BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No, 397. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Hoe is 't mogelijk. Men noemt Amerika wel eens het land ifcler onbegrensde mogelijkheden, maar ^Frankrijk dingt ook naar die onder scheiding zij 't dan voornamelijk ten aanzien van 't gemis aan recht en orde op menig gebied. Hoor volgend verhaal "eens, dat ont leend werd aan de „Temps", een [blad, welks nieuws nog betrouwbaar is. In 1905 werden de onderwijzer en 'de onderwijzeres Delpech benoemd aan een openbare school in een kleine ge- 'meente van het departement Lot. Maar zij waren niet zoo gelukkig in den smaak Je vallen van den burgemeester, die een voudig weigerde hen te installeeren en hun de sleutels van het schoolgebouw te overhandigen. Het echtpaar was ver- jplicht, zijn meubelen onder dak te bren gen in een loods en zelf intrek te ne men in een tochtig barak mevrouw Del- ipech, wier toestand niet in het minst het medelijden van den burgemeester Vermocht te wekken, bracht hier een kind ter wereld, dat al spoedig werd aangetast door diphteriti^. Vijf maanden bleef de school geslo ten cn de dorpsjeugd verstoken v®n onderwijs. De prefect, die n.b. de Del- pech's benoemd had, trad niet tusschen heide en iiet uen autocratischen -bur gervader kalm handelen in strijd met de leerplichtwet. Delpech diende echter een aanklacht in de Raad van State heeft dezer dagen beslist, dat aan den eischer een schade vergoeding moet worden betaald vjjftien honderd franks. Tecen den nieuwen onc3erwijzer en diens echtgenoote kon geen enkele ge- g onde grief worden ingebracht: de bur gemeester had slechts den vorigen schoolmeester willen behouden. Als men zoo iets leest, moet men teich wel afvragenhoe is het mogelijk. Zes maanden zonder wettige reden een school gesloten houden en het per soneel erbuiten bannen, zonder dat eeni- ge autoriteit daar wat aan doet. We moeten maar aannemen, dat de befrokken autoriteiten het alle te druk hadden met kerkvervolgen om op zoo'n kleinigheid als -ontreddc d ond^rXijs te kunnen letten anders weten we waar lijk geen verklaring voor dit merkwaar dige feit. Stel u intusschen eens voor, dat ginds een pastoor zoo jets had gedaan lee- kenonderwijs b.v. geweerd' uit zijn pa rochiale school. Wat zou men dien „vij and van ontwikkeling", dien „achterlij ken domper", dien „man van verdacht allooi" spoedig vervolgd hebben ALGEMEEN OVERZICHT. Weer hebben na eenigen tijd van rust de spoorwegambtenaren in Italië de heropening der Kamer van afgevaar digden benut, om hun agitatie opnieuw te beginnen en gehoor te vinden voor •hun klachten. Met het doel een manifes tatie te houden, hebben zij in den nacht van Maandag op Dinsdag een trein bij Florence aangehouden, In dezen trein zaten tal van algevaardigden. Toen de locomotief eensk:aps stopte en de reizi gers verschrikt uit de raampjes keken, za gen zij plotseling een groot transparant waarop te lezen stond: „De spoorweg ambtenaren wachten". Ook bij Ancona werd een trein aangeh aden en door roode lichten tot stoppen gebracht, wel ke van het opschrift waren voorzien: '5,Minister Sacchi, de beambten zijn ge- reed tegen u op te treden!" Bij Falcona- ra werd ook met ontplofbare stoffen ge werkt. Een gerechtelijk onderzoek is be- jgonnen. In verband met de arrestatie van ko lonel Lapathiotis en ezs onderofficieren hebben de onderofficieren bij den koning van Griekenland geprotesteerd tegen het door de regee- xing uitgevaardigde verbod om nieuwe leerlingen in de onderofficierssUn op Je nemen. Volgens sommige bladen besloten, .de onderofficieren, om, wanneer het protest werd afgewezen en in het buitenland in dienst te treden. Sommigen hebben reeds pogingen aan gewend om zich voor het Fransche leger