Uit Stad en Omgeving. tich echter het bestuur van den A. N. D. in het geval te moeten mengen en heeft den werklieden verboden de aange- geboden verlaging te accepteeren. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-moeder is voor nemcns hedenavond in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen het Popu lair Concert tvan het Residentie-Orkestl bij te wonen. De gemeenteraad van 'sHertogen- .bosch heeft aan de vereeniging tot be strijding van onzedelijkheid een jaarlijk- sche bijdrage van f100 verleend. LEIDEN, 25 Februari. De Ambachtsschool alhier heeft weder de inschrijving voor nieuwe leer lingen geopend. Op die school bestaat de gelegenheid om jongelieden op te leiden tot bekwame Timmerlieden, Meubelmakers, Modelma kers, Huissmeden, Machinebankwerkers, Vuurwerkers en Huisschilders. Voor aanstaande steenhouwers bestaat gelegenheid'het teekenonderwijs te volgen, in hoofdzaak het ornament- en het Iet- terteekenen. Aan onvermogende leerlingen worden de benoodigde leermiddelen kosteloos verstrekt; een modelkiel, de materialen en de gereedschappen voor de behande ling daarvan worden allen leerlingen kosteloos ter beschikking gesteld. De cursus duurt 3 jaren. Onvermogenden worden kosteloos toe gelaten. De inschrijving is geopend in de eerste helft der maanden Maart, eiken werkdag van 10—2 uur, in de school aan den Haagweg. De heer G. W. Schretlen, Hooigracht 49, alhier zendt ons eenige prospectés van door hem in den handel gebrachte alcoholvrije druivenwijnen derGesellschaft zur Herstellung alkoholfreier Weine, in Meilen am Zurichsee. Na talrijke proefnemingen is het Prof. Müller te Thurgau in Zwitserland gelukt een systeem te vinden, waardoor het mogelijk is geworden vruchtensappen in hun oorspronkelijken zuivere toestand, zonder eenige vreemde toevoeging, duur zaam te maken en zonder dat daaraan door koken een onaangenamen bijsmaak wordt gegeven. De naar deze methode gefabriceerde wijnen bevatten gemiddeld 14—15 percent voedende bestanddeelen. Ze bevatten geen alcohol, zijn kristal helder en van onbegrensde duurzaamheid, zoolang de flesch niet is geopendop aangebroken flesch, mits koel bewaard, blijven ze nog 5—8 dagen goed. Verschillende doctoren prijzen deze alcoholvrije dranken om haar goede eigen schappen. Ingekomen bij den heer P. Wijkmans, secretaris van „Schoolkindervoeding" f 2.70 gecollecteerd op het Zilverenfeest van den heer H. in het Café „De Heider". Een goed en prijzenswaardig gebruik der liefhebberij-verfcenigingen van den R.-K. Volksbond is het geven van een liefdadigheids-uitvoering ten bate van het comité „Hulp in Nood". Voor dezen vastenavondtijd is de uit voering bepaald op Maandag a.s. 's avonds 8 uur. En wanneer wij ook volgens traditie een woordje ter aanbeveling neerschrijven, doen wij het met groote sympathie. Want de beide Zangvereni gingen „St.-Caecilia" zullen nogmaals het programma opvoeren, waarmede zij 1.1. Zondag zoo'n groot succes behaalden. Men heeft dit in ons blad kunnen lezen. Maar wat er niet heeft ingestaan, zijn de komische zangnummers geweest en het zangstuk „De Bekoring". Welnu, ver schaft het eerst gedeelte van het program ma aan het publiek kunstgenot, in het tweede deel is het vermaak hoofdzaak. Heeft men eerst aandachtig geluisterd naar goeden zang, daarna kan men volop lachen zooveel als men zelf wil. Wij hebben dus alleszins reden èn om hetgeen geboden wordt èn om het liefda dig doel een bezoek met warmte aan te bevelen. ROOMSCHEAGENDA. Zondag, 8 uur 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond Rapenburg 10. Propa- gandavergadering, uitsluitend toeganke lijk voor R. K. vrouwen en meisjes. Maandag 8 uur 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg 10. Liefda digheidsuitvoering door de zangvereeni- ging St Caecilia ten bate van Hulp in Nood. Donderdag, 51/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 8V2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven lb jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Ml ALFEN AAN DEN RIJN. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie is de ge slotenverklaring van het Goudsche rijpad onder deze gemeente voor alle motorrij tuigen op meer dan twee wielen tijde lijk opgeheven, en wel 620 April a.s. Deze openstelling van dien weg voor het verkeer met automobielen houdt verband met de te Boskoop te houden Bloemen tentoonstelling. De heer A. Borst te Haarlem is benoemd tot onderwijzer aan de Christ, school voor U. L. O. alhier. HAARLEMMERMEER. In de verga dering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van het verslag der Plaats. Schoolcommissie over 1910, waar uit bleek, dat de toestand van het onder wijs over het algemeen bevredigd is. De lokalen der bijzondere scholen waren in doorsnee veel beter dan die der openbare. Tegen vergoeding van f 5 per jaar werd aan de zangvereeniging „Gezang verhoogt het Leven" te Nieuw-Vennep toegestaan voor haar wekelijksche repeti- tiën gebruik te maken van een verlicht en verwarmd schoollokaal. Aan den heer H. Jippes werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school no. 10. Tot onderwijzer aan school no. 4 wordt be noemd de heer D. C. Kooiman te Boven- karspel en tot onderwijzeres aan school no. 7 mejuffrouw M. de Groot te Haam stede. ;Benoemd worden voorts tot lid van het Burg. Armbestuur de heer H. J. C. Lammerts en van de Commissie tot- Wering van Schoolverzuim de heer J. A. Huisman. Voor de verbouwing van de school woning bij school no. 3 wordt een crediet van f240 toegestaan. B. en W. werden gemachtigd te Nieuw-Vennep ee nige boomen te doen rooien. Nu definitief besloten is het kantonge rechtsgebouw te Hoofddorp te stichten, wordt op voorstel van B. en W. goedge keurd ten behoeve van dien bouw een stuk grond achter het Raadhuis ter groot ter grootte van 11 A. aan het Rijk te ver koopen voor f 2050. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gister avond hield de Ver. ter bevordering van de Bloembollencultuur voor Katwijk en Omstreken in hotel de Roskam haar 47ste alg vergadering,, welke door 91 leden werd bezocht. Dc voorzitter de heer C. van Tol, opende met 'een wel komstwoord de vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, een nadeelig saldo te zijn van fl8.8D/2- Do rekening nagezien door de heeren A. de Mooi en Jac. Meijer Jz. werd in orde bevonden. Voor de groene' veiling werden, staande de vergadering opgegeven 200 nummers, vioor meer dere opgaven blijft bij de bestuursleden' de gelegenheid opengesteld tot 31 Maa a.rs. Een persoon gaf zich op voor het lidmaatschap. De vragenbus bevatte een vraag, n.l. „In hoeverre staan notaris en directeu ren aansprakelijk voor de gelden der groene veiling. De voorzitter antwoord de hierop, dat het vanouds vast staat, dat een notaris en directeuren steeds hiervoor instaan, waarvoor de verkoo- per dan ook altijd 5 pCt. betaalt. Steeds is hieraan voldaan. z.i. was er dan ook geen reden om bevreesd te zijn, dat in het vervolg van deze gewoonte afge weken zou worden. Aanbeveling zou het echter verdienen om gezamenlijk, prin cipalen met notaris en directeuren, tij dig deze zaak t£ bespreken. Door den heer J. de Best wordt die! vraag gedaan, of het bestuur geen po ging in het* werk zou kunnen' steileo^ om te b'eletten dat, zooals nu is ge schied, uitgegraven grond van kwade plekken, op den weg tusschen de per- ceelen in de oude Zanderij wordt neer geworpen. In aansluiting met deze vraag merkt de voorzitter tegelijk op, dat door het bestuur niet, zooals het in opdracht had, een schrijven aan Baron van Wassenaar van Catwijeld (gericht is om de kwade plekken in genoemdë per- ceelen te bestrijden, omdat het bestuur den tijd hiervoor niet goed gekozen acht te. Wel kon het bestuur in deze reeds rnededeelen, dat na eenigen tijd baron' v. W. v. C. in deze zaak zijn medewer king zou verleenen. En wat de vraag) van den heer de Best betreft, merkt de voorzitter op dat, als zo 11 ets wer kelijk is gebeurd, waarom dan nüet di rect een klacht inged'-iend bij Baron v. W. v. C. of diens rentmeester, den heer van Riessen. Ongetwijfeld is dit een zaak' die onder de oogen dient te \yorden ge bracht, doch men kan Jiet bestuur van bloembollencultuur toch niet overal voor spannen. Niemand hierna het woord vertan- gedn, wordt, na verloting, de vergade ring door den voorzitter gesloten. LISSE. Naar wij vernemen hebben de bloembollenkweekerspatroons een bijeen komst gehouden ter bespreking eener betere loonregeling voor hun arbeiders Een twaalftal waren tegenwoordig. Be sloten werd het thans bestaande loon met 26 gulden te verhoogen en het te regelen als volgt: In de maanden Juni Juli-Augustus fll gld. per week en de overige maanden f9 per week. Tevens werd besloten de niet verzekerde pa troons aan te zoeken mede deze loonre geling in te voeren. Voor de laatste maal in dit winter seizoen was het in Café „Buitenzorg" prijsjassen waaraan 24 personen deelna men. De eerste prijs werd gewonnen door A. van Ruiten en H. van Dijk- de tweede prijs door Joh. Hoogkamer en A. van Dijk Jz. en de derde prijs door M. Langeveld en Herm. Mens. NOORDW1JKERHOUT. Naar wij ver nemen heeft de heer C. Bouwmeester tegen 1 April ontslag aangevraagd als postbode. De heer Bouwmeester was ge durende 27 /s jaar aan de Posterijen verbonden. NIEUWKOOP. Toen schipper de W. met een schuit geladen met mest in de sluis op de Ziende lag, zonk de schuit door de schommeling van het water. De schipper kon zich redden maar het schutten en daardoor het varen was geruimen tijd onmogelijk, wat niet zeer aangenaam was voor den Goudschen schipper. Deze had een twintigtal honge rige varkens aan boord, die door luid knorren en schreeuwen hun ongenoegen over het gebeurde te kennen gaven. NIEUW-VENNEP. Op Donderdag 9 Maart des avonds ten 7 uur zal het zie kenfonds „Hulp in Nood" haar jaarver gadering houden bij Mej. de Wed. J. Stapel. De agenda vermeldt o.a. Verslag van den secretaris rekening en verantwoording van den penningmeester, verkiezing van 4 bestuursleden, voorstel len van het bestuur, leden die van de ongevallen of andere verzekeringen uit- keering genieten kunnen zoolang zij deze gelden ontvangen van het ziekenfonds geen uitbetaling verkrijgen 2 geen uit- keering geschiedt meer van ziekten of ongevallen indien deze slechts 3 dagen of minder geduurd hebben. NIEUWVEEN. Nadat Donderdag avond voor de leden, der R. K. Kies- vereeniging eene voorstelling met licht beelden werd gehouden door den Zeer- eerw. Pater A. van Croonenburg van het Missiehuis te Tilburg, had zulks gister avond plaats voor het publiek. De zaal was geheel bezet. Levendig schetste de Pater het groot- sche Missiewerk speciaal op de Keij-eilan- den onder de meer beschaafde menschen en voorts ook op Nederlandscli Nieuw- Guinea, alwaar het ruwste en meest bar- baarsche volk verblijft ook op de gansche sche aarde bekend is. In deze onbeschaafde streken heeft dan ook het missiewerk tot heden weinig vruchten afgeworpen. De Pater spoorde ons aan, onder meer voor het aanschaffen van almanak ken van het Missiehuis, het abonneeren op de Annalen, etc. van onzen kant deze missie te steunen, waarmede het publiek door een uitbundig applaus zijn instem ming betoonde. OUDE-WETERING. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Openbare lagere School alhier hebben zich een manne lijke en zeven vrouwelijke sollicitanten aangemeld. ROELOFARENDSVEEN. Opende de muziekvereeniging „Liefde voor Harmonie" met Koppermaandag de reeks van uit voeringen in den Vastenavondtijd, Donder dagavond heeft zij de laatste uitvoering in dit seizoen gegeven. De muzieknum mers werden als gewoonlijk uitstekend uitgevoerd, alsook een Duo Polka voor 2 pistons met pianobegeleiding. Ook kregen we voor de pauze nog een voor dracht „Mijn tweede kermisavontuur" en „Een uurtje wonderdokter", blijspel in één bedrijf. Na de pauze kregen we „Een verblijf in een Amerikaansch loge ment" klucht in één bedrijf en „Een Nachtwakersexamen te Kalversdijk", klucht met zang in drie tafereelen welke zeer in den geest vielen,vvooral het laatste met de geestige gezegden van de solli citanten. Voorts werd ons nog een ver rassing gegeven met een „Saison's Revue" deze revue handelde