11 blik een beetje zuur keek. 't Is een groot verlies voor hem. Uitstekend kan ik me dus vereenigen, met hetgeen iemand uit Bergen-op-Zoom in „De Nieuwe Cour.,, schrijft. „De voorwaarden", zegt hij, „waarop de hengsten van het depót wor den verkocht bevatten geen enkelen waar borg voor de eigenaren der hengsten, wat betreft de keuring op exterieur. Dit is een groote leemte, te meer waar het depót overigens alle waarborgen biedt tegenover aankoop elders. Er wordt dan ook ernstig gevreesd dat men door deze leemte huiverig zal worden, aan het de pót te koopen. Zou het daarom niet op den weg liggen van het rijk 0111 de heng sten niet alleen op het interieur te keu ren, doch daaraan voor de toekomst te verbinden een keuring op het exterieur? Dan eerst zal men voldoende gewaar borgd zijn voor teleurstelling en groote verliezen, zooals thans de eigenaar lijdt." 't ls voor onze paardenfokkerij te ho pen, dat het spoedig zoover komt. STAN. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 10 Febr. (Vefv\) De Minister van Oorlog be loofde overweging van 'het verzoek van den (heer Staal en subsidieverlening aan de vereeniging „Weduwenzorg". De Minister zal alsnog trachten een middel te vinden om de teleurgestelde onderofficieren, die landweer-officier dachten te worden, tegemoet te komen Maar de Minister wenschte reeds pu niet te verzwijgen, dat de resultaten van proeven genomen met de aanstel- stelling van sergeant tot landweerofficier niet aanmoedigden tot voortgaan in die richting. Voor zooveel van de regeering af hangt, zal bespoedigd worden de restau ratie van de brug bij Wijk bij Duurstee.?'. De Minister verdedigde zijn bezuini- nigingscirculaire als een schrijven van eenvoudigen aard, waaruit niet mag ge haald worden, wat de heer 't Hooft er in meent te vinden. De krijgstucht in het leger bespre kende, betoogde spr. dat deze samen hangt met aanwakkering van de toewij ding aan den dienst, welke, sedert spr. naar Indië ging, er lang niet op verbe terd is in ons leger. Maar dat hangt we der samen met de ongediciplineerden geest van het Hollandsche volk, wat aJ weder samenhangt met den algemeenen achteruitgang des geloofs, en den ach teruitgang van de gedachte dat het ge zag uit God' is. Maar daaraan kan geen Minister van oorlog iets doen. Deze kan slechts tot verandering en verbetering bijdragen door liefde tot den dienri aan te kweeken in dier voege, dat van de dienstdoenden niet allerlei beuzelarijen en kleinigheden gevorderd worden en ■door te zorgen dat de militair iets flinks te doen krijgt. Dat nu hoopte de minis ter te bereiken door de nieuwe militiel- wet. Overigens kunnen de publieke opi nie en de pers zeer veel bijdragen om den krijgstucht te handhaven en den lust in den militairen dienst aan te wak keren door niet allerlei kleinigheden' op te blazen en geen artikelen te wijdlen aan het doorloopen van een voet door een militair op marsch, enz. Daartoe deed de Minister een beroep op de pers. Ten slotte verklaarde de Minister op het oogenblik nog niet te kunnen verze- keren of hij spoedig met een tracte- mentsverbeteringsvoorstel voor d'e offi cieren zal kunnen komen. Wat betreft de afwerking der Am- sterdamsche Stelling, beloofde de Mi nister dat men gelijk zou hebben indien men verwijt dat de afwerking den voor rang boven de kustverdediging moest hebben, indien met de kustverdediging iets nieuws beoogd werd, als we in 't geheel geen forten hadden. Maar het kustverdedigingsvoorstel beoogt alleen het bestaande op beter peil, meer in, overeenstemming te brengen met die te- genwoordigen tijd. Als er gevaar voor oorlog dreigt, zou dit alleen verband kunnen houden met schending onzer neu traliteit, en dan moet allereerst de aan dacht worden geschonken aan bescher ming onz^r grenzen ten Westen en ten Oosten. Dat standpunt zou het eenige zijn dat verklaart den voorrang van de kustverdediging boven afwerking dei- stelling. Onze weermacht moet inge richt zijn op bescherming der grenzen', in 't Oosten met behulp van