fcijk aangekocht. De huurder van het in ten koop begrepen perceel aan het Hof- ongel, waarin een café-concert wordt jehouden, heeft zelfs een belangrijk geld bedrag uitgekeerd gekregen, om het huis, vaarvan de huur nog doorliep, reeds -net 1 Mei a. s. te verlaten. Hieruit blijkt iet voornemen om met dien datum het !errein voor de verbouwing van Kamer gebouw vrij te maken. De kustverdediging. Aan een correspondent van de „Frankf. Zeit." werd aan het Ministerie van Juitenlandsche Zaken te Parijs, in den •neest beslisten vorm medegedeeld dat ille belichten in de bladen over een vermoedelijk ingrijpen van Frankrijk in lie Vlissingsche kwestie geheel verzonnen zijn. Het is absoluut onwaar dat de ge zant te Weenen eenigen stap gedaan heeft. Crozier heeft wel een bezoek ge bracht aan graaf Aerenthal maar bij die gelegenheid is noch van de eene noch Van de andere zijde ook maar één woord over Vlissingen gesproken. De Fransche regering is niet van plan in deze aan gelegenheid welke alleen Holland aan gaap in te grijpen, zooals overigens ook blijkt uit de rede van Pichon. De .re geering heeft aan haar vertegenwoordigers alleen de verklaring toegezonden welke Pichon in de Kamer aflegdedit diende alleen om hen op de" hoogte te stellen, voor 't geval zij door de regeeringen, bij welke zij geaccrediteerd zijn, onder vraagd zouden worden. Sociale Week 1910. Voor de 5e maai verscheen in den be ken .1 en groenen omslag het officieel ver slag van te Amsterdam gehouden Sociale Week, een uitgave, van nut zoowel voor hen, die de verschillende lessen bijwoon den, als voor anderen, die niet in de gele genheid waren de week mee te maken. De eerstbedoelden zullen er in vinden een betrouwbaren gids, die bij het na gaan van het verhandelde moeilijkheden zal weten op te lossen; laatstgenoemden hebben een reeks sociale opstellen, e en handeleiding voor verdere studie van maatschappelijke onderwerpen. Zoo zijn deze officieele verslagen een noodzakelijke aanvulling van do^Sociale .Weken en zullen zij ertoe bijdragen het genoten onderwijs meer vrucht te doen dragen zullen zij belangstelling wekken voor vraagstukken van socialen aard. Daarom begroeten wij dit nieuwe ver slag met sympathie en hopen, dat het in breeden kring afname zullen vinden. Het is een keurig verzorgd boekske, dat voor al om zijn inhoud, maar ook om de 'uitvoering zijn geringe prijs ten volle waard is. Vrijdenkers-practijk. Het hoofdbestuur der vrijdenkersver- eeniglng „De Dageraad" heeft besloten, aan de regeering een adres te zenden, als tegenhanger van het adres der Evan- gelische Maatschappij, om de uit Portu gal verdreven katholieke priesters vrije lijk in ons land toe te laten. Het hoofd bestuur is van oordeel, dat men als vrij denkers er tegen moet opkomen, dat iemand wegens zijn overtuiging geweld wordt aangedaan. Over ons Roomsch geloof. Freule de Savorin Lohman antwoordt in de jongste aflevering van de „Holl. Lelie" op een bewerking var. den heer Schipperus, die beweerde, dat de R.-K. Kerk nooit rijken vermocht te bekeeren tot een levenswandel overeenkomstig den door Christus bevolenen, het volgende: M. i. is dit de inzender houde het harde woord mij ten goede laster. Immers, juist-de R.