Februari 1911. BUITENLAND, BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 408. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. OIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD vöor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27« cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 8 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Geweigerd onderscheid. „Land en Volk" is ontstemd over on ze driestar, welke tot opschrift di-oeg: ^Verantwoordelijkheidsgevoel." schreven daarin o. m. ,/t Beste bewijs voor het feit, dat iemand het verkeerde zijnet da den gaat inzien, .pleegt wel hierin gelegen te zijn, dat hij de verant woordelijkheid op anderen schuift. „En dan is het in dit verband merkwaardig te zien, hoe gretig de anti-clericale pers zich werpt op een nagelaten artikel van wijlen Henri des Houx, in welk stuk deze voorstander der door den Paus af gekeurde cultueele vereenigingien de schuld van den huidigen toestand der R.-K. Kerk in Frankrijk op Ro me tracht te schuiven." Het Wad snapt daar niets van. Het bleef het orgaan „volslagen duister", wie nu eigenlijk „verantwoordelijk moet gesteld worden: Henri des Houx of de anti-clerica,e pers. Wel: direct natuurlijk geen v^.n bei den, want dat zou eenigermate op over schatting lijken. Maar indirect natuurlijk allebei en met hen al degenen, die de maatregelen "der Fransche regeering heb ben voorbereid, bevorderd en toege juicht. En dat die allen nu gaarne de gevolgen dier maatregelen op rekening van het Vaticaan schuiven, bewijst o.i. dat zij het verkeerde in de handelwijze der Fransche egeering gaan inzien. Natuurlijk ontkent „Land en Volk" zulks en 't blad vraagt „hoe komt 't dan dat de meerder heid cl er Fransche geeste ijkheid met de Briandsche afbakening wèl ge noegen wilde nemen Hoe, dat de Fransche bisschoppen den Paus hebben geadviseerd de bemidde lingsvoorstellen van den Franschen minister-president wèl aan te ne men Hoe dat komt? Wel. doordat ge lijk meer gebeurt het gevaar in zijn vollen omvang niet werd overzien door wie er middenin verkeerden, maar wel door wie 't op een afstand gadesloeg, i. c. den Paus. En bij de zienswijze van Z. H. heeft de geestelijkheid zich neer gelegd. Nu richt „Land en Volk" nog dit verwijt tot de Katholieke pers: „Het onderscheiden tusschen een anti clericale en een anti-kerkelij ke actie wordt aan de scherpzinnig heid van de lezers overgelaten: met 't gevolg, dat de meesten natuurlijk in een anti-crecucaal orgaan een vijand van hun kerk zien. Terwijl in werkelijkheid de strijd der anti-cle- ricalen gaat, niet tegen de Kerk, maar tegen de machts- en invloeds- .aanmatiging der geestelijkheid, van den clerus." Met alle respectdat onderscheid ach ten we een doekje voor het bloeden. In dien de strijd in werkelijkheid slechts jegens „den clerus" ging, waarom wer den dan uit Frankrijk de reügieusen ver jaagd, die zich hoegenaamd geen macht of invloed aanmatigen doch lor/er in dienst zijn der Christelijke naastenlief de Aan „Land en Volk" 't antwoord Ten slotte zij het blad actie gegeven van zijn verzet tegen onze aantijging, als of het met des Houx meeklaagde over 'den treurigen toestand der Katholieke kerk in Frankrijk. Die scherts was inder daad" hoogst ongepast jegens een zoo ob jectief orgaan. ALGEMEEN OVERZICHT. Steeds meer bruist en woelt het in d£ verschillende staten van den Balkan. Vooral pessimistisch gestemd is de Atheen9che correspondent van de „Voss. Zeitung" over den toestand1 in Griekenland. Hij seint nu aan zijn blad, dat de zee officier Zoekalas, die vele maanden ge leden de eerste was die de talrijke mis bruiken in de marine onder de algemee ne aandacht heeft gebracht, 's nachts op Straat op verraderlijke wijze door een