22 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jiargang. No. 420, e Zaidbcfad (Boti/wmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. iJlT BLAD TERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. Dl ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 'ft 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco fler poef 1.S0 per kwartaal. Afiosdedfjke nummera 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Februari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0-75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Welsprekende cijfers. U De j. C. Ramaer, hoofdingenieur rÜireetö*w v** den Waterstaat, te 's Qra- ({venhaas, es voorzitter der afd. Neder land vmi fee* Aar druks kundig! Qenoot- >chap {dit zitii de studie van Neder land va» hei Aardrijkskundig Genoot- ijdoel hield in die aideeling! een aoordpiaelft ovtr de gestadig verminde- Vendö sfcerftt in Nederland in verband met hygiëne en waterstaat. Hij gal daarbij tevens een korte be- ijBchouwiag ten beste over de geboorten in ons Utod, waarvan hij ook kaarten! vertoond». Ier vroege ren tijd hielden de geboorte* gfdijken tred met de sterfte; Wie en waar een streek zeer bloeiend was Varen da geboorten belangrijk grooter. $edert e«n '20-tal jaren is dit in som mige deelen van ons land veranderd en ,wel door beperking van de vrudht- jbaarheid eter huwelijken. ?»Spr. heeft in Noord-Holland b'e- noorden het Ij voor de gemeenten wel ker bevolking nagenoeg geheel (meer 'dan 97 pCt.) protestant, maar niet ge deformeerd is, en voor die welker be volking overwegend (meer dan.75 pCt. roomsch katholiek is, verschillende ge gevens verzameld. Deze verzamelde ge meenten hadden in 1889 nagenoeg een' gelijk getal zielenthans is de bevol king der eerstgenoemde met 4 pCt. ver minderd, die der laagste met 17i/2 pCt. vermeerderd. Het getal huwelijken is ongeveer gelijk, het getal geboorten1 is geweest rn de protestantevan 1890 tot 1899, 25, van 1900 tot 1909 20 pet. van de bevolking, in de tweede: groo- tendeels Roomsche, van 1890 tot 1899 35, van 1900 tot 1909 36 pCt. van de bevolking. Er zijn gemeenten, waar de beper king van de vruchtbaarheid der huwe lijken veel sterker is dan uit deze cij- lijfers zou volgen het ergst zijn in deze IBeets, Winkel, Twisk, Oudendijk en Wij- 'denes, waar de procentsgewijze geboor te zelfs geringer is dan die in Fran'kf- rijk. In bijna geheel protestantsche plaat Sen als Broek-op-Langendijk, en Opper does, waar de geboorte 33 en 34 is, jvo- nen vele gereformeerden. In het noordwesten van Friesland is ;een streek, waar de geboorten sterk1 da len ook in de groote steden is dit het geval (voor de jaren 1894, 1899, 1904 'en 1909: te Amsterdam 33, 31, 28 en [241/2, te Rotterdam, 38, 371/2, 351/2 en 311/2, te 'sGravenhage 32, 30, 29 en 27.) jUit alles is het, volgens spr., duide lijk, dat het de vrijdenkerij is, die deze beperking in haar gevolg heeft. Het is de geest des tijds, die zich hier open baart en slechts zij die met Da Costa zeggen: I Zij zullen ons niet hebben, De geesten dezer eeuw, ontkomen aan dezen vloek, die de nbtie in alle opzichten schaadt. Spr. eindigde met den wensch, dat de vrijdenkers van allerlei pluimage zul len inzien, dat, al moJit zelfs de beper king der geboorten in hun eigen jjidelijk belang zijn (liet geen ,spr. trouwen» bestrijdt), zij er het algemeen belang) snede schaden. We zouden waarlijk te kort doen aan 'de kracht van dit betoog, indien we er onzerzijds nog een heschouwing) aanj 'toevoegden wat trouwens ook over bodig zou zijn. Ter vergadering weid een zwakke po- Iging gedaan om de conclusie van den! inleider aan te randen. Zekere heer [Goedhart vroeg n.!. of in de Katholieke gemeenten, waar de geboorten grooter in aantal zijn dan in de protestantsche het met de sterftecijfers niet precies zoo is', 'in dat geval zou er, z. i. niets bij zonders te concludes en zijn ten aan zien