15 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. Na. 414. Bureau OBOE: SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. MT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/8 cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Februari 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiënj 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Onzeker geluid. 'tls nog altijd een onzeker geluid.dat uit de „Christelijke Historische Unie" ons tegen klinkt. Vooreerst houdt zij den toestand van haar organisatie verborgen, want ter Unie"-vergadtring werd verworpen nog wel met de groote meerderheid van 61 tegen 27 stemmen een voorstel om over te gaan iot de publicatie van de aangesloten vereenigingen. Dusdanige geheimzinnigheid is jammer, ook al weten we zonder die publicatie wel, dat de Cnristelijk-Historische Unie niet de sterkste is der Coalitie-partijen. Maar al is zij de kleinste, zij is ook de lastigste en acht zich door de grootere zusterpartijen steeds achteruitgesteld. Treffend kwam een en ander ter „Unie"- vergadering weer aan 't licht. Ds. Wage naar, de bespreking van den algemeenen poütieken toestand inleidend, bleek er afkeering van, langer „een smaldeel te vormen in de politieke coalitie, nu de meerderheid van de C.-H. afhankelijk is, echter zonder dat zij de leiding hebben". We achten dergelijke zienswijze een voudig verbijsterend. Kan de „Chiistelijk-Historische Unie" in haar eentje de"Christelijke beginselen doen zegenv-ieren Neenzij behoeft daartoe den steun van twee partijen, ieder voor zich machtiger dan zij. Maar mag dan de kleinste partij klagen dat zij „de lei ding" niet heeft? Toch doet zulks Ds. Wagenaar en hij wil liefst „zonder coalitie enkel onze Christelijke begins len stellen als Schibbo- leth in den politieken strijd". M. a. w. hij wil in 1913 in alle kamerdistricten met een eigen candidaat uitkomen en bij de herstemmingenin ieder geval den rechtschen candidaat steunen Neen, zoover gaat ds. Wagenaar niet eens. Hij wil dan nog eerst de vraag uitmaken „wat eischt het belang van het land, ziende naar den toestand van hetoogen- blik." Alsof die „toestand van het oogenblik" jets anders van ons zou kunnen vragen dan het steunen der rechtsche mannen, al staan dezen dan ook niet precies met ons op denzelfden basis Daaraan denkt echter Ds. Wagenaar niet het eerst. Zijn voornaamste zorg zal wezen want alleen daarover sprak hij nu reeds bij de herstemmingen te „voorkomen dat de oud-liberale partij van de Chr.-Hist. partij gebruik trachtte maken als locomotief om haar wagen op de baan te brengen." Geachte inleider, indien ge u eenvoudig aan de coalitie houdt, behoeft die slee- persdienst u geen bekommering te baren. Dat komt dan vanzelf terecht. We kunnen heusch niet zeggen, dat het enge standpunt van Ds. Wagenaar en van wie het ter vergadering min of meer met hem eens bleken, een hartver- heffenden indruk op ons maakt. Neen, dan noorden we liever het kloeke woord van den breedzienden heer De Savornin Lohman, die kleine geschillen over 't hoofd zag en het oog richtte op het gemeenschappelijke doel der coalitie partijen. Neen, zoo riep hij uit, doelend vooral op den tweespalt onder de Protestanten* „neen, niet in den dienst eener Kerk zijn we hier samen, maar als belijders. In elk kerkgenootschap zijn dingen die het Koningrijk Gods niet bevorderen, en in elke Kerk ook zijn er die 't wèl doen. Vragen wij dan nietwelk kerkgenoot schap dient gij, maarwilt gij het Ko rtingrijk Gods dienen - En tegen de liberalen moeten wij ge zamenlijk optrekken, zoo ging de grijze Staatsman voort, want „zij hebben uit het heele Staatsrecht het Christendom, en daarmee ook de Chr. liefde, weggewerkt. Alles gezet onder de wet en de concurren tie. Toen dit eenmaal geschied was, is de reactie gekomen van de soc.