ie vriendelijkheid en gastvrijheid bij rem genoten en gepaste hulde aan de hoeren Zaalberg en v. d. Horst, die het meeste tot het goed gelukken der tentoonstelling hadden bijgedragen, en aan de leden der jury, die belangloos dien zwaren taak hadden vervuld, noo- digde hij de aanwezigen uit tot een rondgang over de tentoonstelling. Hierna werd de eerewijn aangeboden waarbij de burgemeester het bestuur hul de bracht voor de zeer bezienswaardige tentoonstelling die den indruk maakte degelijk voorbereid te zijn. Spr. prees dergelijke tentoonstellingen als uitmun tend voor de bevordering der pluim veeteelt, die, al moge het oude rijm pje: „Zeven kippen en een haan Daar kan de boer op rusten gaan" wel wat overdreven zijn, toch als bij- bedrijf veel kan bijdragen tot bloei der veeteelt. Spr. vond derhalve den aanleg der ten toonstelling een goed idee der vereeni- ging en bracht zijn dank voor de invi tatie. Hij dronk op den bloei en groei der vereeniging en op het welslagen der ten toonstelling, welke hij veel succes toe- wenschte. Wat de tentoonstelling zelve aangaat, kunnen we verklaren, dat deze in de Stadsgehoorzaal uitstekend tot haar recht komt en werkelijk grootsch mag worden genoemd. Zij overtreft in omvang alle tot nu toe door de 'Leidsche P. V. geor ganiseerde tentoonstellingen niet alleen, maar zelfs alle nationale tentoonstellingen die dit jaar gehouden zijn en tegel ijle met de Leidsche gehouden worden. Zoo als reeds met een enkel woord werd vermeld, vormen de hoenders het leeu wenaandeel. Daaronder zijn vele pracht exemplaren in alle rassen en variëtei ten. We vinden er ongeveer 130 too rnen van 5 stuks. Tot de grootste in zenders behooren, wat de hoenders be treft, de heeren J. H. v. d. Broeke, J. en L. Zaalberg, N .Wafelbakker en H. D. van Aken, resp. wonende te Haar lem, Leiden, Baarn en Waardenburg. Wat de duiven aangaat, de grootste inzendingen in deze afdeeling zijn van de heeren L. v. d. Post, Haarlem W. Peek, Arnhem; W. v. Rooyen, Leiden en P. de Vilder, Leiderdorp. Toegekend werden o.a. .de volgende prijzenIn de afdeeling hoenders Groote verguld zilveren med., uitge- geloofd door den burgemeester van Lei den, Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar, voor de schoonste inzending van een lid der L. P. V. Winder J. Zaalberg alhier. Zilveren Wisselbeker, uitgeloofd door N. N. voor de fraaiste collectie Ned. Hoenderrassen, van een lid der Nederl. Hoendercluib. Den tijdel ijken winner zal een zilv. herinneringsmedaille worden aangebo den. Winner J. Zaalberg, alhier. Voor de overige prijzen in 't geheel ruim 200, verwijzen wij naar den tiitge- breiden catalogus. Ongevallen-verzekering. Alhier is opgericht de Centrale Bond van Plaatselijke Vereenigingen voor On gevallenverzekering in het Land- Tuin en Boschbouwbedrijf in Nederland. Na vaststelling der statuten werden tot bestuurders gekozen de heren A. van Leeuwen, te Le i d e r d o r p, T. P. Klein, te W o u b r u g g e, J. van Rijn Nz. te 's-Gravenzande, S. P. van Griethuizen, te R e e u w ij k en J. Verweij te A 1 k e- jn a d e. Het doel van den Bond is, om; de gel delijke gevolgen van ongevallen met langdurig of blijvend gevolg, aan de arbeiders overkomen, voor gezamenlij ke rekening te nemen alsmede de uit- keeringen van weduwen, kinderen of bloedverwanten van arbeiders, die door een ongeval met doodelijke afloop wer den getroffen. Met de oprichting van dezen bond is alzoo de gegronde bedenking,* zoto dikwijls tegen deze nuttige plaatselijke vereenigingen geopperd dat zij finan- tiëel niet sterk genoeg zouden staan vervallen. Kiesdistrict Leiden. De Minister van Binnenlandsche Za ken, gehoord Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft goedgevonden voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de gemeente Leiden te verdeelen in 10 stemdistricten als volgt; 1. het deel der gemeente, bevattende de wijken I en IV ,beüalve de Boter markt