\2\ jaar Koningin. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 429, e Sou/tatit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 4 Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel,meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De dag van Maandag zal ons tot blijd schap stemmen. Het zal dan 121/2 jaar geleden zijn, dat Koningin Wilhelmina plechtig te Amsterdam werd ingehuldigd. 't Is de eerste herinneringsdag onder ÜWilhelmina's bestuur; het koperen jubilé dat niet met wijdsch vertoon wordt ge vierd, maar met stille dankbaarheid wordt herdacht Wat al geluk heeft deze regeeringspe- riode aan ons land gebracht, wat al lief en leed heeft Koningin Wilhelmina in dat tijdperk doorstaan. Wij hebben gezien blijken van innige Aanhankelijkheid van ons volka an Oranje; jbewijzen van liefde van Oranje voor ons yolk. Wij behoeven dat alles hier niet te re- Jeveeren. 't Is overbekend, hoe onder de regeering van onze Koningin de ban den tusschen Vorstenhuis en Volk nau wer zijn aangehaald, door de warme genegenheid van de Vorstinne voor het yolk en van het volk voor Haar. Met blijdschap zullen wij daarom Maan dag den 121/2-jarigen herinneringsdag van [Wilhelmina's troonsbestijging vieren; met dankbaarheid erkennend het vele goede, dat onder haar bestuur ons land geschon ken werd en met vertrouwen God smee- kend om Haar nog lang voor ons te be houden. Het feestvierende Rome. Rome viert immers feest dit jaar? Rome is thans een behoorlijken tij:d de hoofdstad van het ééne Italië en men gaat dit herdenken o.a. met een tentoon stelling Bij feestvieren nu behoort een fees telijk gezicht en men trekt er dit dan ook, maar of het gemeend is Reeds meermalen verluidde zoo iets omtrent den minder rooskleurigeri toe stand van het gemeentelijk beheer dier stad, maar in de kringen der bewonder aars van Italië's eenheid werd dat nog al eens tegengesproken. Thans echter komt uit diezelfde krin gen een zóó scherpe hekeling van Ro- meinsch wanbeheer, dat die tegenspraak ,wel Verstomd mag worden geacht. De Romeinsche medewerker van het Handelsblad vindt n.l. den toestand1 dusdanig, dat hij 't niet langer de moei te waard acht er over te klagen, doch er eenvoudig grappen op maakt. „On der de Streep" bespreekt hij Romein sche voorvallen in den minaahtienden! trant, waarop men van iemand zeglt: je moet het maar zoo nauw ni'et nemen!, want er loopt een streep door. Men geniete. 20 September 1909 werd besloten, dat te Rome een gemeentetram zou wor den aangelegd, die loopen moest in 11911, het feestjaar. Welnu: „Eerst hoorde men niets periode van incubatie toen werd 'n directeur benoemd. Rails werden besteld... en wa gens. De rails kwamen, de wagens niet. |De rails werden opgestapeld op het ihoofdplein der stad. En bleven er lig- |gen... tot de „Tribuna" 'n inschrijving opende van een sou per man, om werk lui te huren, die de leelijke hoop ver roest staal zou wegruimen. Toen kwam Ier leven, de rails werden gelegd, lang zaam aan en de directeur zwoer bij alle goden dat den eersten Novem ber 1910 de tram zou rijden. Zou rij- "den voor vijf cent, zoovei als je maar [wilt, tot in wijken, waar niemand ooit heen gaat of heen zou willen gaan,.... 'de andere kwartieren worden bediend' door de tram, die niet van de gemeente is. De rails werden gelegd soms \vel eens fout gelegd, zoodat ze later weer werden opgebroken de draden werden gespannen. Eén wagen kwam, een twee de heette onder weg te zijn. En toen gebeurde het, datiemand een geniale gedachte kreeg. Men zou ook beweegkracht noodig hebben. Het volksbesluit van 20 Sept. 1909 ,f-S. P. Q. R. decreverunt op het plein' buiten Porta Pia had dit voorzien en (Uitgemaakt, dat de electriciteit ook ge- jmeentelijk worden zou, het zijn zou vóór u-. 1911, het wonderjaar. 