Zaterdag Februari 1911. BINNENLAND. 2e Jaargang. NÏ. 423. Bureau OUDE SINGEL 54-, LEIDEN, lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 pet kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/s cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 3^ De ADVERTENTIEPRIJS- bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bi] contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Goddelijke geboden Menschelijke wetten. Indien in de maatschappij de Godde lijke geboden steeds werden nageleefd, zi et, dan waren er geen menschelijke iWetten noodig ,Wiat zien we helaas echter? Üp ieder gebied en telkenmale wor den die geboden overtreden. In bijzonderheden behoeven we hier niet af te dalen, want ieder weet dat Op één pant wenschten we evenwel te jwijzen: die gebodsovertredingen drui- |schen zoozeer in niet alleen tegen den wil 'Gods, maar evenzeer tegen de maatschap pelijke orde, dat sinds overoude tijden look do menschen geboden hebben gege- 'yeit. Tegen misdrijven van allerlei aard heb ben zij straffen ingesteld. 't LWa« intusschen te voorzien, en heit (blijkt ook nog dagelijks: waar de God delijke voorschriften niet alle menschen in 't gareel hielden, daar schieten ook !de maatschappelijke voorschriften te Jcort. Ondanks wetten en straffen zijn de misdrijven J>lijven bestaan, ja, klimmen zij in fcal en last. Moe't de wetgever nu moedeloos gaan neerzitten en denken: 't geelt toch niets. Neen: voortdurend moet er naar ge streefd worden, de maatschappij te verbe teren en de menschen te beschermen te gen zich zelf en tegen anderen. Nog eens: werden de Goddelijke ge boden stipt nageleefd, bescherming wa re niet noodig. Wijl zulks evenwel alles behalve ge schiedt, moet de wet tussclien beide tre den om den menschen nog eens in te scherpen wat zij te doen en te laten heb ben. Ên zoo heeft thans de Tweede Kamer een. wetsontwerp onderhanden tot bestrij ding der zedeloosheid. Nu zou men denken, dat dusdanig ont werp kwesties van min of meer daar gelaten algemeen zou worden toege juicht. Hiervan is echter geen sprake. Het wordt zelfs belachelijk gemaakt en min achtend besproken, welke wijze van be strijding culmineert in hét verwijt, dat het ontwerp ons voert naar het rijk van Fan cy. M. a. w.het geeft toch niemendal, dus laten we die schoonschijne bepalin gen maar niet maken. Wanneer we even denken aan de uit werking van andere wetten, dan zouden we, in deze redeneering consequent door gaande, moeten zeggen laten we ze maar alle afschaffen, want de misdaden raken ',er toch de wereld niet mede uit. Zóó ver zullen echter minister Regout's bestrijders natuurlijk niet willen gaan. Wetten zullen ook zij noodig blijven ach tten, al is de uitwerking soms of vaak twijfelachtig. 't Is dan ook zoo klaar als de'dag, dat de wetgever verplicht is, alles te doen wat mogelijk is, om de maatschappelijke toestanden in het juiste spoor te hou den. Gelijk steeds is ook op dit gebied jnenschelijlc werk zwak en onvolmaakt, maar het mag desniettemin niet worden nagelaten. In dit verband juichen wij het ontwerp iRegout van harte toe. En we doen zulks te eer wijl het zich baseert op de Godde lijke wetten en daardoor een stevigen ba sis heeft, waarop goede verwachtingen {kunnen worden gebouwd. We koesteren (omtrent de uitwerking van menige bepa ling de beste verwachtingen, daargelaten nog, dat reeds het goede voorbeeld der overheid zijn gunstige uitwerking niet zal missen. Principieel verzet tegen dit ontwerp komt ons ongerijmd voor. Ieder moest bet goedkeuren, waar toch het te be strijden euvel als een kanker om zich heen grijpt. Nu zullen wij minister Regout's be strijders geenszins verwijten, het met de (bekamping der onzedelijkheid niet goed te meenen. Van dusdanige eigengerech tigdheid hopen we steeds vrij te blijven. Maar dit meenen we hun toch wel te mogen toevoegen, dat zij, door hun leigen