20 BUITENLAND. Het lied van Clarens. BINNENLAND. 2e Jaargang. Na. 472, Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/2 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mcdedeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, inet gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiengevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Maandag Februari algemeen overzicht. De oplettende lezer zal bij het nale- 2en van het door Rusland gezonden' Ultimatum aan China gezien hebben dat daarin geen tijd be paald was, nu verneemt de „Daily Te legraph" uit St. Petersburg dat de 'Russische regeering drie weken bedenk tijd aan China zal geven om Rusland's eisehen ten opzichte van Chineesch Tur kestan ra te willigen. Mocht de Chi- neesehe regeering die eisehen afwijzen of talmen met de inwilliging, dan zou Rusland een machtige expeditie uitzen den om het lli-gebied te bezetten tot dat Rus land's eisehen bevredigd zijn. De Petersburgsche correspondent van de „Morning Post" beweert dat het zen den van Russische troepen naar de gren zen dezer adgen reeds begonnen is. De correspondent voegt er bij, dat de expe ditie naar China in Russische politie ke en militaire kringen niet populair is. De „Daily News" critiseert Rusland's optreden tegenover China scherp en noemt het een grof-geniepige, lang van tevoren beraamde en met Japan bekon kelde gewelddaad, waartoe de pest-epi- demie in Mantsjoerije Rusland nu een' geschikte gelegenheid opent. De „Daily News" meent, dat deze nieuwe geweld pleging door Rusland wel eens onver wacht geewldige gevolgen zou kunnen hebben, voorzoover zij het onuuikend jnatonalisme in China kunnen onderdruk ken. De „Daily News" hoopt daarom dat Engeland geen steun zal verleenen aan Rusland, dat trouwens Amerika te gen zich zal krijgen. Men ziet, op genoemde bladen heeft het ultimatum een sterken indruk ge maakt, zooals trouwens in de geheele politieke wereled. Reuter seint nu uit Peking d.d. giste ren China zal morgen antwoorden op de 6 in de Russische nota vervatte pun ten. Vermoedelijk zal het de gegrondheid van sommige klachten niet erkennen^ weer andere als gerechtvaardigd be schouwen, 'ov. die, betreffende de ex- territorialiteitsrechten. Ook erkent het het recht, dat Rusland heeft, consula ten in het leven te roepen, wanlneer deze voor handelsbetrekkingen noodzakelijk •zullen blijken te zijn. Tot nu toe is dit echter nog niet het geval. Ten slotte Verklaart China dat het getrouw blijft aan de grondslagen van het tractaat en; geen uitbreiding daarvan wenschthet blijft verzoeningsgezind en betreurt de verandering die in 'de 'Russische poli tiek heeft plaats gehad. Berichten, naar aanleiding van de schorsing der behandeling van de grond wettige hervorming van Elzas=Lotharingen geven algemeen den ijjdruk weer dati die hervorming mislukt is, men' vat de zaken nog al kalm op, terwijl men in vele kringen zelfs, met 't oog op het onvoldoende van het regecriiigsontwerp; met dien loop van zaken is ingenomeni FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 68) De geruchten, welke men verspreid heeft over de arrestatie van uw moeder tijdens hare reis, over haar dood in de gevangenis, zijn even valsch als de lezing van haar moord in een hinderlaag- van Chouans. Ik weet met ontwijfelbare ze kerheid en dat bevestigt geheel en ai laatste brief van haar, welke aan boord der bark ontvangen werd dat mijne zuster den avond van den volgenden dag te Clarens is aangekomen. Zij heeft zich eerst naar het kerkhof begeven, en na daar te hebben gebeden, is zij naar het kasteel gegaa i.