en alle op die straten uitkomende stegen, het Kort Rapenburg, het Galge- water, het Noordeindsplein, het Noord einde (noordzijde) en de Valkensteeg; 2. het deel der gemeente, bevattende wijk II en dat gedeelte van wijk XII, dat gelegen is tusschen de Heenenstraat (costzijde) en het Philosophenpad, deze straten zelve inbegrepen 3. het deel der gemeente, bevattende de wijken III en XI 4. het deel der gemeente, bevattende wijk VII en de genoemde straten van wijk IV, die niet behooren tot stern- district I 5. het deel der gemeente, bevattende wijk V, behalve de westzijde van de Beestenmarkt en de ten westen daar van gelegen straten, te weten Boerhaa- vestraat, MorsChstraat, Kort Galgewa ter, Kruisstraat en Smidsteeg en Nann- straathet bevat bovendien dat gedeel te van wijk IX, dat gelegen is tusschen de Haarlemmertrekvaart en de verbin- bindingssp,opr van de H. IJ. S, Maat schappij met de gasfabriek; 6. het deel der gemeente, bevattende wijk VI 7. het deel der gemeente, bevattende het gedeelte van de wijken VI51 en X, dat gelegen is ten zuiden van den Ouden Rijn 8. het deel der gemeente, bevattende het gedeelte van wijk IX dat gelegen is tusschen de Haarlemmertrekvaart en het Galgewater, bene/ens de westzijde van de Beestenmarkt en de ten westen' daarvan gelegen straten, vermeld in het stemdistrict no. 5 9. het deel der ge neente, bevattende het gedeelte van de wijken VIII cn X, dat gelegen is ten noorden van den Ouden i *jn 10. het dee! der gemeente, bevattende het gedeelte van wijk XII, dat gelegen is tusschen de Heerenstraat (westzijde) en den Haagweg, die straten zelve in begrepen met bepaling, dat het hoofdstenibu- reau zal gelegen zijn in het eerste stem district. De officier van gezondheid 1ste kl. dr. G. L. J. van der Noordaa, van het hospitaal alhier, wordt aanvang Maart gedetacheerd in de legerplaats bij Ol- debroek. Gisteravond werd in de zaal der St. Josefsgezellenvereeniging de laatste les in de bijbelsche geschiedenis (met lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus-parochie gegeven. Daar in de Petruskerk de lijdensmeditatiën op Woensdagavond worden gehouden brengt het begin van de Vasten het na tuurlijk einde dezer leerzame avonden. Evenals op den Apologetischen cur sus in de Lodewijkskerk inag ook op deze avonden met zeer veel voldoening worden teruggezien. Beiden vonden reeds bij den aanvang een uitbundigi succes, en wat het meeste waard is beiden bleven tot het einde trekken. Honderden grooten en kleinen hebben er iederen avond van genoten, en er nut uitgetrokken. Voor de bijbellessen heeft zeker de nieuwe elect-rische installatie der St. Jozefsgezellenzaal een deel van het suc ces voor haar rekening: met deze uit muntende verlichting kwamen de fraaie lichtbeelden schitterend tot hun recht. Nu b'eide seriën van avonden voorbij zijn blijft zeker bij allen met een ge voel van voldoening, de wensch ach ter dat deze nuttige en boeiende avon den voor groot en klein zullen hervat worden. Wij onderstreepen daarom den wensch, waarmede de pastoor der St. Petruskerk Dinsdag- en Woensdag avond cursus en bijbelles besloot: „Tot weerziens in het najaar". Ter voorkoming van teleurstelling vestigen wij de aandacht op achter staande advertentie, waarin de R. K. Gemengde Zangvereeniging „Arti et Religioni" ter kennis van belangstellenden brengt, dat de zaal voor do uitvoering van hedenavond totaal is uitverkocht. In de week van 15 tot en met 21 Februari werden uit de provincie Zuid- Holland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht 8 gevallen van typhus en febris typhoïdea49 gevallen van roodvonk en 29 gevallen van diphteritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 1 geval van roodvonk en 1 geval van di phteritis te Aarlanderveen 1 ge val van typhus of febris typhoïdeate Bodegraven 1 geval van diphteritis; te H i 11 e g o m 2 gevallen van roodvonk te L i s s e 1 geval van roodvonk, te Rietveld 