Woensdag Februari 1911. BUITENLAND, BINNENLAND. 2e Jaargang. Ni. 402. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kw aalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der póst f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 1 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeeiingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en 'verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. De Oostenrijksche Minister van Bui- tenlandsche Zaken neeft Maandag inde bijéénkomst der Oostenrijksche oelega- tie uitdrukkelijk verzekerd, dat de Europeesciie vrede op dit oogenblik coor geen enkel ge vaar wordi bcareigd. Het Drievoudig verbond blijft stre ven naar handhaving van den vrede; het onderhoudt goede oetrekkingen met de mogendnei en der Drievoudige Overeen komst, waaraan de te Potsoam tot stand gekomen toenadering tusschen Rusland en Duitschland niet net geringste af breuk doet. Ook met rrankrijk, of schoon bencorende tot een andere bondsgroep, verkeert Oostenrijk-Honga- rije op goeden voet. Piclion zoowel als de Duitsche rijkskanselier en diens col lega te St. Petersburg zijn vrede.ievend gezind. Vandaar dat er ook hoop be staat op het voortduren oer betrekkin gen tusschen Weenen en Rusland, die eveneens bevredigend zijn, te meei daar de monarchie in -iet Oosten naar niets anders streed dan naar een autonome vreedzame ontwikkeling van Turkije en de versterking oer Balkan-Staten. ALe groote mogendheden zoo be toogde Von Aehie.it .al beijveren zich om onder elkaar oe beste betrekkin gen te bewaren. Intusschen de open bare meening is in aLe Europeesciie staten zeer gemakkelijk te prikkelen, zoodat tie politieke barometer plotse ling op slecht weer kan komen te staan. Boem! Daar va.t het luchtkasteel dam den Europeeschen vrede weer in elkaar. Want men diept niet ie vergeten, diat die machtige en gevaarlijke openbare mee ting op de regeeringen een sterken druk uitoefent'. Von Aehrenthal had dezen draai in zijn redevoering, deze veran dering in zijn voorstelling van zaken noodig om te komen tot de door hem1 gewenschte conclusiedat, om de be langen van de Monarchie en den vrede te verdedigen, leger en vloot klaar moe ten zijn voor het gevecht. Er is immers op de Oosterarijkschr Hongaarsche Marinebegrooting pas een som van ruim 312 mi.lioen kronen uit trokken voor den bouw van nieuwe schepen Vandaar dan ook dan Von Aehrenthal tegenover het delegatie-lid Kramer, die zich, wat 's ministers optimistische voor stelling van de verhouding tusschen de. mogendheden betreft, ietwat twij felziek uitliet, betoogde, dat Oostenrijk moet steunen op zijn eigen kracht en op onafhankelijke wijze zijn eigen belangen moet verdedigen. Men leeft nu eenmaal in het „bloeitijdperk" van den gewa- penden vrede. Dit maakt dat de regee ring der Donau-monarchie het ontwa peningsvoorstel van president Taft wei- is waar ontvangen heeft, met levendige belangstelling, doch niettemin geen oogenblik mag vergelen, dat de toestand van gewapenden vrede overal wordt be schouwd als de zekerste waarborg tegen een oorlog. Het gedane voorstel kan daarom nog niet dadelijk tot een re sultaat leiden dit zou s.echts mogelijk zijn, zoodra alle belanghebbende mo- gendhet en zich wegens de steeds toe nemende uitgaven voor de verdediging zfch bij een dergelijk voorstel, dat be slist de algemeene goedkeuring zou moeten wegdragen, zouden aansluiten. Voor de zooveelste maal het oude, overbekende, afgezongen liedje, hetwelk vandaag ten beste wordt gegeven door Von Aehrenthal, morgen door D. San Giuliano, overmorgen door Pichon, enz. Over nieuwe schepen gesproken, in Frankrijk heeft men de particuliere industrie noo dig, om de voorgenomen bouw van slag schepen te kunnen voltooien. Een be richt in de ochtendboden melldt n.L, dat de Fransche minister van marine in de marinecommissie van de Kamer heeft verklaard, dat hij thans onmogelijk 2 