Üit Stad en Omgeving. De gewone audiëntie van den mi nister van Marine en die van Koloniën zal op Vrijdag 20 Januari niet plaats hebben. De voorzitter der Tweede Kamer mr. W. K. F. P. Graaf van Eylandt, ver liet gisteren de Residentie voor een bui- tenlandscn verlof van enkele weken. Te Utrecht overleed in den ouder dom van 67 jaar de heer E. G. Wentink, lid van de Prov. Staten van Utrecht, voor het district IJselstein, oud-direc teur der Vrije Universiteit en ridder in de Oranje-Nassau-orde. De overledene behoorde tot de A. R. partij. Door de heeren K. W. en F. A. Ledeboer, te Enschedé, zal binnenkort op de erve „Oosterveld" een spinnerij van twee verdiepingen worden gebouwd Deze spinnerij zal den naam „Ooster veld" dragen. Ook de firma B. W. en H. ter Kuile te Enschedé zal bij hare fabriek „Tuban- tia" een groote, drie verdiepingen hoo- ge spinnerij stichten, welke van gewa pend beton zal worden opgetrokken. Flet steuncomité van de staaksters aan de Kon. Weefgoederenfabriek te Hengelo heeft Zaterdagavond aan de gehuwden f3 uitgekeerd met nog 25 cent voor ieder kind, aan de oogehuw- den boven die 15 jaar f 2 en aan die be neden de 16 jaar f 1. Zij, die aangeslo ten zijn bij een der textielvereenigingen worden uit de kas der organisaties ge steund. Men meldt uit Limburg dat de nieu we Limburgsche Aalmoezenier van den Arbeid, dr. H. Poels, Zondag voor het eerst is opgetreden voor de mijnwerk'.rs. Zondagmorgen sprak hij te Kerkrade en 's avonds te Bleijerheide over de katho lieke en christelijke organisatie der ar beiders. De geestdrift door deze eerste redevoeringen verwekt bevat een schoo- ne belofte voor de toekomst. Onder veel blijken van belang stelling vierde gisteren de heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk zijn 25-jarig jubilé als redacteur van de „Politiegids" Van verschillende zijden werd de jubilaris gehuldigd. LEIDEN, 17 Januari. Museum „Lakenhal". Het museum ontving in bruikleen van de familie Gray, te Winchester, Canter bury in Nieuw-Zeeiand een buitenge woon fraai schilderij, zijnde een kopy naar een Gerard Dou. Het origineel be vindt ziel» in de collectie van den aarts hertog Leopold Wilhelm te Ween en en staat vermeld onder no. 93 in het be kende proefschrift van Dr. Wl Martin over Gerret Dou. Het wordt daarin aldus beschreven: „Een jong doctor, drie kwart naar links gewend, bekijkt aan een boogvenster den inhoud van een glazen kolf, die hij in de hand houdt. Links achter hem een oude vrouw, die zich met haar schort de oogen afveegt. Rechts een openge slagen anrdomieboek. Voorts een globe. Op den achtergrondeen zuil, waarop een engeltje. Onder het raamkozijn een relief van Duquesnoy, voorstellende eeni- ge kinderen, die niet een bok stoeien. .Halve figuren." Van dit schilderij bestaat nog een "kopy door van Staveren in de collectie Sin te Amsterdam en een in de verza meling Lenchtinberg te St. Petersburg. Deze laatste kan ook een herhaling van den meester zelf zijn. Het is niet uitge maakt of onze schilderij door van Sta veren is vervaardigd. Het kon oo'k zijn van Dominicus van Tol een neef en leerling van Dou, die met buitenge woon talent de winter van den grooten meester kopyeerde ,zoo zelfs dat vele zijner stukken langen tijd voor echte Dou' golden. Dit was ook het geval met deze schilderij, dat in 1845 door de familie Gray te Londen werd gekocht. Voor het museum is het een zeer te waardeeren aanwinst. Lucifer. Maandag a.s. zal onze en veler wensch vervuld worden door een heropvoering in onzen Schouwbnrg van Vondels heerlijke tragedie Lucifer. Waar overal stampvolle zalen Rooyaards magnifique creatie toe juichen, gelooven we een opwekking tot druk bezoek achterwege te mogen laten. Niemand toch zal de gelegenheid willen laten voorbijgaan om dit schoons te gaan genieten. De Algemeene Nederlandsche Ge- heelonthoudersbond, afd. Leiden hield gisteravond om 8 uur een propaganda- feestavond in de Haagsche Melksalon, Stationsweg alhier. Nadat den geest van het publiek wat opgewekt was door eenige