-K. Kerk in tegen stelling met de protestantsche heeft alle eeuwen door gekweekt geheele orden van martelaren en van metterdaad, gelijk Christus het beveelt, allen rijkdom ver- zakenden, klooster-Broeders en Zusters, en priesters in de stille vergetelheid werkend, welke meerendeels behoorden en behooren tot de rijken en aanzien lijken der aarde, tot degenen die alles verlieten om „hun Heer en Heiland te volgen". Ik herinner alleen maar aan het bekende voorbeeld van de dochter van Lodewijk den vijftienden van Frankrijk, welke de pracht en praal van Versailles verliet, om te worden een Carmeliter Zuster, een der strengste klooster-orden van haar tijd. Voorbeelden van dien aard, en van de meest belanglooze op offering van zeer rijke Roomsch Katho lieken, zijn er te over onder mannen en vrouwen beide, alle eeuwen, door, en het is dan ook juist m ij n hoofd grief tegen onze protestantsche leer, dat zij niet alleen niet in staat i-s zulk een leven overeenkomstig den wil van Chris tus aan de rijke geloovigen af te dwingen maar zelfs ook van hun dat absoluut niet verlangt. De beschuldiging van den heer joh. <j. Schipperus mag dus wel op het protestantisme worden toegepast mijnent wege, maar geenszins op de R. K. Kerk, want, juist zij, en zij-alleen, heeft tal- looze rijke en voorname en aanzienlijke leden, die wel degelijk alles en alles in den steek lieten, om te leven gelijk Chris tus dat voorschrijft, en om hunnen naas ten te dienen in nederigheid en op rechtheid. Tweede Kamer verkiezing. Door kiezers van verschillende rich ting in het district Sneek is de Kamer- candidatuur aangeboden aan den heer Ph. Noordwal te Balk. Met die aanbie ding, meldt het „Hbl". wordt bedoeld ie prolesteeren tegen het feit, dat me*! ook thans weer het district wil doen ver tegenwoordigen door iemand die met de belangen van dat district niet bekend is. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-Moeder heeft föO geschonken aan de Nederlandsche Vereeniging voor Roode-Kruishonden. De gewone audiëntie van den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel op Woensdag 1 Februari en die van den minister van Oorlog op Donderdag 2 Fe bruari zullen niet plaats hebben. De afd. Amersfo :.rt van Patrimoni um heeft een motie aangenomen waarin zij de mezning uitspreekt, dat het cle ernstige roeping is van de meerderheid der Tweede Kamer met voortvarendheid alle gepaste middelen aan te wenden om zo9 mogelijk alle beloofde verzek crlngs- weiten voor 1913 in 't Staalsbl. te krijgen opdat ook de Christen-werkman niet wor de teleurgesteld. ui 's Gravenhage is opgericht, op aanstichting' van leden van het vroegere V enezue'a-vrecie-comité, een Nationale Bond voor den Vrede. Tot bestuursleden zijn gekozen de hee- ren J. H. L. Dreckmeier (*s Gravenhage) j,. J. H. Martin (Apeldoorn) en mevrouw E. Dekker (Amsterdam)^ In de Amsterdamsche bouwvakken dreigt wecferom een strijd, dien een hand vol socialistische bouwvakarbeiders tracht uit te lokken. Door een achttal Rotterdarnsche raadsleden van verschillende richting, is gebruik gemaakt van het recht van initia tief, door een voorstel in te dienen tot het voorschrijven van minimum arbeids duur in de bestekken der gemeentewer ken. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 30 Januari. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken werdeii bij acclamatie herbenoemd, resp. tot voorzitter en ondervoorzitter de heeren Verheij van Wijk en Haitink. Tot leden van de commissie tot samen stelling van het verslag werden benoemd de heeren Haitink, Harteveit en Cohen. Besloten werd te steunen de circulaire van de K. v. K. te Hengelo in zake wij ziging der arbeidswet. Aangenomen voor kennisgeving werd de circulaire van de Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust over het ver- Ie en en van een vrijen Zaterdagmiddag in verband met de Zondagsrust. Verder werd besloten met algemeens stemmen aan B. en W. van Leiden, die ter zake een preadvies verlangden van de Kamer, te kennen te geven 'dat zij het van weinig nut achten, dat de ge meente medewerking verleende aan de te Roubaix te houden internationale ten toonstelling voor Noord-Frankrijk. Af gescheiden toch van de omstandigheia dat de tijd om een behoorlijk boekje sa men te stellen, veel te Icort is, zijn de betrekkingen tusschen Frankrijk en d'C gemeente Leiden althans van te gering belang, om de kosten 'en de moeite te rechtvaardigen aan een en ander verbon den. Bovendien is de Kamer van mee ning dat de Fransche handelspolitiek met hare buitensporig hooge invoerrechten niet van zoodanigen aard zijn, dat zij het aanknoopen van betrekkingen met betrekkingen met Frankrijk aanlokkelijk maakt. En ten slotte meent de Kamer er nog op te moeten wijzen dat de uit gave van de afdg. „Handel" aan het Departement van H. en N. in zoover in de behoefte voorziet dat er, immers zeer zeker voor verschillende industrieën groo- te reclame wordt gemaakt. De wetsontwerpen tot regeling der ar- arbeidersziekteverzektring worden in ver band met de circulaire van de Vereeni ging van Neder!, werkgevers, bij fine van preadvies gesteld in handen van de heeren Verheij van Wijle en Harteveit. De R. K. Middenstanldsvereeni- ging „De Hanze" houdt eene algemee- ne ledenvergadering op Woensdag S Februari a.s., waarop de Weleerw. heer H. W. J. Hoosemans, kapelaan te Rot terdam, zal spreken over „Nieuw leven ni den R. K. Middenstand." R00MSCI1E AGENDA. Woensdag 81/2 uur 's avonds. Zaal Maria üijzensteeg. Propaganda-avond van het Kruisverbona, toegankelijk voor alle Katholieken, zoo mannen als vrouwen. Spreker de heer A. H. J. Engels. Opge luisterd door muziek en zang. Donderda g, Feesidag van Maria Lichtmis, verplichting van Mishooren. Donderdag, 5lj uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor :1c Katholieken boven 16 jaar, toe- ga rij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Al» KATWIJK AAN ZEE. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nij verheid eu Hamiel is de heer H. E. de Ruiter Zijlker, arts alhier, aangewezen als deskundige voor het onderzoek naar hei gezichtsorgaan c:i het gehoororgaan van schippers, stuurlieden, machinisten machinist-stoker» en uitkijkers. De heer de Ruijter Zijlker zal daarvoor zitting honden eiken Alaandag des namiddags ten i uur ie zijnen huize. LISSE. De afdeeiing van het „Groene Kruis'hield Zaterdagavond in de „Witte Zwaan" eene vergadering. De voorzitter, Dr. Blok, opende met een kort welkomst woord de vergadering en stelde aller eerst aan de orde de verkiezing van een secretaris wegens het bedanken van den heer A. v. d. Mey. Bij eerste stemming werd hiervoor gekozen Mej. H. Corts. Een bestuursvoorstel om het reglement in dien geest te wijzigen door het inlas- schen van deze alinea: „In de kosten voor gezinsverpleging wordt voorzien door de afdeeiing Lisse van het Groene Kruis mits hier afzonderlijk voor wordt bijge dragen" werd aangenomen. Deze toevoe ging is noodig gebleken sinds de op richting R. K. Vereeniging voor Wijkver pleging. Alsnu werd het woord gegeven •aan den heer E. J. Abrahams, arts te Amsterdam, die een lezing hield over: „Kwakzalverij". De geneeskunst