48 liefderijke verpleegster zij geweest was. Nog had de pastoor niet geheel uitge sproken, toen de vrouw van den Rotherhof, de mot der van den jongen boer, bic nentrad. Na den pastoor eerbiedig gegroet te hebben, begon zij „Met verlof van Uw Eerwaarde, neemt u mij niet kwalijk dat ik mij in deze zaak meng. Ik moet mij onze arme nachtegaal aantrekken, zij zelf doet het niet. De boerin hier schreeuwt, dat het geheele dorp kan hooren, wat er gebeurt. Daarom houd ik het voor mijn plicht, te vertellen, hoe de zaak zich heeft toegedragen, ik weet het van mijn zoon, die alles dezen nacht gehoord en gezien heeft. De jonge man met wien Agatha ge sproken heeft is haar eigen broeder, die voor geestelijke studeert, voor wien zij arbeidt, spaart en ombeert, wijl de hardvochtige stiefvader niets voor zijn studiën betalen wil. In het geheim gebeurt het alleen daar om, wijl het goede kind hem mei in op spraak brengen wil. Daarom is Agatha ook van huis weg en heeft zich ver weg ver huurd, waar haar niemand kent en hare aan gelegenheden niet over ieders tong gaan. Maar noem mij eens een plaats waar geen lasteraars zijn, ik heb ze helaas in mijn eigen huis Daarom, boerin, wijl ge zooveel prijs stelt op het gebabbel van mijn spivse, leu genachtige Eva. stel ik u een ruiling voor Neem gij haar, ge kunt ze dadelijk krijgen, dan neem ik daarvoor Agatha, maar niet als dienstbode, neen als jen ge boerin, wanneer zij dat wil. Geen liever dochter kan ik mij denken dan onze nachtegaal met haar goed hart voor oude lieden, en wat mijn zoon er van denkt, hoe het er in zijn hart uitziet, weet ik: een moeder ziet scherp.. Denk daar eens over, meisje, ge behoeft het niet dadelijk te zeg gen. Zulk een besluit vordert tijd." Vriendelijk reikte zij het mebje de hand, terwijl het gelaat van den pastoor blonk van vreugde. „Braaf zoo," riep hij de boerin toe, „ge zijt nog van de ouder wetsche soort en weet de deugd op haar juiste waarde te schatten. Dat brengt zegen. Ge zult het ondervinden, wellicht nog spoediger dan gij denkt. En u" zoo ging hij tegen de boerin van den Berghof voort „moet ik nog meedeelen, dat overmorgen na de begrafenis van uw zwager zaliger, het testament van dezen zal geopend worden, dat hij in mijn tegenwoordigheid gemaakt en in mijn handen gesteld heeft. Nu ligt het bij den burgemeester, daar zult ge het nadere vernemen." Hiermede vertrok de pastoor en liet moeder en dochter in sprakelooze verbazing achter. De gelaatsuitdrukking dezer beiden zou een waardig onderwerp voor het penseel van een schilder hebben geleverd het duurde lang voor zij een woord konden uitbrengen. Een testament heeft hij dus gemaakt," stamelden zij eindelijk, „ja. waarvoor? Dan moet hij geld gehad hebben, de oudel A's wij dat geweten hadden, dan hadden wij anders met hem gedaan. Wie had echter geld gezocht bij den ouden, gluiperigen vrek!" Zooals het bij dergelijke voorvallen en bij dergelijke lui pleegt te geschieden, geraakten die twee met elkander in twist, elk gat de andere de schuld en ze overlaadden el kander met verwijtingen Met zoeten