pianonummers, heette de voorzitter alle aanwezigen hartelijk welkom, ver klaarde dat de aanwezigheid van deze vergadering getuigde, dat men heel goed zonder alcohol kon feestvieren en sprak de hoop uit, dat velen zich op 't eind van den avond mochten opgeven als medestrijder tegen den drank. Hierna gaf hij het woord aan den heer J. Sam son. Na zijn inleiding hield spreker zich bezig met de ontleding van de nadeelen die de alcohol meebrengt voor de maat schappij voor onzen geest en ons lichaam en voor onze portemonnaie. Vervolgens spoorde hij zijn hoorders aan tot een krachtige propaganda tot beteugeling van dat maatschappelijk kwaad. Nadat de heer Samson zijn rede geëindigd had, dankte de voorzitter voor zijn schoone en Krachtige woorden en besloot over te gaan tot het andere gedeelte van het program. Dit bestond uit eenige stukjes, chauronettes en mopjes, welke op zeer verdienstelijke wijze werden uitgevoerd door het trio „Muranda". In dit genre was de propaganda voor de Geheelont houding in hooge mate door gevoerd. Tegen 12 uur keerde het publiek zeer vol daan huiswaarts. Gisteravond waren 'n aantal leden van den Ned. R.K. Volksbond in vergadering bijeen, om te komen tot oprichting van een Debatingclub. Deze verga lering werd geleid door den heer Schoonderwocrd, die allereerst doel en streven uiteenzette. Hier uit bleek dat op gezetten tijden vergaderingen worden belegd, waarin een der leden een onder werp bespreekt terwijl anderen als voor zitter en secretaris fungeeren. Een en ander geschied volgens rooster. Zoo doende worden inleiders, voorzitters en secretarissen gekweekt. De te behandelen onderwerpen zullen zijn van Goddiens- tigen, Politieken en Socialen aard. Nadat tot oprichting besloten was, werd een ontwerp statuten en reglement aan de vergaderidg voorgelegd en na wijziging op eenige punten aangenomen. Als bestuur werd gekozen, de heeren G. J. Schoonderwoerd, voorzitter, H. A. Goddijn, secretaris en M. Horikx, pen ningmeester. Als eerste debatingavond werd vastgesteld Maandag 30 Januari en wijst de rooster den heer Schoonderwoerd als inleider aan. Op dezen en volgende debatingavonden wordt een ruime intro ductie toegestaan. De geanimeerde vergadering werd daarna met de Christeiijken groet ge sloten. De le Luitenant J. van der Harst van het 4e Regiment Intanterie is onthe ven van zijn detacheering ten bureele van den Commandant der le Divisie te 's Gravenhage en naar zijn garnizoen teruggekeurd. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 5ï/a uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Ml GOUDA. In het vorige jaar werd in den gemeenteraad een voorstel om het aandeel der gemeente in het nadeelig saldo der rekening van de in 19o9 door de afd. Gouda en omstreken gehonden landbouwtentoonstelling uit te betalen, niet aangenomen. De raad had indertijd toegestemd, in het waarborgionds dier tentoonstelling deel te nemen voor een bedrag van f1500, doch was van mee ning, dat aangezien de kas dier afdee- ting geen tekort vertoonde, het voor de door haar georganiseerde landbouwten toonstelling gevormde waarborgfonds niet behoefde te worden aangesproken. De afd. der Holl. Maatsch. van Landb. stelde daarop de rechtsvordering tegen de gemeente in tot betaling van f448.27 met de rente vanaf 12 Nov. 1910 af en met veroordeeling van de gemeente in de kosten van het geding. De gemeente won over deze zaak ad vies in van mr. A. M. M. Montijny te 's-Gravenhage, en naar aanleiding van dit advies stellen B. en W. thans aan den raad voor te besluiten, dat de ge meente zich tegen de door de afd. Gouda en omstreken der Holl. Maatsch. van Landbouw ingestelde rechtsvordering zal verweren. VOORSCHOTEN. Gisteravond hield de afd. Voorschoten van de Ned. R. K. Volksbond haar jaarvergadering, bijge woond door de Zeer.Eerw. Pastoor, Geestelijk Adviseur, den WelEerw. heer kapelaan en de WelEerw. heer Rector Beukers van het Pensionnaat van O.L.V. van Lourdes Bijdorp. Na opening door den Voorzitter, den heer H. C. Koot, bracht de pen ningmeester den heer J. v. d. Bijl het finantieel jaarverslag uit van de afdeeling. Ontvangen was f 309.01, uitgave f 286681-2, batig saldo f 22.58Vervolgens bracht hij het jaarverslag uit van het Ondersteunings fonds. Ontvangen f41,80, uitgaven f 54,60, alzoo een nadeelig saldo van f 2.49. In kas nog f 244,51. De penningmeester van het comité „Hulp in Nood" de heer G. A. Niersma bracht zijn verslag uit. In gekomen f 29, uitgaven f 29,03 en op de spaarbank staat nog ingeschreven f 16,32. Tot bode van de afdeeling werd ge kozen de heer A. v. d. Berg. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredene bestuursleden de heeren J. v. d. Bijl lste penningmeester C. O. de Vroom en en L .v. d. Post bij enkele candidaatstel ling herkozen en in plaats van den voor zitter, den heer C. H. Koot, die niet meer in aanmerking vvenschte te komen, werd met meerderheid van stemmen ge kozen de heer G. A. Niersman. De Voor zitter hechtte onder een hartelijke toe spraak den nieuw gekozen voorzitter het insigne op de borst. De Z.Eerw. Heer Pastoor Geest.-Adviseur, bracht de oud' voorzitter zijn oprechte en innigen dank en complimenteerde op de meest harte lijke wijze den nieuw gekozen voorzitter. De ZeerEerw. Heer Rector Beukiers noemde den Voorzitter een gr.oote winst voor de afdeeling Voorschoten, daar hij metselaar is, omdat, evenals bij het op trekken van een gebouw de steenen hecht en vast op ejk,ander ^worden ge metseld, /.'O zal hij buiten kijf de afdee ling hecht en sterk maken, de groei en bloei bevorderen van de afdeeling Voor schoten. Ook de heer S. de Groen, se cretaris bracht allereerst een woord van hulde ei» dank aan den oud-Voorzitter met wien hij gedurende drie jaar zoo vriendschappelijk had om ^gegaan, hul digde de nieuwen Voorzitter en beloofde hem zijn gevraagden steun. Vervolgens werd meledeeling gedaan, dat on het a.s. Jaarfeest de kaarten strikt persoon lijk zijn en beneden de 15 jaar wordt niemand toegelaten. Hierna werd de vergadering met 't gebed gesloten. VOORHOUT. Zondagavond vergader de de afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond in de „Bonte Koe" In zijn openingswoord wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden aan den pas vertrokken geestelijk adviseur, den weleerw. heer de Groot, in dankbare herinnering zal steeds de moeite en zorg door hem aan den Bond besteed, door de leden gewaardeerd worden. Een woord van welkom werd gespro ken tot den pasbenoemde kapelaan der parochie, die ter vergadering aanwezig was. De penningmeester bracht zijn ver slag uit over het gehouden beheer. De ze rekening sloot met een bedrag aan ontvangsten ad i 275.31, en uitgaven f 261.95, batig saldo derhalve f 13.36. Den penningmeester werd dank ge bracht voor het gehouden beheer en 2 verificateurs benoemd om de rekening enz. te controleeren. De secretaris bracht een keurig ge- stijleerd jaarverslag uit, waaruit wij de volgende punten even op den voorgrond' willen brengen. Dankbaar werd eraan herinnerd, dat de 1.1. zomer gehouden tentoonstelling een goed batig saldo op leverde voor het ziekenfonds. Van de spaarkas, die het voorlaatste jaar is op gericht, getuigen de vele inlagen dat de ze instelling nuttig werkt. Met voldoe ning kon men erop terug zien, dat ook den bond zich beijverd had om een eigen dokter in de gemeente gevestigd te krij gen. Wat een troost voor den zieke, om aan zijn sponde de met hem mede voe lende geneesheer te'zien. Den eersten stoot om tot de oprich ting te geraken van een coöperatieve bouwvereeniging, werd door de a'dee ling gegeven en hoeveel goede lectuur is er al verspreid en hoeveel slechte ge weerd door de instandhouding van de bibliotheek. Nog dient vermeld het we der voortzetten van den cursus voor den tuinbouw, enz. Een luid applaus be loonde den secretaris voor de genomen moete. Door de beheerders der spaarkas werd verslag uitgebracht, hetwelk sloot met een kassaldo van f 326,261/2- De door het bestuur benoetnde controleur, de heer .W v. d. Laan, bracht rapport uit van het onderzoek met