen om den geloofsvrede te handhaven, tot grondslag. De ervarin- gen van den laatsten tjjd hebben bewe zen, dat de mogelijkheid van een con flict bestaat, wanneer een Katholiek gees lelijke tegelijkertijd ambtenaar van den staat is .Wij'zullen deze terughoudend heid zoo lang betrachten, totdat we de overtuiging hebben gekregen, dat ook van kerkelijke zijde het tusschenliggend grensgebied met de voorzichtigheid en de terughoudendheid betreden wordt, die onmisbaar zijn voor het behoud van den vrede en het vermijden van conflic ten. Door eenige vrijzinnige afgevaardig den werd hlierop aanmerking gemaakt op de houding van het Vaticaan en op het optreden van den gezant Mühlberg waarop de staatssecretaris von Kiderlen Wachter deze verwijten bestreed. De ge zant had opdracht, de curie opmerk1-1 zaam te maken op de opwinding, die de verschillende decreten i n Duitschland zeroorzaakt hebben. De kardinaal-staats- FEUILLETON. door ERNST ZAHN. 3) De Zondagavonden waren toen ter tij de voor hen alle drie even gezellig. Naast de werkplaats was een kleine groenten- .tuin, een smal strookje grond, tusschen de rivier en de straat. Daar stond, onder de boonenstaken, een oude houten bank, waarop baas Grob Zondagsavonds gaar ne een pijp zat te rooken; men had van daaruit een vrij uitzicht over de rivier, en het andere stadsgedeelte, waarin zich veel nieuw gebouwde huizen bevonden. De schrijnwerker met den zwarten baard kon dan uren achtereen op deze bank zitten, terwijl de kinderen aan zijn voe ten speelden, slakken zochten tusschen de groenten of papieren schuitjes in het water lieten varen, dat den tuin afsloot. De huizen aan de overzijde en de men- schen op de straat werden* daarin weer kaatst en namen allerlei zonderlinge vor men aan, waarin de fantastische geest van Adli wederom genoegen vond en .waarop zij de aandacht van haar beide secretaris heeft daarop aan den gezant medegedeeld, dat hij den brief aan kar dinaal Kiopp zou publiceeren. Dit optre den was correct in diplomatiek opzicht. Wij verlangen van geen onzer vertegen1- woordigers in het buitenland, dat zij de voornemens van vreemde regeeringen zullen kennen. Wanneer de gezant had ingegrepen, nadat de plannen' van het Vaticaan bekend geworden waren, dan zou hij verkeerd hebben gehandeld. Daarna werden de debatten gesloten en werd het tractement van den mL nister goedgekeurd. Ook in deze zitting wees de correcte houding der regeering erop dat het be waren der vrede met het Vaticaan haar ernst is. Eigenaardige berichten bereiken lons over de toestand in Mexico en de houding van de Vereenigde Sta ten ten opzichte van dien staat Men vermoedt dat de toestand in! Mexico zoo treurig is geworden, dat het gezag van president Diaz nog slechts op zeer- losse schroeven staat. Naar het heet, hebben Engelschen en Amerikanen in Mexico een beroep gedaan op hun regeering, om er de vreemdelingen te beschermen, als het instorten van de regeering van presi dent Diaz of haar verlies van gezag wan orde ten gevolge heeft. Uit Washington en New-York1 Ikiom't bericht, dat de Amerikaansche regeering besloten heeft, 20000 man troepen naar Texas te zenden en het smaldeel van vier oorlogsschepen waarop 1500 mari niers, naar Galveston. Niemand gelooft er aan de ambtelijke verklaring, dat die aanzienlijke strijd macht alleen bestemd is voor vvinter- oefening in Texas. Daarentegen vindt de verklaring ingang, dat de regeering der Unie zorgwekkende berichten uit Mexico heeft ontvangen, naar luid waar van president Diaz stervende is (uit Mexico echter komt een bericht dat zijn gezondheid normaal is) en de opstand in het noorden bedenkelijk toeneemt. De dood van Diaz, zoo heet het ver der, zou een bloedigen burgerkrijg en anarchie na zich slepen. Daaronder zou den ook de vreemdelingen lijden, voor al Amerikanen, die in Mexico gehaat zijn Zij zijn daar talrijk en hebben er enorme geldelijke belangen. Die hebben er ook Engelschen en Duitschers. Generaal Grant, de commandant van de Oostelijke afdeeling, heeft ^gisterna- middag bevel uit Washington ontvan gen, om alle beschikbare manschappen van de forten aan de haven vain New- York gereed te houden, om gisteren avond per s.s. Jamestown naar Fort Mourse