bliceert in de „Revue de Belgique" het tweede gedeelte van zijn studie over het fort te Vlissingen. Nieuwe gezichtspun ten brengt het artikel niet. In zijne eind conclusie wijst de generaal nog eens met nadruk op het van Duitschland drei gend gevaar en zoo zou het hem niet verwonderen, als deze staat invloed op Holland had uitgeoefend. Het recht om forten te bouwen, langs de ScheUde, ontzegd de schrijver ons niet, al vindt hij ook de bestaande werken bij Neuzen en Ellewoutsdijk nog beter gelegen om hel gebruik van de Schelde te beletten. Alsof ten slotte die geheele kwestie der Seheldevaart aan den voorgenomen for- tenbouw bij Vlissingen niet veeleer vreemd is geweest en opzettelijk van Begiscel zijde tot dergelijke proportiën wordt opgeblazen' voegt de „N. R. Ct." daaraan toe. De Beriijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" heeft met verschil lende voorname Belgen over de kwestie van het fort te Vlissingen gesproken, o.a. met staatsminister Becrnaert, sena tor Wiener en Baie. De correspondent bevond, 'dat de meesten in de Fransche Kamer, welke de Nederlanders terecht aanstootelijk ach ten. Wiener zeide„Wij moeten op den voorgrond stellen, dat Nederland het volste recht heeft, zoodanige verdedi gingswerken, waar ook op eigen gebied en op die wijze die het" goed .acht, te maken. Geen Belg heeft het recht, zelfs de beweegredenen, die de Nederlancb sche regeering ervoor mocht hebben, te onderzoeken. Wij hebben en^.el ye be^ voegdheid, zeer vriendschappelijk te on derzoeken, hoe het met de scheepvaart op de Schelde in oorlogs- en vredestijd1 zal gaan, indien Vlissingen een vesl: j wordt. Daartoe wil Wiener de beraad slagingen die in het Belgische parlement aanstaande zijn, bepalen. Wiener twijfelt niet, of vriendschappelijk overleg tus- schen Nederland en België zg.1 tot een bevredigende regeling leiden, niet alleen van de Vlissingsche kwestie, maar ook van hei samengaan van de Nederland- sche en Belgische legers tegenover eiken aanval van Buitenaf. Beernacrt liet zich in denzelfden geest uit. Wij zullen van weerszijden dwaas handelen, indien wij geen partij trekken van de les, die de Vlissingsche kwestie ons gegeven heeft, om qii vyers sa men te laten gaan tegen i*.en buiten- landschen vijand. Baie verdedigde hetzelfde standpunt, na de hoop uitgesproken te hebben, ^lat Nederland dan het .plan voor het fort te Vlissingen op zou geven. Beernaert zal, zeide hij, het plan voor een samen gaan onder de hand kunnen bevorde ren, wanneer hij binnenkort voor de scheidsrechterlijke behandeling van de zaak van Savarkar naar den Haag gaat. De Londensche „Morning Post" zegt dat het geen noodelooze bezorgdheid hoeft te wekken, dat de Nederlandsche regeering plannen ter versterking van 's lands verdédiging overweegt. De Ne derlanders hebben het volmaakte recht de stappen te nemen, die zij voor dat doei goed vinden. Engeland .heeft geen reden, zich in Nederlands handelingen ten deze te mengen, maar alle reden orn den toestand van Europa en zijn eigen verdediging en politiek te overwegen. Het „Berl. Tagebl." meldt dat de beurs te Berlijn Vrijdag onder den in vloed heeft gestaan van flauwe Londen sche koersen, die uit te Londen lóopende de geruchten over een ontstemming tus- schcn Duitschland en Frankrijk over de kwestie van de Nederlandsche kustver dediging verklaard werden. Het blad merkt op, dat zulk een ont stemming alleen het gevolg kan zijn van de mededeeling, van officieuze Duit- sclie zijde gedaan, volgens welke Duitsch land aan de door Frankrijk gewenschte internationale gedachtenwisseling niet deel wenscht te nemen. De gep. luit.