kogel is gewpnd. Een onderhoek, heeft geen resultaat gehad. De politieke harts tochten doen zich voortdurend meer ge voelen. Verschillende afgevaardigden loopen met duel voornemens rond. Men zegt, dat Veniselos verzekerd heeft, dat de ziekte van het land moeilijker te ge nezen is, dan hij had geloofd. Voorts is er een brochure verschenen over den toestand van het leger, welke in het ministerie van oorlog groote op schudding heeft veroorzaakt. Veniselos spreekt van het verraden van militaire geheimen en tracht den schrijver uit te vinden. Waarschijnlijk is dit een hoogge plaatst officier. Reeds zijn drie oud-af gevaardigden gehoord, met welk resul taat weet men nog niet. Een frappant staaltje van onbe schaamdheid doet de ronde over de; Kreta-kwestie. De Porte heeft aan de Turksche ge zanten te Parijs, Londen, Sint Peters- burg en Rome de opdracht gegeven, nauwkeurig alle stappen na te gaan der Kretenzer missie, welke eventueel in die hoofdsteden mocht aankomen met het doel de annexatie van Kreta bij Griekenland te bevorderen en zich hier tegen met hand en tand te verzetten. Naar beweerd wordt, zou de Porte de ontvangst van genoemde missie be schouwen als een inbreuk op de souve- reiniteits-rechten van Turkije. 't Is te verwachten dat de mogendhe den zich van die beweging niets zullen aantrekken en niet eerst aan de Porte zullen vragen wie zij zullen mogen ont vangen en wie niet. In Turkije zelf schijnt het een steeds grooter janboel te worden. Zoo schijnt aangaande den Brand te Konstantinopel uit de verhooren door de onderzoekings- oommissie gebleken te zijn dat dezie aan kwaadwilligheid toegeschreven moet worden, er zijn althans 60 personen, 20 beambten van de Porte en 40 soldaten, in hechtenis genomen. Alle stukken uit den laatsten tijd', ook die van het grootviziraat, die in een af zonderlijk lokaal werden bewaard, zijn een prooi der vlammen geworden. De documenten uil den tijd van Abdoel Hamid en het geheele archief van het ministerie van buitenlandsche zaken wer den gered1. In Yemen is het voor den Turk ook treurig gesteld!. Wel hebben zij een klein success je be haald. Een vrij talrijke afdeeling opstande lingen uit Kerak werd n.l. door de troe pen omsingeld en heeft zich aan dez« overgegeven. De hoofden der opstandelingen zijn naar Deraa gezonden, waar zij voor een krijgsraad terecht zullen staan. Toch blijven de berichten zeer ernstig en schijnen de opstandelingen nog meer in den zin te hebben. De troepen vajil den imam trachten de heuvels te bezet ten ten zuiden van Manaka en den Tur ken, die naar Sanaa oprukken, den weg af te snijden. Twaalfhonderd' man geregelde troe pen van het eerste legerkorps bevinden zich te Abdoella eii te Hodeida in qua rantaine. Daartegenover begint de toestand tus schen Turkije en Bulgarije wat minder gespannen te worden. De Bulgaarsche gezant heeft nu den Grootvizier medegedeeld, dat Bulgarije de onderhandelingen over het handels verdrag weer wenscht op te nemen. De Grootvizier beloofde Donderdag te zullen antwoorden, na de Bulaarsche voorstellen te hebben onderzocht. Steeds heviger woedt nog de Pest in China .voor welker bestrijding de onderkoning van Mandsjoerije volgens de „Agence d'Extrême Orient" te Peking een cre- diet aangevraagd heeft van 130.000 taëls hetwelk is toegestaan. In Rusland begint men zich ernstig ongerust te maken over het voortwoeden edr pest in Mandsjoerije, daar de ziekte Zich met ongeloofelijke snelheid uitbreidt en men het aantal sterfgevallen veel lioo- ger acht dan de officieele opgaven willen doen gelooven. I 1 De berichten uit Kharbin schil déren den toestand in de schrilste kleuren. De straten in de verschillende steden zijn als uitgestorven sa fcUj- gen op uit de stapels van duizenden