BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. Nt, 403. Bureau OUDE SIIMGEU 54, LEIOEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 3 Februari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1--5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Het moeilijkste werk. Dat is nu juist het nioei.ijkste werk van heel de kiezersbeweg.ng: het kiezers fok ken, om zoo maar eens familiair te noe men. O, ais er een verkiezing op handen is, dan vindt men ticht mensclun genoeg om eens mee te he.pen aan 't versprei den van circu.aires, het bijhouden van stembureaulijsten en het opjagen van achterblijvers. Menigeen zegt dan wei eens terloops tot zijn kennissen: „Denk er om, 't is verkiezing". En zoo komt er dan de animo wei in. Maar om in een tijd als nu, zonder een verkiezing in 't naaste verschiet, animo t« hebben voor den kiezerskweek, dat 's taai! 't Ziet er dan ook heelemaal niet als .een prettig werkje uit, dac rondgaan niet formulieren voor de velerlei aangirte-kie- zers, welke minister van Houten ons heeft gekweekt, 't Kost vaak heel wait moeite om de betrokken personen te vin den en even vaak is de moeite vergeefs omdat de man niet thuis is of uil denkbeeldige vrees voor belasting met „dat gezanik" niets vvi. te maken heb- ebn. Evenveel overredingskracht als ge duld hebben de wervers jan noodig. Nu zou 't nog wel gaan indien hei aan tal wervers de hoeveelheid kracht en ge duld evenaarde, maar hierin zit 'm juist de kneep. Vlak voor een verkiezing zijn er wel mannekes genoeg, maar nu komen er te kort. En toch zijn ze juist nu brood noodig. Hoe moeilijker het werk, hoe grooier d. behoefte aan de vele handen, die 't licht kunnen maken. Hulde aan de werkers die nooit versa gen en daardoor bij ervaring weLn, wel ke voldoening erin schuilt, met een dik pak formulieren naar 't stadhuis te kun nen gaan. Zulke werkers kennen en waardeeren we, maar er moesten er meer Zijn. Komt wie helpt een handje mee? We kunnen verzekerenwie cr flink mee bezig is, vindt er allicht veel satisfactie in. Men krijgt weer eens een frisscher kijk in 't leven, doet menschenen ïis op, oefent fcich in 't weerleggen van bezwaren, wordt gaande eg deba'er vindt nieuwe argumenten en ziet kleur en leven komen in 't verkiezingswerk, dat van buiten af zoo dor leek. En gij, aspirant-kiezers, die. bezocht wordt door de naarstige wervers, maakt hen 't werk aangenaam. Eigen ijk moest het niet noodig wezen, dat zij u 'komen opzoeken. Gij moest van zelf tot het bestuur der R. K. Kiesvereeni- ging gaart om u op te geven. En als gij 't adres niet weet, wel, kom dan maar naar 'i bureau der Leidsche Cou rant, waar men u gaarne inlichten en helpen zal.. We weten intusschenniet ieder heeft tijd of gelegenheid om zich voor het kiezerschap zoo'n gang te getroosten. Daarom gaan dan ook de wervers rond. Maar daarom evenzeer moeten degenen, wicn de moeite der aangifte bespaard wordt, den rondgaanden ijveraars zooveel mogelijk in de hand werken, opdat hun arbeid aangenaam en vruchtbaar zij. Als we zoo samenwerken zal de nieu we kiezerslijst alweer heel wat Rechtsche namen meer te len. ALGEMEEN OVERZICHT. Bij de voortzetting zijner rede begon Dinsdag Graaf Aehrenthal, in de Oos telijke en Hongaarsche delegatie, met een antwoord op het verwijt als zou de Oosterijksche buitenlandsche politiek .thans een lijdende staatkunde voeren. [Hierbij verklaarde hij, dat twee jaar ge leden een actieve politiek noocli vas, wegens de toestanden in lien B- kan,. 'Doch daaruit volgde niet dat na dt po litiek moet worden voortgezet Over de ontmoeting te Potsdam verklaarde hij, dat Ideze tot resultaat had een toenadering tusschen Rusland en Duitschknd en be vestigde, in overeenstemming met onze inz;chten, zekere beginselen in Ooster- Sche kwesties. Wij onderhouden, zoo besloot de minister met de beloiigtieb.