-generaal W,. E. G. Snij ders heeft een brochure gewijd aan de verdedigingswerken van de Wester Schei- de. Op het oogenbilk, nu het leger zoo dringend van noode heeft beter te wor den geoefend, acht schrijver het aan de forten bestede bedrag weggeworpen geld Laat men de rente van de miMioenen die aan d e Schelde-werken worden be spaard, omzetten in oefeningstijd voor de infanterie! Daaraan bestaat de meest ernstige be hoefte. Dat is een eisch waarvoor de nood dringt. Daar is inderdaad periculum in mods! Geheel anders denkt, blijkens zijn bro chure „De zorg voor onze onafhanke lijkheid" den gep. gen.-majoor A. R. Krayenhoff van de Leur over het ver- dedigingsvraagstuk, die nadruk legt op de handhaving onzer neutraliteit bij een event, oorlog tusschen Duitschlandi, En geland en Frankrijk. De slotsom van 's schrijvers betoog is Wij staan thans hopelijk aan den voor avond van den dag, waarop gewichtige beslissingen op het gebied van de lands- beveiliging en -verdediging zullen moe ten genomen worden, De tijd1 dringt. Niemand kan weten wat de toekomst ons zal brengen, maar iederen moet weten, dat een groote ellende ons kan wachten, als wij niet meer meester zou den zijn in ons eigen huis en in onze eigene huishouding. Er is thans, mis schien meer da,n ooit, inschikkelijkjieid en waarachtige zucht tot samenwerking noodig om de defensiezaken tot een vol doende oplossing te brengen. Russische Landverhuizers. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam heeft Zaterdag uit ölden- zaal bericht ontvangen, dat bij den land raad te Bentheim bericht ingekomen is, dat de Russische landverhuizers van het s.s. Campanello ,de Duitsche grenzen' mogen passeeren. Onmiddellijk daarop is aan boord Van de Campanello met de ontscheping aan- gevnagen en zijn de landverhuizers met den trein der H. IJ. S. M. van 2.48 naar aan ten hunne behoeve eenige extra rij tuigen gekoppeld werden^ naar Olden- zaal vertrokken. Later kwam bericht, dat de landver huizers te Bentheim zijn docrgelaten. Tweede Kamerverkiezing. Naar uit zeer betrouwbare bron wordt verzekerd, bestaat er in het district Sneek het voornemen, voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer, ter ver vanging van minister Colijn, een ver tegenwoordiger van de beginselen van den Bond voor Staatspensioneering candi- daat te stellen. („N.R.Crt.") Volkstelling. Het Centraal Bureau voor de statistiek publiceert de definitieve uitkomsten der 9e algemeene tienjaarlijksche volkstelling, gehouden op 31 December 1909. Wij ontleenen er het volgende aan De bevolking bedroeg op genoemden datum N.-Brabant Gelderland Z.-Holland N.-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente .Limburg Het Rijk 2,899,125 2,959,050 5,858,175 De bevolking van het Rijk bedroeg volgens de volkstellingen: M. V. T. 1 Jan. 1830 1,278,046 1,335,441 2,613,487 1 1840 1,401,004 1,459,555 2tS60,559 19Nov. 1849 1,498,811 1,558,068 3,056.879 31 Dec. 1859 1,629,035 1,680,093 3,309,128 1 1869 1,764,118 1,815,411 3,579,529 31 1879 1,983,164 3,029,529 4,012,693 31 n 1889 2.228,487 2,282,928 4,511,415 31 1899 2,520,602 2,583,535 5,101.137 31 1909 2,899,125 2,959,050 5,858,175 Het aatnal vrouwen is in verhouding tot dat der