het resultaat dat alles klopte. Spr. prees het werk van de commissie der spaarkas, waar de boekhouding zoo geregeld is, dat ook de kleinste post gecontroleerd kan wor den, spoorde de leden aan voor hen zelf of hun kinderen steeds meer van deze nuttige instelling gebruik te maken, en stdde voor de rekening enz. van den kas sier goed te keuren. Conform dit ad1- vies werd door de vergadering de reke ning goedgekeurd en de aftredende be stuursleden als zoodanig bij acclamatie weder benoemd. Tot lid van het afd.bestuur werd ge kozen de heer A. Herings, in de plaats van P. de Groot, die als zoodanig be dankt heeft. De periodiek aftredende bestuursleden werden bij acclamatie we der benoemd. De heer T. Angevaare bracht verslag uit over de werkzaamheden van de bouw commissie, afgewacht zal worden een gecombineerde bestuursvergadering, om te zien hoe in deze verder gehandeld zal worden. Nog wordt ter §prake gebracht het oprichten van een z.g. centen-vereeni- ging, ten doel hebbend door het weke- lijksch afzonderen van een cent, zoowel door werkman als patroqn een fonds te vormen tot leniging van nood, daar waar deze voorkomt. Aan het einde der vergadering richt te de zeereerw. heer Wiebers, kapelaan een woord tot de aanwezigen, met de belofte, dat Z.Eerw. zich met liefde be schikbaar zal stellen voor den Bond, om deze zoo mogelijk tot steeds hoogeren bloei op te voeren. WOUBRUGGE. Op 18 Januari's mor gens 10 uur wordt vergadering gehouden tot oprichting eener plaatselijke ver- eeniging Woubrugge-Hoogmade tot ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken in land- en tuinbouw bedrijf in het Oude Rechthuis te Woubrugge Punten van behandeling: 1. Opening. 2. Vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement. 3. Verkiezing van bestuurleden. 4. Benoeming van afgevaardigden naar den Centralen Bond. 5, Voorstel om later toegetreden leden een verhoogd voorschot te doen betalen. ZOETERWOUDE. Door het Muziek gezelschap „Liefde voor Harmonie", te Roelofarendsveen zal in Café „lk leer nog" te Rijndijk, een Muziek en Tooneeluit- voering worden gegeven onder leiding van haar Directeur den heer N. Wage naar, op Woensdag 18 Januari 1911, ongeveer hetzelfde Programma zal daar worden gegeven, wat te Roelofarends veen op Koppermaandag werd opgevoerd, en dat zeer veel bijval oogstte. GEWESTELIJK De heer H. G. aan den Kerkweg le Noordwijkerhout alhier, kwam Za terdagmorgen tot de minder aangename ontdekking dat den afgeloopen nacht een kippendief in zijn hok had ingebroken. Dat het echter geen mensch maar een hond is geweest bleek spoedig, daar ach ter het huis een viertal doodgebeten kip pen werden gevonden, terwijl een vijfde bijna geheel onder het zand verstopt was. Blijkbaar wilde de dief dus nog terugko men. Vermoed wordt dat het een hond uit den omtrek is, die er zijn beroep van maakt, kippen te verscheuren want het is reeds meermalen gebeurt, d.at op de zelfde hoogte kippen door een hond wer den verscheurd. Gistermiddag heeft te Sassen heim een jongen de laffe aardigheid gehad een staaldraad te spannen over den weg van den Zanciisloot. Een wielrijder reed .den draad aan en viel pardoes ir. de Zandsloot Door de politie zal de kwajongen wei worden opgespoord. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Don derdag 19 Januari a.s. des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Voorstel om aan Gedeputeerde Sta ten in overweging te geven het sagaris van den Secretaris vast te steden op f 4000. 2o. Benoeming van een secretaris der gemeente f 3o. Benoeming van eene onderwijzeres aan de schooi der 3e klasse no. 5. 4o. Benoeming van eene onderwijze res aan de school der 3e klasse no. 7. 5o. Verzoek van N. F. G. Poptie om vergunning tot demping van een gedeelte sloot iangs den Hoogen Rijndijk, gele gen vóór de perceel en Nos. 40. en 42. 60. Verzoek van het Bestuur van hot Strijkorkest Euterpe" in zake het ge bruik van het zanglokaa! der Kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen. 7o. Verzoek van Mej. C. R. Kok om het gebruik van het gymnastieklokaal der school 3e klasse no. 4. 