-V n af dat oogenblik is zij niet wede. gezien. De oorzaak van haar verdwij .i, alles wat in dien nood- lottigen nacht i g eurd, had ik al sinds lang vermoed, r. aar ik zal er het >n- wederlegbaar bewijs van hebben. Ik ben op het punt het in handen Le krijgen, !en ik kan u nu reeds, zonder de minste vrees van mij te vergissen, den naam van den moor Oa dat oogenblik tikte een lichte hand Het Straatsburgsche centrumsblad, „Der Elsasser," schrijft over de ver daging der commissiezittingen Moet dat het begin van het einde zijn Dat is de opvatting van veie kringen, in weerwil van de zinswendingen dei- ambtelijke verklaring, als zouden de ccmimissie-zittingen verdaagd zijn „in het belang van een behandelinjg met uitzicht op succes." Is dit niet een! zegswijze die de intrekking van het wetsontwerp aankondigt, dan is de i;e- geering gedwongen haar ontwerp zoo grondig te wijzigen, dat er een nieuw ontwerp geboren wordt.... Wanneer men van de Elzas-Lotharingers zegt dat zij nog niet rijp zijn, dan verstaan wij dat zoowij zijn nog niet rijp om de peer te zijn die Pruisen in den schcot valt!. Want dat is de kern der moeilijkheid die dcor Keizerlandfantasieën enz. omhuld werdt: Elzas-Lotharingen zou van Prui sen weer willen loskomen, maar Prui sen zcu Elzas-Lotharingen meer inaar zich tce willen halen. Wij betwijfelen cf deze hinderpaal ooit zal overwonnen worden. Van de zijde der regeering zal men alzoo moeite moeten doen om in dat opzicht een uitweg te vinden. Zonder werkelijke tegemoetkomingen zal hel niet gaan. Wij spreken van de toekomst, omdat wij reeds met de indiening van een nieuw ontwerp rekening lioudeini. In Engeland schijnt men goede plan nen te hebben ten opzichte van Arbeidswetgeving. Aan een werklieden deputatie, welke Minister Churchill eenige wenschen op het congres van Trade-Unions gieuit kwam overbrengen deelde hij het vol gende mede Vooreerst kondigde hij de indiening aan van een wet op de veiligheid in het mijnbedrijf, welke bestemd is een her haling te voorkomen van de ernstigie mijnongeul'kken der laatste jaren. Hoewel nog niet in ^lle bijzonderhe den békend, schijnt het ontwerp in het algemeen ten doel te Jjebben het bezi gen van ongeoefende mijnwerkers te verbieden daar dezen voor hun kamera den een voortdurende bron van' gevaar zijn. Een tweede wetgevende maatregel, welke de Regeering zoo spoedig moge- Tijk hoopt in te dienen onder den titel Shops-bill, zal de werktijden van het winkelpersoneel regelen. Wekelijks mag gedurende niet langer dan 60 uur ge werkt worden. Ook de quaesties betref fende de etensuren van het personeel en het wettelijke sluitingsuur, waarmede het congres der Trade-Unions zich juist had bezig gehouden, zullen in dit ont werp worden geregeld. Later zal Lloyd George dan nog zijn uitgebreid ontwerp betreffende verplichte ziekte-, ouder- doms- en werkloosheidsverzekering in dienen, maar naar Churchill mededeel de, zal daarmede gewacht worden tot dat de vetoquaestie is geregeld. De Pest breidt zich nog steeds langs de Mand- sjoerijsche spoorweg uit. Uit A^oekden wordt aan de „Nowoje Wremja" geseind, dat te Seoel, de verscheidene malen op de deur, en de markies mompelde op smeekenden toon „Hier is mijn echtgenoote, tante; ik smeek u, geen woord van dat alles in hare tegenwoordigheid te zeggen. De minste zinspeling op die ongelukkige ge schiedenis doet haar ontstellen." „Het doet weinig af aan mijn werk van gerechtigheid of de waarheid de zenuwen van uwe vrouw aangrijpt of niet", ant woordde lady Roswald hard, „en ik heb geen enkele persoonlijke reden, om de gevoeligheid van de nicht van Raffut te sparen." Nauwelijks had zij dti gezegd, toen de deur werd geopend en in de vallende schemering Geneviève in haar lichte ja pon als een lichtbeeld binnenzweefde. Lady Roswald herkende aanstonds de jonge dame van het bosch, en hare ver bazing was zoo groot, dat hare stem haar begaf. Eensi.bi>s ontspanden hare ener gieke trekken zich, en de zachte uii- drukking van haar gelaat verried de ont roering van haar ziel. Zonder de vreemdelinge gezien telieb- ben, had Geneviève in een bevailige be weging haar armen om den hals van haar echtgenoot geslagen en hem op 't voor hoofd gekust. In die houding zoo vol in nigheid en gratie, was de jonge vrouw de bekoorlijkste verschijning, cfre men hoofdstad van Korea, acht gevallen van pest zijn voorgekomen. .