nieuwe pantserschepen door de staats- jyerven op stapel kan laten zetten. De dokken te Brest en te Loiient zijn door de Jean Bart en de Cou,rbet ingeiipinen. De commissie keurde daarop het wets ontwerp goed, dat den minister mach tigt in 1911 door de particuliere Indus trie twee slagschepen van het type Jean Bart te doen bouwen. Maar meer dan het bouwen van die slagschepen, kan ons Hollanders intcres- seeren, dat de Nederlandsche Maatschap pij Lotisico in de Fransche Kamer ter sproke is ge komen. Reuter seint daarover: Bij de debatten over de begrooting van arbeid verwijt de geüniiiéerde socia list Laucheden minister v. Arbe.d, de Ne derlandsche maatschappij Lotisico, die onder voorwendsel van capitahsade lote rijen organiseert, te hebben geduid en zeifs de gerecht.ijke vervolging te hebben verhinderd. Het is noodig, dat land en parlement gewaarschuwd worden tegen dergelijke ondernemingen. Spr. schat ,dat Lotisico in den tijd van 3 jaar 2 mi;.toen francs aan'de fransche spaargelden heeft onttrokken en dat heeft kunnefl doen door de schuld van de administratie. Iedereen, verzekert Lauche, moet z.cii bij mij aansluiten om recht te eischen te gen financieele maatschappijen, die de Republiek onlsieren. De regeer.ngscommissaris Paul et ant woordt, dat zijn afdee.ing weigerde de maatschappij, waarover Lauche sprak, te tc enregis.reeren, en dat in overeenstem ming met het raadgevend comité voor verzekeringen. Lotisico is daarop in hoo- ger beroep voor den Raad van State gegaan. Wanneer dit hooger beroep wordt verworpen, zal Lotisico haar finan cieele operaties in Frankrijk moeten sta ken. Lauche antwoordt, dat hij de verklaring van Paulet niet aanvaardt, omdat, wan neer een maatschappij een loterij op touw zet, zooais Paulet toegeeft dat Lotisico heeft gedaan, er geen reden is hier te enregistreeren. Lauche wil een antwoord van den minister. Ik heb u gevraagd, zegt hij, of gij besloten zijt naar zekere preciese feiten een onderzoek in te stel len. In dat geval zult gij ons met u vinden. Laferre, de minister van arbeid, belooft een nieuw onderzoek, Als er fouten zijn begaan, zullen de vereischte sanc.ies vol gen-.De minister merkte echter op, dat Lauche zijn eisch, om tusschenbeide te komen, niet altijd op nauwkeurge inlich tingen heeft gegrond. Indien de heer Lau che, aldus de minister, mij op de hoogte had gested van zijn voornemen, om ze kere kwestie aan te voeren, zou ik hem hebben kunnen inlichten over de beslis singen, die spoedig genotnen zullen wor den. Verder verontschu'digt de minister zich met het oog op den korten tijd. die verloopen is, sedert hij aan het hoofd van zijn departement is gekomen, geen vollediger in.ich.ingen te kunnen geven. Het is echter onjuist dat het minist-rie v. arbeia de v^r.o.g.ng, ingedekt d^or den procureur der Repub.iex hee.t opgehou den. Lauch: Zult gij u tot het ministerie van binnenlandsche zaken wenden? De minister: Ik heb u toch dat ik de kwestie zou bestudeeren. Uit Duitschland komt de mededee.ing, dat de Rijksdag met 166 tegun 138 stemmen en 17 blanco het wetsontwerp over de belas.ing op waard everineerdtr.ng in derde lezing heert aangenomen. Een voordeel voor de conservatieven om landsvorsten >n landsvcrstinnen van van deze belasting vrij te stellen, was bij de tweede lezing verwerpen. In Engeland komt heden het parlement bijeen om al lerlei formeel werk te doen. Het gerucht van den komenden strijd begint reeds in de pers te k.innen. Bonar Law. Austen Chamberlain, Ackland-Hoed, de hoofdr whip der unionisten hebben in rvd'evoerin gen er op aangedrongen, dat het Hooger- huis het Pariementsontwerp zal ver werpen, dus niet voor de bedreiging van de 500 Lords zal zwichten. Bonar Law, gelijk andere voormannen der partij, heeft gezegd, dat Ulster zich desnoodis met geweld tegen invoering van Ho me Rule in Ierland moet verzetten, ftet zal een opwindende tijd in het Parlement