- bende mogendheden, goeae betrek, in^cn welke ten goede zullen komen a,n den wereldvrede. De minister sprak zijn leedwezen er over uit, dat door enkele gedelegeerden zou gezegd zijn, dat Oostenrijk zijn oor logschepen slechts tegen Italië zou ge bruiken. De verantwoordelijkheid daarvan moest hij aan de gedelegeerden overeen. Hij ontkende beslist dat er nieuwe schepen werden gebouwd met vijandige bedoelingen tegenover Italië. Hij zeide verder dat de versterking van leger en vloot geen uitstel gedoogde. Mochten de groote mogendheden eciuer nun v. ope ning beperken, dan zou Oostenrijk dal voorbeeld volgen. Aangaande de verhouding tot Enge land zijn beide regeeringen geneigd, tot de goede betrekkingen van vroeger terug te keeren. Over de Vlissingsche kwestie heeft men zich niet tot hem gewend. Vol gens zijn meening heeft Nederland als onafhankelijke staat het recht, i id n het noodzakelijk is, versterkingen aan te bren gen als het niet door verdragen, welke den minister niet bekend waren, daarin verhinderd werd. De minister verklaarde zich beslist te gen de opheffing van het gez n schap bij den Heiligen stoel, waardoor het ge voel van een groot deel der bevolking zou worden geschokt. Uit Peking wordt geseind, dat de be richten omtreht de Pest in China iets gunstiger luiden. Het Europeesche hande.sverkeer óp de Noord-Chineesche spoorwegen zou zelfs onder inacl. ne ming van een zeveniaagsche quarantaine weer opgevat zijn. Toch mag men het verwonderlijk noe men, dat betrekkelijk zop spoedig gun stiger berichten komen. Men zou haast gelooven, dat ze, zachtst gezegd, on waar moeten zijn, wanneer men leest hoe de bevolking tegenover de besmet ting handelt. Zoo vermeldt een te Char- bin verschijnend blad de volgende too- neeltjes. In een van de straten ^agen 7 lijken van Chineezen, waarnaar dertig hunner landgenooten stonden te kijken. Vijf pas verder lagen twee lijken. Een eind. verder lagen een Chineescfh venter van noten en lotuszaad voor zijn waren te sterven en hsspatte deze met zijn sputum. Een oogenblik later was hij dood en de Chineezen raapten het lotuszaad op, vulden hun zakken en be gonnen te eten. Van uit een paburigen winkel werd een lijk op straat geworpen. Toen een Chineesch politieagent werd gevraagd, waarom hij niet tusschenbeide kwam, antwoordde hij, dat het hem niets aanging. Aan den oever van de Soengari lagen drie lijken, waarvan 2 geheel naakt wa ren, het derd'e was half gekleed. Hon den en vogels haalden er stukken van af. Men heeft gezien, hoe lijken langs de rivier op eilandjes in de rivier lagen. Wanneer de dooi komt, zullen deze naar de Arno er drijven. Hieruit zou men nog geen beperking van de epidemie opmaken. Zelfs niet van een verbetering in den treurigen toestand. Evenmin is hiervan sprake in Yemen waar de opstandelingen de Turksdhe troepen ingesloten houden. Reeds tot tweemaal toe trachtten de belegerden in Sanaa een uitval te doen, om de verbin ding met Hodeida tot stand te brengen doch werden beide keeren teruggesla gen. De aanhangers van Iman Jahia, die op het oogenblik Sanaa belegeren, zijn 15000 man sterk. Onder de bele gerden bevindt zich de eigenlijke opper bevelhebber van het oper.tie'eger, gene raal Mehmed Ali. Generaal Abdoellah voert 't commando over de veldtroepen. Mehmed Ali achtte men ervoor te jong hij is pas veertig en men wenschte te genover den vijand een met imposante figuur, met grijzen baard, aan 't hoofd' der troepen te plaatsen. Adoellah was reeds vroeger geruimen tijd in Yemen en is bekend om zijn gestrengheid. Men hoopt, dat Mehemed Ali het nog acht dagen in Sanaa zal kunnen uithouden, om dan met de uit Hodeida aanrukken de troepen gezamenlijk 'n aanval op de belegeraars te doen. In