dit beginsel, dat onze havens niet ten ba te van bepaalde belanghebbenden zullen worden gemonopoliseerd, het levens beginsel voor onze havens en, ruimer toegepast, voor ons geheele land loopt gelen, niet langer gehandhaafd te kun- gevaar, tengevolge van Duitsche maatre- nen worden. De handelwijs der Duitsche autoriteiten is daarom ook tegenover ons land verre van welwillend, zooals men Van een goeden nabuur verwachten mocht Ons dunkt, dat er dan ook voor onze regeering alle aanleiding is, klemmende betoogen te Berlijn te doen (houden. Wij twijfelen er niet aan, dat, wanneer de Duitsche regeering van onze zijde op de hoogte gesteld wordt van de gevolgen, aan de thans gebezigde methode om Duitsche havens te begunstigen verbon den, haar menschelijk gevoel zal spreken en jegens ons land zal gehandeld worden overeenkomstig hetgeen goede naburen betaamt. Het lijkt ons ondenkbaar, dat de Duitsche regeering op haar standpunt zal blijven volharden, wijl Duitsche ha vens en Duitsche maatschappijen zeker nog wel door andere middelen te goed zijn te doen, dan door een verkeersbelem- mering, welke met de huidige in een be schaafden staat geldende opvattingen niet strookt, en toch waarlijk Duitschland ook niet waardig is. Het „Handelsblad", dat ook over deze kwestie schrijft, gelooft dat een pro test, uitgaande van onze regeering alleen, onvoldoende uitwerking zal hebben. Doch er zijn, meenen wij, meer belang hebbenden. Ten eerste de Oostenrijk- sche en Russische regecringen, wier on derdanen zonder billijken of redelijken grond worden benadeeld van hun vrij heid om zich te bewegen, worden be roofd, als onreine misdadigers worden gejaagd en gekerkerd. Wellicht gevoelt de Russische regee ring niet zóóveel voor de rechten van haar onderdanen, als wij zouden wen- schen, wellicht is een zeer krachtige pres sie van die zijde niet te wachten. Maar daar is dan tevens de Engelsche maat schappij, eigenaresse van de „Volturno", die op een geheel andere wijze wordt behandeld dan andere stoomvaartlijnen. Voor haar passagiers worden bij ver voer door Duitschland maatregelen toege past, die voor passagiers van Duitsche jijnen worden nagelaten. Kan onze regee ring nu niets doen om alle belanghebben den te vereenigen in een protest tegen deze willekeurige bevoorrechting? De Duitsche regeering mist het zedelijk recht passagiers van een Engelsche lijn den doortocht door Duitschland te beletten, wanneer de Engelsche lijn dezelfde waar borgen geeft tegen mogelijke schade voor Duitschland, als een Duitsche lijn, welker passagiers het voortreizen is toegestaan. De zaak is werkelijk niet van onderge schikt belang. Voor het vrije wereldver keer is deze Pruisische maatregel een bedenkelijke stap achteruit. En het zou ons zeer groot leed doen, indien de mi nister vati buitenlandsche zaken den ernst van deze partijdige taquinerie niet inzag en niet al het mogelijke deed om alle belanghebbenden bij een vrij wereldver keer de handen ineen te doen slaan. Land- en Tuinbouw. Hoe moet ik mijn Tuin bemesten Voor deze vraag komen telken jare velen te staan, zonder dat zij een vol doend antwoord daarop kunnen geven. Verschillende moeilijkheden doen zich dan voor. Wij hebben voornamelijk hen op 't oog, die een kleineren of groote- ren tuin bezitten, waarvoor zij, geen veehouder zijnde,* geen mest beschik baar hebben, terwijl zij: ook van de be mestingsleer te weinig, of in 't gehteel niets, afweten, om een keuze te kunnen doen uit de in den handel zijnde mest stoffen. Men tracht dan in den regel wat natuurlijken mest van een veehouder in de buurt