33 Het lied van Clarens. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargan| No. 394. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIOEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, F 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V De Papendrechtsche straf zaak. Het laatste bedrijf van dit crimineel- psychologische drama gaat afgespeeld [worden in de Eerste Kamer. Dit viel te verwachten, niet alHejeW, om tie zaak zelve, maar ook wijd de mili tante voorzitter van het Amhemsche Hof, Hir. 't Hooft, in ons Hoogerhuis zitting heeft. Uit het voorloopig verslag over de justiti o-begrooting blijkt al, waarover de strijd loopen zal. Werd „van meer dan ééne zijde", zoo lezen we, „hulde gebracht aan de hou ding, door den Minister van justitie in deze veelbesproken rechtzaak ingeno men", er waren „anderen, die betreur den, dat bij de openbare bespreking in de andere kamer de toon ook aan den Minister niet van onheuschdieid tegen over de rechterlijke macht is vrijgeble- ven". Nu, 't zal mr. Regout niet moeilijk vallen, op. dit verwijt te antwoorden. On,- heusch zal Z.Exc. geenszins hebben wil len zijn, maar wei zal hij 't recht voor zich opcischen, om de daden d'er rech terlijke macht te beoordieelen en aan zijn oordeel uiting te geven, waar en \yan- neer hij zulks noodig acht. Het kan aan het rechtsgevoel der natie slecths ten goede komen"*' wanneer zij ervaart, dat ook op de rechters al zijn zij onaf- zetbaar crïtisch toezicht wordt uit geoefend. Een ander punt in het Senatoren-de- bat zal gevormd worden door de maat regelen, welke dë regeering hangende het langdurige proces heeft genomen. Zoo achtten meerbedoelde „andere" le den „het zenden van stenografen van Re- geeringswege naar de openbare zitting zelfs krenkend voor de rechterlijke macht. Wat heeft de Regeering in de rechtszaal te doen anders dan toezicht te houden voor 'het openbaar ministe rie?" zoo vroegen die leden. „De lei ding behoort bij den president." Wij veroorloven ons de wedervraag: of de aanweizgheid van stenografen aan die leiding iets te kort deed? En wat het toezicht betreft, was het stenogra fisch verslag wel eer. maatregel in die richting? Natuurlijk zal men het ook hebben over het psychiatrisch rapport. In het voorloopig verslag wordt reeds gepro testeerd tegen het gnderwerpen van de getuigen aan een psychiatrisch' onder zoek. Zoodanig onderzoek vindt in de \vet geen grondzij, neemt aan, dat de rechters in staat zijn de geloofwaardig heid der getuigen te onderzoeken en te beoordeel en." •Blijkbaar in antwoord hierojp lezen [we „Wat is nu a posteriori geble ken Dat een waanzinnig querulant den „auctor intellectualis" is van de geheele zaak. En om daartoe te ko; men ,was het afleggen van idezen 'geheelen, gelijk het gezegd werd, lijdensweg noodig geweest. Deze leden betreurden het, dat men zich met drift geworpen 3nad op het middel waardoor deze ont dekking heeft plaats gehad, en het rapport heeft bekend gemaakt, wat evenwel niet aan het Hofv maar aan de pers moet geweten worden." Lezen we goed, dan wordt .hier voor dit speciaal geval het psychiatrisch on derzoek der getuigen verdedigd, floch alleen de publicatie van het rapport af gekeurd. Hoe 't £ij, een merkwaardig debat staat ons blijkbaar te wachten. En waar 't aan weerszijden zal gevoerd worden door hoogstaande juristen zal 't stellig leiden tot verdere verduidelijking der nog duistere geschilpunten en tot een scherper trekken der grenslijnen, waar binnen en waarlangs rechters en auto riteiten zich hebben te bewegen. FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 45) „Ziehier alle brieven", zei ze, „die me vrouw de markiezin aan mijn arme moe der geschreven heeft. Wellicht zal het u aangenaam zijn, in uitdrukkingen van ge negenheid, aan haar