Uit Stad en Omgeving. tot eer«e w«ar*chii£< en beraden opging, in zocver ket de gelegenheid biedt die opvoeding it leiden naar inderdaad wel overwogen en vaste beginselen. Terwijl het verbouwde gesticht „de Kruisberg" dat over een jaar zal zijn voltooid en tevens de geesteszwakke kna pen zal huisvesten, zal zijn ingericht tot z.g.n. receptiegesticht, zullen na vol tooiing van hunne geestelijke analyse de jongeren naar dit Amersfoortsche ge sticht worden overgebracht, opdat hier aan de werkelijke educatie de eerste hand worde gelegd. Hier zal men nogen bij die nog jeugdige knapen de goede zaden te leggen, waardoor deugdelijke kaïakters worden gevormd eg, hun ook door schoolonderwijs zooveei kennis bij te brengen, als noodzakelijk is, om in het eigenlijke hoofdgesticht, het in Mei a.s. geheel verbouwde .„Veldzicht" in Avereest, zich volledig te wijden aan vakonderricht van ambacht en landbouw en daarnaast zullen Alkmaar en het tijde lijke Leidsche .hulpgesticht hun in vloed moeten doen gelden op die jom- gens, welke door te gevorderden leef tijd indiociplinair zouden werken. Bui tendien heeft dit gesticht nog het voor recht als onderwijsgesticht zijne krach ten te kunnen beproeven in hoeverre het mogelijk zal blijken ook enkele knagen van buitengewonen aanleg en uitstekend gedrag door uitgebreider onderwijs Dp te leiden tot vakken, die in ontwikkeling boven het ambacht staan, opdat willicht in de toekomst ook uit onze Rijksge stichten althans eenige mannen kunnen voortkomen, die boven velen uitblinken. Toch niet alleen in deze gestichtsverdee- ling ligt de beteekenis van het nieuwe stelsel. Het kwaad der oude gestichten lag immers vaak hierin, dat de gelegenheid in elk gesticht ontbrak tot schifting vari goeden en kwaden, vroegrijpen en on- schuldigen, waardoor zoo dikwijls zede lijke besmetting onvermijdelijk bleek en meermalen het werk van den opvoeder steeds weer werd afgerboken door slech te kameraden, vooral in de uren van spel en gemeenschap. Juist hi ertegen kiest de nieuwe rege ling krachtig stelling in elk der gestich ten wordt thans ingevoerd het idee der groepsverpleging, waardoor, ei keinrichting als het ware weer in kleine gestichtjes van ten hoogste 16 knapen wordt verdeeld, groepen, die hoewel in leertijd als in speel- en rusttijd steeds blijven met hun eigen opvoeder, streng en voortdurend weer getrieerd naar aan- leg gedrag en verleden, om ander begin sel van zelfbestuur in groepsverband te wedijveren in goede orde en gedrag kleine gestichtjes dus, onderling ge scheiden als vormde ieder een eigen paviljoen, maar toch in één geheel, in één gebouw en onder dezelfde centrale leiding. Hoe dit denkbeeld is v_erwe/enlijkt, bij de bezichting van het gesticht moge straks U dit blijken. Dit nieuwe stelsel is een specifiek jNederlandsch, met vreugde mag ik con- 6tadeeren, dat het ook door particuliere gistichten eerlang zal worden gevolgd en naar ik vertrouw, zal hieruit dan opnieuw een voorbeeld ^ijn te putten^ welke har monie in gedachten en daden"heerscht. bij onzen nationalen opvoedingsarbeid. Deze reorganisatie, waarbij zich tal van nieuwe maatregelen als keuze van personeel, breeder godsdienstonderwijs en vele andere aansluiten, vindt nu haar' eerste uiting in d i t gesticht, dat de eerste steen is van het geheel, dat bin nen weinige maanden zal zijn voltrok ken, en waardoor de Regeering de be lofte zal hebben ingelost, om de parti culiere opvoeding van het misdadige kind