I BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. No. 426. e S^icbelve Sou^cmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Men meent reeds een oplossing te heb ben gevonden voor de Fransche Cabinets-crisis doordat aan Monis de opdracht is aange boden een nieuw ministerie te vormen. Alvorens echter een definitief antwoord te geven wilde deze eerst zijn vrienden raadplegen Volgens de bladen moet Mo nis de meest geschikte persoon zijn, die ook werd aangewezen door de presiden ten van Kamer en Senaat. Immers onmid- delijk na afloop van den ministerraad ontbood Fallières de heeren Dubost en Brisson, respectievelijk voorzitter van den Senaat en van de Kamer, bij zich. Beiden vestigden de aandacht op den oud-minis ter van Justitie uit het kabinet Wal deck Rousseau, Monis. Te zamen met Monis blijft men Delcas- sé en Poincarré noemen, terwijl ook Mil- lerand, die op het psychologisch moment ment uit het ministerie Briand trad, als vertegenwoordiger der uiterste linker zijde goede kansen zou hebben, Intus- schen liet Delcassé door zijn vrienden het bericht lanceeren, dat hij slechts zit ting zal nemen In een ministerie, waarvan hij zelf de-voorzitter is. De „Figaro" bespreekt in een hoofdar tikel de redenen, die Pichon aanleiding geven, voorloopig den Quai d'Orsaye wel te zeggen en laat niet onduidelijk uitkomen, dat het échec door de Fran sche diplomatie te-Potsdam geleden, hem tot aftreden noopt. Het blad dringt er op aan, dat de leiding van het Fransche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken in krachtige handen kome, daar het anders te vreezen is, dat von Aehrenthal en v. Ki- derlen Wachter aan de triple entente nog pijnlijker nederlagen bereiden. Zeiden we gisteren al jets over de verdeeldheid der bladen in hun bespre king vfin het heengaan van Briand, niet onvermakelijk is het oordeel der syn dicaten die om Briands houding bij de staking stierlijk het land aan hem heb ben. „Briand gaat heen" zeide Fiancette, de secretaris van de vakvereeniging der koetsiers en chauffeurs, trt een verte genwoordiger van den Matin en dat doet mij innig genoegen en wel om drie rede denen le. omdat hij nooit de brieven beant woordde, die hij ontving; 2e. omdat hij zijn beloften nooit ge stand deed 3e. omdat door zijn schuld in het land een speciale opvatting had postgevat, die tengevolge had, dat de makkers, wier 'ongelukkig gesternte hen voor de recht bank bracht, duchtig moesten boeten. De thermometer van de correctionaale straf fen wegens stakingsmisdrijven hangt im mers, zooals iedereen weet, af van de ministerieele warmte. Dat Toffin, de president van den Bond van machinisten en stokers niet goed op den minister-president te spre ken zoude zijn, ligt voor de hand „De 18 dagen preventieve hechtenis, die ik ondergaan heb, liggen mij nbg, dwars in de maag," zeide hij. Over de treurige roL die de minister president bij de laatste spoorwegstaking heeft gespeeld, za! ik maar niet spre ken. Sedert dien tijd scheen hij zich bezig te houden met de wederindienststelling "der ontslagenen, feileiijk echter deed hij: niets. Wie zijn opvolger zal zijn laat ons koud. Maar wie het ook moge zijn, hij kan er vast op rekenen, dat zoo onze ont slagen makkers niet weder in dienst worden gesteld, en de wet op de terug werkende kracth van de pensioenrege ling niet ten spoedigste wordt aangeno men, het publiek niet behoeft te reke nen op een geregelden spoorwegdienst. Prettig vooruitzicht voor den opvol ger. Een prettig voor-uitzicht hebben bij vroegere manoeuvres de- Quitsche solda ten gehad, die daarbij heb oen moeten schieten op lijken. Gelukkig hebben zij er niet veel van gezien, zooals bleek bij de behandeling in den Rijksdag van de begrooting van oorlog. Daarbij