meening zoo ongegeneerd op den yoorgrond te blijven stellen, geducht be jag zijn zichzelf over 't paard te tillen. En d,at 's gevaarlijk^ ALGEMEEN OVERZICHT. Onbestemde, doch ernstige berichten bereiken ons uit» Frankrijk, die meldem van den wankele toestand van het Ministerie-Briand Aan de orde was een interpielU'atie van (Meunier over het tekort schieten van de bestaande wetgeving tegen de congregaties. Ook wordt nog melding gemaakt van een interpellatie-Malvy van gelijke strekking. Beide schenen als een bepaalden aan val op het ministerie bedoeld te zijn. Deze was handig voorbereid en geieid. Het booze plan was vooral goed geheimi gehouden. Tot half zeven markten pn- ingewijden, waaronder de ministers, niet welk een gevaarlijke manoeuvre ergaan- de was. De interpellatie van den so- cialistisch-radicaal Malvy had het vecht terrein handig gekozen, omdat hierbij van de regeering anti-clerica!e verkla ringen geëischt werden, waardoor het aan de rechterzijde moei el ijk zou wor den, de regeering te hulp te komen. Briand, niet den algeheel en omvang van het gevaar ziende, antwoordde niet' zeer krachtig op den scherpen aanvat van Malvy. Hij zeide, dat men de congregaties, die zoo diepe wortels in het land hebben;,- zoo maar met van vandaag of morgen Kan cfoen verdwijnen en vraagt de meer derheid haar vertrouwen in de regeering uit te spreken. Hij stelde de kwestie van vertrouwen;, na met nadruk zijn vroegere verklaring herhaald te hébben, dat hij alleen aan het bewind wilde blijven, wanneer in de regeeringsmeerderheid een zuiver link- séhe meerderheid begrepen zou zijn. Eerst toen de stemming begon, merk ten de ministers het gevaar. In de eerste stemming was het linksche element van de meerderheid reeds bedenkelijk klein. Toen kwa.a er in de Kamer een groote agitatie. Bij de volgende stemmingen verminderde de meerderheid nog tot een slotmeerderheid van zestien stemmen, 258 voor, en 242 tegen. Er heerschte een onbeschrijfelijke op winding in de politieke kringen1. Men meende niet anders ot het ministerie zou aftreden. Tot laat in den avond heeft de mi nisterraad vergaderd, waarbij men, na uit voerige berekennig tot de meening kwam1 een voldoende linksche meerderheid te hebben. Het mönisterie zal <Jus „aan blijven. In het Engelsche Lagerhuis zal Maan dag a. s. voorgestld worden de veto-bil I voor de tweede maal te lezen, de ^vee- de stemming zal dan Donderdag ige- schieden. Zooals men weet, zijn voor een wetsontwerp drie lezingen vereischt. In de „Times" wordt aangekondigd, dat Harry Lawson Maandag in het La gerhuis aan Asquith zal vragen, of deze met het oog op het belang van heit grondwettelijk vraagstuk, nogmaals wil overwegen om het Parlement in te lichten, in hoeverre de vetoconferentiQ van het vorige jaar tot punten van over eenstemming is gekomen. Verder zal kapitein Craig eert motijé indienen, waarin hij betuigt, dat bet Lagerhuis gaarne een wetsontwerp ter hervorming van het Hoogerhuis inge diend zal zien, mits dit een werkelijke bevoegdheid als Tweede Kamer behoudt; maar dat het Lagerhuis weigert verder mede te beraadslagen pver de vetowet, die de regeering in de.gelegenhéid stelt, Ierland Home Rule te schenken tegen bet besliste verzet van de geheele loyale bevolking van Ierland en zonder dat een zoo ver reikende grondwettelijke wij ziging aan het Parlement en de kiezers ter beoordeeling is voorgelegd. En J. F. Hope geeft als zijn méenin[g( te kennen, dat het Lagerhuis niet verder moet beraadslagen over een wet, die de bevoegdheid van het Hoogerhuis be-i perkt, zonder de samenstelling daarvan te wijzigen, hetgeen rqogvelijjk! maakt, dat wetten, die levensbelangen van' het volk raken, afgekondigd worden, zonder dat de kiezers zijn geraadpleegd. Daartegenover zegt de „Daily Chro nicle" is het blijkbaar de bedoeling der unionisten tegenover de Veto-wet voor te stellen: 1. hervorming