80. Verzoek van J. J. van Leeuwen, om het winkelhuis aan den Nieuwen Rijn no. 21 te mogen huren. 9o. Voorste! tot verhuring van het per ceel Terweepark no. 8 aan Dr.. J. C. Schalkwijk. lOo. Verordening, regelende de ver deeling der gemeente Leiden in stern- districten voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. llo. Verordening, houdende aanwijzing- van de stemlokalen voor de stemdistric- ten, waarin de gemeente Leiden is ver deeld voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. 12o. Voorstel om de pacht van de over- haalschouw aan het Galgewater van af 10 November 1910 tot op de helft te verminderen. 13o. Voorstel om Burg. en Weths. te machtigen de groote zaal der Stadsge hoorzaal tegen verminderd tarief ter be schikking te stellen van het Bestuur der Leidsche Pluimveevereeniging. 14o. Verzoek van F. Pijper e. a. om het aantal boomen, staande aan de oostzij de van de Heerenstraat, tot op de helft te verminderen. 15o. Verordening, houdende reglement op het beheer en bestuur van het Krank zinnigengesticht „Endegeest,,' de afdee- deeling voor jeugdige idioten „Voor geest" en het Sanatorium voor zenuw lijders „Rhijngeest." 16o. Voorstel: a. tot opheffing van de school der 3e klasse no. 8; b. om het gebouw, waarin de sub |a be doelde school gevestigd is, te bestemmen voor eene nieuwe school der 2e klasse met 6 leerjaren. 17o. Voortzetting van de behandeling van het praeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van den Ned. Roomsch- Katholieken Volksbond e. a., in zake de passing van het bepaalde bij art, 1638c. en d. van het Burg. Wetboek bij de uitvoe ring van bestekken van gemeentewerken. 18o. Voorstel van den heer Vergouwen tot verhooging van het schoolgeld aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes. 19o. Verordening^ houdende wijziging van de verordening van 19 April 1900, re gelende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burger school voor Jongens en de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes te Leiden. 20o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1910. De School aan de Heerenstraat. Zooals wij reeds voor verscheidene weken meldden, waren bij B. en W. plan nen in overweging om de met het oog op de steeds verminderende bevolking der 3e klasse de school aan de Heerenstraat tot dusverre een school 3e klasse, te ver anderen in een school 2e klasse. Een daartoe strekkend voorstel is nu bij den Raad ingediend, vergezeld van eene uitvoerige toelichting. Terwijl op de scholen 3e kl. op het oogenblik meer dan voldoende plaatsruimte is, zelfs zon der de school aan de Heerenstraat, is er op de scholen 2e klasse tengevolge van den grooten toeloop naar die scho len, vooral in de laatste tijden, groot plaatsgebrek. Verwijdering van de 102 buitenleerlingen van laatstbedoelde scholen zou de gemeentekas een verlies bezorgen. van f l&Qi)_aaa ü£liQ.Qi££kL ter wijl liet plaatgebrek daardoor -toch niet wordt opgeheven. Met de schoolcommissie toch komt het B. en W. voor, dat onder de gegeven omstandigheden op geen betere en voor de gemeente goedkoopere wijze in het gebrek aan plaatsruimte kan worden voorzien, dan door de school aan de Heerenstraat tot eene school 2e klasse te maken. De school heeft 6 lokalen, is zeer- doelmatig ingericht en ziet er netjes uit. Haar gebrek bestaat dan ook eigenlijk' hierin dat zij niet past in het kader der scholen 3e kl. Voor eene school 2e kl. is zij uitstekend geschikt, mits die school' niet meer dan 6 klassen heeft. En dit aantal klassen nu is volgens het oor deel der schoolcommissie, voor eene nieuwe school 2e klasse alleszins vol doende. Aan een 7e klasse bestaat toch slechts bij een klein deel der leerlingen behoefte, en die enkele leerlingen kun nen zonder bezwaar naar de 7e klasse der school 2e klasse voor jongens cn meisjes aan de Oude Vest worden over geplaatst. Om al deze reuenen meenen B. en W. derhalve, dat eene verandering van de school '3e klasse aan de