krachtig ter zijde te staan, ook waar idexe op directe wijze Rijkshulp zou be hoeven voor kinderen, voor welke hunne gestichten niet kunnen zijn ingericht., Behoef ik dus te herhalen, dat de ope ning van dit gesticht een dag is van vol doening en van beteekenis Ten slotte, de belofte, die deze ope ning brengt en de blik op de toekomst inderdaad worde hier met luttel woor den volstaan. Immers aan onze handen is het verwaarloosde kind toevertrouwd en ook op dit terrein geldt: wie het kind heeft, heeft de toekomst. Der halve beziele ons een 'blijmoedig vertrou- j wen omdat slechts dan een falen moge- lijk schijnt, indien ontbrak de kennis en de goede wil bij hen, die het eigenlijke opvoedingswerk moeten verrichten, of de sympathie der velen, die tot medeuit voering dezer wetten zijn geroepen. Maar voor dit alles vrees ik niet. Ik kan de hooge eigenschappen en het vaste Iwillen van leiders en ambtenaren, en het samenzijn van zoovelen bij deze plechtig heid is mij opnieuw een waarborg, dat belangstelling, moeite en liefde niet zul- 4 len worden gespaard. Welnu dan staat deze dag ook in een gunstig teeken, en J geschiede nu de opening van dit ge sticht in sterk geloof aan zijn nuttige en belangrijke bestemming. Ik verklaar het nieuwe Rijks- opvoedingsgesticht te Amers- 1 oor t b ij deze pi ech t ig vo or ge opend. Moge het onder God's zegen leiden .tot de vorming van talrijke goede Staats burgers en veie geslachten bezielen met liefde voor burgerdeugd, voor Vorstin en Vaderland. -4 Hierna werd onder leiding van titeri Rijksbouwmeester, den heer, Metselaar, het gesticht bezichtigd. R. K. Bijzonder Onderwijs. De heer Mr. W. ÏJ. Jansen tc Schiedam is op zijn verzoek eervol ontslagen a's lid van de Vereeniging tot bevordering van het R. K. bijzonder onderwijs, ge vestigd te Jdaarlem, na een meer dan dertigjarigen onvermoeiden arbeid in die Vereeniging. Z.E. heeft welwillend het eerelidmaat schap aangenomen. In zijn plaats is door Z, D. H. den Bisschop benoemd de heer Mr. P. J. J van der. Biesen, te Amster dam. R. K. Handels- en Kantoorbedienden De Ned. R. K. Bond van Handels- en Kantoor- en Winkelbedienden hield te Nijmegen een buitengewone algemee- ne vergadering die zeer druk bezocht was. Tegenwoordig waren o.m. Rector P. Stroomer uit Amsterdam, en Prof. Bartels uit Roermond, benevens den rechtskundigen adviseur, mr. Paul J. Rei- mer uit Hilversum. De voorzitter ver welkomde behalve genoemde heeren do nieuwe afdeelingen Leiden en Nijmegen. Nadat de vorige secretaris, de heer Miks uit Amsterdam, als een hem nog resteerende werkzaamheid, de notulen der laatste bondsvergadering had voorge lezen, dankte de voorzitter hem met een kort maar welgemeend woord, voor alles wat hij voor den Bond heeft gedaan. Vervolgens werden de afdee.ingen aan gespoord om vooral de vrouwelijke colle ga's in de organisatie te brengen, de ziek teverzekering te bestudeeren, en voor vervroegde winkelsluiting propaganda te maken. In het huish. reglement werd o. m. de volgende bepaling opgenomen Verspreide leden betalen f5 contributie per jaar en voor de aspirantleden der af deelingen moet f 1 per jaar aan de bonds- kas worden afgedragen. Leden in actieven militairen dienst be talen geen contributie, evenmin bij werk loosheid. Een reglement voor de redactie van het op te richten bondsorgaan werd vastge steld .Het orgaan zal van af 1 Juni ver schijnen. Als redacteuren werden be noemd de heeren Jules Binnebeke, Roer mond, en