ai BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 393. c Cdicbohc Sou/tarot Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. i it tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POL.1S Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0-75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodea betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Kennis van Roomsche zaken. In het „H b 1 d." van gisteravond staat een even waardeerende als cntiseerende beschouwing over de jongstverschenen Roomsche Bijbelvertaling, l) door dat orgaan »een opzienbarende uitgave en een „kloeke onderneming" genoemd, waarvan het den schr. verbaast, dat zij evenzeer als zooveel andere Roomsche boeken „in den hoek" bleef en buiten kennis van het grootere publiek". Hij brengt zij het niet zonder eenige vrij zinnige aanmerkingen deze B i b 1 i a Sacra nu eens wat naar voren en prijst ook het bekende Bijbeltje der „Canisius- vereeniging", door hem „een verrassing voor velen genoemd. De schr. in het „H b 1 d." was er blijk baar niet zoo door verrast, want hij weet heel goed, dat het lezen van den Bijbel den Katholieken niet volstrekt verboden is, maar dat zij verlof behoeven en be komen kunnen, om dat boek in hun moedertaal te lezen. V/e hebben hier dus blijkbaar te doen met iemand, die van Roomsche zaken heel wat weet en ze zonder vooringe nomenheid beschouwt. En ziet: ook bij dezen man komt toch nog even wat onkunde om den hoek gluren. Hij blijkt toch de meening toegedaan, dat de ker kelijke voorlezing der Evangeliën „immers in het Latijn" geschiedt. 't Is sterk. Als deze schrijver op een Zondag even een Roomsche kerk ware binnenge'.oopen, dan had hij daar een Hollandsche voorlezing kunnen hiooren die klinkt als 'n klok. Nog eens't is sterk. Maar als deze welwillende schrijver op dit stuk nog onkundig is, hoe moet het er dan wel uitzien met wat diegenen omtrent de Roomsche Kerk weten, wel ke moedwillig de oogen sluiten om toch maar veel kwaads van haar te kunnen blijven gelooven en verkondigen. En toch worden dergelijke onkundige verkondigers nog maar al te veel ge loofd. 1) UitgegeVea bij C. N. Teulings, te 's-Hertogenbosch. ALGEMEEN OVERZICHT. Onlusten hier en daar en overal, tot zelfs in de Champagne, waar groote ontstemming heerscht on der de wijnboeren. De groote tegenslag bij den wijnoogst had hen reeds bitter gestemd, daar komt nu nog bij, dat men wijn, niet uit Champagne afkomstig, voor als zoodanig wil doen doorgaan. Dat is daarom mogelijk, omdat de gren zen, waar Champagne begint, en waar de streek eindigt, niet al te duidelijk (voor de concurreeerendc wijnbouwersj schijnen te zijn aangegeven. Dit nu was aanleiding tot tooneelen van vernieling van wijnvoorraden bij handelaren, die men voor vervalschers aanzag. In groo: te stroomen heeft de champagne ge vloeid uit stukgeslagen vaten en fles- schen. Aanstonos zijn toen maatregelen genomen om die buitensporigheden te gen te «gaan. Epernay wordt thans door een escadron jagers, 2 bataljons infan terie en het 31e regiment dragonders be waakt. Ook in de andere steden van Champagne als Diz, Ayy, Cumières, Hautviliers en Damery hebben haar be zettingen gekregen. Natuurlijk is hierover reeds in de Ka mer geïnterpelleerd en is nu besloten de grenzen van het champagnegebied te verruimen, zoodat men ook buiten de thans bekende streek champagne zal kunnen verbouwen. Ernstige onlusten heerschen ook op de 'grenzen van Haïti en San Domingo Een telegram uit New-York meldt dat de Haitische arbitragecommissie, die de vertegenwoordigers van de jrepubliek San Domingo aan de grens zou ont moeten, terug keerde, zonder haar zen ding te hebben volbracht en vijande lijkheden thans onvermijdelijk schijnen. Dominikaansche troepen hebben nu Grand Gosier bezet en rukken op Sale Trou aan. De Haitische