1 geval van diphteritiste Woubrugge 1 geval van typhus of fe bris typhoïdea enteZwammerdam2 gevallen van roodvonk. ROOMSCHE AGENDA. Zondag, 8 uur 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond Rapenburg 10. Propa- gandavergadering, uitsluitend toeganke lijk voor R. K. vrouwen en meisjes. Maandag 8 uur 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg 10. Liefda digheidsuitvoering door de zangvereeni ging St. Caecilia ten bate van Hulp in Nood. HAZERSWOUDE. (Zwaantje) In 't lokaal der R. K. School aan den Rijndijk werden weder 2 gezellige avonden gege ven door 'de feden van het Zangkoor St. Michael, en de kinderen der hoogste klassen van de R. K. School. Beide avon den was het lokaal goed bezet; en het publiek was zeer voldaan, getuige het uitbundig applaus na de verschillende nummers. In het bijzonder hadden bijval de prachtige tableaux verlicht door ben- gaalsch vuur na het eerste stuk. „De laatste levensdagen van Maria", gegeven door de kinderen. Alle spelers kenden hun rol voortreffelijk. Geen wonder dan ook dat de Z.Eerw. Heer Pastoor den avond sloot met een opwekkend woord en een tot hartelijk weerziens. HILLEGOM. De heeren René Schoo en Co., alhier die zooals bekend is, veel lelies van Japan invoeren, lieten dezer dagen een reuzenbol van „Lilium speciosum rubrum magnificum" zien. De bol, die er flink gezond uitzag, meet 65 cm. in omvang en weegt ruim 2W kg. Deze bol is bepaald om zijnen kolossalen omvang als een unicum te beschouwen en belooft ook reuzenstengels en een groot aantal bloemen voort te brengen. LISSE. De laatste Ontwikkelings- avond, welke pjilangs wegens onge- steldheid van de Eerwaarde inleider moest- worden uitgesteld en waarop Z. Eerw. het „Liberalisme" zal behande len, zal thans worden gehouden op Dins dag 7 Maart e. k. 's avonds te half acht. Gisteravond gaf de Tooncelvereeni- ging „St. Genesius" onder directie van den WelEerw. Heer F. A. Beerwinktel met medewerking der zangvereenigiing „St. Gregorius" de recteur den Wel Eerw. Heer Wanna, haar jaarlijksche vastenav.'iiduitvoering. Nadat de. zang vereeniging had ten gehoore gébracht „De Heilige Stad" van St. Adams werd door de toone'el vereen iging voor 't voet licht gebracht. „Zwabberdoes of de Er fenis van Tante", blijspel in vier be drijven. Op uitstekende wijze werd dit stuk uitgevoerd. Het was vooral Zwab berdoes die menigeen $leed schudden alhoewel allen hun beste beentje heb ben voorgezet om het geheel tot een goed einde te brengen. Na een korte pauze werd opgevoerd „Nihilisten" een blijspel, dat door de mindere rolvastheid van enkele spelers minder goed tot haar recht kwam. Tus schen de verschillende bedrijven zorg de Zangafdeeling voor afwisseling. On der de toeschouwers merkte we nog op den Z.Eerw. Heer P. de Vette, Pastoor te Hoek v. Holland, Oud kapelaan onzer parochie tevens oud-directeur der zang afdeeling. L1SSERBROEK. Gisteravond verga derde in het Cafe Duivenvoorde de IJs club „Lisserbroek". Uit de rekening en verantwoording bleek dat de rekening sloot met een batig saldo van f150. Besloten werd om de koninklijke goed keuring aan te vragen op de statuten. Na het houden van eqne verloting vart eenige kistjes sigaren werd tie vergade ring gesloten. LEIDSCHENDAM. In hotel de Zwaan gaf de R. K. Zangvereeniging „Nut en Vriendschap", een uitvoering die zeer goed slaagde. Na verscheidene zangnummers werden eenige voordrachten ten beste gegeven. NOORDWIJKERHOUT. Ter viering van het jaarlijksch feest kwamen de leden der werklieden-vereeniging „Plicht en Recht", met hun vrouwen, gisteravond bijeen in café „Het Wapen van Noord- wijkerhout". Het ging er recht gezellig toe en de voordrachten, die werden ge houden, vielen bijzonder goed in den smaak. Tegen twaalven keerde ieder dan ook welvoldaan huiswaarts. Gedurende het afgeloopen jaar werden op het Hulptelegraaf-kantoor alhier ontvangen 713 en verzonden 285 telegrammen. In het eerste