beschermelinge ge toond, een weinig van haar zoo edelmoe dig hart terug te vinden." - Begrijpende wat er in het reine hart ,van het meisje omging, nadat zij meende zich aan een onbescheidenheid tegenover hein te hebben schuldig gemaakt, nam Frédéric, in zwijgende bewonderingTiaar laanziende, het bundeltje brieven van .haar aan, en wilde zich weder neerzetten, om met haar de brieven te lezen. Doch Ge neviève voegde hem a.'snu schuchter toe 5,'Vergeef me, mijnheer de markies, maar ik moet me naar de boerderij begeven, om te zien hoever ze het met de repa raties hebben gebracht. Ik vertrouw u die- ze brieven toe. U zult beginnen ze te le gen in uw herbergkamertje, en ik hoop algemeen overzicht. Ware het met dat stakingen en onlus ten in verschillende Am erikaansche staat jes meer dan wat nieuws brengen, het zou er voor den overzichtschrijver treu rig uitzien die steeds maar eentonig op hetzelfde aanbeeld moet bljjven doorihia- sren. Portugal. Men kan aan den gang blijven met telkens de rooskleurige verklaringen vian de regeering te doen afdrukken en spoe dig daarop een totale tegenspraak op gezag der correspondenten van de groo- te pers te publiceeren. Zoo verklaarde nu weer de minister van Buitenlandsche zaken ,,-jan ,de verte genwoordigers der buitenlandsche pers, dat de repubükeinsche staatsinrichting was versterkt door de gebeurtenissen van deze week. De arbeidersklassen hebben het lastige van stakingen erkend van 'het handelsverkeer zal verbeteren. De ruchten over buitenlandsche inmenging zijn v^n alle grond ontbloot. De be trekkingen van Portugal met'de mogend heden zijn volkomen hartelijk. De ge ruchten over moeilijkheden met Italië zijn niet gerechtvaardigd. Met Duitsch land zijne verscheidene jjaken geregeld o. a. de Macaoquaestie. De regeiering ontving voorstellen van Engelsche en Amerikaansche firma's, welke haar in staat zullen stellen tot hervorming vtan de Portugeesche vloot, zonder dat hier voor opofferingen noodig zijn. 't Is de vraag echter of dit waar is. Want wie zal aan een staat waar het zulk een janboel is de drie dreadnoughts verschaffen ,tot welker aankoop beslo ten is Ook ontvangen de Fransche bladen over Madrid weer berichten, waaruit blijkt dat de inlichtingen van de regee ring bewust of onbewust onwaar zijn. Inderdaad volgens deze inlichtingen die wij meer betrouwbaar achten, dan de mededeelingen van heer Maclxado is de huidige toestand in het arme Portugal zeer. ernstig en onrustbarend. Aan ver schillende Fransche bladen toch wordt gemeld, dat de staking in verscheidene takken van industrie voortduurt, zoo zijn b.v. de metaalbewerkers en de arbeiders dat u de lezing ervan zult voleinden op het kasteel, in het vertrek, dat u ter be woning zult hebben gekozen." Ofschoon een weinig teleurgesteld^ over dit afscheid, Icon de Clarens niet anders dan de bedbelingen van 't meisje om aldus te handelen, ten volle eerbie digen. Het pakje brieven in den gak van zijn rok stekend, voegde hij haar toe: „U zult me toch minstens toestaan, u op den weg naar de boerderij te "brent gen, nietwaar, mejuffrouw, en onder het gaan u te danken voor uwe uitnoodiging om op het kasteel mijn intrek te ne men Geneviève stond dat gaarne toe. Toen zij in het park \varen, sprak cje markies haar toe „ïkc ben u zeer dankbaar voor de mijl verleende machtiging, om mij op het kas teel te installeeren, maar ik vind het ber ter, dat eerst te doen, wanneer ik pre' cies zal weten, waaraan ik mij ten aan* zien der bedoelingen yan Raffut heb te houden". Na eenig nadenken voelde GeneYiève zich niet heelemaal zeker van de goed keuring van haar oom. Nooit was de naam van den .jongen ni.arkies dop.r .Raff- in de kurk-industrie nog altijd niet aan t werk gegaan. Ook het spoorweg-ver keer laat nog veel te wenschen over, het personeel