te koopendikwijls is die niet te bekomen, omdat de boer zelf niet kan rondkomen en nog kunstmest moet bijkoopen, en is die nog wel te verkrij gen, dan is dat vaak te duur en moeit het als het ware nog als een gunst wor den beschouwd. Zoo geeft de tuinbe- mesting ieder jaar weer zorg en onaan genaamheid. Maar ook dggn zich andere ervaringen voor, welke telkens weer de vraag naar voren dringenHoe moet ik toch mijn tuin bemesten Ook, al beschikt men over voldoenden en goeden natuurlij ken mest. Zij, die gedurende jaren zelfs rijke bemesting hebben kunnen toepas sen, staan niet zelden voor een hun; vreemd gevalhun tuin bestaat uit mooien, zwarten (humusrijken) grond, is, wat men npemt, „vet", en toch gaat het met verschillende cultures niet naar wensch. Hier is er een, die in zijn tuin erwten en boonen teelt, tot boven in de stokken, met groote, weelderige bla den, maar waarvan de oogst lang niet naar evenredigheid is daar is een ander, die van zijn aardappelen, welke „geil" in 't loof zijn, toch maar een middel matige knollen-opbrengst verkrijlgt, ter wijl de kwaliteit eveneens te wenschen overlaat; elders is een derde, die klaagt over kooien, die „te los" zijn, ove* sla, die niet „kroppen" wil, of over spi nazie, die hij nog nooit goed, weelderig, heeft kunnen verbouwen. Wat is de oorzaak van die verschijn- schijnselen? Antwoord: De toegepaste bemesting, f^oe rijk ook, is niet vol doende, is te eenzijdig. E'en rijke staimcstb'emisting óf een met beer (fao caliën) óf die met compost^ zoo als die in vele tuinen wordt aangewend, gieeft wel all'e vier de voedingstoffen: stikr stof, phosphorzuur, kali en kalk, waarvoor bij de b'emest-ing moet worden zorg gedragen, maar niet in een behoorlijke, voor alle gewassen doielma- tige verhouding. De stikstof een voedingsstof met groote d r ij V e n d e kracht komt er meestal meer dan voldoende in voor, en ook phosphor zuur wordt er in den regel genoegzaam in aangevoerd, maar de twee ovterigte voedingsstofefnkali en kalk, blijven te vaak en te zeer in de minderheid, met de gevolgen hierboven genoemd. Overvloed naast armoede dus, betrekke lijke armoede althans. Zoo is het inderdaad in vele tuinen' sukkelen met een of meer gewassen, en staan er ook nog vruchtboom en in, dan vertoonen die in vele gevallen het beeld van een grooten, welgedanen man, schijnbaar welvarend, doch zonder pit. Die boomen zTjn namelijk rijk aan blad- twijgen, dragen vele 'en groote bladeren, maar weinig vruchten. Alaar ook wel zijn ze kankeri htig en kwijnen, hoe goied schijnbaar ook verzorgd, langzaam weg. De eenzijdige voeding wreekt zich in de opbrengst niet alleen, maar ook ten opzichte der kwaliteit, der duurzaamheid, van het u i t e r 1 ij k en van den smaak. Ook wordt de vatbaarheid voor ziekten, de gevoeligi- liied voor vorst en wisseling der weers gesteldheid, en de invloed van scha delijke dieren, er door verhoogd. Toevoeging van de ontbrekende stof fen, zoodat de bemesting rationeel en de voeding doelmatig wordt, kan hier verbetering brengen. (Wordt vervolgd.) D. B. Ned. Tuinbouwraad. Onder voorzitterschap van mr. J. C. de Marez Oyens werd te Utrecht do 3e algemeene vergadering van den Ned. Tuinbouwraad gehouden. In zijn ope ningsrede wierp de Voorzitter een te rugblik op het afgeloopen jaar, waarop men met tevredenheid mag terugzien. Het jaar 1910 was voor den tuinbouw zij het dan niet geheel onverdeeld, toch voor het grootste gedeelte gunstig. Al- lerwege valt uitbreiding waar te nemen. De vroege groenten vonden tegen goede prijzen over het algemeen gerce- den afzet. Ook van