mannen in het laatste tien jarig tijdvak wederom afgenomen en van 1025 mannen per 1000 vrouwen gedaald op 1021, verband houdende met een zij het dan ook geringe afneming van het jongensoverschof bij de geborenen en het meer en meer gelijk worden van de sterfte onder de beide geslachten. R. K. Vakorganisatie. Wij ontvingen de handelingen van de le jaarvergadering van het Bureau en de hoofdbesturen der Nederl. R. K. Vak bonden. Behalve een zeer uftvoerig overzicht van het besprokene, vinden wij erin vol gend staatje, dat getuigenis aflegt van den bloei der R. K. Vakbeweging. Loop van het ledental van de Vak bonden, die bij het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie zijn aangesloten. 1 Oct. 1909: 10 Vakorganisaties met 9356 leden. 1 Jan 1910: 12 Vakorganisaties met 10347 leden. 1 April 1910: 14 Vakorganisaties met 11245 leden. 1 Juli 1910: 16 Vakorganisaties met 11461 leden. 1 Oct. 1910: 16 Vakorganisaties met 12669 leden. Voorts blijkt, dat het fonds tot uif- keering bij werkstaking en uitsluiting 5335 stakers steunde met een totaal van f 11.267.75. Het meest ontvingen de me taalbewerkers, nl. f 7003,541/2; vervol gens de textielarbeiders t.w. f2325,53 en de boek- en steenbewerkers met f 1013,58. KORTE KRONIEK. Z. K. H. de Prins is, vergezeld! van zijn adjudant, jhr. C. L. van Suchte- len van de Haare, Zaterdag van het sta tion Apeldoorn vertrokken om 5 uur 27, om ten 8 uur 21 te ,s Gravenhage* aan te komen. —De heer van Kol, oud-soc.-dem. Kamerlid, zal de volgende week een reis naar Oost-Indië ondernemen. Hij is voor nemens de heenreis over Egypte te. doen. In Limburg zal weldra een pro vinciale bond van R. K. Kiesverenigin gen worden opgericht. De Vereeniging „Koninginnedag Utrecht" heeft het plan, ter gelegenheid van het 12i/o-jarg jubileum van H. M- de Koningin groote feesten te Utrecht te organiseeren. Te Hengelo is Zaterdagmorgen aan de poort van de Koninklijke Weefgoe- derenfabriek het volgende bekend ge maakt: Daar de meisjes uit de zelteika- mer op twee na allen weer werk hebben gevonden, is daarmee het conflict ten einde, zoodat de buiten de fabriek zijnde arbeiders nu ook weer geleidelijk werk zullen krijgen. De heer Jocheins te 's Gravenhage heeft aan de regeering een moiorbaüon (Zodiac) van 900 kub. M. aangeboden. In de provincie Groningen heerscht veel werkloosheid onder de arbeiders, vooral onder hen die een groot deel van het jaar in Duitschland werken. Het groote aanbod van Neder'andsche werklieden aldaar deed de loonen aan merkelijk dalen, wat tengevolge heeftge- had, dat velen hier werkeloos terugkee- ren. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 23 Januari. Bernard fiolthaus f Uit Groningen bereikt ons de droeve mare, dat aldaar op 22-jarigen leeftijd overleed de heer Bernard Holthaus, jur. docts. Ook'hier ter stede zal dit bericht met leedwezen worden ontvangen. De heer Holthaus toch was een be minde persoonlijkheid, niet alleen in den kring der R. K. studentenvereenigingi, St. Augustinus, waarvan hij het voor zitterschap bekleedde, maar ook daar buiten. Door zijn sympathiek en goed aardig karakter, zijn bescheiden optre den en welwillende voorkomendheid, ver wierf hij zich de achting en genegenheid van allen, die met hem in aanraking kwa men. Als lid van het Leidsch Studen tencorps stond hij bij zijn medeleden hoog aangeschreven. De overledene was ,een goed Katho liek, een man, die door