P. Heemskerk, Leiden. Een reglement voor het p'.aatsingbu- reau bevat o.a. de bepaling, dat de leden er gratis en niet-leden tegen vergoeding gebruik ervan kunnen maken. Fransch-Hollandsch incident. Op het departement van BuTeniaudsche Zaken zijn ter zake van het incident te Tanger officieele mededeelingen ingeko men, die bevestigen, dat de Nederlander Hoogland zich met geweld meester van het terrein maakte, dat de Franschman Gautoch hem betwistte. Aan onzen gezant zijn de noodige in structies gegeven, maar de quaestie wordt op Buitenlandsche Zaken van beslist wei nig beteekenis geacht. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-Moeder heeft ten behoeve van en als blijk van belang stelling in den philantrophischen arbeid van de Metroj>ool te 's Gravenhage (gra tis verstrekken van middageten aan be- hoeftigen van alle gezindten) aan den heer Tjaden, directeur der stichting, f60 doen toekomen. Met 21 tegen 19 stemmen werd door de Prov. Staten van Friesland beslo ten voor het gebruik van loodwithou- dende verven bij provinciale werken de bepalingen te doen gelden, die bij rijks werken van kracht zijn. De heer dr. P. H. A. Sweens, eerste geneesheer-directeur van het krankzinni gengesticht Voorburg was dezer dagen 50 jaar aan die instelling verbonden. Ddt ju- bilé is feestelijk ehrdacht. De eerw. broeders en zusters van het gesticht hadden zich beijverd om de kaepl feestelijk uit te dossen. Zij prijkte dan ook met een schat van versieringen den jubilaris ter eere. 's Morgens werd een plechtige Hoogmis opgedragen. Talrijk waren de blijken van hoogach ting en waardeering, die de jubilaris ont ving Bij de S.S. bestaat, volgens het Vad. het plan om de rijwielkaarten ook ver krijgbaar te stellen in sigarenwinkels, boekwinkels enz. Men zal dan niet meer aan de stations behoeven te wachten om een rijwielkaart te koopen, doch men kan er zich onderweg reeds van voor zien, op zijn gemak invullen en aan het station alleen de fiets afgeven. Reuter seint uit Pretoria: De com mandant, officieren en manschappen van de „Zeven Provinciën" zijn hier aange komen en aan het station verwelkomd door den burgemeester en een publiek van ettelijke duizenden. De bezoekers gingen in optocht, voorafgegaan door de muziek vari het 3e regiment huzaren naar hun kwartier. De geestdrift van de Hol landers onder het publiek was zoo groot, dat zij den stoet verbraken. LEIDEN, 25 Januari. De Inquisitie in de Middeleeuwen. Op de gisteravond alhier gehouden apologetische cursus behandelde de Eerw. inleider kapelaan Th. M. P. Bek kers eerst eenige ingekomen vragen, en gaf er een d -idelijk en afdoend asnt- woord op, daarna kwam spreker tot £ijir eigenlijk onderweip. Een vorige maal' was reeds aangetoond, dat de H. Kerk vppr de zuiverheid Jbarer leer jnoet zorg dragen. Daaruit volgt dus.ook het recht en de plicht om de verkondigers van valsche leerstellingen op te sporen en uit hare gemeenschap te verwijderen. In vroeger tijd kon de kerk door hare nau we aansluiting aan den staat en door haar heerschappij over de geheele wereld beter optreden. Spreker schetste vervol gens in korte trekken het ontstaan der Inquisitie, hoe eerst uit den aard der zaak de bisschoppén" de aangev/ezen rechters waren tegenover de ketters en dwaalleeraars, hoe later he't aanzien der bisschoppen daalde, en hö^ de Paus het bestrijden der dv/aali eeraars opdroeg aan de Dominicanen. Dit was het eigen lijke begin der Inquistitie. Tot aan d.e 16de eeuw had zij veel invloed, daarna legt zij geen straffen meer*op, doch'zorgt slechts voor de zuiverheid der leer. Paus Pius V en Sixtus IV droegen die zorgen aan een congregatie van kardinalen over hetgeen tot heden toe nog zoo is. Wat is ons oordeel over die tijdelijke straffen welke de Inquisitie oj>legde.