1 Maar,!lacy, toen de consul Nathan zich deed inlichten over de nog beschikbare kracht van vallend water in den1 omtrek, hoorde hij dat alles de vorige .week was opgekocht door de particuliere maat schappij, die nu Rome verlicht en de tram de rijdende tram .stroom le vert. Weer een interval van stilte... tot in' in Januari van dit jaar de konin(g wordt uitgenoodigd den eersten steen1 te leg'- gen voor 'n stadscentrale, te drijven met Diesel-motoren, 'n Kostbaar zaakje in 'n! land, waar de petroleum nog altijd min stens een kwartje per kan kost. De directeur der Romeinsche gemeen telijke lichtfabrieken en krachtstations in wording hij woont in Parijs, ver dient 50.000 francs epr jaar, plus vrij reis- en verblijfkosten iedere 2 maan den moet hij zeven dagen in Rome zijii' beweerde binnen vier maanden de centrale in orde te kunnen hebben zijn collega van de tram zwoer bij: zijn baard ditmaal, want hij is atheïst geworden dat de tram den eersten Maart zou rijden. Het is nu 1 Maart, ik ben de lijn zoo eens langs wezen kijken, maar 'm tram heb ik niet gezien. Ik voor mij schrijf dit toe aan de omstandigheid, d'at de rails nog lang niet overal klaar zijn. Maar ik geef gewonnen, dat anderen recht hebben deze vertraging toe te schrijven aan de omstandigheid, dat van de centra le nog altijd niet meer bestaat dan de „eerste steen", die blijkbaar geen „steen der wijzen" is. Heeft men ooit bijtender satyre ge lezen op een lamlendig gemeentelijk beheer Rome viért feest, maar blijkt zóó wei nig in staat zijn zaken te bestieren, dat de buitenlandsche toeschouwer er me delijdend om glimlacht. Bij 't Romeinsche „Comité voor de feesten van 1911" gaat 't al blijkbaar even lamlendig, want de corr. spreekt daarover op minachtend-meewarigen toon. 't Is of hij dat comité niet a u sérieux neemt. Rome viert feest, maar... geeuwt nu al van verveling. Rome toont een feestelijk gezicht, maar... 't is een masker. Rome is de hoofdstad van het ééne1 ffcalië, maar het gaat gebukt onder die weelde. ALGEMEEN OVERZICHT. Meer en meer blijkt wat de Fransche Katholieken te venvachten zullen heb ben van het Ministerie-Monis De felle spot en de aanvallen van1 de rechtsche pers worden steeds scher per. Dit wordt nog aangewakkerd door het feit dat Monis en verscheidene an dere ministers hun opwachting zijn gaaini maken bij Combes, 'tis dus wel zeker .dat we een nieuwe Combistische perio de tegemoet gaan. Senator Gaudin de Vilaine, die over Cruppi's optreden als minister van buitenlandsche zaken in- terpelleeren wilde, verklaarde gister morgen, zijn plan in nadere ovterwe ging te houden. Hedenmiddag eerste ministerraad, Maandag ministerieele ver klaring in de Kamer. We zullen zien wat dat geeft. Intus- schen zou Briand gister naar Zuidn Frankrijk vertrekken. De arme man is' waarschijnlijk doodop! Weer schuift een dreigende onweers wolk over Portugal heen. Een telegram uit Rio de Janeiro meldt, dat tegen de republiek Portu gal een monarchistische samenzwering op touw gezet is. De samenzweerders1 ontvangen hun instructies van' een co mité wienszetel te Londen is. Deze be wering is reeds ook in Portugal gedaan. Het blad „Paiz" maakt een facsimile een vertrouwd ijk en brief openbaar, door een der samenzweerders aan iemand in! Lissabon gericht Het bevat de op dracht om Theiophil Braga en andere mi nisters te vermoorden. Het hoofd der politie te Rio is een onderzoek begon nen. Bovendien is op instignatie' van dein! Portugeeschen gezant een onderzoek te gen monarchisten ingesteld, die dqel ge nomen hebben aan een samenzwering! tegen Het leven van Portugeesche repu blikeinen te Rïo de Janeiro en tegen de leden der voorlpppige regeering tie Lis sabon. Het hijschen van de vlag der monarchie is nu verboden, het meeren- deel der in Brazilië levende Portugeezen zijn koningsgezind, daaronder bevinden zich tal van grootkapitalisten, die be sloten zijn voor het herstel der