zijne uitsteken de gaven later ongetwijfeld een op den voorgrond tredende plaats ,onder de on zen zou hebben ingenomen. Groninger van geboorte, begon hij zijn studiën in de rechten aan de hoogeschool van zijn vaderstad om, nu 2 jaar gele den, naar Leiden te gaan, waar hij den doctorstitel dacht te halen. Voor kor ten tijd deed hij zijn doctoraalexamen en arbeidde thans aan het proefschrift waarop hij hoopte te promeveeren. In Maart 1910 werd hij gekozen tot praeses van St. Augustmus en daar Lei den dit iaar de Unie-president aanweeSj bekleedde hij tevens het voorzitterschap van de onlangs opgerichtte Unie van "R. K. Studenten-vereenigingen in Neder land. Zijn -heengaan is dus voor St. Augustinus een dubbel groot verlies. De vereeniging „Geloot en Wetenschap", ziet haar secretaris heengaan en ook (het plaatselijk Comité de;; K. S. A. verliest een zijner verdienstelijkste leden. Hij ruste in vrede. Gaslevering; van Leiden aan Voorschoten. I11 1910 zijn door tie Stedelijke Licht fabrieken te Leiden aan het gemeentelijk gasbedrijf te Voorschoten geleverd: 187.790 kub M.. gas over de gewone meters, 137.045 kub. M. over de munt meters, 27073 kub. M. aan gemeentege bouwen, 628 kub. M. voor straatverlich ting, 19377 kub. M. aan werkplaats en woning, 1323 kub. M. aan het waterlei dingbedrijf, 168 kub. M. aan verlies en condensatie 2167 kub. M. De grootste maandaflevering had in December plaats en was 21.960 kub. M. de kleinste in juni met 10.874 kub.M. De goortste aflevering per etmaal ge schiedde op Vrijdag 2 Dec. met 789 kub. A4., de kleinste op Zondag 22 Mei met 317 kub. M. Het gasverbruik is met 23 pet. toegeno men, daar over het jaar 1909 was gele-, verd 152.705 kub. M. Over de leiding naar den Rijndijk werd afgegeven: over de gewone mrters 23870 kub. M., over de muntmeters 6454 kub. Al., samen 30324 kub. Al., begrepen in bovengenoemde getallen. Het aantal geplaatste gasmeters be droeg op 1 Januari 241 en op dien datum het vorige jaar 224, zoodat dit aantal is toegenomen met 17. Deze 241 meters hebben een totaal van 1544 meterlichten. Het aantal muntmeters bedroeg op 1 januari 95. Er werden negen nieuwe muntgasinstallaties geplaatst. Het aantal lantaarns bedroeg op 1 Jan. 191188 waarvan gebluscht werden om 11 11. 47 om 1 u. 34 en om 4 u. 7. Met lichte maan branden er 38 lan taarns tot 11 uur 's avonds en J tot 4 uur 's morgens. Het totaal branduren bedroeg over 1910 134,183. Er werden opgezet 393 kousjes, dat is ongeveer vijf stuks voor iedere lantaarn per jaar. De lengte van het buizennet bedroeg 9228 Meter, waarvan 1400 Meter in de gemeente Zoeterwoude ligt. Het Groene Kruis. Naar aanleiding van het schrijven uit Voorschoten nog het volgende: Wij stellen er prijs op naar aanleiding van het ingezonden stuk uit Voorscho ten, te verklaren, dat het allerminst in on ze bedoeling heeft gelegen bloeiende vereenigjngen te zoeken buiten onze Provincie, welke wij daarmee smaad zouden hebben gedaan. Doch hebben wij eventueelen pessi misten willen bewijzen, dat onder den rook eener Academiestad een krachtige Groene Kruis-organisatie mogelijk is. Wij brengen de Vereeniging te Voor schoten onze hulde en twijfelen niet of haar succes zal haar niet verlaten nu zij het zelfs aandurft het zoo goed bekend staand tuberculose-museum gastvrijheid te verleenen. Moge haar streven beloond worden door een veelvuldig bezoek! Academisch Ziekenhuis. Aan het