halfjaar wer den er lo6 verzonden en 304 ontvangen, in het laatste resp. 179 en 409. NIEUWKOOP. Met Staatscourant no. 46 zijn verzonden de statuten der Muziek vereniging „Eensgezind" alhier. Haar doel is het gemeenschappelijk bespelen van instrumenten, elkaar nuttig en aan genaam bezig te houden en de onder linge vriendschap en gezelligheid te be vorderen. Werkende leden kunnen zijn jongelieden boven 16 jaar. UITHOORN. Ter eerste jaarvergadering van de vereeniging Credo Pugno bleek dat het ledental 208 bedraagt. De bibliotheek telt 550 banden. De rekening en verantwoording van den Penningmees ter sloot aan inkomsten f 226,50H, aan uitgaven f 175,41, batig saldo f 91,00H. Door den W.Eerw. heer H. W. Dijk man, adviseur der vereeniging, werd een rede gehouden waarin de grootheid van den mensch werd geschetst door de ziel hem door God ingestort en gewezen op den invloed van de slechte lectuur op de fantasie en verbeelding van den mensch, en hoe C. P. den strijd heeft aangebon den om deze invloeden af te weren, door verspreiding van katholieke lectuur, en het steunen der katholieke pers. WARMOND. Op de gisteren gehou den vergadering van ingelanden van den Zwanburgerpolder, is tot voorzitter van het bestuur gekozen de heer P. M. Ne- derb'urgh. Aftredend Was de heer A. v. Wilk, die wegens hooge jaren, zich niet weder herkiesbaar had gesteld. De heer A. Cozijn, molenaar van den Zwanburgerpolder herdenkt den 15 Maart, den dag, waarop hij vijf en twin tig jaar geleden als zoodanig werd aan gesteld. GEWESTELIJK GEMENGD. Men meldt ons uit Katwijk aan den R ij nDoor den storm en den regen was gisteren het water in de O ude- Zanderij zoodanig gestegen, dat den wal in de 1 „Hooge Wei" hiertegen niet be stand bleek en doorbrak, waardoor het droog gemaakte en te verbreeden ge deelte, dienstig voor de afzanderij van het Groot-duin, geheel onderliep, tot groot ongerief der Amsterdamsche Ballast- Mij. als uitvoerder van het werk. 't Zal bovendien veel tijd en moeite kosten voor de aangebrachte schade weer hersteld is en het werk zijn gewonen gang zal kunnen gaan. Met den storm van gisteren zijn op het Kagermeer onder Warmond twee vaartuigen gezonken, terwijl een motor op den Kogpolder is geslagen. Persoon lijke ongelukken vielen niet voor. Op den Ringdijk van de Haarlem mermeer bij Halfweg is gisteren in den vroegen morgen geheel afgebrand het woon- en winkelhuis, bewoond door den bakker J. Kruk, eigenaar J. Rooden- burg. Alles is verzekerd. Belendende per ceel en kregen brand en waterschade. De brand ontstond in de bakkerij. Kerknieuws. De Katholieke hiërarchie. Volgens de „Gerarchia cattoüca" voor 1911 zijn onder de regeerïng van Paus Pius X opgericht: 8 aartsbisdommen, 38 bisdommen ,3 abdijen en prelaturen „nul- lius", 19 Apostolische vicariaten en 14 Apostolische prefecturen. Het H. Col lege telt op dit oogenblik nog slechts 51 leden, van welke er 1 (kardinaal Ore- glia di Santo Stefano, deken van het H. College, Red.) onder Paus Pius IX, 35 onder Paus Leo XIII en de overige 15 onder Pius X werden benoemd. Onder de regeering van dezen Paus zijn reeds 30 kardinalen overleden. In het begin van dezen maand hield het Bestuur der Processie Broederschap van O. L. Vrouw van het H. Hart van Jezus, hoofdzetel te Nederhorst den Berg, zijn gewone voorjaarsvergadering. Met het oog op den laat invallenden Paaschtijd werd besloten, dit jaar van den gewonen regel af te wijken en eerst in het najaar de Bedevaart naar Maria's Heiligdommen te houden. In overleg met het bestuur te Sittard is overeengekomen den 5den 6den en 7den September te gaan. Met vreugde werd de bloei zoowel van Broe derschap als van Processie besproken en tot aankoop van twee nieuwe vaandels besloten. Een der vaandels zal aan den H. Leonardus, Hoofd der Martelaren van Gorcum, zijn toegewijd, die zijn leven gaf voor de eer van Mariahet andere aan de Driekoningen als bijzondere pa tronen voor reizigers". De ZeerEerw. Heer H. P. Zeegers, oud-pastoor van Berkenrode is te Heem stede overleden. Onderwijs. Nut-tige handwerken. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 15, geslaagd 14, n.l. de dames: G. G. Dijk stra, Oud-AlblasE. M. A. P. van Rooié, E. Schaar, W. J. A. Scheffer, L. M. Scholte, L. M. M. Trouwborst, j. E. Schaap, A. J. van Beest, allen Rotter damS. van den Heuvel, Dordrecht; W. N. van Gent, Maasdam T. Bakker, Wijdenes N. J. Graaff, J. Graaff, D. G. van der Struijs, allen Den Helder. Academienieuws. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer N. C.M. A. van den Dries, geb. te 's Hertogenbosch. GRONINGEN. Op stellingen bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer P. M. J. Roggenkamp, geboren te Delfzijl. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschriftIn traabdominal plastieken, de heer J. M. van Dam, geboren te Nieuwer Amstel. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Bij de algemeene beschouwingen over de bestrijding der zedeloosheid, traden gisteren meer sprekers op dan den eer sten dag, en nu bleef het niet bij tegen standers van het wetsontwerp, maar ook verdedigers ervan lieten zich hooren, een nog wel die kon verzekeren, (dat zijn geheele partij den minister zou steunen. Zijn woorden (de lezer begrijpt dat dit de heer Brummelkamp (A. R.) is), wa ren een en al sympathie voor het op treden van den minister in deze materie. De heer Tydeman (V. L.), was het echter niet zoo erg eens met het optreden van den minister. Hij legde zich neer bij de meeningen van de sprekers van den vorigen dag, en ging door met nog eens met andere woorden te herhalen wat die heeren hadden gezegd. Het eenig nieuwe wat hij te berde bracht was dat hij de reden van deze wettelijke her zieningen voor een deel zocht om el kander wat na te praten. Dat hij de vo rige sprekers ook napraatte, daar dacht de geachte afgevaardigde van Tiel niet aan, doch vergissen is menschelijk. Toch verklaarde hij zich een machtige bestrij der der pornografie, echter met enkele uitzonderingen. De afgevaardigde van Rheden, de heer van Nispen tot Sevenaer (Kath.) trok daarop te velde tegen die uitzonderingen van den heer Tydeman. Ook kwam zich nog iemand van de linkerzijde onder 's ministers banieren scharen, n.l. de heer Smidt (V. D.) En hij wilde nog verder gaan, door maatregelen te vragen, dat de posterijen niet zullen medewerken tot verspreiding van pornografie. In zijn antwoord op de tegenstanders raakte de minister in vuur. „Met woorden kan de pornografie thans niet meer be streden worden, het moet nu tot daden komen." En kort maar krachtig ontze nuwde hij de contra-argumenten. In de namiddagzitting kwamen in be handeling de contra-ariikelen. De heer Limburg had daaromtrent eenige argumenten in zee gezonden, de ze leden echter op jammerlijke wijze schipbreuk: met 40 tegen 27 stemmen werden zij verworpen. En het eerste ar tikel werd ongewijzigd aangenomen zon der hoofdelijke stemming. De sociaal-de mocraten wilden echter ook hun gezag nog eens doen gelden en verklaarden bij monde van den heer Hugenholtz, dat zij willen geacht worden te hebben te gengestemd. Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. Voor de Haagsche rechtbank stond heden terecht \V. J. A. L. V., 18 jaar, wegens diefstal ten Jiuize van buren van zijn ouders door overklimming. De jongen bekende berouwval. Hij had het gestolen geld te Rotterdam nutteloos verteerd Hij iiad zakgeld genoeg en f 4.75 op zijn spaar bankboekje. De officier van Justitie Mr. Klef fens zette hei treurige der omstan digheden waaronder dit- kind van goe den huize zijn misdrijf had gepleegd, maar moest toch ook opmerken, dati opmerken dat volgens eigen bekente nis van bekl. deze stal op de avonden dat zijn vader niet thuis was. Hij eischte 4 maanden, wegens drie misdrijven van' diefstal en een poging tot diefstal. Mr. Bourlier pleitte clementie. De