en in den lande worden, ai komt Home Rule van liet jaar nog niet aan tie orde^ Lowther is tot voorzitter herkozen- Het eenige vermeldenswaardige, dat 's voor zitters herkiezing opleverde, was het protest van den onafhankelijk en nationa list üinnell ,die zich onder ironisch ge lach van de vergadering bek aagde, dat door het optrtd.n van voorzit.er cn plaats vervangend vo. r it.er, de onafhankelijke leden verhinderd werden hun behoor lijk aandeel in de debatten te hebebn Dit protest is echter niet ernstig opge nomen en bleek geen verzet tegen Low- ther's herkiezing te zijn. GEMENGD. Wegens den slechten gezondheids toestand, die op het oogenblik in Oost- Azië heerscht, heeft de rijkskanselier zich verplicht geacht, den Keizer het voorstel te doen, dat de reis van den Kroonprins voor dit jaar te Calcutta zal eindigen. De Kroonprins zal dienovereenkomstig van Calcutta uit de thuisreis ondernemen. Aan de hoven te Baagkok, Peking en Tokio, die hartelijke uitnoodigingen gezonden hadden, is leedwezen betuigd over de wijziging van de reisplannen, als gevolg van onvoorziene gebeurtenissen; verder ook aan de regeeringen van Nederland en de Vereenigde Staten, wier koloniën eveneens op het reisplan stonden. Uit Guayaquil, de hoofdstad van Ecuador, wordt bericht, dat president Al faro, naar aanleiding van opstootjes die van Vrijdag tot Zondag hebben ge duurd, heeft verklaard, dat de regeering met het oog op het klaarblijkelijk ver zet van het volk de Galapagoseilanden niet aan de Ver. Staten zou verkoopen. De Ikdain van Konstanopel ver neemt, dat uit Jemen zeer ongunstige berichten zijn gekomen. Sanaa moet nu door de opstandelingen zoodanig inge sloten zijn, dat het zich misschien zal moeten overgeven, voordat het ontzet kan worden. De Porte heeft haar ambassadeurs bij de beschermende mogendheden van Kreta aangezegd, de regeeringen te ver zoeken te protesteeren" tegen het optre den der Kretenzers van den laatsten tijd dat niet in overeenstemming is te bren gen met de rechten van Jurkije. Volgens de Lokal Anzeiger zijn te Konstantinopel hoogst onrustbarende berichten ontvangen. Het Armenische patriarchaat heeft den minister van bin nenlandsche zaken medegedeeld, dat Mohamedanen te Adana huizen van de Christenen door kruisen teekenen en dat een Mohamedaansch priester er in het openbaar christenmoorden heeft gepre dikt. De bevolking verkeert in de hoog ste opwinding en is overtuigd, dat in het ge. eim opnieuw ,'noordpartijen wor den voorbereid. De troepen, die te Ada na in garnizoen liggen zijn niet sterk genoeg om de opgewonden menigte in bedwang te hout en. Consulaire rappor ten bevestigen deze mededeeiingen. Bassermann, de leider van de na- tionaal-liberalen, heeft in een vergade ring te Ruhrort op het wetsontwerp op den riviertol kritiek geoefend en de» hoop uitgesproken, dat het verworpen zou worden. Het Sobranië van Bulgarije heeft met algemeene stemmen zijn goedkeu ring gehecht aan het regeeringsontwerp waarin de onmogelijkheid wu.dt uitge- sproKen, van het sluiten van een dciini- tief handelsverdrag van Turkije. De mi nister-president en de minister van fi nanciën verklaarden dat de huidige toe stand niet kan worden beschouwd als moetende leiden tot een tarievenoorlog. De Bulgaarsclie regeering zal niet haar toevlucht nemen toi een maixmum tarief dan naoat aLe pogingen geiaa.d hebben en in geval Turkije een dilTerentieel ta rief toepast op Bulgaarsclie producten. Het Huis van Algevaardigden der Ver. Staten van Noord-Ainerika heeft met 167 tegen 93 stemmen het ontwerp op de instelling van een permanenten tariefraad aangenomen. Het Duitsche Staatsblad bevat een decreet des keizers, waarin deze zijne vreugde uitspreekt over de bijzondere wijding, die de viering van zijn verjaar dag heeft geiad d ior de herinnering aan de stichting van het Duitsche rijk ,50 jaar geleden. De keizer hoopt dat men er ook in de toekomst