afdeeüngsverslag der Eerste Kamer omtrent de begrooting van Bjn- nenlandsche Zaken is een nota van Jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborg Stad- houwer toegevoegd betreffende den bouw en de exploitatie van ziekenhuizen waarin eenige cijfers omtrent den bouw en de exploitatie van ziekenhuizen in verband met de vermoedelijke kosten van ex ploitatie van het te Leiden te bouwen nieuw ziekenhuis, waaromtrent thans de berekening ontbreekt. De steller der no ta concludeert, dat het gewenscht is tot dien bouw waartoe hij overigens be reid is mede te werken niet over te gaan, voordat regelingen zijn getroffen, waardoor het betrachten der gewenschte zuinigheid in het bedrijf afdoende ver zekerd wordt en gewaarborgd wordt dat het Rijk niet meer in de jauriijksche uit gaven bijdraagt dan noodig is en over eenstemt met het daarin betrokken rijks belang. De le luit. J. W. Mathot van de infanterie O.T. leger, wordt met Mei gedetacheerd bij het 2e reg. veld-artillerie alhier. De afd. Oegstgeest en Omstr. van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur houdt eene vergadering op Donderdag 26 Januari a.s. 's avonds 7 uur in „Zo- merlust". De agende vermeldt o.a. een lezing van den lieer J. Braun over „Hulp- meststoffen in de Bloembollenteelt." Het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag over de maand Februari vast gesteld op 50 voor de typografen en 100 voor de andere vakken. ROOMSCHE AGENDA. A4 a a n da g 7% uur 's avonds. Stads gehoorzaal. Feestvergadering van de Jon ge Garde. Spreker de heer J. A. Moerel van Oudewater. Optreden van v. Leeu wen en HeQmann. Maandag 8 uur 's avonds. Gebouw St. Josephs Gezellen Vereeniging Rapen burg 52. Geloof en Wetenschap. Spreker Prof. J. Knaapen, over de beteekenis der Liturgie voor het kerkelijk leven. Dinsdag, 8 uur, 's avonds. Lodc- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische cursus. 1. Behandeling van inge komen vragen. 2. Conferentie over In quisitie in de Middeleeuwen. Spreker de WelEerw. Heer Th. M. P. Bekkers, Ka pelaan der St. Petruskerk. Woensdag 51/2 uur. 's avonds. St. Jozefs-Gezelleu-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel Eerw. Heer Th. Bergansius. Zondag 7 uur. 's Avonds Kerkvan O. L. Vrouw Hemelvaart. Lof en liefdadigheidspredikatie door en Wel Eerw. Zeergel. heer M. W. A. Wijten- burg, leeraar aan het klein-seminarie Ha- geveld te Voorhout? ALKEA1ADE. De gemeenteraad ver gadert op Donderdag den 26 Januari 1911 des voorm. 9H ure. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. 2. Adres J. v. d. Bijl, dempen sloot langs weg Oudewetering. 3. Aclres G C. Borst, verhooging belooning bestelling telegrammen. 4. Adres P. van Leeuwen, verhooging bezoldiging brugwachter. 5. Overeenkomst schoolgaan kinderen uit Haarlemmermeer. 6. Wijziging verorde ning schoolgeldheffing. 7. Reclames Plaat selijke belastingen. 8. Voorziening in ver lichting en drinkwater. 9. Benoeming lid Comm. wering schoolverzuim Wijk D. 10. Kohier schoolgelden 4de kwartaal 1910 11. Kohier hondenbelasting 1911. 12. Kohier hoofdelijken omslag 1911. 13. Brugwachterswoning Franschebrug en hetgeen verder ter tafel zal worden ge bracht. AARLANDERVEEN. Op Woensdag 25 Jan. v.m. 10 uur vergadert de ge meenteraad, ter behandeling der vol gende agenda. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving begrooting 1910 en 1911. 3. Voorstel wijziging Algcm. Politie-Reglement. 