het veldle ger, in het Westen door kustversterking. Na replieken werden de Vesting1- en Oorlogsbegrootingen zonder stemming goedgekeurd. Na de pauze kwam de Waterstaats- begrooting in behandeling, waarbij de heer Lely droogmaking der Zuiderzee besprak, en zidh nog steeds voorstander verklaarde van aanvatting van 't groot te plan, namelijk: algeheele afsluiting en droogmakerij. Men mag dat werk niet achterwege laten met het argument, diat het geen directe baten zal opleveren, want dit is met vele waterstaatswerken het geval geweest, met name met d'en Rotterdamschen Waterweg, het Mer- wedekanaal en de Maasmond. Maar de Zuiderzeedroogmaking zal daarentegen wel directe voordeelen opleveren door verkoop van door demping vrijkomien- d'en grond. Spr. drong er voorts op aan om den Nederlandsche steenkolenhan del ten aanzien van het kolenvervoer per spoor in dezelfde gunstige condi tie te brengen als den Duitschen kolen handel. Ten slotte behandelde spr. de Staats exploitatie der spoorwegen, waarvan hij voorstander is. I11 elk geval echter dient tfe naasting tijdig voorbereid te worden afgescheiden hoe men over Staatsex ploitatie denkt. De heer Haffmans drong aan op spoedige oplossing van de kwestie van de bevaarbaarmaking van de Maas in Limburg. Dc heer Van den Biesen drong breedvoerig aan op spoed met de uit voering der werken in verband met de totstandkoming van het Wilhelminaka- naal. De heer De Marez Oyens geeft in overweging opneming in het regle ment van vervoer op de spoorwegen van een verbod' van kaartspel in den trein, ten einde de praktijken der kwartjesvin ders tegen te gaan. In elk geval moet aan dit steeds meer omvang krijgende euvel een einde gemaakt worden, opdat zij, wier maatschappelijke positie hen verplicht in de derde klasse te reizeh, bevrijd blijven van aanraking met die lie den en van de gevolgen van het euMel. Voorts bepleitte spieker het brengen van krachtige elementen in den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. De heer Hovy bepleit het bouwen van een nieuw station te Vlissingen. De Min. van Waterstaat bracht, wat de Zuiderzeequaestie betreft, groo te hulde aan den heer Lely, die, hoe men ook over het plan moge denken, als inge nieur de uitvoerbaarheid van de droog legging heeft bewezen, en wiens naam steeds met eere aan dit vraagstuk' zal verbonden blijven. De regeering is ook overtuigd van het goede van het groote plan, maar zij heeft bij den tegenwoor- d'igen toestand niet den moed te komen met een plan dat curca 300 millioen zou kosten ,met inbegrip van de rente der leeningen, die daarvoor noodig zou den zijn. Dit zou een daad van ovter- moed zijn. En daarom moet voorloopig met het bescheidener plan, de droog legging van het Wieringer meer, vol staan worden. Dit moet door Rijk en provincie gezamenlijk geschieden, om te komen tot een gemeenschappelijk bezit, waardoor beter een boerenstand kan worden gekweekt op het gewonnen land. Tot oplossing van de quaestie betref fende de bevaarbaarheid van de Maas zullen nog verschillende onderhande lingen noodig zijn. Over een nieuw station te Vlissingen kan de minister zidh niet uitlaten. Dit is een geheel nieuw denkbeeld dat thans wordt opgeworpen, waar aanvankelijk slechts scheen te worden aangedrongen op een halte in de stad. Verder zette de minister tegier.over den heer Lely uiteen dat het twijfelach tig is of dloor Staatsexplotatiie de ach terstand op spoorweggebied ten onzent zal worden verbeterd. Bovendien gaat het niet aan om, in afwachting van heit rapport der Staatscommissie in zake spoorwegbeieid, thans maatregelen te nemen om Staatsexploitatie voor te be reiden. Er is nog alle tijd1 en /.elfs als de beide spoorwegmaatschappijen in Juli a.s. de exploitatie zouden opzeggen en d'e Staat dan over 2 jaren jnoet ^aan ex- ploiteeren, zou dat den minister nog niet zenuwactig maken, en dan zou eenvoudig begonnen worden met de voorbereiden- da maatregelen voor Staatsexploitatie, waarvan de minister geen tegenstander is, maar overigens