tregeering is besloten zich tegen dezen inval te verzetten, en neemt nu in allerijl de noodige maatre gelen. Zoo heeft zij reeds een aanzien lijke strijdmacht aan infanterie en artil lerie naar de bedreigde punten gezon den. Ook is het zwaar hommeles tusschen Columbia en Peru Columbiaansche troepen, onder aan voering van generaal Gamboe, hebben een gedeelte van het Caqueta- of Japoe- ragebied bezet, welk gebied echter be schouwd' wordt als deel uit te maken van Peru. Te Lima vreest men dat ernstige verwikkelingen daarvan het gevolg zul len zijn. Het gebied1 in kwestie ligt iets ten zuiden van den eauator^ langs de westgrens van Brazilië. Er bestaan over die streek grensgeschillen tusschen Peru Columbia en Ecuador. Naar wij onlangs mededeelden heeft kolonel Jara, de minister van oorlog van Paraguay zich door een staatsgreep meester ge maakt van 't presidentschap-do r den pre sident en vice-president uit het bewind te stooten en een nieuw ministerie te benoemen. Kolonel Jara was reeds sinds maan den feitelijk de dictator. In Jul il.l. lok te hij een oproer uit, waarbij de tot dus ver in Paraguay bovendrijvende partij (de Civico's) van het bewind werd ge dreven, nadat eerst in de hoofdstad bloe dige gevechten waren geleverd. De toenmalige president nam de vluchten Jara stelde den vice-president aan het hoofd der regeering, met „dien verstande, dat deze nieuwe president een werktuig was in zijn, Jara's handen. Hij zelf trad op als minister van oorlog. Tevens nam Jara de leiding op zidi van de nieuwgevormde bewindspartij, die der Liberalen. De overige portefeuil les werden verdeeld onder vriendjes. De leiders van de voorheen invloedrijke par tij der Colorado's werd het land uitge zet. Echter voelden Jara c.s. zich nog niet zeer veilig. Tenminste zij vestigden zich metterwoon in... de kazerne. De Colorado's die in 1904 door de Civico's van de regeering waren beroofd hadden voor dien 35 jaar het gezag in handen gehad. Zij hadden in Juli 1.1. Jara, die uit de rijen der Civico's was voortgekomen geholpen, die partij ten onder te krijgen. In December trad1 een nieuwe regee ring op, met Gond'ra als president en Gaona als vice-president, terwijl Jara minister van oorlog bleef. Deze laatste heeft ziali nu van die beiden ontdaan en nu ook openlijk de teugels van bet bewind1 in handen genomen. Jara is een nog jonge man met veel geestkracht. Portugal brengt weer eens de bekende berich ten, dat er niets aan de hand is. "Naar gisteren uit Lissabon geseind! werd aan de Koln. Ztg. is het bericht waarvan wij ook melding gemaakt heb ben, volgens welk in Portugal onder de wapens geroepen reservisten geweigerdi zouden hebben op te komen, van aden grond ontbloot. Ook de geruchten van een tegenomwenteling zijn geheel onge grond. De uitlatingen van den pretendent naar den Portugeeschen kroon, Dom Mi guel, die, naar hij gezegd had, met opof fering van zijn persoon in Portugal de dreigende anarchie bdwingen, veroorza ken zelfs in monarchistische kringen te Lissabon veel vroolijkheid. De toestand moet, volgens den bericht gever der „Koln. Ztg." te Lissabon se dert Zondag veel verbeterd zijn. GEMENGD. Tc Bremen zijn hooge Turksche officieren aangekomen, die onder lei ding van een der directeuren van de Nord deutsche Lloyd eenige oude schepen heb ben bekeken met het oog op mogelijken koop. Graaf de Mun, het bekende Katho lieke Fransche Kamerlid is van p'.an een wetsontwerp in te dienen, dat den maxi mumwerkdag in groote winkels en maga zijnen vaststelt op 10 uur voor de ge wone werkdagen en 8 uur voor de (Za terdagen. Koningin Elisabeth der Belgen schijnt nu geheel hersteld te zijn^ (q de eerst helft van Februari verirekt zij voor twee maanden naar het buitenland. Waar schijnlijk gaat de koningin eerst naar Zwitserland, dan naar Tyrol en dan naar Italië