Q 11 BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. BINNENLAND. 2c Jaargang. N i. 411. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Zaterdag Februari 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen hai els-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. In 't vuur der rede. In onze driestar „knabbelaars" den aanval van het Kamerlid Van Asch van JVijck op minister Kolkman afkeurendl, 'eindigden we met de mogelijkheid aan te nemen, dat spr. het zoo kwaad niet gemeend had. „In het vuur eener rede toch".... We lezen nu over de veelbiesprokën rede van genoemden heer in „De 51 w n d. „Wat de heer Van Asch van Wijck te Zeist sprak, heeft een deel der Roomsche pers ontstemd. Dit be grijpen we uitnemend, maar toch zouden we vragen willen: viel men hem hierover niet te hard? En is hierbij wel genoeg gerekend met de uiterst moeilijke positie waarin dit Kamerlid zich bevindt? Zijn we toch wel ingelicht, dan acht hij zich geroepen, om de suc cessiewet mordicus te bestrijden, maar met de wetenschap, dat hij voor die bestrijding bij schier geen zijner geestverwanten steun vindt. Dit plaatst een Kamerlid altoos in een netelige positie. En als 'men dan geen blad ter zijner beschikking heeft en men komt voor 't eerst eens op een meeting aan liet woord, dan is het toch niet zoo onnatuurlijk, dat men eens naar hartelust uitpakt, en bij dit uitpakken wel eens verder gaat dan voorzichtigheid raden zou, en aldus zijn doel voorbijschiet". ^)aar hebt ge 't excuus al, waarop we 'doeldende redenaar heeft „zijn doei voorbij" geschoten. Ja, ja, in 't vuur eener rede gebeuren dergelijke dingen meer.... Uit het verontschuldigend stukje van iDe Stand, blijkt intusschen wel, dat ook dit blad het verwijt der „linksche neigingen", waaraan de heer Kolkman zou lijden,' geenszins onderschrijft, zoo idat de heer Van Asch van Wijck zich wel schrap mag zetten als hij straks „schier" in zijn eentje genoemden minister gaat bestrijden. De heer Kolkman kan raak d'ebattee- ren En Z.Exc. kreeg te Zeist wel aan leiding om eens te raken. ALGEMEEN overzicht. De kwestie over het al of niet tot bondsstaat verheffen van Elzas-Lotharingen Is door de commissie uit den Rijksdag1 in goeden zin opgelost. Met 17 tegen 7 stemmen besloot men het rijksland1 tot een zelfstandigen bondsstaat te verhef fen, en met 20 tegen -1 stemmen, om Elzas-Lotharingen vertegenwoordiging in den Bondsraad (met 3 stemmen) te geven. Tegen het laatste voorstel stem de alleen de rechterzijde, tegen Let eerste bovendien de nationaal-liberalen. Deze besluiten zijn genomen ofschoon de staatssecretaris Delbrück de aanne ming dringend ontraden had omdat hij niet wist hoe hij binnen afzienbaren tijd' den bondsraad er toe zou kunnen be wegen een besluit over deze kwest e te nemen. De vrees van minister Delbrück zal ze ker bewaarheid worden. Want het is geen geheim, dat de Pruisische regee ring niet van een verheffing van! het rijksland' tot bondsstaat wil weten, en zoo lang Pruisen zich ertegen verzet, zal de Bondsraad het besluit van de partijen, die in den Rijksdag de groote meerder heid vormen, wel niet bekrachtigen. Het laat zich aanzien, dat nu alles bij het oude blijft, en Elzas Lotharingen geene grondwet krijgt. De Duitsche Scheepvaartrechten hebben gister in de Rijksdagcommissie voor de riviertollen den minister van bui tenlandsche zaken v: n Kiderlen-Wachter tot een kleine struikelpas geleid. De rapporteur had gevraagd o> de re geering eerst met Oostenrijk en Neder land' onderhandelen wilde en dan in den Rijksdag komen met een ontwerp, ge baseerd op deze internationale rege ling, of .omgekeerd pas met de nabunge staten onderhandelen, wanneer het ont werp wet geworden zou zijn. Op deze vraag