Het Groene Kruis. BUITENLAND. 2e Jaargang. No. 390. 3)c Ceicbohe Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeellngen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. (Ingezonden). Het jongst te Utrecht gehouden Jubi leums-Congres en voorai ook de daaraan- verbonden wel-geor,ganiseerde Tentoon stelling hebben de aandacht van veie be langstellenden gevestigd op het vvillen- en-wenscheti der verschillende Neder- landsche Groene KruiS-vereenigingen. Het initiatief der H. H. Fleischer en Poolman, die de eerste Groene Kruis- Vereeniging buiten Noord-Holland 1) (in ,1901) in het leven riepen, is een zeer ge lukkig initiatief geweest, en beiden heb ben dan ook gulweg erkendi ,dat zij den verrassenden bloei met steeds groo- ter-wordende aandoening, maar ook met blijde dankbaarheid hebben gevolgd. Wij achten dien bloei van genoegzame beteekenis, temidden der krachtige ople ving van de sociale beweging welke den iaatsten tijd te constateeren valt, om ons de vragen voor te leggen: Wat beoogt het Groene Kruis en waaraan heeft het zijn zeldzamen snel.en groei te danken? Het antwoord op de eerste vraag kon kort zijn Het Groene Kruis beoogt bevordering van den aigemeenen gezondheidstoe stand door veroetenng oer ziekenverple ging in eigen huis en door Volksvoor lichting op het gebied der gezondheids leer. De oorzaken van den grooten bloei, waarin zich het Groene Kruis verheugen mag (het telt na een 10-jarig bestaan pi. m. 430 vereenigingen met pl. m. 143.000 leden 2), vertegenwoordigende circa 1/6 van alle Neder.anders, wanneer elk gemiddeld gezin op 5 personen kan worden gesteld) die oorzaken zijn o. j. vele, doen caaronder is éene, welke wij nadrukkelijk willen vermelden. Het Groene Kruis is ontstaan ten plat- telande, is dus geen groote stads-kiud, ♦dat door opzichtige kieedij den eenvou- 'digeren 'dorpsbewoners aanstoot gaf. Het Groene Kruis ,kwam voorzien in de dringende behoeiten van het platte land behoeften, dringender dan gevoeld werden in de steden, waar gemeenlijk meerdere medici, specialiteiten vaak, wo nen en welingericnte ziekenhuizen zijn gebouwd* doch waar de onder.inge band der gemeentenaren losser geknoopt is dan ten piattelande, waar de een vaak lid wordt, omdat zijn buurman het reeds js. Wij spraken hier van dringende be hoeften en meenen daartoe het recht te hebben, wanneer wij onzen lezers eraan herinneren, hoe treurig het 50-jaren ge leden nog gesteld was met de verpleging in de Ziekenhuizen, en in sommige lan den thans nog is, en dat het slechts 50 jaren geleden is, dat Florence Nighten gale met haren staf van vrijwilligers zelf- verlooc'nenue hulp kwam brengen aan de jarme slachtoffers van den vreeselijken Krim oorlog. Hoe het voor dien tijd in de slagvelden gesteld was, waar meer soldaten stier ven ten gevolge der geheel-on-t- Jbrekende verpleging dan door de kogels van den vijand, behoeven wij hier niet nader te beschrijven, al willen wij ,onze hulde niet onthouden aan den on- jsterfiijken Engelschen, die den eersten stoot gaf aan de inrichting van een hos pitaal-dienst te velde, thans beter be- •kend onder den naam van het Roode Kruis. Nog geen 50 jaren geleden alzoo tiet 1de officiëele ziekenverpleging alles te .wenschen over. Hoe zij dus was ingericht ten piatte lande, waar veelal gebrek was aan ge neeskundige hulp en opvattingen werden gehuldigd, welke geheel indruischten te gen de meeningen der nieuwe hygiëni sche wetenschap, kan licht worden afge leid. En nog was in die opvattingen wei nig verandering gekomen, toen de H.H. Fleischer en Poolman pogingen in het .werk stelden de zegenrijke werking van bet Witte Kruis ook buiten Noord-Hol land bekend te maken. Zij hielden lezingen, waarin zij we-, fcen op de wenschelijkheid van de verbe ting der ziekenverpleging in eigen huis Idoor de verschaffing van verschilienide verplegingsartikelen (ledikanten, rust