« Wij moeten bij het antwoord op deze vraag onderscheid maken tusschen de gewone Inquisitie, waarover we thans spreken en de Spaansche Inquisitie. De Spaansche Inquisitie heeft haar macht wel wat misbruikt, doch zij was vol strekt geen kerkelijke instelling. De ze Inquisitie is de de Nederlanden nooit geweest, afschoon wij toch „een tijdlang onder Spanie's koning hebben gestaan. Na dit onderscheidt kunnen we vragen heeft de Kerk he^ recht om iemand die een geestelijke zonde (dli. met zijn verstand) bedrijft, een tijdelij ke straf op te leggen. Indien liet opleg gen dier straffen tot het geestelijk heil barer kinderen strekt, dan luidt het ant woord ja. Wij kunnen ons slecht in dien toestand indenken, doch analoge voorbeelden uit den hedendaagschen tijd doen ons toch zien dat het zoo is. Vroeger was er slechts één godsdienst; alles was Roomsch, 't volk dacht en han delde Roomsch, de staat gaf Roomsche wetten, geen wonder dus wanneer iemand met ketterijen aankwam, dat hij in botsing kwam niet alleen met de ker kelijke leer, doch ook met de gangbare volksideeën, doch ook met de staatswet ten. 't Was zelfs ten voordeele der ket ters dat de kerkelijke rechtbank de zaak onderzocht, want deze was heel wat be ter georganiseerd dan de burgerlijke rechtbank, daar werd de aanklacht eerst goed onderzocht voor zij in behandeling werd genomen. Vervolgens toonde spreker nog op eenige andere wijzen dat de inquisitie volkomen in die toestanden paste. In zijn tweede deel toonde kapelaan Bekkers dat de straffen schromelijk over dreven worden voorgesteld. Weliswaar het strafwezen was in die dagen niet zoo geciviliseerd als tegenwoordig, brand merken en foltertuigen waren heel ge woon en 't volk zag daar niets kwaads in, tegenwoordig zijn de gevangenissen volgens de eischen des tijds ingericht, en lichaamskastijdingen zijn uit den tijd. Doch ondanks dit alles was toch de ker kelijke rechtbank veel milder bij hare, strafbepalingen dan de wereldlijke rech ter. Dit wordt duidelijk bewezen door het feit dat de Tempelridders door Phi lips de Schopne voor zijn rechtbank ge daagd, zich beriepen op de Inquisitie, omdat ze zeer goéd wisten, dat de ker kelijke rechter hen rechtvaardiger en zachter zou behandelen. Ook het aantal slachtoffers wordjt reusachtig overdreven. Prof. Blok zegt, dat de getallen die de door vele vader- landsche geschiedschrijvers worden ge noemd (zij spreken van 50.000) abso luut valsch zijn. Als men de getallen ruim neemt, komt men slechts tot 1000 veroordeelden, en de meesten er van waren wederdoopers, die niet alleen! voor de Kerk maar nog meer voor den1 staat zeer lastig waren. Uit dit alles blijkt dus, zoo sloot spreker zijn inleiding, dat deze instelling zeer goed pastte in het kader van dien tijd ,dat zij voorkwam niet uit het drij ven van sommige Pausen ,maar uit den drang van het volk zelf. Die instelling bracht veel goed, want bij de scheiding der volkeren door de meerdere gods diensten ging ook de broederschap noder de volkeren verloren, een feit, waarvan wij thans nog de betreurenswaardige ge volgen ondervniden. Gevel wedstrijd. Het programma is verschenen voor de vanwege het