is geheel onverschillig en doet zijn werk met traagheid en nala tigheid. Daaraan is het toe te schrijven, dat bij Olieviera twee personentreinen op elkaar gebotst zijn, waarbij verschei dene reizigers gewond werden. De garnizoenen van Oporta, Braga, Covilha en Porto Allegre zijn volkpmen onbetrouwbaar, ja zij verklaren zich openlijk tegen de republiek. De matrozen der Portugeesche oor logsschepen mogen niet aan land gaan want men is bang, dat zij aan den drei genden opstand tegen liet republikeinsch bewind zullen deelnemen. Om dezelfde reden wordt ook aan de soldaten geen nachtpermissie gegeven. Volgens een bericht uit Lissabon zou de regeering in het noorden des lands een groote wijdvertakte samenzwering van monarchisten met het slot van don Miguel als centrum, ontdekt hebben, maar de regeering durft niet tegen dit com plot op te treden, daar zij zich niet ze ker voelt van leger en vloot, en in wer kelijkheid heerscht er groote ontevreden heid onder de soldaten. Reden is, het niet nakomen van beloften. Ook over de slechte discipline onder de matrozen loopen de onrustbarendste geruchten; zoo werd gemeld, dat de manschappen van den kruiser „Vasco da Gama" in opstand waren gekomen en de officieren hadden gevangen genomen. Dit bericht wordt nu weliswaar door den correspondent van de „Köln,. Ztg." tegen gesproken," maar hij moet toch bekennen, dat op de „Vasco da Gama" lichte over tredingen der discipline zijn voorgeko men De voorloopige regeering heeft nu ten aanzien van de gewezen Koninklijke Familie beschikkingen genomen. De apanage van koningin Maria Pia is vastgesteld op 133.500 fres. De inventarisatie der goe deren van den ex-koning Manuel is bijna afgeloopen. Zoodra het totale bedrag der door den staat aan wijlen dom Carlos verstrekte voorschotten bekend zal zijn, zal bepaald worden, hoeveel de regee ring jaarlijks meent te moeten inhouden van id e opbrengst der aan de koninklijke familie behoo rende bezittingen, om eerst de schulden van het vorstenhuis aan den staat en die aan de particulieren te be talen. Koning Manuel heeft zich n.l. verbon den, ld)e voorschotten die aan zijn va der uit de schatkist waren uitgekeerd, terug te betalen in jaarlijksche termij nen. Zijn inkomen uit de bezittingen van het huis Braganza bedraagt 50.000 pjd, jaarlijks. In Honduras dreigt het met den opstand ernst te wor den. Naar immers aan de „New-York Herald" uit Laeiba geseind wordt, heeft de Amerikaansche kruiser „Tacoma" 30 man en de Britsche kruiser „Brilliant" .30 man geland om de neutrale zêne te beschermen. Men verwacht elk oogenblik een tref fen tusschen de regeeringstroepen en de revolutionnairen. Voor dien had genoemde Tacoma, vol gens 'n bericht aan 't zelfde blad uit Truil lo, het oorlogsschip de „Hornet" dat diende tegen Honduras vijandelijkheden te beginnen, genomen. President Bo- ni'Ma van Nicaragua protesteerde tegen het nemen van het schip, voorgevende dat de „Hornet" hem toebehoorde. Dat kan dus tot eenige verwikkelin gen aanleiding geven. Enfin, dat geeft tenminste nieuws. gemengd. Het jubilé van den St. Pieterspenning, In den loop van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn, dat te Turijn in 1860 de St. Pieterspenning werd gesticht. In verband daarmee hebben de Italia Rea- le!", de „Corriere Nazionale" en de Uni- ta Cattolica" een beweging georgani seerd om ter herinnering daaraan een buitengewone inschrijvnig te houden en deze aan den Paus aan te jpieden. Het comité, dat dit plan op touw gezetV. (heeft, ontving dezer dagen een eigenhandig schrijven van den Paus, lui dende als volgt: „Wij zegenen van gan- scher harte de begunstigers van dit werk en wij wenschen den bijdragers daaraan allen mogelijken zegen toe. PAUS PIUS X." Ook van kardinaal Rampolla werd een schrijven van aanbeveling