Uit Stad en Omgeving. LEIDEN; 20 Februari. Eerste H. Communie. In verband inet het Pauselijk decreet van 7 Aug. 1910 en de daarbij gevoegde verordening onzer Bisschoppen werd door de pastoors der stad gemeenschap- pelijk bepaald: le. De eerste H. Communie der kin deren van elf jaar is vastgesteld op Woensdag in de Paasch\veek, 19 April. 2e. De eerste H. Communie der jon gere kinderen, die gehouden zijn tot den Paaschplicht, zal later, maar altijd vóór Hemelvaartsdag, plaats hebben; Verder zijn nogmaals de bisschoppe lijke -vermaningen ter wering van wcrcld- sche feestviering en ijdelen opschik in herinnering gebracht. Het gebruik, of be ter gezegd het misbruik van de rijtui gen op dien dag, moet derhalve ophou den. En de meisjes zullen niet gesiuierd ter kerke komen, niet met een kransje op het haar, maar met gedekten hoofde, zooals dat altijd betaamt. Concert St. Csecilia. Gisterenavond gaf de Afdeeling „St. Caecilia" van. den Ned. R. K. Volks bond hare eerste zanguitvoering. Al dadelijk bleek, dat het koor over uitste kende krachten beschikt en er flink gestudeerd is. Van de gemengde koren voldeed Op het Meer van Mendelssohn het meest, wat met veel gloed en op gewektheid werd gezongen. Ook de vrouwenkoren zongen met frischheid de de koortjes In den Hemel en Meilied. Nog werden wij verrast op 2 solonum mers voor sopraan en alt, die beide op niet onverdienstelijke wijze werden ver tolkt. Eene opmerking houde het koor ons 3en goede dat de pianissimo's be ter verzorgd dienen te worden wat aan de nuanceering meer kleur zal geven. Mej. Annie v. Ulden speelden met inooien, weeken aanslag de lang niet gemakkelijke pianobegeleiding en werd met een bloemstuk vereerd. Aan den di recteur ten slotte komt alle lof toe, die zich als uitstekend componist èn directeur deed kennen en in zoo kor ten tijd het koor op zulk een hoogte wist te brengen. St. Josephs-Gezellen-Vereeniging. Gisteravond werd in het gebouw der St. Josephs-Gezellen-Vereeniging de eerste jaarfeestuitvoering gegeven. Des morgens had in de St. Lodewijks- kerk onder een gezongen H. Mis een al- gemeene Communie plaats van de leer lingen en leden, waarna men in hetver- eenigingsgebouw gezellig aanzat aan een gemeenscqappelijk ontbijt. De feestavond, bestemd voor de leer lingen en hun ouders, werd geopend met het zingen van het patronaatslied en een har telijk welkomstwoord door den president, den ewleenw. heer van de Laar. Spr. had verlangend naar dezen avond uit gezien, omdat nu voor hem stonden de leerlingen en hun ouders eg veel zou spr. kunnen zeggen over de vorming van de schoolvrije jeugd, een der gewichtig ste vraagstukken, die zich voordoen. Spr. zou daarover echter te uitvoerig worden en zal een andere gelegenheid voor de uiteenzetting dezer kwestie afwachten. Maar in alle ernst wil hij de ouders af vragen mede te werken om de leerlingen afdeeling te maken tot een der sterkste Dan zullen gevormd worden echter, dege lijke, godsdienstigegezellen. Spr. beveelt daarom, dat de ouders zullen toezien, dat de leerlingen des Zon1 dags tijdig in het vereenigingsgebouw zijn dat de leerlingen het herhalingson- derwijs zullen volgen, dat voor hen van het hoogste belang is en dat de ouders met spr. saamwerken om de spaar zaamheid te beoefenen. Daarna wenscht spr. allen een ge- zelligen avond toe. Op de uitvoering ze!f komen wij later terug. Het programma vermeldde be halve muzieknummers athletische stan den van de gymnastiekafdeeiing en 2 blijspelen, t.w. De keerzijde der medail le en Ridder Koenraad van Sch rikken- burg. Zita-Vereeniging. Gistermorgen had in de kerk aan de Hartebrug de geestelijke viering plaats van het jaarfeest der Zita-Vereeniging [Te half acht werd door den W.Eemv. pater Bouters de H. Mis opgedragen voor leden en weldoeners der Z.