van de'^anitein- stelling van het Hoogerhuis 2, wijziging in de verhouding tussclien de twee Hui den, met erkenning, van. de pp perm acht van het Lagerhuis in financieele zaken'; 3. behandeling van geschilpunten tus- schen de twee Huizen in een commissie uit beiden, en bij blijvend geschil een re ferendum van de kiezers. Die unionisten! hopen, dat zij aldus strijd zullen wek ken in het regeeringskamp zelf, en, win nen zij al niet d$n slag, zij hopen' demi strijd zoo slepende te houden, tot na de kroning. Maar, zegt de „D. C.", als de regie ring vastberaden is, zal ook die toeleg niet gelukken. En een unionistisch blad schreef gisteren naar aanleiding van' Austen Chamberlain's voorstel, dat het Lagerhuis een wetsontwerp tot hervor ming van het Hoogerhuis gaarne zou begroeten, maar weigert het veto-wets ontwerp te behandelen dat er heel weinig hoop is, dat de regeering die her vorming van het Hoogerhuis ter hand zou nemen, zoolang de vetowet niiet is aangenomen. Deed zij het dan zou zij een deel van haar eigen partij tegen zich krijgen. Volgens de „Times" zullen de ont werpers van de wet tot hervorming van het Hoogerhuis, met wijzigingen, een voorstel van Lord Curzon overnemen. Deze zou het nieuwe Hoogerhuis aldus samengesteld willen zien: 100 leden uit de tegenwoordige erfelijke Peers geko zen, 50 uit leden van jjet kabinet iért ministers en 100 gekomen op aanbeveling van plaatselijke bestuurslichamen. Dit heeft- zeker weinig van den democrati- schen grondslag, waarop de regeering blijkens den aanhef van de Veto wet* la ter het Hoogerhuis hervormd wil heb ben. Het referendunrvoorstel van Lord Bal four waarover we gister berichtten, zal eerst Donderdag 2 Maart ter sprake ge bracht worden. Aangaande den stand van het conflict tusschen Rusland en China weet de „Matin" mede te deelen (welke mededeeling er nog al officieus uitziet), dat China de Russische regeering niet alleen volkomen voldoening heeft ge geven, maar zich zelfs heeft bereid ver klaard, het in Augustus van dit jaar af- loopende Russisch-Chineesche verdrag van het jaar 1881 met eenige wijzigin gen te vernieuwen. Men zal het moetenj afwachten. Terwijl alzoo het geschil nog hangen de is, melden telegrammen uit Charbin van samenwerking tusschen Chimeeziqii en Russen ten opzichte van de Pest Gemengde Russisch-Chineesche' afdee- lingen doorkruisen thans het besmet te gebied om pestgevalkn op te spo ren. De pestconferentie te Irk'oetsk heeft twee belangrijke quaesti.es geregeld, n.l. de verzending van de huiden van! mar motten en de toelating van Chineesche koelies. Er was op gewezen dat reeds 3,000,000 huizen van Mandsjoerije en Mongolië waren vervoerd, zonder dat zij een enkel geval van pest hadden ver oorzaakt. De bestaande regeling bepaalt dat ontsmetting alleen zal plaats heb ben, wanneer de huizen niet zijn voor zien van een certificaat van eert Russi- schen consul, met de verklaring dat zij niet uit een besmette streek komen. De conferentie heeft besloten de bestaande regeling te behouden. De meerderheid heid van de conferentie heeft zich ver klaard voor de toelating van koelies in Siberië na een quarantaine van| vijf da gen. Volgens bij de Porte ingekomen bé- ridhten uit Jemen hebben de opstandelingen El Mejn'am'e en nog twee andere posten in' de buurt aangevallen, maar zijn zij met zware ver liezen teruggeslagen. De verzending van troepen naaf J.