Engeland is de meest interessante gebeurtenis dezer dagen het proces we gens Majesteitschennis tegen Mylius. Bij de behandeling gis teren, vroeg de beklaagde, of de ko ning, de aanklager,, aanwezig was. Hij wilde den koning aanwezig zien, op grond dat iedere beklaagde gerechtigd is voor het hof geconfronteerd te wor den met den aan.dager. De rechter ant woordde dat de koning hier niet kon ge dagvaard worden. Mylius verklaarde toen de zaak nigt verder te kunnen behandelen en eischte dat deze onwettige procedure onge daan gemaakt zou woroen, hetgeen werd geweigerd. Na het hooren van verschillende ge tuigen, die verklaarden dat het huwe lijk onmogelijk op Malta kon zjjn geslo ten werd be.daagtie schu dig bevonden aan schadelijke en opzettelijke beleedi- ging des konings en veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Dit was wel on voldoende meende de voorzitter van het gerechtshof, maar men dient in aanmer king te nemen, dat dergelijke beleedigin- gen van den koning in Engeland zelden voorkomen. Was dit niet het geval, dan zou Milius een strengere straf hebben gekregen. Wij zien ons nog genoodzaakt een kleine rectificatie te geven van het ge deelte van ons overzicht van gisteren aangaande Duitschland De Rijksdag heeit gisreren, bij de der de lezing van het wetsontwerp n >pens de invoering van een be.astiiig op de waar devermeerdering, liet voors;e! van de con servatieven om regeerende v.rsten en vorstinnen van die belasting vrij te stel len, welk voorstel bij de tweede lezing verworepn was, met 166 tegen 138 stem men, bij 17 onthoudingen, an^L-nomen. Het Reutertelegram, waarop die ue- dedeeling geboreerd was, was blijkbaar verminkt overgekomen. GEMENGD. Volgens de „Vossische Zeitung" heeft de urieKScne regeering den kroon prins de bet recking van inspecteur-ge neraal van de troepen aangeboden. Neemt hij dit aanbod aan, dan zal in de nationale vergadering een uesbetreffend wetsontwerp worden ingediend. De Duitsche kroonprins zal de thuisreis met den kruiser Leipzig doen. Deze is gisteren te Calcutta aange komen Volgens de „Tanin" heeft de vloot- vereenigiug besloten twee torpedojagers bij de Scnichauwerf te bestellen. Blijkens eensluidende inlichtingen zal een voorioopigc handelsovereen komst tusschen Turkije en Bulgarije spoedig tot stand komen. De marineafdeeling d'er óegro°- tingscommissie van de Russische Doema heeit den wensch te kennen gegeven dat de regeering onmiddellijk maatrege len zal nemen ter verzekering van de landsverdediging aan de Zwarte Zee. Volgens een particulier telegram uit Lissabon aan het Parijsche „Jour nal", duren de conflicten in Noord-Por- gal tusschen republikeinen en monar chisten nog steeds voort. De minister van Binnenlandsche zaken heeft ver schillende maatregelen genomen om aan den ongeregelden toestand een einde te maken. De bond van Engelsche drukkers patroons heeft besloten, een nationale uitsluiting af te kondigen, om de pa troons te Londen in hun slrijd met hun werklieden over d'e werkuren te steunen. Op 11 Februari zal een termijn van 14 dagen worden gesteld. Het is echter niet waarschijnlijk, dat ook de groote provinciale bladen door de uitsluiting getroffen zullen worden. Gisteren is de laatste dag verloo- pen van den termijn, die aan het offi- cieele bestaan van Johann Orth was ge steld. De opperhofmaarschalk zal, aan gezien tot dusver geen bewijzen zijn geleverd, dat Orth nog leeft, zoo spoe dig mogelijk de doodverklaring publi- ceeren. Daarna zullen de beide testa menten van Orth geopend worden, pe keizer heeft het recht daarin enkele be palingen te wijzigen. Orth's vermogen moet 3 a 4 millioen kronen bedragen. Uit Manilla wordt aan de Times geseind, dat de Taal nog steeds en met onverminderde kracht werkt. Het aantal slachtoffers