-V. Na het Evangelie beklom Z.Eerw. den kan sel en schetste de grootheid van den dienstbodenstand en wees op de plich ten van eerbied, liefde en gehoorzaam heid, die de dienstboden jegens de over heden hebben te vervullen. Ten slotte spoorde hij aan ter vervulling dier plich ten kracht te zoeken bij God door het dikwijls naderen tot de H. Communie. „Hoe meer het Bloed van Jesus in de aderen zal vloeien, des te meer zult gij met Zijn geest zijn bezield en gij zult steeds dienen, zooaïs Jesus gediend heeft, Jesus die gekomen was om te dienen en niet om gediend te worden', maar dan ook zult gij eens met Jesus. heerschen in eeuwigheid." Na de H. Mis naderden de meisjes tot de H. Commu nie. Half 8 'savonds werd in het gebouw der vereeniging de feestviering voortge zet. De voorzaal was met guurlandes feestelijk getooid en behalve de leden der Zita-Ver. waren verschillende genoo- fén tegenwoordig. e weleerw. pater Bouters opende bijeenzijn ju et een welkomstwoord en bedankte daarbij de dames, die de vereeniging op velerlei wijze steunen. Spr. stelde ten slotte de trouwe leden ten voorbeeld aan de anderen en föÓQjite, dat dit voorbeeld zou worden gevólgd. Nadat het Zita-lied was gezongten, nam pater Bouters wederom het woord om aan de trouwe bezoeksters der veree niging daarvoor herinnering aan te bieden. De volgende leden viel die on derscheiding ten deel: Voor trouw bezoek aan de vereeniging drie jaren achtereen Pietje v. Leeuwen, Voorhout. Lena v. d. Velden, Wassenaar. Pietje v. d. Kamp, Katwijk a.d. Rijn. Cor Zegveld, alhier Geertrui v. Schaik, Bodegraven. Rika Vliet Vlieland, Noord- wijk en Keetje Kortekaas, Voorhout. Voor trouw bezoek, twee jaar achter een Cor Langver, Leiden. Lena Hoo- gendoorn, Lisse. Krina Hoogendcorn, Lisse en Christien v. d - Zon, alhier. Voor trouw bezoek in het afgeloopen jaar Dora v. Dijk, Amsterdam. Koosje Brons, Huissen. Cor van Mill, Zoetcr- woude. Betje v. Leeuwen, Voorhout. Ri ka Weteling, Koog a.d. Zaan. Dora Janssen Voorschoten. Wiesje Nota, Bols- waard. Cor., Molmans, Amsterdam, Keetje Kortekaas, Voorhout. Catharina Draaisma, Bolsward en Mina van Grie ten, alhier. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen en kregen wij allereerst een heihvensch van Thomas- vaer en Pieternel, die de lotgevallen der vereeniging op niet onverdienstelijke wijze in dichttrant mededeelden. Het hoofdstuk van den avond was de opvoering van Aquilina, een drama in drie bedrijven, dat het leven beschrijft van een martelares uit den Romeinschen tijd. Het stuk was door de meisjes goed ingestudeerd zij kenden haar rollen uit stekend en alle bedrijven inzonderheid het laatste, liepen vlot van stapel De costuums waren zeer mooi, alleen het tooneel was wat klein. Het spel liet niet na diepen indruk op de aanwezigen te maken. Na afloop werd aan mej. Balet, die de leiding van het spel had een fraaie bou quet aangeboden. Er volgden nog eenige voordrachten en werd vervolgens deze goedgeslaagde feestavond gesloten. Woensdagavond 8 uur zal een en an der nogmaals worden opgevoerd. Een dag Khalif. Het was werkelijk goed gezien van de L. T. V. „Jacob Cats" om nu eens ter afwisseling een operette ten beste te geven, waarvoor een massa kinderen hunne medewerking verleenden. We hebben al veel kinöeroperetten ge zien, maar werkelijk nog nimmer zulk een geacheveerde uitvoering bijgewoond. En hoe kan het anders, waar de heer C. B. Duyster den dirigeerstok zwaait en bovenal laten we de voor het oog verborgen medewerkers naar waarde lo ven waar zulke uitstekende dilettanten tot een orkest bijeengebracht zijn. De begeleiding was dan in één woord schitterend; de koren werden gezongen met een frischheid en lust, er werd ge paradeerd over het tooneel met een los heid, alsof de kleinen beroepsartistjes waren. Hoe echt dat koor der kokkies; jammer dat ze niet allemaal witte kousr jes aan hadden, maar enfin, dat is een volgende maal te verhelpen. Nu ik het toch over de aankleeding heb: die was prachtig, heerlijk; frissche costumes, goed in toon gehouden, welker groepee ring in sommige tooneelen