in Virginia te vertrekken. Alles te zamen gaan 1300 man aan boord. Dit is de grootste troepenmacht, die sedert den oorlog met Spanje, New-York ver laten heeft. Aan de troepen zijn scherpe patronen uitgereikt, in plaats van losse, zooals voor manoeuvres. De geheele uit 2000 pagnieën kustartillerie zijn van de At lantische kust weggehaald en naar Gal veston gedirigeerd, waar zij tijdelijk als vrienden vestigde. De avondzon deed dan terwijl haar stralen vallen op de zitplaats van baas Gottfried en hulde de vensters tegenover hen gelegen, in een gouden gloed. Dat alles was toen Hugo en Adli nog kleine kinderen waren en het leven van Gottfried Grob nog kalm verliep, ver helderd door een zachte behagelijkheid, en een vrede, waar hij zelf door zijn vlijt en zijn rechtschapenheid het meeste toe bijbracht 11 Baas Gottfried was een en al ver bazing toen zijn schoonzuster op een avond, terwijl zij alleen mei hem in hun eenvoudige woonkomer zat, zei dat Hu- go de lagere school doorloopen zou heb ben en men dus besluiten moest welke inrichting van onderwijs hij voortaan zou volgen. Toen hij het in zich had opge nomen, hield baas Grob een boetpredi katie tegen zich zelf dat hij, onder zijn dagelijksch werk en zijn maatschappelij ke verplichtingen, vergeten had zich met de opvoeding van zijn eenig ldnd bezig te houden. Daarop besprak hij alles na der met juffrouw Grandjean. ]jij zej| zat op de opde, pet fgod ge- infanterie zullen dienst doen. Een' afdee ling pontonniers is van fort Leavenworth naar Kunsan gezonden. Een eerste afdeeling mariniers is he denmorgen van de werf te Brooklijn naar Philadelphia en dan verder naar Guanta- namo op Cuba gezonden, naar het heet voor manoeuvres. De geheele uit 2000 man bestaande macht marinetroepen van het Oostelijk gedeelte van het land zal met spoed jnaar dezelfde bestemming vertrekken. Van een hooggeplaatst persoon uit de Amerikaansche regeering vernam de cor respondent van de „Morning Post" dat het inderdaad in de bedoeling ligt, zoo noodig, de troepen ove rde grens te zen den. Zij zouden dan noch voor poch te gen Diaz partij trekken, maar alleen wa ken voor leven en bezit der vreemdelin gen. GEMENGD. Prins Adalbert van Pruisen, de zee officier van het keizerlijk gezin, ligt te te Kiel ziek met een lichten aanval van ontsteking aan den blinden darm. Zijn toestand geeft geen aanleiding tot on gerustheid. De keizerin is hem op gaan passen. De Portugeesche regeering Iheeft bevolen, dat de namen van alle uit Bra zilië en noordelijk Europa komende rei zigers opgegeven moeten worden bij de rechterlijke politie. De minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de regeering volledige inlichtingen ontvangen heeft over het te Rio-de-Janeiro ontdekte com plot. De politie heeft te Lissabon ver takkingen ontdekt. De Nederlander, die te Mulheim onder verdenking van spionnage in hech tenis genomen was, is weer vrijgelaten, nadat gebleken was, dat de zaak niets om het lijf had. Hij had een vriend in de kazerne opgezocht, en dien uit be langstelling gevraagd, hem zijn gjeweer te laten zien. Groot opzien baart te Petersburg de ernstige waarschuwing, die door ad miraal Skrydlof aan het Russische volk is gericht. Hij voorspelt n.l. een sjaoe- digen oorlog met Turkije, en een daarop volgende revolutie, die oneindig ernsti ger gevolgen zal hebben dan de veld tocht in Mandsjoerije met al den aankle ve van dien. Admiraal Skrydlof die tweemaal bet bevel heeft gevoerd over de Zwarte Zee vloot, had indertijd ook allerlei treurigs voorspeld van Rusland's optreden in het Verre Oosten. Die voorspellingen zijn maar al te zeer uitgekomen, vandaar dat deze waarschuwing in het land zulk een diepen indruk maakt. De melkslijtersknechten te Parijs hebben het werk gestaakt. In een ken nisgeving aan de burgerij, verklaren zij dat zij niet alleen streven naar loonsver- hooging, maar tevens de melkverkoopers willen dwingen om voortaan de melk niet meer te vervalschen. Aardschokken hebben schade Ver oorzaakt in Orchomenos en Livadia (Griekenland). Onder de bevolking is een paniek. Zij kampeert in de straten, in weerwil van regen en sneeuw. bloemde cretonne overtrokken canapé, met een glas oude landwijn voor