de latere .groenten gaf de opbrengst geen reden tot kla gen. De boomkweekerij had een zeer gun stig jaar, hoewel voor vele artikelen, als laanboomen, sierheesters, enz. de in voerrechten, welke Duitschland heft, zwaar drukte op den prijs. Amerika wordt als afzetgebied steeds grooter. Ook voor de bloemisten gaf 1910 gun stige uitkomsten. Meer en meer wordt de binnenl. behoefte aan snijbloemen onafhankelijk van uitvoeren uit het bui tenland, voornamelijk Zuid-Frankrijk. Voor de bloembollenteelt waren de uitkomsten over het algemeen bevre digend. Hyacinthen en tulpen gaven een' middelmatigen oogst. De prijzen der eersten zijn aanmerkelijk gestegen, die der laatsten echter gedaald. Ten aanzien van de fruitteelt kunnen' niet zulke gunstige berichten gegeven worden. Het teere; kleine fruit, als aardbeien en frambozen, leed zeer van het regenachtige weer, waardoor de kwa liteit veel te wenschen overliet. Ook kruis- en aalbessen gaven geen groot' beschot. In de kruisbessenteelt trad we derom de Amerikaansche kruisbess-en- meeldauw op en richtte groote schade aan. Er is ook aan het internationaüseereni van den tuinbouw gewerkt. De interna tionale vereeniging van beroepstuinbou wers, l'Union horticule professionelle internationale kwam in Sept. j.l. te Gent met krachtige medewerking van den Tuinbouwraad tot stand. Tot dusver is deze federatie niet veel anders dan cei permanent bureau ter voorbereiding van tuinbouwoongressen. Spr. waarschuwt echter dat het internationaliseeren zou leiden tot denationaliseeren. Onzen land- en volksaard blijven wij: getrouw. En beide verzetten zich ten stelligste tegen het bemoeiziek optre den van hen die onlangs door den heer de Boer in de Eerste Kamer zoo teeke nend werd aangeduid als „Vaclertije- Staat." Het hoofdbestuur heeft gemeend tot ondersteuning van den bij land- en tuin bouw zich algemeen openbarenden aan drang op uitvaardiging van een wettelij ke verplichting tot verzekering, zich tot de regeering te moeten wenden. Zal aan dezen aandrang gehoor worden ge geven Uit de mededeeJingen van oen minister van 3 Dec. j.l. blijkt, dat een gunstige uitslag mag verwacht worden en „Vaderi-je-Staat" den aftocht zal bla zen, mits hij nu maar niet van een ande ren kant komt opdagen. Ten slotte wijst spr. op het 50-jarig bestaan der Pomologische Vereeniging te Boskoop, bij gelegenheid waarvan Se vereeniging zich voorstelt in April e. k'. de groote bloemententoonstelling te houden, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden het beschermheerschap heeft aanvaard. Spr. brengt hulde aan het kloeke initiatief der Boskoopscihe vrienden en wenscht hun een succes op hun pogen, dat het Haariemsche van 1910 op zijde moge streven. De rekening en verantwoording van den penningmeester over 1910 wees uit, dat het batig saldo over dat jaar bedroeg f590 56. De beg.ooting over 1911 sluit met een bedrag van f 5090.56. Als punt 6 vermeldt de agenda een voorstel der Vereeniging van Patroons in het Tuinb'ouwvak ie Amsterdam1 en omstreken, om' de wensch el ijkh eid te bespreken van het door het Centraal be stuur bijeenroepen van groepsvergade ringen Het Centraal-Bestuur ontried de aan neming van dit voorstel, waarover lange discussies werden gevoerd. Ten "slotte nam het bestuur, op voorstel van den heer E. K. Krelage (hoofdbestuurlid) op zich, deze zaak zelf ter hand te nemen. Daarna gaf de heer F. E. Posthuina, directeur van de Tuinbouw-Onderlinge te Amsterdam eene uiteenzetting en cri- tiek van de ontworpen Ziektewet en Raden-we t voor zoover de tuin bouw daarbij is betrokken. Volgens de