een ware lust der oogen was. De hoofdpersoon, Hassa, speelde haar rol buitengewoon goed en al miste men wel eens wat aan de zang (waarschijnlijk door vermoeidheid) het spel vergoedde dat gemis. Ook dt beide zusjes waren ook wat stem betreft, goed in hun rol, terwijl ook de moeder liefdevol haar rol speelde. H(?e innig mooi klonk het gebed in het eerste bedrijf. Aan de vrouwelijke hoofdrollen werden bloemen aan den heer Duyster een krans aangeboden. Jammer dat de regis seur Benno Vos vergeten werd. Zijn werk had het verdiend. De uitstekend herhaalde uitvoering zal Dinsdag herhaald worden. Griffier Kantongerecht. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, in getrokken het Kon. besluit van 9 dezer, houdende benoeming van jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wijck, gewezen grif fier bij het ontbonden derde kantonge recht te Rotterdam, tot griffier bij het kantongerecht te Groningen, en zijn benoemd, met ingang van! ,y25 dezer tot griffier bij het kantongerecht te Groningen, mr. H. Kuypers, thans grif fier bij het kantongerecht alhier, en tot griffier bij het kantongerecht al hier, jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wijck, voornoemd. De heer van Asch van Wijck1, de nieuwbenoemde griffier, behoort tot de Chr. Hist, partij en is lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Naar wij vernemen, heerscht de in fluenza te dezer stede epidemisch. Met succes hebben de Eerw. hee- ren Bekkers en Duijmel dezen winter apologetische cursusavonden in de St. Lodewijkskerk gegeven. De talrijke hoor ders en de onverminderde belangstelling hebben bewezen, dat de eerw. inleiders hun onderwerpen op duidelijke en tevens aangename wijze wisten te behandelen. Om nu te toonen, dat de Katholieken van Leiden dezen cursus op prijs weten te stellen en aldus satisfactie te schen ken aan de organisators ervan, zouden wij één ding wenschen: dat morgenavond de Lodewijkskerk stampvol was. Men zegge niet: ik kan onmogelijk op twee plaatsen tegelijk zijn. Dat is volko men waar. Maar juist daarom schrijven wij dit aparte woordje om ieder aan te sporen zooveel mogelijk óf bij het een óf bij het ander tegenwoordig te zijn. 't Kan best ,wat wij vragenhet aan tal Katholieken van Leiden is groot ge noeg. 't Komt er slechtfe op aan, of men belangstelling heeft. Zeer zeker is veel nut gesticht door den apolegetisehen cursus. Menige ge loofswaarheid is ons verduidelijkt en de overtuiging is versterkt, hoe redelijk ons katholiek geloof is. Een zoo succesvol werk moet suc cesvol beëindigd worden, en dus nog maals hopen wij, dat geen katholiek zon der reden thuis zal blijven. Zaterdag a.s. 25 dezer des avonds 'te 8 uur zal Prof. Dr. J. M. Janse in het Botanisch Laboratorium alhier (in gang Nonnensteeg) voor de leden der Vereeniging van Onderwijzers en Onder wijzeressen in het Arrondissement Lei-- den, een voordracht met lichtbeelden houden over „De plantengroei der Tro pische stranden." Het Bestuur van het emeentelijk werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag over de maand Maart vastgesteld op 50 voor de typografen en 100 voor de andert vakken. De Zanguitvoering van „St. Cecilia", waarvan elders in dit nummer een re censie is opgenomen, zal op Maandag 27 Februari a. s. in het Bondsgebouw herhaald worden ten bate van het comité „Hulp in Nood". In het Rijks-Ethnographi-sch Museum alhier is eene tijdelijke tentoonstelling geopend van voorwerpen, die verkregen zijn tengevolge van de expeditie Kloen- koeng. Zooals bekend is, werd reeds meermalen geklaagd over den onvoldoen den staat, waarin het Invalidenhuis ver keert. Op de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, werd een commissie van onderzoek inge steld, dat thans tot de conclusie is gekomen, dat het gebouw alhier door het gemeentebe stuur van Leiden aan'tfondsbestuur wordt afgestaan, niet meer aan de matige eischen voldoet, mitsdien ze concludeert naar