in zal slagen, den door de eens gezindheid van de Duitsche vorsten en volkeren geschapen en in 40 jaar krach tig ontwikkelden arbeid in vreedzamen wedijver^ /net beschaafde volke ren verder te bevestigen en uit te brei den. Paul Singer, sociaal-democratisch lid van den Rijksdag is gestorven. Paul Singer werd geboren te Berlijn op 16 Januari 1844 van joodsche ouders Hij stichtte in 1869 met zijn broer een zaak in damesconiecties, waardoor hij kapitaal verwierf. Hij sloot zich bij de sociaal-democratische partij aan en nam in 1884 als vertegenwoordiger van deze partij zitting in den Berljjnschen Ge meenteraad en in den Rijksdag. In 1886 trok hij zich terug uit de zaak van zijn broer en wjjdde zich uitsluitend aan de partij, leidde zeer handig de partijda gen en behoorde tot de veelviuldigste sprekers in den Rijksdag. Met Bebel is hij een der invloedrijkste leiders. Volgens nadere berichten is de in Hodeida u.tgebroken besmettelijke ziek te niet de cholera, maar een soort dysen terie. Er zal een bijzondere commissie worden uitgezonden, om de noodige maatregelen te treffen ter bestrijding der ziekte. Machmoed Sjefket pasja, de Turk- sche minister van oorlog, heeft in de Kamer verklaard, dat de regeer.ng, wan neer zij niet krachtige maatregelen neemt tegen de opstanden in een zeer moeie- lijke positie zal komen. In het hoofdpostkantoor te Marseille is ingebroken. Uit de brandkast, welke de dieven hebben opengebroken, is een bedrag verdwen/en yan f20.000 fr. aan bankpapier. In de onmiddellijke nabijheid van het postkantoor bevindt zich een poTiepost Eerst in den vroegen morgen werd de diefstal on .dekt. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Februari 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Tilburg, J. Braam Ruben, aldaar; is in zijn rang overge plaatst bij het reg. gren. en jagers, de majoor J G. Kist, van het 4e reg. inf. bij het 4e reg., tot majoor, de kapitein P. A. A. Olréeis benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau, de heer J. W. Welcker, hoofdinspncteur-ge- neraal van den Rijkswaterstaat te 's Gra- venhageis, met ingang van 1 April 1911 aan J. W. Welcker en A. A. Bekaar, bei den te 's-Gravenhage, op hun verzoek, eervol ontslag verleendbenoemdtot hoofdinspecteur-generaal van den Rijks water staat P. H. Kemper, tot insepeteur- generaal van den Rijkswaterstaat; E. R. van Nes van Meerkerk en R. J. Casten- dijk Voorts zijn bevorderd :tot hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat le kL: N. A. M. van den Thoom en A. E. Kern- pees, tot hoofdingenieur-d.recteur van den Rijkswaterstaat 2e kl. ld., R. H. Goekinga, en W. H. du Croix en A. B. Marinkelle,tot ingenieur van den Rijkswaterstaat le kl. E. van Konijnen burg en A. R. van Loon, tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 2e kl. J. W. Brinie en D. A. van Heyst. Herziening der wet op den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. De Minister van Financiën heeft goed gevonden en verstaan 1. in te stellen eene commissie, wier taak zal zijn hem voor te lichten omtrent eene herziening der wet van 18 Sept. 1852 (Stbl. no. 178) op den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wer ken, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 1 Juli 1909 (Stbl. no 253), zullende de commissie haar advies uitbrengen in den vorm van een ontwerp van wet met memorie van toelichting 2. tot leden dier commissie te benoe men de heeren L. J. Huber, inspecteur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken bij het De partement van Financiën te 's Graven- hage, tevens voorzitterJ. M. van Kempen, fabrikant van gouden en zilveren werken, te Voorschoten; P. Merkes, hurloge- maker te Rotterdam J. Post, grossier in gouden en zilveren werken te Amster dam W. van Rossum du Chattel, winke lier in gouden en zilveren werken te Leiden; C. Huygens, essaieur van den waarborg te