monar chie aanzienlijke bedragen over te heb ben. Hoewel zulke berichten wel teeke nend zijn voor jlen toestand, kunnen we zooals met alle berichten uit Portugal, niet anders, dan onder reserve hiervan melding maken. Uit Lissabon vermeldt nog de N. R. Ct. een particuliier tele gram: Betreffende de uit Rio de Ja neiro gemelde antirepublikeinsche sa menzwering zeide Machado heden, dat het onderzoek daar voortduurt. Het be richt schijnt grond van waarheid te heb ben. Ik kan uit goede bron mededeelen dat aan buitenlandsche zaken1 gisteren een particuliere brief uit Brazilië is ont vangen, waarin de complotplanlnen geo penbaard werden, terwijl de ontdekte samenzwering alleen diende om een ern1- stigere te voorkomen. lntusschen gaat het Portugeesche schrikbewind op de meest gestrenge wij ze voort de priesters te vervolgen, die het wagen durven om den brief van het episcopaat, waarvan wij eenige dagen geleden den inhoud weergaven, in de kerken voor te lezen. Men weet, dat de Portugeesche re geering, met haar republikeinsche op vatting van vrijheid, verboden heeft dit schrijven der bisschoppen bekend te ma ke. n Vele priesters lieten zich echter door de bedreigingen van de revolutie helden niet afschrikken en hebben den brief aan hunne geloovigen voorgele zen. 'tGevolg was, dat deze priesters die niet meer dan hun plicht deden, ge vangen werden genomen en opgesloten om later het vonnis van de Katholie- kenvervolgers te vernemen. In het geheele land, vooral in het Noorden, waar de bevolking nog dicht rond de geestelijkheid staat, heerscht de grootste opwinding en het arrestee ren der geestelijken geeft tot veel op- roertooneelen aanleiding. Ook dit is voor de republikeinsölie kopstukken geen reden genoeg, om van hun hatelijke maatregelen af te zien. Integendeel, in den gisteren gehouden' ministerraad hebben de heeren beslo ten om de bisschoppen in hechtenis te nemen en de priesters die het wagen' durven om het schrijven voor te lezen wegens hoogveraad te laten ver volgen. Wat aangaat den toestand tusschen Rusland en China wordt nog weinig bijzonders bekend. Wel schijnen mog steeds troepen op weg te zijn naar Mongolië en nu .wordt uit Petersburg aan de „Morning Post" ge meld, dat volgens een bericht uit Tas- kent onder een detachement geniesolda ten, die op weg waren naar de greiis van Mongolië, muiterij uitbrak en de manschappen weigerden hun marsch te vervolgen wegens den slechten staat dei- wegen. Een officier werd daarbij ge wond. De kozakken uit Semiresjevesk heb ben eveneens geweigerd naar de Chi neesche grenzen op te rukken, nadat zij door de laatste aardbeving zwaar had den geleden, en ook wegens de vriend- scappelijke bethrëldringen, waarin zij tot de Chineesche buren staan. Misschien is de vrees voor de Pest hierbij ook een machtige factor. Schoon van hier en daar berichten komen dat op een afnemen der epidemie wijzen^ uit andere plaatsen komen berichten! die juist het tegendeel bewijzen. In Kirin, zuidelijk van Charbin gelegen, heeft de pest thans een reusachtigen om vang aangenomen. De straten liggen met lijken bezaaid; een gedeelte der lijken is aan den rand der stad geworpen. De be woners der omliggende dorpen weigeren nu den toevoer van levensmiddelen, zoo dat de bevolking honger lijdt en het ge peupel tot oproer is overgeslagen. De onder-Koning van Mandsjoerije aan wien de gouverneur van Kisin had verzocht troepen te zenden, heeft aan dit verzoek niet voldaan en geeft als reden op, dat de troepen in de besmette stad de ge hoorzaamheid (zullen weigeren. De Ja- pansche consul heeft zijn landgenooten doen aanzeggen, dat zij onverwijld de s&d yerlfitëii, GEMENGD. Prins Joachim, de jongste zoon des Keizers, heeft gisteren te Potsdam in tegenwoordigheid van de keizerlijke fa milie den eed op het vaandel afgelegd en is daarna als luitenant bij de