zich. In den ouden open haard brandde een flink vuur, want het was een gure dag in Februari. Juffrouw Grandjean was bezig een broek van haar neefje te verstellen en verdedigde daarbij haar voorstel dat Hu- go naar het gymnasium moest gaan; zijn vader had er toch de middelen toe en gegoede burgers waren tegenwoordig aan zichzelf verplicht hun kinderen naar de Latijnsche school te zenden. De dertig jarige jonge juffrouw, bepleitte met kracht en vuur haar meening; haar ma ger gezicht, met het mooie donkere haar den spitsen neus en de scherpe bruine oogen, werd telkens naar baas Grob ge keerd. Deze hoorde aanvankelijk het voor stel van zijn schoonzuster doodbedaard aan, maar even later zei hij op beslis- slisten toon: „Neen, Anna, mijn jongen komt niet op het gymnasium; wij zijn werklieden, hebben de ambachtsschool gevolgd, en die moeten onze kinderen ook hebben. Men mag alleen van dezen regel afwij ken, waar het een jongen met een bij zonderen aanleg geldt en hoe bij-de-hand eojk is, cui geksnje Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot nota ris te Ede, W. F. J. Fischer Jr., candi- daat-notaris aldaar; is aan den officier-machinist 2e kl. bij de zeemacht R. Grandia, eervol ontslag verleend, onder toekenning van f1575 pensioen 's jaars; zijn benoemd: in de provincie Zuid- Holland, tot Dijkgraaf van het water schap en dijkring Flakkee, J. Mijs Dr. te Oudetonge; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Vijf Heerenlan- den, T. Kloek, te Leerbroek; tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, T. Veth Jz., te Papëndrecht, en C. de Jong, te Hardingsveld; is aan den adj.-directeur bij den dienst der posterijen Jhr. A. van Raab van Canstein, eervol ontslag verleend. Tweede Kamer. In de gistermiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer werd be sloten 4 April de Bakkerswet in de af- deelingen te doen onderzoeken, vervol gens werd nog het besluit genomen, om op 5 April de Militiewet in de afdee- lingen aan de orde te doen komen. De eindstemming over het wetsont werp tegen de zedeloosheid zal plaats hebben Donderdag 16 Maart na de pau ze. Heden zal er avondzitting gehouden worden. Javasuiker in Japan. Aan de „Agence d'Extrême Orient" wordt uit Tokio geseind, dat de boycot van Java-suiker in Japan thans alge meen is. Een convooi Java-suiker is ech ter dezer dagen de haven van Simo- noseki binnengeloopen, om daar gelost te worden. Dit feit heeft eenige ontstem ming gewekt, en men tracht uit te vor- schen, welke kooplieden den boycot ver breken willen. Intusschen klaagt het pu bliek zeer over de Japansche suiker, die niet goed van kleur is. Men zal nu trach ten, de kleur te verbeteren, wat echter niet spoedig zal gelukken. Papendrechtsche raadsleden. Drie leden van de Papendrechtsche Vroedschap, de heeren J. Visser Czn., A. Visser en G. Klootwijk, die meermalen in de oppositie waren en wier voorstel len bij het Dag. bestuur meestal niet veel instemming vonden, hebben ge meend beter te doen, hun ontslag te ne men, ten einde de „roerende eenstem migheid, die tusschen B. en W. en den Raad niet langer door hunne tegenwoor digheid te verstoren". Bookmakers in Zeeland. Maandag werd te Vlissingen een ver gadering gehouden van bookmakers, waarin o.a. een commissie werd be noemd aan welke opgedragen werd een onderhoud te hebben met den heer J. H. Blum, lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg om zijn steun te nooit en daarom is de ge\yone weg voor hem ook de aangewezene". Juffrouw Grandjean schoof, geduren de deze lange redeneering, onrustig op haar stoel heen en weer. Het maakte haar altijd zenuwachtig, wanneer Gott fried haar met „Anna" aansprak, ter wijl hij haar gewoonlijk alleen „An" noemde, want de ervaring van veel ja ren had haar geleerd, dat wanneer haar zwager „Anna" zei, hij voor geen rede meer vatbaar was. Daarom streed zij nu voor haar meening met het bewust zijn, dat zij toch het onderspit zou moe ten delven en dit maakte haar eenigszins bitter te moede. Zij zei dat Hugo op de ambachtschool verboerschen zou, dat het noodig was hem, die hier altijd onder mindere kinderen was met jongens van beter stand in aanraking te brengen en meer dergelijke argumenten. Baas