-king is nog pestvrij. Langs den H ispoorweg zijn op eenige dor- pe verschillende gevollen geconsta teerd. Strenge afzonderingsmaatregelen zijn genomen. Naar uit Brussel wordt gemeld, zou den op een uit Indië te Antwerpen' aan gekomen Engetech stoomschip, pest-zie- ke ratten gevonden zijn. Met het lossen der lading is men dadelijk opgehouden, en werd aan den gouverneur der pro vineie in een en ander mededeeling ge daan. Deze droeg de gezondheidscom missie op, de. noodige maatregelen te nemen. Het stoomschip ligt in een ha- veninhan, geïsoleerd. Bij de bemanning is tot dusver geen vedacht symptoom waargenomen. In Rusland begint men langzamerhand tot de overtuiging te komen, dat er werkelijk gevaar bestaat voor overbren ging van de ziekte naar Siberië en Euror peesch Rusland en er worden dus krach tige maatregelen genomen om de epi demie te sluiten. Naar nu uit Konstantinopel wordt ge- meldt heeft de pest zich ook in Arabië vertoont. Twee pestgevallen, waarvan een met doodelijken afloop, zijn te Djed- dah geconstateerd. GEMENGD. De „Osservatorc" deelt mede, dat de Paus weder geheel hersteld is. Frankrijk en Portugal sloten een handelsverdrag, dat onmiddellijk in wer king zal treden, en waarbij overeenge komen wordt, dat beide landen elkaar wederkcerig op den voet van de meest begunstigde mogendheid zullen behande len. De Portugeesche ex-ministers José Azeredo en Joar Continho zijn om po litieke reden uit het land verbannen. Venizelos heeft in de Kamer de ge ruchten van de instelling eener dictatuur tegengesproken. De firma Krupp te Essen heeft, naar men meldt, bij Kleef een opper vlakte grond van 60 morgen bij het Spoy- kanaal aangekocht, om er een staal- en ijzerfabriek op te richten. Tc Forii in Italië is gistermorgen een hevige aardschok waargenomen. Ver scheidene schoorsteenen stortten om laag, tengevolge waarvan twee personen licht gewond werden. Volgens berich ten moet deze schok ook te Teodorato schade hebben aangericht. Eveneens veroorzaakte een aardschok scheuren in verscheidene huizen te Ce- sena. De schok werd eveneens gevoeld te Faenza, te Venetië, te Siena, te Flo rence, te Spezzia, te Ravenna en te Ri mini, maar veroorzaakte daar geenerlei schade. Het observatorium te Fortosa re gistreerde twee .aardschokken op een af stand van 7000 K. U. In den namiddag is in de nabijheid van Trocadero, tengevolge der aardbe ving nog een huis ingestort. Er waren vijf gewonden. Een hevige aardbeving werd gister nacht te Starava (Turkije) waargenomen zich denken kon. Haar oogen, haar gebaar, de bezorgd heid, waarmede zij de Clarens over zijn reis ondervroeg alles sprak; in haar van de teederheid en de oprechtheid van hare liefde. E.i naast die lieftallige ver schijning merkte lady Roswald op, hoe zeer het gelaat van den jongen markies veranderd was. Zijn blik yvas niet meer die van een denker geworden, zijn' hou ding was ernstiger in geheel zijn per soon, in zijn minste beweging consta teerde zij meer kracht en mannelijk heid, meer adeldom en afgemetenheid. De wijze zelfs, waarop hij een kus op Geneviève's voorhoofd drukte, getuigde van hêt bewustzijn dat hij vaji zijn rol van gids en beschermer had. „Dat is niet meer de zorgeloose, ro maneske, lichtzinnige jonkman'; hij heeft thans het besef van alle verantwoorde lijkheden van het leven", dacht lady Ros wald. Tegenover die bevinding en het be wustzijn hoe gelukkig dat jeugdige paartje in elkandere bezit was, voelde zij eensklaps, hoe moeielijk haar taak van uitvoerster van het recht was. Zou zij nu met één slag ruw, het geluk der kinderen vernietigen, door de onthulling van een misdaad, waaraan beiden vol komen eatóbwldig mim l AJ die vragep Bijna alle huizen zijn vernield. Een vrouw is gedood, terwijl er twee gewonden waren. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Gouda, J. Zeper, inspecteur der regi stratie en domeinen te Gouda. is benoemd tot conservator bij de Kon. bibliotheek te 's-Gravenhage, mr. A. de Stoppelaar Tzn., wetenschappelijk assis tent bij die instelling; is benoemd tot directeur van de Rijks school voor leerlooiers en schoenma kers met daaraan verbonden proefstation en voorlichtingsdienst ten bate van de lederindustrie te Waalwijk, J. L. van Gijn scheikundig ingenieur te Londen: is bij den Pensioenraad bevorderd tot adjunct-commies P. A. Boeje, le klerk; is aan mej. R. E. Tilman eervol ont slag verleend als griffier bij den Raad v. Beroep (Ongevallenverzekering) te 's- Hertogenbosch is aan J. L. Verhoeven te Zuid-Beier land eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommsisic voor den Landbouw; zijn benoemd in de provincie Zuid- Holland tot dijkgraaf van den polder Oost- IJsselmonde D. de Lijster te IJselmon,- de; tot dijkgraaf van den polder Varkens oord en Karnemelksland, F. van der Vorm, te IJselmonde. De R. K. openbare leeszaal. Op Zondag 26 Februari des middags om een uur zal de Zeereerw. heer De ken van Rotterdam de eerste R. K. open bare leeszaal aan de Weste Wagenstraat aldaar in tegenwoordigheid van de com missie en hare genoodigden plechtig ope nen. Om twee uur zal de leeszaal openge steld worden voor het publiek. Van Zondag af zal deze openbare lees zaal steeds geopend zijn op werkdagen van 6 tot 10 uur n.m. en op Zondag van 1 tot 5 uur n.m. Spoorwegpersoneel. In verband met de stijgende ontevre denheid onder gansch het spoorwegper soneel hoofd- en eerstaanwezende ambtenaren uitgezonderd is aan het dagelijksch bestuur van de Nederl. Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegper soneel opgedragen in contact te treden met de bondsbesturen van de Roomsch- Katholieke Spoorwegpersoneel St. Ra- phaël en van den Protest-Christelijke Bond om te geraken tot een gemeen- meenschappelijk optreden in zake de nieuwe dienstvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel, welke slechts groo te verbittering hebben gebracht. Middenstand. „De Middenstandsbond", officieel or gaan van den Ned. Bond van Veree- nigingen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand bevat het woelden koortsig door het brein van la dy Roswald, toen de markies, Genfc- viève bij de hand nemend, vooruittrad om haar voor te stellen. „Ik herken mevrouw", riep Geneviève uit, „ik heb haar zooeven in het bosch ontmoet. En mevrouw is uw tante, Cla rens? O, wat een geluk". In dien uitroep lag iets Jrinderlijkl- opredhts, dat de zuster der markiezin deed ontroeren. Haar oogen verloren hun toornigen glanSj en hare handen' beefden onder haar bontmantel nidt meer. Frédéric, die van deze samenkomst niet zooveel verwachtte, vroeg om het verhaal van de ontmoeting. Daar Gene viève zich verontschuldigde, deed lady Roswald zelze ze, kort overigens, maar zonder iets van den dienst te verideimem, welken haar den jongen vrouw had be wezen. Maar ook zonder opnieuw veel dankbetuigingen te brengen. Voordat de geschiedenis verhaald was had mevrouw de Clarens zidi al beschei den teruggetrokken, om te zorgen, dat het souper spoedig zou worden klaarge zet. Piernic, hoogst ongerust omtrent het geen lady Roswald aan den jnarkies en vooral aan de markiezin had kunnen zeg gen, frigid Riet op, zijne meesteres hel- prae-advies