Haagsche rechtbank veroordeelde C. J. v. W., wegens mishandeling en P. K., wegens mishandeling en ver nieling, tot 14 dagen. H. de H. en P. J. T., wegens mishandeling, respi. tot »5 of 10 dagen en 10 dagen gevange nisstraf. (Deze laatste 4 wonen te L e i - d e n.) Poging tot het doen stijgen van fondsen. Het Amsterdamsche hof deed uitspraak in de zaak van den 34-jarigen A. J. E. H. die door de rechtbank werd vrijge sproken van de hem ten laste gelegde po ging tot hel doen stijgen van fondsen door een leugenachtig bericht. Op vijf memorandums, die hij met het hooid „Bedagei Tabaks Compagnie, Amster dam" had laten bedrukken, schreef hij, dat men de gegronde verwachting kon koesteren, dat de plantage Soengei-Parit als rubberplantage zou worden geëxploi teerd. Dit bericht was door hem aan ver schillende bladen gezonden, doch wijl De Telegraaf het bericht niet opnam en zijn collega van het Handelsblad waarschuw de, terwijl in de N. R. Ct. hei bericht onmiddellijk werd tegengesproken, had het geen effect. De adv.-generaal had acht maanden ge vangenisstraf geëischt. Het hot, arrest wijzend, vernietigde het vonnis der recht bank en opnieuw recht doende, veroor deelde den beklaagde tot 8 maanden ge vangenisstraf. De Rotterdamsche Rechtbank eischte tegen den recidivist C. j. van W., zonder vaste woonplaats, beklaagd te Gouda, op 14 November een paar pantoffels le hebben ontvreemd, 6 mnd. gevangenisstraf. J. van der A., 31 j., arbeider te Lan- geruigeweide werd wegens mishan deling -veroordeeld tot t 10 boete, of 10 d. hechtenis. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 769.3 Coruna. Laagste barometerstand 723.1 Thorshavn. Verwachting tot den avond van 24 Februari, meest stormachtige zuidwestelijke tot westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien zelfde temperatuur. STATEN-GENERAAL~ TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 23 F'ebr. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van' het nieuwbenoemde lid over Sneek, den heer Scheurer. Den heer Duymaer van Twist is verlof verleend op een nader te bepa len dag den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te interpelleerein in verband met het verbod van invoer van hooi en stroo in Engeland Hierop werd de behandeling voortge zet van het ontwerp tot bestrijding der zedeloosheid. Voorloopig wordt nog aangehouden art. 2 van het ontwerp, waarbij art. 240bis van het Strafwetboek zoodanig wordt gewijzigd dat met gevangenisstraf of geldboete gestraft wordt degeen die onder het- bereik van een minderjarige brengt zaken voor de eerbaarheid aan- stootelijk of middelen tot voorkoming of verstoring van zwangerschap. j. Daarom kwam nu het eerst in behan deling art. 3, waart>ij een nieuw art. 45Ibis in het strafwetboek wordt ge bracht. Daarbij wordt een maximum straf van twee maanden hechtenis ot f 200 boete bedreigd tegen denguen',t' die op of aan plaatsen „voor het open baar verkeer bestemd, hetzij eenig ge schrift, waarvan de leesbaar gestelde titel, omslag of inhoud geschikt is om1 de zinnelijkheid der jeugd te prikkelen, hetzij eenige afbeelding of eenig voor werp geschikt om de zinnelijkheid der jeugd te prikkelen, openlijk ten toon stelt, aanbiedt, aanslaat of als verkrijg baar aankondigt. Hierop was een amendement voor gesteld door de heeren van Hamel c.§. om het verbod van aankondiging uit hef artikel te laten vervallen. De heer H u g e n h o 1 tz bestreed het nieuwe artikel, waar dit z.i. een uit breiding is van art. 240bis ten einde den rechter te dwingen onder „aanstoo- telijk voor de eerbaarheid" te verstaan ook al wat de zinnelijkheid der i,eugd kan prikkelen. De heer Tydeman verdedigde hef artikel, waaraan hij echter niet gaarne een zoodanige uitbreiding zou zien ge geven, dat onder prikkeling van de zin nelijkheid ook verstaan werd alle prik!-1 keliug van de fantasie in boekjes c,qT

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2