zg. lijf- compagnie van het eerste regiment der garde ingedeeld. Joachim is in December 20 jaar ge worden. Ter eere van de kroning van ko- Geoge V zal van Mei tot October, in de zgn Witte. Stad, Shepherd's-bush te Lon den een tentoonstelling gehouden worden van voortbrengeselen van het geheele Britsche Rijk. De Lord Mayor van de Londen- sdhe City heeft medegedeeld, dat hij een uitnoodiging van den burgemeester van Weenen had ontvangen om met de she- rifs en een groot aantal raadslieden ein de September een bezoek aan Weenen te komen brengen. Men heeft besloten, de uitnoodiging aan te nemen. De Chineesche regeering heeft toe gestemd in de benoeming van een Rus- sischen en een Chineeschen gevolmach tigde commissaris, die opdracht zullen krijgen, de grens van Abagajtoewesk tot aan de Argoen definitief vast te stellen. Volgens de berichten uit Konstanti- nopel is de stelling van het kabinet-Hakki pasja, die een poos o.a. door oneenighe- den in den boezem van het comité van eenheid en vooruitgang in gevaar ge bracht scheen, opnieuw bevestigd. Het comité heeft eenstemmig besloten het ka binet verder te steunen. De Daily Chronicle verneemt uit Johannesburg, dat de vrees grooter wordt, dat Botha door zijn slechte ge zondheid gedwongen zal worden ont slag te nemen. De Times verneemt uit Buenos Aires, dat de opstand in Paraguay zich uitbreidt Vijfduizend opstandelingen moe ten een paar stadjes verover hebben. Ar gentinië dreigt met weerwraak, tenzij Paraguay voldoening geeft voor het op brengen van drie Argentijnsche schepen door den dictator Jara. Volgens het St. Petersburgsche tele- graafagentschap hebben 1200 Chincezen, die te Tokio studeeren, bij den Chinee schen ambassadeur geprotesteerd tegen het zwakke optreden der Chineesche re geering, die door haar toegeeflijker op treden tegen Rusland het Chineesche volk vernedert. Er zijn 18.000 jen bij eengebracht om in Europa anti-Russis- sche propaganda te voeren. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit zijn opgeheven de inspectie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Alphen; in gesteld inspectiën der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Haar lem, 2de afd.Amsterdam (buitengemeen ten) en Leiden, 2de afd.is bepaald, dat de thans bestaande inspectiën der dir. belast., invoerr. en acc. te Haarlem en te Leiden voortaan zullen worden aange duid onder den naam van inspectiën te Haarlem, le afd. en te Leiden, le afd.; zijn benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerr. en acc. te Amster dam (buitengemeenten) F. W. J. Ligten- berg, inspecteur te Maastricht; tot in specteur te Maastricht (1ste afd.) C. Valkhoff, inspecteur te Groningen, (2e afd)tot inspe.cteur te Groningen (2e afd.) U. van Eerde, inspecteur te Har derwijk; tot inspecteur te Harderwijk J. H. Staal, inspecteur te Hoogezand; tot insepeteur te Hoogezand E. W. A. Snoek adj.-inspecteur te Arnhem; tot inspecteur te Haarlem (2e afd.) G. W. Martens, in specteur te Alkmaar; tot inspecteur te Alkmaar A. W. Udo, inspecteur, tijdelijk werkzaam bij het departement van finan ciën tot inspecteur te Leiden (2e afd.) B. Formijne, inspecteur te Gouda; tot inspecteur te Gouda, F. P. Wethmar, inspecteur te Groenlo; tot inspecteur te Groenlo 1. J. J. van Assum, inspecteur te Alfenis benoemd tot adj.-inspecteur te Amsterdam, A. Volkmaars, adj.