gemeentebestuur van Lei den, als eerste gevelwedstrijd, in het eerste kwartaal van 1913 te houden be oordeeling van de gevels der huizen, welke in het tijdvak tusschen 1 Januari 1911 en 1 Januari 1913 binnen de ge meente Leiden zijn voltooid. Het doel, dat met het uitschrijven van dezen wedstrijd wordt beoogd, om vat a. Het verkrijgen Van medewerking in het algemeen bij het streven naar ver fraaiing van het uiterlijk aanzien der ge meente b. Het opwekken van'den kunstzin bij het publiek; c. Het bevorderen van de Bouwkunst. In verband met het vorenstaande zal ten aanzien van eiken gevel de waarde uit een aesthetisch-bouwkundig oogpunt beoordeeld worden, beschouwd als on derdeel van het gebouw (als woonhuis, winkelhuis, heerenhuis, villa, arbeiders- Woning, kantoorgebouw, school enz.), dat door dien gevel wordt afgesloten. Gebouwen, opgetrokken door de ge meente ,zijn van mededinging uitgeslo ten De beoordeeling zal geschieden door een jury van drie leden welke rechts- streeks nog zijdelings bij den bouw van ecu ol meer der mededingende gevels mogen betrokken zijn. Door de jury kunnen de navolgende bekroningin worden toegekend, als A. Eerste prijzen: le. Een verguld zilveren medaille of f 100.(ter keuze van den bekroonde) aan den ontwerper van den gevel ,aan welken door de jury de grootste waarde uit een aesthetisch- bouwkundig oogpunt wordt toegekend 2e. Een verguld zilveren medaille aan hem, voor wiens rekening de bekroonde gevel is gebouwd, indien deze niet de ontwerper daarvan is. B. Tweede prijzen; le Een zilveren medaille of f 50.2e. Een zilveren me daille aan hem, voor wiens rekening de bekroonde gevel is gebouwd. C. Derde prijzen: le. Een bronzen medaille of f25.2e. Een bronzen medaille aan hem ,voor wiens rekening de bekroonde gevel is gebouwd. Bovendien heeft de jury het recht een of meer eervolle vermeldingen toe te kennen. Volkstelling. Volgens de nu definitief vastgestelde uitkomsten der 9e tienjaarlijkschen volks telling bestond de bevolking van na te noemen gemeenten in Zuid-Holland op 31 December 1909 uit: Mannen Vrouwen Totaal Aar (Ter) 1467 1433- 2900 Aarlanderveen 1855 1959 3814 Al ke made 2395 2447 4842 Allen 3047 2934 5981 Barwoutswaarder 395 365 760 Benthuizen 379 361 740 Berkel c. a. 1291 1206 2497 Bodegraven 2477 2671 5148 Boskoop 3028 2916 5944 Gouda 11936 12638 24574 's-Gravenhage 123252 148028 271280 Hazerswoude 1908 1927 3835 Hillegom 4089 3887 7976 Katwijk 5352 5065 10417 Koudekerk 767 762 1529 Leiden 27815 30438 58253 Leiderdorp 1195 1162 2357 Leimuiden 800 836 1636 Lisse 2787 2692 5479 Nieuwkoop 1376 1358 2734 Nieuw veen 612 610 1222 Noordwijk 3143 3159 6302 Noordwijkerhout 1448 1493 2941 Nootdorp 393 430 823 Oegstgeest 2057 2445 4502 Oudshoorn 1533 1461 2994 Reeuwijk 1587 1468 3073 Rietveld 379 350 729 Rijnsaterwoude 303 299 602 Rijnsburg 1608 1450 3058 Rotterdam 202950 215039 417889 Sassenheim 1492 1453 2945 Stompwijk 1796 1749 3545 Valkenburg 365 328 693 Veur 719 728 1447 Voorhout 1198 927 2125 Voorschoten 1625 1682 3307 Waarder 403 426 829 Waddingsveen 2548 2571 5119 Warmond 1010 913 1923 Wassenaar 2095 1983 4078 Woerden 2718 3036 5754 Wou brugge 1096 1053 2149 Zegwaard 981 926 1907 Zevenhoven 579 503 1082 Zoetermeer 673 730 1403 Zoeterwoude 1866 2202 4068 Zwam merdam 1028 1080 2108 Voorts bedroeg het bevolkingscijfer van: Aalsmeer 2589 2493 5082 Haarlemmermeer 10109 9331 19440 Uithoorn 1350 1272 2622 Zegveld 369 482 951 De afdeeling Leiden en O. van de Diocesaan Vereeniging van R.