de voordeelen ook niet inziet, omdat de Staat altijd duur der exploiteert, dan de duurste parti culiere onderneming. Verbod van kaartspel in den trein zou de min. te kras achten, al zou hij ook gaarne de kwartjesvinders uitgeroeid] zien. Er zal moeten worden berust in de maatregelen, welke de Spoorweg maatschappijen tot d'usver zelf reed;s hebben genomen, o.a. door verandering der abonnements-tarieven, waardoor ook de kwartjesvinders, die op abonnement moeten reizen, willen zij hun bedrijf vruchtbaar uitoefenen, getroffen wor den. De tegenwoordige tarieven voor ko len vervoer achtte de mrniste laag ge noeg. Men kan ze niet zóó stellen, dat dë Staat er geld bij moet leggen. Door een nieuwe indeeling van werk zaamheden is een andere werkwijze in den Raad v. Toezicht op de Spoorweg diensten tot stand gekomen, waardoor dit college nog beter voor zijn taak be rekend1 zal worden. Na replieken werd dë Waterstaatsbegrooting zonder stem- ming goedgekeurd. Heden 11 uur Landbouwbegrooting. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Suppletoire Begrooting van Financiën voor 1910. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van d'e begroe ting van Financiën voor 1910. Ten eerste wordt daarbij de post voor kosten van oprichting, verkrijging, huur enz. van gebouwen, voor de administra tie van registratie enz. verlaagd met f75000, zijnde een gedeelte der kosten van de stichting van een gebouw voor kantoren van dë hypotheken, het kadas ter en cfe registers te Arnhem. Een tweede verhooging wordt veri- oorzaakt door invoeging van een nieuw artikel voor overneming door de admi nistratie der Domeinen van de gebou wen en terreinen van de Munt tusschejn de Oude Gracht cn de Neude te Utrecht ad f 150000 Ten slotte wordt bij deze ingedien de suppletoire begrooting voorgesteld een nieuw artikel in te voegenvoor aan koop van dijken en slikken van Bruinis- se langs den noordkant van het eiland Duivelandi, ad f 60.000. Gemeenteraad van Hillegom Voorzitter: de Heer p. Wentiiolt, Bur gemeester. Alle led'en zijn aanwezig. Onder de ingekomen stukken kwam voor inededeeling van den Heer H. Veldhuijzen van Zanten, dat hij zijne benoeming tot "Wethouder aanvaariclt». De Voorzitter feliciteert den nieuwbenoemde en hoopt, dat hij lang zijn krachten zal geven in het belang der gemeente. De Heer H. Veldhuij zen van Zanten hierop antwoorden de, zegt zijn voortdurende belangstel ling en werkzaamheid1 toe. Verder zijn ingekomen en worden voor kennisgeving aangenomen vaa Ged. Sta ten de goedkeuring van verschillendie raadsbesluiten, alsmede proces-verbaal van opneming van kas en boeken! van den gemeente-ont\ anger. Zonder discussie en hoofdelijke stem ming besluit d'e Raad aan het Bestuur der Hillegomsche Fröbelschool en aan de R. K. Bewaarschool der Zusters voor het jaar 1911 wed'er subsidie te ver- leenen op den voet van het Raadsbesluit van 2 Juli 1908. Ingekomen is een missive van Geril. Staten begeleidende een adres van E. Nieuvvenhuis te Lisse inhoudende ver zoek tot afvoering van den Gerrit Avenweg van den legger van wegen en voetpaden. De Raad besluit aan Gedi Staten tot inwilliging van het verzoek te adviseeren, onder voorwaarde, dat de toegang naar de eigendommen van belanghebbende eigenaren verzekerd blijft. Overeenkomstig het praeadvies van B. en W. willigt de raad in met algemeene stemmen het verzoek van I. H. Spren- kelink om vergunning tot het plaatsen van een houten hekje varf af zijn foto grafisch atelier aan d'e Weeresteinstraat tot aan de heg langs die straat. Het voorstel van B. en W. tot verVan- ging van de eikenboompjes langs de Westzijde van de Van den Endelaan door een regel iepen. Ingevolge een raadsbesluit van 20 Dec. 1910, genomen op een daartoe door belanghebbenden gedane aanvrage leggen B. en W. aan den Raad tot het voorstel over te gaan tot rioleering van af de Hoofdstraat door de Van den En delaan en den tuin van het Heer H>. Veldhuijzen van Zanten naar de Nieuwe Hillegommerbeek, met aansluiting van het riool in de Hoogewerfstraat en in band' daarmee tevens de Molenstraat van af de Hoofdstraat te rioleeren en een daartoe noodige leening groot f6500 op te nemen in een leening uitbreiding van buizennet .Daartoe stellen zij voor het raadsbesluit van 2 December 1910 in te trekken en aan te gaan een nieuwe lee ning groot in kapitaal f 16500, tegen een rente van hoogstens 41/4 pCt. 