14 Februari 1911. BUITENLAND. Het lied van Clarens. BINNENLAND. 2e Jaargang. N\ 413. 3)e S^icbclve ©ou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Ondanks dat in verschillende landen geruststellend gesproken is over den Europeeschen politieken toestand, heeft von Kiderlen-Wachter, de staatssecreta ris van Buitenlandsche zaken, in de be- grootingscommissie uit den Duitschen Rijksdag zich erg pessionistisch daarover uitge laten. Hij zou onder meer gezegd heb ben, dat het Russische volk niet recht te vertrouwen is en dat daar vriendschap voor Duitschland alleen bij den Tsaar bestaat. Ook de extra walsjes van Ita lië zou von Kiderlen Wachter ter spra ke hebben gebracht en hij moet eigenlijk zoo half en half te kennen geglevcn hebben, dat Duitschland op een goe den dag wel eens geheel op zichzelf zou kunnen aangewezen zijn. Het „Berliner Tageblatt" dat van deze hoogst merkwaardige uitlatingen mel ding maakt, tracht den indruk daardoor te verzachten, dat Von Kiderlen-Wachter waarschijnlijk te hulp geroepen is, om wat meer „stemming" te maken voor de nieuwe legercredieten. De juistheid van het bericht te controleeren is natuurlijk zeeF moeilijk, daar deze woorden in een besloten vergadering zijn uitgesproken. Over de Duitsche marinebegrooting heeft het Centrumlid Erzberger een re devoering gehouden, waarin hij o. a. verklaarde: „De gezamenlijke lasten voor de landsverdediging per hoofd der bevolking in Duitschland zijn lager dan in Frankrijk en Engeland. Onze vloot dient tot bescherming niet tot aanvallen, En daaraan wordt niets veranderd door de nieuwe samenstelling van 't Noord- zee-eskader, die noodig is, daar de nieu we slagschepen voor liet Noord-Oost- zeekanaal te groot zijn. Ook staatssecretaris von Terpitz ver klaarde nogmaals dat de vloot niet voor agressieve doeleinden gebouwd was. Trouwens blijkt het ook overduidelijk uit de toelichting tot de vlootwet, waar het heet, dat het niet beslist noodzake lijk is, dat de Duitsche oorlogsvloot even sterk is als die van andere groo te zeemogendheden, maar dat zij zwak ker mag zijn. Wanneer men agressief wilde zijn, dan had daar moeten staan: „wij willen een vloot hebben, die ster ker is". Men herinnert zich nog wel het pro test van Duitschland en Oostenrijk in zake de uitdrijving door de Portugeesche regeering van de Duitsche en Oostenrijksche mis sionarissen in Portugeesch Afrika. Het is daarom nu de vraag wat de beide lan den zullen doen nu de Portugeesche re geering heeft \erzocht die missionaris sen te vervangen door Portugeesche priesters. Alle ordegoederen, die rech tens het eigendom van buitenlanders zijn zullen aan dezen teruggegeven worden. in het land zelf is liet nog verre van rustig. Zoo worden te Porto pogingen in het werk gesteld, om een gematigd republikeinsche partij te stichten, waar in dan elementen, welke nu nog buiten het republikeinsche partijverband staan, FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 63) „Ja, u zou mij hinderen," hernam de dame op koelen toon, zichtbaar ontevre den over dit voorstel. „Ik zal alleen gaan. Meen niet dat ik bang ben om dien beet." „Dat zou men toch minstens kunnen zijn." „Ik ben integendeel dapper, maar ik heb van alle kruipdieren een onover- .win nel ijken afkeer. Alles wat kruipt boe zemt me een zenuwachtigen schrik in, en dat is iets, dat ik onmogelijk van mij zou kunnen afzetten, hoezeer ik mij ook daartoe moeite geve. Gij moogt gerust aannemen, dat ik, alleen reizende door dit bosch, in plaats van in open rijtuig over den grooten weg, daarvoor geheime en zeer ernstige redenen moet hebben. Ik verlang door niemand gekend te wor den. Ik heb u geen enkele vraag gedaan, opdat gij er ook mij geene doen zoudt. Ik heb. q *elfs niet gevraagd #a#r qw daarin een plaats zouden