Ziektewet zullen de vaste en daarmee gelijk te stellen arbeiders, dus het overgroote deel der arbeiders in den tuinbouw, verzekerd zijn, maar spr acht zeer twijfelachtig, of deze arbeiders ook inderdaad voordeel zullen hebben van deze omstandigheid. Voor zoo velen is toch thans reeds, hetzij (in de meeste gevallen) door hen zelf, hetzij door de werkgevers voor ziekte uitkeering zorg gedragen. Van de bepaling, dat geen uitkeering wordt gegeven, wanneer niet is voor zien in geneeskundige hulp wordt ver wacht, dat zij de ontwikkeling van het zieken fondswezen zal bevorderen en' dit zal waarschijnlijk op den duur ook wel het geval zijn, doch in aanmerking ge nomen de toestanden ten plattelande, is spr. van oordeel, dat deze bepaling vpor- loopig menigmaal ten gevolge zal heb ben, dat óf geen ziekengeld wordt uit gekeerd, óf een groot deel hiervan weg gaat aan dokterskosten. De premie, waarvan werkgever en ar beider ieder de helft verschuldigd zijn, zal in de practijk aanleiding g-even tot groote moeilijkheid. Van het ontwerp-Radenwet, bedoeld als eene organisatie van den arbeid, ver wacht spr. geen doelmatige en zoo goed koop mogelijke ziekteverzekering. De deskundigheid der Raden van Ar beid is, volgens spr., niet gewaarborgd en loopen zij groote kans slechts te worden ambtelijke bureaux, werkend door ambtenaren en niet wat de bedoe ling is: door belanghebbenden. Beter dan veel van wat op het ge bied van de ziekte-verzekering bestaat, weg te nemen, acht spr. eene poging te doen om het bestaande te verbeteren. De ten laste van het Rijk komende, kosten der ziekte-vérzekering, zeker cei half millioen acht spr. beter besteed tot voorloopige verbetering van het bestaan de, speciaal tot voorziening in genees- en heelkundige hulp. Nadat- spr. gewezen had, dat de vrij willige ongevallenverzekering den land en t'uinbouwarbeiders méér voordeel en biedt dan de verplichte ongevallenverze kering aan de fabrieksarbeiders, en na de werking van de Land- en Tuinbouw- Onderlinge te hebben uiteengezet be sprak de inleider de bestaande zieken kassen in tuinbouw-centra, naar aanlei ding van een onderzoek naar de Ziekte verzekering, ingesteld met behulp van de secretarissen van de Plaatselijke On gevallen-commissies van de Tuinbouw- Onderlinge. Hij zet uitvoerig uiteen wat deze thans geven, hetgeen volgens spr. zoodra de Ziektewet zal zijn aangeno men, op verschillende punten belangrijk zal verminderen. De Land- en Tuinbouw-Onderlinge verlangt nu ten eerste, dat van regee- ringswege aan alle landbouwers (in den ruimsten zin genomen, dus met inbe grip van tuin- en boschbouwers) de ver zekeringsplicht voor de geldelijke gevol gen van ongevallen wordt opgelegd. Dan wordt een einde gemaakt aan de verwarring die thans bestaat. Spr. wijst ten slotte op de noodzake lijkheid om de sociale regelingen te doen voortkomen uit het bedrijf. Gemengd Nieuws. Ongelukken. In de werkplaats van de firma Ingelse Co., machinefa brikanten te Schiedam, had Donderdag namiddag een ernstig ongeluk plaats. De 21-jarige A. G. v. d, H„ wonende te Rotterdam, en nog maar kort aldaar werkzaam, was bezig met het afscheven ven van den spiegel van een stoomcy- linder op den electrischen ijzer- en me taalschaver. Waarschijnlijk heeft hij den rechterarm op den cylinder gelegd, die daardoor on der den stalen schaaf geklemd werd in een ruimte van slechts enkele centimeters waardoor de bovenarm nagenoeg ver nield werd. Kermende van pijn werd hij naar het kantoor gebracht alwaar door een dokter de eerste hulp werd verleend een verband werd gelegd teneinde ver