4. Wijziging veror dening als bedoeld bij art. 114bis der Gemeentewet. 5. Voorstel yerordeniiig art. 113 Gemeentewet. 6. Verzoek dis pensatie art. 28 Bouw- en Woningveror dening door het Bestuur der Marthai- stichting. 7. Adres Bestuur Holl. Maat schappij van Landbouw. 8. Voorstel wij ziging Reglement van Orde van de Ge meenteraad. 9. Voorstel verlanging ont ruimingtermijn onbewoonbaarverklaarde woningen. 10. Verzoek verhooging week loon gemeentewerklieden. 11. Verzoek ridie vereeniging tot afschaffing van lolhoudende dranken. 12. Voorstel 1- n W. inzake bouw slachthuis. 13. Voorstel gratificatie Rijkspolitie. 14. Vaststelling kohier Hoofd. Omslag. 15. Vaststelling kohier Schoolgeld. 16. Vaststelling kohier Belasting op de hon den. 17. Wat verder ter tafel wordt ge bracht. HILLEGOM. Zaterdagavond verga derde de Hillegomsche afdeeling van het Hollandsch Bloembollenkweekersge- nootschap. De heer J. H. M. Balvers sprak op deze eerste vergadering in 1911 een woord van gelukwensch voor de leden en de afdeeling. Achtereenvol gens werden het zakelijk jaarverslag van den secretaris, alsmede het over zicht over de beurs over 1910 ter kennis der vergadering gebracht. De hoeren J. Mesker en W. M. Lommerse .werdfen als bestuursleden herkozen en "de heer J. H. M. Balvers als Voorzitter, die de ze functie met een woord van dank voor bet vertrouwen opnie,uw .aanvaardde. Uit de rekening en verantwoording van dcu penningmeester, die gedeehatg. erd werd, bleek over 1910 een batjg saldo van f 70.40 in kas te zijn. Voor de a.s. Algemeene Vergadering, waarvoor de behandeling van 'den beschrijvingsbrief geeii nieuwe gezichtspunten opleverde, werden de heeren Th. jonkheer en F. Lommerse Pz. als afgevaardigden ver kozen. Bij de rondvraag bepleitte de heer C. Paardekooper het nut van het adver- teeren in het eigen orgaan. Na een ge animeerde verloting werd de vergade ring gesloten. KUDELSTAART. In de vergadering van de Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier, toegankelijk voor Ka tholieken boven 20 jaar, trad de Wel- eervv. Pater Zuidgeest van Leiden als spreker op. Nadat de voorzitter met een kort woord de talrijk opgekomen en in 't al gemeen en den gewijden spreker in 't bijzonder had welkom geheeten, begon pater Zuidgeest zijn rede. Hadden we ons reeds voorgesteld, iets goeds te zullen hooren, onze verwachtingein wer den niet beschaamd. In een gloedvolle rede, hier en daar gepeperd met geesti ge zetten, die de zaal deden schateren, schetste Z.Eerw. den strijd, die tegen woordig overal niet het minst in ons land, gevoerd wordt. Duidelijk toonde hij ons aan, dat hel ook thans nog. even als ten tijde van Pilatus, gaat vóór of tegen den Christus, Dc Joodsche pries ters drongen er bij Pilatus op aan, Je sus ter dood te doen brengen, dóch Pi latus, die Jesus onschuldig' wist, deed' een beroep op het volk. Toen echter ook 't heele volk, mannen en vrouwen, grijs aards en kinderen, opgehitst door de priesters, riep: „Weg met Hem, aan 't kruis met Hem", durfde Pilatus niet langer weerstaan. Hieruit zien we de macht van den volkswil. Daarom is het noodig, aldus spr., dat wanneer een deel van het volk zich tegen Christus en Zijn leer verklaart, zooals de neutralen en socialisten doen, dat dan wij ons in nog grootér getale vóór den Christus moeten uitspreken en zorgen, dat Zijn leer verbreid wordt en toegepast in alle levensuitingen van het