van de vermeerdering van de ge talsterkte van den een pï anderen1 gods dienst. Het antwoord za' dien o.i. weinig logischen debat ei e- er niet meege vallen zijn. De heer in. er toch zeide: Zeer zeker is de st< fte in de Katho lieke gemeenten, waar de geboorte hoog is, eveneens hoog. Toch [00pt in de gezonde streken, waai 'atholieken wo nen, de hoogere geboorte de hoogere Sterfte veel vooruit. Hij bleef dus bij Sin slotsom, dat de uns$m,atige kin derbeperking hier van grooten invloed is. En spr. voegde erbij, dat de vermin derde geboorte dan ook slechts van de laatste jaren dagteekent. De heer Goedhart zei niets meer wat ook maar 't beste was. Omtrent den indruk, door het betoog van den heer Ramaer gemaakt, legde het slotwoord der vergadering een welspre kende getuigenis af. De fungeerende voorzitter, de heer Brandes, dankte den redenaar en sprak zijn bewondering uit voor de buitengewone feitenkennis ook omtrent de kleinste plaatsen in ons land, door den heer Ramaer getoond, en vooral ook voor de onbevangenheid, waarmee hij zijn cijfers en gegevens ver zameld heeft. Een propaganda-vergadering onzer zijds1 had geen beter verloop kunnen heb ben. ALGEMEEN OVERZICHT. iTerwijl van den eenen kant wordt gemeld dat China in bevredigenden zin geantwoord heeft op het Ultimatum van Rusland komt men reeds van den anderen kant aandragen m,et het antwoord zélf dat evenals de) Russische nota- uit 6 pun ten bestaat. Het komt ongeveer op het volgende neer: 1. China erkent niet, dat er grond be staat voor de klacht, dat het inbreuk zou hebben gemaakt op de handelsvrijheid, die Rusland bezit in de grensdistricten. 2. China erkent de extra-territoriali- teitsrechten, waarop door Rusland aan gedrongen wordt 3. China erkent de gegrondheid der Russische ei9chen betreffende de (vrij heid van reizen en trekken en hande len van de) Russen in Mongolië en hst gebied achter den Grooten Muur, wat betreft vrijheid van indirecte belastingen. 4. China geeft toe, dat Rusland het recht heeft consulaten in te stellen, waar de Russische handel die noodig maakt, hetgeen echter volgens China nu nog niet het geval is. 5. China geeft niet toe, dat Rusland gegronde reden 'heeft tot klagen over de houding der Chineesche autoriteiten je gens Russisc!he consuls. 6. China erkent het recht, dat Russen 'hebben om in bepaalde (met name aan geduide streken) grondgebied te bezit ten en er gebouwen op te laten zetten." 'Zooals men ziet, wil China op de meeste punten toegeven en naar uit Washington verluidt (hoe kunnen de be richten uit zulke uifeerifoopende plaat sen komfenheeft de Russische ge zant te Peking zijn voldoening betuigd over het antwoord der Chineesche regee ring op de Russische nota betreffende het verdrag van 1881'. Hoe het komt, dat alles zoo netjes op zijn pootjes terechtkomt? De „Petit Parisien" die den naam heeft veelal door het ministerie van bui ten lands che zaken ingelicht te worden, verzekert, dat het Russisch-Chineescihe geschil te minder reden tot bezorgdheid geeft, omdat Japan de Chineesche re geering geraden heeft, niet vast te hou den aan een poiitiek, die gevaarlijk zou kunnen zijn voor den vrede in Azië. Toch, ondanks alle geruststellende be richten, schijnt men niet zoo zeker van de goede oplossing te zijn. Althans men neemt zijn maatregelen voor het geval de onderhandelingen op niets uitloopen. Meldden wij gister al de samentrekking van troepen met het doel Koeldsja te be zetten, de „Morningpost" verneemt uit Sjanghai, dat de onderkoning van de provincie Tsjetsjoean seinde, dat de Rus sische troepen het gebied van Tibet bin nengetrokken zijn. De Chineesche ge zant te Lhassa seinde eveneens, dat er Engelsche troepen Tibet binnentrokken. De „Morningpost" toont aan, dat dit waarschijnlijk op een misverstand be rust, daar er op het oogenblik nergens Indische troepen in de nabijheid der Tibetaansche grens vertoeven. Ook China is