BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. No. 421. 3)e £cidóclve Sou/taut Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per v eek, f 1.10 par kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 23 Februari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. Zooala wij gister in het kort meldden ïs door minister Asquith in het Engel sche hoogerhuis de Veto-wet [wederom ingediend. Volgens den aan'- 'hef van htt wetsontwerp „is het voor nemen, het Huis der Lords, zooals het nu bestaat te vervangen door een Twee de Kamer (wij zouden het noemen Eer ste Kamer) samengesteld op democrati- Schen inplaats van erfelijken grondslag, maar dat die vervanging niet onmiddel lijk kan geschieden." Hiertegen is al aanstonds heftig ge protesteerd maar de regeering houdt aan het twee-kamerstelsel vast As quith zei dat nog eens nadrukkelijk :en stelling is er een groot deel van1 de liberale partij, die niet tot afschaf fing van het veto te vinden zouden' zijn, als de regeering zich niet tot hervorming en daardoor tot behoud van de Twee de Kamer bond. Het eigenlijke wetsontwerp bestaat luit twee hootddeelen. Het eerste be handelt financieele wetsontwerpen, het andere alle andere wetten. Over finatiL cieele wetsontwerpen, zoo is het voor- Stel, zal het Hoogerhuis slechts mto- gen beraadslagen. Het mag ze wijzi gen noch afstemmen. Neemt het een fi nancieel wetsontwerp niet ongewijzigd binnen de maand aan, dan wordt het >»nder zijn goedkeuring den koning ter bekrachtiging voorgelegd. Om te beletten, dat een Lagerhuis een hervorming van niet-financieelen aard aan een financieel wetsontwerp vast hecht, om haar aldus snel aangenomen te krijgen, bepaalt het wetsontwerp, dat de voorzitter van het Lagerhuis zal uit maken. of een wetsontwerp al dan niet zuiver financieel van aard is. Tegemoet komende aan bedenkingen, hiertegienl van unionistischen kant gericht, is de regeering echt-er bereid de beslissing b.v. aan een commissie uit de twee Hui zen over te laten. Ten opzichte van de overige wets ontwerpen is dit het voorstelIndien een wetsontwerp niet van financiee- len aard zijnde in drie achtereenvol gende zittingen van het Lagerhuis (van' hetzelfde Parlement of niet) is aange nomen en, telkens ten-minste een maand voor het einde der zitting naar het .Hoogerhuis opgezonden, telkens door het Hoogerhuis verworpen is, zal het ook zonder de goedkeuring van het Hoo gerhuis aan den koning ter bekrachtiging [Worden voorgelegd, mits er ten minste twee jaar is verstreken tusschen de-eer ste indiening en de derde aanneming in het Lagerhuis. Dan is er nog een bepaling van ge wicht, nl. dat de duur van een Parle ment bekort wordt van zeven tot vijf jaar. Dat wordt, zei Asquith, in de prak tijk vier jaar. Van gewicht is deze be paling, omdat zij mede verhoedt, dat een Lagerhuis, dat niet meer kan geacht Worden den wil van het volk te vertegen woordigen, een wetsontwerp, tegen het verzet van het Hoogerhuis in, door drijft. Een wetsvoorstel, b.v. in het der de ztitingsjaar voorgesteld, zou geen Wet meer kunnen worden, als het Hoo- derhuis het tegenhoudt, tenzij in het volgende Parlement, maar dan zou het .kiezersvolk gelegenheid hebben gehad de regeering in het bewind te bevesti gen. Zooals men weet zal hierover het laat ste woord nog wel niet gesproken zijn. Lord Landsdowne heeft nu medegedeeld dat hij binnenkort een wetsvoorstel zal indienen tot verbetering van de samen stelling van het Hoogerhuis. Inmiddels is onder luide toejuichingen van de regeeringspartijen de Veto wet in het Lagerhuis in eerste lezing aangenomen met 351 te gen 227 stemmen. Na afloop der stemming heerschte op de banken der regeeringspartijen onbe schrijfelijke geestdrift en weerklonken er langdurige toejuichingen. In zijn rede voor het sluiten van het' debat noemde Churchili