-in specteur te Enschede. is aan J. Ph. L. H. H. P. Canselaar, eervol ontUag verleend als commies bij het dep. van Binnenl. Zaken. is benoemd tot secretaris van het col lege van curatoren der rijksuniversiteit te Groningen, mr. B. ten Bruggena>!e al daar; zijn jbenoemd: tot bewaarder yan de hypotheken, Ihet kadaster en de scheeps- bewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Deventer G. J. ten Cate, thans inspecteur der registratie en do meinen in de 32e divisie aldaar; tot bewaarder der hypotheken, het ka daster en de scheepsbewijzen te Tiel, H. L. de Boer, thans ontvanger der regi stratie en domeinen te Winschoten; tot ontvanger der registratie en domei nen te Purmerend, J. ter La^g, thans ont vanger der registratie en domeinen te Helder; is aan den reserve le-luit. H. G. J.: Driedonks, van de inf. der landweer in het 41e landweerdistrict eervol ontslag verleend is aan den reserve- le-luit. J. C. van Panthaleon baron van Eek, van het reg. gren. en jagers, eervol ontslag verleend; is de director van het Zendingshuis der Nederl. Zendingsvereeniging C. Ch. J. Schroder benoemd tot lid van de Staatscommssiie betreffende de bestaan de verhouding tusschen het gouverne ment en de Protestantsche Kerk in N.- Indië; is aan jhr. mr. S. Laman Trip eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van het Hoofdcomité der Verecni- ging „Het Nederl. Roode Kruis"; zijn bij de directie van de Rijkspost spaarbank: bevorderd tot hoofdcommies: P. G. J. Alberti en P. J. L. Deterding, thans commies; benoemd tot magazijn chef J. Bubberman, thans assistent; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Monnikendam, J. Smit thans commies der posterijen le klasse; is aan den ingenieur 2e kl. bij het de partement van Koloniën, H. de Groot, een verlof voor den tijd, van één jaar ver leend, en is de Oost-Indische ambtenaar H. Freydanck Oesinger (laatstelijk adspi- rant-ingenieur bij den dienst der Staats spoorwegen op Java, belast met de waar neming van de betrekking van ingenieur 3e kl bij het. departement van Koloniën. St. Canisius-College. Op het bekende St. Canisius-college t«e Nijmegen is miet groote opgewekt heid den vastenavond gevierd. Het leeuwendeel had het gymphonie-orkest, dat zich onder leiding van pater Bergé tot hoogpijl opwerkt. Over het optré- den van den heer Wijsman (van). Stomp wijk) zegt de „Geld.': „Van den lieer Wijsman wisten we, dat hij een uitstekend pianist is, maar; dat hij de groote Polonaises (met or kestbegeleiding) zoo voortreffelijk wist uit te voeren, neen, dat wisten we niet. Onze pianist is niet hartstochtelijk aan gelegd, hij is niet van 't systeem „Fcuer in die Leier, oder Leier ins Feuer", maar hij dankt aan Goethe's toch zool goed uitgesproken waarheid „in der Be- schrankung zeigi sich erst de Meister". Wijsman's spel is in hooge mate sober, maar van een puurheid, die treft. Hij wist aan deze Polonaise een relief te geven waardoor' de architectonische schoonheden van het werk tot in de kleinste bijzonderheden voor ons gin gen leven. Buiten en behalve het genot van het aanhooren van dezen artist, was het oog hoogst aangenaam oen leer ling, de jongeheer J. Mes „LiebcswaD zer" van Moskowsky zoo smaakvol te hooren vertolken. Het Canisius-College mag zich gelukkig achten door het be zit van zulk een 1 eeraar." Ned. Arbeidsbeurs. De Commissaris der Koningin in) Zuid-Holland beveelt de burgemeesters in de provincie aan, belanghebbenden! aan te raden om alvorens in Duitschland werk aan te nemen, zich te .wenden tot de Arbeidsbeurs in de plaats hunner in woning of bij gebreke van dien, recht streeks tot de vereeuiging van Ned. Ar- beidsbeuizen te 's-Gravenhage. Door Z.Ex. den minister van Finan ciën zijn tot leden der commissie voor: liet herzien der wet op den waarborg van goud- en zilverwerken belast omi aan den minister advies uit te brengen! over den vorm van 'n ontwerp van wet met memorie van toelichting, benoemd, dc heeren: J. M. van Kempen, fabrikai b te VoorschotenJ. Post, grossier, té Amsterdam W. van Rossum du Chattel, winkelier te Leiden P. Merkes, winke lier te Rotterdam C. Huygens, essayeur van de Waartiorghe, te Amsterdam, met de heeren: L. 1. Huber, inspecteur van: dien waarborg, als voorzitter, en mr. dr. J. H. R. Sinneglie Damsté, als gecricH t-aris.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1