's jaars af te lossen in d'e eerste 20 jaren f 662,50 en in de volgende 20 jaren f 162,50. De heer P. H.van Waveren vraagt of het niet wenschelijk is, met het oog op de z. i. in de toekomst noodzakelijke wijziging van aanleg van de Van den1 Eiir- delaan, de rioolbuizen niet volgens het voorgesteld' plan te leggen in het mid dengazon. Dc beide wethouders wilden het ga zon geheel doen verdwijnen en er een met grint en schelpen behard gedeelte van maken. De raad kan zich met deze zienswijzen niet vereenigen en besluit met 9 tegen 2 stemmen, d'ie den Heer P. H. van Wa veren en A. Toppen, overeenkomstig het dOor B. en W. voorgelegd plan. Ingevolge dit besluit wordt een door B. en W. voorgestelde wijzigingen in de begrooting dienst 1911, door den Raad goedgekeurd. De heer P. H.van Waveren infor meert of de boomen langs den stations weg particulier of gemeente-eigendom zijn. De Voorzitter zegt dat dit laat ste het geval is, waarop de heer Van Waveren vraagt, of die boomen niet getopt zouden moeten worden. Wethou der H. Veldhuijzen van Zanten, meent dat daarmee nog eepigen tijd moet worden gewacht. De heer Balvers heeft vernomen, d!at B. en W. een instructie voor gemeen tewerklieden hebben ontworpen. Hij vraagt of de Raad daarvan geen kennis zal krijgen. De Voorzitter zegt toe, het concept in den Raad aan de orde te zullen stellen. De heer Balvers vraagt tevens of B. en W. voornemens zijn een verorde ning op de keuring van levensmiddelen voor tc stellen. Waar op 't oogenblik zelfs bij den Officier van Justitie een on derzoek van melkvervalsching met 30 tot 40 pCt. water aanhangig is, mag toch niet langer zulk een verordening, waarop hij reeds lang heeft aangedrongen/ worden uitgesteld. Ook deze zaak zal bij B. en W. worden overwogen. Ten laatste vraagt hetzelfde raajds- lid nQg naar de verdeeling der werk zaamheden voor de beide wethouders nu een nieuwe functionaris is opgetre den. De V 00 r zi tt er deelt mede, dat de heer H. Veldhuijzen van Zanten zoo gezegd wethouder van Onderwijs. ,de heer D. Lommersê wethouder van openbare werken is. De Raad ging thans over in comité- generaal tot behandeling reclames en verzoeken tot afschrijving op d'en Hoof- delijken Omslag, dienst 1910. Gemeenteraad van Sassenheim. Aangezien de burgemeester wegens ziekte verhinderd was, werd het voor zitterschap waargenomen door den heer B. P. Roest, oudsten wethouder. De heer B. P. R o e s t spreekt den wensch uit, dat de burgemeester weder spoedig genezen moge zijn, en aangezie,, deze vergadering tevens de eerste van het jaar 1911 is, wenschte hij den raads leden, dat 1911 voor hen en liunae fami lie een gezegend jaar moge zijn. De heer R ij 11 s b 11 r g e r, oudste raads lid, dankte den voorzitter voor zijne woorden, en wenscht hem wederkeerig het beste toe. De notulen der vorige vergadering werden 11a lezing onveranderd goedge keurd. Ingekomen waren Missives van Ged. Staten, waarbij goed gekeurd werden teruggezonden het ko hier der schoolgelden 4de kwartaal 1910, het suppl. kohier hoofd, omslag, Comp tabiliteit 1910 en verordening bedrijf gas- voorziening. Schrijven van Ged. Staten met terug zending begrooting 1911 met enkele klei ne opmerkingen. Mededeeling van Ged. Staten, dat de rijksbijdragen voor het laatste kwart 191G bedroeg f 1121.10. Al deze stukken werden voor kennis- gevng aangenomien. Een verzoek van C. Wassenaar, om ont heffing Hoofd. Omslag, daar hij door het overlijden zijns vaders genoodzaakt is voor zijne moeders en 6 broeders en zus ters den kost te verdienen. B. en W. stellen voor hierop goed gunstig te beschikken. De heer R 0 o z e n kan zich hiermede vereenigen, doch vindt dat er dan nog wel meerdere persnoen zijn, die op den- zelfden grond ontheffing verleend moet worden. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. Een verzoek van A. J. Vrijburg om onthefifng H. O. wegens militairen dienst B. en W. stellen voor acht maanden restitutie te verleenen. Aldus besloten. Het verzoekschrift der bewoners van de Kastanjelaan om verbetering van die laan, werd voorloopig ter zijde gelegd, daar den financieelen toestand der ge meente, zulk een verbetering dadelijk n et toelaat Verslag van den directeur der gas- en electriciteitsfabrieken te Leiden over het gasverbruik te Sassenheim, werd na voor lezing voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het R. K. Armbe stuur waarbij werd medegedeeld dat het aandeel der gemeente in de kosten der verpleging der kinderen van Berkhout en van Kampen en in de verschillende gestichten respectievelijk hebben bedra gen f225 en f61.30. Voor kennisgeving aangenomen- Medegedeeld werd dat B. en W. op 17 Dec. j.l. de kas en boeken van den gemeente-ontvanger hebben nagezien en dat alles i n orde was, en in kas was f2358. 131/2, en dat ook kas en boeken van den administrateur der gasvoorzie- ning in orde was bevonden en in kas was f23 86.141/2. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de Broederschap der Notarissen, verzoekende geen makelaars in onroerende goederen te benoemen. Een schrijven van de bewoners der hui zen van A. Fransen en J. Guldemond om plaatsing eener lantaarn op de werf de zer woningen. Na eenige bespreking werd besloten aan B. en W. over te laten, deze lantaarn op de voordeeligste en geschikste wipe te doen plaatsen. Benoemd werd tot voorzitter van het stembureau voor de verkiezing van raads leden, de burgemeester en tot diens plaatsvervanger de heer Marbus, tot le den de heeren Roozen en Rijnsburger, tot controleur de heer Baden. Tot leden der commissie voor de be zwaarschriften hoofd, omslag werden ge kozen de aftredende leden, de heeren Roozen, Rijnsburger en Warnaar. Alle heeren namen hunne benoeming aan. Het kohier schoolgeld 1ste kwartaal 1911 werd vastgesteld op een bedrag van f46.25. Niets meer voor de openbare behan deling, ging de vergadering over in ge heime zitting, ter behandeling van het kohier hoofd, omslag dienstjaar 1911. Land- en Tuinbouw. Duurzaamheid van Groenten. Meer nog dan voor den particulieren tuinbezitter is het natuurlijk voor den groetenkweeker van belang, d'at de door hem geteelde produkten kunnen duren, dat zij gedurende dc wintermaanden, voorzoover ze zich daarvoor eigenen, zondër groot verlies bewaard kunnen worden. De duurzaamheid is afhankelijk van verschillende omstandigheden ook de gesteldheid van den grond en de bemesting zijn daarop van invloed. Zoo heet het in de praktijk, dat sterk geh dreven producten spoediger tot bederf overgaan dan andere. Zulk drijven ge schiedt hoofdzakelijk door stikstofhour dende meststoffen, zoo. b.v. door een sterke stalmestbemesting, maar ook 'oor Chilisalpeter. In streken, waar de kunstmest ho'gj niet inheemsch is wordt vaak de vrees gekoesterd, dat een kunstmestbenres- ting te dezen opzichte ongnnsti'gfcr werkt dan natuurlijke meststoffen. Dit was ook aan d'en Langedijk het geval. De bodem toont daar, in verband met den uitgebreiden koolverbouw, vrij groo te behoefte aan stikstof, en velen vrees den, dat de sterkere groei, welke tenge volge der kunstmestbemesting in den' regel kan worden waargenomen, gc*: paard zou gaan met een mindere geé! schiktheid van de sluitkool voor bewa-, ring gedurende den winter. De Rijks-, tuinbouwleeraar, de heer Hazeloop, oor deelde het daarom terecht wenschelijk, dat door proefnemingen zou worden uit gemaakt, in hoeverre zulk een vrees ge wettigd is. In de gemeente Koedijk, bij de proef nemers W. de Geus en Jb. Keeman, wer den twee veldjes, resp. 36 en 38 Are groot, in 2 helften verdeeld: de eene' helft kreeg de gewone baggerbemiesting, de andere bij De Geus met Chilisalpeter/ berekend