een ander gebouw om te zien. Het door de gemeente Zutphen aangeboden gebouw voldoet evenmin en de kosten van ver bouwing zullen te groot worden. Thans is van wege het gemeentebestuur van Amersfoort alsmede van dat van Leiden een terrein aangeboden tot eve.ntueele stichting van een nieuw gebouw. In de eerstvolgende vergadering van het hoofd bestuur en de districtscommissiën zal uit beide plaatsen een keuze moeten worden gedaan. ROOMSCHE AGENDA. Maandag, 8 uur 's avonds, Ge bouw St. josephs-Gezellen Vereeniging Rapenburg 52. Alg. vergadering „Ge loof en Wetenschap", spreker de Wel- Eerw. pater Raphael Ligtenberg, O. F. M., onderwerpMeer Licht. Dinsdag 8 uur 's avonds. Lode wijkskerk, Steenschuur. Apologetische Cursus. 1. Beantwoording van ingeko men vragen. 2.Conferentie over de 'e^r der Katholieke Kerk, door den Weke.vv. Heer Th. M. P. Bekkers. 3. Slotwoord van den Zeereerw. Heer A. M. J. Haf- kenscheid, Pastoor van St.- Petrus. Dinsdag, 8 uur 's avonds. Stads gehoorzaal. Soirée ten bate der R. K. Kiesvereeniging, met medewe,icing der dames D. de Graaf, A. Beitels, M. Pieck en de heeren H. W. Spendel, J. ce Graaf en A. Timp. Woensdag 51/2 uur. 's avonds. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Geschiedenis met lichtbeel den voor de kindereq der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel- Eervv. Heer Th. M. P. Bekkers. ALKEMADE. De zitting voor de herijk van maten en gewichten enz. zal dit jaar in deze Gemeente gehouden worden te Rijpwetering (13 Maart 81/2 II1/2 uur v.m.) te Roelofarendsveen (13 Maart, nam. 25 en 14 Maart v.m'. 9—12 en nam. 12i/2—3 uur, en te Oude wetering (15 Maart van 812 v.m. en 141/2 nam. NOORDWIJKERHOUT. Vrijdagavond werd in de Pastorie der R. K. parochie alhier een afdeeling opgericht, van het Liefdewerk der gesloten Retraiten. Het bestuur bestaat uit de Heeren W. A. van Halen, pastoor voorzitter, A. "B. Vermeulen, Secretaris, M. Geerlings penningmeester en de dames M. Vos en W. Bakker. Reeds deze week zal een begin worden gemaakt met liet op halen der contributie bij hen ,die zich als lid hebben aangemeld. N1EUWVEEN. <Dp verzoek van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging al hier, zal op Donderdag, 23 Februari en Vrijdag 24 Februari a.s. des avonds te 7 uur in het koffiehuis van Mej. de wed. A. de Balvert, alhier, een voordracht met lichtbeelden worden gehouden door den Zeereerw. Pater A. van Croonen- burg. ROELOFARENDSVEEN. Op klach- te van wed. M. v. Z. alhier, is proces- verhaal opgemaakt tegen A. B. te W.ou- brugge wegens smaad. STOMPWiJK. Naar we uit goede bron vernemen is het Bestuur van ons fanfare-corps „Juliana" er in geslaagd een paar humoristen van naam 1c enga- geeren en is de uitvoering bepaald op Vrijdag a.s. Ons geduld wordt daar door wel enkele dagen langer op de proef gesteld, doch de namen der bo venbedoelde humoristen zijn ons borg, dat we nog eens een echt prettigen avond krijgen. Het bestuur rekent dan ook op een talrijk publiek. VOORHOUT. Gisteravond hield de afdeeling Voorhout van den Ned. R. K. Volksbond een vergadering in café Boer- haave. De voorzitter opende de vergadering met den Chr., groet. Daar de geestelijke adviseur nog niet aanwezig was, werd de loop van de agenda gewijzigd. Er waren stemmen opgegaan, om hier evenals te Noordwijk een centenveree- niging op te richten, de voorzitter oor deelde het beter, dat zulk e en vereeni- niging niet opgericht werd, en aldus werd dan ook besloten. De voorzitter sprak er vervolgens over een blijvend hul deblijk aan fe bieden aan den vorigen geesiel. adviseur, kapelaan de Groot, dit voorstel vond bij alle leden grooten bij val, zoodat in dien geest een voorloopig besluit werd genomen, om nl. tot dat doel een cellecte te houden. Daarna werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter hield vervolgens een speech om uit aller naam welkom toe te roepen aan den nieuw benoemden geestel. adviseur. Het is