BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DB ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en hst GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Abeaderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrifdag Januari 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V 't Kwaad straft zichzelf, Ih eoi officieel Fransch Staatstuk, het 'parlementair rapport over de Oprlogs- begrooting der republiek, wordt een zij 't niert aldus bedoelde bestri/ding geleverd van het Nieuw-Matliusianisme. D« rappor.eur besrpeekt n.l. uitvoerig 'de vermindering der legersterkte ten ge volg* van het afnemende geboortecijfer en geaft maatregelen aan ter voorziening in dien soldatennood, welke in een even- tuecle» oorlog noodlottig voor het land zou kunnen worden. Na de vorming van een zwart leger aangeprezen te hebben, wijst de rappor teur erop, dat een nummeriek in de min derheid verkeerende krijgsmacht dit te kort kan aanvullen door uitnemende ge- oeicndheM en een bewapening, welke aan de strengste eischen voldoet. Hij steunt hierbij op de uitspraken van tal rijke deskundigen, die opkomen tegen het overdreven hechten aan het aantal. Men bezie dit stukje legerpolitiek nu eens goed de deskundigen hechten niet- aan het aantel, maar.... men gaat het aantal vermeerderen door 't in dienst stellen Van negers, die in Afrika zullen fungee- ren, zoodat Frankrijks zonen in 't va derland kunnen blijven 2o. desniettemin schijnt er toch nog een tekort in aantal re zullen blijven, aan te vuile* door.... uitnemende geoefend heid e* bewapening, alsof deze twee dingen niet in ieder géval noodig waren en alsof b.v. Duitschland daarin te kort sChoot. Nee*, geachte rapporteurs, deze doek jes voor het bloeden nelpen niet. En zulks te minder, wijl de stijgende lasten de Fransche Oorlogsbegrooting be draagt dit jaar 891.460.000 francs, d.i. maar eventjes 27 millioen francs meer dan iiet vorige jaar op steeds minder schouders komen te drukken, terwijl ook steeds minder werkkrachten beschikbaar komen om voor de noodige middelen te zorgen. 'i Is immers duidelijk, nietwaar: als geen voldoend aantal soldaten kan op komen blijft ook wijl 't contingent verband houdt met het bevolkingscijfer geen voldoend aantal jongelui achter om 't veld te bebouwen enz., zoodat 's lande wdvaart wel achteruit moet gaan. Waar blijven dus de zegeningen van het Nièuw-Matmjsianisme ALGEMEEN OVERZICHT. Ofschoon in den laatsten ijjd weinig berichten kwamen van de opstand in Mexico wordt nu door berichten uit Washington bevestigd dat de revolutionaire beweging in Mexico weer toeneemt. Dc aanvoer der der opsiandeiingen, overste Criega bracht den icgeeringstroepen, die hij bij Ojinaga versloeg, belangrijke verliezen toe. Deze verloren niet minder dan 150 man. De opstandelingen veroverden Ca- segrande en werden zoodoende meester van de spoorlijn. Generaal Havarro, het hoofd der regeeringstroepen ,is volko men van de rest van het leger afgesne den. Ook in de provincies Durango, So- nora en Chihuahua zou de opstand nog in vollen gang zijn. Wel een bewijs, dat de opstand zich .weer uitbreidt, is een bericht uit San An tonio in Texas, dat Amerikaansche cava lerie naar de Mexicaansche grens is ge zonden om de neutraliteit van het Ame rikaansche'grondgebied te handhaven. De Longenpest die nu in China heerscht, is, volgens tel rmen aan uc „Ncw-York Herald" 'eci. rgste, waarvoor men ze ooit ge hot., .;eeft Alle gevallen verliepen tot nu ice doodelijk. Deze pestilemie onder scheidt zich van vroegere, doordat hij ge heel en *1 het karakter draagt van longen- pest. In de provinciën ten Zuiden van den grooten muur breidt de ziekte zich buitengewoon snel uit, ondanks d; tijdig genomen quarantaine-maatregelen Het verkeer op de spoorlijn Tientsin-Pukau «taat stil; langs den