-democra- ten, die zeidenAan dat christendom hebben wij niets. Welnu, tusschen die beide hebben wij te staan. We zeggen niet dat de liberalen geen Christenen zijn, maar dat zij in de politiek niet rekenen met het Christendom. Wij willen dit wel, en daarom Tijn wij Chr. Histo risch". Lettend op dc s' .hming in de verga dering durven we wel vertrouwen, dat de zienswijze van den heer Lohman grooter kans heeft de houding der Chris- telijk-Historischen wier positie, vol gens hun grijzen leider, „behoorlijk wordt gehandhaafd" in 1913 te be heerschen dan die van Ds. Wagenaar c.s. Wij hopen van hare dat het zoo zijn zal. ALGEMEEN OVERZICHT. We zullen dan eindelijk de Home Ru- Ie-kwestie voor de Ieren aan de orde zien komen. In het Britsche Lagerhuis heeft de minister voor Ierland, Birrel het in uitzicht gesteld. In antwoord op een interpellatie, zeide hij: „Russel werd als vicepresident bij Landbouw in Ierland behouden, daar binnenkort zijn diensten bij de reorga nisatie van het Iersche bestuur van nut zullen kunnen zijn. Birrel herhaalde op een tweede vraag: „Het parlement van 1907 had niet de volmacht aan de reor ganisatiekwestie te beginnen, maar wij zijn daartoe niet in staat. We hebben nu eindelijk ook uit As- quith's mond gehoord, dat we Maan dag de indiening der „Parlament bill" kunnen verwachten en dat het den re geering ernst begint te worden blijkt wel uit de woorden van Gulland, een der liberal whips, die in een toespraak zeide, dat hij bezig is een lijst samen te stellen van mannen, die genegen zijn een peerschap aan te nemen, voor het geval dat Huis de Vetowet verwerpt Daar steekt de dreigende draak der 500 peers den kop weer op. Overigens schijnen de Engelsche hervormers school te maken. Ook in Italië zijn dezer dagen moties betreffende de zijhervorming van de senaat aan de orde geweest. Ook daar gaf een motie, be treffende verandering van de wijze van benoeming der senatoren en wijziging van de cotegoriën, waaruit de senatoren benoemd worden, aanleiding tot leven dige discussies. De senaat nam vervolgens de motie aan,, voorgesteld door Scialaga en aan vaard door de commissie, waarin de instelling bij interpretatieve wet van eenige categoriën van senatoren, ge noemd in art. 33 van het reglement, aan bevolen wordt. Iets definitiefs is echter nog niet be kend. Ook bij den minister-president van Spanje schijnt het plan gerijpt te zijn tot her vorming van den senaat. Het Hoogerhuis in Spanje telt 360 leden van wie de helft verkozen wordt terwijl de andere helft zitting neemt hetzij op grond van geboorte of hooge betrekking, hetzij door benoeming door de regeering. De grandes van Spanje kapiteins-generaal, de bevelhebber van de vloot, aartsbisschoppen, voorzitter van den Raad van State enz., zijn als zoodanig senator. ^Canalejas zou thans voornemens zijn het aantal van deze Eerste Kamerleden te beperken en tegelijk uitbreiding te geven aan het getal senatoren, door de regeering te benoemen. In den laatsten tijd is men in het Kretenzer Parlement druk aan het beraadslagen geweest over de toekomstige houding door Kreta aan te nemen in zake de vereenigiug met Griekenland, en over het zenden van een afvaardiging naar de beschermende mo gendheden. Er zijn reeds twee gehei i e zittingen gehouden, maar in geen van beide zijn de christelijke afgevaardigden het met elkaar eens kunnen worden. Er zal nu spoedig een derde geheime zit ting volgen. De Kretenzer regeering, stelt zich evenals de Grieksche regeering, op het standpunt, dat Kreta zich tegenwoor dig rustig moet houden en zich voor.oo- pig niet met nieuwe voorstellen tot de beschermende