stelt zich ten doel, ziekten te voorkomen, ziekten te genezen of het lijden der ziekten te verzachten. In de vroegere eeuwen, reeds voor Christus geboorte, werd de geneeskunst uitgeoefend door niet vakkundigen, totdat deze z. g. volksgeneeskunst overging op de priesters. Deze hebben ze echter ten slotte weer moe ten overgeven aan hen die door hun studie een dokterstitel hadden verworven. Hoewel echter het aantal geneesheeren niet meer schaars kan worden genoemd, is toch het aantal dergenen, die de volks geneeskunst beoefenen, die zich geroepen gevoelen voor amateurgeneerkundige te spelen, nog legio, ja wordt het met den dag grooter. Spr. splitse deze in twee soorten, n.L, zij die handelen uit mede lijden, uit lust tot helpen, en die hande len uit winstbejag, de beroepskwakzal vers. Spr. schetste uitvoerig hoe deze laatste catagorie hun practijken trachten uit te oefenen. Sommigen willen de lijders genezen per brief, weer anderen door electriciteitsmiddelen, nog weer anderen werken op de godsdienstige gevoelens van den mensch, enz. enz. Met voor beelden toonde spr. aan wat de practijken zijn van De Haas, Bijstervelde, Eilers, Windelinzen e.a. De genezingen, welke deze beroepskwakzalvers tot stand bren gen, bestaan alleen maar in hunne ver beelding. Men laat deze verlokken door de attesten en ingezonden mededeelingen in de bladen. Al deze zijn echter nonsens, 'sJaarlijks wordt door de kwakzalvers minstens f 600.000 besteed voor deze attes ten, mededeelingen en advertenties alleen in de Nederl. dagbladen. En het rendeert, want jaarlijks wordt niet minder dan drie millioen gulden aan waardelooze en soms schadelijke medicijnen door de lijdende menschheid ingeslikt. Spr. sloot zijn rede met de waarschuwing „Speelt geen rouletten met uwe gezondheid." De inzet is te groot, gij kunt ze slechts eenmaal verliezen. Helpt ons liever dit maatschappelijk kwaad te bestrijden met al de kracht die in u is. Een dankbaar applaus was het loon voor zijn moeite. NOORDWIJK. Te Amsterdam over leed in den ouderdom van 59 jaar on ze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Op de Laak. De overledene stond vanaf de oprichting in 1882 tot 1896 aan het hoofd van de R. K. Par. Jongens- en Meisjesschool alhier. VOORSCHOTEN. Zaterdagmiddag 3 uur werd het tuberculose museum ,van de vereeniging het Groene Kruis, geo pend met een hartelijk welkom aan "de talrijke aanwezigen, door den voorzitter van de afdeeiing Voorschoten van het Groene Kruis, den heer E. Veraede. Spr. wees op de sympathie, die de vereeni ging van de zijde der burgerij kan bo gen. Een ledental van bijna 500, een renteloose geldlcening van f 400 in een minimum tjjds volteekend, een magazijn van verplegingsartikelen, waarvan in de vijf maanden van haar bestaan ,ruim 100 maal is gebruik gemaakt, verstrekken van ijs, de ontsmetting van woningen. De huiselijke verpleging, thans tijdelijk waargenomen door Mej. L. van Kol, vraagt,aller aandacht. Evenals in Den Haag en Leiden was het bestuur zeer gezien, om ook alhier het tuberculose- museum te exposeeren, waarvan het suc ces buiten verwachting is geweest en ook alhier het beoogde doel niet zal missen. Hiermede verklaarde spr. deze tentoonstelling geopend. De heer H. v. Kol, hield d'e openingsrede ,die wees op den grooten omvang de rtuberculose en de vele slachtofiers, d!ie deze gevrees de ziekte maakt. De heer J. H* Varekamp Jr. algemeen secretaris der Ned1. Onderw. Propagan- daclub