ontvangen. De Times verneemt uit Peking, dat de pest zich wel degelijk naar het Zui den verspreidt. Eerst gisteren is te Sjanghaikuan een sterfgeval door pest veroorzaakt voorgekomen en te Joeng- ping-foe, dat binnen de Chineesdie muur. ligt, zijn reeds verschillende gevallen voorgekomen. Koelies, die te voet uit Mantsjoerije wegtrekken, schijnen de overbrengers te zijn. De Dailai Lama zal Darjeeling den 26n Januari verlaten om zich naar Calcutta té begeven. Er is ook sprake van, zooals wij reeds meldden, dat hij zich naar Eqgeland zal begeven. In £lk geval moet de Boeddhistische kerkvorst weigeren aan de smeekbeden der Lamas gehoor te geven, die hem dringend ver zoeken weer naar Lhassa terug te Jcee- ren. - Meer dan de nel ft der stakende ar beiders in het Luiksdie mijndistrict, on geveer 16000 man, hebben den arbeid hervat. Intusschen worden de onderhan delingen tusschen de mijninaatschappijen en de nog stakeude arbeiders voortge zet. Onder de arbeiders, vooral d'e niet- georganiseerden, heerscht groote onte vredenheid over de wijzt, waarop de on dersteuningsgelden verdeeld worden. Volgens de Fransche bladen keert de rust in Champagne langzamerhand terug. De wijnverbouwers schijnen dus de door Pichon 'dezer dagen in de Ka mer gesproken woorden ter harte te heb ben genomen. De nieuwe Zwee/dsche torpefcbo. „Vesta" zou Vrijdag een p roef-tocht doen, maar is sinds dien niet terugge keerd. Dadelijk staken verschillende booten in zee om nasporingen te doen, maar alles was vruchteloos. Volgens een telegram uit Albany, in West-Australië brak op 13 Decerns ber j.I. op het Engelsche stoomschip! „Parisiana", op weg van New-York naac Melbourne, brand uit. Nadat de be manning, die uit 35 koppen bestond, vergeéfs getracht had het vuur te stutien,' verliet zij het schip en bereikte zij ia reddingsbooten op 19 December het eiland St. Paulus. Drie man waren on derweg van uitputting gestorven. De anderen vonden aan de kust een dépot v.an levensmiddelen, met welke! zij hun leven rekten, tot zij door eemi Engelsch schip werden opgenomen en naar Albany gebracht. fut uitgesproken geworden, en nooit had hij ook maar de geringste zinspe ling op den waarschijnlijken terugkeer van den erfgenaam van het domein g< maakt Dit voorstel tot vertraging b haagde haar dus wel, schoon zij het haar plidht achtte, eraan toe te voegen „O, de bedoelingen van mijn oom zijn niet twijfelachtig, mijnheer de markies. Hij kan niet vergeten, wat hij aan uwe ouders verschuldigd is. Maar wellicht zal het inderdaad beter zijn, zijn terugr keer af te wachten. Ofschoon in den grond rechtvaardig, twijfel daaraan niet, is mijn oom naijverig op zijn gezag en vrij kort aangebonden ten opzichte van wat zjjn rechten raakt. Hij zal .gevleid zijn, daar ben ik zeker van, dat u niets gedaan hebt zonder zijn toestemming. Uwe hoffelijkheid zal hem gunstig stemr men". Frédéric had hoegenaamd geen redeh om te veronderstellen, dat de gevoelens van Raffut konden verschillen van die, waaraan Geneviève uiting gaf, en hij merkte derhalve op1: „Wees zoo goed om uw oom te zeg gen, dat ik, nooit hebbende getwijfeld aan zijn toewijding ;egens mijn ouders en zjjn goede bedoeling p|n mijn erf- Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is mr. W,. jrL E. baron van der Borch van Verwolde benoemdl tot burgemeester van Gorssel; is benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche regeering bij het in April 1911 te Rome te houden internationaal muziekcongres buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, mr. Henri Viotta, direc teur van het Kon. Conservatorium voor muziek, te 's-Gravenhagè. is J. W. Boslces, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te St. Maarteus* dijk, ontheven van zijn tegenwoordig be heer en tijdelijk belast met de