over de afgeloopen periode van den Vastenavondtijd, waar bij alle vereenigingen aangestipt werden die een feestavond of uitvoering hadden gegeven en waarbij gezinspeeld werd op het bijna 25-jarig bestaan der Harmonie. Nadat door twee leden der Harmonie de revue was gezongen, werd net publiek in de gelegenheid gesteld de revue aan te schaffen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Op het einde van den avond werd gezamenlijk met begeleiding van de Harmonie, de revue door de aanwezigen gezongen. Met een finale „werkstaking der muzikanten" werd be sloten. We kunnen over het algemeen deze uitvoering als goed geslaagd be schouwen. De opkomst'was ditmaal niet groot; het slechte weer zal daarvan wel de grootste oorzaak geweest zijn. VOORHOUT. De Sociëteit „Door Vriendschap Bloeiend" kwam in Café „Boerhaave" bijeen om het jaarfeest te vieren en tevens ook het 12i/o jarig be staan te herdenken. Het aangenaam samenzijn, in gezel ligheid onovertrefbaar, daar ook de leden van echtgenooten waren vergezeld, werd door de goede keuken zeer bevorderd en menige toost toonde, dat men homo geen was in meening, dat de sociëteit door vriendschap bloeide en de voorzitter betreurde het alleen maar, dat enkele leden door familie-omstandigheden of ziekte niet hadden kunnen tegenwoordig zijn, toen hij den vertrekkenden „vier- ders" tegen vijf uur een afscheidswoord toesprak. VOORSCHOTEN. Gisteravond vierde de afd.. Voorschoten van den Ned. R. K. Volksbond den eersten feestavond van haar 15e jaarfeest. De voorzitter, de heer G. A. Kiersman, riep in zijn openingswoord allen een hartelijk welkom toe en in het bijzonder de R. K. Tooneelvereeniging „Weldadigheid" van Katwijk a. d. Rijn. Meermalen hadden wij met waardeering over deze club hooren spreken en zij heeft ook onze verwachting niet be schaamd. Er is prachtig gespeeld en de aanwezigen hebben zich goed geamuseerd. Het blijspel „De 'Nihilistische Samen zwering" en de verschillende voordrachten werden goed afgespeeld en de executanten gaven blijk van degelijke studie en ver tolkten zeer goed de verschillende karak terfiguren. De zang, die in enkele voor drachten voorkwam, was bovenal zuiver in het komisch kwartet „De vroolijke Plakkers". Eenig werd „Het Bankbillet van f 10" afgespeeld en het daverend applaus bewees, dat alles volkomen in den smaak viel. Zooals wij dit altijd van den heer Kouwenhoven gewoon zijn, liet de grimmeering ook ditmaal niets te wenschen over. Het waardig dankwoord van den ZeerEerw. Pastoor was dan ook volkomen verdiend. Zondag a.s. laatste feestavond, waarbij het programma eenig- zins met andere voordrachten zal ge wijzigd worden. WARMOND. Met het oog op de vreem delingen, die de tweede opvoering van „Joseph in Dothan" wenschen bij te wonen, heeft het bestuur der vereeni ging alles zoodanig geregeld, dat men naar beide richtingen nog gemakkelijk per trein huiswaarts kan keeren, (zie advertentie hierachter.) De gemeenteraad vergadert Maan dag 27 Februari a. s. Te behandelen punten zijn1 Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verzoek om wijziging van den legger van wegen en voetpaden. 3. Aanbieding van het verslag der Volks huisvesting. 4. Comphabiliteitsbesluiten. 5. Aanbieding van het verslag der com missie tot wering van schoolverzuim. 6. Plaatselijke belastingen a. vaststelling kohier Hoofd. Omslag, b. vaststelling kohier Hondenbelasting. 7. Hetgeen ver der ter tafel zal worden gebracht. 8. Rondvraag. WASSENAAR. De afdeeling van Bloem bollencultuur vergadert op Maandag 27 Februari ter behandeling van den be schrijvingsbrief der algemeene vergade ring en verkiezing afgevaardigden. ZOETERWOUDE. Bij L. Dolle in de Weipoort vergaderde gisterenavond de R. K. kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier. De opkomst was veel slechter dan we van deze verieenigingl de laatste jaren gewoon zijn. De voor zitter de heer J. B. Wesselingh, open de de vergadering met den Christelijken groet en deelde mede, dat het bestuur hem als voorzitter der vereeniging had gekozen. Hoewel aarzelend, daar twee uitstekende voorzitters hem waren voor gegaan, had hij die benoeming aange nomen. Hij riep de welwillendheid der vergadering in. De nieuw gekozen se cretaris, de heer W. Pieterse, las de notulen, die onder dankzegging werden vastgesteld. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den! heer Q. Doeswijk, bracht goed nieuws. De ontvangsten bedroegen f 106,47, de uit gaven f 39.741/2, batig saldo f 66.72i/2. En dat bij een contributie van zegge! 30 cent. Er werd een commissie be noemd om een en ander na te- zien, en! 't klopte natuurlijk tot op een cent De penningmeester moest een welverdiend dankwoord in ontvangst nemen. Toen een voorstel „tot wijziging van' een reglementsartikel". Dat zat zóó. In' Januari j.l. toen herziening van het reg lement aan de orde was, stelde het be-, stuur voor, geen "leden aan te nemen, die den leeftijd van 25 jaar nog in iet had-; den bereikt. Staande die vergadering! werd echter door een der leden voor gesteld, den 21-jarigen leeftijd als grens aan te nemen en alle leden, ook bij stemmingen voor candiaaatstellingenl voor de vertegenwoordigende lichamen, te laten meestemmen. De overgroote meerderheid ging met dat voorstel mee. Toen het bestuur het aldus aangenomen artikel nog eens naging ^vond het ech ter, dat we zóó onzuivere stemmingien zouden krijgen en stelde het voor, in het reglement te bepalen, dat zij, die geen kiezer zijn voor Tweede Kamer Prov. Staten of Gemeenteraad, ook bij candidaatstellingen voor die lichamen, zich van stemming zouden onthouden. Toen de voorzitter het bestuursvoor stel verdedigd had, gingen echter (se sluizen der welsprekendheid openon geveer tien leden voerden het woord, sommigen zelfs meermalen. De een vond de wijziging onnoodig. den an der ging zij niet ver genoeg. Ten slotte kwam Ih et zoo ver, dat een der leden den raad gaf het bestuursvoorstel te ver werpen, om zoo een verder gaande wij ziging uit te lokken. Hierop verklaarde de voorzitter, dat deze verandering in het reglement een voorwaarde was ge weest, waarop h'j voorzitterschap had Aangenomen, en hoewel hij om- gaarne zulk een verklaring aflegde, stel de hij toch zij?i al of niet aanblijven van het lot van het bestuursvoorstel1 afhankelijk. Het bestuursvoorstel werd daarna met groote meerderheid aange nomen. De heer B. J. Kemperman bracht als afgevaardigde naar Centrale Kiesveree niging en Provincialen Bond verslag uit I ver de vergaderingen dier vereenigin- ïn het afgeloopen jaar. Deze verslagen die zeer uitvoerig en zeer goed gesteld waren, ontlokten de vergadering een1 dankbaar applaus. In het verslag van de jaarvergadering der Centrale werd op gemerkt, dat een der aanwezigen op die vergadering in, een verslag geleverd had aan het „Leidsch Dagblad". Zulks werd algemeen afgekeurd en onze plaat selijke kiesvereeniging zal het Centraal bestuur uitnoodigen, middelen te bera men om aan zulke misbruiken een einde te maken. Het voorstel om het centraal regle ment in dien zin te wijzigen, dat in de aangesloten vereenigingen bij stemmin gen voor candidaten voor Kamer en Staten geen onbevoegden meestemmen, werd met algemeene ^temmen aange nomen. Tot afgevaardigden voor de Centrale Kiesvereeniging werden gekozen de hee ren J. B. Kemperman en Doeswijk en tot plaatsvervangers de heeren J. S. I. van Rijn, J. P. de Bruijn en C. H. de Boer. Nadat bij de rondvraag gewezen was op de noodzakelijkheid om de ^iez-erS zooveel mogelijk t-e ontwikkelen, en!' eenige wenschen waren geuit, die alle met meer of minder kans op verwezen lijking, door het bestuur in overweging zullen worden genomen, sloot de voor zitter op de gewone wijze de verga dering. I ZEGVELD. In de vergadering van den gemeenteraad werd aan de afdeeling van het Groene Kruis een subsidie toegekend van f100, terwijl gratis een lokaal der voormalige openbare school voor dat doel werd afgestaan. Het verzoek van het gemeentebestuur te Warmond om 10 stuks schoolbanken te koopen voor f3 per stuk, werd met algemeene stemmen goed gevonden. Op verzoek van een dertigtal inwo ners dezer gemeente 0111 aan de valbrug op de Hooge Broek een gemeentepomp te plaatsen, werd voorloopig afwijzend beschikt. ZEVENHOVEN. De heeren L. D. Huisman en A. van Wijngaarden zijn in de ledenvergadering van "de Christ. 