de bewering on tluist, dat een compronis mogelijk zou zijn. Wanneer de regeering, aldus Chur chill, de wet uitstelde om over een schik king met de oppositie te beraadslagen, zou zij geen 50 volgelingen meer hebben (luide toejuichingen). De regeering zal niets verzuimen, dat noodig kan blijken ken om de wet zvoo spoedig mogelijk te laten afkondigen. De Iersche leden van het Engelsche lagerhuis hebben gister beraadslaagd over de houding aan de nemen door de Ieren bij de kroning. Zij hebben met algemeene stemmen besloten een verklaring wereldkundig te maken, die op het volgende neerkomt: „Vanaf de oprichting der Vereenigde Iersche Partij onder Parnell in 1880 is het gewoonte en regel geweest, dat de partij zich buiten alle koninklijke- of rijksfees telijkheden of plechtigheden hield, wan neer deelneming daaraan beschouwd kon worden als een bewijs dat Ierland tevre den is met, of zich neerlegde bij het re- geeringsstelsel, waaronder het gebukt gaat. Het zou daarom voor ons een reden tot groote voldoening zijn, wanneer we, bij de kroning van koning George, als vertegenwoordigers van het Iersche volk onze plaats konden innemen naast de vertegenwoordigers van de andere groote samenstellende deelen van het Rijk. Maar tot onze groote spijt zijn we gedwongen te zeggen ,dat de tijd nog niet gekomen is waarin we ons gere.chiiigd gevoelen om ons te scharen haast de andere vertegen woordigers van de onderdanen des Ko- nings bij die belangrijke gebeurtenis. Wij zijn de vertegenwoordigers van een land, dat nog beroofd is van zijn grondwettelijke rechten en vrijheden. Wij moeten protesteeren tegen het regee- ringsstelsel, waaronder we gedwongen zijn te leven en wij zouden ons bloot stellen aan verkeerde opvattingen van de ergste soort, wanneer we afzagen van de traditioneele politiek onzer partij. Wij wensche nvan harte, dat den Ko ning een lange en voorspoedige regee- regeering beschoren .moge zijn en zijn er zeker van, dat ons volk den Koning bij zijn a.s. bezoek aan Ierland, zal ont vangen met de warmte en de gastvrij heid, die het Iersche volk eigen zijn. En wanneer de dag komt, waarop de Koning zal komen in de Iersche hoofd stad, om het oude iersche parlement te heropenen, dan zal hij, gelooven wij, een ontvangst bij het Iersche volk vinden, zoo geestdriftig als ooit een Britsch mo narch in één zijner gewesten is ten deel gevallen." Deelden wij gister mede dat Russi sche en Engelsche troepen waren bin nengerukt in Tibet wat ten opzichte der Engelschen van Engelsche zijde werd tegengesproken, ook uit Petersburg komt de stellige te genspraak van zulk een beweging wat betreft de Russen. Maar nu schijnt er ook in China vrees te zijn voor agressie van Franschen komt in Joennan. En om de maat der alarmeerende be richten vol te maken, zij nog gemeld, dat de correspondent te Peking van de „New York Herald", seint, dat de Ja panners en de Russen onderhands zijn overeengekomen om de eersten in het Zuiden, de anderen in het Noor den hun troepenmacht in Mantsjoe- rije aanzienlijk uit te breiden. Wat er van al deze geruchten aan is., valt niet zoo op het eerste gezicht te bevroeden. Vaststaat dat de Chineesche autoriteiten zich overal gesteld zien voor moeilijkheden, tegen welke zij ook al door geldgebrek niet zijn opgewas sen. De „Köln. Ztg." verneemt nog uit Sjanghai, dat de 8e Chineesche divisie, die te Woetsjang in garnizoen ligt, en de 9e, die in Nanking ligt (beide tel len ze 17,000 man) bevel hebben gekre gen naar het Zuiden te trekken. Het lijkt wel of men het erop aanlegt China te gaan verdeelen. Inmiddels pu bliceert de „Agence d'Extrême Orient" een officieel telegram uit Peking waar in China tegen Ruslands houding pro testeert en verklaart zich te verbazïenl over het voorstel, vervat in de Russi sche nota. China begrijpt niet, waarop Rusland