volk. Ten slotte gaf spr. aan, hoe wij, eik voor zien, mede kunnen strijden in den grooteri strijd vóór oi' tegen Christus. Steunt de Katholieke pers, Wordt lid van onze Katholieke* vereenigingeii, helpt zorgen, dat Uw kinderen Katho lieke scholen zullen kunnen bezoeken, dit waren de drie voorname punten, die spr. ons voorhield. Een luid applaus der aanwezigen, en een hartelijk dankwoord van den voor zitter loonden spr. voor zijn heerlijke rede. Ruim twintig' nieuwe leden lieten zich inschrijven, waarna de voorzitter met gebed de vergadering sloot. LISSE. De afdeeling Lisse van het „Groene Kruis" zal op Zaterdag 23 Jan. des avonds te 7 ure in dc „Witte Zwaan" waarna het afhandelen der huishoudelijke zaken, den heer E. J. Abraham, arts te Amsterdam, een lezing zal honden over „Kwakzalverij". Hiertoe hebben ook ni et-led en toegang. In hotel de „Witte Zwaan" hield het „Ondersteuningsfonds bij Ziekte" Za terdagavond haar 14e Jaarvergadering. In zijn openingswoord heebe de voor zitter de heer M. van der Veld, de talrijk opgekomenen welkom, en wensch- te hun een gelukkig nieuwjaar. Een woord van waardeering wijdde spr. aan het overleden lid W. van Leent, voor het vele dat hij in 't belang van het fonlds heeft verricht.. De notulen werden zon der eenige aanmerkingen vastgesteld; Uit 1 et vers a v n d n pen i gm. en h J. Pijnacker, bleek dat aan* ontvang sten viel te bo.eken f 3783,76 en dat de uitgaven hadden bedragen f 3562,42, zoo dat de balans een voordeelig saldo aan wees van f 221.34. Het aantal dona teurs is met 18 verminderd en bedraagt thans 127. Het ledental daarentegen vermeerderde met 54 en bedraagt- thans 660. De penningmeester betreurde dat het aantal donateurs verminderde. Tot instandhouding van het fonds zijn zij hard noodig. Het totale bezit van het fonds bedraagt f3636.65. Tot verifica teurs werden benoemd de heeren Alb. v. d. Wer f, Th. van Veen en Jac. Wijsman Na accoordbevinding bracht de voorzit ter een woord van dank aan den pen ningmeester voor zijn accuraat beheer. Alsnu was aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van den heer M. Veld- huijzen van Zanten en een vacature ont staan door het bedanken van den heer A. v. d. Meïj. Eerstgenoemde werd met 125 van de 129 uitgebrachte geldige stemmen herkozen, terwijl in de vacature v. d. Meij werd gekozen de heer C. van Parijs met 116 stemmen. Een bestuurs voorstel om art. 15 een kleine wijzi ging te doen ondergaan inzake de uit- keering bij geboorten, werd inet alge meene stemmen aangenomen. Bij^ den rondvraag wenschte de heer A. H. Schra- ma, in verband met de ophanden zijnde ziekteverzekeringswet, art. 26 zoodanig te wijzigen, dat bij een eventueele tot standkoming dier wet, het fonds zal' kunnen worden omgezet in een bijslag fonds De hee.r P. Warmerdam wensch te, dat het bestuur eveneens dit ontwerp zou besturen en haar advies aan den' minister kenbaar zou maken. De voor zitter deelde beide sprekers mede, dat het ontwerp reeds bij het bestuur circu leert en zij voor zeker rekening zal hou den met het door hem gesprokenee Mannen. Vrouwen. Totaal. 311,133 311,946 623,079 322,479 317,123 639,602 676.079 714,665 1,390,744 536,885 570,808 1,107,693 115,457 117,058 232,515 141,306 147,208 288,514 180,588 178,964 359,552 193,964 188,916 382,880 162,275 165,770 328.045 90,061 83,257 173,318 108,714 163,293 332,007

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2