veel waard voor een vereeniging om in 't bezit te zijn van een geestel. adviseur. En in zijn kort verblijf alhier heeft onze kapelaan reeds bewezen, dat hij alles voor allen wil zijn, en daarom vertrouwen we, dat hij veel zal doen voor de bloei der ver eeniging. Kapelaan Wiemers wilde niet lang wachtén om deze woorden te be antwoorden, hij dankte voor het harte lijk welkom nu hij als geestel. adviseur geïnstalleerd is. Spr. ging de beteeke- nis 11a van het woord installeeren, dit beteekent: op stal zetten. Spr. hoopte niet dat hij in dezen zin geïnstalleerd zou worden, vooral in dezen tijd van algemeene actie. Ook in Voorhout is de actie van belang daar er veel moeie- lijkheden ook hier te regelen zijn. Vervolgens hoopt spr .dat de veran dering ,die de vereeniging ondergaat in hun geestel. adviseur niet een nadeel moge worden. Dat de vorige adviseur een uitsteken de was, blijkt uit het huldeblijk dat men wilde aanbieden. Doch spreker hoopt kapelaan in werkkracht en werkijver te evenaren niet om zichzelf, maar ter wille van den hem dierbaren Volksbond, tot bloei van het tegenwoordige en toekom stige Voorhout. (Applaus.) Twee nieuwe leden hadden zich aan gegeven, indien er geen bezwaarschrif ten worden ingebracht zuilen zij den vol genden keer geïnstalleerd worden. De voorzitter prees daarna nog eens met klem het lezen der Volksbanier aan Daarna werd het verificateursverslag uitgebracht over het beheer van den penningmeester, daaruit bleek dat alles in orde was bevonden. De penningmees ter de heer C. D. Heutz bedankte voor dit verslag Uit het verslag van den penningmees ter van het ziekenfonds bleek, dat de stand der kas was 30 Jan. 1910 f 109,96 en op 29 jan. 1911 f 161,93 er was was dan een batig saldo van f51.97. Ingegeven was in dat tijdvak f416.20 ingekomen was f468.17. Eenige veri-. ficateurs werden benoemd om deze re kening nog na te zien Tot secretaris van het Ziekenfonds werd bij eerste vrije stemming gekozen de heer j. van Schoote met 7 stemmen de heer van Meij kreeg 3, de heer Hoo- gervoret 2 en de heer Heerings 1 stem Daarna werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. GEWESTELIJK GEMENGD. Zekeren R. v. D. te W a r m o n d over kwam Zaterdag een ongeval. Hij geraak te onder de wielen van den karrewagen waarmede hij aan het werk was, inet het gevolg, dat zijn sleutelbeen gebro ken werd. Daar het wiel schrijlings langs het hoofd ging en het oor zelfs raakte had het ongeluk veel grooter kunnen zijn. Voor eenigen tijd werd door eenige Noordwijksche bakkers het initiatief ge nomen tot het oprichten van een ver- eenignig bestaande uit bakkers uit alle omliggende dorpen, met het doel door gezamenlijken inkoop van meel en alle andere bakkerij-grondstoffen, zich zelve profijt te doen. Reeds eene vergadering van bij circulaire genoodigden werd in Noordwijk gehouden en ïnorgenavond- zal te Sassenheim in Café Koning de definitieve oprichting plaats hebben. Het reglement zal opgemaakt worden naar model eener Westlandsche soortgelijke vereeniging. Rechtszaken. kantongerecht te Leiden. Voor heden stonden op de rol 87 za ken voor openbare behandeling en 19 kinderzaken. Als waarnemend griffier fungeerd de heer S. Geertsma. beëedigd klerk ter pa,rtejten. 1 Tegen L. J., melkhandelaar te L e i - d e n, niet verschenen, wien ten laste ge legd was het in voorraad hebben van melk van ondeugdelijke samenstelling, eischte het O. M. f 15 of 5 d. J. K., 36 jaar, los werkman te Lei den, had een stier ouder dan li/2 jaar niet voorzien van een ring door den neus, geleid. Beklaagde zeide niet te kunnen zien of een stier jong of oud is. Eisch f 1 of 1 d. Beklaagde merkte op liever den gul den dan den dag t« hebben. De zaak wegens drankwet-overtreding- tegen mej. F. te Le id en, die de vorige maal beweerde niet na doch vóór twaalf sterken drank verstrekt te hebben, werd heden voortgezet om te hooren P. van Oosten, de man die getractcerd had. Hij