zijn beweringen grondt en wat de juiste bedoeling daarvan is. De Rus sische regeering verklaart, dat zij zich algeheele vrijheid van In leien voor behoudt, wanfleer Qhina giet QjunJd- dellijk zijn eischen inwilligt. Dat is hoogst onvriendelijk. De Chineesceh re geering betreurt, dat Rusland van dit standpunt uitgaat. Dat geeft der Chi neesche regeering aanleiding formeel te verklaren, dat zij het verdrag van 1881 steeds nauwgezet is nagekomen, dat zij bij de onderhandelingen met Rusland steeds de meeste tegemoetkoming heeft betoond en dat zij steeds de wederzijd- sche belangen en vriendschap in1 heb cog heeft gehouden. GEMENGD. De Engelsche consul te Port au Prince heeft geprotesteerd tegen de on- menschelijke wijze, waarop de tegen woordige regeering van Haïti tegen haar tegenstanders optreedt. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft dit protest gesteund door bezwaar te maken tegen deterechtstellingen van politieke tegenstanders bij groepen tege lijk en de regeering aangeraden, zich te matigen. Volgens de New-York Herald" heeft de Chineesche regeering besloten het doorgaand verkeer op den Transsi- berischen spoorweg weer toe te staan. De reizigers zulen alleen bij aankomst geneeskundig worden onderzocht en moe ten hun kaartje toonen, om te bewijzen dat zij den trein nergens hebben verla ten. Quarantaine wordt niet meer ge- ëischt. De correspondent van de „Times" te Peking schat het totaal slachtoffers dat de pest heeft gemaakt, sedert het uitbreken van de epidemie, op 19.000 De correspondent van de „Nowoje Wremja" te Kharbin seint aan zijn blad de pest iederen dag 200 slachtoffers maakt te KwangTseng-tsje. Naar hij zegt, is deze stad van 100.000 inwoners ge doemd om geheel te worden vernietigd. In de buurt van Kharbin werden gister door de Russen 36 lijken van pestlijders gevonden, terwijl nog een stapel lijken werd gevonden op een eiland in den Sun- gari. Een telegram uit Astrakan bericht, dat zich op de bezittingen van de groot vorstin Ysupiff 4 gevallen van pest heb ben voorgedaan, waarvan 3 met doode- lijken afloop. Te Guarda in Noord-Portugal is on langs een monarchistisch oproer uitge broken. De minister van openbare wer ken, die de provincie Beira afreisde, be gaf zich naar Guarde en klom daar op het dak van een kazerne, om het volk toe te spreken. Nauwelijks had hij eenige woorden gesproken of er klonken scho ten en de minister, die door verschil lende kogels gewond was, zakte ineen. De monarchisten gingen onmiddellijk tot opstand over en op het groote plein van het stadje begon een moorddadig vuur. Vele mannen, vrouwen en kinderen wer den gewond. De winkels werden gesloten en het plein werd ontruimd. De orde is weer hersteld, maar men vreest nieuwe onlusten. De toestand is zeer ernstig. In het begin van de volgende maand zullende de door de rechtbank daartoe benoemde deskundigen hun rapport uit brengen over de vermoedelijke oorzaak, van den grooten brand van de Brussel- sche tentoonstelling op den veertienden Augustus 1.1. Reeds in Januari bestond het plan het verslag over te leggen, doch ten slotte werd besloten, eerst nog een tweede on derzoek te houden. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit? is benoemd tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau mr. N. J. vna Lutfervelt, voorzitter van het College van regent-en over het Huis van Bewaring te Tiel is aan mr. N. J. van Lutfervelt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Tiel; is aan A. W. E. Kwisthout, oud-inge nieur-verificateur van het kadaster te Roermond, eervol ontslag verleend als lid van de Rijkscommissie voor graadme- ting en waterpassing; is benoemd tot notaris te Sneek, Th. Boshuijer, thans notaris te Witmarsum is aan den luit. ter zee 2e kl. A. Du bois eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Eindverslagen. £ifl4viy