spoorweg zijn ten Zuiden van Tientsin 80 pestlijken gevon den, Te Peking zelf werden 14 geval len aangegeven, men vermoedt echter, dat nog een groot aantal gevallen ver borgen wordt gehoijden4 Men meent nu ook de oorzaak der ziekte gevonden te hebben. Algemeen wordt n.l. aangenomen, dat pest is overgebracht door Chineesche jagers, Die jacht maakten op een soort wild, veel gelijkend op een marmot, dat door de Russen „bartagen" en door de Chinee- zen „harta" genoemd wordt eii welks vleesch zij hebben opgegeten. Deze dieren schijnen bij de overbren ging der longeüpesï dezehde ro. te ver vullen als de ralten bij de builenpest. De MongoüiSche jagers vermijden ge woonlijk het spoor der dieren; de Gui- neezen hebben er dit jaar eerder, druk jacht opgemaakt, vanwege de vehen, waarvan, naar het heet, reeds een groot aantal naar Seattle en San Francisco ver scheept zijn. De eerste slachtoffers van de pest wa ren jagers en personen, die de vellen beiianüe.den en door hen is de ziekte overgebrach. Geen bijzonder nieuws komt uit de republie k Portugal en we. moeten ons gu3 vergenoegen met wat Minister Macuauü icupreu i/rijtiag aan ue buiteniiandsche jouruausten op een aitaientie ïncdte.f. Natuur,ijic is alles zoo mooi mogeujK en wel.icnt worden uaarom de saii.eii^ouisten zoo s.echt be- zoent. In de aige.oopcn wee* waren tr sieents 7 jouena.isten, doch van dezen moet de minister menig bitteren vraagpii siiKken en uaarom vraagt de correspon dent der „N. R. Ct." „of net wei het werk van een minister is oin weke.i/ks voor biten.anüsuche correspondenten zoo kiaar te zitten, hun aanmerkingen te moe ten aanhooren, en zien te moeten zitten verontschuldigen over dingen, d.e de nee- ren correspondenten niH vOikomen goed keuren.... Er is iets pijnlijks in die zittin gen, iels pijnlijks voor het voor.oopig bewind, voor het nieuwe stelsel en voor Bernardino Machadb voorai. En wij, onder collega's, vragen elkaar af, waarom dan die zittingen, ais de bedoelingen der voor.oopige regeer.ng zoo heet edel moedig, a.s de toestand zoo heel klaar en het leven der jonge re publiek zoo heel verzekerd is. Moest dit alies dan niet van zelf aan het licht ko men door den loop der gebeurtenissen? Is het misschien de toestand^ die hem dwingt om te ontvangen? Heel vriendelijk en voorkomend van den minister, maar: „Qui s'excuse.... Een typisch geval van voorstd.en stip pen we nog eens uit diezelfde correspon dentie aan. Zoo zei de minister: „Deze week deed zich het betreurens waardige feit voor, dat de „zustertjes van de armen" ons verheten, wijl zij haar kleederdracht niet af wilden leggen. Zij zijn vertrokken en uitgeleide gedaan on der den grootsten eerbied. Wij allen be treuren haar heengaan zeer!" En is nu die officieele kennisgeving waar? Ter vergelijking, waarna ik de conclu sie aan den lezer Iaat, het volgende van een onverdacht getuige, den correspon dent van de „Telegraaf": Deze week zijn dc laatste geestelijken hier door de rechterlijke macht uit het land gezet. Het waren de irmazinhas dos pobres d.i. zustertjes der armeh, die geheel on baatzuchtig meer dan twee honderd ou den en armen verpleegden, geheel van aalmoezen werkend, die zij voor hare verpleegden afsmeekten. Een ondankbaar werk was dat steeds voor haar en menige beleediging moes ten ze slikken. Zoo was er eens een, die bij een winkelier in de Rua de Ouro een aalmoes vroeg. Deze, waarschijnlijk in zijn bezigheid gestoord, begon met het nonnetje met scheldwoorden te overla den, te gemeen om hier op te noemen. Toen hij eindelijk zweeg, zei ze heef eenvoudig: „die woorden waren voor mij geef me nu ook wat voor mijn armen". Die heiligen moesten het land verlaten omdat ze haar kloosterkleedij niet voor wereidschen dracht wilden ruilen. Ofschoon de nieuwe regeering zich overigens heel genereus getoond