mogendheden moet wen den. Ook de pers predikt rust. De „Keryx", het orgaan van de Veni- selos-partij op Kreta betqogt, dat Grie kenland op het oogenblik zijn aandacht niet moet laten afleiden door het Kreta vraagstuk het inboet al £ija krachin spannen voor de reorganisatie van le ger en vloot. Kreta moet zich dus voor- loopig rustig houden, opdat het moe derland niet in moeielijkheden komt. De politiek van rumoermaken geeft de di plomatie de handen vol werk, maar is niettemin onvruchtbaar. Kreta moet wachten dat Griekenland zoo krachtig is, dat de inlijving zonder vrees voor ernstig onheil kan geschieden. De pest woedt onverminderd voort. Uit Charbin wordt bericht dat er Maandag weer 29 Chineezen aan de pest gestorven zijn. De gouverneur-generaal van het Arno er- gebied kondigt aan, dat 4000 Chinee zen uit Wladiwostock, Nikoisk en Cha- barowks gezet zullen worden. Te Foedsiadjan is het aantal sterf gevallen in de afgeloopen week ge daald het bedroeg gisteren 43, 1 ot dusver zijn daar ongeveer 7000 lijken verbrand. Doch niet alleen in Mandsjoerije, maar ook in Engeisch-lndië woedt de pest. De „Times" publiceert een tele gram uit lndië, meldende, dat weke- lijksch 10 a 20000 men.schen in het Indische rijk aan de pestilentie be zwijken. Sedert langer dan 14 jaar is nu in lndië de pest en ofschoon men niet geheel en al kan vertrouwen op de sta tistiek der ziekte, mag men toch aanne men, dat in die 14 jaar ongeveer 9 millioen menschen aan de pest gestor ven zijn. In 190$ werd officieel het cij fer van 6 millioen opgegeven men kan echter veilig aannemen dat dit cijfer te laag is. We moeten hierbij nog een kleine nalatigheid herstellen en doen dit te meer met vreugde nu in ons land zulk 'n geharrewar is over socialisten en Ju- lianabloempjes. We moeten namelijk melding maken van de Huldiging door Socialisten, van het Belgische koningspaar. Naar aanleiding harer voorspraak voor de Luiksche stakers werd vorige week door een der socialistische voormannen in de Kamer een lofrede op de koningin gehouden, in welken lof ook de koning ïhocht deelen, „die zoo geheel anders voor zijn vo.k handelde dan zijn soort- genooten. Die liefde voor het volk is nu weer door de koningin getoond. Bin nenkort zal zij naar de Italiaansche Ri viera vertrekken. En terwijl de konin- ging op het punt staat haar land te verlaten om in het Zuiden te genieten van malscher lucht en zon, heeft zij een zeer schoone, zeer vorstelijke e i ook zoo innig menschelijke gedachte gehad. Koningin Elisabeth heeft zich bedacht, dat ook anderen een verblijf in de fris- sche buitenlucht behoeven om weer kloek en gezond te worden en de vorstin zelve moeder, heeft zich het eerst die zwakke dochtertjes van arme ouders herinnerd, die, hersteld of bijna her steld uit de ziekenhuizen komende, toch eigenlijk voor iiet leven in de ouderlijke woning nog niet sterk genoeg zijn. 70 meisjes zullen nu, na hun verblijf in de ziekenhuizen, op kosten der vorstin naar buiten gaan. De kinderen zullen ver pleegd worden in de stichting te La Huipe, waarvan koningin Elisabeth be schermvrouw is. GEMENGD. Verschillende bladen maken mel ding van het bericht, dat de Tsaar en Tsaritza de Italiaansche vorsten mededee- ling nebben gedaan van hun plan dezen zomer een bezoek te brengen aan de Roineinsche tentoonstelling Volgens Engelsche bladen zal de Tsaar van Rusland tegen woo i dig zijn bij de vlootrevue, die in Juni ter eere van de kroning te Spithead gehouden zal wor den. Naar de „Tribune" verneemt, zal ex-Koning Manuel van Portugal dit .jaar een bezoek aan Italië brengen. De Koning van Montenegro heeft heftige neus- en oorblo.iiingen gehad. Hij was echter zoo spoedig weer her steld, dat de Kroonprins, die