ohü is ia ds üaiasi uitseiyjicfet nopens de volgende wetsontwerpen Bepalingen betreffende het merken van kaas, afkomstig van aangeslotenen bij een kaas controle-station, hetwelk zich onder rijkstoezicht heeft gesteld Verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig om zekerheid te erlangen, dat een deel der Loolaan en een aansluitend deel van den Achterweg te Voorburg voor doeleinden van algemeen belang be schikbaar blijven of komen Verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodjg voor het verbreeden van de Apeldoorn- schest-raat te Arnhem. Lupus-bestrijdiog. De Min. van Binnenl. Zaken noodigt de besturen van de vereenigingen, die over 1911 in aanmerking wenschen te komen voor een Rijkssubsidie tot be strijding van lupus, uit hun op gezegeld papier geschreven verzoek, vóór 15 Maart a.s. tot de Koningin te richten. Herstellingsoord-Vereeniging. De „Herstellingsoord-Vereeniging 18351905" voor personeel der H- IJ. S. M. ontving dezer dagen van de Directie der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij een gift van twee duizend gulden, ter tegemoetkoming in de kosten van aankoop van eenige gronden in de nabijheid van het Herstellingsoord van genoemde Vereeniging te Vorden. KORTE KRONIEK. Uit een rapport van B. en W. der gemeente Rotterdam blijkt dat door de invoering van stortbakjes inplaats van directie spcelleidingen op de pri vaten het waterverbruik thans is ge daald tot 99 L. per hoofd en per dag in 1907 bedroeg dit cijfer 162 L. per hcofd en per dag. Het scheidsgerecht in de Savakar- zaak zal Vrijdag, a.s. des vcormw half twaalf uitspraak doen. De gemeenteraad van Delft heeft gisteren, na een geheime zitting vanI twee uren, met algemeene stemmen be sloten tot den bouw van jeen nieuwe hcogere burgerschool in den Wippolder. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën hebben het voor schot uit 's Rijks kas aan de gemeente Franeker, ten behoeve van den aanbouw van arbeiderswoningen, vastgesteld op f 35,620. LEIDEN, 23 Februari. St.Josephs GezellenVereeniging. 't Was gisteren voor de eerste maal, dat de St. Joseph Gezellen hun gebrui kelijke feestuitvoeringen gaven voor de donateurs en donatrices der vereeniging. De zaal was geheel bezet, ofschoon niet zoo overvol als bij vorige gelegenheden, waarbij men zich soms met een staan plaats moest behelpen. De W.Eerw. praeses, kapelaan v. d. Laar, opende met den gebruikelijken ewnsch „God zegene het eerzame hand werk" den avond. 'tWas spr. een groot genoegen de begunstigsters en begunsti gers voor zich te zien, omdat eene ver eeniging als deze niet kan blijven be staan zonder financieelen steun. Spr. is daarvoor dankbaar en 't verheugt hem de donateurs een genoeglijken avond te kunnen aanbieden, want zij stellen de vereeniging in staat te beantwoorden aan haar doel, om nl. de jongelieden te vormen tot nuttige leden van de Maat schappij en goede zonen der Kath. kerk. Met 'het ledental ziet spr. ook stijgen het aantal donateurs, dit geeft spr. moed voor de toekomst. Spr. huldigt vervolgens on der daverend applaus de dames, die we derom zoo bereidwillig waren de cos- stuums voor de opvoering van het laat ste blijspel te maken. Het programma, dat inzette met eenige goed uitgevoerde nummers symphonie, der leiding van den heer Schinck, bevatte ditmaal voor het eerst „oefeningen ei. standen der gymnastiekafdeeling. Deze voor twee maanden opgerichte afdeeling heeft inderdaad een succesvol debuut ge had. Want al haperde wel eens een der orde- staaf- of paardoefeningen, de wei nige weken van studie doen zulks volko- komen begrijpen. De athletische standen werden over algemeen zeer goed ge vormd en het pu iek toonde zich inge- ge gym tips'en, die ongetwijefld in hun yQorm^n, den heer P. J, van Brus sel, een kundig leermeester