stoelen, windkussens, tochtschermen, on dersteken, croup-ketels, enz.) door de aan stelling van wijkverpleegsters, de uitrei king van eenvoudige geschriftjes en de instelling van baker-cursussen en cur-. sussen in Eerste Hulp bij Ongelukken eenvoudige kennis der wondbehandeüng door leek en) Zij wezen in hunne lezingen op het groote nut eener goede woning-inrich ting (ventilatie, wering van stofnesten) en op de groote gevaren eener ondoelma tige behandeling der zuigelingen. Hun werk had succes en dat succes heeft hen niet verlaten zooals wij boven in cijfers aantoonden. Maar tot dat succes hebben natuur lijk meerdere factoren meegewerkt. Hun succes is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de Groene Krnis-or- ganisatie is gebaseerd op coöperatieven grondslag en dat de grootste drijfkracht uitging van het leeken-element, dat in leiding der Vereeniging eene alleszins bevredigende taak vond. En warme vrienden telt het Groene Kruis veie! Wij wenschen nu de middelen, welke liet Groene Kruis met zoo goed gevoig aan wendt eens nader te beschouwen en zien dan, dat een pas-opgerichte Vereeniging krachtig en vastbesloten aansuurt op de verkrijging van een magazijn van verpie- gings-artikelen, waaruit de leaen, mits op medisch voorschrift, gratis alle hu.p- middeien kunnen bekomen, welke zu.len strekken om het lijden der zieken te ver lichten. Natuurlijk eischt het beheer van zulk een magazijn groote toewijding en onuit puttelijke zorg, wil men den waarborg kunnen schenken aan de leden, dat de aanwending van door anderen georuik- te artikelen geen gevaar behoeft op te leveren. En wij kunnen gelukkig op grond van opgedane ervaring met gerustheid verkla ren, dat die vrees denkoee.dig is, omdat aüe gebruikte materiaal naar gestelde voorschriften doeltreffend wcrut gerei nigd en ontsmet. Want juist die ontsmetting ligt geheel in de lijn van het Groene Kruis-Vereeni gingen. Men verlieze niet uit het oog, dat dit magazijn wordt ingericht met het geld, dat door de leden wordt bijeengebracht en dat dus van eigenlijke piiiiantropie, of wil men bedeeling-geen sprake is. En het was o. een meusuiKunctige tactiek der leiders, contributies naar draagkracht te heffen. ieoer lid o raagt naar zijn krachten, of ferende zijn penningstee der weduw' bij tot üen bloei der Vereeniging. Betaalt de arbeicer en wie met hem gelijk gesteld moet worden 1 et. per week, de m eer-gegoeden dragen f 1.of meer per jaar bij, zonder eenter aan die hoogere contriburiën meerdere rechten te kunnen ontieeneru En wij zijn van oordeel en zouden dat oordeel door gevaUen uit de practijk kunnen staven, dat de middenstand niet het minst gebaat is door toetredsing als lid tot een Groene Kruis-Vereeniging. Immers is juist dat het voordeel eener Groene-Kruis vereeniging, dat het perso nen van verschillende godsdienstige of politieke gezindte ,de hulpvaardigheid der rijken prikkelt, het zelfbewustzijn van den arme vvakkerschudt, die toch eigenlijk liever betaalt, wil helpen en kna helpen, •dan bedeeld wordt Want in benarde omstandigheden vindt de arme wel hulp, kan de rijke zich wel redden, doch zijn het de Middenstanders die aangesproken worden van verleende diensten door docler en apotheker, is het de middenstand, die betalen moet de hulp middelen, welke de medicus noodig acht welke hulpmiddelen iater naar den zolder verhuizen of ver beneden de waarde van de hand worden gedaan. En zoo zij voor ziekte gespaard blijven, moge het hun wel een gulden per jaar waard zijn, dat zij geen gebruik behoef den te maken van het daardoor verkre gen recht, materiaal te betrekken; moge hun wijders de gedachte bewegen dat an deren, minder gelukkig dan zij, geholpen kunnen worden ook door hun geklelijken steun. Men bedenke hoe veel er geleden wordt, en toch ook, hoeveel verlichting kan worden geschonken aan arme cïoup- lijdertjes, of aan t 'ring-p 'tiënten. die in een tochtvrij zonnetje buiten kunnen lig gen en daar wat rust vinden voor hun ne geplaagde longen. (Slot volgt.) 