op zijn qui-vive en de Chineesche bladen, die te Shanghai ver schijnen, berichten dan ook, dat de troe pen in Hoenan, Sjantoeng en Tsji-Ii be vel hebben gekregen, zich gereedte houden, ten einde naar het noorden, te vertrekken. Dit laatste kan schier syen gogd lo verband staan (evenals de vredelievende houding ten opzichte van China) met de onlusten in Mandsjoerije Met toenemende driestheid treden de Tsjoeggoezen op. De Chineesche autoriteiten in die pro vinciën moeten al haar aandacht en werkzaamheidwijden aan de bestrijding van de pest tn wat daarmede samen hangt; daardoor kan niet zoo scherp ge let worden op de maraudeerende noma den, die van ouds bekend staan als ge vaarlijke roovers. Deze lieden zijn nu weer roerig ge worden in de buurt van Kirin. Een tegen hen in het veld gezonden afdeeling regeeringstroepen is door de roovers verslagen. Slechts enkele solda ten ontkwamen; alle officieren werden gevangen genomen. E11 nu gaat een sterkere troepen - macht er op uit om de roovers te tuch tigen. Is het derhalve al misère wat de klok slaat, niet minder is dit het geval met de regeering in Portugal De regeering beweert dat de verban ningen, waarvan wij gister melding maakten, slechts geschiedt zijn om de ballingen tegen de woede des volks te beveiligen. Uit alles blijkt een soort dictatuur. Zoo nu weer uit een decreet van de minister van Justitie, krachtens hetwelk iedereen die wegens belediging van de republiek in de provincie in hechtenis genomen wordt, op voorstel van den prefect en bevel van den. mi nister naar Lissabon kan worden ge zonden waar hij, 11a afloop van het oni- derzoek ter beschikking van de justitie kan worden gesteld. Dit decreet is niet anders dan een uitzonderingsbevel tegen twee pries ters, die te Chaves in Traztos Montes gearresteerd waren op beschuldiging het nieuwe regime te hebben beleedigd. Voeg bij deze decreten de aanvallen te Oporto, Lissabon, Coïmbra en Cas- telLo-Branco tegen monarchisten en ka tholieken de arrestatie van de gemole steerde journalisten; de opheffing hun ner bladen op grond dat zij zicli ver dedigd hadden en men ziet wel dat de regeering bijster in het nauw moet zitten. Meer en meer werkt de ontzenuwende toestand van afwachting misnoegen on der de vrijzinnige republikeinen als Ma- galhaes Lima, Queiroz, Abreu, Sampaio, die telkens aandringen op een bijeeu ro eping van de kiescolleges opdat de invoering van een constitutioneel regime niet langer uitblijve. Doch de regeering ^oekt haar kracht in uitsel, in de hoop tijd te winnen. Kenschetsend voor het land is 't, dat er in de binnelandsche hooglanden plaatsen liggen waar men heden, volle vier maanden na de gebeurtenissen van October nog niet weet dat de jnonar- Chie omvergeworpen, en de republiek uitgeroepen is. 't Klinkt ongelooflijk in de eeuw der telegrafie, maar het feit is vastgesteld door een onverdacht ge tuige: Antonio José d'Almeidas die in zijn orgaan „A Republica" man en paard noemt. Nog het yolgende omtrent den toe stand in Yemen Het comité te Konstantinopel heeft aan het centrale comité te Saloniki het volgende bericht doen toekomen over den toestand in Yemen. Vier bataljons van het tweede leger korps zijn er op 6 uren afstands vain Hodeida in geslaagd zich met de hoofd macht der Turksche troepen te vereeni gen. De vereenigde troepen hebben toen' met artillerie en machinegewerende Arabieren aangegrepen, die zich met een verlies van 400 man terugtrokken. Vóór Sanaa had een scherp gevecht plaats tusschen twee Turksche batal jons en de opstandelingen, waarbij de Turken een officier en 50 man verlo ren. De Arabieren trokken met zware verliezen terug. De Tutksche minister van oorlog heeft in de Kamer ruim f 600,000 aangevraagd om munitie te kunnen koopen. De be- grootingsconi missie Zal deze aanvrage in overweging nemen. GEMENGD. Oister is door Asquith' de „Parlia- BWUsJiU"' ü.n£Mteiii marbij hij ash