kunnen! vin den. Te Braganza is een daar in garnizoen zijnd kapitein, Remedios Fonseca gehee- ten, ontslagen, daar hij onder zijn col lega's een actie op touw trachtte te zet ten tegen het Republikeinsche régimé. Te Coimbra is een student Mario Men- des gearresteerd, omdat hij een monar chistisch gezind manifest had doen ver spreiden. Ook met de wetgeving schijnt het er nog niet al te best te gaan. Van regiee- ringswege wordt ten minste te Lissa bon een serie lezingen gehouden, waar in propaganda wordt gemaakt voor het wetsontwerp betreffende de scheiding van Kerk en Staat. Om aan geld te komen is de minister van openbare werken eens gaan snuffelen in de onderaardsche gewelven van het paleis Regesidades, waar de kroonjuweel'en en andere kost baarheden van de onttroonde Koninklijke familie bewaard werden. Men vond er een tafelservies van bui tengewone schoonheid, geheel uit zilver en meer dan 1000 K.g. zwaar. Daarnaast lagen staven ongemunt goud tot een ge wicht van 20 K.g. Onder de juweelen verdient in de eer ste plaats genoemd een diadeem van ex-koningin Amelie en een collier, dat haar vader, den graaf van Parijs was geschonken. Dit collier moet een waar de hebben van één millioen francs. De geheele inhoud van de schatkamer wordt op 13 millioen frs. geschat. Deze kostbaarheden zijn voor een deel privaatbezit van de Koninklijke familie, en dit wordt haar dus, naar de Minister van Financiën verklaarde, teruggegeven. Het overige wordt als staatseigendom beschouwd en zal in het Rijksmuseum te Lissabon een plaats vinden, als ze het niet verkoopen. In de politiek schijnt men nu eenmaal niet buiten oneenigheid te kennen. De Nowoje Wremja" brengt weer, naar 't blad zegt uit voortreffelijke ingelichte bron, berichten over de verhouding tus- schen Rusland en China. Het blad verzekert, dat de betrekkin gen der beide landen in een zeer emsti- gen toestand verkeeren. De nationale beweging in China neemt in omvang toe. China beschuldigt Rusland van het uit breken der pest. De toestand is dezelf de als in 1900, gedurende den Bokser opstand. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, moet Rusland thans reeds de troepen in Oost-Azië verster ken en bizonder scherp op den Mamtsjoe- rijschen spoorweg letten, omdat een on verwachte beschadiging van den spoor weg op afzonderlijke plekken het eerste bewijs voor het uitbreken van vijande lijkheden tusschen Rusland en China zou zijn. Dit is zeker een tegenhanger voor de beschuldigingen als zou China door on verantwoordelijke tegenwerking der vei ligheidsmaatregelen schuld van de ernor- me uitbreiding der Pest in China zijn. Toch komen nu gunstiger berich- naam, ten einde n;et verplicht te zijn u den mijnen te noemen. JHet is voor mij van gewicht, dat men niet wete, noch waarheen ik ga, noch van waar ik kom. Laten wij dus hier scheiden. Ik heb bij kolenbranders inlichtingen ingewonnen en ken mijn weg." Geneviève zei niets meer. Een wei nig gekwetst door die heenzending, groet te zij en vervolgde haren weg door de bosschen. Vermoedend, dat Geneviève zich ge krenkt gevoelde, wilde de vreemdelinge, om haar terug te roepen, haar wenken, maar onmiddellijk onderdrukte zij weder dit gebaar. En stilstaande, wachtte zij totdat de jonge vrouw onder het geboom te verdwenen was, alvorens zelve haren weg naar Clarens voort te zetten. HOOFDSTUK III. Onder het wandelen overwoog 'Oe- neviève alle bijzonderheden dezer ont moeting. Ofschoon zij sedert verscheiden dagen de brieven van Engeland geheel vergeten had, was aanstonds de gedach te in haar opgekomen, na het verbinden van de wonde, dat die vreemdelinge wel lady Roswald, de t^nte va# li^r, ten. Dr. Peck, een Amerikaansch ge neesheer, die de door de pest besmette streek tusschen Sjangkaikwan en Moek- den heeft