te laten aanwerven, waartoe zij zich tot het Fransche gezantschap hebben ge wend. Deze berichten werpen een ongunstig licht op d e in het Grieksche leger heer- schende toestanden. Om hun zelfzuchtige doeleinden na te streven hebben verschillende politieke partijen gepoogd invloed te krijgen op eht leger en het resultaat is geweest, dat de tucht geheel verloren is geraakt. Steeds ernstiger begint ook de toestand er uit te zien in Portugal De correspondent te Lissabon van de „Times" stelde een onderzoek in naar de heerschende stemming in de prrvinciie. Uit hetgeen hij zag in het dal van de Douro, kwam hij tot de conclusie dat een uiterst verzoenende politiek zal moeten worden gevolgd; om de eenheid in het land te herstellen. De politiek van de voorloopige regeering wordt daar scherp bestreden en dit zou bij de verkiezingen wel invloed kunnen hebben. Ook moet volgens de Fransche bladen het grootste deel der republikeinsche pers, groote ontevredenheid betuigen met het feit, dat de Regeering nog altijd niet de wet op de scheiding van Kerk en Staat in de nieuwe republiek heeft af gekondigd. Het blad van Machado do Santos, die de revolutie organiseerde, vraagt nu om het onmiddellijk in werking stellen der wet, hetgeen door de Regee ring reeds voor de maand December was beloofd. Inmiddels verluidt, dat de Minister van Justitie van zins is, de wet niet eerder af te kondigen, voordat het land tot meerdere kalmte zal zijn gekomen, daar hij meent, dat alsdan de wet alge meen gunstig ontvangen zal worden. Was er de laatste tijd van officiëëlen kant veel gesproken over de verdraag zaamheid en edelmoedigheid der re,pu- pliek tegen de koninklijke familie, nu is het volgende communiqué, blijk baar afkomstig van den ex-jconing Ma nuel, in de Engelsche bladen te lezen: In verband met een verklaring van den Portugeeschcn minister van buitenland- sche zaken betreffende de „inschikke lijkheid en edelmoedigheid" ten op zichte van de koninklijke familie wordt van welingelichte Portugeesche zijde medegedeeld, dat de quaestie der lijf rente aan koningin Maria Pia geregeld is bij overeenkomst tusschen de Itali- aansche en Portugeesche parlementen vóór het huwelijk der vorstin, dus bij in ternationaal verdrag, dat door elke re geering te Lissabon behoort te worden geëerbiedigd. Koning Manuel heeft tot nog toe slechts de inkomsten ontvangen uit persoonlijke bezittingener kan der halve geen sprake zijn van edelmoedig heid ten zijnen opzichte van den kant der republikeinsche regeering. Koning Manuel ten slotte heeft nimmer afstand gedaan van zijn rechten op den troon van Portugalhij is besloten deze te blijven handhaven. Een interessante kijk op de revolutie dagen gaf Dinsdag in Antwerpen een ooggetuige, de Jesuitenpater de Faria Barras in een leerrijke lezing over de omwenteling. Volgens het verslag in het „Hbld van Antw." zei de eerw. spreker o. a. het volgende „De omwenteling in Portugal was geen donderslag in een onbewolkten he mel. Zij werd door de vrijmetselarij voor bereid, maar is ook de schuld der mo narchisten, die de wilskracht niet beza ten om het kwaad bij den wortel uit te roeien. Hun ontbrak het aan vooruitzicht en toen Franco, een eerlijk man doch wat onvoorzichtig, aan het bewind werd ge roepen was het te laat. Wat de koning moordenaars aangaat, zij werden door de geheime genootschappen gewapend' en, na den moord1 begingen de monar chistische staatsmannen nog de lafheid, van koning Manuel straffeloosheid voor de moordenaars af te dwingen. Het laatste ministerie der monarchie was een zuiver anti-katholiek ministerie dat letterlijk den weg baande voor de re volutie eu d,at4 pjn dfc feUASt $ler republi keinen te winnen, de kloostergemeenten begon te vervolgen, waarbij de