1) In deze provincie bestond reeds lange jaren een krachtige witte Kruisor ganisatie, we'.ke nochtans zich uitsluitend binnen de provinciale grenzen wenschte te blijven begeven. 2) Wij ontleenen deze cijfers aan het Augustus-nummer van het Tijdschrift „Het Groene jen het Witte Kruis." ALGEMEEN OVERZICHT. Nu de staking der spoorwegmannen geëindigd is, heeft de regeering het noodig geoordeeld, te doen zien, dat het in de naaste toekomst in Portugal rustig zal blijven. Immers de censuur heeft het volgende bericht doorgelaten zoo niet zelf de wereld ingestuurd. In een groote vergadering te Lissa bon, waar vele redeweringen werden gehouden, behandelden de gedelegeer den van verscheidene takken van dienst vooral bij het verkeer, de mogelijkheid van een algeineene staking. Men zag n.l. in dat bij de bevolking de stakingen nu niet populair zijn. Men worde hierdoor niet te optimis tisch gestemd. Er zijn nog eenige sta kingen loopende en overigens schijnt nu ook de sabotage zeer in zwang te komen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de spoorwegdirectie den treinenloop in de omgeving van Lissabon heeft gewijr zigd. Aanleiding daartoe is de ontplof fing van een lom, waardoor een der tunnels beschadigd werd. Verdacht van deze daad wordt een arbeider van een fabriek, waarvan de eigenaar in de na bijheid van den tunnel woont. De ar beider zou den aanslag hebben gepleegd uit wraakzucht, omdat hij ontslagen was. Nog andere ontploffingen heeft de staking veroorzaakt. Door de sabotage der gaswerkers was gas in de rioolbui zen gedrongen. Het ontplofte aan de lantarens van mannen die ratten vingen, tengevolge waarvan de drie mannen zware brandwonden ontvingen en de ge bouwen in de buurt beschadigd wérden. De hevige knal bracht in het midden punt der stad groote schrik teweeg. Door een andere ontploffing ontstond, volgens de correspondent van het Berl. TagebL, te Lissabon in het centraal sta tion e en groote paniek. Men beweerde dat het hier gold een aanslag van de monarchistische partij. Drie geheimzin nige arrestaties hadden plaats. In de laatste dagen deden geruchten de rondte, als zou de kroonpretendent Dom Miguel zich te Pau bevindt om aanstonds bij de hand te zijn als er iets ten zijnen gunste in Portugal geschiedde. Dit moet echter onjuist zijn. Volgens de Oostenrijksche bladen verblijft de hertog nog altijd op zijn slot te Seebenstein bij Weenen, wegens ongesteldheid hadi hij zijn reis naar Zuid-Frankrijk moe ten uitstellen. Daar ook heeft de Ween- sche correspondent van de „Daily MaiE' hem geïnterviewd. Miguel bevestigde vrijwel de verklaringen door zijn ver trouwde aan een vertegenwoordiger der „Daily Mail" te Pau aïgelegcL Hij zeide niet te kunnen zeggen op welke wijze zijn herstel op de troon tot stand zou komen. Maar in elk geval zal de toe stand in Portugal eerst nog erger wor den, waarschijnlijk zal de anarchie toe nemen en een Lissabonsche commune acht Dom Miguel volstrekt niet on denkbaar. Het herstel der monarchie zou door dit alles verhaast worden. De omstandigheden zullen Dom Miguel lei den, maar zoodra hij op de troon is ge stegen, zal hij een constituante bijeen roepen. Zijn eerste taak zal zijn de bin- nenlandsche staatkunde en het politie ke beleid te hervormen. Miguel deelde ook nog mede, dat hij eerlang naar Pau zal gaan om met zijn voornaamste aan hangers van gedachten te wisselen. Minder optimistisch gestemd is zijn oudste zoon, de hertog de Vigue die zich tegenwoordig volgens de „Si James Gazette" op het effectenvak toelegt. Se dert eenigen tijd is hij op het kantoor van een groote effectenmakelaars firma werkzaam iecognito natuurlijk. £>e hertog is gehuwd met miss Anita Ste wart, de Amerikaansche erfdochter, zoo