heeft, vind ik haar in dit geval erg kleinzielig,. De zusters zijn door ziekenverpleeg sters vervangen, maar wie die klasse hier in Lissabon kent, zal terstond begrijpen, dat de arme oudjes de liefderijke verple- gnig der irmazinhas dos. pobres. wel zul len missen. GEMENGD. De Kamergroep der onafhankelijke socialisten heeft, onder voorzitterschap van den oud^Minister Pichon vergaderd om te beraadslagen over het dioor de Regeering ingediende ontwerp betref fende d'e spoorwegambtenaren. Beslo ten werd om die bepalingen van het ontwerp waarin aan de spoorwegarbei ders het stakingsrecht wordt verboden, te verwerpen. Het voorontwerp tot herziening der Grieksche grondwet bepleit in de eerste plaats herstel van den Raad van State, instelling van het ambt van mi nister-president zonder portefeuille, on derzoek der geloofsbrieven van Kamer leden door het Hof van Cassatie en wij ziging van de bepalingen, die betrekking hebben op een eventueele wijziging van de Grondwet. Nog steeds blijven er daden van sabotage op de Fransche spoorlijnen voorkomen. Uit Soissons wordt gemeld, dat er tegelijkertijd een dertig telegraaf draden langs de spoorwegen Tergnier St .Quentin en Tergnier-Laon zijn doorgesneden. Grcote vertraging in den treinenloop was natuurlijk het eerste gevolg van deze minne daad. Er zal nu vennoedel ijk spoedig een einde komen aan de woelingen in Cham pagne. De Fransche regeering fyi de afgevaardigden van dat departement zijn het nl. eens geworden over een wetsont werp, dat rekening houdt zoowel met de eischen der wijnboeren als met die Van de vereeniging van wijnhandelaren. Het dorp Bersagno aan de noor delijke helling van den Monte Baldo in Italië wordt met ondergang bedreigd, doordat geweldige steenmassa's losge raakt zijn en op de huizen dreigen neer te komen. Een groot aantal woningen moest ontruimd worden. Naar aanleiding van de wijziging Van .d eregeling der toonopvolging in Griekenland, tengevolge van het feit dat Kroonprins George van zijn rechten als troonopvolger afstand deed, werd twee jaren geleden een hofstatuut uitgewerkt ter regeling van de positie der leden van het Koninklijk huis en ter vaststelling van hun rechten en plichten. Daar men er echter destijds om jedenen van op portuniteit dat statuut niet in werking heeft laten treden, heeft de regeering thans stappen gedaan om door indiening van het statuut in de Skoepsjtina aan te huiswet der Koninklijke familie kracht van wet te verleenen. De Grieksche regeering heeft gis teren in de Skoepsjtina een buitenge woon krediet van 2000,000 dinar aan gevraagd voor de buitenlandsche reizen van Koning en Kroonprins. Men is, schrijft het „Handelsblad1 van Antwerpen", den grooten bijval niet vergeten dien verleden jaar het ko- ninginnerooske te beurt viel, toen het verkocht werd ten voordeele van de te- ringl ijders. Dit heeft H. M. de Koningin aangezet, het aanbod te aanvaarden van een co- miteit, dat elk jaar dezelfde werking op touw zal zetten ten voordeele van een door de Koningin aangewezen, werk en bij middel van een door haar aangewe zen bloem. H. M. verkoos als bloem het edelweiss en voor de te bestrijden kwaal de slaap ziekte. Geen twijfel of de onderneming gaat denzelfden bijval tegemoet. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is F. N. Carabain thans belast met de waarneming van de betrek king van ingenieur 3e kL bij het departt. van Koloniën, benoemd tot adjunct-in genieur bij dat departement, met toeken ning tegelijkertijd van den titulairen rang van ingenieur 3e kL: is de Oost-Indische ambtenaar met verlof A. van Wetering, laatstelijk assis tent-resident, secretaris der residentie Amboina, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Fransch-Nederlandsch incident. Inzake het bekende geschil schijnt vol gens het „Hbl." vrijwel