Jezuïeten weer de eerste slachtoffers waren. En de monarchisten zagen niet in dat zij, een kuil voor een ander gravend, er zelf zouden invallen De republiek voerde het werk uit, voorbereid door de royalisten, en, wan neer de revolutie uitbrak, dan zag men aan de zijde van den ongelukkigen jon gen koning geen enkel zijner raadgevers van daags te voren.". Na te hebben aangetoond hoe de moord op dr. Bombarda de onmiddellijke aanleiding weri? tot het uitbreken der omwenteling, gaf de pater zijn beschou wingen over de behandeling van de pa ters van het college van Campolide. „Pater de Faria Barros, die rector van het college was, deed eerst de leer lingen verwijderen, dan zijn collega's en bleef, als een kapitein, de laatste op zijn schip. Op het oogenblik dat 2iet klooster door het gepeupel ging aange vallen te worden, trachtte hij met een broeder, onder vermomming, te vluch ten, maar zij werd.en herkend, beleedigd, mishandeld, met den dood bedreig. Spreker beschreef nu het leven der aangehouden priesters in de gevangenis, onder de bewaking van een brutalen ke rel, slecht gevoed, slecht gehuisvest. Hij beschreef de ondervragingen over de zoogenaamde onderaardsche gangen van het college, over de zoogenaamde werkhuizen voor het vervaardigen van bommen, de wapenvoorraden (de twee jachtgeweren die de paters bezaten) en de op het volk geloste schoten (en die gelost waren, zooals niet katholieke bla den het hebben erkend, door als Je zuïeten vermomde matrozen). Vervolgens schilderde de pater in schrille kleuren de vervolgingen en ver nederingen, waaraan zij hadden bloot gestaan. „Weet beschaafd Europa dat men de gevangenen kosteloos ten toon stelde voor het gepeupel, dat men vrouwen van het slechts allooi met ons opsloot?" In het laatste deel zijner voordracht bracht de redenaar hu'de aan de bevol king van Gibraltar, waar katholieken en protestanten de vluchtelingen met open armen ontvingen, en aan de dames van Lissabon die, het menschel ijk opzicht braveerend, de gevangenen kwamen hel pen en bijstaan. GEMENGD. Volgens de „Lokal-Anzeiger" heeft de Turksche minisUrraad Abdoella pas ja tot opperbevelhebber van de troepen macht in Jemen benoemd. Hetzelfde blad bericht over een gevecht bij Ebna, waar aan beide zijden 5U doo- den gevallen zijn. Ue Arabieren zouden 250, de troepen ,40 gewonden verloren hebben. De „Corriere d'ltalia" protesteert heftig tegen de verklaringen van den vice admiraal Chiari, die in een interview, dat hij aan een vertegenwoordiger van de „Stampa" toestand, verklaarde dat een oorlog tusschen Italië en Oostenrijk on vermijdelijk was. Op verlangen van president Taft heeft Knox, de Amerikaansche minister van buiten.andsche zaken, aan den gezant van San Domingo een scherpgestelde mededeeling gezonden, waarin op een onverwijlde scheidsrechterlijke bijKgging van het geschil met Haiti wordt aange drongen. Te St Petersburg is onder presi dium van den minister van financien een conferentie gehouden, waarin de maatre gelen die door het bestuur van den Oost- Chineeschen spoorweg zijn genomen te gen uitbreiding van de pest in Mantsjoe- rije zijn onderzocht en goedgekeurd. Men heeft besloten deze maatregelen nog uit te breiden evenais het medische per soneel. In dienst van den spoorweg zijn op het oogenblik ló artsen, 10 studenten en 254 ziekenverplegers ter bestrijding van de pest werkzaam. De ministerraad heeft besloten de Kamer een ontwerp van wet aan te bie den ,waarin de grondslagen voor een wet op de vereenigingen vervat zullen zijn. Volgens officieeel, aan het depar tement van buitenlandsche zaken te Wa shington ontvangen, berichten, v.nieemt de „Kölnische Zeitung" breidt de be weging der Mexicaansche opstandelingen zich weer uit. Zij hebben verschillende