bloeding te voorkomen, waarna hij naar het gesticht Eudokia te Rovterdarn werd vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Vermoedelijk moet de rechterarm ge amputeerd worden doch daaromtrent kan nog geen zekerheid gegeven worden. Van den hoogen schoorsteen van de spiegelglasfabriek te Sas van Gent, die hersteld wordt, is gistermorgen weer een werkman van 22 M. hoogte gevallen en dood opgenomen. Het was de 38-ja- rige Theodor Ziidorf, wonende te Brus sel, afkomstig uit Düsseldorf. Hij laat een weduwe en 2 kinderen na. De oorzaak van het ongeluk was het breken een er stelling in den schoorsteen De andere werkman die op de stelling stond, kon zich juist vastgrijpen aan ha ken in den schoorsteen en zich zoo voor vallen behoeden. j Gisterochtend was de schipper van het zeilschip „Henriëtte Margaretha", ko mend uit Rotterdam en vermoedelijk be stemd voor Zaandam, in de bocht van Buiksloot bezig zijn bramzeil om te gooi en, toen plotseling een felle windvlaag het zeil tegen den man aansloeg met zoo'n geweld, dat de schipper er door over boord viel. De zware storm maakte het onmoge lijk Jiem te redden en de bemanning moest het dus aanzien, dat de schipper voor hun oogen verdronk. Eergistermorgen is een steiger aan de nieuwe genie-kazerne in de Prins Hen driklaan te Utrecht ingestort, doordat de werklieden, die daar bezig waren met hun arbeid, zich te véél naar ééne zijde verplaatsten. Dientengevolge vielen acht werklieden door den steiger naar bene den, met kalkbakken, steenen, hout enz. Onmiddellijk wercl geneeskundige hulp ingeroepen; van 8 gevallenen bleken er drie goed te zijn afgekomen. Doch vijf waren er verwond, waarvan één ernstig Deze werd naar het gasthuis vervoerd. Onder den blooten hemel. Te Bussum werd een arbeider door den huisbaas de huur opgezegd, omdat hij bij de gezondheidscommissie geklaagd had over gebrek aan goed drinkwater en over onvoldoenden afvoer der privaten, en toen de huurder de woning niet op den bepaalden tijd verliet, werd zijn boel tje eenvoudig gerechtelijk op straat ge zet. Wegens het groote gebrek aan arbeids- woningen, dat er te Bussum reeds lang bestaat, niettegenstaande de huren zeer hoog zijn, kon de man geen andere wo ning krijgen. Hem bleef niets anders over dan met vrouw en 8 kinderen maar onder den blooten hemel te vertoeven, aan weer en wind blootgesteld. Gelukkig vonden zij 's nachts een onderkomen bij een der buren. Door den nood gedwongen is de man nu naar Naarden getrokken. „Scheybeek". Men schrijft uit Beverwijk aan het Hbl. Woensdag 8 Maart a.s. komt het schoone buitengoed Scheybeek nabij Be verwijk, o.a. bekend door het verblijf van Vondel, in publieken verkoop. Het zal in kavelingen, en gecombineerd wor den geveild. ïe betreuren zou zeker zijn als het landgoed niet in zijn geheel zou worden gekocht. Een alarmsignaal. Een hor logemaker te Amsterdam moet het gelukt zijn, een apparaat aan zijn huis en win kel aan te brengen, waarbij het ongenoo- de gasten onmogelijk gemaakt wordt zijn woning ongemerkt binnen te dringen, de uitgebreide vertakkingen van het toe stel ,wordt het den dief of dieven niet al leen belet, aan de geheele voorzijde, maar ook aan de achterzijde, ja zelfs door het dak, kelder of van welken kant ook, zich toegang te verschaffen. Want onmiddellijk bij 't forceeren van welk deel van het ge bouw ook gaat binnenshuis een electri-s sche over, die overal zeer duidelijk hoor baar is; tegelijkertijd geeft een midden in den gevel geplaatste hoorn een zoodanig schel en knetterend geluid, dat terstond aandacht van voorbijgangers op