antwoordde de Minister van Bui- tenlandsche Zaken Von Kiderlen Wach ter: „Ik geloof deze vraag positief te kun- nne beantwoorden met de mededeeling, dat eerst de wet tot stand gebradht moet worden, opdat wij een basis heb ben om met de andere staten te onder handelen. Anders kunnen deze statenl tot ons zeggenGij hebt geen basis om te onderhandëlen. Er is wel eens een ander systeem gevolgd, b.v. met de han delsverdragen. De Rijksdag heeft dan echter geen grooten invloed' meer, op den inhoud van deze verdragen. In dit geval moet daarom eerst met den Rijks dag gesproken worden. De naburige sta ten toonen thans nog weinig neiging tot onderhandeling. Ik vat echter deze zaak niet tragisch op. De naburige staten kennen de voordeelen nog niet, die de ze wet hun bieden zal. Kennen zij deze voordeelen, dan zullen zij ook tot on derhandelen bereid zijn." Zoo stond1 althans in sommige buiten- landsChe bladen te lezen, maar nu komt Reuter met het bericht, dat de verkla ringen van den minister als vertrouwe lijk bedoeld waren. De berichten aldus luidt het telegram, die sommige bladen op grond' van indiscreties over deze ver klaringen hebben gepubliceerd, geven veelal de bedoeling niet juist weer en vooral 's ministers bewering, dat hij het verzet in het buitenland tegen het wetsontwerp niet al te tragisch opvat Deze slaat op de protestbetoogingen van belanghebbende kringen in het bui tenland, maar de minister heeft de ver klaringen van buitenlandsche regeeritir gen niet bedoeld. 't Is goed dat die tegenspraak" gauw is gekomen, anders waren misschien de betrokken mogendheden boos gewoiden. Intusschen heeft de commissie voor den riviertol besloten, een studiereis te ondernemen, waarop zij vermoedelijk Duisburg, Keulen, Maintz en Frank fort zai aandoen. Het program zal na der uitgewerkt worden. De volgende vergadering zal 14 dezer zijn en dan zul len nadere besluiten genomen worden!. De volgende verontrustende berich ten komen nog over de Pest in China. Volgens de „Lokal Anzeiger" he'eft de RoemeensCiie gezant te Konstantino- pel naar Boekarest geseind1, dat de MantsjoerijsChe pest naar Europeesch Rusland' is overgebracht en dat in het gouvernement Astrakan vier gevallen met doodelijken afloop zijn voorgeko men. Te Pensa is, blijkens officieel be richt, een trein uit Siberië aangekomen met een zieke, die verdachte verschijn selen vertoonde. De man kwam van de kust en had tijdens het oponthoud te Charbin den trein niet verlaten. De ge- heele trein is geïsoleerd. Men heeft een microscopisch onderzoek ingesteld. Naar aanleiding van Russische berich ten, die melden dat honderden lijken op de wegen ten Noorden en ten Oostenj van Charbin liggen, heeft het corps di plomatique zich tot het ministerie van buitenlandsche zaken te Peking gewend en ernstig verzocht cavalerie naar die streken te zenden, die kan toezien, dat de lijken verbrand worden. Rusland heeft de Chineezen verboden de zee-pro vinciën binnen te komen en 'Japan laat de Koreaansche grens, voor zoover dezie toegankelijk is, scherp bewaken. GEMENGD. Het bezoek van president Fallières aan Brussel is op 8 Mei vastgesteld, De president zal er drie dagen ais gast van koning Albert en koningin Elisabeth vertoeven. Uit Brussel wordt geseind: In ant woord op de interpellatie van een Ka merlid, dat wijst op de wagons van in ternationale treinen, die uit Rusland en zelfs uit de door pest geteisterde streken komen en in België worden toegelaten zonder ontsmetting ain de grens, belooft de minister van spoorwegen maatregelen te zullen nemen. De onderhandeling-n over een handelsverdrag tusschen Turkije en Oos- tenrijk-Hongarije zullen in Maart een aanvang nemen. Hoewel het ontwerp van wet op de scheiding van kerk en staat in