overwinningen behaald. En de Ameri kaansche consul te Ciudad Juarez, dc stad die Jey>uoyer hel XëAaAnsqhê Él Pftso aan de Rio Grande del Norte ligt, seint aan zijn regeering dat de Mexicaansche regeeringstroepen bij Galeana zware ver liezen hebben geleden. Een Koninklijk dooppeetje, schrijft het H. v. A. Ter gelegenheid harer ge nezing en om gansch het land dank te zeggen voor de haar bewezen toegene genheid, heeft Koningin Elizabeth van België besloten, voortaan meter te zijn van een zevende dochter, op voorwaarde dat de zes zusters van de nieuwgeborene in leven zijn en dat er sedert de geboorte der eerste zoon geen zoon ter wereld kwam in dit gezin. Welk dochterken zal de eerste onze Koningin a!s meter hebben? vraagt het blad. De verdediging der Schelde. De i-ransclie Minister van Buitenland sche Zaken, Pichon, deei-de aan den cor respondent der Londensche „Daily Mail" te Parijs mede, dat er geen kwestie van kan wezen, van een voornemen van Frank rijk om zich in de aangelegenheden van Neder.and te mengen. Pichon liet een te legram zien, dat iiij gezonden had aan de gezanten bij de zes andere mogend heden, die het verdrag hebben ondertee- kend (Engeland, Oostenrijk, België, Ne- tler.and, duitschland en Ruslaiid(. Het iuiut„tr ia geen sprake van inmenging in ae ïnwenuigc au.igetegeiilit.den van iNeuei.and, maar van onderzoek of bei verurag van 1öj9, dat door Neder.and, is onuerteekend en een verdrag is dat onzij^gne.u waarourgt, in overeenstem ming is met het bewuste p.au. tr ligt voor geen mogendheid iets krenkendis in, volumen vriendschappelijke gesprek ken over oe uitlegging van een verurag." in antwoord op een vraag, of de tran- sche en tngeische regecring over de kwestie hetze.ide dachten, aiitwooid'd'e de minister uai er geen gedachtenvvisseiing tusschen de twee regeeringen over was geweest, maar hij twijtelde niet of de twee regeeringen zouden op dit punt sa mengaan. Het „Handelsblad van Antwerpen" wijdt een hoofdartikel aan deze kwes tie, waarin het schrijft: Wij zijn het voikomen eens daarmee dat al het rumoer over de forten van Vlissingen eene kwesiie van riva.ii J. tus schen tnge.and en Frankrijk eenerzijds en Duitsch.and anderzijds, en de be zorgdheid om België's onzijdigheid in heel die kwestie maar het voorwendsel is. Duitschland heeft reeds laten weten dat het zich om de kwestie van Vlissin gen niet bekommert, daar het eene zui ver Hollaiiusche aange.egenheid js, die niemand anders aangaat; Oostenrijk-Hongarije neemt volgens 'n bericht uit Weeneu aan de „Köliu Ztg." hetzelfde standpunt in. Het door M. Pichon opgeworepn in ternationaal vraagpunt, in België inge leid door de lndépendance zou dus wel kunnen uit.oopen op een geruchtmakend fiasco voor de Fransche diplomatie. Onze minister van bitenlanudsche za ken zal verklaringen afleggen, die bewij zen, ciat België enkel - zijn eigen belan gen kent en niet die van ijverzuchtige groote mogendheden, die ons enkel als voorwendsel nemen voor hun getwist Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft het lid van de Belgische Kamer, Franck afgevaardigde voor Antwerpen, aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld een interpellatie te zullen houden over de houding, die de Belgische regeenng denkt aan te nemen tegenover het plan der kustverdediging bij Vlissingen. De minister heeft in vefbind hiermede een onderhoud gehad met den Belgischen gezant in den Haag over de versterking van Vlissingen. De (officieuze) Berlijnsche correspon dent van de „Köln. Zeitung" meldt aan zijn blad: „Terwijl men in Nederland en Be'.gië de staten, die bij de versterking van Vlissingen eigenlijk in de eerste p.aats be lang hebben, even koelbloedig blijft als in Duitschland, kan de Fransche pers maar