-K. Bijz. onderwijzers houdt een ledenvergadering op Dinsdag 31 Jan. 's avonds 6 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond. Aan de orde komen o. m.jaarverslag van den secretaris, rekening en verant woording van den Penningmeester, ver kiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den den vice- voorzitter, den heer J. J. Smit te Voor schoten (herkiesbaar), candidaatstelling voor een lid van de redactie van het K. S. (vacature J. G. Suring) en voor een lid van de commissie van beheer van het K. S. (Vacature D. Janse). ROOMSCHE AGENDA. Woensdag ö1/* uur. 'savonds. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel- Eenv. Heer Th. Bergansius. Zondag 6 uur. 's Avonds Kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart. Lof en liefdadigheidspredikatie door en Wel- Eerw. Zeergel. heer M. W. A. Wijten- burg, Ieeraar aan het klein-seminarie Ha- geveld te Voorhout. ALKEMADE. De vereeniging Onge vallenverzekering voor het land- en tuin bouwbedrijf" binnen de gem. Alkemade, vergaderde gistermorgen in het café van den Heer van Benten te Rijpwetering, welke vergadering toegankelijk was voor alle werkgevers op land- en tuinbouw gebied. Met een toepasselijk woord, opende de voorzitter, de Heer J. Verweij de verga dering, waarna door den Secretaris, den lieer J. J. de Koning de notulen der lste ledenvergadering weriden gelezen, welke met een woord van dank aan de ze, voor de trouwe redactie, voor goed gekeurd werden geteekend. Hierna bracht den Secretaris-Penning meester verslag uit over het lste half jaar van het dienstjaar der vereeniging 1190'11. Hieruit bleek o. a. dat in dit eerste halfjaar, de vereeniging uit keerde aan door ongevallen getroffenen, een bedrag van f 71.95, wat in aanmer king nemende het gering getal der deel nemers, n. m. 34 een hoog bedrag ge,- noemd mag worden. Door het Bestuur jKer.d medegedeeld, dat &1 zon het tvvee,- dc halfjaar dezelfde uitgaven vorderen, toch de verliezen met een hall procent der loonuitgaven zuilen kunnen worden gedekt. Na voorlezing en uiteenzetting, van cc concept-statuten van den centralen Bond van plaatselijke verecnigingen voor Oc- gevailenverzekering in het land- tuin c». boschbouwbedrijf, werden met alge- meene stemmen besloten, tot dezen Bond toe te treden. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van den centralen Bond werden bij acclamatie benoemd den Hccrcn J. Ver weij en J. J. de Koning, en lot plaats vervangers de Heeren J. de Jong en N. P. Verklei. Van de belangstellenden, ter vergade ring aanwezig verklaarde een tweetal als lid toe te treden, terwijl door het Bestuur werd medegedeeld, dat nog van enkele werkgevers, hier niet tegenwoor dig, de toezegging voor het lidmaatschap' was ontvangen. Hierna werd overgegaan tot verkie zing van een negende Bestuurslid. De voorzitter geeft de vergadering ia over weging hiervoor iemand te kiezen uit de leden, woonachtig te Oudewetering, daar het aan het Bestuur voorkomt, dat het zeer gewcnscht is, dat de verschillende wijken der gemeente in het Bestuur zijn vertegenwoordigd, en thans Oudewete ring nog niet vertegenwoordigd is. Hoewel niet ter vergadering tegenwoor dig werd dan ook als zoodanig gekozen den Heer G. H. Rotteveel. Nadat bij rondvraag nog enkele inlich tingen door het Bestuur waren verstrekt, werd de vergadering met een woord van dank aan de aanwezige door de voorzit ter gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. In hotel de Roskam werden gisteren ten behoeve van Baron van Wassenaar van Catwijck door notaris van Riessen voor 5 jaren verhuurd 32 perceelen bloembollenland welke te samen opbrachten f 4856.