dat de financieele kennis die hij thans tracht te verkrijgen, blijkbaar moet die nen, om hein 't beheer van het vermogen j van zijn vrouw te vergemakkelijken. De hertog De Vigeu schijnt dus wel de kan sen op den Portugeeschen troon onze ker te achten. Effectenmakelaar en ko ning, dat past immers al heel weinig bij elkaar. In Spanje schijnt men nog altijd den loop der zaken in Portugal met eeni gen onrust gade te slaan. Zoo meldde het Spaansche blad „A. B. C." dezer dagen, dat de Spaansche ministerraad1 na de terugkomst van minister-president Canelejas een bespreking zou houden over den toestand in Portugal, ten einde na te gaan, in hoe verre het noo dig of wenschelijk is, dat de Spaansche regeering tusschenbeide treedt. Ondanks de tegenspraak van andere bladen, houdt de „A. B. C." hare be wering vol. En zij voegt daaraan toe, dat Engeland op het oogenblik die tus- schenkomst nog niet wenschelijk acht en dat er bovendien een oud verdrag be staat tusschen Duitschland en Engeland dat betrekking heeft op eventueele rust verstoringen in Portugal. Wel interessant, maar of het waar is. Ondanks de waarschuwingen der be schermende mogendheden, blijven de Christelijke elementen op Kreta duchtig haar staart roeren. Zondag heeft bij Kanea weder een vergadering van gewapende mannen plaats gehad, bij welke zich een groot uit de omstreken had-den aangesloten, aantal bewoners van de stad en boeren en waar dc voornaamste staatslieden van het eiland het woord voerden. Zij verklaarden te zullen blijven bij hun voornemen om een vereeniging met Griekenland tot stand te brengen en anders met Kreta te doen als indertijd' met het Arkadi-klooster dat de Kreten- sers in het jaar 1866 zelf in de lucht lie ten vliegen. Na afloop der vergadering trokken de betoogers naar de stad, terwijl zij onderweg voortdurend geweerschoten losten, hetgeen aan een jongen man het leven kostte. Ten sltote begaven zich enkele afgevaardigden naar de consuls wien zij verklaarden te willen sterven voor de vereeniging van het eiland met het moederland. In de stad werd op denzelfden tijd een vergadering van Turksche notabe len gehouden, die krachtig protesteer den tegen de dreigende houding van de Christenen en den moord op vijf Mu zelmannen in de buurt van Rethyma. De vergaderden begaven zich daarna naar de consuls, die hen tot kalmte aanmaan den en hun mededeelden, dat reeds 1 persoon, die van den moord verdacht is, gevangen genomen is en de justitie ook de vier andere moordenaars tracht op te sporen, waarop de Turken de vrees uitspraken, dat de moord van Rethyma slecths een voorspel was geweest, dat gevolgd zou worden door nog grooter slachtingen, wanneer de vereeniging met Griekenland niet tot stand mocht ko men. In Griekenland is het oridertusschen ook geen koek en ei. Volgens de „Vossische Zeitung" zou er oneenigheid bestaan in het ministerie. Ten slotte besiaat er oneenigheid in het ministerie. Drie ministers eischen dat dat tie prefect van Athene, een Kretenzer, zal aftreden. Hiervoor is Veniselos echter niet te vinden. Verder verneemt het blad, dat de re geering besloten heeft aan een Duitsch deskundige opdracht te verlecnen plan nen uit te werken voor de grensverster- kingen ia Thessaliië en deze plannen uit te "voeren, In de marine zijn ernstige misbruiken ontdekt. Smeerolie voor de machines, die uit Amerika afkomstig was, is gebleken van zoo minderwaardige hoedanigheid te zijn ,dat de machines van een pantser- serschip ?n twee torpedojagers ernstige schade hebben geleden. Dat oimer/.eebooten gevaarlijke dingen zijn is gisteren weer bewezen te Kuil waar de Duitsche Onderzeeboot gezonken Is In de Heckendorfer-Bucht. Dit ongeluk van de U j is vermoedelijk veroorzaakt door het bij ongewenscht toeval voüoo- pen van een gedeelte van het schip. Er was geen onmiddellijk gevaar voor de be manning, de beschikbare hoeveelheid