en drankbestrijding wees op de noodzakelijkheid der drankbestrijding, wat in hooge mate de tuberculose ten goede komt. Hierna werd inen in de ge legenheid geste";; onder leiding en voor lichting van deskundigen hel museum te bezichtigen. Kerknieuws. De HoogEerw. Pater Anselmus KenealY van Abersycham (Engeland) in het laatste Generaal Kapittel der Minderbroeders- Kapucijnen tot Definitos gekozen, is door Z. H. Paus Pius X benoemd tot aarts bisschop van Simla (Voor-Indië). In Z. Chansi (China) is overleden de Zeer.Eerw. Pater Arnulfus Driessen van de orde der Franciscanen. De overledene was 32 jaar oud, werd in 1904 priester gewijd en vertrok in 1906 naar de missiën. De ZeerEerw. Pater Goossens, onder overste van het Missiehuis Sparrendaal te Vught, zal binnenkort met drie Bel gische medebroeders naar de missie van Sm.ieut in China vertrekken, waar hij reetia een tiental jaren werkzaam is geweest. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde heden Wegens dronkenschapB. F. K. te Rotterdam, W. A., Jac. v. B. Pzn. en A. W., tc Noordwijk, F. H., te Katwijk a.d. Rijn, W^. v. D. en P. v. D. te Katwijk aan Zee, J. F. en Th.H. v. V., te 's Hage, G. H. te Leiderdorp, H. B. en Nic. v. M. te Noorawijkerhout allen tot f 1 of 1 d. W. v. d'. Z./te Noordwijkerhout tot 3 maal f2 of 3 m. 2 dagen. A. K., P. S., J. C. R., J. v. dl E., H. H. v. d. R., A. E., Joh. K., H. R, P. v. d. B., L. B„ J. W. W., E. D.V J, O. A. v. W., allen te Leiden, tot fl of 1 dag. H. A. H., tot 3 maal f 2 of 3 m. 2 d. M. D., Adr. V., R. M. en Jolt. tv*, d. B\,tot f 1 p? 1 dl Adr. H. tot 3 maal f 2 of 3 m. 2 d. Allen zonder vaste woonplaats. Joh. van S. tot f5 of 2d. Wegens loopen op verboden grond': J. W. Jzn. en J. L. H>} tot 1 dag enf 2 of 1 week tuchtschool, J. v. d. B., tot 2 maal f 1 of 2 m. 1 week tuchtsdhool. J. K. Czn., en A. D. Azn., tot f2 of 1 d., allen te Noordwijkerhout. J. A. T. te 's Hage, en E. B. teZand- voort tot f 2 of 1 d. J. J. L.. te Oegst- geest, vrijspraak. Wegens versenrren van den openbaren baren weg D. V. te Hazerswoude tot f 1 of ld. Al. D. N. v. H., te Leiden tot f 2 of 1 dag. Wegens burengerucht N. v. M., J. J. v. d. B. JJzn., A. D. Pzn., en N. H. te Noordwijkerhout tot f3 of 2 dl E. v .d. M. M., A. D. A. d. K. A., te Leiden, tot f 3 of 1 d. en L. A, en J. O. te Lei den tot f 1 of 1 dag. P. H. te Leiden tot f 3 of 2 dagen* Wegens overtreding der jacht of vis- scherijwet C. K. te Noordwijkeriiout, tot f0.50 of 1 d. C. B. te Hillegom tot f2 of 2d. A. J. ,S. te Warmondi f 3 of 2d. H. V. te Aarianderveen tot f 10 of 2 dagen. Wegens het dragen van wapenen J. V. te Noordwijk tot f2 of 1 dag. Wegens het gaan in een hooger cou pé dan het plaatsbewijs aangaf R. O. te Leiden tot f2 of 1 dag. Wegens overtreding der drankwet M. G. G. te Katwijk aan Zee vrijgesprokeiy Wegens overtreding rijwiel- en motor- wet: A. B. te Zoeterwoude, P. V. te Noordwijk T. J. M. en H. K. te Was senaar G. K. te Veur, C. v. G. teVoor7 schoten, C. de K. en W. M. te Leiden', allen tot f2 of 2 dagen. J. van G., te Leiden tot f2 of 1 dag. Wegens rijden met voertuig zonder licht A. S. en A. W. v. R. te Leiden', tot f 1 of 1 d. J. R. tot i'2 of 2 d.agen. en A. H. tot f 1 of ld. beiden teKat- wijk aan Zee. J. H. te Noordwijk, tot f 1 of 1 dag. Wegens baggeren in Rijnlandsch boe zemwater G. S. te Benthuizen tot f2 of 1 dag. Wegens varen in Rijnlandsch boezem water C. M. te Aalsmeer en Joh. v. Z. te Katwijk aan Zee, tot 