'Hist Kiesvereeniging als bestuursleden herkozen. GEWESTELIJK GEMENGD. Gisterenmiddag bevonden zich te Warmond 2 personen, voddenkoop- lui, met een hondenkar. Bij een leeg staand huis gekomen aan den Heeren- weg, sprongen zij van hun kar af en hadden de brutaliteit van dat huis de zinken pijpen af le breken en plat te trappen om vervolgens in een zak te stoppen. Zij wisten echter niet, dat zij in hun bedrijf werden bespied door een persoon, die direct de politie er mede in kennis stelde. De politie had 't geluk de daders op de Haarleminertrekvaart aan te houden en te arresteeren. Tegen beide personen genaamd A. T. en P. v. d. H. uit Leiden werd deswege proces-verbaal opgemaakt. Tevens kregen zij nog een proces verbaal wegens het met meer dan een persoon op de hondenkar zitten en net niet gemuilkorfd hebben der twee hon den, welke voor de kar liepen. Gisteravond omstreeks 6 uur wilde de vrachtrijder Schrama huiswaarts keeren, toen in de Pelikaanstraat te Leiden de as van den zwaarbeladen wagen brak en de lading gedeeltelijk terecht kwam tegen het huis van den heer Kanbier, op een halven meter afstand van het winkelraam. Begrijpelijker wijze ver oorzaakte het ongeval nogal opschudding. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. De dag van gisteren bracht ons bij alle ernstige debatten, die aan de orde zijn, een aardige afwisseling. Nadat de minister de waarde van het amendement Limburg tot een minimum had terug gebracht, en zijn stelling met vuur en klem verdedigd had., om aldus te komen tot de conclusie dat het amendemlent voor hem steeds onaanmelijk zou bliij- ven, vlogen plotseling de heeren Rood huijzen (U.-L.) en Treub (V.-D.) eikan der in het haar (natuurlijk met woor den). De heer Roodhuijzen achtte zich door den heer Treub gegriefd't-was een lage insinuatie, zoo maar te .bewe ren, dat iemand daar een speech houdt om bij zijn kiezers in 't gevlei te komem Wie zou daar niet nijdig om worden? Wat had de heer Treub dan wel gezegd „Als de heer Roodhuijzen zij:n redevoe ringen van gisteren en heden laat druk ken zal hij daarmede bij de kie zers meer succes hebben, dan spreker met de zijnen." Dit waren de .eigen! woorden van den heer Treub, geen won;- der dus, dat de heer Roodhuijzen dit niet zoo aardig vond en hjj beklaagde zich bij den voorzitter dat men in de Kamer mag zeggen, dat iemand tegen zijn overtuiging spreekt. En vooral omdat de heer Treub toch wist, dat de heer; Roodhuizen steeds een overtuigd anti- N. M. is geweest. Doch het liep geluk kig met een sissertje af, want de heer Treub verklaarde zich van geen schuld bewust, en had niets beleedigendn be doeld Van de verdere sprekers moet voor-, al nog eens vermeld worden Leiden's afgevaardigde De Visser (C.-H.), die eehT krachtig pleidooi hield om de onveran derlijkheid van de christelijke moraal te bewijzen. Eigenaardig is ook dat de heer TreuïS niet schijnt te weten dat er niet alleenl een Katholieke moraal, maar ook ee'ttP natuurlijke moraal bestaa^, doch dematf heeft het misschien te druk, met andere dingen, dat hij daar niet over kan den!-; ken. En je begint ook onwillekeurig!, te lachen, als je hoort hoe datzelfde^ Kamerlid in vollen ernst durft bewe-. ren dat geeseling en brandmerken ge-, volg van, of ten minste schering en in>; slag waren ónder de christelijke moraal1/; 't Is hier niet op z'n plaats dit tel' weerleggen, een ieder begrijpt de bc-j lachelijkheid van deze insinuatie. Goet* dat wij niet zoo gauw op onze teenen ge-' trapt zijn, anders zouden we nog ruzie krijgen. Beter js het in dezen tijd varin arbitrage zooveel mogelijk den vrede tel bewaren. I Ook het tweede amendement-Limburg heeft schipbreuk geleden, zelfs met nogL eenige stemmen van liberale heereihjf) zoodat de minister ook in dit punt juW, doel bereikt heeft. v

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2