Arnhemmr. dr. J. H. R. Sinn.nghe Damsté, commies bij het De partement van Financiën te 's Gravenhage, tevens secretaris. Stuwadoorswet. Ingediend is een wetsontwerp, houdende bepalingen in het belang van personen, werkzaam bij het laden en lossen van zeeschepen. Het ontwerp heeft ten doel te waken tegen overdreven langen werktijden en arbeiden op Zondag en tegen gebrek aan zorg voor de veiligheid bij den arbeid, en te bevorderen, dat steeds aan den ar beider het hem contractueel toekomende loon worde uitbetaald. Verkiezing Prov. Staten- De niet-officieele uitslag van de stem ming voor een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Rid derkerk is(de cijfers van Poortugaal en Parnis ontbreken) op den heer J. L. van Rij (a.-r2132 stemmen uitgebracht, en op den heer K. S. den Wijn (lib) 1388 stemmen. De heer Van Rij is gekozen. Bakkerswet. Het bestuur van de Vereeniging van Broodbakkerspatroons uit de luxe-, ge mengde en middenbedrijven, die de vorige week te Utrecht heeft vergaderd, heeft dezer dagen tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin, na een uitvoe rige toelichting, het volgende wordt ge zegd lo. De patroons uit de luxe-gemengde- en middenbedrijven kunnen niet tot voorstanders van afschaffing van den nachtarbeid gerekend worden. 2o. Wegens de financiëele bezwaren, zullen velen onmogelijk hnn bedrijf kun nen voortzetten. 3o. Voor de leden onzer vereeniging worden zulke bepalingen gemaakt, dat het hun onmogelijk is den strijd om het bestaan vol te houden. 4o. De buitenlanders kunnen ten koste van Nederlanders, d grensprovinciën van brood voorzien, en Nederlanders worden naar het buitenland gedreven om even over de grenzen nieuwe bakkerijen op te richten. 5o. Men kan geen tegenmaatregelen nemen om die moreele en financiëele schade ongedaan te maken. Met aandrang wordf aan de Tweede Kamer verzocht, de aanhangige Bakkers wet en de wet op de BakKersraoen te verwerpen. Gereformeerde dokters en de Roomsche doop De „Heraut" antwoordt op eenige be denkingen die twee geneeskundige bladen de „Geneeskundige Courant" en de „Vox Medicoruin" hebben geopperd, naar aanleiding van haar stelling, dat een Gereformeerde dokter voor of na de ge boorte, waarbij bet leven van een kind gevaar loopt, het niet den Roomschen doop mag toedienen. Volgens ons Protestanten, zegt nu de „Heraut" o a. hier en in het vervolg zal men opmerken, dat het blad niet van Gereformeerd maar van Protestant spreekt, maar het eerst over Gereformeerde dok ters had hangt „de zaligheid van het kind niet van het gedooptzijn af, zoodat het ontbreken van den doop in werke lijkheid geen verschil kan maken. Het eenige bezwaar is, dat Roomsche ouders in zulk een geval aan de zaligheid van hun kind zouden twijfelen. De schuld van die wroeving, gelijk de „Genees kundige Courant" het noemt, rust niet op den Proiestantschen dokter, maar op de Roomsche Kerk, die de ouders onjuist heeft onderwezen. Maar in geen geval volgt hieruit, dat een protestantsch doctor verplicht zou wezen, ten einde deze wroeging te voorkomen, tot een hande ling over te gaan, die naar zijn consciëntie hem ongeoorloofd is. „En wat de laatste opmerking van de „Geneeskundige Courant" betreft, dat Christus ons gepredikt heeft, dat we onzen naaste moeten liefhebben als ons zeiven en dat de plicht van den medicus mede brengt, om het leven van zijn naaste niet te verduisteren door een beroep op een kerkelijke leerstelling, zo<> doet het ons zeker genoegen, dat de „Geneeskundige Courant" zoo hooge waarde toekent aan de woorden van Christus, maar ze ver gat daarbij, dat Christus aan dit gebod voor de naastenliefde een ander en hooger gebod heeft laten voorafgaan, n.l. de lieide tot God. Niet een kerkelijke leerstelling, gelijk de „Geneeskundige Courant" het noemt, maar het Woord Gods verbiedt naar onze overtuiging den Piotesiant, om

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1