het huis gevestigd wordt en de tief het hazenpad zal moeten kiezen. Het geluid, dat de hoorn voortbringt, is zoo krachtig, dat dit op het dichtsbijzijnde politiebureau, op een afstand van een paar honderd me ters gelegen, gehoord wordt. Het toestel, bijzonder eenvoudig saam- sche bel over die overal duidelijk hoor- wijzer, die aantoont hoe lang het veilig heidssignaal gewerkt heeft. De bewo ner kan dus na afwezig geweest te zijn, steeds waarnemen of en hoe lang men aan zijn huis bezig was Geleiders. Gistermorgen brach ten twee sergeants uit Amsterdam een deserteur naar Leeuwarden over. Te Sn eek aangekomen, lieten de bewakers den gevangene gelegenheid, zich een oogenbiik te verwijderen. Onderwij:'. be merkten de sergeants dat de trein zich weer in beweging wilde .zetten. Zon der op hun toevertrouwden deserteur te denken, haastten zij zich weer in den trein te komen, die met hen weg reed, den gevangene achter latend. Als vervolg hitrup kan de Leeuw. Ct. meedeelen, dat de sergeant, die, zoo als nader blijkt, zelf niet uit den trein was gegaan onmiddellijk zijn maat regelen heeft genomen, tengevolge waar van de deserteur nog denzelfden dag door de politie te Sneek naar Leeuwarden is gebracht. De man was trouwens niet van plan geweest voor de tweede maal te deserteeren. ALLERLEI. Iets over vervalschingen. Nu te Leiden een Rijksbureau tot on derzoek van handelswaren werkt, waar winkeliers en klein-industrieele kosteloos hun waren kunnen laten onderzoeken, komen steeds meer vervalschingen aan het licht. Aardige staaltjes vertelde ons daarvan de heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Middenstandsbond en de A. W. V. Er werd zoo vertelde hij een ar tikel in den handel gebracht, dat uiter lijk veel overeenkomst vertoond met den echten bijenhonig, vooral door de kleur en enkele fragmenten van bijenvleugels of kopjes, welk product echter in de bakkerijen niet die uitkomsten oplever de als de werkelijk echte honig. Nu werd dit fraaie product in reusachtige hoeveelheden ter markt gebracht in zeer eenvoudige, frissche verpakking en voor zien van het opschrift „zuiver bijenho nig"! De monsters, welke te Leiden ter onderzoek werden aangeboden, bleken met honig alleen den naam gemeen te hebben, want werkelijk waren het in Amerika en Duitschland vervaar digde kunstproducten, welke met bijen niets te maken gehad hadden. De bak kers hebben door het Rijksbureau het middel in de hand gekregen, om zich te gen dergelijke bedriegerijen te vrijwaren en hun grondstoffen elders te betrekken, waar men wel echte waar levert. De vervalschingen zijn velerlei en wor den op ieder gebied aangetroffen. Zoo werd b.v. aan het Rijksbureau door een bakkerspatroon een monster beschuit, door hem gebakken, ter onderzoek aan geboden, omdat de?e beschuit, voor uit voer naar Brazilië bestemd,door het laboratorium van de douane in dat land was geweigerd op grond dat in de be schuit boorzuur was aangetroffen. Het ging hier, behalve om den goe den naam van den beschuitüakker, even eens om zijn commercieel belang, omdat hij groote partijen voor uitvoer lever de ".Deze bakker nu had in zijn geheele fabriek geen spoor van boorzuur voor handen, tenminste voor zoover hem be kend was. Bij het onderzoek aan het Rijksbureau te Leiden bleek er werkelijk boorzuur in de beschuit aanwezig te zijn, waarna de verschillende gebruikte grond stoffen onderzocht werden. En toen kwam aan het licht, dat de bakker het in den laatsten tijd nog al veelvuldig, gebruikte geconserveerde eierdooier had aangewend, dat voor volkomen zuiver en onschadelijk wordt