lij ken, die [tegelijkertijd verbrand worden De weinige Europeanen, die niet uit de besmette streken hebben kunnen weg komen, dragen met sublimaat gedrenkte maskers voor het gelaat en wagen zich slechts op straat, wanneer de uiterste nood hen daartoe dwingt. Dat het gevaar voor Rusland niet denkbeeldig is, blijkt wel uit het tfeit, dat te Koeang-Tseng-Tze de lijken een voudig opgestapeld worden op het ijs van de rivier Soengari. Wanneer dus niet ten spoedigste maatregelen geno men worden, dan drijven die lijken, na het invallen van den dooi, naar de Amoer waardoor Siberië ernstig bedreigd zou worden. In tegenstelling met de laatste berich ten omtrent den Opstand in Mexico berichten nu telegrammen dat kolonel Ra- bago met 300 man regeeringstroepen er in geslaagd zijn het cordon, dia de re- volutionna.ren om Ciudad Juarez heb ben getrokken, te doorbreken en is hij deze stad binnengekomen. Er zouden nog meer versterkingen worden ver wacht Een telegram van Central News gaat nog verder en deelt reeds mee, dat Jua rez door de regeeringstroepen is ont zet en dat de rebellen onder generaal Oroczo na een hevig gevecht, waarin aan weerszijden groote verliezen werden ge leden, zijn teruggedreven. Aan de Ame- rikaansche grens zouden honderden Ame rikanen ooggetuigen van den strijd zijn geweest. 't Is slechts de vraag, of de regeering den toestand niet mooier kleurt, dan die werkelijk is. Intusschen zijn, zooais wij reeds meldden, door de Amerikaansche regeering troepen naar Texas gezonden om de grens te bewaken. Zij zal voor die grensbewaking oók gebruik maken van eenige vliegmachi nes, van waaruit controle zal worden ge oefend langs de grens, opdat geen wa penen Mexico worden b n.iengesmok- kcld. De aeroplanes die door ervaren aviateurs zullen worden gebruikt, zijn de regeering aangeboden door Allan Bryan zoon van den bekenden financier. Deze toestellen zijn tevens voorzien van draadlooze telegrafie-inrichtnigen. Dat is de eerste maal, dat vliegtuigen practisch voor oorlogsdoeleinden ge bruikt worden. Wel handig overigens! GEMENGD. Uit Rome wordt gemeld1, dat Ko ning Haakon van Noorwegen tegen ein de Maart of begin Mei in Italië zal ko men. De Koning van Saksen is Zondag te Port-Said aangekomen. Hij reist van daar naar Soedan door. De „Frank f. Ztg." verneemt ,uit Berlijn, dat de Keizer op de reis, die hij in de eerste helft van Maart naar Italië zal ondernemen, ook een bezoek aan den Paus zal brengen. Van J^ome zou de Keizer naar Sicilië en Kortoe be geven. Bevoegde autoriteiten noemen het bericht van de Nouvelle Turquie, als zouden de groote manoeuvres van het Grieksche leger in Thessalië gehouden worden, van allen grond ontbloot. Een deputatie van Spaansche spoor wegbeambten heeft den minister van Openbare Werken verklaard»" dat het onjuist is, dat de algemeene staking zal worden afgekondigd, wanneer hun eischen betreffende pensioen worden geweigerd. De Doema heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan bet wetsont werp betreffende de invoering van ver plicht lager onderwijs met een vaste jaarlijksche uitgave van tien millioen roebel voor den duur van tien jaren. Te Lissabon is, tegen het verbod van den civielen gouverneur, een proces sie gehouden, die aanlediing heeft gege ven tot betoogingen van voor- en tegen standers. De politie heeft ongeveer 20 betoogers opgebracht. De cholera op Madeira vermindert langzamerhand. De officieele cijfers voor het begin van Januari waren, 251 gevallen en 77 sterfgevallen. In de laat ste dagen is de vermindering echter zeer opmerkelijk en dagen kwamen voor, v/aarop slechts twee gevallen werden aangegeven. Het totaal aantal zieken tot op heden bedraagt 1750. k§A ielcgiasi m ÜAiU meldt da,t de door revolutionairen