naar 600 K.G. per Hectare; bij Keeman met zwavelzuren ammoniak; berekend naar pl.m. 500 K.G. per H.A. Op de perceelen no. 2 werd dus een; vrij sterke stikstofbemesting gegeven in 500 K.G. zw. ammoniak zit bijna zoo veel stikstof als in 650 K.G. Chilisal peter. Bij De Geus oogstte men meh bagger 4236.50 K.G. met Chili 4597.50 K.G. Chili gaf dus een hoogere op brengst. Maar ook meer kooien 1e en 2e soort, namelijk 430 en 571 tegen 272 en 430 met bagger. De kool werd gesorteerd in 6 soorten, de 4 grootste soorten werden voor de overwintering bestemd dit waren er vttn het Chiliperceel 1832, van het bagger- perceel 1643. Op 12 Nov., 28 Nov., 14 Dec. en 2 Jan. werden ze omge legd' en werden de ongeschikte kooien verwijderd. Bij de 4 inspecties vielen er van de bagger-koolen uit: 55, 60, 47 en 26; van de Chili-exemplaren 47, 48, 44 en 17, totaal werden er van de eer ste uitgeschoten 188 of 11.4 pCt., van de laatste 156 of 8.5 pCt. In alle op zichten was hier de Chili-benrestingj derhalve baas. Bij Keeman oogstte men met bagger 2358 stuks, van het aminoniak-perceel 2128; van het laatste dus 230 minder. Evenwel, in gewicht was het 2e perceel toch voor, daar dit 49Q8 K.G. bedroeg; tegen 4690 K.G. van het baggerperceel. Ook hier had weer sorteering plaats eni daarbij bleek, dat bagger 166 en 812 exemplaren le en 2e soort gaf tegen der» zw .ammoniak 300 en 924 stuks. Een belangrijk verschil. Alle kooien bracht men in de schuur; de 5e en 6e soort werden einde November verkocht, de anderen werden bewaard tot begin Maart en in elk der volgende maanden 2 keer, totaal dus 8 keer, omgelegd en nage zien. In Nov. en Dec. werden van het baggerstuk belangrijk meer uitgeschoten dan van de andere soort50 tegen 40 54 tegen 35; 65 tegen 47; 140 tegen 128. Totaal werden van perceel I (bag ger) 390 van de 2358; van perceel II (kunstmest) 330 van de 2128 uitge schoten. Resperctieveljjk 16.5 en 15.5 p.Ct. Hier dus niet zoo'n groot verschil als bii De Geus, maar toch het voordecï der kunstmest-bemesting. Eén proef 'is geen proef, zegt het spreekwoord te recht. Maar het resultaat dezer proef geeft toch reeds recht om te betwijfelen, of een matige kunstmestbemesting een schadelijken invloed op de geschikte heid' tot overwintering zal hebben. C. B. Chilisalpeter bij Suikerbieten. Op Rijksproefvelden te Groningen', Friesland' eri Zeeland zijn proeven geno men om na te gaan of en in hoeverre! stijgende Chilibemestingen op suiker bieten verd'uren. Op het eiland Schou wen was de toegift (bij 100 K.G. super) van 300 K.G. chili zoowel bij verkoop op telquelcontract als on gehalte-contract zeer voordeeligvofgens 't eerste con tract werd een hoogere opbrengst van f82.01, volgens 't laatste van f 117.07 verkregen, zoodat er na aftrek der chili- kosten een aardige winst overbleef 4 Sterkere gi'ften rendeerden daar met Op Noord-Beveland (zavelgrond) oogstte men bij 400 K.G. chili 47900 bieten en 8099 K.G. suiker, 500 K.G. chili 56896 bie ten en 8876 K.G. suiker, 600 K.G. chili' 56256 bieten en 9056 K.G. suiker. Volgens koopcontract rendeerde 500 K.G. chili dus hier het best, terwijl vol gens gehalte-contract ook 600 K.G. zich! betaald maakte, 't Spreekt van zelf/ dat men deze cijfers niet maar zonder; meer mag overnemen. De uitkomsten der! bedoelde proeven waren zeer ongelijk: hier rendeerde de Chili in alle gifterf; daar in mindere mate of niet alle, elW ders, zooals te Tjummarum (Fr.) geen! enkele. Wel was op alle proefvelden! door verhooging der stikstofbemestingf de geproduceerde hoeveelheid suiker per. H.A. toegenomen, doch deze meer-opH brengsten hebben zich niet in alle geval len betaald! gemaakt. Dit hangt natuur lijk nauw samen met dën bemestingtoe^ stand en ook met de diepte der bouwr- voor van den grond. I De verkregen uitkomsten mogen d'e landbouwers aansporen, deze zaak nadeij te onderzoeken en voorts na te gaan, of zij op het land^ dat wel dankbaar is^ doch voor bieten te schraal geacht

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6