vast te staan, dat door bemiddeling van die Ne- dërlandsche en Fransche gezanten het gesfihjl «li, de w.Jsp.r^ y#x «fclers Mi- derworpen worden, zoodat een vreedza me en normale oplossing waarschijnlijk is. Legeruitbreiding. Met het ni uwe mililie-ontwerp, waar bij het jaarlijks in te lijven aantal lote- lingen van 17.500 op 23.000 zal worden gebracht, zal een legeruitbreiding ge paard gaan, bestaande in de oprichting van vier z.g. fortcompagnieën per regi ment infanterie. (Avp.) Weigerende Gemeenteraadsleden. E enigen tijd geleden werd medegedeel dat een raadscommissie uit den gemeen teraad van Zaandam, welke een rapport had uitgebracht inzake de ontwerp-ge- meentcwet, weigerde uivoering te geven aan dc opdracht, om dit rapport aan te vullen, met hetgeen de heer Duys in een zelfstandig rapport had neergelegd. Dit geschiedde, omdat de heer Duys in diie commissie zitting had gehad, maar om voor hem geldende redenen zijn ontslag had genomen. Donderdagavond moest nu een nieu we commsisie gekozen worden. Doch geen der leden had rust daarin zitting te nemen, behalve de heeren Duys en Prins, beiden sociaal-democraat. Toen stelde de heer Duys voor, hem dan maar op te dragen het alleen te doen. De gemeenteraad zal in de volgen de vergadering een beslissing nemen, of hij dit aanbod zal aanvaarden. Het Juliana-bloempje. Door de „Federatie der vijf Diocesane R. K. Volksbonden en Werklieden-orga nisaties in Nederland" is namens de'ruim 40.000 werklieden, die de Federatie telt, een krachtig-protest-schrijven gezonden aan het Bestuur der Centrale Vereeni ging ter bestrijding der Tuberculose, te gen het bekende noodlottig besluit, om op den verjaardag van het Prinsesje niet meer de Juliana-bloem met het Oranje hartje ten verkoop aan te bieden, doch dit te vervangen door de neutrale „weldadigheidsbloein". De Federatie protesteert met kracht tegen dit genomen noodlottig besluit en verzoekt het Bestuur der Centrale Ver eeniging dringend', er alsnog van te- rug te komen. Zoo niet, dan zullen po gingen worden aangewend om langs een anderen weg, buiten de neutrale „wel- dadigheidsbloem" om, de arme tering lijders te hulp te komen." Tweede Kamerverkiezing. Ds. B. Klein Wassink, te Leeuwarden heeft voor de hem aangeboden candi- datuur voor de Tweede Kamer, voer het district Sneek, bedankt. De verdediging der Schelde. Reuter seint uit Rome: De „Popoio Romano" zegt, dat Italië geen stem heeft uit te brengen in de kwestie van Vlis- singen, ombat het koninkrijk Sardinië niet heeft deelgenomen aan het verdrag van 1839 Reuter seint uit Weenen: De „Reichs- post" betoogt, dat de kwestie-Vlissingen aanleiding zal zijn tot een directe gedach- tenwisseling tusschen Nederland en Bel gië, omdat België het recht heeft te weten, op welke wijze het waarborgen zal hebben voor den vrijen toegang van 'de Schelde, voor het geval dat aan den mond der Schelde gestreden mocht worden. De officieuse „Nowoje Wremja" ver klaart dat Rusland zich in de fortifica tie-kwestie van elke directe inmenging zal onthouden, maar zal doen, wat zijn plicht is op grond van de claucules van het tractaat van 1839. Middenstands-Credietbank. Gisteren werd te Haarlem de eerste algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der coöp. Centr. Midden- stand, s-credietbank in het bisdom Haar lem. Na opening door den waarn. voorzit ter van den Raad van Bestuur, den heer v. d. Kamp van Haarlem, werd een over zicht gegeven van de werking van «die Bank over de eenige maanden van zijn bestaan. Uit deze cijefrs bleek, dat er tot heden waren geplaatst 542 aaifdee- len, waarvan de eerste storting bedroeg f 11152.50, terwijl van Leiden en Am sterdam nog ruim f2000 te innen waren. Aan voorschotten werden verstrekt f8355, waarvan werd terugbetaald f2230 plus de rente; yan de yoorschotten