Portugal nog niet geheel gereed is, w§et 4e u ti mes" reeds mede te deelen, dat een der voornaamste artikelen van het ontwerp zal zijn, dat alle kerken en geestelijke eigendommen aan den Staat zullen ko men, uitgezonderd kerken, toebehooren- de aan buitenlandsche mogendheden. De parlementaire conespondent van de „Times" verzekert, dat de unionisti sche leiders in het Engelsche Hoogerhuis het thans niet gewenscht achten, een wetsontwerp in te dienen, dat hun her vormingsvoorstellen belichaamt In het Hongaarsche Huis van afge vaardigden heeft zich gisteren een tra gisch voorval voorgedaan. De afgevaar- de voor Fiurne, Michael Maylaender, zak te plotseling, tengevolge van een beroer te ineen. Alle aanwezigen waren zeer On der den indruk. De zitting werd als tee- ken van rouw tot heden verdaagd. Te Mulato zijn de aanvallende Mexi- caansche regeeringstroepen met groote verliezen teruggeslagen. De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit Konstantinopel, dat Abdoella pasja, die tot opperbevelhebber van de expeditie troepen in Jemen was benoemd, op reis naar Taif plotseling aan een beroerte is overleden. Nazmi pasja zal hem ver vangen. Hetzelfde blad verneemt, dat de belegerde regeeringstroepen te Sanaa toen zij vernomen hadden, dat een groot deel der belegeraars naar Hodeida was vertrokken, een uitval hebben geda:;n en de achtergebleven Arabieren hebben ver jaagd^ Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is aan N. van Steenbergen eervol ontslag verleend als notaris te Tholen; is benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Groningen, jhr. rar. C. G. A. van Asch van Wijck, gewezen griffier bij het derde kantongerecht te Rotterdam. is aan den luiten; n' ter zee 2e ld. L. C. M. van Eendenburg in Oost-lndië eervol ontslag verleend. Tweede Kamer. Het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer, van de verschillende wetsontwer pen, daarvoor aangewezen, is gisteren nog niet geëindigd, zoodat verschillen Je afdeelingen Dinsdag en zoo noodig vol gende dagen nog bijeenkomen. Riouw Blijkens een uit Neder!.-Indië ontvan gen telegram zijn de sultan v:.n L:ngga, Riouw en onderhoorigheden en de opvol ger in het bestuur Tengkoe Besar van dat landschap door den gouverneur-ge neraal van Ned.-Indië uit hun waardig heid ontzet, in verband met herhaaldelijk voorgekomen overtreding van de bepalin gen van het vigeerende politiek con.ract van 18 Mei 1905, en de door hen in den laatsten tijd tegenover ons gezag aange nomen houding. Nader seint men nog: Drie stoomschepen, de „Koetei", de „Java" en de „Tromp" houden een de monstratie in de wateren van Riouw, waarvoor ook marechaussée bestemd is. De Sultan en de Tengkoe Besar zijn van hun waardigheid ontzet. De controleur Scheffer met één offi cier en dertig maschappen zijn mar Ling- ga vertrokken om den Sultan zijn afzet ting te melden. De bovengenoemd telegram genoem-, de schepen zijn het pautserschap Tromp bewapend met 22 stukken geschut, en de flottieljevaartuigen Java, met 8 stuk ken en Koetei, bewapend met 10 stukken. W inkelsluiting. Voor eenige dagen meldden we, dat de vereeniging „Amsterdamsche Belan gen" een adres aan den gemeenteraad had gezonden om te verzoeken de bepa ling van een vast openings- en sluitigs- uur niet aan te nemen, thans vernemen we dat door winkeliers in verschillende deelen der stad in adressen wordt aan gedrongen op regeling der winkelsluiting bij gemeentelijke verordening. KORTE KRONIEK. Te 's Hertogenbosch overleed gis ternacht in den ouderdom van 58 jaren de heer L. L. M. A. Nieuwenhuijzen, burgemeester der gemeenten Rosmal-en en Nuland, lid der Prov. Staten van N. Brabant Je Veendam is in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer K. Ve- nema, oud-burgemeester van Muntendam oud-lid van de Prov. Staten, ridder jn de orde van LEIDEN, li Februari. Oost en West. De ui-tnoodiging der studentenafdeeling van de vereeniging Oost en West bood ons een welkome gelegenheid om de nog niet bezochte tentoonstel.ing van Javaan- sche kunstnijverheid in liet Nut te be zichtigen onder deskundige voorlichting van den heer h. W. Fischer, conservator aan 's Rijks Ethnographisch museum. Toen door een paar gongslagen onze aandacht was gevraagd, begon de heer Fischer zijne rondwandel.ng. „Denkt voor al niet dat ik een rede ot lezing zal hou den," excuseerde hij zich, maar het ge- gevene was er niet minder be.angrijk om. Allereerst begon hij een uitleg te geven hoe het batikken, waaraan ook in Hol land wordt gedaan, is een teekenen met was op katoen en andere stoffen. Deze was wordt warm op het te batikken voorwerp uitgeteekend, waarna het doek in de verf gedompeld wordt. Dan wordt de was in heet water afgeweekt waarna een eventueel verdere beschildering op dezelfde wijze kan volgen Onze gids toonde aan, hoe uit de pa tronen en kleuren dikwijls de herkomst kan worden afge.eid. Zoo zijn donker blauw en donkerbruin de spec.fieke kleu ren voor de Vorstenlanden, rood voor Semarang, rood en groen voor Peka- lnog, en chocoladebruin voor de Prean- ger, enz. Het aanmaken der verf, speciaal het indigo, moet zeer zorgvuldig gebeuren, wijl anders Ieelijke mislukkingen voor komen, waarvan ons spreker voorbeelden aanwees. Voorts liet hij zien de kunstige manie ren van leerbewerking, speciaal voor de Wajangpoppen, later ook op gebruiks voorwerpen zooals waaiers toegepast. Nog andere manieren v. n weefselsver ven werden ons getoond, zooals het ver van stuk voor stuk van draden die dan later in het weefsel uitvloeiende figuren vertoonen en het verven o. a. van een borstdoek waarop eerst de figuren als het ware geborduurd worden en na "het ver ven weer uitgehaald worden waardoor de figuren blijven uitgespaard. Verder liet spr. zien, voorwerpen dei- weefindustrie die niet bepaald hoog staat en van koperbewerlting die even eens op Java laag staat. Later werden on9 echter zeer kunstig bewerkte ko perstukken getoond. Nog werd gesproken over snijwerk en koffoweefsels (dit is de z.g. manillavezel) over de wapenbewerking waarbij prachti ge staaltjes van goud-incrustatie werden getoond en over zilversmeedkunst Na een bespreking der gong-fabricage, waarbij werd gewezen op de afstemming door verschillende stammen anders ge wenscht, eindigde spr. zijn interessan te rondleiding. De heer Lips, voorzitter de studenten afdeeling van Oost en West dankte daar op den heer Tisscher in hartelijke be woordingen. Begrafenis baron van Zuyten van Nijevelt. In aansluiting met onze mededeelin gen van gisteren wordt uit Utrecht ge meld Ruim half-twee arriveerde de trein aan het Centraal-station. Te kwart voor drie kwam de stoet op de oude algemeene begraafplaats aan. In een der volgrij- tuigen had plaats genomen baron Van Hardenbroek van Bergambacht, kamer heer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, als Hs. Ms. vertegen woordiger. Onder de aanwezigen aan de groeve waren graaf Schimmelpenninck, commis saris der Koningin in de provincie Utrecht; baron Van Lynden, burgemees ter van Utrecht; jhr. Hooft Graafland', adjudant van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden. Dr. Cramer, Ned1. Herv. predikant in Den Haag, deelde allereerst mede, dat de familie verzocht had, dat er aan de groeve niet gesproken zou worden, ge lijk ook de wensch wais» van den over ledene. Overeenkomstig de eenvoudigen aard van den overledene dekten ook al leen bloemstukken van het Koninklijk Huis het stoffelijk overschot. Op ver zoek van den overledene