werd de vraag gesteld of het waar was, dat in Spand loor goldaten op lijken gescholen. yvcts. De Chef van het departement van oorlog, geenraal-majoor Wander, verklaarde in antwoord op deze vraag, dat eenige ja ren geleden te Spandau schietoefenin gen op lijken hebben plaats geflmdv. welke ten doel hadden het nemen van proeven omtrent de uitwerking van de moderne geweerkogels. Dergelijke proe ven, aldus veridaarde de generaal verder die overigens op anatomische praepa- raten en niet op naakte lijken genomen werden dienden voor de studie der won den door officieren van gezondheid. Nie mand van de soldaten, die schoten, zag iets van de preparaten, die in doeken' gerold of achter doek verborgen waren. De laatste berichten over de verhou ding tussdhen Spanje en het Vaticaan zijn alles behalve goed. De „Diarie* Universal" waaraan bekende regeerin'gs- personen medewerken, deelt mede, dat de H. Stoel met een besliste weigering heeft geantwoord op de voorstellen van de Sp^ansche regeering. De curie zal de onderhandelingen hervatten, wanneer het Ministerie te Madrid voorloopig af ziet van haar eischen, en het Vaticaan1 weet, dat alle godsdienstige k,westies in overeenstemming met den H. Stoel zullen behandeld worden. 't Is de vraag of dit in de bedoeling ligt van Canalejas. Zeker is de weg nog lang niet geëffend. In China komt het eene ongeluk na het andere Volgens berichten uit Foesjiatien heeft deze daar thans geheel en al op gehouden te woeden. De degelijkheid der organisatie van den Chineeschen genees kundigen dienst, onder leiding van dr. Woe-Lien-Teh, blijkt uit het feit, dat het gemiddelde aantal sterfgevallen in ge noemde stad van 200 tot 2 per dag is ge daald. Te Charbin is de toestand sinds drie dagen ook aanmerkelijk gunstiger geworden, maar het aantal sterfgevallen blijft nog steeds hooger dan in Foes jiatien. Toch schijnt de pest in de dor pen ver van den spoorweg nog voort durend feller te woeden, maar nu is weer een andere misère in zicht Alle onderkoningen van de Chineesche provincies hebben zich tot de centrale re geering te Peking gewend met het ver doek den uitvoer van graan en boonen uit Mantsjoerije naar Europa te willen ver bieden. Dit is niet bedoeld als een maatre gel ter bestrijding van het gevaar van pestverbreiding, maar als maatregel van voorzorg, tegen een mogelijken hon gersnood in Mandsjoerije in het najaar bestaat n.l. alle reden om te vreezen, dat de oogst van dit jaar in Mantsjoerije voor een goed deel zal mislukken. Tal van dorpen zijn totaal uitgestorven en van andere de bevolking zeer afgenomen. Er zullen dus overal handen te kort komen voor den veldarbeid. Voeg hierbij nog oorlogsbedreigingen dan kan men begrijpen dat het dage- lijksch gebed der missionarissen isA .peste, fame et bello, liebra nos domine. GEMENGD. In de Duitsche bladen vindt men t-al van berichten over de uitbreiding) van het mond en klauwzeer onder het vee. De ziekte slaat telkens over naar districten die nog vrij waren. Naar de wijze waarop de besmetting wordt over gebracht gist men nog dikwijls. Men weet, dat in ons land wel gedacht is aan de verspreiding van de ziekte door vogels. In Duitschland beschouwt men de ratten ook als overbrengsters, daar zij zich bij: voorkeur ophouden bij de voederbakken Van het vee. In de buurt van Odenkirchen waar de ziekte zich nu vertoont, is men daarom met de verdel ging van dit gedierte begonnen. Volgens een telegram van den wali van Monastir zijn er bij Dornekion scho ten gewisseld tusschen Turksche en Grieksche grenstroepen. Een Griek werd gedood. De regeering heeft vernomen dat de Grieken de grensposten verdub beld hebben. De Turksche gezant te A- thene heeft de Grieksche regeering er- zocht, maatregelen te nemen, om