verklaarde dat het eer vóór dan na half twaalf was. De sterken drank heeft hij in het por tiek gekregen. Beklaagde had, zooals men weet, ver klaard, „een oud vergunning te zijn." Zij had nu haar vergunningsbewijs meege bracht, waarin stond dat zij vergunning, had om sterken drank te verkoopen voor gebruik ter plaatse en elders. De ambtenaar achtte het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend bewe zen, waarom hij vrijspraak verzocht. A. C. H., dameskleermaker te Lc i- den, die niet verschenen was, was teil laste gelegd dat hij eenige meisjes op een dag dat hem vergunning tot later werken was gegeven, niet de gelegen heid had gegeven tot rust van half 7 tot 7 uur. Als getuige werd gehoord mej. B., naaister bij de geverbaliseerde firma. Zij verklaarde niet geweten te hebben dat de rusttijd dien dag viel van half 7 tot 7. Anders wordt goed het oog gehou den op de rusttijden. A Eenzelfde verklaring werd door een andere naaister afgelegd. Eisch 12 maal f5 subs. 12 maal 2d. Joh. V., 52 jaar, bouwkundige te 's Gravenhage, was gedagvaard ter za ke van het niet aanwezig hebben van be hoorlijke privaten bij een rij woningen te Noordwijk welke zijn eigendom zijn. Beklaagde beroept zich op een fout in de dagvaarding, overigens geeft hij het ten laste gelegde toe, maar voert ter zij ner verdediging aan dat het geheel over eenkomstig den toestand te Noordwijk is. D'e menschen maken er toch geen ge bruik Van. Eisch f5 of 2 d. A. v. S., 52 jaar, behanger te Lei den, had voor een zijner knechtjes geen arbeidskaart gehad. Bekl. beweerde den jongen op proef te hebben gehad. Eisch 2 maal f3 of 2 maal 2 d. A. Z., 29 jaar, schipper te Katwijk a a 11 Zee, had in de Wassenaarsche we tering gevaren zonder vergunning te heb ben van het bestuur van het waterschap Beklpagde beweerde dat zijn schip te breed was, hij kan er niet in. Wel had hij in de monding der wetering geva ren. Kantonrechter zegt dat de monding ook tot de wetering behoort; Beklaagde vond, dat de wetering eerst verder begint. Eisch f3 of 2 d. J. v. d. M., 48 jaar, schipper te Kat wijk aan Zee had met de Katwijk in het additioneel kanaal met te groote snelheid gevaren. Beklaagde meent niet met te groote snelheid te hebben gevaren, bepaald ont kennen durft hij niet. Hij had 45 minuten gevaren van Valkenburg naar Leiden, Eisch f5 of 2d. C. B., 43 j.aar, landbouwer te Valken burg, zou gebaggerd hebben in een sloot, een gedeelte uitmakende van den Rijn. Dit laatste ontkende hij en brengt ter staving hiervan een verklaring van den opzichter van Rijnland mee. De zaak wordt veertien dagen aange houden. i Venten in Katwijk. Een paar treurige zaakjes werden be- handeld tegen twee rondtrekkende venters, resp. 70 en 71 jaren oud. Deze twee Stokoude menschen, die niet kun nen werken, waren met negotie naar Kat wijk gegaan en daar bekeurd wegens venten zonder bewijs. „Maar, meneer de rechter", verklaar de de een, „ik ben al zoo dikwijls om een bewijs geweest, maar de tegenwoor dige inspecteur geeft je gewoonweg geen permissie. De vorige was een goede man, maar deze, Hij laat je maar loopen; nou, en dan vent je maar zonder permis sie." Uit de verordening maakte daarop de kantonrechter de arme sukkels zoo wijs* dat ze geen permissie noodig hebben, maar op hun verklaring dat ze komen venten een bewijs knnuen krijgen, wa,t hun niet geweigerd mag worden. Jammer dat ze niet den morgen van de bekeuring bij den inspecteur geweest wa,- ren. Dan waren ze vrij gesproken. Nu vroeg de ambtenaar vijftig cents boete. i Relletjes te Noordwijk. P. V., C. v. D., J. v. d. L., P. v. A. die beschuldigd waren van het maken van burengerucht en R. Z. en A. G. die terecht hadden gestaan wegens het zich in een samenscholing ophouden werden heden door denkantonrechtervrijgesproken Rectificatie. In de Brieven uit Zoeterwoude legt d« schrijver den Leidscjien j^antonxecjitgj]

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2