vrede in het hart keerde Agatha naar de doode terug, drukte hem de oogen toe en besprenkelde het vreedzaam sluimerend gelaat van den grijsaard met wijwater. Den derden dag nadat het stoffelijk over schot aan den schoot der aarde was toever trouwd, werd zooals de pastoor had aange kondigd het testament geopend. De boerin van den Berghof en Julia zaten op heete kolen toen de burgemeester het zegel ver brak en met luider stem bagon te lezen: „Met Gods hulp is het mij gelukt in mijn moeilijk en arbeidzaam leven een som van 20 000 mark te verzamelen, wijl ik weinig behoeften had en steeds de spaarzaamheid beoefende. Ongehuwd en zonder naaste erfgenaam be sloot ik mij voor het laatst mijner dagen naar de vrouw van mijn broeder te begeven, ik zócht een toevlucht in het huis, dat eens mijn vadeihuis was geweest Daar hoopte ik in vrede mijn dagen ten einde te brengen en verpleging te vinden overeenkomstig mijn ouderdom en ge brekkigheid. Maar zelden zal een mensch erger teleurgesteld zijn geworden, ik wil mij echter onthouden van een schildering van het gedrag mijner verwanten tegenover mij, hulpeloozen grijsaard. God vergeve hun deze liefdeloosheid, zooais ik hun die in het gezicht van den dood vergeef. Ik heb toch alle reden God te danken voor de engel van liefde en barmhartigheid, die mij een levensavond bereidde, zoo rustig en vreedzaam als het de tee- derste dochter den meest geliefden vader niet beter had kunnen verschaffen. Ik beschouw het dus als rechtvaardig en billijk, dat ik mijn getrouwe verpleegster Agaiha Weidman geve wat het mijne :s en ik bepaal hiermede uitdrukkelijk dat zij de eenige universeele erfgename mijner nalatenschap zal zijn Dit testament was geteekend door den overledene, den pastoor en den burgemeester. De verslagenheid der beide vrouwen te beschrijven zal oncoo- dig zijn evenals de verrassing v^n Agatha, toen zij deze beschik king vernam Nu was zij en dus ook haar broeder van alle zorg ontheven. Nu kon zij haar dienst verlaten en naar het ouderlijk huis terugkeeren, vanwaar zij echter spoedig door den jongen boer van den Rotherhof als zijn echtgenoote weer naar het dorpje teruggevoerd werd Een paar jaren later woonde zij met haar man en haar geheele famiele de eerste H. Mis bij van haar broe der, die priester gewijd was, en toen de oude pastoor eeüige jaren later wegens hoogen leeftijd zijn ontslag moest nemnn, werd „Bernard" tot pastoor in het dorpje benoemd, tot groote vreugde van de „nachtegaal." ZOO N DEUGNIET. „Juf, als ma vraagt, of u nog een glas wijn wil van middag, zeg u dan eens: asjeblieft mevrouw „Wel kind, waarom?" ,,0, ik wou alleen maar eens zien wat een ge zicht mama dan zetten zal!" Uoor onze 3ongen$ en meisjes. Onze Raadselwedstrijd. ii ii ïi ïi 46.1 -+ 1hlhl 11 11 11 11 2 2 2 4 4 4 44 2 2— -j-2 4— 4 4- H 2 2 2 4 4 4 4 47. De onderwijzer staat boven den leer ling. En nu de uitslag, hé. Nu, hier heb je ze P. D. Rockx. N. Haagdijk'2a. Bieda; (42 Frans Strous, Wateringen Diik Lub, Lei den, Maresingel 37 Emma Schutte, Weere, Hoogwoud; Susanna Bloem, Hoorn, Groote Noord 61M. Keulemans, Rotterdam, v. Braeckelstr. 