zelf is het spr. echter vergund1, een enkel woord te zeg gen. Spr. sqhetste dan in, korte trekken, hetgeen hij voor velen is geweest, voor zijn gezin, voor H. M. de Koningin. Ook in het gelool was d'e overledene eenvou dig, in leven en sterven is Christus zijn troost geweest; hij heeft het lijden van zijn ziekte gedragen, zooals alleen een Christen dat dragen kon. Met enkele woorden wees spr. op de uitmuntende eigenschappen van den overledene eit op diens groote ge'oof. Ingevolge den wensch van den overledene sprak spr. ten slotte een gebed uit. Jhr. Gevers, een zwager van den over ledene, dankte uit naam van de familie alle aanwezigen voor de belangstelling; in het bijzonder den vertegenwoordiger der Koningin. Bij den heer S. de Boer Azn., Ha- ven 16a, is voor Schoolkindervoeding in gekomen van den Leidschen Bond van oud-onderofficieren een bedrag van f5. Onze stadgenoot de heer P. Renier sergeant-majoor-schrijver bij de hoofd- admistratie bij het 4de regiment-lnfanterie is bevorderd tot adjudant-onderofficier schrijver. Dinsdagavond zal de 3e sociale cursusavond gehouden worden in het gebouw van den R. K. Volksbond. Dr. Meuleman treedt ditmaal als spreker op over Ziekteverzekering. Het te behandelen onderwerp is op 't oogenblik zeer actueel, nu in d'e Ka mer weldra dit vraagstuk in openbare beraadslaging aan de orde komt. En waar de spreker er slag van heeft op aangename, duidelijke wijze zijn gehoor voor te lichten, mogen wij verwachten, dat de opkomst ditmaal grooter moge zijn dan op voorgaande avonden. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg 10. Soci ale cursus. Spreker Dr. C. Meuleman, over: Ziekteverzekering. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bcwiis. 8i/o uur Catechismus inet lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Mi. ALKEMADE. De gemeenteraad' ver gadert op Woensdag 16 Februari 1911, voorm. 10 ure. De agenda vermeldt: i. Ingekomen stukken. 2. Nadere vaststelling verorde ning schoo'geld'. 3. Af- en oveischrijving1 1910. 4. Toelage Veldwachters voor rij wiel. 5. Bestek brugwachterswoning en 6. Kohier Hoofdelijken Omslag 1911. BERKEL. Met Staatscourant no. 36 zijn verzonden de statuten der coöperatieve boerenleenbank, alhier. GOUDA. Tot directeur der Goudsche Waterleiding-Maatschappij is benoemd de heer M. C. Braat Jr., te Delft. HAARLEMMERMEER. Voor de be noeming van een onderwijzer aan de openbare school no. 4 (Hoofddorp) wor den voorgedragen de heeren D. C. Kooi man, thans tijdelijk werkzaam, J. Bakker, te Zaandam en H. Hageman te Maarsen en van eene onderwijzeres aan de openb. school no. 7 de dames M. de Groot le Haamstede, J. Beversluis te Eenrum en G.J.H. Lobry te Haarlem. De burgemeester zal voortaan voor de i ngezetenen ten Raadhuize bij voor keur te spreken zijn iederen Donderdag en Zaterdag tusschen 9 en 11 uur. HAZARSWOUDE. Dinsdag en Don derdag van de volgende week zal door detooneel-club van de R. K. Vereenig ng Ontwikkeling en Vreugd een tweeta' uit voeringen worden gegeven. Opgevoerd zal worden „Fernand de Speler" Oor spronkelijk tooneelspel iri twee bedrijven,; verder een 9 tal voordrachten en een blij spel, genaamd Het Testament van dutf kapitein of een woelige Maandagmorgen waarvan de tekst eenigszins is gewijzigd,- voor verdere bijzonderheden zie men de de advertentie in dit blad. HILLEGOM. In de haifmaandetijksche vergadering der R. K. Debatingclub „Ont wikkeling" zal Maandagavond de heer J. P. Koop, inleiden en verdedigenVoor •de oplossing van het sociale vraagstuk is practische drankbestrwijding noodza kelijk. Wij vernemen dat door verschil lende ingezetenen dezer gemeente, wo nende aan de BeeKlaan en iajigs d£ Lei4»

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1