of wat varen op de MiddeLandsclie zee. Ook is er sprake van een verblijf aan de Afrikaansche kust. De Spaansche minister van Buiten- landsche Zaken heeft een schrijven ge richt, tot den Spaanschen zaakgelastigden op het Vatiqian, naar aanleiding van een bij kardinaal» Merry del Va! af te leg gen bezoek, om met het oog op het lee- ren kennen der al of niet geneigdheid van den Heiligen Stoel aangaande het weder- opnemen der onderhandelingen. Lord Lansdowne heeft aan alle Unio nistische peers een schrijven gericht van den volgenden inhoud: „Het Parle ment zal bijeenkomen op 6 Februari as. en de aanstaande zifting zal buitenge woon gewichtig jzijn. Ik twijfel dus niet of uw lordschap zal regelmatig de zit tingen van het Hoogerhuis bijwonen". De Times verneemt uit Kaajostadi, dat het Unieparlement acht of tien le den zal afvaardigen naar de kroning. In verschillende gemeenten van het kanton-Cunlhat en vooral te Anzelles en St. Jean-des-Olières is een tamelijk hefti ge aardschok waargenomen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is de benoeming van J R. de Nassy, tot ontvanger van het buitengewoon zegei (kantoor no. 2) te Amsterdam, ingetrokken en wordt hij be vestigd in zijn tegenwoordige be.rekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Alme lo; is benoemd tot ontvanger van het bui tengewoon zegel (kantoor no. 2) te Am sterdam J. Re.tsrna, thans ontvanger der registratie en domeinen te Purmerend; is aan den kapitein W. M. C. Langlois van den Bergh, van het regiment grena diers en jagers eervol ontslag uit den miHtairen dienst ver eend onder toeken ning van f 1121 pensioen 's jaars; is aan den ritmeester der cavalerie, jhr. T. H. RoëlJ, met verlof in Ned.-Indië, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend onder toekenning van f1845 Oranje Nassau de controleur bij het bin- nenlandsch bestuur in de bezittingen bui ten Java en Madoera G. J. van Dongen en tot broeder in de orde van den Neder!. Leeuw de gegageerde korporaal-schrijver van het leger in Ned.-Indië B. J. Klaas- sen thans klerk bij de credietbank „Moesi ILir" is aan den luitenant-kwartierm C. J. C. van Goor, belast met de mandatee ring onder toekenning van f2100 pen sioen 's jaars eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend. Bijzondere bewaarscholen. In den gemeenteraad van Utrecht is het debat voortgezet over de subsidiee- ring van de bijzondere bewaarscholen, waarvan wij de vorige week melding maakten. De meerderheid van B. en W. was tegen subsidie, de minderheid wilde subsidie verkenen. Een motie van den heer Kooien, waarin de Raad, overwe gende dat het wenschelijk is van ge meentewege zoowel het bijzonder voor bereidend a!s het bijzonder bewaarschool onderwijs van kinderen van vier tot zes jaar te steunen, B. en W. uitnoodigt met voorstellen te komen, regelende de voorwaarden waarop en tot welk bedrag subsidie kan worden geleend, werd ver worpen met 23 tegen 14 stemmen. Het afwijzend praeadvies van B, en Wu werd hierna aangenomen met 22 te gen 15 stemmen. Pensionneering van wethouders. In de vergadering van den gemeente raad van Utrecht, werd, na levendige be spreking, een motie van mr. Werker be treffende de salarieering en eventueele pensionneering van wethouders, verwer pen met 13 tegen 11 stemmen. Tweede Kamer verkiezing. De districtsfederatie Sneek, der S. D. A. P., heeft behoudens nadere goedkeu ring van het Partijbestuur, candidaat ge steld (vacature Colijn) den heer ds, A. van der üeide, {e fitste werd, Russische Landverhuizers. De uit New-York met het stoomschip Campanello te Rotterdam aangekomen landverhuizers bevinden zich nog steeds aan boord van dat schip. De hoofd-commissaris van politie heeft van de regeering in Den Haag hericht ontvangen, dat voor deze landverhuizers vergunning is verleend de Duitsche gren