aun de Ri viera vertoeft, niet is teruggeroep, n. De Koning zal begin Maart naar Weenen ea van daar naar St Petersburg gaan. Volgens de „National Zeituiig" is de Duitsche Keizerin ook verkouden. De Keize r gaat goed vooruit rIn de republiek Nicaragua spant het in Managua, de hoofdstad, vinden telkens ontploffingen plaats op het terrein, waar het Jofels yan den j^stdent §1^ De president zelf hee.t dc wijk genomen bin nen het Amerikaansche consultaats- gebouw. De Regent van Perzië is met de partijen toi overeenstemming gekomen. Morgen zal hij den eed op de Grond wet afleggen en nog deze week zal het nieuwe Kabinet worden gevormd, waar van de Sipacndar premier zonder porte feuille zal zijn. De Bacil tiaar Sardar Assad zal minister van Justitie worden. Het Pruisiscne legerbestuur heeft twee Farman-vhegtuigen met Unomemo- toren aangekocht van den bekenden vlie ger Alfied Frey. Er zijn nu 8 vliegtuigen te Dober.tz. De Engelsche minister Samuel deel de gister in het Lagerhuis mee, dat na de kroning briefkaarten en kaartbrieven ver kocht zouden worden t gen den prijs van het postzegel, dat er up gedrukt is dus niet meer met verhooging voor het pa pier. Dat geschiedt, zeide hij, nu reeds met briefkaaiten in alle landen behalve Nederland. De artsen die belast zijn met een onderzoek naar de geestvermogens van Gisoline, die in de Kamer op Briand ge schoten heeft, en Mirman heeft getrof fen, zijn tot de slotsom gekomen, dat beklaagde geheel en al ontoerekenbaar is. Dientengevolge zai de gerechtelijke vervolging gestaakt worden en zal Gi soline overgebracht worden naar een krankzinnigengesticht. In de kolenmijn Monceau te Fon taine zijn door een instorting 4 mijn- kers gedood. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd: tot controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wer ken te Schoonhoven M. P. S, Popta,. controleur te Uirecht; tot essaieur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te 's Hertogenbosch, W. C. Mauve, es saieur te Schoonhoven; tot rijksarchivaris in Zeeland dr. K. Heerenga, archivaris te Schiedam tot commissaris van politie te Goes, E. G. Wieris van Coehooin, hoofdinspecteur van politie te 's Hertogen*bosch. is aa.i den officier van administratie 2e kl. bij de zeemacht mr. H. D. Rubenko ning eervol ontslag verleend; De Ziekteverzekering. De Haagsche correspondent van Üe „Tijd" schrijft: Alle afdeelingen van de Tweede Ka mer zijn nu gereed niet het onderzoek der ontwerpen-Radenwet en Ziektewet. Uit betrouwbare geegevens kan ik u be richten, dat in alle afdeelingen deze beide ontwerpen van Minister Talma ongunstig ontvangen zijn, speciaal wat het eerstge noemde ontwerp betreft. Verwacht wordt nu reeds, dat deze ontwerpen niet ongewijzigd zullen kun nen gehandhaafd blijven. Wijziging Militiewet. Het staat nu vast, dat het wetsontwerp tot wijziging der mililiewet aan het eind van deze maand bij de Kamer zal inko men. Het kustverdedigings-ontwerp. Men meldt uit Den H ag aan de Tel.: De regeering heeft aan de centrale sectie uit de Tweede Kamer te kennen gegeven er geen prijs op te stellen, dat het kustverdedigingsontwerp spoedig in openbare behandeling zal komen. Tweede Kamer. De Tweede Kanier is in openbare ver gadering bijeengeioepen tegen Dinsdag 21 dezer, des voormiddags te elf uur. De afdeelingen der Tweede Kamer e> ben benoemd tot rapi>orteurs ovei de wetsontwerpen lot nadeie regeling van het N.-I. muntwezen, be rekkeiijK de over eenkoinst met de Kon. Pakehaart-Mij tot vaststelling van het slot der rekeningen van N.