uagL*, - Van belegd kapitaal werd gekweekt f171 rente. De proef, in Delft met de spaarkas ge nomen, is schitterend geslaagd en in twee maanden is daar ingelegd vootf f 5656. Ook in andere afdcelingen zullen spaar boekjes uitgegeven en bij gebrek en be hoefte, een bijbank worden opgericht Alsnu kwam aan de orde het ontwerp huish. reglement, dat na langdurige ge- dachtenwisse'.ing ten slotte met algem.ee- ne stemmen werd vastgesteld. Tot leden van de financieele commis sie uit de aandeelhouders weiden bij meerderheid van stemmen gekozen de heeren J. Geels, Amsterdam, H. W. Spendel, Leiden, en S. J. Visser, Den Haag, en tot hnune plaatsvervangers de heeren v. d. Arend, Delft, v. Vuuren, Amsterdam, en Holt, Haarlem. Na dank en opwekking werd de verga dering met den Chr. groet gesloten. KORTE KRONIEK. Uit Johannesburg seint Reuter, dat de commandant, officieren en leden der bemanning van de „Zeven Provinciën" aldaar zijn aangekomen en werden ver- welkomd dioor den burgemeester en den! Nederlandschen consul. Zij bezochten verschillende bezienswaardigheden, o.m. de Robinson-mijn. De gemeenteraad van Bloem en daal heeft gisteren met algemeene stem men besloten, Ged. Staten machtiging te vragen tot het oprichten en exploi- teeren van een gemeenschappelijke wa terleiding met de gemeente Bennebroek, Schoten en Velsen. Later zal de raad het technische plan behandelen. Te Rotterdam overleed in den ouderdom van 47 jaar mr. G. W. baron van der Feltz, vice-president van arrond. rechtbank aldaar. Jhr. mr. Victor de Stuers te 's-Gra- venhage heeft zich met een adres ge wend tot flen gemeenteraad van Dor drecht, waarin hij, met het oog op de architectonische en historische waarde daarvan, met kracht opkomt tegen het voornemen, om, ten behoeve van den bouw eener school, over te gaan tot af braak van de Öerckepoort aldaar. Den 15en Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Eerw. Zusters Augustinessen zich van uit Dendermonde (België) te Delft vestigden, om zicli meer in 't bijzonder aan de verpleging vaii zieken te wijden. Op Silvautoea Estate is de assi stent Arnold vermoord. De Silautoeaj Estate behoort aan een Duitsche maat schappij, „AssaUan Syndicaat", geves tigd te Berlijn, en is gelegen in Assahan' (Oost-Sumatra) in liet district Tandl- joeng Bal ei. .(Tel.) Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Aan de orde is 2e. Voortzetting van de behandeling van het praeadvies op de verzoeken van; de afd. Leiden van den Ned. Roomsch- Kath. Volksbond e. a., inzake .de toe passing van het bepaalde bij art. 1638c en d. van het Burg. Wetboek bij d'e uit voering van bestekken van gemeenten werken. i Wethouder Korevaar ligt bij art. D 3 een amendement van B. en W. toe* ter verduidelijking van de redactie. Bij de slotbepaling vraagt d'e heefl Briët wat de sanctie is van dat artikel Kunnen n.l. B. en W. de kosten op de aannemingssom korten, of moet de arbei der de tusschenkomst van den kanton rechter inroepen. De Voorzitter antwoordt, dat het twee partijen zijn. Komt de aannemer zijn verplichtingen niet na, dan vullen B. en W. op de aannemingssom korten^ Gaat de aannemer hiermede niet accoort, kan hij zich op den rechter beroepen. Het complex bepalingen wordt op ver zoek van wethouder v. d. Lip in stem ming gebracht en aangenomen met 26 stemmen tegen 2, die van cFen heer v. d. Lip en van Hamel. 3e. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 19 April 1900, re gelende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burger school voor Jongens en de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes te Leiden. B. en W. stellen voor het school gekl voor de buitenleerlingen der JH. B. S. voor Jongens te bepalen 90 méé* dan voor de Leidsdie leerlingen ig yersqhglcUgd,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1