verkocht, doch het welk in vrij belangrijke mate boorzuur bleek te bevatten, als conserveerings- middel. De bakker, hierdoor voorgelicht, gebruikt nu weer versche eierdooier, en zijn beschuit vindt als voorheen weer grooten aftrek in het buitenland. Voor den winkelier is dit bureau ook van onschatbaar belang, want ongeveer voor alles blijken surrogaten te bestaan. Het terrein der bedriegerijen is verba zend groot en bepaalt zich absoluut niet tot de voedingsmiddelen. Zoo bleek b.v. aan het Rijksbureau te Leiden^ dat toen voor enkele jaren de raapolie duur en de lijnolie goedkoop was, de eerste soort, welke voor bak- doeleinden gebruikt wordt, met 30—50 pCt. vervalscht werd, met de toen veel goedkoop ere lijnolie, terwijl nu, bij de zeer hooge prijzen der lijnolie en den goedkooperen prijs der raapolie, de lijn olie, welke als drogende olie door de schilders gebruikt wordt, vervalscht met raapolie wordt. Die gevolgen hiervan zijn, dat de olie-groothandelaar, die de ze vervalsching pieegt, het prijsverschil, door deze knoeierij verkregen, in eigen zak steekt, en den winkelier en den schilder, die in goed vertrouwen deze olie bij hem kocht, een slechten naam bezorgt, en hem bovendien in zijn com mercieel belang aanzienlijke schade be rokkent Geheel onschadelijk voor de volksge zondheid, betoogde de heer Meuwsen verder, blijkt bijv. de knoeierij met alco holvrije dranken als limonade-; volstrekt niet te zijn. Vele der limonadesiropen en kogelfleschejs limonade blijken ge heel kunstmatig te zijn saarngcsteld. De fraaie benamingen als frambozen, ker sen aardbeien en anderen likeuren en si ropen en limonades hebben me. de hier aangegeven vruchten alleen den n.am gé- meen. In werkelijkheid blijken zij voor het grootste deel uit mengsels van aard appelstroop, gekleurd met een t.^kleur stof, geparfumeerd met een kunstmatig essence, zuur gemaakt met een of ander zuur, terwijl de smaak ook alweer met een kunstig vervaardigde essence ech ter niet uit die vruchten ver-regen aangebracht wordt. Nu schijn: de kleur stof, voor deze limonades ge ruikt, zoo goed te kleuren, dat wollen oraden met deze „limonades" gekleurd, zelfs bij uit- wassching met chemische preparaten de limonadekleur niet verliezen. Dat een dergelijke kleurstof, die bij het gebruik behalve mond en lippen rood kieurt, ook kleurend inwerkt op den zoo gevoeligen maagwand, laat zich denken. En nu blijkt uit de hier vermelde fei ten welke met honderden uit de ge constateerde vervalschingen aan het Rijks bureau te Leiden aangevuld kunnen wor den dat de winkelstand er het groot ste belang bij heeft, te zorgjn door zijn waren te Leiden te laten onderzoe ken dat hij zekerheid krijgt zuivere waar te koopen en te verkoopen. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat de meeste winkeliers uit alle deelen van ons land hun belang hebben inge zien en door het geregeld laten onder zoeken van hun waren, aan hun klanten zekerheid kunnen bieden voor hetgeen zij verkoopen. De Rijksinstelling blijkt zelfs zoo gun stig te werken, dat de schrik en de roep, die daarvan, vooral bij buitenland sche vervalschers uitgaan zoodanige zijn dat uit verschillende staten van Europa door groote Middenstandsorganisaties geïnformeerd wordt naar de inrichting en werkwijze van dit bureau, omdat jnen overal van de voortreffelijke gevolgen van de hier gevolgde methode overtuigd is* Zoover wji kunnen nagaan, aldus beslooÜ onze zegsman, was het Rijksbureau tél Leiden de eerste instelling van dien aarfl in geheel Europa,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 10