voor den pre sidentszetel candidaat gestelde gene raal Leconte een toevlucht heeft gezocht in het Duitsche consulaat. De revolutionairen hebben Le Trou en nog een andere stad ingenomen. Een laatste bericht meldt, dat gene raal Guilleaume, een der leiders van de revolutionnairen, Zondag is gevangen' genomen en gefusilleerd. De ijsschol, die van den JBjörkö- sond met de zich er op bevindende vis- schers door de zee wes medegesleurd, is naar het eiland Seekar, afgedreven. Al de visschers werden gered. In een bericht in ons blad van gis ter, is ten onrechte gemeld, dat er te Duisburg gevallen van cholera zouden voorgekomen zijn. De ziektegevallen, die zich daar hebben voorgedaan, wa ren gevallen van pestpokken. Twee pa tiënten zijn daaraan bezweken, twee an- deren zijn op weg van beterschap. Een later bericht meldt, dat er giste ren te Duisburg een nieuw geval van pokken is aangegeven. Op den Franschen Noorderspoor weg worden nog telkens daden van sa botage ontdekt. Gistermorgen werd bij het station Amiens geconstateerd dat van twee compound-locomot even, die in den sneltrein-dienst rijden, de kop pelingen van de Westinghouse-rem stuk gesneden waren. Van een groot aantal wagens zijn bovendien de smeerpotten onbruikbaar gemaakt met het doel de assen te doen heetloopen. Men meent de bedrijvers dier sabotages op hei spoor te zijn. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is aan den luite nant-kolonel der cavalerie A. B. van Tien hoven eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is overgeplaatst bij het regiment gre nadiers en jagers, de kapitein B. Reintjes van Veerssen, van het 3e reg. inf, en zijn benoemd: Bij het wapen der infant j het 3e regiment: tot kapitein, de le luit. F. J. B. San ders van het 10e reg. Bij het 9e regiment, tot le luit., de 2e luit. J. E. L. Sas, van het korps; is aan de vrouwelijke commies der posterijen en telegrafie 4e kl. M. C. Metz op haar verzoek eervol ontslag verleend. Bakkerswet. De minister van landbouw heeft het wetsontwerp tot instelling van bakkers raden ingetrokken en een gewijzigd ont werp ingediend betreffende de beperking van Zonuagsnachtarbeid in bakkerijen. Het stoomschip Van Imhoff. Blijkens nadere bij de Koninklijke Pa- ketvaart-Maatschappij ingekomen bericht, is het in de straat Sapeh vergane stoom schip Van Imhoff, door zwaren stroom uit zijn roer geloopen en dientengevol ge op de Barsoe Panda (rots gelegen ten Westen van de Mapinka-eilanden) gestrand. Drie ruimen liepen vol wa ter. Dit gebeurde op den 28sten Janua ri, te één uur 's nachts. Den volgenten nacht werd het schip door den zwaren stroom meegesleurd, het sloeg om en zonk in 20 vaam water. De 140 passagiers, benevens de equi page en de post werden den 28sten Ja nuari op de Barsoe Panda geland en den len Februari aan boord van iet stoomschip Van Outshoorn opgenomen. Winkelsluiting. De vereeniging „Amsterciamsche Be langen" heeft aan den gemeen eraad een adres gezonden, waarin zij in het belang van den nijveren middenstand en der Gemeente, met aandrang verzoekt, het voorstel van de raadsleden Mr. Z. v. d. Bergh c.s. in zake een vast te stellen openings- en sluitingsuur voor winkels niet aan te nemen. Analytisch verslag. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." schrijft: Het heeft de aandacht getrokken dat (de regeering bij het verstrekken der gevraagde gegevens, aangaande het Ana- lytsch Veris'ag, zich heeft onthouden, om met cijfers de kosten aan te geven. Over 1909 bedroegen de uitgaven f22.731,48, de inkomsten f 5003.40. Al *i|H d,e inkoiiisten over 1910 nog il.cS precies te geven, toch werd mij verze kerd, dat die totaal-cijfers, tegenover een geraamd bedrag voor 1910 van f40.000 van dien aard zijn, dat zij de regeering aanleiding gaven voor 1911 een bedrag van f30.000 op de Staatsbe'grooting te brengen. Naar ik verneem blijven de uitgaven over 1910 ver beneden de f30.000 en dat ondanks de omstandigheid, dat er druk met losse krachten gewerkt moest worden, waarvoor met een maximum van f25 per dag, f10 per zitting werd betaald. Wordt de avondzitting zoo laat dat zij, die buiten de stad wonen, moe ten overnachten, dan wordt de avonjzit- ting met f 12 gehonoreerd. Radenwet en Ziektewet. Door een 15-tal organisaties van han delsreizigers, samen 4177 leden tellend, is een adres aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gezonden,- Daarin wordt medegedeeld, dat in de gecombineerde vergadering, gehouden te Arnhem, op 18 December 1910, door de handelsreizigers-organisaties aan grondi ge beschouwingen werden onderworpen de bepalingen van de ontwerp-wetien „Radenwet" en „Ziektewet" voor zoo ver de handelsreiziger zich daarin voelt achteruitgezet in zijn belangen. Het resultaat der gehouden bespre kingen is door een daartoe benoemde commissie nader onderzocht en nederge- legd in de Memorie van Toelichting, welke dit verzoekschrift vergezelt. Adres santen verzoeken eerbiedig kei.nis te ne men van de in die Memorie van Toe lichting voorgestelde wijzigingen en het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat de aangeduide voor den handelsreizi ger minder gunstige bepalingen, alsnog worden ondervangen. Ook is aan de Tweede Kamer een uit voerig adres gezonden door het bestuur der vereeniging van Nederlandsche Werk gevers. Daarin wordt de Kamer herin nerd aan het adres van December, waar in de beschouwingen van de leden.er- gadering omtrent de ontworpen Raden wet en Ziektewet waren neergelegd Aan de Kamer wordt nu een ck overgelegd op den brief van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 31 Dec. j.l. Bacoven-cultuur in Suriname. Naar aanleiding van een voorstel aat de United Fruit Comp., gevestigd te New-York, van Rottcrdamsche zijde ge daan, oin de voortzetting van de bacoven- cultuur in Suriname mogelijk te maken, is te Rotterdam een telegrafisch bericht ontvangen, waaruit besloten mag wordt n dat de United Fruit Comp. plan heelt, de bacoven-ondernemingen in Suriname financieel te steunen, indien met Sep tember a.s. blijkt, dat de Congo-variëteit niet aan ziekten onderhevig is. Uitbreiding van het Kantongerecht Bij de regeering bestèat het voornemen over te gaan tot de benoeming van een tweeden kantonrechter te 's Graven.iage, van een substituut-griffier bjj het kan tongerecht aldaar, van een vijfden kan tonrechter te Amsterdam en een vijl een substituut-griffier bij het kantongerecht aldaar en dat sollicitaties voor die betrek kingen worden ingewacht. KORTE KRONIEK. Z. K. H. Prins Hendrik is voor nemens, Vrijdag a. s. voor eenige dagen naar Berlijn te vertrekken. Vrijdag 10 Februari a. s., verleent de minister van Koioniën geen audiëntie. Prof. D. Dupont, hoogleeraar aan de Rijksacademie van beeldende kunsten Amsterdam, is gisteravond overleden. - Op de vergadering van de Handels reizigers-vereeniging „Noord-Brabant" werd met algemeene stemmen besloten eene petitie op touw te zetten tegen de bepaling, waardoor een houder van een abonnement op de spoorwegen, ge dwongen wordt, bij gebrek aan plaats, in een lagere klasse plaats te nemen dan waarvoor zijne abonnementskaart geldig is. De afdeeling Ansterdam der Ver eeniging „Vakschool voor verbetering van Vrouwen- en Kinderkleed ng" zal op 3 en 4 Maart een tentoonstelling houdea van „verbeterde kleeding" in de groote zaal van het Nut De gisteren te 's Gravenhage go- houden collecte voor de vverkloozenkan heelt netto opgebracht j( 1692.61«

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1