niet tot rust komen en tracht door onophoudelijke beschuldigingen tegen anderen de openbare meening te mislei den." De Joon in de Dqjjscjie pers oyer de versterking van Vlissingen is een ge heel andere dan in sommige Fransche bladen. De „Nat. Zeitung" zegt aan het slot van een artikel: Duitschland heeft er noott aan gedacht invloed uit te oefenen op de Nederlandsche regeering en wij zijn niet van plan en hebben geen reden om ons over deze kwestie te bekomme ren. Ons Leger. Gisterenavond is te Bieda opgericht na een lezing van Jhr. E. von Bose, gep. majoor O. I. leger eene vereeniging „Ons Leger". Zij wil opwekken tot sympathie voor het Nederlandsche leger en het besef verspreiden, dat het legervraagstuk niet is een politiek vraagstuk, maar een vraag stuk van algemeen belang. Dit zal zij doen door verspreiding van kennis be treffende de landsverdediging en bij ge volg van de waarheid, dat de offers, in tijd en geld, voor het leger gevraagd, ten goede komen aan 's lands welzijn" De nieuwe vereeniging voor haar ar- beidsfeer beperken tot Breda-Tilburg. Zij sticht geen onderafdeelingen, maar zal ook vereenigingen in ander steden trach ten op te rici-ten. Door fusie kunnen deze vereenigingen geraken tot eene nationale. Landverhuizersverkeer. Gedurende het jaar 1910 passeerden Oldenzaal met bestemming voor Engeland, Noord- en Zuid-Amerika 16.350 landver huizers, van wie alleen voor de Fiolland- Amerika-lijn ruim 15000 en de overigen voor drie andere te Ol enzaai vertegen woordigde stoomvaartmaatschappijen. Ze waren van de volgende nationaliteit: Russen, Polen, Hongaren, Oostenrijkers, Duitschers, Zweden. Noren en Denen. Het getal terugkeerende emigranten dat in 1910 Oldenzaal passeerde, bedroeg ruim 17000, hoofdzakelijk Russen, Polen, Hongaren en Oostenrijkers. Dit laatste getal is lager dan in 19o9, hetwelk hier aan wordt toegeschreven, dat in 19u9 de loonen in Amerika lager waren dan in 1910. Het Anglo-Continentales Reisebureau, tot nog toe ook te Oldenzaal vertegen woordigd, heeft met 't begin van 1911 die vertegenwoordiging opgeheven. Aanmunting. De Minister van Financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1910: a. is aangemunt I. voor rekening van bijzondere per sonen: 421.447 dukaten. II. voor rekening van het Rijk 880.000 25-centstukken; 2.250.000 10-centstukken; tot eene nominale waarde der sub II bedoelde specie van t 445.000; b. van Rijkswege ingetrokken 25 10-guldenstukken 2.005.996 rijksdaalders 22.090 guldens; 19.538 halve guldens; 707.499 25-centstukken 2.547.786 10-centstukken 124 5-centstukken 51.565 2M-centstukken 174.962 1-centstukken 1.413 H-centstukken tot eene totale nominale waarde (inbe- begrepen f 130.97 door brand beschadigde specie) van f 5.482.010.33. De zaak Wintershoven. De „Javabode" schrijft „Wij vernemen, dat de advocaat uit Amsterdam, mr. L. W. van Gigh, zich dadelijk na zijn aankomst te Soerabaja in verbinding heeft gesteld met de rechter lijke autoriteiten aldaar en bereids con ferenties had met den officier van justitie en den rechter-commissaris van straf zaken. „Men vermoedt, dat als grondslag van zijn- bemoeiingen in de zaak van den verdachten Wintershoven strekt het be toog, dat de Indische rechter onbevoegd zou wezen, omdat W. geen ingezetene is van Ned.-Indië, en zich op het oogen blik, dat rechtsingang tegen hem werd bevolen, buiten dit land bevond. Of dit argument geuit is, laten wij voor dit oogenblik daar, waar vaststaat, dat het vonnis van rechtsingang met bevel tot gevangenneming onaantastbaar is in dit stadium van het strafgeding. Uit het feit, dat de officier van justitie te Soerabaja pogingen heeft gedaan om de zaak in Nederland te doen berechten.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1