41a, (allen 41 Nelly Vissers, Haarlem, Nobelstr. 15; J. ten B.rge, Leent, (Gr.); Th Duivenvoorde, Noordwijkerhout, ..Houtrust"; Maria Bloem Hoorn, Groote Noord 61, (allen 40) H. v. Klink Pzo RoelofarendsveenH. v. Breda. Spaarndam; Th. v. d. Maat, L sse, (Engelbrug)M. Vrucht, Zwaagdijk; A. Straathof, Roelofarendsveen Greta Schoorl, Lisse, Kauaalstr. E 1/(allen 39) B. H. Toppen, Hillegom, Stationsweg; Corn. Krijff, Harlemenstraatweg, Marienberg; A. v. d. Hulst, Lisse, Kanaalstr. G. 5E. v. d. Maat, Lisse, 2e PoellaanP. J. Dekker, Haarlem, 2e Z. Polderstr. 38; M. Looving, Leiden, Levendaal 187W. Stadhouder, Zoeterwoude, Hooge Ringdijk 217 C v. Haastregt, Zoeterwoude N. Buurt; (allen 38). A Wit, WognumH v. Rijn, Haarlem, Vooruitgangstraat 13; G. Hollander, Fra- neker, Biltstr.-; A. van Noort, l eiden, Visch- markt25; (allen 37). Johan Maas, Zwaagdijk; P. H. Francken, Loosduinen Laanjan 1; (allen 36). M. v. d. Werf, Haarlem, Bilderdijkstraat 19rood; A S >mbroek. Voorschoten (Station) M. Ravesloot, Ankeveen; (allen 85). M. de Jong. Bleiswijk; Henri Beereboom, den Haag, v. Bijlaad-traat 182; H. Elzinga, Haarlem, Gin. B ithastraat 38; (allen 34) J F. Knijnenburg, Wassenaar, Molen straat 26; (33). Marg. Haodgraaf, Spaarndam; M v Bern melen, Haarlem, Birrevoetstraat 17rood; Corn. Kramers, Houtrakpolder, Hoeve Schoonoord, (allen 32). C R ligrok, B-rgschenhoek (31). M Kolkman, Moordrecht; A. Dekker, Ouderdijk, Werversboef, (allen 30) J. v. d. Ham, Neerstraat 11S. Den Haag; R. Raigrok, B-rgschenhoek; Corn. Didier, Breughelstraat 34, Den Haag, E. van der Klaauw, Loosduinen H. Grimberg, Haarlem, Bilderdijkstraat 24; Th Portegies, Haarlem, Lange Boogaardsiraat 20, (allen 29) G J de Koster. Rotterdam, Vlaggemans- kade 256; Cor. Bos, Hazerswoude, Rijndijk, (allen 28). H. v. d. Ham, Velsen, Melklaan 18,(27). Th. Raphael, Den Haag, Verwerstraat 6; H. v. Zwol, Zwaagdijk; J. v. d. Luur, Den Haag, Witte de Withstraat 98, (allen 26) H. en P. Kouwenhoven, Weert, Pensionaat St. Louis; P Hoogervorst. Hillegom, Stati onsweg 100, (allen 2 5). M. Zoet, Rotterdam, Simonstraat 21a; Ne.'ly Landmao, Rotterdam. Waarschutstraat 1CD. Vink, Haarlem, Voorzorgstraat 26, (allen 24) J. Bergervoet, Den Haag, Twentstraat 206» (22) W. Lammers, Rotterdam, Delftsche Vaart 43, (16). Aan de 20 eersten wordt dezer dagen een boekwerk als prijs gezonden. De anderen moeten een andermaal maar eens gelukkiger trachten te zijn, nietwaar Zoo, nu vindt ge hieronder nog een paar opgaven, waarvan ge de oplossingen niet behoeft in te zenden. Ze worden de volgende week geplaatst. 1 1, 2. 3. 4 is wit. 4, 5, 6 7 is een jongensnaam In een 1, 2, 7 doet men melk of water. Welk dier leest ge hieruit? 2. Een 4, 5, 6 is een klein kamertje. 1, 2, 3, is heel erg. 6. 5. 2 is een me sjesnaam. Mijn geheel is een stad in Spanje. Wie weet het nu 3. Vul op iedere punt een letter in, zoó dat er een heel mooi spreekwoord ontstaat N. .rt .d. Mevr. A. M. van de Griendt.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 17