bezocht, heeft verklaard, dat de epidemie aldaar is bedwongen.. Hij ontkent beslist, dat zij zich in Noord- China uitbreidt, maar vreest, dat tegen het voorjaar de builenpest zal uitbreken. Andere berichten zijn echter in Jijn- reChten strijd hjermede. Er is toch réecTs bericht ontvangen dat te Blagowestjensk vele gevallen van pest zijn voorgekomen, terwijl uit het gouvernement Astrakan berichten in kwamen over de uitbreiding der longen- pest in de Kirgizensteppe. In Mantsjoerije zelf moet het geheele stadje Acheaho zijn uitgestorven, terwijl Chineesche cavalerie bij tochten in de omstreken van Charbin dorpen aantrof waarvan de geheele bevolking door de ziekte was weggemaaid. Ook onder de Chineesche troepen te Tsjangtsjoe en onder de Russische troe pen te Tsitsikar zijn gevallen van pest voorgekomen. Wegens het voorkomen van een ver dacht geval dicht bij de grens, heeft de gouverneur van Amour het trekken van een cordon langs de Siberische grens gelast. De gemeenteraad van Tarnouw in Po len heeft besloten maatregelen fe ne men om te voorkomen dat de ziekte naar Polen wordt overgebracht door men- schenhaar, dat daar in groote hoeveel heden uit China wordt ingevoerd. De inspecteur-generaal van den ge neeskundigen dienst meldt uit Wladi- wostock, dat tot nog toe in het kustge bied geen pestgevallen jijn geconsta teerd. Men overweegt echter de Koie- aansche voorstad van Wladiwostock te slechten, en de bevolking ergens anders te vestigen. Uit Kirin wordt bericht dat daar nog dagelijksch 25 ziektegevallen met doode- lijken afloop voorkomen. GEMENGD. Volgens te Saloniki ontvangen be richten is de positie van het Turksche garnizoen te Hodeida zeer hachelijk. De Arabieren trachten een beslissenden slag te slaan vóór de aankomst der Turksche versterkingstroepen. De sjeich Idris en de iinan Jaliia zou den er in geslaagd zijn hun troepen te vereenigen. Bij Hodeida is opnieuw gevochten. De Turken handhaafden hun stellingen, en de oproerlingen verloren 200 man. De verliezen der Turken zijn onbekend. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel van Zaterdagavond heeft Halil bei, de leider der partij van eenheid en vooruitgang geweigerd de portefeuille van binnenlandsche zaken te aanvaarden:. Het verluidt dat de ministerieele cri sis weldra een grooteren omvang zal aannemen. Prins Albert van Engeland heeft mazelen. Hij is adelborst aan de marine school te Dartmouth, waar mazelen heer- schen. De Prins van Wales heeft ook ma zelen. Princes Clotilde, weduwe van prins genoot kon wezen. Dadelijk echter had zij dat denkbeeld als onwaarschijnlijk, ro manesk en dwaas, verworpen. Welk mo tief zou lady Roswald gehad hebben, om incognito te reizen, alléén en zoo ge heimzinnig gesluierd? Hoe meer me vrouw de Clarens nadacht, hoe onmo gelijker het haar voorkwam. Het avon tuur scheen er haar echter niet te min der zonderling om toe, en trouw aan haar belofte, om het aan niemand mee te deelen, verlangde zij vur:g, het aan haar echtgenoot te verhalen, om te we ten wat deze ervan zou denken. Met dat alles hield hare verbeelding zich ijverig bezig, en dat verlangen deed haar haren tred zoozeer verhaasten, dat zij ojp de boerderij reeds lang terug was, vóórdat Frédéric er kon zijn weerge keerd. Geneviève was een weinig teleurge steld dat ze Piernic niet thuis vond. Het wachten was haar zóó pijnlijk, dat zij, na een weinig te hebben gerust besloot naar het kerkhof te gaan, naar het graf der Clarensen. Dit was een soort van vrome bedevaart, welke zij gedurende al den tijd sedert haar huwelijk eenigszins verwaarloosd had. De gelegenhei 1 scheen haar Êshou# om h^ai verte Jerome Napoleon en moeder van prins Victor, ligt sedert eenige dagen ernstig ziek op haar kasteel te Moncalieri. Officieus wordt er nog eens