Grob liet haar praten, dronk zijn glas met kleine teugen leeg, en begon in zijn notitieboekje, dat hij uit den zak haalde, allerlei berekeningen te maken. Toen Hugo even daarna de kamer bin nen kwam, richtte hij zich tot deze en zei alsof hij het volkomen eens was met zijn schoonzuster: „Tante en ik hebben sa men gesproken over je overgaan naar een andere school. Je jnoet eerst ftog verzoeken voor het aan de Tweede Ka mer verzonden adres. (In dit adres werd verzocht de bookmakerskantoren, voor zoover zij zich alleen uitstrekken over buiten het koninkrijk gevestigden, niet te verbieden.) Dinsdag heeft de heer Blum deze commissie op zijn buitenplaats bij Dom burg ontvangen. De afgevaardigde heeft de commissie een teleurstellend antwoord gegeven, in de eerste plaats, omdat bij zeide als anti- revolutionnair een voorstander te zijn van het wetsontwerp in zijn geheel. Wel wenschte de heer Blum zijne me dewerking te verleenen mits de mi nister daartoe bereid was dat een overgangsbepaling wordt vastgesteld, dat de wet eerst later in werking zal treden* Evenwel zou hij daarvoor in geen ge val langer uitstel willen geven dan tot Januari 1913, omdat in dat jaar de peri odieke verkiezingen worden gehouden. Het thans aan de Tweede Kamer ge zonden adres noemde de heer Blum mosterd na den maaltijd en ook van een adres aan de Eerste Kamer verwachtte de afgevaardigde geen heil. Ook raadde de heer Blum aan om in eene audiëntie bij den minister van justi tie de wenschelijkheid van een overgangs bepaling als bovenbedoeld te bepleiten* R. K. Armenzorg. Omtrent een nieuw te bouwen R. K. Opvoedingsgesticht (voor knapen, die óf aan de ouderlijke macht zijn onttrokken óf z.g. verwaarloosde kinderen) verneemt de „Tijd", dat de onderhandelingen, die door de Paters van het H. Hart uit Leu ven en Bergen op Zoom waren aange knoopt met het gemeentebestuur der ge meente Heer bij Maastricht, voor den aankoop van een terrein (den z.g. Heer- derberg) tot een gunstig resultaat heb ben geleid. De gemeenteraad van Heer heeft n.L behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten den Heerderberg verkocht aan de Paters van het H. Hart, die het gesticht zullen beheeren, voor de som van f3000, den door de Paters geboden prijs. De inrichting zal bestemd worden voor ongeveer 200 kinderen en naar bereke ning li/2 ton kosten. KORTE KRONIEK. Dinsdag 18 Maart wordt de Konink lijke familie op het Loo terug verwacht De vergadering der commissie van voorbereiding voor den bond van R. K. Gemeenteraadsleden, welke eergisteren te Utrecht zou worden gehouden, is uitge steld tot Vrijdag 10 Maart In de Dinsdag gehouden raadsver gadering van den gemeenteraad van Ne- derhemert, is met 4 tegen 3 stemmett besloten, de gift van f5000 van baron van Wassenaer, om daarvoor een raad huis op 't Eiland te bouwen, niet te aanvaarden. De raad zal dus voorloopig zijn vergaderingen in een gehuurde ka mer blijven voortzetten. De gemeenteraad van Haarlem heeft zonder stemming goedgekeurd het voor stel van B. en W. oin een nieuwe H. Bw S. en Handelsschool te stichten. een paar jaar naar de ambachtsschool, voor je bij mij in de leer komt." „Waarom niet naar het gymnasium, vader?" vroeg de jongen. „Daarom niet", was het kort en krach tig antwoord en Hugo zweeg tot groot misnoegen van zijn tante, die van hem nog hulp had verwacht. Anna Grandjean verliet met een norsch gezicht de kamer om zich in haar eigen vertrekje, bij de bloemen aan het venster, de platen aan den muur en de boeken op het plankje opnieuw te verdiepen in de treurige gewaarwording, dat zij, wier gedachten zoo hoog vlogen in het prozaische huis van haar zwager feite lijk ellendig verkwijnde. Het was kenschetsend voor de wils kracht van baas Gottfried en voor de onbetwistbaarheid van zijn aanzien in huis, dat na dit gesprek deze kwestie' nooit meer werd aangeroerd en dat Hu- go toch eenige weken daarna van de lagere school op dc ambachtsschool oven ging. Deze verandering in het leven van den jongen had aanvankelijk weinig in* vloed op het leven van de familie in hel algemeen. Baas Gottfried werkte den ge* heelen dag en Hugo kwam bijna nooit in de werkplaats. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1