13 of 2 d. Wegens overtreding van de wet op hondenkarren J. D. te Leiden, tot f 2 of 1 week tuchtschool. G. V. te Katwijk aan Zee tot 2 maal f3 of 2 maal 2d. Wegens het in verboden richting rij den met een rijwiel, S. v. G. te Amster dam, tot 50 ct. of 1 d. M. H. tot? 1 of 1 dag. en J. S. tot 50 ct. of 1 d. beiden te Leiden. .N M. A. te Noord\vijk, tot 50 ct.'of 1 dag. Wegens politieovertredingen F. F. P. M., H. de R., tot f 1 of 1 dag. H. W. tot 50 ct. of 1 dag. A. S. en J. B. tot f 2 o!' 1 dag. L. Kr tot f3 of 1 dagl allen te Leiden. Th. H. v. V. te 's Hage tot 50 ct. of 1 dag. H. J. zonder vaste wocnpl., W. B. tot f 1 of 1 dag, J. B. tot 4 maal f 1 of 4 maal 1 dag. J. K. v. d. B., tot fl of 1 week tuchtsdhl allen te Leiden. W. K. Jr. te Rijnsburg tot fl of 1 week tuchtschool. W. C. K. te Noordwijk tot f 1 of 1 week tucht school, G. v. d. L., te Zoeterwoude f 1 of 1 d. C. K1. te Noord\vijk tot f2 of 2 dagen. Wegens loopen op verboden grond' W. W. Azn. te Hillegom tot f 2 of 1 d,ag!. Wegens overtreding der jachtwet: J. J. v. d. B. Jzn., en H. A. K., te Noord wijk, vrijgesproken. 1 Wegens overtreding der motor,- en: rijwiehvet J. A. S. te Utrecht vrijgespro ken. Wegens overtreding der drankwet H. J. de H., te Leiden vrijgesproken. Voor heden stonden op de rol 80 za ken voor openbare behandeling en een kinderzaak. Voorts stond terecht J. P. Jz., 16 jaar, schipper te R ij n s b u rg, wien ten laste was gelegd, dat hij met ezkeren P. H., -die niet versnehenen was, in een portaal van de wed. V. had gestaan, waar door haar overlast werd aangedaan. Bekl. zeide daar geschuild te hebben voor den regen en verlof daartoe beko men te hebben van de dochter der we duwe. De weduwe verklaarde dat het hal ve dorp in haar portaaltje kwam staan, wat den kantonrechter de opmerking ontlokte dat het portaal dan wel heel groot moest zijn. Ter voorkoming van meerdere overlast, had ze gaarne pro cesverbaal zien opgemaakt en tegen bekl. jvas alzoo gehandeld. Eisch fl of ld,. en voor deB minderjarige f 1 of I week? tuchtschool. Tegen Johanna W. V. en J. van N.j melkverkoopers te Leiden wie ten las te gelegd was het in voorraad hebben van melt van ondeugdelijke samenstel ling werd geëischt f 15 of 5 d. J. J. v. Hoeken, 29 j., fabrikant te Leiden, had in zijn fabriek machiies die gevaar opleverden niet voldoende beveiligd en vloeropeningen, waarin zich gevaar opleverende beweegbare maehi- nedeclen bevonden niet voldoende be schut Teve.ns was hem ten laste gelegd het doen arbeiden van een minderjari ge in die gevaarlijke omgeving. Een en ander werd doof bekl. bekend met dien verstande dat hij beweerde dat men be zig was met de beveiliging van de ma chines. De inspecteur van den arbeid als ge tuige gehoord verklaarde een week te voren beklaagde te hebben gewezen op dit gevaar en -de noodzakelijkheid der beveiliging. Dit had gemakkelijk en spoedig kunnen geschieden. Eisch tlO of 2 d. H. v. K. 33 j. directeur eier N. V. Magnesietmaalderij te Zoeterwoude, wonende te 's Flage, stond eveneens terecht wegens het zeer onvoldoende beveiligen van gevaar opleverende ma chines, in de Magnesietmaalderij'. Beklaagde beweerde nimmer gewaar schuwd te zijn. Wel was iemand van de arbeidsinspectie bij hem geweest die be weerde geen tijd te hebben, later zou terug komen en nooit gekomen is. Vervolgens trachtte beK'aag^e s*uk voor stuk het ten laste gelegde te ontze nuwen. Ter staving van zijne beweringen had beklaagde