hebben ge- hda. De tooneelisten kwamen met twee blij- spellen op de planken. Voor de pauze ewrd vertoond: „De keerzijde der me daille of de last der grootheid." De dom-verwaande koksjongen Nelis, die zidh zoo graag in de kleeren zijns meesters stak, ondervond op hardhan dige wijze de gevolgen van zijn ijdel- heid. Maar ook de meester-zelf student van Hoogvorst, die zijn koksjongen in den val wilde laten loopen, moest ook boeten voor zijn euveldaad., beide hoofd personen speelden hun rol uitstekend; 't best voldeed Nelis, wiens typeering zeer goed was. De overige spelers veroorzaakten door hun komiek optreden om beurte dave rend gelach. Na de pauze vermeldde het program ma de opvoering van „de schrikkelijke roofridder Koenraad van Schrikkenburg"- een huiveringwekkend romantisch tragi* comisch- dramatisch- phenomonaal rid derstuk met doodslag, zang en zooge naamd ballet, in drie be- en verscheidene mis-drijven. De titel van het stuk zegt reeds vol doende. 't Is een dolle klucht een vernuf tig saamgestelde persiflage, spelend vóór de uitvinding van het buskruit, terwijl een drietal spelers worden doodgescho ten. Door de goede tooneeldecors, de fraaie riddercostuums, de potsierlijke uitdos sing van den roofridder, is de opvoering groot lach-succes gewdïden. Koenraad van Schrikkenburg en zijn schildknaap Diederik hebben los en vlug gespeeld met een goede opvatting om hun onderscheidene rollen, 't Laatste kan ook gezegd worden van den ouden rid der Reinout van Valkenburg. Reginald toonde inderdaad innemende manieren te bezitten en muzikalen aanleg in dezelf de mate als de liedjeszanger Eduard. Tot uitvoerige bespreking leent 't stuk zich niet. Het blijspel is eene welkome afwisse ling in de gewone werkjes van dien aard. 't Heeft een oorspronkelijk karakter en al zit er absoluut geen moraal in, gelijk bij andere wel pleegt te zijn, houden wij toch meerdere van zulke stukken wil len zien opgevoerd. Zij moeten echter goed zijn ingestu deerd, iets wat bij de St. Josephs-Gezel- len het geval was. Landbouwtentoonstelling. Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het eerevoorzitterschap van het eerecomité der in September te Leiden te houden tentoonstelling vanwege de Holl. Maat schappij van Landbouw aanvaard. Het „Loffelich Ossenwegersgilde" te Haarlem zond aan het bestuur der Landbouw tentoonstelling een extra-prijs van f 50 voor de bestgekeurde provinciale melk koe. Pluimvee-tentoonstelling. In de bestuurskamer van de Stads gehoorzaal had gisteravond de opening plaats der Pluimveetentoonstelling tot welke plechtigheid vele autoriteiten, be langstellenden en inzenders waren ge- noodigd. De heer J. Roem opende met een kort waarin hij allereerst zijn vreugde uit sprak dat zoovele liefhebbers en belangt- stellenden bij de opening der tentoon stelling hadden willen tegenwoordig zijn. Hij dankte het Dagelijksch be stuur onzer gemeente (Burgemeester de Gijselaar en de Wethouders Koorcvaar en v. d. Lip) voor hun welwillendheid om de opening met hun tegenwoordig heid te willen opluisteren. Voorts dank te hij voor de aanwezigheid van de be sturen der afd. Leiden van de HolL Maatsch. v. Landbouw, van Vreemdelin genverkeer, van de V. P. N. en de ver tegenwoordiger van 's Rijks Serumin richting. Spr. schetste de gestadige vooruit gang waarin de vereeniging zich ver heugt, het ledental vermeerdert steeds en langzamerhand werd Zomerzorg voor de tentoonstelling te klein, zoodat men nu, daartoe tegen een binnen het be reik der vereenigng liggend bedrag in staat gesteld, in de Gehoorzaal onder dak had gezocht. Met dank vermeldde hij nog een be langrijke bijdrage door een buiten Lei« den wonend lid der vereeniging. Na woorden van dank aan den heel Djolm^ns, gérant van Zqmej-gorg voo#

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1