er niet uitliet over hetgeen de regiem ring zou doen wanneer het Hoogerhuis de wet verwerpt. Balfour oefende onder toejuichingen der opposities scherpe cri- tiek op het wetsvoorstel en zeide: Hoe zeer ik ook den vrede wensch, er zijn geschilpunten van zoo groot belang, dat geen compromis mogelijk is. De beide Engelsche prinsen, »die aan de marineschool te Dartmouth ziek liggen aan mazelen, maken het goed. De prins van Wales heet officieel herstel lende en van prins Albert scheelt hef niet veel. Naar uit Weenen wordt gemeld, zal de Weduwe van Koning Edward, Ko ningin Alexandra van Engeland, een (kas teel op Korfu laten bouwen, iin de nabij heid van het bekende Aphilleion. De gezondheid van den Konitijg van' Montenegro geeft aanleiding tot ern stige bezorgdheid. De gezanten kómen dagelijksch inlichtingen inwinmeni over den toestand van den patiënt en eenige hoven ontvangen dagelijks telegrafisch bericht. De troonopvolger, die zich in Zuid-Frankrijk bevindt, wordt ieder oogenblik terugverwacht. Servische bladen maken melding van berichten uit Cettinje, volgens wel ke er in Montenegro een oorlogszuch tige stemming heerscht. En die oorlogs zuchtige stemming wordt op bedenkelij ke wijze aangewakkerd Idoor de uitge wekenen uit Oud-Servië en Albanië. De Servische bladen achten dezen toestand niet zonder gevaar en ze maken zich bezorgd voor verwikkelingen op- den Bal kan, waarin Servië wellicht zou kunnen1 betrokken worden. Met haar zetel te Birmingham is er een nieuwe arbeiderspartij opgje- richt, de Britsche Arbeiderspartij ge- heeten. Haar hoofddoel is, de werklie den tegen socialisten en politici te be schermen. A. E. Beek, de voorzitter, zegt dat er reeds afgevaardigden van 200,000 arbeiders bij de partij zijn aangesloten!. De „Lokal Anzeiger" ontvangt be langrijk nieuws uit New York. De Mexi- caansche opstandelingen, verneemt het blad, hebben nieuwe resultaten bereikt. De regeering, die toegeeft, dat haar troepen onmachtig zijn, belooft hervor mingen en afschaffing van het feudale stelsel, wanneer de opstandelingen de wapenen neerleggen. Te New York is uit Cap Haitien bericht ontvangen, dat in de districten' Trou en Guanaminth de staat van beleg is afgekondigd. Ook te Port au Prince heerschen ernstige onlusten. President Simon treedt onmeedoogend tegen de opstandelingen op. De troepen hebben te Guanaminth een ontzettend bloed bad aangericht. Te Port Liberty zijn een aantal verdachte personen gefusilleerd. De pest is nu ook uitgebroken te Sagalien, een plaats op Russisch gebied aan den Amoer, tegenover Blagowest- sjensk. De pest heeft zich ook al vertoond in Indo-China. Te Foeri, in Anlnam, zijn' verscheidene gevallen geconstateerd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de nieuwe Weichsel-brug tusschen Krakau en Podgorze tengevolge van den ijsgang ingestort. De schade bedraaglt een half millioen kronen. Het station voor draadiooze tele grafie op den Eiffel to ren te Parijs is in verbinding gekomen met dat te Gla- ce-Bay in Canada. Op volkomen normale wijze is een reeks telegrammen gewis seld. De afstand bedraagt meer dari 6000 K.M. Koninklijke Besluiten. •Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevan genissen te Breda, mr. H. E. van IJsen- dijk, rechter in del arr.-rechtbank al daar is aan A, Moll eervol ontslag verleend aJs notaris te Doetinchem; zijn benoemd tot subst.-griflier bij het kantongerecht te Amsterdam, inr. P. F. Swagerman, waarnemend griffier bij dat kantongerecht; te 's-Gravenhage, mr. J. S. L. van Vierssen Frantzmann, aldaar, waarne mend griffier bij gemeld kantongerecht, is aan jhr. B. Eekhout, eervol ontslag verleend ais burgemeester van Zuilen is aan J. A. Verbrugh eervol ontslag verleend als burgemeester van Lienden; is benoemd tot plaatsvervangend yo.ox- zitter der plaatselijke commissie voor dg ongevallenverzekering te Breda R. J. Vermeulen, candidaat-notaris te Breda; is benoemu tot directeur van het post kantoor te Oirschot, A. L. F. Hofmann, commies der posterijen le klasse; is aan den ingenieur van het seinwe- zen der Spoorwegdiensten J. D. C. M^ de Roos, als zoodanig eervol ontslag! verleend; is benoemd tot voorzitter der plaatse- lijka commissie voor de ongevallenverze kering te ,Heerde, J. Verdeitius, candi daat-notaris te (H,eerde; is mej. M. die Rodhemont, hulpon derwijzeres bij het Europeesch lager on derwijs in Ned.