twee getuigen meege bracht. De verbaliseetende inspecteur van den arbeid handhaafde zijn' ver baal. Als eerste getuige a décharge werdj gehoord W. Oudshoorn, sjouwerman aan de fabriek, die verklaarde dat de stof zuiger goed werkte. De werklui zorgen altijd voor het schoonmaken, anders heb ben zij er zelf last van. Wel zat een buis der'züiglekiiiig niet goed vastgekoppeld. De tweede getuige C. Schoonen chef- molenaar aan de fabriek verklaarde even eens dat de stofzuiger goed werkten of schoon deze niet geheei in orde was. De ambtenaar achtte het ten laste ge legde bewezen en eischten 7 maal f10 of 7 maal 2 dagen. J. v. 1. 30 j. timmerman te Rijns burg, had eveneens in zijn timmerfa briek geen voldoende bescherming aan gebracht. Beklaagde erkende het ten laste gelegde, waarom de ambtenaar f20 of 4 dagen eischte. E. B. en L. B. te Noord w ij kerh out stonden terecht wegens het "loopen in een jachtveld in de Noordzijderpoldre en met een geweer waarvan ieder der be klaagde een gedeelte droeg. Beklaagde erkende daar te zijn geweest doch op, een 'openbaren weg met toestemming van den eigenaar van den weg. Verbalisant Nijenboe; beweerde dat hij beklaagden langen tj-jd had gadegesla gen en bezig gezien met het „omsinge len" van 3 hazen, 'bij welke bezigheid eerste beklaagde het gehec'e geweer droeg. Van deze verklaring vraagt de verdediger Mr. H. W. C. J. de Jong, aanteekening, waarop verbalisant ver klaart ook in het jachtveld het geweer uit elkaar te hebben gezien. Tweede verbalisant v. d. Aart ver klaarde met het geweer uit elkaar te hebben gezien in het jachtveld. Getuige Reminerswaal verklaarde aan beklaagde vergunning te hebben gege ven om op zijn land te loopen. Vier andere getuigen a décharge ver klaren dat het geweer een dubbelloops geweer was met twee afsluitingen en geeii a fdraai e Zijn requisitoir baseerende op een uitspraak van den Hoogen Raad dat een geweer hetwelk uit elkaar genomen kan worden een afdraaier is en afgaande op de bekentenis van beklaagden, dat zij in het land zijn geweest, eischt de ambte naar tegen den eerste beklaagde f 10 of 4 d. tegen de tweede f4 of 2 d. Verdediger van beklaagden, het doende voorkomen, dat dit verbaal een soort wraakneming is Van de zijde van verba lisant, beweert dat het niet aangaat ieder, geweer dat uit elkaar kan genomen wor den een afdraaier te noemen. Dan jou ■Ook het Ned. leger met afdraaiers ge wapend zijn. Uit het Verbaal blijkt dat verbalisant het geweer niet gezien heeft. Inde zaak van J. V., te Noordwijk,- beschuldigd van rijden over verboden weg, welke zaak de vorige week uitge steld was, op bewereji van beki., dat het een publieke weg was, werden eenige ge- tuibgen gehoord, die konden getuigen dat sedert menschenheugenis de weg pu bliek toegankelijk was. De ambtenaar het niet bewezen ach- -tende dat de weg niet publiek was vroeg vrijspraak. C. B. 22 j. en M. de R. 20 j. arbei ders te Katwijk a. Z. hadden des nachts te 1 uur te Katwijk zoodanig ge schreeuwd dat de rust der omwonenden, gestoord werd. Beklaagden beweerden niet in eikaars gezelschap te zijn geweest en om 1 uur niet te hebben geschreeuwd. Verbalisant zegt zich niet te kunnen vergissen. M. de R. stond tevens terecht voor het afschieten van vuurwerk. Beklv zegt slechts een sterretje van een cent te hebben aangestoken. Eisch f 2 of 2 d. voor het nachtrumoer, en voor het sten-el je 1 0.50 of 1 d. J/t[

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2