— of f0.426 per R. R. Bij de verhuring in j905 brachten dezelfde perceelen op f 6357.— of f 56H per R. R. LISSE. De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Vrij dag 27 januari 1911, des voormiddags te 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stuk ken. 2. Voorstel tot wijziging der ver ordening H. O. 3. Comptaoiriteitsbeslui- ten. 4. Borgtocht van den gemeente-ont vanger. 5. Benoeming stemoureaux. 6. Traktementsverhooging mej. Rijn.exi. Gisteravond hield de blóemiii w m'k- liedenvereeniging „St. Isidorus" nare 7e jaarvergadering, welke zeer goed was bezocht Met. een hartelijke nieuwjaars- vvensch opende de voorzitter de vergade ring. Na de notulen bracht de secretaris liet jaarverslag uit. Op uitvoerge wijze werd hierin melding gemaakt van het misluk ken van een loonactie. Voor een groot deel werd dit geweten aan de ongeorga niseerden. Het ledental is vooruitgaande. De voorzitter, den secretaris dank zeg gende, gaf zijn leedwezen te kennen, dat een zoo ijverig lid het. bestuur gaat ver laten. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat ontvangen was f39.42 en uit gegeven f44.68, zoodat de balans een nadeelig saldo aanwees van f5.26. Tot verificateurs werden aangewezen de heeren Ji- van Tongeren en W. A. Wijsman, die de boeken in orde bevon den, waarna de penningmeester onder dankzegging werd gedechargeerd. De voorzitter richtte hierna eenige waardeerende woorden tot hem bij zijn vertrek naar den Haag en hoopte dat het hem in zijn nieuwe betrekking v/el moge gaan. Hierna had de verkiezing plaats van, vier bestuursleden. Gekozen werden de heeren .C van Hesteren, P. van Dijk, j. Salman en C. v. d. Berg, die deze benoe ming aannamen. Tot algevaardigden na^r de algemeene vergadering werden her kozen de heeren W. Wijsman en P. van Bezu. Thans kwam in behandeling den beschrijvingsbrief voor de zevende alge- -meene vergadering van den Ned. Bond van R. K. Bloemisten en Tuinlieden. Na eenige korte doch zakelijke be sprekingen werd de houding der afdee ling vastgesteld. Van de afd. Haarclm van het werkliedenverbond Patrimonium was in verband met de Arbeidswet van Minister Talma een vragenlijst ingekomen inhoudende of jn ons vak noodzakelijke Zondagsarbeid voorkomt. De. vragen werden beantwoord en zullen opgezon den worden. Na een opwekkend woord van den Eerw. Adviseur werd de verga dering gesloten. NOORDWIJK. Naar wij vernemen, heeft de pas opgerichte prop. Club den veelzeggenden naam van Leo XIII aan genomen, en zijn gekozen tot voor/ i ter den heer Jac. Eeden, tot lo. secretaris den heer Jac. Vink en tot 2o. secretaris den heer A. Hoogeveen. NOOTDORP. De R. K. Kiesvereni ging „Kiesrecht is Kiesplicht" te Schie- wijk, afdeeling Véenweg hield haar jaar vergadering in het koffiehuis van den heer Krempel aan den Veenweg. Nadat de vergadering door den voorzitter den heer L. C. Mooijman, was geopend cn de 32 aanwezigen waren welkom geheeten werden de notulen der vorige veradering door den secretaris den heer P.J. Mooij man, voorgelezen en met algemeene stem men goedgekeurd. Hierna kwam dc pen ningmeester, den heer H. de Vreede, aan 't woord om rekening en verantwoordingj te doen over het dienstjaar 1910, Op de

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2