émen' duurt voort. De opstandelingen hebben deinf omder- zeesclien kabel bij Sjoeih Said doorge sneden. Van verschillende zijden wordt voor speld dat de Porte moeilijke tijden te gemoet gaat. Als het na heel veel' moei te gelukt zal zijn de rust in Arabië te herstellen, dan wachten nieuwe troe belen, zoowel in Albanië als Macedo nië, zoo zegt pi'en. De opstand in Al banië die indertijd met zoo ruw geweld bedwongen is, is slechts schijnbaar be dwongen, de teruggekeerde rust is een rust in schijn. In werkelijkheid bereidt het volk zich yppr op een njepw en krach tig verziet tegen de Turksche heerschap pij. In het voorjaar zal de nieuwe op stand uitbreken. Allerwegen worden in' stilte de benden gewapend. In denilaat- sten tijd zijn groote hoeveelheden wa pens over de Montenegrijnscbe grerts gesmokkeld. Ook in Macedonië gist het. De vroegere aanvoerders van benden' die tijdelijk het hoofd in den schoot ge legd hadden, toonen nieuwe teekeiien' van roerigheid. Er yvordt heimelijk tus schen de verschillende leiders overleg gepleegd over een gemeenschappieflijk! veldtochtplan en het zou kunnenl ge beuren dat de poppen gelijktijdig in Albanië en Macedonië aan het dansen gaan. Mocht dat geschieden voordat de rust in Arabië is teruggekeerd, dan zou de Turksche regeering voor een drie voudige taak komen te staan, wejkle» voor hare krachten zeker te zwaar zou zijn. Wat dan zou gebeuren, laat zich niet voorzien. Reeds vroeger meldden wij iets over de op handen zijnde Internationale Zeeliedenstaking Het bestuur der „International Sea men Association" stelt thans een on derzoek in in verband met de voor de zen zomer aangekondigde internationale zeeliedenstaking. De secretaris-generaal van den bond, Cathery, bezoekt op het oogenblik, volgens den Brusselschen cor respondent van het „Berl. Tageblatt" de Belgische en Hollandsche havens, om zich van de stemming onder de zeelie den aldaar op de hoogte te stellen. Den 3den Maart zullen de gedelegeerden van aLle internationale bonden te Antwer pen samenkomen om over 'm eventueele staking te beraadslagen. Cathery heeft in een interview vertelaard, dat het zeer waarschijnlijk is, dat deze staking zal uitbreken want toen de verleden jaar in Augustus opgerichte Internationale Zeeliedeiibond met de reederijen wensdh te te onderhandelen over loonsverbete ring, wezen deze dit verzoek van de hand. Zooals reeds meermalen gemeld werd, zou de staking uitbreken vóór den aanvang der kroningsfeester in( Eipge- land. GEMENGD. Keizer Wilhelm heeft koning Victor Emanuel in een persoonlijk schrijven het bezoek medegedeeld van den kroonprins en de kroonprinses bij gelegenheid van de jubileumfeesten. De leiders van de staatsbeambten te Triest hebben Donderdagavond besloten hun collega's aan te raden, den normalem arbeid te hervatten. De Schotsclie liberale parlementsle den hebben besloten met Paschen een groote Schotsche Home Rule-betooging te Edinburg te houden. Blijkens officieele mededeeling wordt de Sultan van Turkije einde April aan boord van een oorlogsschip te Sa- loniki verwacht. Hij zal de bezienswaar digheden van de stad komen bekijken, maar verder aan boord verblijf houden. Men treft bizondere maatregelen met het oog op des Sultans veiligheid. Drie duizend werklieden van bet tentoonstellingsterrein te Turijn zijn tot staking overgegaan. Zij willen loonsver- hooging. Een afvaardiging, bestaande uit twee Duitschers, twee Franschen en twee Italianen, heeft een bezoek gebracht aan de ondernemers der tentoonstelling om hun de eischen der werklieden voor te leggen. Donderdag j.l. zijn weder veertien nieuwe gevallen van pokken te Londen aangegeven, zoodat het geheele aantal lijders aan die ziekte thans vijf en twintig Alle patiënten zijn overgebracht naar de barak bij Dartford. De autoriteiten verklaren dat er geen reden is tot ongerustheid. De gewezen boedel-beredderaar, Duez, de man, die zoo schromelijk fraude gepleegd heeft bij het likwideeren van de goederen der geestelijke vereenigingen, zal met zijn medeplichtigen zoo is uit gemaakt door de kamer van in beschul diging stelling terechtstaan voor de asissen der Seine. Duez is hier niet mee tevreden. Zijn advokaten hebben twaalf middelen aan de hand gedaan om deze beslissing te vernietigen. iHet hof vam csasatie is bezig ze te onderzoeken. De verduisteringen, waaraan Duez c.s. zich heeft schuldig gemaakt bedragen 6,160.000 frank. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is Ch. H. J. van Nif- trik benoemd tot kanselier bij Hr. Ms.: gezantschap te St. Petersburg; is aan mr. E. C. J. baron van Hö- vell tot Westerflier eervol ontslag ver leend als griffier bij het kantongerecht te Helmond; zijn, bij het departement van Finan ciën benoemd tot referendaris J. A. V. Barmen 't Loo, inspecteur, der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen bij gemeld departement; L. Meijers, inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen bij ge meld departement; A. A. M. Carrière, hoofdcommies is, benoemd tot hoofdcommies, M. N, N. van Egmond, commies; zijn bij de Algemeene Rekenkamer be noemd; tot referendaris, F. J. Wakerlin, hoofd commies; tot hoofdcommies A. C. Wy Roodenburg, commies; tot commies J, JBakker, adjunct-commies, tot adjunct commies J. Braunstahl en J. Parent, beiden eerste klerk; zijn bij voornoemd college benoemd: tot referendaris A. Ossewaarde, hoofd commies; tot hoofdcommies D. C. Kool, commies J. ten Gate en J. H,. van den Berg, beiden adjunct-commies; tot ad junct-commies H. J. G. J. Gans, H. M. de iHeus en J. L. A. J. Tittel, eerste- Iderk. Middenstandcongres 1911. De pas verschenen Middenstandbond bevat het rapport in zake het Tentoon stellingswezen in verband met de belan gen van den Middenstand, uitgebracht door den Ned. Drogistenbond en bestemd als inleiding van de gedachtenwisseling over dit onderwerp het op a.s. Midden- standscongres. Onder verwijzing naar de welgeslaagde tentoonstelling van che mische en technische industrie, in .1906 te Rotterdam gehouden, komen de rap porteurs tot de volgende conclusie: Een eerste vereischte voor een vak tentoonstelling moet zijn, dat zij eert zoo volledig mogelijk beeld geeft van het vak in al zijn onderdeelen. Wordt door de toegezegde inzendin gen daaraan niet geheel voldaan, dam! ligt het op den weg van het vakbestuur het ontbrekende, op yvelke yvijze dart ciok, aan te vullen. Vooral aan het vakonderwijs moet een ruime plaats worden toegedacht. Bij wijze van tegenstelling geve de tentoonstelling mede een getrouw beeld van behandeling, samenstelling of fabri kaat bij gemis aan vakkunde. Is aan deze eischen voldaan, dam kan' vaktentoonstelling niet anders dan op bouwend voor heb vak, dus ook voor den, Middenstand zijn. President Fallières. De Figaro zegt dat president Fallières plan heeft aan zijii reis naar Brussel een bezoek aan onze residentiestad vast te knoopen Begin Mei zou de reis plaats heb' ben. Het bericht is echter niet officieel.: Een particulier telegram aan de „Tele graaf" meldt dat het bericht te Parijs niet bevestigd wordt, er was in dezen nog niets beslist. Volgens een telegram uit Batavia is er een commissie samengesteld om van ad vies te dienen over de oprichting van een school tot opleiding van artsen van niet-inlandschen landaard. Het „Hbl." merkt hierbij op: Blijkbaar is hier bedoeld een commissie, die rap- poort zal uitbrengen over de vraag, die thans een strijdvraag is of het wenschelijk geacht moet worden een Inlandsche art senschool op te richten, waarin ook Euro- peesche en Chineesche studenten zullen worden toegelaten. Conflict in de diamantindustrie. Eenigen tijd geleden zijn de loonett door te kort aan werkkrachten in de diamantindustrie opgedreven ver boven de lonen en tarieven die in overeenkom sten tusschen de A. J. V. en den A. N, D. B. zijn vastgesteld, Doch dit geschied de buiten het bestuur van den A. N. Dl: B. om, omdat dit geen macht bezat de werklieden te dwingen bij een bepaalden patroon te arbeiden, wanneer zij bij een ander meer konden verdienen. De toestand der marlet is op 't oogen blik minder gunstig, en daarom wilde de firma Asscher en Konijn het loon weer i tot het oude ferief brengen. Nu meent

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1