nadruk op gelegd, dat de reis van den Keizer naar Korfoe een zuivere ontspanningsreis zal zijn, waarachter men geene politieke oogmerken te zoeken heeft. De Keizer on derneemt geen officieele reis naar Italië, hij doet alleen op de doorreis naar Korfoe Oostenrijksch en Italiaansch gebied aan. Op Oostenrijkschen bodem heeft geen bij zondere begroeting van den Keizer plaats, en ook bij het korte oponthoud te Ve netië zal er volgens het thans opgemaakte reisplan ook geen samenkomst met den koning van Italië zijn. Het bervische blad „Beogradske No vine", dat op goeden voet staat met de regeering te Cetiinje, meldt, dat tusschen Montenegro, Bulgarije en Griekenland een overeenkomst is gesloten om elkaar bij te staan bij alles wat op den Balkan kan plaats vinden. Het blad verwijt de Servische regeering, dat zij de schuld is van het isolement van het land op den Balkan. Naar luid van ambtelijke berichten, hebben de Mexicaansche regeeringstroe- pen een zware nederlaag geieden bij Mu- latas. Het gevecht heeft 3b uur geduurd. Te Washington is bericht ontvan gen uit Kaap Haitiën, dat de leiders der opstandelingende generaals Chapuset en Michael Codio, door de regeerings- troepen zijn gevangen genomen en te rechtgesteld. De president van Haiti, Si mon, heelt een onderhoud gehad met de leden van het consulaire corps in de lta- liaansche hoofdstad; en de ipresndent heelt beloofd, dat geen nieuwe terecht stellingen zullen plaats vinden. Volgens de ambtelijke mededeeling is de opstand geëindigd. De consulaten zijn propvol vluchtelingen. De Kretenzer Kamer deed der Griek sche haar broedergroet toekomen. Te Innsbruck zijn 2 anarchisten uit Meran gearresteerd, die behoorden tot een bende, welke het op het leven van den Koning van Italië gemunt had. Op het congres van Italiaansche ar beidsbeurzen te Parma, waar 230.000 ar beiders in verschillende bedrijven, bene vens 60.000 spoorwegmannen vertegen woordigd waren, is besloten de eischen der spoorwegarbeiders te ondersteunen en, zoo deze niet ingewilligd worden, de algemeene staking uit te roepen. Een vreeselijke heiligschennis is de zer dagen in de parochiekerk van den H. Stefanus te Genua gepleegd. De boos doeners zijn des nachts in de sacristie binnengedrongen en hebben zich daar meester gemaakt van de kelken, kande laars en andere voorwerpen van waarde. Daarna zijn zij de kerk binnengedron gen. Daar hebben zij de deur van het tabernakel opengebroken en de H. Hos ties, die in de ciborie waren, over den grond geworpen. In plaats van de gecon sacreerde H. Hosties legden zij in het ta bernakel een exemplaar van de „Asino" len. Zij begaf er zich dus langzaam heen. Piernic, dien dag op de hoeve gebleven, hield er zich zoo goed bezig als hij kon. Het geregeld leven, de dagelijksche ar beid, waaraan Frédéric hem zacht ge wende, en een soort van overreding, had den een heilzame uitwerking op de stoor nis van zijn geest. Hij gaf zich niet meer over aan die wanhopige uitvallen, waar aan hij vroeger ten prooi was, wanneer hij dacht aan het huwelijk tusschen den markies en Geneviève, 't welk hij voor een heiligschennis besdiouwde. Honderd maal had hij op het punt gestaan ihet kreupelbosch te verlaten, waar hij rond zwierf, om naar het dorp terug te keeren. om te zeggen wat hij van de verdwijning der goede dame wist, en dc echtveree- niging, zoo niet te beletten, dan toch te vertragen. Doch het denkbeeld, dat hij opnieuw zou worden opgesloten, de vrees Geneviève, die hem de vrijheid h 4 ge schonken, weder te doen schreien, en het gevoel eindelijk van zijn volkomen machteloosheid tegenover Raffut, hadden hem telkens weerhouden. „Daar ik niets kan beletten, wil ik ook niets vernemen, niets van dat alles zien," zuchtte de ongelukkige. En zeker dat hij zelfe niet; gejoold