zen te passeeren. Om te voorkomen, dat deze landver huizers te Oldenzaal worden vastgehou den en gedwongen daar een paar dagen te vertoeven, heeft de politie van Rotter dam besloten, dieze menschen eerst dan van de Campanello te laten vertrekken, zoodra zij uit Oldenzaal van den zich daar bevindenden Rottcrdamschen in specteur van politie bericht ontvangt, diat de landraad te Bentheim vergunning heeft verleend voor de landverhuizers de grenzen te passeeren. Middenstandsbond. Gisteren vergaderde te Amsterdam het hoofdbestuur van den Middenstandsbond in het American-HoteL Een zevental nieuwe vereenigingen werd als lid van den Middenstandsbond met algemeene stemmen toegelaten. Ingekomen was een rapport van het uitvoerend comité der middenstandsten toonstelling in 1909 te Amsterdam gehou den. Uit de overgelgde stukken bleek, dat de middenstandbtentoonstelling een ba tig saldo voor de kas van den Midden standsbond heeft opgeleverd van ruim f4000, terwijl vroeger reeds f1465 door het uitvoerend comité aan den Midden standsbond werd terugbetaald voor af lossing va" de door den bond gesloten leening. Het batig saldo bedraagt dus eigenlijk bijna f6000. Minnesota. Door brieven van den Eerw. Pater v. d. Hulst, als missionnaris naar Minnesota vertrokken, is die landstreek en de missie voor onze lezers geen onbekende meer, we hebben mogen constateeren dat er met spanning naar uitgezien wordt. Het schijnt ons dus niet moeielijk onzen lezers te overreden zich voor 10 cents de interessante brochure aan te schaffen van Pastoor Aug. v. d. Heuvel, uit Henderson die nu in ons land te Ginneken vertoeft (Baronielaan 68). Hierin wordt gesproken over de Katho lieke kolonisatie Maatschappij Minnesota, een heerlijke streek, met vruchtbaar land, overvloed van wild en visch en bovenal niet verstoken van geestelijke zorg, door de Eerw. Paters Kruisheeren opzich genomen. Met verschillende kiekjes, die een en ander goed illustreeren in het werkje verlucht, terwijl er aanteekeningen van verschillende kolonisten in afgedrukt staan. Fransch-Hollandsch incident. In afwachting van nadere bijzonder heden omtrent het incident, dat volgens de „Matin" zou hebben plaats gevon den te Tandzjer naar aanleiding van ££n Fransch-Nederiandsch eigendoms ge schil, kunnen wij het volgende inededee- len, dat wellicht verband houdt met het gebeurde, indien er althans iets ge beurd is, wat een incident mag heeten. Sedert midden 1909 bestond er (e Tandzjer een geschil tusschen den Ne derlander Hooglandt en den Franschen onderdaan Gautsch over een terrein, dat de eerste bezat. Het geschil werd niet aanhangig gemaakt voor eenige consulai re rechtbank daar ter plaatse, daar het onder de competentie viel van een Moor- sche rechtbank, de Shraa. Na een jaar is de uitspraak van dien inlandschen rechter gevallen ten nadeele van den Nederlander. Aangezien de tenuitvoerlegging \tui dit Mooische vonnis begrijpelijkerwijze niet geschieden kon vanwege den Ne- derlandsche consul-generaal, en de Ma- rokkaansche overheid de uitspraken van hare reciters niet executeeren kan tegen- o\er vreemdelingen, is een door den Shraa geveld vonnis, waaraan partijen zich niet goedschiks onderwerpen, een document, waaraan men niet zoo heel veel heeft Tot zoover de feiten. De veronder stelling is hierna niet zoo gewaagd, dat de in het gelijk gestelde jpartij zich ver der zelve recht verschaft heeft en, met het vonnis van den Moorschen rechter gewapend, zich daadwerkelijk in het be zit stelde van het betwiste terrein. Hier op is jKAarschijnlijk de in zijn j>ezit ge stoorde Nederlander zijnerzijds overge gaan tot daden, die hem weer in de heer schappij over zijn ^rf Ijebben hersteldL Dat deze handeling zoo zij werke lijk heeft plaats gehad en de zaken zich hebben toegedragen, als boven wordt verondersteld zou