bedraagt 400. Uit geheel Zuid-Rusland' en van de gehesle feuit y^a d§ ZwmXs Zqc te men berichten over sneeuwstormen, die het spoorwegverkeer gedeeltelijk heb ben stilgelegd. Te Nicoiajef, in het gou vernement Cherson, konden stoomboo- ten en ijsbrekers niet aanleggen. Het scheepvaartverkeer in Odessa ligt stil. Een trein van Nicoiajef naar Cherson is in de sneeuw blijven steken. Tengevolge van storm op de Spaansche kust zijn er tal van visschers- booten gezonken. Er zijn 14 menschen verdronken. Thans is eerst het juiste verslag van de wereldtentoonstelling te Brussel verschenen. Daaruit blijkt, dat zij door meer dan 13 millioen personen bezocht werd. In het geheel zijn 111700 abonne mentskaarten uitgegeven, tot een bedrag van 1.273.000 francs. Aan de loketten 4.196.939 frs. ontvangen. Op den 14den Augustus, den dag van den brand, waren de ontvangsten het hoogst: 94.050 frs. en op 26 April 't kleinst, n.l. 2243 frs. In April werd aan de loketten 45787 frs. ontvangen, in Mei 331.996, in Juni 520.952 frs., Juli 857.907 fr., Augustus 1.005.255 frs., September 705.401,50 fr., in Optober 441.404 fr. en in Novem- fer 68.834,50 francs. Even voor 12 is gister een licüi- ter, die met dynamiet geladen was, in de lucht gevlogen aan het hoofd van de Jer sey Centraal spoorwegmaatschappij te Jersey City (New-York). De lichter, een ander schip en een sleepboot, die in de nabijheid lag, zijn geheel verdwenen. Er zijn 12 a 25 men schenlevens te betreuren. Honderden per sonen zijn gewond door glas, dat door het breken van ruiten naar beneden is gevallen, en niet alleen te New-Jersey, maar ook te New-York, yvaar de ont ploffing grooten schrik heeft veroor zaakt. De ontploffing heeft 1000 dollar scha de aangericht door het vernielen van een prachtige ruit van spiegelglas in beneden-Manhattan. Óok de regeerings- gebouwen op Ellis Island en Governor Island hebben geleden. Ongeveer 12 arbeiders droegen het dynamiet van twee wagens naar de boot toen de ontploffing plaats vondl Be halve de menschenlevens, die te betreu ren zijn op de verdwenen schepen, zijn van ten naastebij 100 arbeiders, die op 't hoofd werkten, de meesten gewond. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd, tot grif fier bij het kantongerecht te Gronn^en, mr. H. B. van der Eist, te Amsterdam; is benoemd tot ontvanger der rcg;s'n- tie voor de burgerlijke akten en der suc- successierechten te Middelburg, A. G. Faber, te Tilburg; tot inspecteur der directe belastingen invoerrechten en accijnzen te Delft, L. de Vries, te 's Hertogenbosch tot inspecteur te Heer.en, P. F. L. Lau- ten, adiunct-inspecteur te Rotterdam; ott inspecteur te 's Hertogenbosch (le afd.) C. W. Bodenhausen, inspecteur te Enschedé tot adjunct-inspecteur te Utrecht (le afd.) F. P. J. A. Appelboom, waarne mend adj.-inspecteur aldaar; is J. J. Meurer, opzichter le kl„ der Publieke werken van de gemeente Am- dam, de eere-medaitie der orde van Cran- je-Nassau in goud toegekend. is aan den luitenan. ter zee 2e kl. J. H. oltappel op zijn verzoek eervol ont slag verleend; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-N;issau, mejuffrouw G. Overdijk (genaamd zuster Clarina) te Paramar bo; is aan den directeur van het telegraaf kantoor te Amsterdam H. W. L. Leur, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, is benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Amsterdam, J. de la Lande Cremer, te Maastricht; is benoemd tot inspecteur der post, en tel. te Maastricht J. C. J. C. Wijffel- man te Groningen is aan den directeur van het telegraaf- kan! i>r te 's Hertogenbosch C. des Bou- vrie, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Bond van Meubelmakers en Behangers. Door de afdeeling Den Haag van den A!g. Ned. Bond van Meubelmakers, Be hangers .en