Heerenstraat in eene school 2e klasse, waartegen ook bij den districtsschoolopziener geen en kel bezwaar bestaat, ten zeer in het be lang van het onderwijs in deze gemeente zal zijn en stellen zij den Raad voor daartoe met ing. van 1 April a.:. tc beslui ten. De Leidsche Groentijd. De „N. R. Ct.' bevat een correspon dentie, in het afgeloopen jaar tusschcn de Leidsche hoogleeraren H. A. Lorentz, J. A. Korteweg en G. Kal ff en 'het Col legium van het Leidsche Studentencorps gevoerd over den groentijd en met we derzijdse!] goedvinden thans gepubli ceerd. De drie hoogleeraren schreven op 2S Juni van het vorige jaar aan het colle gium een brief waarin zij verzochten een einde te maken aan den groentijd, zoo als die thans in het Corps bestaat en hem te regelen op een wijze die minder in strijd is met de hooge ideëele be'ice- kenis van het studentenleven. Zonder 'e hooge waarde van den invloed der oude ren op de jongeren te willen misken nen, wezen zij erop, dat het toch niet mogelijlk is in weinige weken de leemten in de opvoeding aan te vullen die het gezin en de school lieten bestaan. „Niet uw goede bedoelingen zoo schreven zij „trekken wij in twijfel, al kan de vraag rijzen, of gij wel het doel waarme de het ontgroenen heet te gebeuren, steeds voor oogen hebt, of niet zucht tot eigen genoegen en een verklaarbare doch niettemin gevaarlijke opwinding u parten spelen. Daarover wi .en wij niet oordeelen. Maar wel moeten wij uitspre ken dat gij tegenover de begrippen van onzen tijd omtrent de grenzen van het geoorloofde, tegenover paedagogiek en psychologie de verantwoordelijkheid voor veel dat in den groentijd voor valt, niet dragen leunt. Gij kunt u geen rekenschap geven van de moreel e en psy chische gevolgen, verschillend naar ge lang der persoonlijkheid van eiken novi- tius gij kunt niet weten of niet een te ver gedreven beproeving van zedelijke wilskracht het doel voorbijstreeft, en de eerste afwijking van plicht en eer, zoo licht door een tweede gevolgd, uitlokt." De middelen tot verbetering wilden de hoogleeraren niet aanwijzen, over tuigd dat zoo de studenten den wil heb ben, zij den weg kunnen vinden. Alleen dit zoo vervolgden zij „Ons staat een toestand voor den geest, waarbij de nieuweling een groo te, nu ongekende mate van vrijheid;, heeft. Een toestand, waarbij hij wel is waar moet.to.onen, het lidmaatschap van het corps ernstig te begeeren, en on derworpen is aan beperkende regelen, maar waarbij hij niet en hierin zien wij de hoofdzaak tot gehoorzaamheid1 aan eiken student, wien ook, gehouden is. Zoo lang hij dat is, hetzij door wet of gewoonte, kunnen de maatregelen, die tot tempering van het jswaad geno men zijn, en die wij ten zeerste waardee ren, op den duur niet baten. Wat daar mede te bereiken valt, kan elk oogenblik door de willekeur van eenige weinigen ongedaan worden gemaakt." Het Collegium antwoordde hierop 17 Juli met een dankbetuiging en verkla ring van instemming met de ineening] de- drie hoogleeraren, dat de groen tijd onmisbaar is. „Niet evenwel voegde het daaraan toe „kunnen we met u medegaan, waar u meent, dat de groentijd, zooals die nu bestaat, ingrij pende veranderingen zou behoeven. Waar toch de laatste jaren, althans wat Leiden betreft, de groentijd zon der noemenswaardige ongeregeldheden verloopen is, dank zij het strenge optre den der opvolgende Collegia, een op treden dat mogelijk gemaakt wordt door de bepalingen der corpswet, daar mee nen wij dat wijziging in de regeling van den groentijd alsnog niet noodig is."- Den 8en SeiaF - r verklaarden de drie hoogleerar t dit antwoord hen niet bevredig meenden dat bij vol komen gercge.óc.i groentijd toch heel' wat kon gebeuren dat niet goed te keu ren viel. „Zoo is het meenden zij „de vraag of de noVitii niet te zeef als minderwaardigen worden behandeld, wier gevoelens men niet behoeft te ont zien. Of zij er vrij genoeg tegenover staan, wanneer onderwerpen mochten, worden h es n roken. die in een vei.tr0®

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2