-Indië eervol ontslag als zoodanig verleend; is aan mr. A. J. F. Verheijen van Estvelt, kantonrechter te Boksmeer, eer vol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongeval lenverzekering te Boxmeer; benoemd tot voorzitter dier commis sie W. J. Hl Verstraaten, burgemees- ter der gemeente Mill; benoemd tot plaatsvervangend voorzits ter dier commissie J. M. A. Arts burge meester van Oploo. Een Protest en Eerherstel. Het jaar 1911 zal voor den H. Vader op blzondere wijze een jaar van droefheid zijn, daar het dit jaar vijftig jaren zal ge leden wezen, dat de koning van Sardinië tot koning van het koningrijk Italië werd geproclameerd en Rome al bleef het nog eenigen tijd den Paus behooren tot hoofd des rijks werd gekozen. In de Heilige Familie wordt thans het denkbeeld geopperd om, naar aanleiding van dit feit, dat door de Ita- liaansche regeering feestelijk wordt her dacht, den Paus een bewijs van eerher stel te geven. Het blad schrijft: Toch meenen wij, dat onze heilige Families nog een bizondere wijze van eerherstel past. De H. Familie heeft steeds uitgemunt in liefde voor den H. Stoel, in ijver voor zijn verdediging. De ouderlingen kunnen nog verhalen, met wat geestdrift voor ruim veertig jaren de heldenstrijd der zouaven in de gelederen der H. Familie werd gevolgd, hoe vurig in elke verga dering de overwinning werd afgebeden. Nog staan in onze gelederen verschil lende oud-strijders van den paus-koning Pius IX. Wat zijn er in die dagen, toen Neerlands zonen toonden te kunnen en te durven strijden voor wat goed en hei lig is. tal van leden der H. Familie naar Rome getogenHoeveel afdeelingen telden tal van leden onder de pauselijke hel den 1 De eerste Nederiandsche zouaven waren leden der H. Familie van's Bosch; de afdeeling der Aartsbroederschap van de O. L. Vrouwekerk op de Keizersgracht zag 20 harer leden optrekken naar Rome ter verdediging des Pausen. De H. Familie behoort thans te toonen, dat zij niet ver vaard is, nog altoos uitmunt in liefde voor den Paus, behoort een eigen protest aan te teekenen. En welk zal dat zijn V Onze H. Vader, Pius X is de Paus der decreten over de Veelvuldige Communie, over de Communie der kinderen, is de vurige hartevriend van den Eucharistischen Jezus. Zou het van liefde brandend hart van Pius X niet opspringen van jubel, als alle afdeelingen der H. Familie wijd en zijd in ons land verspreid, dit jaar een geheel bizondere generale H. Commu nie vierden om Jezus eerherstel te geven voor al de beleedigingen gedurende vijf tig jaar zijn stedehouders hier op aarde aangedaan Ons dunkt, geen waardiger protest kan er gedaan worden dan wij voorstellen aan de Nederiandsche afdeelingen der Aartsbroederschap. Dit protest zal zijn het beste bewijs onzer hoogst mannelijke liefde voor Pius X voor Jezus Christus. En zijn Stedehouder Pius X, de Paus der heilige Communie, zal innigen troost ont vangen als hij verneemt, op welke wijze zijn trouwe Nederlanders hebben opgevat te protesleeren tegen de roofdaad van 17 Maart 1861, wat ons protest geschiedt op een wijze geheel strokend met de ver langens en begeerten Pius X zelf. Dat dan wij allen, kinderen, broeders dierzelfder strijders, die eens Pius IX mei hun bloed wilden verdedigen, dat wij allen gaan aanzitten aan de Tafel des Heercn, waartoe Pius X zoo dringend heult 11'genoodigd. Het indrukwekkende zou wezen als

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1