zuurstof is voor 49 uur voldoende. Inmiddels luidde een volgend bericht dat de 30 koppen sterke bemanning is ge red, behalve de 4 man, die zich in den to ren bevinden en tot wier redding de boot gelicht moet worden, waarvoor het lich- terschip „Vulcan" en de groote kraan van de keizerlijke werf zijn vertrokken* In de F.ransche kamer is een Aanslag op Briand gepleegd. Toen gisteren de algevaardigde Razinbaud op de redenaarstribune liet woord voerde, zijn van af de publieke tri bune in de richting van de regeerings- zetels twee revolverschoten aigevuurd. Mirman, de directeur van de Assistance publique, die a.s regeeringscommLsiris de Kamer aanwezig was, is gewondi De vergadering werd onmidde.iijk ge schorst. De dader is een zeekre Gizeltne. Hij is van goede familie, een broer van een kabinetschef aan het ministerie van ar beid Hij schoot inder.tijd op den Spaan- schen consul te Biarritz, werd toen ont ogen als griffier en wegens vervolgings waanzin opgesloten te Villcevrard. Hij is ontslagen op verzoek van zijn familie die zich verbonden heeft den gek te be waken. Gizelme heeft verklaard niet op een persoon te hebben gemikt, maar in de massa te hebben willen schieten. Hij was teleurgesteld slechts een rageerings- commissaris getroffen te hebben. Bij heropening der kamer sprak Bris- son namens alle leden de hoop uit, dat Mirman spoedig moge genezen. In den Senaat gaf de voorzitter uiting aan de verontwaardiging der vergadering over den aanslag in het Palais Bour bon. Met aig. stemmen is een motie aan genomen waarin levendige sympathie met Briand en Mirman wordt betuigd. Ondanks de emotie door het geval in de kamer verwekt werden de burtadsla- gingen reeds een half uur later in vol komen kalmte voortgezet. GEMENGD. Keizer Frans Jozef heeft zien ver toond op .een hotDai en zag er, naar ver zekerd worut, voortreffelijk uil De Kroonprinsen van Sirië, Bulga rije en Montenegro zuden den I saar van Rusland dezen zomer een bezoek bren gen. De Politische Coiresponuenz verze kert, dat Sasonof, de Russische minster van buiteniandsche zaken, te Parijs wordt verwacht in het Paaschreces van .iet par lement De Keizer van Oostenrijk richtte een eigenhandig schrijven aan graal Cou- denhove ,staciihouder van Bohemeu, waar bij hij diens ontslag aanvaardde. De Kei zer zond een bnet aan graaf Thun, hou dende zijn benoeming tot stadhouder van Bohemen. De gemeenteraad van Weenen doet een uitstapje naar -Parijs. Zondag zijn de heeren er aangekomen, aan bet sta tion aigewacht door den voorzitter van den Parijschen gemeenteraad en vele le den. Naar ltaliaansche biaden uit uomoj- dossoia melden ,zijn thans de italiaaiischa forten aan den zuidelijken uitgang van Simplon-tuniiel voltooid. Het werk duur de volle drie jaren. Naar de Sera schrijft betreft het hier een werk van het groot ste gewicht, terwijl de soliditeit er van tegen elke proef bestand is. De beves tigingen, bestaande in 10 groote en 54 kieinere, beheerschen den pas Gola de.la Diveria volkomen, zoodat het volstrekt onmogelijk is daarlangs het Ita.iaansche gebied binnen te dringen. In het Queens.andsche Hooger- en Lagerhuis is aangenomen egn wetsont werp ten behoeve van eene reusachtige 'uitbreiding van het Noordelijke en Wes telijke spoorwegnet. De kosten hiervan^ te dekken door een in Londen te sluiten leening, zullen 6.UÜO.OOO p.st "bedragen. In verband hiermede wordt van regee- ringswege gewerkt aan een plan tot be vordering der immigratie,' daar de vraag naar arbeiders bij uitvoering van het plan ongetwijfeld zal toenemen. Ook in Zwitseriand zal de regeering vermoedelijk binnenkort een proefneming met den invoer van bevroren vleesch uit Argentinië toestaan. Binnen veertien da gen zal het departement van landbouw zijn verslag over de zaak indienen. Xe Madrid zit men door de sneeuw

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1