aan^vaflte yakgcnoolen door den R. K. Bond van meubelmakers, behangers en stoffeerders „St. Joseph" is een manifest gericht aan de vakgenoo- ten, waarin zij worden opgewekt tot or ganisatie en waarin de ver angens der vak vereenigingen nogmaals worden uiteen gezet. Vlissingsche kwestie. Reuter seint uit Parijs: Generaal Langlois verjaarde in een artikel in de „in.ransigeant dat de Vlis singsche kwestie uii moreel oogpunt be- teekent een beslag.egging v-n Duitsch land op Holland; uit praktiscii oogpunt heeit het voor Frankrijk weinig bZang of Vlissingen al dan niet zal versterkt worden. Niemand zal tusschen beide komen, daar niemand het recht heeft Holland te verhinderen versterkingen op zijn gebied op te richten. De Beigen moesten er van afzien Ant werpen te versterken, ze moesten tievcr Ostende en Brugge tot vestingen maken. In de Vlissingsche kwestie i> Duitsch land de aanleiding geweest, en het zal voortgaan en zijn doei bereik-.n. Duitsch land heeit hier een overwinning behaald, maar niet op ons en ze raakt ons dus met rechtsstreeks. Toch kunnen wij ons geen geluk wenschen met wat onzen tegen stander groot maakt. Ontwerp Steenhouwerswet. Door het hoofdbestuur van den Neder- landschen Steenhouwersbond, gevestigd te Rotterdam, is aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin o.a. gezegd wordt: „dat echter het ontwerp Steenhouwers- wet slechts ten deele voorziet in de be scherming welke de steenhouwers noo dig hebben, aangezien verschillende be palingen of niet ver genoeg gaan, óf geheel ontbreken, zoodat ook na het tot stand komen van deze wet de slechlo gezondheidstoestand onder hunne vak- genooten niet afdoende zal worden ver beterd. „dat vooral de volgende punten in de wet behooren te worden geregeld 1. Naast strenge bepalingen voor de inrichting der werkplaatsen, is het noo dig bij eiken patroon aan de arbeiders de gelegenheid wordt gegeven om ia de open lucht te werken. 2. Steenhouwers, die door den genees heer worden gerekend onder de lijdrs aan tuberculose, worden uit het bedrijf geweerd en opgenomen in een sanato rium voor longlijders, de tuberculose wordt gerekend een bedrijfsongeval le zijn en dus aan den getroffene een ren te uitgekeerd. 3. Kinderen beneden den 16-jarigen leeftijd worden niet tot het steenhou- wersvak toegelaten. 4. Voor personen beneden de 18 jaar wordt de arbeidsdag bepaald op 6 uur. 5. Voor de volwassenen wordt inge voerd een arbeiikd ig van 8 uur. 6. Het gebruik van den grendel en van dergelijke werktuigen wordt ver boden. 7. Het gebruik van Westfaalsche zand steen (en dergelijke soorten) wordt ver boden en evenzoo het klaar gemaakt invoeren ervan. 8. Uit de leden van den Nederland sen en Steenhouwersbond worden con troleurs bij de arbeidsinspectie benoemd die nauwkeurig toezicht houden op de naleving van deze bepal'ngen. Kamerverkiezing Sneek. In het district Sneek zijn officieel can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren dominé A. van der Heide, te Britswerd (S. D. A. P.), Dr. J. G» Scheurer te Ermelo (anti-rev. en Plu Noordwall, te Balk. Ziektewet. Het hoofdbestuur van den NecL Boud van Arbeiders in het Landbuuw- en Zui velbedrijf besloot in zijn laatstgehouden bestuursvergadering om naar aanlextiitg van een door het Ned. Landbouwcomité aan de Tweede Kamer gericht verzoek, om de voorgestelde regeling der Ziekte wet in geen geval op den Landbouw van toepassing te verklaren, zich eveneens tot de Tweede Kamer te wenden, en bij haar aan te dringen, geen gevolg te wil len geven aan het verzoek van het Land bouwcomité wijl inwilliging daarvan in strijd wordt geacht met de belangen der Landarbeiders. Tevens werd nog besloten een brochu re Mit te geven, waarin <4e ftajida,chtg

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1