-I en van Suriname, beiden voor ,1907, 'i 'ausen (Den Haag), de Monté ver Loi n. Hubrecht, Treub en Mid- delberg. KORTE KRONIEK. De luiL-kol. der genie Stuten en de kapitein der genie Beikhout vertrekken als leden der geschutcommissie voor de lands- 1 I ustdefensie ra.,r Frankrijk ten einde, in verband met liet vraagstuk eeni ge inrichtingen daar te lande te bezoe ken. LEIDEN, 15 Februari. SL-Vi neen tius-Vereen igi ng. Naar aanleiding der gisteren ontvan gen gift voor de St. Vincentiuswereeni- ging deelt men ons van bevoegde zij de mede, dat de St. Vincentiusvereeni- ging zeer dankbaar zal zijn, als men nu en dan haar werk finantieel steunt, daar er zeer, zeer veel geld noo- dig is. Behalve hare liefdewerken van bibliotheek, betaling van schoolgeld, voor arme kinderen, kleedingmagazijn enz., heeft zij groote yerplichtingen op zich genomen voor het Vincentiushuis te Lisse, waarvoor geregeld financieele steun noodig is. Behalve voor het stich tingsfonds van dat huis, waaraan nogi eenige duizenden te kort komen, is er een steunfonds om de jaarlijksche toe slag op de regeeringssubsidie te ver schaffen, en alleen het vertrouwen op de Voorzienigheid en den steun, die zij daardoor verwacht van de bewoners van Leiden en omstreken, heeft haar den moed gegeven, dat werk op zich te ne men. Katholieken, die dus aan het werk der St. Vincentius vereeniging willen deelnemen, d.enkt bij gelegenheid aan hare liefdewerken. God zal er u voor loonen. De Tuinbouw-Onderlinge. Gisteravond had in hotel Zomerlust een vergadering plaats van de Tuinbouw- Onderlinge, waar als spreker optrad de heer Maurer van Haarlem, die bij het niet talrijk auditorium werd ingeleid met een korte toespraak van den Voorzitter den heer J. G. Ballego, Dc heer Maurer begon zijn .ezingl met enkele mededeelingen omteit de -werking der Tuinbouw-Onderiinge, waarbij op 't oogenblik zijn aangesloten 2639 leden met een verzekerd loonbe drag ad f3.978.000. Er kwamen 263 ongevallen voor, w.o. 3 met doodelijken afloop en 7 met vermoedelijke levens lange rente-uftkeering. Spr. concludeert hieruit, dat in den tuinbouw wel degelijk ongevallen voorkomen van ernstigeni aard en verzekering volkomen gemo tiveerd is. Todi zijn de kosten niet hoog; de leenpremie zal hoogstwaar schijnlijk op 75 c. per f 100 loon kunnen worden gehandhaafd. In het tweede deel van zijn voordracht zette spr. de ongevallen-verzekering voor patroons uiteen, waarvoor de drang uit ging zoowel van groote als van kleine patroons en welke berust op dezellde grondslagen als van de bedrijfsverzekering. Het minimum van het te verzekeren be drag is f 350 het maximum Degenen, die zich beneden f 7(0 v ik en hebben bovendien vrije-geneesKc, ie- handeling. De premie bedraagt t 12.50 per t lüOO.Voor alle ongevallen, ook die buiten bedrijf, wordt uïtkeering verschatt. Door verschillende aanwezigen werden vragen gesteld. Uit het antwoord van den inleider stippen wij aan, dat de on gevallen in alle branches van het bedrijf nogal gelijk zijn en de ongevallen vrij evenredig over het geheele land ver deeld. Hierna sloot de Voorziiter onder dank aan den inleider de vergadering. Van belang kan het zijn te verne men, dat in het district Leiden het aantal toetredingen tot de T. O. voort durend toeneemt en op t oogenblik 74 werkgevers in het tuinbouwbedrijf zijn aangesloten, woonachtig te Leiden (24) Veur, Oegstgeest, Ter Aar, Voor schoten enz. Op de aanbevelingslijst ter benoe ming van een tijdelijk leeraar in de wis kunde aan de H. B. S. te Sneek is o.a. geplaatst de heer P. Klinkenberg te Lei den ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 51/2 uur 's avonds. Ge-" bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. Tesser, O. F. M* Dinsdag 21 Februari, ,s avonds 8 uur. Lodewijkskerk, Steenochuur. Laat- s t e Apologetische cursus.. 1, Beantwoor^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1