hebben plaats ge had op de door de „Matin" beschreven wijze, n.l. met behulp van 25 tot de tan den gewapende Spanjaarden is vrijwel onmogelijk, als men bedenktv dat een: zeer talrijk Marokkaansch politiekorps onder Fransche officieren in de onmid dellijke nabijheid van Tandzjer gelegerd is en de Spaansche bevolking dier stad zelden of nooit aanleiding geeft tot wan ordelijkheden in de diplomatieke hoofd- van het Cheriffijnsche Rijk. Dat aan de betrekkelijke gezantschap pen klachten zijn ingediend naar aanlei dingvan de tenuitvoerlegging of verijde ling der tenuitvoerlegging van het von nis, dat uitspraak <|eed jn |iet geschil tus schen den Nederlander en den Fransch- man, is zeer wel mogelijk. Doch van zoo veel beteekenis, als de „Matin" wil»( zal het geharrewar wel niet geweest zijn^ daar tot nu toe geen bericht yan onzen gezant te Tandzjer over deze aangele genheid is ontvangen aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. „N. R. Crt."- De kustverdediging. Reuter seint uit Londen In een artikel over het Nederl. wets ontwerp der kustverdediging zegt de „Times" Tot het tegendeel afdoende is be wezen, zijn we verplicht de verzekering van de Nederlandsche regeering aan te nemen, dat geen vreemde mogendheid heeft getracht op de onafhankelijkheid van haar oordeel ten dezen invloed uit te oefenen. Maar die verzekering raakt niet het wezen der zaak zelf. Gegeven de zorg, die het vraagstuk reeds veelzijds heeft gewekt, en het gevaarlijke misver stand waartoe het kan leiden, lijkt het juist bij uitnemendheid geschikt voor een wisseling van vriendschappelijke en vol ledige verklaringen, als de Duitsche rijks kanselier den 19den December in een rede heeft aanbevolen. De „Times" is derhalve verrast door, de bondige en stroeve wijze, waarop Pi- chons gelijksoortig voorstel door het er- geering is verworpen. Volken gelijk in- kende spreekorgaan van de Duitsche re- individuen vervolgt de „Times"- kunnen de gewone zaken des levens slechts afdoen, en goede buurschap on derhouden, door er zich nu en dan van te onthouden, de rechterv, die zij wettig mogen bezitten, onverbiddellijk te laten gelden. De Parijsche „Temps" wijdt een hoofd artikel aan de kwestie van de verster king van Vlissingen, naar aanleiding van! Pichon's woorden en de wijze waarop ze opgenomen zijn. Reuter seint daaromtrent: De „Temps" betoogt, dat het plan om! Vlissingen te versterken door geen an dere politieke reden gemotiveerd wordt dan die, om zich te kunnen weren tegen een aanval van Engeland, waarvan Ne derland niet het minst te vreezen heeft tenzij het zich voorstelt in het geval van; een Europeeschen oorlog inet Duitsch- land1 verbonden te zijn. Vlissingen kan de Schelde versperren en de Schelde is geen Nederlandsche stroom. Elke be perking van de vrijheid der Schelde valt onder de bevoegdheid van de ondertee kenaren van het verdrag van 1839. Nader ingaande op het antwoord van Pichon ,geeft de „Temps" als haar oor deel te kennen, dat het verdrag van 1839 geen andere onderhandelingen! dan van de zeven regeeringen mogelijk! maakt. Maar aangezien de houding van Duitschland niet toelaat te hopen, dat een algemeene overeenkomst tot stand! komt, zullen wanneer Nederland het voor nemen tot versterking van Vlissingen ten uitvoer legt, alle belanghebbenden aan nemen, dat Nederland zich bij het Drie voudig verbond heeft aangesloten. De Parijsche correspondent van "de „N. R. Ct." seint: De militaire mede werker van het „Journal des Débats" Charles Malo, geeft hedenavond ovctf het fort bij Vlissingen een bestudeerde gematigd en objectief gesteld frtikel ,dat onze rechten ereknt, ons geen dwaze be doelingen toeschrijft en ons niets op dringt. Het slotoordeel van Malo is, dat, het plan niet in Nederlands voordeel ia

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1