waarne ming van het ambt van controleur der grondbelasting, met bepaling dat hij als zoodanig tijdelijk wordt toegevoegd aan den controleur van dien tak van dienst te Eindhoven is aan den reserve eerste-luiit. C. Wi, van der Pot, van het 8e reg. inf. eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend; is toegekend de aan de orde vanOran- je-Nassau verbonden eeremedaille, in zil ver, aan A. Graafland, kuipers-meester knecht bij de commanditaire vennoot schap M. P. Pollen en Zoon te Rotter dam. De kustverdediging. De litteratuur over dit vraagstuk ver krijgt een ontzettendeh omvang. In den jongsten staatkundigen brief van den staatsman in ruste, Mr. Samuel van Hou ten, wordt het kustverdedigingsontwerpi bestreden. De internationale veiligheid wordt door de besteding der voorge stelde veertig milüocn geen „sikkepit'4 verhoogd .De schrijver zegt over de in diening v«-»n het ontwerp: Heemskerk stapt luchtig over de zaken heen, maar hoe is het toch mogelijk, dut hij, zelf tot voor kort de leider van de officieuse toenaderingspogingen tot België, in deze zaak alle flair gemist heeft. Die eigenschap ontbrak in dezen in onzen regeeringskringniet enkel onze premier maar ook onze minister van bui tenlandsche zaken hadden dit militair ontwerp reeds enkel „op den reuk af" buiten behandeling moeten houden. Schr. meent, dat voor discussie over het ont werp reeds nu groot kwaad is aange richt, al gaat het recta via naar de snip- permand der Tweede Kamer. De Belgische generaal De Hcusch, pu- goed tegen de roofzucht van het Schrik bewind te beveiligen, de restitutie van het domein slechts zal aannemen op de voorwaarden, welke l]ij voldoend loor nend zal achten. Ik vind, dat de wegen op mijn domein aangelegd, dat het ma ken van leigroeven en het inrichten van zagerijen aan mijn gronden een aanzien lijke overwaarde hebben gegeven, en dat het terug betalen van de vijftien duizend francs, waarvoor het domein werd toe gewezen, op het oogenblik bespottelijk zou zijn. Ik ben zeker, dat lord en lady Roswald mijn meening zullen dec lie in. uw oom mild schadeloos zeer mild schul deloos zou stellen." Geneviève, die verbaasd zou hebben gestaan, als zoo'n knap en beleefd jonk man niet ook de edelmoedigheid' zelve ware gebleken, vond dat alles billijk en redelijk. Niets wetend van de plannen van Raffut, en bijna niets wetend van den zwijgenden, wantrouwenden en dus gesloten man, bij wien zij leefde, maar dien zij hoogstens aan het avondmaal zag, kon zij zich niet voorstellen, dat hij andere inzichten of eerzuchten had, dan welke hare arme moeder of zij zelve zou hebben gehad. Zij had dus hoegenaamd niets in te brengen, tegen de wjopjdei\ van deu markies. „U kunt dat alles met oom bespre ken", besloot zij. „Ik zou hem al heel slecht en u in het geheel niet moeten' kennen, zoo gij niet spoedig tot overeen stemming komt." „Dat is niet de eenige zorg, die me naar Clarens brengt," hernam de jonk man. „Ik hoop, dat Raffut mij ophelde ring zal kunnen verstrekken over het verdwijnen van mijn moeder, of mij ten minste het middel aan de hand zal kun nen doen, om ze mij te verschaffen." „Helaas, ik vrees, dat u daarin min der gelukkig zult zijn. Mijn oom was zóó zeer verknocht aan mevrouw, uw moe der, dat elke zinspeling op die ongeluk kige geschiedenis hein zoozeer aangrijpt, dat ik hem steeds vermijd ervan te spre ken. Hij zal u (geen enkele inlichting kun nen geven, oin de eenvoudige, maar ge gronde reden, dat hij-zelf het onm<H gelijke heeft gedaan, oiu er achter te kom men.... en dat hij nooit iets geweten' heeft." „Moet ik' dan de hoop laten yaren, te weten, wat er van mijn arme moeder go- worden is Zoudt gij u zoo gemakkelijk* schi.kfk.en in dit niet-weten". (Wordt yeryp.IgüA

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1