van mr. H. J. C. van Scher- penberg te Nijmegen over de vraag: „Op welke wijze kunnen langs den weg van het recht kleine vorderingen op goedkoop e en snelle manier geïncas seerd worden?" In zijn antwoord be toogt mr. van Scherpenberg de nood zakelijkheid van eene algeheele wijzi ging van het procesrecht, naar Oosten- rijksch voorbeeld. Alle procedures moe ten sneller en goedkooper afloopen. Mocht deze wijziging de instelling van eene staatscommissie noodzakelijk ma ken, zoodat zij niet binnen korten tijd zou kunnen worden ingevoerd, dan moet met kracht worden aangedrongen op wijziging van het huidige artikel 127T stelling ingevoerd worde, welke volko- stelling nigevoerd worde, welke volko men strookt met de eisehen van alle schuldeischers, in het bijzonder met dis van den Middenstand. Boycot van Java-suiker in China. De „Agence d'Extrême Orient" weet een en ander mede te deelen omtrent een boycot van Java-suiker in China. In China, vooral in de provinciën Canton en To-Kin, wordt veel suiker voor Java en de Philippijnen ingevoerd. In verband met de tusschen Nederland en China gere zen moeilijkheden in zake de kwestie der Chineesche consuls in Indië, zouden 'n aantal Chineesche handelaars van plan zijn een boycotbeweging op touw te zet ten tegen de Java-suiker. De Japaneezen, die de Java-suiker al boycotten, zouden China zeer aanmoedi gen om hen na te volgen eu voortaan alleen Japansche suiker in te voeren. De Chineesche handelaars hebben tot nog toe echter geen besluit in die richting genomen. Geen Statenverkiezing. Daar jhr. mr. C. G. A. van Ascli van! Wijck benoemd is tot griffier te Leiden en zijn benoeming tot griffier te Gro ningen is ingetrokken, kan hij lid bljj- ven van de Provinciale Staten van Z.- Holland, daar hij inwoner der provin cie blijft. KORTE KRONIEK. De gewone audienlie van den mi nister van oorlog zal op Donderdag 23. Februari e.k. niet plaats hebben. De heer L. J. Jochem, lc-luit. der inf. O.-I. leger, die op Siberoct (Menta- wei-eilandcn) door een pijlschot gewond is, is te Padang aan de bekomen ver wonding overleden. Naar het Centrum verneemt, zal binnenkort in het Noorden des lauds een nieuw Katholiek dogblad verschij nen, waarin de bestaande week'bladcn( Ons Noorden en de Stemmen van het Noorden zullen worden opgenomen. Op initiatief van jhr. V. H. de Vileneuve, burgemeester, werd te Hilli- gersberg besloten een afdecling op te richten van het Groene Kruis. De gemeenteraad van Overschic heeft Zaterdag besloten van de gemeente Rotterdam electrischen stroom te betrek ken voor den tijd van 15 jaren, tegen 10 ets. per eenheid voor dc avonduren en 5 ct. daags. pende de tafel in orde brengen, telkens wanneer hij zich in de nabijheid van Ge- viève bevond zacht te vragen „Düs alles is goed gedaan De dame heeft niets gezegd, wat mijnheer den markies kwaad heeft gemaakt of belee- digd? Is dat zeker?" j Welwillend antwoordde Geneviève met engelengeluid „Heelemaal niets, Piernic, dat verze ker ik je". Toen de tafel gereed was, keerde de jonge vrouw tot haar echtgenoot terug. Er was heel wat aandringen noodig, om lady Roswald te doen besluiten te blij ven soupeeren. Evenwel, zij bleef en het avondmaal liep zonder onaangenaam' incident af. Lady Roswald scheen te peinzen over het vinden van de oplossing van een' onoplosbaar probleem. Maar al gelukkig, dat zijn tante elke zinspeling op de inmenging van Raffut in de zaken van het domein had gestaakt, vermeed de markies alle gesprek, dat tot stormachtige discussiën had kunnen' leiden. Daarentegen, zeer handig, herim'- nerde hij aan de vriendschap van zijnie moeder voor de moeder van Genevièvie, en lady Roswald, haar gepeins eindi^ gend, geliefde zich dat te herinneren!. (W.ordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1