her haling van grens-incidenten' te voorko men. Het Turksche ministerie van Bin- nenlandsche zaken heeft bericht ontvan gen, dat een afdeeling onder overste Rifa bey de opstandelingen verslagen heeft en, na zich met 't garnizoen van' Menala te hebben vereenigd, deze stad ontzet heeft. Djopr deze operatie js au de sleutel van het hoogland van Jemen in handen der regeeringstroepen en de opmarsch naar Sevaa mogelijk. De Echo de Paris verneemt, dat de staking onder het personeel, werkzaam aan den bouw van de tentoonstelling te Turijn, voortduurt. Twee regimenten genie hebben bevel ontvangen den onderbroken arbeid voort te zetten Deze maatregel van de regeering heeft de woede gewekt van de stakers zoodat gevreesd wordt voor troebelen. De Thessalische afgevaardigden hebben van Veniselos geëischt, dat hij in de gewijzigde grondwet een artikel zou opnemen, waardoor het agrirische vraagstuk voorgoed geregeld wordt. Ve niselos heeft vierkant geweigerd. Volgens het zeggen van vertegen woordigers der Mexicaansche insurgen- ten, zou president Diaz, naar de vredes voorwaarden gevraagd hebben. Van uit Mexico-City wordt dit bericht echtev bestreden. Volgens de laatste berichten dit Tokio zijn thans op regeerings- en parti culiere werven in Japan twee slagsche pen, vier kruisers en twee torpedoboot vernielers in aanbouw. Bij een van deze laatste, de „Yamakaze" die op de Mit- soewerf wordt gebouwd, zullen eenige veranderingen worden aangebracht, die bij den Engelschen torpedobootvernie- ler „Swift" werden toegepast. Er is nog geld beschikbaar gesteld voor den aanbouw van vier dreadnoughts elk van 20.000 ton. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot di recteur van het post en telegraafkantoor te Oud-Gastel B. H. Millenaar, thans in gelijke betrekking te Dirks-land; is tot bureel-ambtenaar bij de vis- scherij-inspectie benoemd M. van der Toorn te 's Gravenhage. Bond van R. K. Raadsleden. Dinsdag 7 Maart a.s. zal te Utrecht de vergadering plaats hebben van het comité van voorbereiding voor den Ned. Bond van R. K. Raadsleden. In den geest vande oprichtingsver gadering voor eenigen tijd te Arnhem ge houden zal een concept-program worden behandeld en vastgesteld. (Tijd.) De Haarlemsche Katholiekendag. Op 27 Februari werd te 's Gravenhage in het gebouw van den R. K. Volksbond de jaarvergadering gehouden van het al gemeen Comité voor de Katholiekenda gen in het Bisdom Haarlem onder voor zitterschap van den voorzitter van het Hoofdbestuur Mr. J. N. J. E. Thijssen. Ter vervanging van de aftredende en niet herkiesbare leden van het Hoofdbe stuur, A. J. A. Gilissen en Mr. P. J. M. Aalberse werden gekozen Mr. L. F. A. Hoogewegen te Rotterdam en Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne te 's Graven hage. De voorzitter deelde mede tot inlei ders yan de onderwerpen welke op den aanstaanden te Amsterdam te houden. Katholiekendag behandeld zullen worden, zijn benoemd: in de eerste afdeeling (Godsdienst in het huisgezin). Dr. Cl. Meuleman te Leidenin de tweede af deeling (Godsdienst in het openbare le ven) Mr. P. J. M. Aalberse te Lei den en in de derde afdeeling (Godsdienst in het maatschappelijk leven) rector P. Stroomer, centraal-adviseur van den R. K. Volksbond, te Amsterdam. In het al- gemeene vergadering zal als spreker op treden pater F. Hendrichs S. J. te Am sterdam. De vergadering benoemde in het Uit voerend Comité voor dezen Katholie kendag, waarvan als voorzi'.ter en secre taris de heeren Mr. E. van den'i gaert en Mr. L. J. M. Smit bereids door het Hoofdbestuur zijn aangewezen, de hee ren Mr. G. A. P. M. van der Aa, J.N. Hendrix, C. A. L. Rad erna her, A. ,\V. Schade van Westrum. J .LM. Schmed- ding, Dr. N. P. van Spanje en Th. Wee sing te Am.h rcL m. Debietrecht Tabak. Bij de Tweede Aamei is ingekomen het wetsontwerp be refiende de heffing van een debietrecht op tabak. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de rubriek Staten Generaal. Het eerste Neder., luchtschip. JSIaa.r het Hbl. Vv.necint, zal de be stuurbare ballon „Zodiac" door den bekenden sportman, den heer W. Jo- chems aan de regeering geschonken binnen een maand hier te lande aanko men. De aanbieding van den ballon ge schied zonder plechtigheid. Landverhuizersverkeer door Pruisen. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam heeft een Kon. besluit ont vangen, waarbij den vreemdeling R. B. Tinsley, agent van de Uranium Steam ship Company, op grond van de be palingen der wet van 13 Aug. 1849 het langer verblijf binnen het grondgebied des Rijks wordt ontzegd. Dit besluit zal aan den Staten Generaal worden me degedeeld. De heer Tinsley vertoefde tot heden toe je Berlijn, en .werd hedenochtend te Rotterdam verwacht. Dan zou hem het uitzettingsbevel worden bekend ge maakt- De uitvoering van het besluit heeft de minister van justitie aan den hoofdcom missaris van politie alhier opgedragen die, naar de bepalingen der zelfde wet de bevoegdheid heeft-, desgewenscht den betrokken vreemdeling in het huis van bewaring in te sluiten. Van verdere maatregelen ten aanzien van de Uranium Steamship Company is, gelet op de daaraan verbonden groote belangen, zoowel van internationalen aard als in het bijzonder voor Rotter dam althans voorloopig afgezien. Deze zullen echter niet uitblijven, in dien de maatschappij voortgaat te han delen in strijd met de hier bestaande wetten en de door de bevoegde autori teit te geven bevelen. Het Handelsblad zegt nog: Wij geiooven hieraan gerust te kun nen toevoegen, dat de Engelsche gezant de gegrondheid van den thans genomen maatregel, toen die hem enkele dagen geleden werd aangekondigd, heeft er kend. Volgens nadere berichten zou de Cam- panela die reeds gisteren verwacht werden, vermoedelijk hedenochtend den Waterweg is binnengekomen, met onge veer 70 Russische landverhuizers aan boord. De rijksveldwacht en een viertal po- lit-ievaartuigen bleven heden nacht aan den ingang van den Waterweg de wacht houden. KORTE KRONIEK. De Msb. verneemt dat dit jaar de 5e Katholiekendag in het bisdom BreJ da gehouden zal worden te Breda zelf. H .M. de Koningin heeft voor het concert van het Leidsch Studentenmu ziekgezelschap Sempre Crescendo, op 13 Maart te 's Gravenhage, ten bate van de stichting Oranje Nassau's Oord, f 100 geschonken. Bij de gisteren gehouden verkiezing in het district Tiel voor een lid van de Prov. Staten is gekozen de heer Verbrugh, liberaal. LEIDEN, 1 Maart. In het gebouw van den R. K. Volks bond werd Maandagavond de liefdadig heidsuitvoering gegeven ten bate van het Comité „Hulp in Nood". De groote bondszaal was goed bezet. Tegen half negen opende de heer W. J. de Gooyer met een welkomstwoord tot de aanwe zigen Spr. deelde mede, dat de kas van het comité er zeer slecht voor stond. In enkele maanden tijd was meer dan f100 uitbetaald. Spr. bracht ten slotte in herinnering de bekende busjes en hoop te, dat men deze toch vooral niet voor bij zou laten gaan. Spr. bracht dank aan mejuffr. A. van Ulden voor hare bereid willigheid om wederom de pianobege leiding op zich te nemen. De uitvoering van de beide zangver- eenigingen St Caeciiia onder leiding van haar directeur, den heer L. J. W. Beijer- bergen van Henegouwen is zoo mogelijk nog beter geweest dan de vorige keer. Ér werd zeer mooi gezongen, en de so listen verdienen een woord van lof voor hun optreden. Ook de komische zang stukken na de pauze kwamen zeer goed tot hun recht Een collecte voor H. i. N. bracht f5.84 op. Als tijdelijk leeraar in de Ned. taal aan de H. B. S. dragen B. en W. van Tiel aan den raad voor den heer Van Vollenhoven alhier. ROOMSCHEAGENDA. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij-, belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 8i/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Ml ALKEMADE. De herijk van mateit en gewichten zal dit jaar gehouden wor den te Rijpwetering in het lokaal van C. Zoetemelk, op 13 Maart 1911, des voor- middags van 8.30 tot 11.30. te Roelofarendsveen in het lokaal van Th. Wagenaar op 13 Maart 1911 des! namiddags van 2 tot 5 uur en op 14i Maart van 912 uur voormiddags en van half 1 tot 3 uur namiddags te Oudq Wetering in het lokaal van P. J. B. Co-i zijn, op 15 Maart 1911 van 8 tot 12 uur voormiddags en van 1 tot half 5i namiddags. KATWIJK. De gemeenteraad vergadert Donderdagmorgen halfelf. Aan de orde komen 0. a.nadere voorstellen inzake aanschaffing van een stoombrandspuit praeadvies van B. en W. op het schrijven d.d. 27 Dec. 1910, van Ged. Staten, be treffende het afvoeren van een gedeelte van den Callooweg, No. 71 van den legger der wegen en voetpadenverzoek van F. Goemaat, om verhooging zijner jaar wedde benoeming van commissarissen der gemeente spaarbank benoeming van een hoofd der nieuw te bouwen school voor gewoon lager onderwijs te Katwijk aan Zeevaststelling eener verordening op de restauraties, koffiehuizen, enz. voorstel tot het doen bestraten en rio- leeren van de Jan-Tooropslraat en door trekking der rioleering in den Sluisweg en praeadvies omtrent het verzoek van van P. Bloot c.s. inzake het gebruik van de Gemeentezaal. NOORDWIJK AAN ZEE. In „Ons Huis" was gisteravond een vergadering; belegd van de onlangs opgerichte vcr- eeniging tot beteugeling van het drank misbruik Het doel van deze bijeenkomst die gepresideerd werd door Dr. Her- manides, was het vaststellen der statu ten en het kiezen van een definitief be stuur. Een 40-tal leden en belangstellenden! hadden aan den oproep van het voor loopig comité gevolg gegeven. Na ope ning door den voorzitter en vaststelling! der notulen ging men over tot de be handeling van de concepfcstatutenj, en! het huishoudelijk reglement, die met ge ringe wijzigingen volgens concept wer den vastgesteld. Thans treedt het voorloopig comité' af en gaat men over tot de verkiezing! van een definitief bestuur, dat zal be4 staan uit 7 leden. Een voorstel van een! der leden, om de voorloopige commissie bij acclamatie tot bestuur te herkiezen,» wordt niet aanvaard, als in strijd met statuten en reglement. De uitslag den stemming is, dat worden gekozendel heeren Dr. C. H. Hermanides, H. Wj Doorneveld, K. de Boer, L. van Beve-i ren, D. Korhee, J. Over en D. van def Niet. De verschillende functiën zullen) door het bestuur onderling worden veH deeld. I Met een kort woord, waarin hij del aanwezigen aanspoort tot het wervcnf van nieuwe leden, sluit Dr. Hermanides deze welgeslaagde bijeenkomst. De funcl-iën g\jn verdeeld als volgt: Dr. C. H. Hermamdes, Voorz., H. de Boer, 2e Voorz.; H. W. Doorneveld, lel Seer.J. Over, 2e Secr.L. v. Beve-i ren, Penningm.D. v ,d. Niet, le Bi-i bliothecarisD. Rosbee, 2e Bibliothe caris. De bibliothecarissen zijn tevens be last met de verzorging der portefeuil les. NOORDWIJK-BINNEN. De uitvoe ring, Dinsdagavond gegeven door de leerlingen van den heer C. B. Duijster, met medewerking van den heer S. Ver hoef f Jr. heeft na aftrek van de onver mijdelijke onkosten een batig saldo op- gj nacht van f 85.30. Aan ieder der vueenigingen „St. Luidwina" en „Zie kenzorg" is dus een som uitgekeerd van f 42.65. NIEUWKOOP. Gisteravond gaf het Fanfarecorps „Eensgezind" voor zijn le- i den en beginstigers ee/i uitvoering in, da

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1