zou worden als hij de Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot amb tenaar van het O. M. bij de kantongerech- rechten in het arrondissement Maastricht mr. J. W. M. van Heijst, griffier bij het kantongerecht te Lemmer; is aan I. Molenaar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen; is aan N. S. Rambonuet, op zijn ver zoek, eervol onts.ag verleend ais burge meester der gemeente Doornspijk; is benoemd tot burgenieesier van Doornspijk mr. M. P. baron van Syt- zama burgemeester van üroenlo; zijn benoemd tol omvanger der direc te belastingen, invoerrechten en accijnzen te Scheveningen, M. H. Sauer, ontvan ger te Schiedam; tot ontvanger der directe belastingen te Haarlem u. N. Houwing, ontvanger aldaar; tot ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Ameide, H. T. van der Meulen, adjunct-commies bij het de partement van Financiën tot ontvanger der directe belastingen en acc. te Scher- merhorn A. IJzerman, ontvanger te SL Pieter tot ontvanger der dir. bel. en accijn zen te Balk H. H. F. Vierdag, ontvanger te Ternaard; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Watergraafsmeer R. A. Bakker ontvan ger te Wije; is ingetrokken de benoeming van den surnumerair der dir. bel., invoerr. en acc. G. A. Meyer, tot ontvanger der dir. beL en acc. te 's Gravenpolder, en is hij be noemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Diever; is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te 's Gravenpol der N. Beyderwellen, surnumerair der directe- belastingen, invoerrechten en ac cijnzen uit de directie Utrecht zijn niet ingang van 1 Maart 1911 be noemd tot adjunct-controieur der grond belasting te Middelburg, I. van der Spoel, surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen uit de directie Rotterdam tot adjunct-controleur der grondbelas ting te Haarlem, J. N. Groustra, surnu merair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen uit de directie Am sterdam is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Heusden H. van 't Hof, thans in gelijke betrekking te Den Burg (Texel); is, benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Leerdam, D. Bijle, thans commies der telegrafie le klasse; is aan den majoor van den staf der in fanterie A. van Sliedrecht op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. is de heer A. van Sliedrecht, voor noemd, benoemd tot referendaris bij het departement van Oorlog is benoemd tot referendaris bij het de partement van Oorlog de hoofdcommies bij dat departement. E. L. Ruijtenberg is benoemd tot hoofdcommies bij het departement van Oorlog de commies bij dat departement, G. W. H. L. Drost; waarheid sprak, had hij het stilzwijgen bewaard, had hij zijn gedachte, zijn her innering gedood in dolle rennen door het struikgewas, tot den dag daf hij uitgeput van ellende, lijden en honger, met ver doofden geest en willoos wa> komen neer vallen op dei! drempel der hoeve. Van dat o ogen blik, waarop Frédéric en Geneviève hem medelijdend hadden opgenomen, had Piernic zich niets meer willen herinneren. I egenover het voldon gen feit zocht zijn moede geest niet meer onderwierp zich. Geneviève was de echt- genoote van den markies, en die gedach te, welke hem eerst had doen ontstellen, was hem in zijn ïx genwoordigen étaat van verdooving een verlichting. Hij ver beeldde zich wezenlijk, dat door dit hu welijk Geneviève niet meer de nipht was van Raffut; dat haar oorsprong, haar misdadig ras gedooi vas, door zich te vereenigen inct dal der Clarensen, en ook nog andere rnrr vage denkbeelden hielden d< del va-, jtn grijsaard in rast „Daar zij aan i onschuldig is," zei hij tot zich zeiven, „heeft zij we! het recht om gelukkig te wezen." (Wordt vervolgd)^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1